ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 73 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 30 ДЕКЕМВРИ 1986 Г. ЗА ИЗНОСА НА ХИМИКАЛИ, КОИТО СА ПРЕДНАЗНАЧЕНИ ЗА МИРНИ ЦЕЛИ, НО МОГАТ ДА БЪДАТ ИЗПОЛЗУВАНИ ЗА ПРОИЗВОДСТВО НА ХИМИЧЕСКО ОРЪЖИЕ
ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 73 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 30 ДЕКЕМВРИ 1986 Г. ЗА ИЗНОСА НА ХИМИКАЛИ, КОИТО СА ПРЕДНАЗНАЧЕНИ ЗА МИРНИ ЦЕЛИ, НО МОГАТ ДА БЪДАТ ИЗПОЛЗУВАНИ ЗА ПРОИЗВОДСТВО НА ХИМИЧЕСКО ОРЪЖИЕ
Обн. ДВ. бр.5 от 20 Януари 1987г.
Загубило значение.
МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ
П О С Т А Н О В И:
Чл. 1. (1) Министерството на търговията да упражнява контрол върху износа от Народна република България на химикали съгласно приложения списък, които са предназначени за мирни цели, но могат да бъдат използувани за производство на химическо оръжие (наричани по-нататък "двуцелеви химикали").
(2) Списъкът на двуцелевите химикали може да бъде изменян само от Министерския съвет.
(3) Разрешение за износ на двуцелеви химикали от посочения списък се дава, ако държавата на вносителя представи гаранции, че химикалите от тази категория
1. няма да бъдат използувани пряко или косвено за производство на химическо оръжие;
2. няма да бъдат реекспортирани или освобождавани от юрисдикцията на страната-износител без писмено съгласие за това от съответната българска организация, която извършва износа. В случай на многостъпален реекспорт такова съгласие може да бъде поискано както непосредствено от българската организация, така и от международните реекспортьори;
3. посочените в предходната алинея гаранции се оформят изрично от компетентните държавни органи на страната-получател за всеки конкретен случай на доставка от Народна република България на двуцелеви химикали. Такова оформяне не е необходимо, когато вносителят се позовава на съответни задължения на държавата получател по действуващи многостранни и двустранни договори.
Чл. 2. (1) Износът от Народна република България на двуцелеви химикали се извършва след получаване на разрешение от Министерството на търговията.
(2) Проектите за договори с чуждестранните контрахенти в частта им относно гаранциите, свързани с износа на двуцелеви химикали, подлежат на съгласуване с Министерството на външните работи.
(3) Митническите органи допускат износа на двуцелеви химикали, ако организацията-износител притежава разрешение за износ, издадено от Министерството на търговията, в което е указано, че гаранциите по чл. 1, ал. 3 са представени.
(4) Когато организацията-износител няма разрешение за износ или разрешението е нередовно, митническите органи не разрешават износа на договорените двуцелеви химикали и всички неблагоприятни последици и щети, произтичащи от задържането, остават за сметка на съответната българска организация и на виновните длъжностни лица.
Чл. 3. (1) В случай на нарушаване от държавата-получател на задълженията във връзка с гаранциите, предвидени в чл. 1, ал. 3, износът от Народна република България на двуцелеви химикали за тази държава се прекратява.
(2) Министерството на търговията уведомява Главната дирекция "Митници и митнически контрол" при Министерството на финансите за решението по ал. 1 с оглед митническите органи да прекратят износа на двуцелеви химикали.
(3) Едновременно с прекратяване на износа Министерството на търговията със съдействието на Министерството на външните работи на Народна република България, въз основа на нормите на международното право и международните договори на Народна република България, взема мерки за осигуряване изпълнението от държавата-получател на поетите от нея задължения.
(4) Решение за възобновяване на износа се взема от Министерството на търговията, съгласувано с Министерството на външните работи, за всеки конкретен случай след изясняване и отстраняване на причините за нарушаване на задълженията. Решението за възобновяване на прекратения износ се съобщава на Главната дирекция "Митници и митнически контрол" при Министерството на финансите.
Приложение към чл. 1, ал. 1
Списък на двуцелевите химикали
1. Хлорциан.
2. Дихлоранхидрид на въглеродната киселина (фосген).
2. Циановодород (синилна киселина).
4. Фосфорен хлорокис.
5. Фосфорен трихлорид.
6. Трихлорнитрометан (хлорпикрин).
7. Тиодигликол.
8. Диметиламин хлорхидрат.
9. Хлоретанол.
10. Съединения с метилфосфорна връзка.