ПРАВИЛНИК ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПРАВИЛНИКА ЗА УСТРОЙСТВОТО, ФУНКЦИИТЕ И ДЕЙНОСТТА НА ДЪРЖАВНО ПРЕДПРИЯТИЕ "ПРИСТАНИЩНА ИНФРАСТРУКТУРА" (ДВ, БР. 36 ОТ 2011 Г.)
ПРАВИЛНИК ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПРАВИЛНИКА ЗА УСТРОЙСТВОТО, ФУНКЦИИТЕ И ДЕЙНОСТТА НА ДЪРЖАВНО ПРЕДПРИЯТИЕ "ПРИСТАНИЩНА ИНФРАСТРУКТУРА" (ДВ, БР. 36 ОТ 2011 Г.)
Обн. ДВ. бр.93 от 25 Октомври 2013г.
§ 1. В чл. 10 т. 6 се изменя така:
"6. утвърждава седемгодишна програма за изграждането, реконструкцията, рехабилитацията, поддържането, развитието и управлението на инфраструктурата на пристанищата за обществен транспорт с национално значение;".
§ 2. В чл. 11 се създава алинея 4:
"(4) Лице в трудовоправни отношения с предприятието може да бъде член на управителния съвет."
§ 3. В чл. 14 се правят следните изменения:
1. Точка 5 се изменя така:
"5. изготвя и предлага на министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията проекта на седемгодишна програма за изграждането, реконструкцията, рехабилитацията, поддържането, развитието и управлението на инфраструктурата на пристанищата за обществен транспорт с национално значение;".
2. Точка 7 се изменя така:
"7. обсъжда и приема предложенията на генералния директор за изменение на пристанищните такси и предлага на министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията да предприеме необходимите действия за тяхната промяна;".
§ 4. В чл. 18 се правят следните изменения:
1. В ал. 1 думите "отговарящ за дейността на клоновете - териториални поделения на предприятието" се заличават.
2. Алинея 3 се изменя така:
"(3) Заместник генералният директор организира дейността на предприятието за точното спазване на нормативните актове и на разпорежданията на генералния директор, като:
1. организира разпределението на задачите за изпълнение между административните структурни звена в предприятието;
2. създава условия за нормална и ефективна работа в предприятието;
3. осигурява организационната връзка между структурните звена в предприятието;
4. осъществява общия контрол за изпълнението на възложените от генералния директор задачи;
5. осъществява вътрешната организация на работа на предприятието, за което издава заповеди и предлага за утвърждаване на генералния директор вътрешни правила, които регулират взаимодействието на структурните звена при осъществяване на функциите им и последователността на извършваните от тях и в тях действия;
6. контролира работата с документите и съхраняването им;
7. осъществява координация и контрол в процеса на подготовката и изпълнението на бюджета, седемгодишните и годишните програми на предприятието, като отговаря за законосъобразното и целесъобразното разходване на средствата по тях;
8. координира и контролира дейностите в областта на внедряването и използването на информационните и комуникационните технологии и системи в предприятието;
9. изготвя ежегоден доклад за дейността на предприятието, който се представя за утвърждаване от генералния директор;
10. организира обучения във връзка с повишаване на професионалната квалификация на служителите;
11. осъществява изрично делегираните му от генералния директор с писмена заповед правомощия, както и други дейности, възложени му от генералния директор."
3. Създава се ал. 5:
"(5) При отсъствие на заместник генералния директор от страната или когато той ползва законоустановен отпуск, неговите функции за всеки конкретен случай се изпълняват от определен от генералния директор директор на дирекция в предприятието."
§ 5. В чл. 19, ал. 1 се правят следните изменения:
1. В т. 2 думите "и организация на работата" се заличават.
2. Точка 3 се изменя така:
"3. обезпечаване на достъп до пристанищата по чл. 93, т. 1 - 4 ЗМПВВППРБ;".
3. Точка 4 се изменя така:
"4. поддържане на съществуващите и изграждане на нови подходни канали, пристанищни акватории, морски и речни депа за изхвърляне на драгажна маса, вълноломи, защитни съоръжения и други, обслужващи пристанищата за обществен транспорт с национално значение, както и поддържане на съществуващите и изграждане на нови подходни канали, зони за подхождане и зони за маневриране, обслужващи пристанищата за обществен транспорт с регионално значение и пристанищата по чл. 107 - 109; тези дейности се съгласуват с министъра на околната среда и водите;".
4. Точка 5 се изменя така:
"5. осъществяване на навигационното осигуряване на корабоплаването в териториалното море, вътрешните морски води, каналите и акваторията на пристанищата, освен в случаите, в които това е възложено на Министерството на отбраната;".
5. Точка 7 се изменя така:
"7. изграждане и поддържане на съоръженията, обслужващи системата за контрол на движението на корабите и за информация и българската речна информационна система;".
6. Точка 8 се изменя така:
"8. изготвяне, поддържане и съхраняване на регистър, съдържащ данни за пристанищната инфраструктура на пристанищата за обществен транспорт с национално значение;".
7. Точка 10 се изменя така:
"10. организиране набирането, поддържането в актуално състояние и предоставянето на специализирани данни за обектите по чл. 32, ал. 1, т. 1 от Закона за кадастъра и имотния регистър и създаването на специализирани карти, регистри и информационни системи за пристанищата за обществен транспорт с национално значение;".
8. Точка 16 се изменя така:
"16. отговорност за наличието, изпълнението и поддържането на плановете за сигурност на пристанищните райони, които включват пристанище за обществен транспорт с национално значение;".
9. Създава се т. 17:
"17. извършване на съпътстващи дейности по чл. 116а в пристанищата за обществен транспорт с национално значение."
§ 6. В чл. 20 се правят следните изменения:
1. В ал. 1:
а) точка 2 се изменя така:
"2. възнагражденията от договорите за извършване на дейности по чл. 115м, ал. 1, т. 8 ЗМПВВППРБ;"
б) точка 5 се изменя така:
"5. държавния бюджет;"
в) създава се т. 7:
"7. безвъзмездно предоставени средства (дарения);"
г) създава се т. 8:
"8. безвъзмездно предоставени средства по програми на Европейския съюз."
2. В ал. 2 т. 3 се отменя.
