МЕМОРАНДУМ ЗА РАЗБИРАТЕЛСТВО МЕЖДУ ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И ЕВРОПЕЙСКАТА ИНВЕСТИЦИОННА БАНКА ЗА ОКАЗВАНЕ НА ПОДКРЕПА ПРИ ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ПРОЕКТИ, ФИНАНСИРАНИ ОТ СТРУКТУРНИТЕ ИНСТРУМЕНТИ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ (Ратифициран със зако..
МЕМОРАНДУМ ЗА РАЗБИРАТЕЛСТВО МЕЖДУ ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И ЕВРОПЕЙСКАТА ИНВЕСТИЦИОННА БАНКА ЗА ОКАЗВАНЕ НА ПОДКРЕПА ПРИ ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ПРОЕКТИ, ФИНАНСИРАНИ ОТ СТРУКТУРНИТЕ ИНСТРУМЕНТИ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ
(Ратифициран със закон, приет от 41-ото Народно събрание на 26 юни 2012 г. - ДВ, бр. 52 от 2012 г. В сила от 16 юли 2012 г.)
Обн. ДВ. бр.110 от 21 Декември 2013г.
Долуподписаните:
Република България, представлявана от министъра по управление на средствата от ЕС г-н Томислав Дончев
(наричана по-нататък "България"),
и
Европейската инвестиционна банка със седалище с адрес: 100 Булевард Конрад Аденауер, Велико херцогство Люксембург, представлявана от г-н Вилхелм Молтерер, вицепрезидент,
(наричана по-нататък "ЕИБ")
(наричани заедно "Страните"),
Като се има предвид, че
1. Страните отчитат приноса на дългогодишното добро сътрудничество между България и Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) в областта на финансирането на инфраструктурни инвестиции и други потребности на Република България, свързани с нейното развитие през преходния период, етапа на присъединяване към Европейския съюз и по време на настоящата икономическа криза.
2. Република България отчита значимостта на отношенията й с Европейската комисия, особено след присъединяването на България към Европейския съюз на 1 януари 2007 г.
3. Страните високо оценяват финансирането, което България предстои да получи по линия на Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР), Европейския социален фонд (ЕСФ) и Кохезионния фонд (наричани по-нататък "Структурни инструменти"). Това финансиране, възлизащо на 6,7 млрд. евро за програмния период 2007 - 2013 г., представлява уникална възможност за България да ускори своето възстановяване от кризата и да осъществи така нужните на страната инвестиции в основна транспортна и екологична инфраструктура, в повишаване на уменията, укрепване основите на бъдещата конкурентоспособност и развитие на икономика, основана на знанието и иновациите.
4. Българското правителство е решено да повиши степента и качеството на усвояване на Структурните инструменти чрез по-добро управление, оптимизация и изпълнение. С цел максимално прилагане на международния опит правителството се обърна към ЕИБ за подкрепа на усилията му чрез укрепване на капацитета на правителството за формулиране на политики и стратегии, за секторно и проектно планиране, проектиране и изпълнение.
5. Република България след консултация с Европейската комисия отчита значението на съветите и съдействието, които ЕИБ може да предостави на България във връзка с нейното развитие. Помощта на ЕИБ е призната за важна и необходима за България както за успешното изпълнение на проектите, които ще бъдат финансирани по линия на Структурните инструменти през програмния период 2007 - 2013 г., така и за добрата подготовка на България за бъдещия програмен период 2014 - 2020 г.
6. Този Меморандум за разбирателство (наричан по-нататък "Меморандума") не предвижда промяна на характера на помощта, която ЕИБ ще продължи да предоставя на България, когато такава помощ попада извън обхвата на този Меморандум; по-специално страните отчитат, че в допълнение на кредитните й операции и помощта за подготовка на нови проекти, предоставяна от JASPERS, на предходен етап ЕИБ е декларирала готовността си да подпомогне по-доброто изпълнение на проекти, съфинансирани от ЕИБ. В тази връзка страните отчитат, че: а) на 5 октомври 2006 г. са подписали Меморандум за разбирателство за сътрудничество през програмния период 2007 - 2013 г.; б) на 14 декември 2007 г. са подписали Кредитно споразумение за структурен програмен заем за съфинансиране на проекти от Европейските структурни фондове на стойност 700 млн. евро, и в) на 22 октомври 2009 г. е подписан Меморандум за разбирателство за техническа помощ на България.
