Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 12 от 13.II

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 4 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 30 ЯНУАРИ 1987 Г. ЗА ПОДОБРЯВАНЕ НА РАБОТАТА ПО ПРОФИЛАКТИКАТА, ТЕКУЩОТО ПОДДЪРЖАНЕ И ОСНОВНИТЕ РЕМОНТИ НА МАШИНИТЕ И СЪОРЪЖЕНИЯТА

 

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 4 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 30 ЯНУАРИ 1987 Г. ЗА ПОДОБРЯВАНЕ НА РАБОТАТА ПО ПРОФИЛАКТИКАТА, ТЕКУЩОТО ПОДДЪРЖАНЕ И ОСНОВНИТЕ РЕМОНТИ НА МАШИНИТЕ И СЪОРЪЖЕНИЯТА

Обн. ДВ. бр.12 от 13 Февруари 1987г.

Загубило значение.


МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ

ПОСТАНОВИ:


Чл. 1. (1) Ръководителите на предприятията и на другите самоуправляващи се стопански организации носят отговорност за правилната експлоатация и стопанисване на машините и съоръженията, за редовното им техническо обслужване и извършването на текущите и основните ремонти съгласно предписанията на производителите и изискванията за внедряване на научно-техническите постижения и за строгото спазване на разпоредбата на ал. 3 на чл. 74 от Правилника за стопанската дейност.

(2) Работниците и служителите носят дисциплинарна и имуществена отговорност при нарушаване на правилата за използването и стопанисването на машините и съоръженията, които са им поверени.


. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Чл. 2. (1) Решително да се усъвършенства планирането на ремонтната дейност по цялата структура на народното стопанство, като:

1. основните ремонти на крупните, уникалните и с национално значение обекти и съоръжения се включват в годишните и петгодишните планове на национално равнище, на самоуправляващите се стопански организации и на специализираните ремонтни организации;

2. основните ремонти на машините и съоръженията, имащи решаващо значение за цялостната дейност на съответните предприятия и други стопански организации, се включват в годишните и петгодишните им планове;

3. самоуправляващите се стопански организации съставят баланс за ремонтите и на тази основа разработват плана за ремонтната дейност като неразделна част от общия си план. За целта решително да подобрят работата по съставяне баланса на мощностите.

(2) С годишните и петгодишните планове на всички равнища на управление да се осигурява пълна обвързаност на ремонтната дейност с качествените показатели на предприятията.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

(5) За финансиране на ремонтната дейност в случаите, когато амортизационните отчисления са недостатъчни за покриване на планираните основни ремонти, недостигът от средства се осигурява от другите фондове на самоуправляващите се стопански организации. С държавния план може да се предвиди финансиране на основните ремонти на някои особено важни обекти с национално значение и със средства от самообновяващия се фонд към Стопанската банка съгласно чл. 120 от Правилника за стопанската дейност.


Чл. 3. (1) Основните ремонти на машините и съоръженията се извършват задължително след изтичане на определения междуремонтен период на експлоатация или на основата на резултатите от извършената диагностика, като задължително се съчетават с модернизация и реконструкция на основните фондове.

(2) Основните ремонти на машините и съоръженията да се превърнат в средство за техническо и технологично обновяване на производството. Ръководствата на самоуправляващите се стопански организации да осигуряват своевременно възлагане и утвърждаване на необходимите научноизследователски и проектни разработки.

(3) Основните ремонти на машините и съоръженията се извършват от специализирани ремонтни организации съгласно приложението, от други ремонтни предприятия или по стопански начин от обособени работни групи, звена и участъци в предприятия.

(4) За машини и съоръжения, за които няма определени специализирани предприятия за ремонт и не са произведени в страната, основният ремонт се извършва от предприятията, на които е предоставено стопанисването им.

(5) Основният ремонт на машините и съоръженията, произведени в страната, за които няма определени специализирани организации, се извършва от заводите-производители в специализирани участъци по договор. Заводите-производители поемат задължително ремонта на произведеното от тях оборудване.

(6) Основният ремонт по ал. 3 и 4 при необходимост може да се извърши и с участие на чужди фирми.

(7) Стопанският съвет при Министерския съвет да търси най-строга отговорност от ръководителите на стопанските организации, които не осигуряват условия за извършване на основните ремонти на машините и съоръженията в съответствие с изискванията, като в случаите на безстопанственост се прави предложение до прокуратурата за търсене на наказателна отговорност.

(8) Основните ремонти може да се извършват по изключение и без съчетаване с модернизация и реконструкция, когато машините и съоръженията са с високи технико-икономически показатели или когато се налага авариен основен ремонт в кратки срокове.


Чл. 4. Стопанските организации от всички отрасли и дейности на народното стопанство да създадат необходимата организация с оглед от 1 януари 1988 г. основните ремонти по чл. 3 да се поемат от специализираните предприятия и предприятията със специализирани участъци като държавна поръчка.


Чл. 5. Специализираните ремонтни предприятия и предприятията със специализирани ремонтни участъци по ал. 3 и 5 на чл. 3 да осигуряват:

1. балансова обвързаност на потребностите от съответния вид ремонт;

2. проекти за организация и изпълнение на ремонтите;

3. документация и технология за производството и възстановяването на резервни части;

4. производство, усвояване, възстановяване и доставяне на резервни части;

5. проектиране и разработване на технологично-ремонтната екипировка;

6. трансфер на съвременни ремонтни технологии;

7. извършване на основни ремонти, съчетани с модернизация, реконструкция и обновяване.


Чл. 6. Профилактичните и текущите ремонти да се извършват от предприятията, които стопанисват машините и съоръженията. Текущите ремонти може да се извършват по договор и с участие на специализирани ремонтни и други предприятия.


