Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 13 от 14.II

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 36 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 5 ЮЛИ 1965 Г. ЗА ПО-НАТАТЪШНОТО РАЗВИТИЕ НА ДВИЖЕНИЕТО ЗА БЛАГОУСТРОЯВАНЕ И ХИГИЕНИЗИРАНЕ НА НАСЕЛЕНИТЕ МЕСТА В СТРАНАТА

 

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 36 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 5 ЮЛИ 1965 Г. ЗА ПО-НАТАТЪШНОТО РАЗВИТИЕ НА ДВИЖЕНИЕТО ЗА БЛАГОУСТРОЯВАНЕ И ХИГИЕНИЗИРАНЕ НА НАСЕЛЕНИТЕ МЕСТА В СТРАНАТА

Обн. ДВ. бр.60 от 30 Юли 1965г., изм. ДВ. бр.13 от 14 Февруари 1975г.

Загубило значение.


МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ

ПОСТАНОВЯВА:


1. На Комисията за изпълнителните комитети на народните съвети при Министерския съвет се възлага да ръководи и контролира движението за благоустрояване и хигиенизиране на населените места в страната, да координира дейността на ведомствата и да подпомага народните съвети за разгръщането на това движение.

Комисията за изпълнителните комитети на народните съвети при Министерския съвет организира съревнование между окръзите и населените места по благоустрояването и хигиенизирането, отчита резултатите и присъжда награди на отличилите се.

За оперативното ръководство на дейността и съревнованието по благоустрояването и хигиенизирането на населените места към Комисията за изпълнителните комитети на народните съвети при Министерския съвет се създава бюро в състав: секретаря на комисията и представители на Министерството на строежите и архитектурата, Министерството на народното здраве, Националния съвет на Отечествения фронт, Централния съвет на Българските професионални съюзи и Централния комитет на Димитровския комунистически младежки съюз. При необходимост комисията може да привлича специалисти и от други ведомства, организации и институти.


2. Окръжните народни съвети да считат като първостепенна задача благоустрояването и хигиенизирането на населените места и стопанските обекти на ТКЗС и ДЗС, на училищата и др.

Изпълнителните комитети на окръжните народни съвети да изготвят, съобразно средствата от бюджета и самооблагането, годишни и перспективни програми за по-нататъшното благоустрояване и хигиенизиране на селищата.


3. Препоръчва на ТКЗС и задължава ДЗС да вземат мерки за благоустрояване и хигиенизиране на стопанските обекти, както и да подпомагат народните съвети в изпълнението на набелязаните благоустройствени мероприятия с транспортни средства, строителни бригади и други, като в плановете си предвиждат необходимите материали и средства.


4. Държавният комитет за планиране да предвижда в годишните планове необходимите материали за мероприятията на народните съвети в рамките на средствата, отпуснати по бюджета и набрани от самооблагането.


5. Министерството на финансите по предложение на окръжните народни съвети да предвижда ежегодно в кредитния план на Българската инвестиционна банка суми за кредитиране на народните съвети за външното оформяване на сградите, разположени покрай главните пътни магистрали и жп. линии, както и на по-важните курортни селища и туристически обекти.


6. Окръжните народни съвети да отделят ежегодно по бюджетите си необходимите средства за купуване на пътностроителни машини, а Главното управление на пътищата при Министерския съвет да ги подпомага в осъществяване на мероприятията по пътното и уличното строителство.


7. Комитетът за култура да вземе мерки за популяризиране движението за благоустрояване и хигиенизиране на населените места и неговите постижения чрез филми, радио, телевизионни предавания и художествена литература.

Това движение да намери по-голямо отражение в централния и местния печат.


8. За постигнати най-добри резултати в съревнованието по благоустрояването и хигиенизирането на населените места се учредяват три преходни червени знамена на Министерския съвет - за окръг-първенец, за град-първенец и за село-първенец, и парични награди, както следва:

а) за окръзите:

за окръга-първенец - 30 000 лв.

една втора награда - 20 000 лв.

б) за градовете:

за града-първенец - 20 000 лв.

три втори награди по - 15 000 лв.

три трети награди по - 10 000 лв.

в) за селата:

за селото-първенец - 10 000 лв.

пет втори награди по - 8000 лв.

осем втори награди по - 5000 лв.

г) на отличили се деятели в движението общо за страната - 10 000 лв.

Наградите се присъждат ежегодно.

Наградите, дадени на окръзите и населените места, се използуват само за мероприятия по благоустрояването и хигиенизирането на населените места, а наградите на отличилите се деятели - за обмяна на опит в страната и в социалистическите страни.

Наградите да се присъждат и при условие, че в съответните селища е развито личното стопанство на кооператорите, работниците и служителите.

Необходимите средства за награди да се предвиждат ежегодно в бюджета на Министерството на народното здраве и социалните грижи.

Ръководителите на ведомствата и организациите и председателите на изпълнителните комитети на окръжните народни съвети периодически да представят за награждаване с ордени, медали и други отличия особено проявили се в тази дейност организации, длъжностни лица, работници и граждани.

Окръжните народни съвети да предвиждат в бюджетите си средства за награждаване на излъчените в окръжното съревнование град и село-първенец по благоустрояването и хигиенизирането.


9. Управление Народни съвети, местна промишленост и комунална дейност при Министерския съвет, Държавният комитет по строителство и архитектура, Министерството на народното здраве и социалните грижи, Министерството на селскостопанското производство, Българската народна банка, Главното управление на водното стопанство, председателят на Научно-техническия съюз по водното стопанство, Националният съвет на Отечествения фронт и централният комитет на Българския Червен кръст в срок от два месеца да изработят съвместна инструкция за приложение на постановлението и за задълженията на ведомствата, обществените организации и гражданите по благоустрояването и хигиенизирането на селищата.


Промени настройката на бисквитките