Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 63 от 10.VIII

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 38 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 31 ЮЛИ 1979 Г. ЗА ПО-НАТАТЪШНО ПОДОБРЯВАНЕ ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО НА ДЕЦАТА

 

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 38 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 31 ЮЛИ 1979 Г. ЗА ПО-НАТАТЪШНО ПОДОБРЯВАНЕ ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО НА ДЕЦАТА

Обн. ДВ. бр.63 от 10 Август 1979г., изм. ДВ. бр.101 от 29 Декември 1989г.

Загубило значение.


МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ

П О С Т А Н О В И:


Чл. 1. Здравната профилактика да се утвърждава като главно направление в дейността на държавните, стопанските и обществените органи и организации за опазване и укрепване здравето и физическото и психическото развитие на децата и подрастващите.


Чл. 2. Министерството на народното здраве и социалните грижи:

1. до края на 1979 г. да разработи критерии и показатели за системна оценка на здравното състояние на децата и общи и специфични профилактични мерки за тяхното положително изменяне;

2. до края на 1979 г. да утвърди нов статут на женските и детските консултации с оглед наред с медицинската им насоченост да се разшири и тяхната социално-профилактична дейност за охрана на бременността и за опазване здравето на децата;

3. до края на 1979 г. да преустрои и усъвършенствува дейността на домовете "Майка и дете", с оглед на превръщането им в съвременни стационарни лечебно-профилактични заведения за опазване и укрепване здравето на рисковите детски контингенти;

4. да провежда конкретни мероприятия за ефективна профилактика,, диспансеризация и медицинско обслужване на децата от яслена, предучилищна и училищна възраст, да се повиши вниманието към профилактичната работа с децата, които не са организирани в детски заведения;

5. да утвърди основни положения за по-нататъшното провеждане на специфичната имунопрофилактика съобразно тенденциите на заразната заболеваемост и необходимостта да се ограничи алергизацията на децата;

6. заедно със заинтересуваните ведомства и организации да организира комплексна и целенасочена здравно-просветна и здравно-възпитателна дейност сред цялото население за опазване и укрепване здравето на децата.


Чл. 3. Комитетът по архитектура и благоустройство, Министерството на народното здраве и социалните грижи и Министерството на народната просвета:

1. до 30 юни 1980 г. да утвърдят нови архитектурно-хигиенни норми за строителство и обзавеждане на физкултурни и спортни комплекси и площадки в жилищните райони, учебно-производствените комплекси и детските и ученическите почивни и оздравителни лагери;

2. съвместно с изпълнителните комитети на окръжните народни съвети до 30 септември 1980 г. да утвърдят конкретни планове за осмата петилетка и перспективни планове за деветата петилетка за изграждане на материална база за физкултурна дейност и закалителни мероприятия (салони за физкултура, спортни площадки, плувни басейни, игрища и др.) в детските и учебните заведения и в жилищните райони.


Чл. 4. Министерството на народното здраве, съгласувано с Комитета на движението на българските жени, Националният съвет на Отечествения фронт, Централния съвет на Българските професионални съюзи, Централния комитет на Димитровския комунистически младежки съюз, Централния комитет на Българския Червен кръст и средствата за масова информация да внесе коренен прелом в работата за системна пропаганда на естественото хранене на кърмачетата, за закаляване и масова физкултура, за рационално хранене на децата, за лична и обществена хигиена, за трезвеност и борба против тютюнопушенето сред подрастващите.


Чл. 5. Централният съвет на Националния аграрно-промишлен съюз:

1. да утвърди до края на 1979 г. със съдействието на Министерството на народното здраве съвременна номенклатура за производство на качествени, достатъчни по количество и разнообразни по асортимент готови детски храни и млека;

2. до 30 юни 1980 г., съгласувано с Министерството на народното здраве да приеме конкретна производствена програма и да осигури нейното ритмично изпълнение от началото на 1981 г.


Чл. 6. (1) Министерството на вътрешната търговия и услугите и изпълнителните комитети на общинските народни съвети да осигуряват всяка година с плана ритмично и предимствено снабдяване на детските заведения с месо, месни произведения, мляко, млечни произведения, пресни плодове и зеленчуци.