§ 7. Член 22 се изменя така:
"Чл. 22. (1) На основата на Стратегията за развитие на транспортната система на Република България и Общия генерален план за транспорта на България предприятието изготвя седемгодишна програма за изграждането, реконструкцията, рехабилитацията, поддържането, развитието и управлението на инфраструктурата на пристанищата за обществен транспорт с национално значение. Програмата се утвърждава от министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията.
(2) На основата на седемгодишната програма по ал. 1 ежегодно в законоустановения срок предприятието представя за утвърждаване от министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията годишна програма за следващата календарна година. Годишната програма съдържа подробна информация за приходите, разходите, инвестициите и финансиранията."
§ 8. Глава четвърта се изменя така:
"Глава четвърта
СТРУКТУРА, ФУНКЦИИ И ОРГАНИЗАЦИЯ НА РАБОТА НА ПРЕДПРИЯТИЕТО
Раздел I
Общи положения
Чл. 23. (1) Структурата на предприятието включва:
1. главно управление;
2. териториални поделения - клонове;
3. специализирано поделение "Управление на корабния трафик - Черно море";
4. специализирано поделение "Управление на корабния трафик - река Дунав".
(2) Структурата на главното управление на предприятието включва финансов контрольор, отдел "Охрана и сигурност", отдел "Човешки ресурси", отдел "Връзки с обществеността и протокол", обща администрация, организирана в две дирекции, и специализирана администрация, организирана в три дирекции.
(3) Главното управление на предприятието има официален печат с кръгла форма, в средата на който е изобразен фирменият знак с надпис в горната част "Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура", а в долната - "Главно управление".
Раздел II
Финансов контрольор
Чл. 24. (1) Финансовият контрольор е пряко подчинен на генералния директор на предприятието.
(2) Финансовият контрольор осъществява предварителен контрол за законосъобразност съгласно Закона за финансовото управление и контрол в публичния сектор (ЗФУКПС) и утвърдената от министъра на финансите методология.
(3) Финансовият контрольор извършва проверки на всички документи и приложенията към тях преди вземане на решение, свързано с финансовата дейност на предприятието, с цел изразяване на мнение дали предлаганото решение съответства на всички приложими изисквания на законодателството. Финансовият контрольор извършва предварителен контрол, както следва:
1. при процедури за възлагане на обществени поръчки;
2. проверява законосъобразното събиране, съхраняване, разходване и отчитане на средствата;
3. проверява изпълнението на задълженията към републиканския бюджет;
4. подпомага изготвянето на годишен доклад за състоянието и действието на Системата за финансово управление и контрол;
5. води електронна картотека на договорите от неговата компетентност;
6. осъществява предварителен контрол при авансово финансиране от държавния бюджет на дейностите по усвояване на средствата по Структурните фондове и Кохезионния фонд на Европейския съюз.
Раздел III
Отдел "Охрана и сигурност"
Чл. 25. Отдел "Охрана и сигурност" организира, осигурява и контролира физическата сигурност в предприятието, управлението при извънредни ситуации и кризи и осъществява следните функции:
1. отговоря за наличието, изпълнението и поддържането на плановете за сигурност на пристанищните райони, които включват пристанище за обществен транспорт с национално значение;
2. организира участието на предприятието в осигуряване защитата на служителите и работниците при бедствия;
3. разработва план за охрана на предприятието чрез физически и технически средства и следи за неговото изпълнение;
4. предлага конкретни мерки и организира изпълнението им за отстраняване на съществуващите слабости и нарушения по отношение на физическата сигурност в предприятието, управлението при извънредни ситуации и кризи;
5. организира, осигурява и контролира охранителния и пропускателния режим по отношение на външните посетители и служителите;
6. поддържа регистър на обектите и системите от критичната инфраструктура и на потенциално опасните обекти и дейности, анализира обстановката, изготвя прогнози и прави предложения за прилагане на превантивни мерки и за провеждане на спасителни и неотложни аварийно-възстановителни работи.
Раздел IV
Отдел "Човешки ресурси"
Чл. 26. Отдел "Човешки ресурси":
1. разработва и реализира подходящи политики за управление на човешките ресурси в предприятието;
2. изготвя и актуализира длъжностно и поименно разписание на предприятието;
3. организира разработването и актуализирането на длъжностните характеристики за съответните длъжности в предприятието;
4. планира, организира и осъществява подбора на служителите и работниците в предприятието;
5. разработва и провежда стажантски програми във връзка с потребностите на предприятието;
6. изготвя и съхранява актове и документи, свързани с възникването, изменението, прекратяването и регистрирането на трудовите правоотношения със служителите и работниците в предприятието;
7. поддържа информационна система за човешките ресурси в предприятието, съставя, води и съхранява трудовите досиета на служителите и работниците в предприятието;
8. организира и администрира процеса по разрешаване и ползване на отпуските на служителите и работниците в предприятието, приема, обработва и регистрира болничните листове;
9. издава и заверява трудови книжки, изготвя документи за пенсиониране на служителите и работниците, изготвя специфични справки в областта на човешките ресурси;
10. организира обучението и развитието на човешките ресурси, предлага и реализира програми за обучение и професионална квалификация;
11. изготвя становища по направени предложения за промени в организационната структура на предприятието;
12. подготвя заповеди за награждаване и участва в процедурите за налагане на дисциплинарни наказания;
13. въвежда и прилага системи за атестиране, стимулиране и развитие на служителите и работниците в предприятието;
14. участва в разработването на правилник за вътрешния трудов ред и на вътрешните правила за работната заплата в предприятието;
15. дава мнение на ръководителите, служителите и работниците в предприятието по въпроси, свързани с управлението на човешките ресурси;
16. организира и координира дейностите по осигуряване на безопасни и здравословни условия на труд в предприятието;
17. провежда първоначален, периодичен и извънреден инструктаж на служителите и работниците в предприятието;
18. организира извършването на оценка на риска за здравето и безопасността, обхващаща работни процеси, помещения и работни места;
19. подпомага генералния директор при обсъждане с комитета по условия на труд въпросите, свързани с риска на работното място - предложения, предприети мерки и постигнати резултати;
20. организира и участва в разработването на инструкции за безопасна работа с машини, съоръжения и оборудване в предприятието;
21. осъществява контрол за спазването на нормите и изискванията за изпълнение на задълженията на служителите и работниците в предприятието относно спазването на правилата за безопасни и здравословни условия на труд;
22. организира и контролира дейностите на службата по трудова медицина;
23. организира поддръжката на общодостъпните пожарогасителни средства в изправност;
24. участва в комисия за определяне на работни места за трудоустроени, разследва причините за станали трудови злополуки, води книга за регистрирането им и съхранява ревизионна книга за вписване на констатации и предписания на контролните органи;
25. информира генералния директор на предприятието за констатирани нарушения на правилата за здравословни и безопасни условия на труд и предлага мерки за отстраняването им;
26. организира и внедрява система за оценка на трудовото изпълнение на служителите в предприятието.