7. Европейската инвестиционна банка е финансовата институция на Европейския съюз. Съгласно чл. 174 и 175 от Договора за функциониране на Европейския съюз (ДФЕС) "за да насърчи цялостното си хармонично развитие, Съюзът разработва и осъществява свои инициативи, които водят до укрепването на неговото икономическо, социално и териториално сближаване" и "съюзът също така подкрепя осъществяването на тези цели чрез действията, които предприема посредством структурните фондове, Европейската инвестиционна банка и други съществуващи финансови инструменти". Тези членове са допълнително реферирани в преамбюла на Регламент (ЕО) № 1083/2006 на Съвета за определяне на общи разпоредби за Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд и Кохезионния фонд и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1260/1999, като ролята на ЕИБ при подпомагане изпълнението на структурните фондове е допълнително отразена в редица разпоредби на регламентите за Структурните фондове.
8. Страните отчитат, че всички одитни изисквания, на които ЕИБ може да бъде субект, ще бъдат тези, въведени в статута на банката, който е неразделна част от ДФЕС. Европейската инвестиционна банка е европейски орган и в тази връзка националните одитни органи нямат одитни права върху Групата на ЕИБ и ЕИБ е само обект на одитна верификация, включително проверки на място, извършвана директно от Европейската сметна палата.
9. Като се отчита институционалният статут на ЕИБ, страните допълнително отчитат, че ЕИБ не е субект на националните правила за възлагане, а следва собствените си правила за възлагане, налични на електронната страница на ЕИБ на адрес: http://www.eib.org/projects/publications/guide-to-procurement.htm?lang=-en.
За тази цел и отчитайки изброеното в преамбюла, страните се споразумяха за следното:
1. Идентифицирани от България потребности от подкрепа при изпълнението на проекти
Република България идентифицира следните общи области, в които е необходима допълнителна подкрепа с цел значително подобряване опита на Република България при изпълнението на проекти, което да доведе до подобряване на усвояването на средствата от Европейския съюз в България:
Област 1: Секторни стратегии и секторни инвестиционни програми
а. Подкрепа в разработването на секторни стратегии в ключови области за инвестиции. Тези стратегии ще съдържат стратегическите цели за период от 5 - 10 години и ще обхващат политиките, институционалното развитие, както и правни и регулаторни въпроси.
б. Подкрепа при идентифицирането на секторни инвестиционни програми за предстоящия програмен период 2014 - 2020 г. за прилагане на съответните секторни стратегии. Програмите ще бъдат идентифицирани както от гледна точка на секторните инвестиционни цели, така и чрез идентифициране на индивидуалните проекти и техните разходи.
Област 2: Изпълнение на проекти
в. Подкрепа при подготовката и изпълнението на вече идентифицирани проекти, които следва да бъдат финансирани в рамките на програмен период 2007 - 2013 г. Тази подкрепа може да включва осигуряване на персонал, идентифициране и дефиниране на потребностите от консултантска помощ, свързана с изпълнението на проекти, и помощ при избора на конкретни консултанти. В рамките на тази подкрепа може да се включва и оперативна подкрепа на отговорните за изпълнението на Структурните инструменти органи за повишаване на техния капацитет за подготовка и управление на проекти.
Област 3: Институционален капацитет
г. Идентифициране на проблеми на управлението, засягащи публичните институции, и подкрепа при осъществяване на управленски реформи във връзка с проекти и инвестиционни програми, съфинансирани от ЕИБ.
д. Изграждане и повишаване на капацитета на публичната администрация и секторните институции във връзка с проекти и инвестиционни програми, съфинансирани от ЕИБ. Изграждането на капацитет ще се осъществява както чрез обучение и развитие на персонала в дадения сектор, така и чрез предоставяне на допълнителен капацитет на министерствата и публичните институции и компании за повишаване степента на усвояване на Структурните инструменти в краткосрочен план.
е. Подкрепа при извършването на мониторинг и оценка на програми и проекти, реализирани със средства от Структурните инструменти и заеми от ЕИБ.