(2) За децата от селата да се доставят редовно масло, млечни произведения, месо, месни произведения и готови детски млечни и плодово-зеленчукови храни, като наблюдаваните позиции се включват в стоковите фондове и се отчитат в изпълнението на плана. За целта да се използуват и местни източници по системата на самозадоволяването.


Чл. 7. Министерството на народната просвета и Министерството на народното здраве и социалните грижи съвместно с Комитета по труда и работната заплата и съгласувано с Централния съвет на Българските професионални съюзи и Централния комитет на Димитровския комунистически младежки съюз, в изпълнението на Тезисите на ЦК на БКП за развитието на образователното дело:

1. до края на 1980 г. да приведат учебните планове и програми в съответствие с възрастовите и физиологичните особености на детския организъм;

2. до края на 1980 г. да разработят норми за оптимално натоварване при физическо възпитание и спортни занимания и за учебна трудова дейност;

3. до края на 1981 г. да утвърдят критерии за психофизиологична оценка на учащите се за ранната им професионална ориентация в съответствие с изискванията на отделните групи професии и да започнат етапното им внедряване.


Чл. 8. (1) Подобряването на качеството на здравното обслужване на децата да се смята за първостепенна задача на цялата здравеопазна система.

(2) Министерството на народното и социалните грижи, съгласувано с Централния комитет на Профсъюза на здравните работници до март 1980 г. да утвърди конкретни мерки за:

1. своевременно обслужване на децата в амбулаторно-поликлиничните заведения и по домовете с оглед да се овладява болестния процес още в началото на неговото развитие, да се предотвратяват усложненията и да се намалява детската заболеваемост и смъртност;

2. повишаване ролята и разширяване функциите на участъковия педиатър за осигуряването на висококвалифицирана и комплексна профилактика, активно наблюдение, лечение и рехабилитация на преболедувалите деца;

3. осигуряване на квалифицирана медицинска помощ на децата в селата, като се използуват кадровите ресурси на окръжните и районните болници;

4. повишаване квалификацията и професионалната компетентност на кадрите от педиатричната и селската лечебно-профилактична мрежа.


Чл. 9. Министерството на народното здраве и социалните грижи до 30 юни 1980 г. да актуализира нормативите за задоволяване потребностите на децата от стационарна медицинска помощ и да утвърди методични указания за подобряване на лечебно-охранителния режим в детските болнични и санаториални заведения в съответствие със съвременните изисквания на медицинската наука.


Чл. 10. Министерството на народното здраве и социалните грижи и изпълнителните комитети на общинските народни съвети:

1. да полагат системни грижи за реконструкция и модернизация на стационарните детски отделения с цел да се създадат оптимални условия за лечение и да се предотвратяват вътреболничните инфекции.

2. от началото на 1980 г. да въведат във всички детски стационарни заведения и отделения двустепенно обслужване, при което медицинските грижи за децата се осигуряват само от лекари и персонал с полувисше или средно-медицинско образование;

3. да края на осмата петилетка да изградят в окръжните болници звена за интензивно лечение на новородени и деца в кърмаческа възраст.


Чл. 11. Министерството на народната просвета, съгласувано с Държавния комитет за планиране, Министерството на финансите и Министерството на народното здраве и социалните грижи, до края на 1981 г. да организира Национален център по дефектология и медико-педагогическа рехабилитация на децата с трайна инвалидност.


Чл. 12. (1) Министерството на строителството и строителните материали, Държавният комитет за планиране, Министерството на народното здраве и социалните грижи и изпълнителните комитети на окръжните народни съвети да вземат ефективни мерки за изграждане на детските здравни заведения през VIII петилетка. За тази цел:

1. да се изграждат с предимство домовете "Майка и дете" в окръзи с недостатъчна материална база;

2. да започне строителството на детски клиники в Пловдив, Варна и Плевен;

3. да започне изграждането на домове за деца и юноши с умствена изостаналост в Смолянски и Сливенски окръг;

4. до края на 1982 г. да завърши първият етап на новата сграда на Института по педиатрия - София.

(2) Държавният комитет за планиране, съгласувано с Министерството на народното здраве и социалните грижи и с Министерството на народната просвета, да включи в плана за осмата петилетка строителството на детски санаториум за белодробни заболявания в Сандански и на оздравително училище-интернат на територията на Софийски окръг за деца със захарен диабет и други ендокринни заболявания.


