ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 127 ОТ 27 МАЙ 2013 Г. ЗА ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПРАВИЛНИКА ЗА РЕДА ЗА УПРАЖНЯВАНЕ ПРАВАТА НА ДЪРЖАВАТА В ТЪРГОВСКИТЕ ДРУЖЕСТВА С ДЪРЖАВНО УЧАСТИЕ В КАПИТАЛА, ПРИЕТ С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 112 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 2003 Г. (ДВ, БР. 51 ОТ 2003 Г.)
ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 127 ОТ 27 МАЙ 2013 Г. ЗА ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПРАВИЛНИКА ЗА РЕДА ЗА УПРАЖНЯВАНЕ ПРАВАТА НА ДЪРЖАВАТА В ТЪРГОВСКИТЕ ДРУЖЕСТВА С ДЪРЖАВНО УЧАСТИЕ В КАПИТАЛА, ПРИЕТ С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 112 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 2003 Г. (ДВ, БР. 51 ОТ 2003 Г.)
Обн. ДВ. бр.49 от 4 Юни 2013г.
МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ
ПОСТАНОВИ:
§ 1. В раздел V се създава чл. 13б:
"Чл. 13б. (1) Търговските дружества с над 50 на сто държавно участие в капитала, включително лечебните заведения, сключват договори за финансови услуги с кредитни или финансови институции по смисъла на Закона за кредитните институции при спазване на Правилата за избор на изпълнител за предоставяне на финансови услуги от кредитни или финансови институции съгласно приложение № 3.
(2) Правилата по приложение № 3 не се прилагат от търговски дружества с държавно участие в капитала - кредитни или финансови институции по смисъла на Закона за кредитните институции.
(3) Когато финансовата услуга е обект на обществена поръчка, възложителите на обществените поръчки по смисъла на Закона за обществени поръчки прилагат и правилата по приложение № 3 в частта "Правила за концентрация, отчетност и контрол".
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 2. Разпоредбите на чл. 13б се прилагат съответно и от държавните предприятия по смисъла на чл. 62 от Търговския закон, както и от дружествата, които лицата по чл. 13б, ал. 1 контролират.
§ 3. В шестмесечен срок от влизането в сила на постановлението:
1. органите за управление и контрол на търговските дружества и държавните предприятия да приведат дейността си в съответствие с правилата по приложение № 3;
2. органите, които упражняват правата на държавата в капитала на търговските дружества с държавно участие и в държавните предприятия, да приведат договорите за управление и контрол с членовете на управителните и контролните органи на търговските дружества и държавните предприятия в съответствие с правилата по приложение № 3.
§ 4. В Постановление № 114 на Министерския съвет от 2010 г. за наблюдение и контрол върху финансовото състояние на държавни предприятия и търговски дружества с над 50 на сто държавно участие в капитала и на дружества, които те контролират (ДВ, бр. 46 от 2010 г.) се правят следните изменения:
1. В чл. 1:
а) в ал. 1 т. 2 и 3 се изменят така:
"2. търговските дружества с над 50 на сто държавно участие в капитала, включително лечебните заведения;
3. дружествата, които се контролират от предприятията и дружествата по т. 1 и 2;"
б) алинея 2 се изменя така:
"(2) Списък на предприятията и дружествата по ал. 1 се представя в Министерството на финансите от министрите и ръководителите на съответните ведомства съобразно отрасловата им компетентност, а в случай на промяна се актуализира в срока по чл. 3, ал. 2."
2. В чл. 3:
а) алинея 1 се изменя така:
"(1) Предприятията и дружествата по чл. 1, ал. 1 са длъжни да представят в електронен вид пред органа по чл. 2 тримесечни и годишни финансови отчети - счетоводен баланс, отчет за приходите и разходите, отчет за собствения капитал, отчет за паричните потоци и приложенията към тях, изготвени в съответствие със Закона за счетоводството и приложимите счетоводни стандарти, придружени с анализ на дейността и анализ на финансовото състояние. Годишните отчети и анализи се представят до 25 април следващата година, а тримесечните отчети и анализи - до 25-о число на месеца, следващ съответния отчетен период.";
б) алинея 4 се отменя.
