Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 52 от 29.VI

УКАЗ ЗА НАСЪРЧЕНИЕ НА РАЖДАЕМОСТТА И МНОГОДЕТСТВО

 

УКАЗ ЗА НАСЪРЧЕНИЕ НА РАЖДАЕМОСТТА И МНОГОДЕТСТВО

ОТМЕНЕН

Обн. ДВ. бр.52 от 29 Юни 1951г., отм. ДВ. бр.15 от 23 Февруари 1968г.

Чл. 1. При раждане на деца от родители, от които поне един е осигурен по закона за общественото осигуряване, държавата отпуска следните еднократни помощи:

За първо дете 4.000 лв.

За второ дете 6.000 лв.

За трето дете 12.000 лв.

За четвърто дете 20.000 лв.

За пето дете 25.000 лв.

За шесто и за всяко следващо дете по 30.000 лв.

Неосигурените по закона за обществено осигуряване получават помощите в половин размер.

При раждане на близнаци помощите се отпускат за всяко дете по размера за последното дете.

При определяне размера на помощта и изплащането й се вземат пред вид само живите деца.

Помощите по този член се изплащат само ако са поискани до три месеца включително от датата на раждането на детето.


Чл. 2. На работниците, служителите и пенсионерите се изплаща месечна добавка за деца към заплатата или пенсията в следните размери:

За едно дете 300 лв.

За две деца 700 лв.

За три деца 1.400 лв.

За четири деца 2.400 лв.

За пет деца 3.400 лв.

За всяко следващо дете по 1.200 лв.

При определяне размера на добавките се имат пред вид само живите деца, които се издържат от родителите си, включително осиновените, доведените и заварените.

Месечните добавки за деца се изплащат до навършване 14-годишна възраст на детето. Добавките за деца получава само един от двамата съпрузи.


Чл. 3. На самотни майки, които сами се грижат за издръжката на децата си, се дава месечна помощ за издръжка на дете, както следва:

За първо дете 2.000 лв.

За второ и всяко следващо дете по 2.400 лв.

Изплащането на помощта започва от началото на месеца, следващ този, през който е родено детето, и продължава до навършване на 12-годишна възраст.

Майки, получаващи присъдени суми за издръжка на дете, не получават предвидената помощ за това дете, като същото не се взема под внимание при определяне помощта за следващото дете. При встъпване в брак на самотна майка помощта се изплаща до навършване 7-годишна възраст на детето.

Когато майката настани детето в детско учреждение на държавна издръжка, помощ за това дете не се изплаща, докато то се издържа от държавата.

Не се изплаща помощ за издръжка и ако майката живее в едно домакинство с бащата на детето.

Забележка. Самотната майка - работничка или служителка, получава помощ само по този член, до изтичане на сроковете, предвидени в него, след което получава помощ по чл. 2.


Чл. 4. Бременните жени (от началото на шестия месец на бременността), млекодарителките и кърмещите майки (до шестмесечна възраст на детето) получават всички хранителни продукти, поставени под режим на разпределение, с 50 % увеличение на основната дажба.


Чл. 5. Майки, родили, отгледали или възпитали три и повече живи деца, се награждават с орден съгласно указа за ордените, медалите и почетните звания.


Чл. 6. Съдебните органи привличат към отговорност, в съответствие с наказателния закон, виновните за незаконно провеждане на аборт и за подбуждане бременните жени към аборт, както и виновните за оскърбление и унижение достойнството на жените-майки.


Чл. 7. Облагат се с данък българските и чуждите граждани с местожителство в територията на Републиката: неоженени, неомъжени, овдовели, семейни и разведени без деца, на възраст от 21 до 45 години за жените и до 50 години за мъжете.

Данъкът се събира в размер на 5 % от:

а) работниците и служителите, получаващи заплата или надница по единния бюджет на Републиката в държавните и обществените учреждения и предприятия, кооперациите, организациите, задругите и частните предприятия и лица - върху основните заплати или надници;

б) писателите и работниците на науката и изкуството - от дохода, върху който се определя данъкът върху общия им доход, като се удържа при всяко плащане на възнаграждението;

в) всички граждани - върху годишния им доход, при минимум 1.000 лв. годишно.


Чл. 8. Освобождават се от данък по чл. 7:

а) семейните - до 1 година от сключване на брака и до две години - от смъртта на детето;

б) гражданите, които имат деца, загинали в Отечествената война или в борбата срещу фашизма, както и родителите на деца, загинали като бригадири, трудоваци и войници;

в) учащите се в средните и висшите училища на възраст до 25 години, ако не получават доходи;

г) инвалидите от войните или от борбата срещу фашизма; трудовите инвалиди със загубена работоспособност над 50 % и гражданите с физически и умствени недостатъци, ако с личен труд не могат да изкарат прехраната си.


Чл. 9. Гражданите, плащащи данък по чл. 7, букви "а" и "б", но имащи и други доходи, облагаеми с данък върху общия доход, независимо от удръжките, плащат данък и по буква "в" от същия член.


Чл. 10. Облагането с данък по чл. 7, буква "в", се извършва от общинските народни съвети по местожителството на лицата; ако последните са обложени с данък върху общия доход в района на друг народен съвет - по местооблагането с данък върху общия доход.


Чл. 11. Данъкът по чл. 7, буква "а", се удържа ежемесечно и се внася в приход на народния съвет по местоудържането на данъка, а този по буква "в" се внася на два срока - до 31 март и до 30 септември на обложната година.


Чл. 12. При раждане или осиновяване на деца данъкът се прекратява от деня на раждането или осиновяването.


Чл. 13. Настоящият указ влиза в сила от 1 юли 1951 г. и отменя закона за многодетните семейства; чл. 57, алинея втора, и чл. 154 от закона за общественото осигуряване; чл. 16 от закона за бюджета на държавата за 1950 г. и чл. 7 от закона за бюджета на държавата за 1951 г.

Заемите, отпуснати по закона за многодетните семейства, се ликвидират по ред, установен от Министерския съвет.

Изпълнението на настоящия указ се възлага на министъра на финансите и на министъра на народното здраве и социалните грижи, които издават съответни наредби, правилници и инструкции.


Промени настройката на бисквитките