Раздел V
Отдел "Връзки с обществеността и протокол"
Чл. 27. Отдел "Връзки с обществеността и протокол" изпълнява следните функции:
1. инициира, разработва, организира и провежда информационната политика на предприятието, подготвя, координира и осъществява публичните изяви на генералния директор, членовете на управителния съвет и експертни служители на предприятието и представители на административните структури към него;
2. систематизира и анализира публикациите в средствата за масово осведомяване, като информира генералния директор и управителния съвет за вътрешни и международни индикации, свързани пряко с дейността на предприятието или със сфери, пряко рефлектиращи върху работата на предприятието;
3. поддържа и актуализира информация в официалната интернет страница на предприятието и обезпечава непрекъсната връзка и координация със звената за връзки с обществеността в министерствата;
4. координира и подпомага организирането, провеждането и протоколното осигуряване на официални и работни срещи, семинари, дискусии и кръгли маси в предприятието, както и организира, координира и подготвя участието в международни прояви и отчита международната дейност на генералния директор, включително подготвя необходимите документи и създава организация за задгранично пътуване;
5. осигурява преводите при срещите с чужденци и осигурява преводи на материали и документи от български на съответния чужд език и обратно.
Раздел VI
Обща администрация
Дирекция "Правна"
Чл. 28. Дирекция "Правна":
1. осигурява в правно отношение дейността на генералния директор;
2. организира процесуалното представителство и правната защита на предприятието пред всички съдебни инстанции, арбитражни и административни органи, изразява становища;
3. осъществява методическа помощ и координация по отношение на правното обслужване на дейностите на дирекциите и териториалните поделения;
4. анализира и обобщава състоянието на заведените от и срещу предприятието дела; анализира съдебната практика по прилагането на актовете на генералния директор на предприятието и прави предложения за усъвършенстването на дейността;
5. предприема необходимите правни действия за събиране вземанията на предприятието;
6. разработва вътрешни правила и други актове, осигуряващи дейността на генералния директор, главното управление и териториалните поделения на предприятието;
7. дава становища по прилагането на законовите и подзаконовите нормативни актове и участва със свои представители в работни групи за изработване проекти на нормативни актове, свързани с пристанищната дейност и транспорта;
8. дава становища относно проектите на актове, с които управителният съвет осъществява правата на орган, упражняващ правата на предприятието в капитала на търговски дружества;
9. участва в изготвянето на проектите на седемгодишната и годишните програми за изграждането, реконструкцията, рехабилитацията, поддържането, развитието и управлението на инфраструктурата на пристанищата за обществен транспорт с национално значение по чл. 115у, ал. 1 ЗМПВВППРБ;
10. изготвя становища за съответствието на проектите на нормативни актове с европейското законодателство в областта на пристанищата и пристанищната дейност;
11. осигурява в правно отношение дейността по провеждане на обществените поръчки в предприятието.
Дирекция "Административно-финансово и информационно обслужване"
Чл. 29. Дирекция "Административно-финансово и информационно обслужване":
1. приема и регистрира входящата служебна кореспонденция към адресатите, извежда и изпраща по предназначение изходящата кореспонденция и извършва външна и вътрешна куриерска дейност;
2. изготвя проекти на решения за предоставяне или за отказ за предоставяне на достъп до обществена информация при спазване на Закона за защита на личните данни и на Закона за достъп до обществена информация въз основа на представено мотивирано становище от съответната дирекция, отдел или териториално поделение за наличието на информацията и нейния характер;
3. систематизира и съхранява документите в съответствие с изискванията на Закона за Националния архивен фонд;
4. обслужва финансово-счетоводно предприятието и изпълнява функции по организация, ръководство и контрол на финансово-счетоводната дейност на предприятието; разработва методология и унифицира счетоводната отчетност в главното управление и териториалните поделения по Закона за счетоводството;
5. изготвя и предоставя на управителния съвет периодични отчети и годишен финансов отчет, баланс, отчети и приложения към тях в съответствие с приложимото законодателство и изискванията на МСС;
6. подготвя предложения по проектобюджета и бюджета на предприятието, включително за капиталови разходи;
7. организира материално-техническото снабдяване;
8. осъществява ефективен предварителен, текущ и последващ вътрешен финансов контрол чрез система от вътрешни правила за управление и контрол на разходите и паричните средства на предприятието по спазването на финансовата, бюджетната и платежната дисциплина, правилното оформяне на първични и вторични счетоводни документи и своевременното им отразяване по счетоводните регистри, редовното извършване на планови и извънпланови инвентаризации и по отношение на поемането на задължения и извършването на разходи и прилагането на системата на двойния подпис;
9. законосъобразно начислява и събира пристанищните такси;
10. анализира и контролира разходването на паричните средства в съответствие с утвърдената годишна програма по чл. 115о, т. 8 ЗМПВВППРБ;
11. участва в изготвянето на проектите на седемгодишната и годишните програми на предприятието за изграждането, реконструкцията, рехабилитацията, поддържането, развитието и управлението на инфраструктурата на пристанищата за обществен транспорт с национално значение по чл. 115у, ал. 1 ЗМПВВППРБ;
12. осъществява връзка и урежда взаимоотношенията на предприятието с Националната агенция за приходите, Националния статистически институт и други държавни органи, като осигурява разчитането с дължимите данъци, социалноосигурителни вноски, такси и други държавни вземания;
13. поддържа счетоводна отчетност на капиталовите трансфери от държавния бюджет и осъществява финансов контрол върху разходването им в съответствие с чл. 115с, ал. 1, т. 5 и чл. 115т ЗМПВВППРБ;
14. разработва икономически анализи и справки за дейността на предприятието и прави предложения за повишаване на неговата ефективност;
15. участва при извършване на годишна инвентаризация на активите на предприятието;
16. съставя годишния финансов отчет на предприятието;
17. изработва разчети и отчети за себестойността на услугата "Осигуряване на достъп до пристанище по чл. 93, ал. 1 - 4 ЗМПВВППРБ";
18. осигурява, проверява и комплектува необходимите документи за разплащане на разходите за годишната инвестиционна програма на предприятието;
19. дава становища относно проектите на актове, с които управителният съвет осъществява правата на орган, упражняващ правата на предприятието в капитала на търговски дружества;
20. отговаря за правилната техническа експлоатация и поддръжка на транспортните средства на предприятието;
21. организира и осигурява почистването и отговаря за санитарно-хигиенните условия в административните сгради;
22. участва в планирането на обществените поръчки и изготвянето на график за провеждането им през съответната година;
23. съставя и поддържа регистър на проведените обществени поръчки в предприятието;