Приложение № 3 към чл. 13б
Правила за избор на изпълнител за предоставяне на финансови услуги от кредитни или финансови институции
1. Общи разпоредби
1.1. Целта на правилата е:
1. унифициране на методологията за избор на изпълнител на финансови услуги;
2. повишаване на прозрачността и ефективността при управлението на средствата на държавните дружества;
3. диверсификация на паричните ресурси и ограничаване на риска от концентрация на експозиции;
4. подобряване на механизмите за отчетност на държавните дружества.
1.2. За целите на правилата дружествата по чл. 13б се наричат възложители.
1.3. Правилата се прилагат при избор на изпълнител за следните видове финансови услуги:
1. свободни парични средства - депозити; разполагаеми средства, които е възможно да бъдат пласирани по депозитни или други банкови сметки;
2. платежни и свързани услуги, в т.ч. управление на разплащателни и други сметки, инкасо и др.;
3. финансиране - оборотни, инвестиционни и други кредити, гаранции и др.;
4. сделки с финансови инструменти по чл. 3, т. 2 от Закона за пазарите на финансови инструменти, включително валутни сделки, операции за хеджиране на риска и др.
1.4. Правилата могат да се прилагат и за други услуги - предоставянето на инвестиционно-посреднически услуги при емитиране на ценни книжа, доверително управление, финансови консултации и анализи, извършване на пазарни проучвания, инвестиционни услуги в контекста на структуриране на облигационни емисии, предоставяне на застрахователни услуги, данъчни консултации и др.
2. Критерии и подходи за формиране и присвояване на оценка
2.1. Критерият за оценка на офертите е икономически най-изгодната оферта.
2.2. Икономически най-изгодната оферта се определя въз основа на комплексна оценка на офертата съгласно два вида показатели - неколичествени и количествени, с фиксирани относителни тегла, както следва:
2.2.1. Неколичествени показатели с обща относителна тежест в крайната оценка в размер 40 на сто:
а) надеждност на платформа за интернет банкиране, срок за обслужване на плащанията, развитие на клонова мрежа;
б) други - по мотивирано решение на възложителя, в зависимост от спецификата на финансовата услуга.
2.2.2. Количествени показатели с обща относителна тежест в крайната оценка в размер 60 на сто:
а) за групата финансови услуги "Свободни парични средства - депозити" - предложени лихвени условия (лихвен процент, такси, комисиони и др.), срочност, обем, валута, условия при предсрочно прекратяване и др.;
б) за групата финансови услуги "Платежни и свързани услуги" - такси и комисиони при осъществяването на различните разплащания (местни и международни, инкасо услуги и др.), лихвени условия и др.;
в) за групата финансови услуги "Финансиране" - лихвени условия, срочност, такси и комисиони, вид и размер на обезпечение, предвидени санкции и др.;
г) за групата финансови услуги "Сделки с финансови инструменти" - лихвени условия, такси, комисиони и др.;
д) други - по мотивирано решение на възложителя, в зависимост от спецификата на финансовата услуга.
2.3. При избор на кредитна или финансова институция за предоставяне на финансовите услуги, посочени в т. 1.3, се прилагат показателите и относителната им тежест, посочени в т. 2.2.
2.4. Възможно е да се прилага и избор на кредитна или финансова институция едновременно за услугите по т. 1 и 2 или т. 2 и 3 от т. 1.3.
2.5. Конкретните показатели за избор на кредитна или финансова институция се определят от възложителите, като същите могат да се разглеждат за видовете финансови услуги в пакет и поотделно в зависимост от техните потребности.
2.6. При количествените показатели за основен показател следва да се счита цената на предоставената услуга (лихвени условия, такси и комисиони) с оглед постигането на конкретен финансов ефект.
2.7. При формиране оценката на неколичествените показатели относителната тежест може да бъде разпределена поравно между показателите. Възможно е при отчитане спецификата на финансовата услуга да бъде избран и друг подход за разпределяне на относителната тежест въз основа на мотивирано решение.
2.8. При формиране оценката на количествените показатели е препоръчително възложителят да изготви анализ, обхващащ времеви период, не по-кратък от една предходна година, като е възможно периодът да бъде определен с оглед на периода, за който се очаква да бъдат използвани конкретните услуги на потенциалната институция. На базата на този анализ следва да бъдат уточнени приходите и разходите на възложителя, свързани с финансовите услуги. Тяхната сума формира общия обем или размер на потенциалното взаимоотношение с институцията, който служи за калкулиране теглото на отделните видове услуги в рамките на цялостния обем на взаимоотношенията с институцията.