2. Възможни области на подкрепа от ЕИБ
Вземайки предвид потребностите на България, идентифицирани по-горе, и отчитайки ролята на ЕИБ като дългосрочен кредитор на Европейския съюз, ЕИБ е готова да разгледа предоставянето на по-нататъшна подкрепа при изпълнението на проекти ("Подкрепа за изпълнението на проекти") с цел да подпомогне плановете на България за структурна реформа и намеренията й да оползотвори напълно и ефективно средствата от Структурните инструменти на ЕС през настоящия (2007 - 2013 г.) и следващия (2014 - 2020 г.) програмен период, следвайки целите за развитие на България. Подкрепата при изпълнение на проекти ще бъде предоставяне на бенефициенти и/или Управляващ орган по Структурните инструменти на ЕС съгласно споразумение за предоставяне на услуга за подкрепа при изпълнението на проект ("Споразумение за предоставяне на услуга за подкрепа за изпълнението на проект"). Страните във връзка с изпълнението на този Меморандум се съгласяват, че ще бъде изготвен типов образец на споразумение за предоставяне на услуги, единствено на базата на който ЕИБ ще предоставя подкрепа за изпълнението на проекти. Такъв типов договор ще бъде подписван между ЕИБ и съответните бенефициенти/Управляващи органи. Услугите във връзка с изпълнението на проекти, вече съфинансирани от ЕИБ, или такива, по които България е решила да иска съфинансиране от ЕИБ, може да включва следната възможна подкрепа (за да се избегнат всички съмнения, ЕИБ ще положи всички възможни усилия, за да се избегне възможен конфликт на интереси при предоставянето на услуги по проекти, съфинансирани от Банката):
Област 1: Секторни стратегии и секторни инвестиционни програми
1. подкрепа на правителството при изготвяне или актуализиране на секторни стратегии и при дейности, свързани с многогодишно планиране, програмиране и бюджетиране;
2. по искане на България и в съответствие с чл. 36 от Общия регламент на ЕС 1083/2006 да участва в подготовката на програмния период 2014 - 2020 г.
Област 2: Изпълнение на проекти
За проекти или инвестиционни програми, съфинансирани от ЕИБ или предвиждани за бъдещо съфинансиране от ЕИБ, Банката може да подкрепя дейности, свързани с изпълнението на проектите, които допринасят за ефективното, ефикасното и навременното изпълнение на проектите, чрез:
3. предоставяне на подкрепа за подобряване на мониторинга и изпълнението;
4. предоставяне на звено от експерти, управлявано от ЕИБ, с цел подпомагане изпълнението на проекти, при които по време на оценката от звената на ЕИБ са идентифицирани предизвикателства за изпълнението им;
5. предоставяне на методическа подкрепа в изготвянето на указания за изпълнението на такива проекти.
Област 3: Институционален капацитет
За проекти или инвестиционни програми, съфинансирани от ЕИБ или предвиждани за бъдещо съфинансиране от ЕИБ, Банката може да подкрепя мерки за засилване на институционалния капацитет, които да допринасят за ефективното, ефикасното и навременното изпълнение на проектите, чрез:
6. предоставяне на подкрепа за повишаване качеството на административните процедури, свързани с подготовката и изпълнението на проекти, и чрез предоставяне на директна консултантска помощ на определени ключови екипи за управление на проекти и основните функционални звена, управляващи такива проекти;
7. подкрепа за изграждането на капацитет и професионалното обучение на местни експерти за изпълнение на проекти, и
8. предоставяне на специфична подкрепа за създаването и развиването на структури, отговорни за реализацията на проекти.
Описаната по-горе подкрепа за изпълнение на проекти ще бъде в допълнение към съществуваща техническа помощ за изпълнение на проекти, финансирана от Структурните инструменти на Европейския съюз, както и техническата помощ, която ЕИБ се е съгласила да окаже в рамките на процеса по одобрение на проектите, съфинансирани от Банката. Ще бъде обърнато специално внимание на предотвратяването на припокривания между подкрепата за изпълнение на проекти, предоставяна от ЕИБ по този Меморандум, и всяка подкрепа за подготовка на проект и/или бъдещо изпълнение на проект, предоставяна от JASPERS.