24. съхранява документацията по проведените процедури за възлагане на обществени поръчки;
25. организира и осъществява деловодната обработка посредством автоматизирана информационна система, включително система за архивиране и съхраняване на кореспонденцията и документацията на предприятието; извършва справки и изготвя заверени копия на документи, съхранявани в деловодния архив; следи за изпълнението на резолюциите и изготвя справки за неизпълнените в срок задачи;
26. провежда и координира дейностите в предприятието, произтичащи от прилагането на Закона за електронното управление и актовете по прилагането му, като изучава информационните потребности и формира политики за внедряване на информационни системи, насочени към административните дейности; проучва и внедрява водещи информационни и комуникационни технологии с цел повишаване сигурността на информацията и защита от непозволен достъп; организира и осигурява техническото поддържане на информационната и комуникационната инфраструктура на предприятието; осигурява поддържането и функционирането на системата за електронен документооборот и електронни сертификати; съгласува и осъществява информационен обмен с национални и ведомствени информационни системи; извършва консултации и обучение на служителите по ползването на информационните системи и приложния софтуер;
27. внедрява високоефективни решения и технологии за прилагането и поддържането на единни стандарти и протоколи на информационните и телекомуникационните системи и електронното управление в предприятието;
28. осъществява системната интеграция на комплексните комуникационни и информационни системи със системите на администрацията на изпълнителната власт;
29. осъществява системен анализ, постоянен мониторинг и защита на информационните и телекомуникационните системи на предприятието;
30. осъществява административното и техническото поддържане и функциониране на компютърната и комуникационната техника, както и на IT инфраструктурата на предприятието.
Раздел VII
Специализирана администрация
Дирекция "Инфраструктура, акватория и собственост"
Чл. 30. (1) Дирекция "Инфраструктура, акватория и собственост" осигурява дейността на предприятието по отношение на поддържането на пристанищната инфраструктура и използването й от пристанищните оператори при равнопоставени условия, като изпълнява функции по:
1. изграждане, реконструкция, рехабилитация и поддържане на пристанищата за обществен транспорт с национално значение, освен в случаите, когато това е възложено на концесионер или на еднолично търговско дружество с държавно участие в капитала;
2. обезпечаване на достъп до пристанищата по чл. 93, т. 1 - 4 ЗМПВВППРБ;
3. поддържане на съществуващите и изграждане на нови подходни канали, пристанищни акватории, морски и речни депа за изхвърляне на драгажна маса, вълноломи, защитни съоръжения и други, обслужващи пристанищата за обществен транспорт с национално значение, както и поддържане на съществуващите и изграждане на нови подходни канали, зони за подхождане и зони за маневриране, обслужващи пристанищата за обществен транспорт с регионално значение и пристанищата по чл. 107 - 109 ЗМПВВППРБ; съгласуване на тези дейности с министъра на околната среда и водите;
4. изготвяне, поддържане и съхраняване на регистър, съдържащ данни за пристанищната инфраструктура на пристанищата за обществен транспорт с национално значение;
5. изготвяне на мотивирани становища при подпомагането на министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията в процеса на осъществяване на контрола по изпълнението на концесионните договори и договорите с едноличните търговски дружества за извършване на пристанищни услуги и на дейности по чл. 116а, ал. 1 ЗМПВВППРБ;
6. осъществяване на навигационното осигуряване на корабоплаването в териториалното море, вътрешните морски води, каналите и акваторията на пристанищата;
7. участие в изготвянето на проект на седемгодишна програма за изграждането, реконструкцията, рехабилитацията, поддържането, развитието и управлението на инфраструктурата на пристанищата за обществен транспорт с национално значение по чл. 115у, ал. 1 ЗМПВВППРБ;
8. участие в изработването на годишна програма за следващата календарна година по чл. 115у, ал. 2 ЗМПВВППРБ с подробна информация за приходите, разходите, инвестициите и финансиранията, в т. ч. и за обосноваване на необходимите разходи за осигуряването на достъп до пристанищата по чл. 93, т. 1 - 4 ЗМПВВППРБ, постигане на безопасност на корабоплаването в каналите и акваторията на пристанищата, проектиране, изграждане, развитие, безопасност и поддръжка на пристанищата за обществен транспорт с национално значение, както и на вълноломите и укрепителните съоръжения в прилежащата им акватория;
9. участие в изработването на генерални планове за пристанищата за обществен транспорт с национално значение по чл. 112а ЗМПВВППРБ и актуализацията им;
10. осъществяване на дейности за контрол, анализ и прогноза за състоянието на пристанищната инфраструктура, включително и извършване на мониторинг на съоръженията в пристанищата за обществен транспорт с национално значение;
11. изготвяне на анализи на необходимите инвестиции за поддръжка и развитие на пристанищната инфраструктура с оглед обосноваване на предложения за промяна в размера на пристанищните такси;
12. планиране на дейности и подготвяне на мотивирани доклади с предложения за основните насоки за техническо и технологично развитие на поддържането, рехабилитацията и ремонта на пристанищната инфраструктура, като подготвя технико-икономически обосновки с оглед осигуряване на финансови източници за изпълнение на годишните програми за развитие на пристанищната инфраструктура на база на оценка на техническото й състояние;
13. изготвяне заедно с териториалните поделения на техническите задания и останалите необходими документи по подготовката, проектирането и финансирането на инвестиционните обекти;
14. организиране на специализирани технически съвети в областта на проектирането, поддържането и ремонта на пристанищната инфраструктура;
15. участие в научни и експертни съвети в предприятието и във външни организации по въпроси относно развитието на пристанищната инфраструктура;
16. участие в процеса на контрол по изпълнение на задълженията на изпълнителите по сключени договори;
17. участие в подготовката на технически и технологични параметри за изпълнение на инвестиционните проекти и свързаните с това изисквания към участниците (кандидатите), контролиране на подготвянето на технически задания на процедури по Закона за обществените поръчки и участие в комисии за разглеждане, оценка и класиране на офертите по конкретни обществени поръчки;
18. осъществяване на изпълнението на инвестиционната програма;
19. контролиране на изпълнението на обектите, заложени в инвестиционната програма, изпълнението на договорите, работата по изпълнението на строителството на обекти и подобекти, включително до изтичане на гаранционните срокове;
20. участие в комисии за приемане на обектите и въвеждането им в експлоатация;
21. извършване на анализи, контролиране и координиране работата по изпълнение на строителството на обекти и подобекти, изготвяне на междинни, годишни и заключителни доклади за изпълнение, оперативен мониторинг и координация на дейностите по изпълнение на договорите, докладване за проблемите в инвестиционния процес и правене на предложения за решаването им.