2.9. При определянето на общия обем на взаимоотношения с обслужваща институция - кандидат, е препоръчително възложителят да отчете и очакванията си за бъдещото ползване на финансови услуги.
2.10. Целта на анализа по т. 2.8 е да подпомогне възложителя да определи значимостта от гореописаните количествени показатели в контекста на неговите специфични дейности, съответно да определи относителни тежести за различните фактори, които оказват влияние върху финансовите му приходи и разходи.
3. Правила за концентрация
3.1. Възложители с балансова стойност на паричните средства над 3 000 000 лв. спазват правилата за концентрация, определени в т. 3.2 - 3.5.
3.2. Нетната експозиция на възложител по т. 3.1 към една кредитна или финансова институция не може да надвишава 25 на сто от общия размер на паричните средства на възложителя. Нетната експозиция се изчислява в края на всеки месец на базата на салдата към последната дата на съответния месец.
3.3. В случай на нарушаване на ограничението по т. 3.2 в резултат на текущи оперативни процеси (разходване на средства от сметки, получаване на плащания, изменение на валутен курс и др.) възложителят следва в срок до един месец да извърши необходимите действия за изпълнение на условието по т. 3.2.
3.4. Нетна експозиция към кредитна или финансова институция е разликата между левовата равностойност на паричните средства на възложителя по сметки в дадена кредитна или финансова институция, независимо от техния вид, и левовата равностойност на размера на непогасената част от предоставените му заеми и откритите банкови гаранции, по които е наредител, от същата институция.
3.5. В размера на паричните средства на възложителя не се включват паричните средства по сметки, върху които има наложен запор.
4. Избор на изпълнител на финансова услуга
4.1. При избор на изпълнител на финансови услуги се спазват принципите публичност, прозрачност, свободна и лоялна конкуренция, недопускане на дискриминация, равнопоставеност и пропорционалност.
4.2. Изборът на кредитна или финансова институция се извършва на базата на представени оферти от най-малко пет институции.
4.3. За целите на т. 4.2 възложителите публикуват покана за оферти на интернет страницата на органа, упражняващ правата на собственост на държавата в дружествата по чл. 13б, както и в поне една специализирана интернет медия и/или в поне един ежедневник.
4.4. В поканата се посочват видът и характеристиките на финансовите услуги, за които се провежда изборът, показателите, относителната им тежест, методиката за определяне на комплексната оценка на офертите, крайният срок и мястото за представяне на офертите и др.
4.5. Срокът за получаване на оферти е 10 работни дни от публикуването на поканата.
4.6. В случаите, когато са представени оферти от по-малко от 5 институции, възложителите публикуват повторна покана за оферти при условията и по реда на т. 4.3 и 4.4. В този случай срокът за получаване на оферти е 5 работни дни, като възложителите избират изпълнител на базата на представените оферти, независимо от техния брой.
4.7. Изборът на изпълнител се съобразява с изискванията за нетните експозиции на възложителя към кредитни и финансови институции.
5. Отчетност
5.1. Възложителите представят в електронен вид пред органа, упражняващ правата на собственост на държавата в съответното дружество, информация относно прилагането на правилата на тримесечна база (с включени данни за всеки месец) в срок до 25-о число на месеца, следващ съответния тримесечен отчетен период.
5.2. Органите по т. 5.1 представят в Министерството на финансите обобщена информация по дружества относно прилагането на правилата и за наличието на концентрация по т. 3 на тримесечна база. Информацията се представя в електронен вид във форма и по образец, утвърдени от министъра на финансите и поддържани на интернет страницата на министерството, в срок до 30-о число на месеца, следващ отчетния период. Информацията се публикува и на интернет страницата на съответния орган по т. 5.1.
5.3. Отчетна информация, подадена във формат, различен от утвърдения от министъра на финансите по т. 5.2, се счита за непредставена.
6. Контрол
6.1. Органите, упражняващи правата на собственост на държавата в дружествата по чл. 13б, осъществяват контрол по изпълнението на тези правила.
6.2. Органите по т. 6.1 имат право да намалят определеното в договорите за възлагане на управлението/контрола възнаграждение с до 50 на сто за срок до три месеца, в случай че органите за управление/контрол действат в нарушение на тези правила.
6.3. Органите по т. 6.1 включват в договорите за управление/контрол на дружествата по чл. 13б задължението за представяне на информацията по т. 5.1 и отговорността за нарушение на тези правила.