Този Меморандум за разбирателство се отнася до услугите, предоставяни от ЕИБ, финансирани чрез предвиденото за Република България финансиране от Структурните инструменти, по съответните оперативни програми.
Договорените детайли и механизми по отношение на изискванията за добро финансово управление представляват приложение към този Меморандум за разбирателство.
По всяко време преди прекратяването на действието на този Меморандум за разбирателство правителството на Република България може да се обърне към ЕИБ с искане за предоставяне на услуги във всеки друг сектор или област съгласно чл. 6. В зависимост от това, дали притежава съответната компетентност и наличен персонал, както и в съответствие със своя мандат, ЕИБ ще положи всяко необходимо усилие да отговори на молбата на правителството.
3. Ресурси
Когато ЕИБ предоставя подпомагане, касаещо изпълнението на проект, тя следва да осигури независими експерти, ангажирани и наблюдавани от ЕИБ, в съответствие с процедурите на Банката за избор на външни консултанти или екип от Банката с необходимата експертиза.
4. Възнаграждение
В зависимост от ресурсната обезпеченост и изцяло по преценка на ЕИБ подкрепата за изпълнението на проекти ще се предоставя в съответствие с определеното възнаграждение, отразено във всяко споразумение за предоставяне на услуги, подписано със съответния бенефициент, по образеца на споразумение, договорено между ЕИБ и Република България.
5. Координация
Европейската инвестиционна банка ще координира предоставянето на услуги във връзка с изпълнението на този Меморандум с министъра, отговарящ за управлението на средствата от Европейския съюз. Европейската инвестиционна банка ще предостави услугите, свързани с този Меморандум, в тясно сътрудничество с всички ключови заинтересовани страни, включително с Управляващите органи, Междинните звена, крайните бенефициенти и Европейската комисия. Министърът, отговарящ за управлението на средствата от Европейския съюз, се задължава да подпомага всички участници при обмена на информация и документация и да оказва необходимата подкрепа при изпълнението на взетите решения.
За целта ще бъдат определени лица за контакт от кабинета на министъра, отговарящ за управлението на средствата от Европейския съюз и от ЕИБ.
6. Изпълнение
Във връзка с изпълнението на подкрепата от страна на ЕИБ се договаря следното:
(i) На годишна база и с цел да бъде дефинирана и договорена подкрепата на ЕИБ за изпълнение на проекти министърът, отговарящ за управлението на средствата от ЕС, следва да изпрати на ЕИБ годишния план за действие не по-късно от месец януари на съответната финансова година. В случай че тези искания за предоставяне на подкрепа попадат в обхвата на този Меморандум и в случай че ЕИБ реши да предостави такава подкрепа, ЕИБ и министърът по управление на средствата от ЕС следва да се договорят за годишен план за действие. Базирайки се на договорения план за действие, съответните бенефициенти могат да изпратят до ЕИБ искане за предоставяне на специфична подкрепа за изпълнение на проекти.
(ii) Министърът, отговарящ за управлението на средствата от Европейския съюз, и/или съответният Управляващ орган следва да осигурят, че съответният бенефициент, който ще ползва подкрепата на ЕИБ, ще предостави на ЕИБ всяка информация, с която разполага и която счита за подходяща за целите на подпомагането, свързано с изпълнението на проекти. Европейската инвестиционна банка ще предоставя услуги за подпомагане изпълнението на проекти единствено въз основа на такава информация.
(iii) Специфичните детайли, свързани със Споразумението за предоставяне на услуга за подкрепа за изпълнението на проект, както и основните етапи от него ще бъдат договорени от ЕИБ и съответния бенефициент, базирайки се на предоставената информация по точка (ii). Договорените детайли следва да бъдат част от Споразумението за предоставяне на услуги.
Европейската инвестиционна банка по собствена преценка ще направи всички необходими и разумни усилия да осигури подкрепа за изпълнение на проект и ще определи ресурсите, които са необходими за предоставянето на услуги в подкрепа на изпълнението на проекта и предоставяния съвет. Подробностите за всяко индивидуално задание и неговото изпълнение ще бъдат определени в съответното Споразумението за предоставяне на услуга за подкрепа за изпълнението на проект.
7. Актуализация на Меморандума за разбирателство
Провизиите на този Меморандум за разбирателство могат да бъдат актуализирани, когато е необходимо, чрез двустранна размяна на писма между Република България и ЕИБ.