(2) Дирекция "Инфраструктура, акватория и собственост" осъществява дейностите по управлението на собствеността на предприятието, като изпълнява следните функции:
1. подготвя документите, необходими за издаване на актове за държавна собственост, осигурява поддържането им в актуално състояние и води актова книга на недвижимите имоти, собственост на предприятието;
2. организира набирането, поддържането в актуално състояние и предоставянето на специализирани данни за обектите по чл. 32, ал. 1, т. 1 от Закона за кадастъра и имотния регистър и създаването на специализирани карти, регистри и информационни системи за пристанищата за обществен транспорт с национално значение;
3. създава устройствени планове в съответствие със Закона за устройство на територията за недвижимите имоти, които са предоставени за управление на предприятието или са негова собственост, и поддържа база данни за съществуващите такива;
4. изготвя, поддържа и съхранява регистър, съдържащ данни за пристанищната инфраструктура на пристанищата за обществен транспорт с национално значение;
5. изготвя, поддържа и съхранява регистър, съдържащ данни за недвижимите имоти, собственост на предприятието, с изключение на тези в пристанищата за обществен транспорт с национално значение;
6. съставя и поддържа регистър на проведените обществени поръчки в предприятието при изпълнение на инвестиционната програма на предприятието;
7. осигурява техническо и документално съдействие при отчуждаване на недвижими имоти на трети лица за изграждане или разширение на пристанища за обществен транспорт с национално значение;
8. подготвя и организира процедури за разпореждане с недвижими имоти, управлявани от предприятието, както и контрола по изпълнението на сключените договори за наем в съответствие с действащото законодателство;
9. участва в процедурите при фактическото приемане и предаване на недвижимите имоти - публична и частна държавна собственост;
10. участва в процедури по инвентаризация и бракуване на активи, собственост на предприятието;
11. участва в изработването на разчети и отчети за себестойността на услугата "Достъп до пристанище по чл. 93, ал. 1 - 4 ЗМПВВППРБ".
Дирекция "Управление на проекти"
Чл. 31. (1) Дирекция "Управление на проекти" осъществява дейностите по подготовка, управление, изпълнение и контрол на проекти, в т. ч. и финансираните и планирани за финансиране от Структурните и Кохезионния фонд на ЕС, в съответствие с транспортната политика на Европейския съюз, националната транспортна политика и политиката на предприятието.
(2) Дирекцията изпълнява следните функции:
1. програмиране:
a) извършване на анализ на нуждите на предприятието като бенефициент по Оперативна програма "Транспорт" (ОПТ) за иницииране на нови проекти;
б) изготвяне на доклади до ръководството с предложения за стартиране подготовката на проекти по ОПТ;
в) подготовка на формуляри за кандидатстване за безвъзмездна финансова помощ;
г) проверка за допустимост на планираните дейности и разходи съобразно правилата на ОПТ;
д) подготовка на технически спецификации/задания за техническа помощ;
е) комуникация с външни експерти при необходимост от ползване на специфична експертиза за изготвяне на технически спецификации/задания за инфраструктурни проекти;
ж) проверка за съответствие на получените технически спецификации/задания за инфраструктурни проекти с формуляра за кандидатстване;
з) комуникация с управляващия орган по съгласуване на формулярите за кандидатстване;
2. участие в процедури по обществени поръчки:
а) проверка и съгласуване на технически спецификации, задания за обществени поръчки съобразно възложените проекти и установените срокове;
б) изготвяне на тръжните документации (в т.ч. указания към участниците, методика за оценка, проект на решение за обявяване на процедурата, публикуване на обявление за провеждане на процедурата, проект на договор);
в) изготвяне на проект на заповед за назначаване на комисия за провеждане на процедура;
г) участие в комисии;
д) изготвяне на протоколи от работата на комисии за провеждане на процедура, решения за класиране или прекратяване на процедурата;
е) участие в изготвянето на становища по постъпили жалби;
3. предварителен контрол:
а) осъществяване на контрол преди поемане на задължение от страна на възложителя: проверка на формуляри за кандидатстване за съответствие с правилата на оперативната програма; на технически спецификации/задания; на тръжни документации, решения и обявления за откриване на процедури за възлагане на обществени поръчки; на протоколи от работата на оценителни комисии; на решение за избор на изпълнител или прекратяване на процедура; на договори; на анекси към договори;
б) анализиране на извършените проверки в резултат на предварителния контрол;
в) дейности по управление на риска;
г) администриране на нередности и жалби;
д) отговаря за предотвратяване, регистриране, докладване и последващо проследяване на случаи на нередности и измами;
4. управление на проекти, мониторинг и верификация на разходи:
а) верификация на разходите - документална и чрез проверки на място - мониторинг;
б) изготвяне на доклади от посещенията, доклади за напредъка, проследяване на съответствието на изпълнението с предвиденото по договор;
в) комуникация с изпълнителите;
г) управлението на проекти;
д) следенето на залегналите в договорите с изпълнителите клаузи относно плащанията;
е) удостоверяване допустимостта на разходите и координиране на дейностите по извършвания на плащанията, счетоводните записи и отчетността съвместно с дирекция "Административно-финансово и информационно обслужване".