Чл. 13. Министерството на външноикономическите връзки и съответните външнотърговски организации и Комитетът по материалното стопанство да осигуряват всяка година в рамките на плана внос на необходимата апаратура и резервни части по заявка на Министерството на народното здраве и социалните грижи.


Чл. 14. Министерството на народното здраве и социалните грижи и изпълнителните комитети на окръжните народни съвети да осигуряват предимствено насочване на новозавършващите медицински кадри към детските здравни заведения и към селската лечебно-профилактична мрежа.


Чл. 15. Държавният комитет за планиране, Министерството на финансите, Комитетът по труда и работната заплата и Министерството на народното здраве и социалните грижи да утвърдят до 30 юни 1980 г. нови нормативи за щатно и кадрово комплектуване на детските заведения в съответствие с новите изисквания към детското здравеопазване и да осигурят необходимата численост на персонала и финансовата издръжка.


Чл. 16. Изпълнителните комитети на общинските народни съвети да съдействуват за осигуряване на държавни жилища и възможности за строителство и покупка на собствени жилища на лекарите-педиатри и техните семейства в общините, определени от министъра на народното здраве и социалните грижи, съгласувано с Министерството на икономиката и планирането и с Министерството на финансите.


Чл. 17. От 1 октомври 1979 г. в рамките на фонда за работна заплата за системата на Министерството на народното здраве и социалните грижи да се увеличи основното трудово възнаграждение на медицинския персонал, работещ с детски контингент, включително и на персонала в селските лечебно-профилактични заведения. За целта:

1. допълва т. 13 от Специфичните разпоредби на щатната таблица за висшия и средния медицински персонал, приложение 8, утвърдена с Постановление № 6 на Министерския съвет от 9 март 1973 г., накрая със следния текст: "на лекарите, работещи с детски контингент, включително и на лекарите в селските лечебно-профилактични заведения, в Силистренски, Разградски, Сливенски, Благоевградски, Толбухински, Кърджалийски, Шуменски, Търговищки и Ямболски окръг - до 30 лв.;

на полувисшия и средния медицински персонал, работещ с детски контингент, включително и на работещите в селските лечебно-профилактични заведения в окръзите, изброени в предходната алинея, до 15 лв.";

2. допълва чл. 36 от Наредбата за допълнителните трудови възнаграждения за неблагоприятни и други специфични условия на труд, утвърдена с Постановление № 5 на ЦК на БКП, Министерския съвет и ЦС на БПС от 1 февруари 1977 г. (обн., ДВ, бр. 19 от 1977 г.; изм. и доп., бр. 96 от 1977 г., бр. 82 от 1978 г., бр. 32, 38 и 52 от 1979 г.), както следва:

т. 45: накрая се добавя: ".... а на лекарите, работещи с детски контингент, включително и на лекарите от селските лечебно-профилактични заведения, от окръзите, посочени в т. 39 - до 30 лв."

т. 39: накрая се добавя: ".... на полувисшите и средните медицински кадри, работещи с детски контингент, включително и в селските лечебно-профилактични заведения, от Силистренски, Разградски, Сливенски, Благоевградски, Толбухински, Кърджалийски, Шуменски, Търговищки и Ямболски - до 20 лв.


Чл. 18. Разрешава на министъра на народното здраве и социалните грижи да определя на лекарите-педиатри, преведени в указани от него окръзи по реда на чл. 95 от Закона за народното здраве, допълнително възнаграждение в размер до 50 лв. месечно.


Чл. 19. Предлага на Националния съвет на Отечествения фронт, Централния съвет на Българските професионални съюзи, Комитета на движението на българските жени, Централния комитет на Българския Червен кръст, Централния комитет на Димитровския комунистически младежки съюз и на другите обществени организации да поставят въпросите на социалната и здравната закрила на детството на предно място в своята дейност:

1. да провеждат широка и целенасочена здравна просвета и възпитание на родителите, децата, юношите и на цялото население по проблемите на детското здраве;

2. да съдействуват активно на здравните органи да обхванат със системни грижи децата с медико-социален риск и децата с трайна инвалидност;

3. да подпомагат изпълнителните комитети на общинските народни съвети, здравните и просветните органи при организиране на образцови детски заведения.


Чл. 20. Координацията и контролът по изпълнението на постановлението се възлага на министъра на народното здраве и социалните грижи.


Промени настройката на бисквитките