8. Конфиденциалност
Вземайки под внимание спецификата на информацията, която ще бъде получена в резултат на настоящото споразумение, Страните ще гарантират по възможно най-ефикасния и ефективен начин конфиденциалността на тази информация. Страните се съгласяват и потвърждават, че цялата информация, предоставена в писмен вид от техни служители и в резултат на изпълнението на този Меморандум, ще се счита за конфиденциална, както и след изтичане срока на действие на Меморандума. Клаузата за конфиденциалност не се отнася за информация, която е или впоследствие ще стане публично достояние, извън такава, която е виновно разкрита от служители на Страните.
9. Обезщетение
Без да се нарушават правата и задълженията на Страните по чл. 5, Република България се съгласява да обезщети ЕИБ, служителите на ЕИБ и всички членове на ръководните органи на ЕИБ при всякакви и всички действия, искове, загуби, задължения и щети (събирателно Задължения), които те могат да претърпят, да възникнат или да бъдат повдиганти спрямо тях, във връзка с изпълнението на този Меморандум. България няма да е отговорна за такива Задължения, възникнали единствено поради недобронамереност, сериозна небрежност и преднамерено лошо поведение от страна на ЕИБ, служителите на ЕИБ, управители на ЕИБ, делегати и агенти на ЕИБ.
10. Срок на действие
Предвижда се услугите, предоставяни на крайните бенефициенти в подкрепа на правителството на Република България от Европейска инвестиционна банка, попадащи в обхвата на този Меморандум, да бъдат финансирани чрез определените за България средства от Структурните инструменти. Следователно действието на този Меморандум за разбирателство изтича в края на периода за разплащане на средства по Структурните инструменти за програмния период 2007 - 2013 г., който е 31 декември 2015 г.
В който и да е момент преди изтичане срока на действие, ако една от Страните по този Меморандум счете, че целите на Меморандума не могат да бъдат ефективно или целесъобразно изпълнени, следва да проведе консултации с другата Страна. Страните ще положат всички разумни усилия да отстранят възникналия проблем. Ако след проведена консултация и положени усилия за отстраняване на проблема някоя от Страните все още смята, че целите на Меморандума не могат да бъдат постигнати, тази Страна може едностранно да се оттегли от този Меморандум чрез тримесечно писмено предизвестие до другата страна.
Всички сключени двустранни споразумения и меморандуми съгласно член 6 няма да бъдат повлияни от прекратяването на действието на този Меморандум съгласно този член.
11. Обхват на действие
Този Меморандум не ангажира ЕИБ с предоставяне на подкрепа за конкретна дейност или проект. Нито една от разпоредбите в този Меморандум не може да бъде тълкувана като създаване на смесено предприятие, посреднически отношения или юридическо партньорство между Страните.
Нито една от разпоредбите в този Меморандум не предвижда, нито може да бъде тълкувана като отмяна на привилегиите и имунитетите на всяка от Страните или нейните служители, чиито привилегии и имунитети са изрично запазени в този Меморандум.
12. Юрисдикция и приложимо право
Страните определят Съда на Европейския съюз за компетентен съд по въпросите на този Меморандум.
Общите принципи на правото за страните - членки на Европейския съюз, както се тълкуват или предстои да бъдат тълкувани от Съда на Европейския съюз, се прилагат по отношение на разпоредбите на този Меморандум, освен ако за някоя конкретна разпоредба в този Меморандум не е посочено друго.
13. Известия
Всички известия следва да се предават на Страните на следния адрес и да се адресират до:
За България: | На вниманието на министъра |
по управление на средствата от Европейския съюз | |
Министерски съвет на Република България | |
Бул. Дондуков 1 | |
1194 София | |
За Европей- | На вниманието на "Операции" |
ската инвес- | Бул. Конрад Аденауер 100 |
тиционна | L-2950 Люксембург |
банка: |
Меморандумът влиза в сила от датата на уведомяването на ЕИБ чрез съответните дипломатически канали от страна на правителството за влизането му в сила съгласно вътрешните разпоредби на Република България.