Дирекция "Пристанищни услуги, статистика и екология"
Чл. 32. (1) Дирекция "Пристанищни услуги, статистика и екология":
1. събира, координира и анализира статистическата информация;
2. осъществява маркетингови проучвания за структуроопределящите национални стокови потоци и анализира условията за привличане на транзитни товари;
3. осъществява маркетингови проучвания за логистични връзки и възможности за използване на съществуващи и новосъздаващи се транснационални транспортни коридори;
4. събира и анализира материали за чужди пристанища, транспортни коридори, тарифна политика и маркетинг, научно-техническа литература, свързана с дейностите и технологиите в пристанищата, и изготвя SWOT анализи;
5. анализира тенденциите в развитието на отделните видове транспорт, имащи отношение към дейността на предприятието, с цел формулиране на конкретни управленски решения в дългосрочен и краткосрочен аспект, както и по конкретни проблеми.
(2) Във връзка с развитието на пристанищната инфраструктура дирекцията:
1. участва в изготвянето на проекта на седемгодишна програма за изграждането, реконструкцията, рехабилитацията, поддържането, развитието и управлението на инфраструктурата на пристанищата за обществен транспорт с национално значение по чл. 115у, ал. 1 ЗМПВВППРБ;
2. участва в изработването на годишната програма за следващата календарна година по чл. 115у, ал. 2 ЗМПВВППРБ с подробна информация за приходите, разходите, инвестициите и финансиранията, в т. ч. и за обосноваване на необходимите разходи за осигуряването на достъп до пристанищата по чл. 93, т. 1 - 4 ЗМПВВППРБ, постигане на безопасност на корабоплаването в каналите и акваторията на пристанищата, проектиране, изграждане, развитие, безопасност и поддръжка на пристанищата за обществен транспорт с национално значение, както и на вълноломите и укрепителните съоръжения в прилежащата им акватория.
(3) Дирекцията подготвя сключването на договори с пристанищни оператори по чл. 115м, ал. 1, т. 11 ЗМПВВППРБ за извършване на пристанищни услуги по приемане и обработване на отпадъци - резултат от корабоплавателна дейност, и осъществява контрола по изпълнението на сключените договори с пристанищните оператори, като организира и осигурява:
1. координация между отделните структури на предприятието;
2. изготвянето на документацията и провеждането на процедурите за определяне на съответните оператори в пристанищата за обществен транспорт с национално значение;
3. предлага на дирекциите "Правна" и "Административно-финансово и информационно обслужване" проектите на договори с пристанищните оператори;
4. осъществява контрол върху изпълнението на сключените договори с пристанищните оператори;
5. следи за наличието на необходимите технически средства за извършване на съответната пристанищна услуга от специализираните пристанищни оператори в пристанищата за обществен транспорт с национално значение;
6. прави обосновани предложения за предсрочно прекратяване на сключените договори с пристанищните оператори.
(4) Във връзка с подготовката на провеждането на процедурите за извършване на съпътстващи дейности в пристанищата за обществен транспорт с национално значение дирекцията:
1. осъществява координация между отделните структури на предприятието;
2. изготвя документацията и организира процедурата по сключване на съответните договори.
(5) Във връзка с извършването на проучвания, изготвяне на отчети, консултиране, подготвяне на програми, свързани с опазването на околната среда, дирекцията осъществява функции по:
1. осигуряване получаването на екологични разрешителни;
2. подготовка на планове и системи за управление на околната среда;
3. оценяване на предложения относно безопасността на пристанищата и влиянието им върху околната среда;
4. провеждане на проучвания във връзка с екологичния ефект на решенията на генералния директор;
5. оценяване, преглеждане и наблюдаване на политиката за безопасността, стандартите и нормите в областта на околната среда.
Раздел VIII
Специализирани поделения
Дирекция "Ръководство на корабния трафик - Черно море"
Дирекция "Ръководство на корабния трафик - река Дунав"
Чл. 33. (1) В предприятието са обособени като специализирани поделения две дирекции: "Ръководство на корабния трафик - Черно море" и "Ръководство на корабния трафик - река Дунав".
(2) Дирекция "Ръководство на корабния трафик - Черно море" изпълнява функции по повишаването на безопасността и ефективността на корабоплаването, опазването на човешкия живот на море и защитата на околната среда и прилежащата брегова ивица от възможните вредни въздействия от корабоплаването и информационно обслужване на морския транспорт, като:
1. обменя информация с други системи, предвидени в националното законодателство или в международен договор, по който Република България е страна;
2. поддържа необходимите ресурси за осигуряване на денонощна експлоатация и предоставените й системи за обслужване съгласно националното законодателство и пълномощията от Министерския съвет;
3. поддържа системата и базата данни за информационното обслужване на морските пристанища;
4. предоставя услуги по информационното обслужване на морските пристанища, събира, разпределя и архивира информацията за издаване на разрешения за свободна практика и за отплаване на корабите;
5. издава разрешения за отплаване на корабите;
6. събира приходи от предоставени услуги за достъп до обществена информация, отнасяща се до дейността на дирекцията;
7. поддържа брегова система за морски радиокомуникации от Морската подвижна служба;
8. изпълнява международните ангажименти на Република България от Световната морска система за бедствие и безопасност за зона А1, зона А2 и НАВТЕКС;
9. предоставя далекосъобщителни услуги кораб-бряг и бряг-кораб;
10. събира, съхранява и предоставя хидрометеорологична информация;
11. инициира действия за получаване на разрешения, сертификати, лицензии и други документи, необходими за извършване на дейностите;
12. съвместно със структурите на Министерството на отбраната изпълнява отбранително-мобилизационни мероприятия на територията, на която се разпростират правомощията му.
(3) Дирекцията има печат - същия като на предприятието, като в долната му част вместо "Главно управление" се изписва текстът "Ръководство на корабния трафик - Черно море".