Чл. 7. Специфичните архитектурно-строителни работи при ремонтите да се изпълняват от предприятията, които стопанисват съоръженията, или по договор със строително-монтажни организации.


Чл. 8. (1) Текущото извънгаранционно поддържане и ремонт на масово употребяваните машини и съоръжения да се извършват в специализирани сервизни предприятия, организирани от стопанските организации съгласувано със Стопанския съвет при Министерския съвет.

(2) Специализираните сервизни предприятия по ал. 1 да осигуряват:

1. балансова обвързаност на потребностите от съответните видове услуги по поддържането и ремонта на машините и съоръженията;

2. проекти за организация и изпълнение на услугите;

3. производство на нови, възстановяване на износени и доставяне на резервни части за извършваните услуги;

4. пласментно-снабдителна и търговска дейност с резервни части за текущо поддържане;

5. извънгаранционно, абонаментно и аварийно поддържане, ремонт и сервизно обслужване на съответните машини и съоръжения.


. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Чл. 10. (1) Предприятията - производители на машини и съоръжения, да сключват задължително договори с потребителите за осигуряването на необходимите им по количество и асортимент резервни части за произвежданите от тях машини и съоръжения, включително за вносната и местната комплектовка.


. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Чл. 12. Предприятията, които стопанисват вносни машини и съоръжения, да осигуряват необходимите резервни части за поддържането им, като организират и усвояване на производството на резервни части в собствената си система или по договор в други организации, включително с участие на чужди фирми за взаимно задоволяване на потребностите.


Чл. 13. (1) При усвояване производството на вносни резервни части от несоциалистически страни самоуправляващите се стопански организации-потребители могат да преотстъпват на предприятието-производител по договор част от икономисаната валута съгласно ал. 4 на чл. 81 от Правилника за стопанската дейност.

(2) Комитетът по цените да определя надбавки върху цените на новоусвояваните резервни части, както и на резервни части, вносът на които се спира.

(3) Външнотърговските организации при внос на машини и съоръжения да спазват точно изискванията на разпоредбите относно договаряне на стоки от внос, като по искане на заявителя да доставят документация за резервните части, които ще се усвояват у нас.


Чл. 14. Предприятията - производители на машини и съоръжения, задължително да осигуряват паспорти, инструкции за експлоатация и ремонт, технически условия за контрол, изпитания, монтаж и демонтаж и други документи съгласно стандартизационните документи.


Чл. 15. Комитетът по материалното стопанство ежегодно по предложение на стопанските организации да утвърждава номенклатура и количество на резервните части за стратегически резерв, който да не се счита за свръхнормативен запас. Този резерв да се кредитира от Българската народна банка с нормален лихвен процент.


Чл. 16. Стопанските организации с правилата за работната заплата да осигурят материални стимули за срочно и качествено изпълнение на ремонтните работи, за реализиране на икономии от суровини, материали и резервни части, за удължаване междуремонтния период и безаварийната работа на машините и съоръженията.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .


Приложение към чл. 3, ал. 3

Приложение към чл. 3, ал. 3


Списък на специализираните ремонтни организации



     
по Организации и Специализиранаорганизация, Ремонтира
ред ведомства извършваща ремонта  
1 2 3 4
1. СО "Енергетика" Комбинат "Енергоремонт" Основни агрегати в
      електроцентралите
2. СО "Енергетика" Комбинат "Промишлена Промишлена и комунално-
    енергетика" битова енергетика
3. СО "Металургия" Предприятие Металургични и леярски
    "Металургремонт" съоръжения
4. СО "Химинвест" Комбинат Оборудване на отрасъл
    "Химремонтстрой" "Химическа промишленост"
5. СО "Автомобилостро ене" - Автомобили, автобуси
  Шумен    
6. СО "Механизация и Комбинат "Ремонт Трактори и
  техническо обслужв ане на селскостопанска селскостопански
  на селското стопан ство" техника" машини
7. СО "Вагоностроене"   Локомотиви, вагони
8. СО "Строителна и   Товарачни машини,
  пътна техника   валяци, автогрейдери
9. СО "Балканкар"   Мото- и електрокари
10 СО "Металхим"   Фрезови машини
11 СО "Елпром"   Трансформатори и
      ел. двигатели
12 СО "Елпром" Предприятие Асансьори
    "Асансьорни сервизи"  
13 СО "Комплексна   Металорежещи машини
  автоматизация на    
  технологичните    
  процеси    
14 Асоциация "Изотсервиз" Изчислителна и
  "Електроника"   организационна техника
15 СО "Рибно СО "Рибно стопанство" Риболовни кораби
  стопанство"    
16 Комбинат Комбинат "Търговски Кафе-машини и друго
  "Търговски    
  технологии технологии и търговско обзавеждане
  и обзавеждане" обзавеждане"  
17 СО "Съобщения" Комбинат "Телекомплект" АТЦ и телефонни
      кабелни мрежи
18 Комбинат КЗ "Ив. Димитров" - Речни кораби и
  "Корабостроене" Русе плаващи технически
      средства
19 Министерство на СО "Воден транспорт" Морски кораби до
  транспорта   25000 ТДВ
20 Министерство на СО "БГА" Самолети и въртолети
  транспорта    
21 Министерство на СО "МАТ" Автомобилни агрегати,
  транспорта   възли, ремонт на
      автомобили, седлови
      влекачи, ремаркета,
      снеготъпкачни машини,
      хладилни агрегати и
      автобуси, производство
      на несоциалистически
      страни
22 СО "Строителство" Комбинат Строителни машини
    "Строителна механизация"  
23 Министерство на Дирекция за снабдяване Медицинска техника и
  ародното здраве сервиз на медицинска апаратура
    апаратура  
       


Промени настройката на бисквитките