Меморандумът се подписва в 4 екземпляра на английски език и 4 екземпляра на български език. В случаи на спор водещ е английският език. Всяка страница от всеки един от екземплярите бе парафирана от г-жа Добринка Кръстева за България и от г-н Мартин Ватер, ръководен съветник, за ЕИБ.
София, 22 януари 2012 г.
Приложение
Спазване на изискванията за добро финансово управление
I. Въведение
1. Меморандумът за разбирателство (MР), към който се отнася това приложение, предвижда предоставянето на услуги за подкрепа при изпълнението на проекти от Европейската инвестиционна банка на бенефициентите и Управляващите органи в подкрепа на изпълняваните от България дейности. Разходите по тези услуги до голяма степен ще бъдат финансирани от Структурните инструменти на Европейския съюз.
2. Във връзка с горното бенефициентите и Управляващите органи, отговарящи за съответните оперативни програми, финансирани от Структурните инструменти, носят отговорност за гарантиране на това, че Република България спазва всички изисквания за добро финансово управление, залегнали в Регламентите за Структурните инструменти. Поради тази причина бенефициентите и Управляващите органи ще предоставят необходимата информация на правителството на Република България.
II. Допустими разходи, които ще бъдат покрити, съгласно Споразумението за предоставяне на услуга за подкрепа при изпълнението на проект
1. Страните се споразумяха разходите, свързани с осъществяването на дейностите от страна на ЕИБ, да бъдат договорени в Споразуменията за предоставяне на услуга за подкрепа.
III. Докладване на финансовото управление
1. Европейската инвестиционна банка ще предоставя на бенефициентите при поискване и според клаузите на Споразумението за предоставяне на услуги такива фактури и подкрепяща документация, доказваща разходи във връзка с дейностите, финансирани в рамките на съответното Споразумение за предоставяне на услуга за подкрепа при изпълнението на проект, като всичко това следва да е в съответствие с политиките на ЕИБ и приложимите правила за поверителност и работа на персонала на Банката. Европейската инвестиционна банка ще съхранява документацията за периода на действие на Споразумението за предоставяне на услуга за подкрепа при изпълнението на проект и за период 7 години след приключване действието на такова Споразумение.
2. Европейската инвестиционна банка ще предоставя при поискване резултатите от годишния одит на институцията, състоящ се от потвърждение от мениджмънта за управлението и атестация от нейните външни одитори за качеството на вътрешния контрол, както и одитиран финансов отчет.
3. В съответствие с Финансовите регламенти на Европейския съюз Европейската комисия или българските одитни институции могат да предприемат преглед на изпълнението, включително проверки на място на Бенефициента по проекти и дейности, финансирани от Структурните инструменти на Европейския съюз и изпълнявани от бенефициентите и Управляващите органи. В случай че ЕИБ е предоставила услуги по въпросните проекти и дейности, финансирани от Структурните инструменти на ЕС, е готова да окаже съответната подкрепа на Бенефициента при извършването на подобни проверки в съответствие с политиките на ЕИБ.
ІV. Проверка
1. Европейската инвестиционна банка ще предостави при поискване от бенефициентите копия на фактури и всички останали подкрепящи документи за допустими разходи съгласно Споразумението за предоставяне на услуга за подкрепа при изпълнението на проект с цел да бъде дадена възможност на националните одитни органи на Република България, Европейската комисия или Европейската сметна палата да установят разходването на средствата от ЕС от страна на Република България, включително тяхната законосъобразност и регулярност.
2. Целта на подобна проверка би била да се даде възможност на служителите на националните одитни органи на Република България, Европейската комисия или Европейската сметна палата да потвърдят истинността на исканията за плащане, подадени от Република България. Приема се, че тези проверки ще бъдат ограничени до информацията за използване на финансирането от Структурните инструменти на Европейския съюз в рамките на конкретно Споразумение за предоставяне на услуга за подкрепа при изпълнението на проект, без те да имат характер на одитна проверка на ЕИБ.
В името на доброто сътрудничество Република България разбира, че предвид статута на ЕИБ като Европейски орган националните одитни органи нямат одитни права върху Групата на ЕИБ и ЕИБ е само обект на одитна верификация, включително проверки на място, извършвана директно от Европейската сметна палата, в съответствие с чл. 287, ал. 3 от Договора за функциониране на ЕС и тристранното споразумение, цитирано в този член.