(4) Дирекция "Управления на корабния трафик - Черно море" изпълнява функции по:
1. осъществяване на техническо и визуално наблюдение на плавателни средства във вътрешните морски води и териториалното море на Република България, събиране, обработване и предоставяне на информация, получена чрез системата за докладване и от системите за автоматично опознаване на корабите чрез звената за управление на трафика във Варна и Бургас;
2. предоставяне на:
а) информация за навигационната и метеорологичната обстановка в съответните райони, както и за състоянието на бреговите служби и съоръжения, свързани с безопасността на корабоплаването;
б) информация, препоръки и указания при възникване на аварийни ситуации с кораби, представляващи заплаха за морската безопасност и за безопасността на човешкия живот или околната среда;
3. организиране на корабния трафик в отговорните райони с цел предотвратяване появата и развитието на опасност от авария, сблъскване, осигуряване заставането, снемането и стоенето на котвените места и кейовете в пристанищата;
4. осъществяване на предаването и приемането на данни, обменящи се посредством електронна система, която е взаимносвързана с българската част на европейската система SafeSeaNet;
5. спазване на процедури, инструкции и правила, одобрени от Изпълнителна агенция "Морска администрация", и споразумения за взаимодействие с други компетентни органи;
6. осъществяване информационното обслужване на морските пристанища, събиране, разпределяне и архивиране на информацията за издаване на разрешения за свободна практика и за отплаване на корабите;
7. организиране денонощна операторска служба за информационно обслужване на морските пристанища;
8. предоставяне на следните услуги:
а) издаване на разрешения за отплаване на корабите;
б) предоставяне на информация, свързана с пристигането, престоя и отплаването на корабите от морските пристанища;
9. спазване на процедури, инструкции и правила, одобрени от Изпълнителна агенция "Морска администрация", и споразумения за взаимодействие с други компетентни органи;
10. осигуряване на функционалните изисквания на СМСББ при осъществяване на:
а) непрекъснато вахтено обслужване на международните радиоканали за бедствие и на асоциираните към тях радиоканали за зона А1 и зона А2;
б) радиокомуникации за бедствие, търсене и спасяване в отговорния район за търсене и спасяване на Република България като асоциирана станция на Морския спасително-координационен център (МСКЦ);
в) радиокомуникации за спешност в случаи на морски инциденти, представляващи опасност за екологията на Черно море и здравето на корабните екипажи;
г) разпространение на морска информация за безопасност на радиотелефонни канали и системата НАВТЕКС като брегова радиостанция и национален координатор на системата;
д) други общи радиокомуникации между кораби и брегови наземни телефонни абонати;
11. осигуряване на радиокомуникации извън изискванията на СМСББ при осъществяване на:
а) връзки с кораби при поискване от звено "Управление на корабния трафик";
б) непрекъснато вахтено обслужване и далекосъобщителни услуги в посока кораб-бряг и бряг-кораб на международно съгласувани работни радиоканали;
в) прослушване на радиоканали за връзка с малки плаващи съдове, оборудвани извън изискванията на международната конвенция SOLAS;
12. събиране, съхраняване, обработване и предоставяне на информация;
13. участие в тестове, поискани от кораби, от Изпълнителна агенция "Морска администрация" или от класификационни организации;
14. инженерно поддържане и техническа експлоатация на предоставените на предприятието системи за управление на трафика и информационното обслужване на корабоплаването, включително системите за обмен с другите европейски системи, СМСББ и системите за информация за морската среда и други;
15. изготвяне на предложения за разработване на мерки за развитие, обновяване и поддържане на системите в актуален вид съгласно нормативните български и европейски документи;
16. участие в разработването и изпълнението на проектите за развитие на системите;
17. създаване на планове и документи, отнасящи се до техническата експлоатация и развитието на системите;
18. извършване на ремонти, профилактика и смяна на консумативи по план и действия по метрологичен контрол;
19. организиране на аварийни ремонти;
20. създаване, съхраняване и поддържане на складов запас за аварийни и планови ремонти.
(5) Дирекция "Обслужване на корабния трафик - река Дунав" осигурява предоставянето на речните информационни услуги в българската част на река Дунав и изпълнява функции по:
1. събиране, обработване, съхраняване и предоставяне на информация, придобита чрез системата за докладване във вътрешните водни пътища на Република България, на други български и чужди компетентни органи и заинтересувани лица;
2. събиране, обработване, съхраняване и предоставяне на информация за транспортната логистика;
3. събиране и съхраняване на електронна информация за хидрометеорологичната обстановка в българския участък на река Дунав;
4. събиране, обработване и съхраняване на информация за състоянието и дълбочината на подходните канали и корабните места;
5. предоставяне на информация, свързана с безопасността на корабоплаването и организирането на трафика чрез използване на системата за визуализация на трафика;
6. взаимодействие с външни за системата организации, свързани с корабоплаването по река Дунав;
7. предоставяне на информация на заинтересованите държавни органи, организации и лица в рамките на утвърдените правила;
8. събиране, съхраняване, обработване и предоставяне на информация, получена чрез системата за речния трафик в интерес на безопасността на човешкия живот, на корабоплаването по река Дунав и за опазване на околната среда.
Раздел IХ
Клонове - териториални поделения
Чл. 34. (1) Клоновете - териториални поделения на предприятието, са, както следва:
1. пристанище Бургас с район на действие от географския паралел на нос Емине до географския паралел на българо-турската граница със седалище гр. Бургас;
2. пристанище Варна с район на действие от географския паралел на българо-румънската граница до географския паралел на нос Емине със седалище гр. Варна;
3. пристанище Лом с район на действие от километър 645 до километър 845,650 от българския участък на река Дунав със седалище гр. Лом;
4. пристанище Русе с район на действие от километър 374,100 до километър 645 от българския участък на река Дунав със седалище гр. Русе.
(2) Клоновете - териториални поделения:
1. провеждат политиката на предприятието в своя район на действие;
2. съблюдават обезпечаването на навигационното осигуряване на корабоплаването в района им на действие;
3. поддържат инфраструктурата и създават условия за техническа, технологична и екологична безопасност на пристанищата за обществен транспорт с национално значение на съответната територия;
4. предлагат ежегодно титулни списъци за извършване на планови ремонти на обекти от пристанищната инфраструктура, разположени на тяхна територия; след утвърждаване на списъците от главното управление на предприятието клоновете - териториални поделения, създават организация за изпълнение на сключените договори и извършват контрола при изпълнението им;
5. следят за изпълнението на договорите, сключени за техния район на действие, и оказват съдействие на служителите и работниците на предприятието при осъществяването на контрола по изпълнението им;
6. организират събирането, обработката, обобщаването, съхраняването и предаването на главното управление на предприятието на необходимите статистически данни съгласно изискванията на ЗМПВВППРБ;
7. съвместно със структурите на Министерството на отбраната изпълняват отбранително-мобилизационни мероприятия на територията, на която се разпростират правомощията им;
8. събират приходите от пристанищните такси по чл. 103в ЗМПВВППРБ и Тарифата за пристанищните такси, събирани от Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура" в района им на действие;
9. предприемат необходимите действия по получаване на виза за проектиране на пристанище за обществен транспорт с национално значение или на отделни обекти в него в съответствие с района им на действие, както и за разрешение за строеж и разрешение за ползване на обектите, в случай че същите не се издават на концесионера, в съответствие със сключен концесионен договор, съгласувано с управителния съвет и генералния директор на предприятието;
10. осъществяват контакти с държавните органи и органите на местната власт на съответната територия в сферата на екологичното развитие на региона и преодоляването на последствията от стихийни бедствия и аварии;
11. подготвят документацията при възлагане на обществени поръчки по Закона за обществените поръчки или за отдаване под наем на обекти в района им на действие по реда и при условията на Закона за държавната собственост и правилника за неговото прилагане в съответствие на обема на представителна власт и ги представят на управителния съвет и генералния директор на предприятието за утвърждаване;
12. участват в съставянето или изискват съставянето на констативни протоколи за възникнали застрахователни събития;
13. организират диспечерска служба за събиране на таксите по т. 8; работното време и смените на работа в клоновете - териториални поделения, се утвърждават от генералния директор по предложение на директорите на клоновете - териториални поделения.
(3) Печатът на клоновете - териториални поделения, е същият като на предприятието, като в долната му част вместо "Главно управление" се изписва текстът "Териториално поделение (клон)", съответно Варна, Бургас, Русе и Лом.
Чл. 35. (1) Клоновете - териториални поделения, се ръководят и представляват от директор, който е на пряко подчинение на генералния директор на предприятието.
(2) Директорът на клона - териториално поделение:
1. организира, ръководи и контролира цялостната дейност на териториалното поделение;
2. представлява териториалното поделение;
3. предлага за назначаване и освобождаване от длъжност служителите и работниците в териториалното поделение;
4. командирова със заповед служителите и работниците от териториалното поделение в страната;
5. организира квалификацията и преквалификацията на служителите и работниците в териториалното поделение;
6. предлага налагането на дисциплинарни наказания при нарушения на трудовата дисциплина;
7. осъществява и обезпечава функционалната взаимовръзка между отделните административни единици, главното управление на предприятието и клона - териториално поделение.
(3) При отсъствие на директора той се замества от служител на териториалното поделение, за който с писмена заповед е определен обемът на правомощията.
Раздел Х
Организация на работа
Чл. 36. (1) Продължителността на работното време на служителите е 8 часа дневно и 40 часа седмично при 5-дневна работна седмица.
(2) Дирекциите "Ръководство на корабния трафик - Черно море" и "Обслужване на корабния трафик - река Дунав" осигуряват денонощно предоставяне на услуги за управление на трафика и информационно обслужване на корабоплаването и бреговата станция. Работното време и смените на работа в дирекциите се утвърждават от генералния директор по предложение на директорите на дирекциите.
(3) Териториалните поделения организират събиране на пристанищните такси по чл. 103в ЗМПВВППРБ и Тарифата за пристанищните такси, събирани от Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура".
Чл. 37. (1) Документите, изпратени до предприятието от държавни органи, от юридически или физически лица, се завеждат в деловодството на главното управление, съответно в териториалните и самостоятелните поделения.
(2) При завеждането на документите се извършва проверка за наличието на всички материали, посочени в тях, и се образува служебна преписка.
Чл. 38. (1) Служебните преписки подлежат на насочване според адресата или съдържанието им.
(2) Насочването на служебните преписки се извършва от генералния директор и/или от заместник генералния директор и от директора на териториалното или самостоятелното поделение.
Чл. 39. (1) Генералният директор разпределя служебните преписки с резолюция до заместник генералния директор, както и до съответните административни единици и ръководители на звена, които са на негово пряко подчинение. Резолюцията съдържа указания, срок за изработване, дата и подпис.
(2) При възлагане на служебна преписка на повече от един служител на първо място в резолюцията се изписва отговорният служител за нейното изпълнение.
(3) Служебните преписки се разпределят за работа веднага след постъпването им в предприятието.
(4) С цел да се осигури съгласуваност и оперативност по дейности, отнасящи се до две или повече структурни звена, ръководителите им осигуряват обща координация, субординация и взаимни инструкции за пряко взаимодействие по въпроси от смесена компетентност, като водещото звено обобщава окончателното становище.
Чл. 40. Изходящите от предприятието документи се съставят в не по-малко от 2 екземпляра. Единият екземпляр съдържа инициалите и подписа на служителя, изготвил документа, и на ръководителя/ите на съответното звено, като се посочва и датата.
Чл. 41. Служителите в предприятието изпълняват възложените им задачи точно, добросъвестно и безпристрастно в съответствие с българското законодателство и носят отговорност пред прекия си ръководител за изпълнението на работата в съответствие с длъжностната им характеристика.
Чл. 42. (1) В изпълнение на функциите и поставените задачи административните единици и звената в главното управление и в териториалните и самостоятелните поделения изготвят планове, програми, становища, отчети, доклади, докладни записки, анализи, прогнози, оферти, инструкции, проекти на решения, отговори и други по конкретни въпроси и вътрешни актове.
(2) Генералният директор на предприятието в кръга на своите правомощия издава правилници, инструкции и заповеди, а директорите на териториалните и самостоятелните поделения - инструкции и заповеди.
Чл. 43. Ръководителите на структурните звена в предприятието осъществяват цялостен контрол върху дейността на звеното, както и по изпълнението на задачите, произтичащи от функционалната им компетентност.
Чл. 44. Пропускателният режим, документооборотът, противопожарната охрана и други специфични разпоредби, свързани с организацията на работа в предприятието, се уреждат с вътрешни правила, инструкции и заповеди.
Чл. 45. (1) За изпълнение на задачи, свързани с основните дейности на предприятието, могат да бъдат привличани външни сътрудници.
(2) Правата и задълженията на лицата по ал. 1 се определят в сключения с тях договор от генералния директор след решение на управителния съвет.
Чл. 46. (1) За образцово изпълнение на трудовите си задължения служителите и работниците на предприятието могат да бъдат награждавани от генералния директор с отличия и с парични или предметни награди.
(2) Награждаването на служителите и работниците се извършва със заповед на генералния директор на предприятието въз основа на мотивиран доклад от ръководител в главно управление или от директор на териториално или самостоятелно поделение."