НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № Н-4 ОТ 2007 Г. ЗА ПРИЛАГАНЕ НА СИСТЕМА ИНТРАСТАТ (ДВ, БР. 3 ОТ 2008 Г.)
НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № Н-4 ОТ 2007 Г. ЗА ПРИЛАГАНЕ НА СИСТЕМА ИНТРАСТАТ (ДВ, БР. 3 ОТ 2008 Г.)
Обн. ДВ. бр.28 от 19 Март 2013г.
§ 1. В чл. 1 думите "уреждат организацията на работа и" се заменят с "урежда".
§ 2. В чл. 4, ал. 2 думите "да бъдат възпроизвеждани" се заменят със "за надеждно възпроизвеждане на информацията и отговарящ на изискванията за формат на записа".
§ 3. Член 7 се изменя така:
"Чл. 7. Исканията по чл. 5, уведомленията по чл. 15, ал. 4 и другите издавани от Националната агенция за приходите документи се изпращат на Интрастат операторите или упълномощените от тях лица чрез електронно съобщение, подписано с квалифициран електронен подпис, по факс или по пощата по реда на Административнопроцесуалния кодекс."
§ 4. В чл. 8, ал. 2 се правят следните изменения и допълнения:
1. Точки 6 и 8 се отменят.
2. В т. 9 думите "чл. 21, ал. 1" се заменят с "чл. 10, ал. 1".
3. В т. 10 накрая се поставя запетая и се добавя "или служебен номер на Националната агенция за приходите".
§ 5. Член 9 се изменя така:
"Чл. 9. (1) Обемът на вътрешнообщностната търговия със стоки за определен период от време за всеки поток поотделно представлява сумата от стойностите на всички търговски сделки по този поток, които лице, регистрирано по Закона за данък върху добавената стойност, декларира по система Интрастат, ако има възникнало задължение за това в съответствие с чл. 7 от Закона за статистика на вътрешнообщностната търговия със стоки.
(2) Годишният обем на вътрешнообщностна търговия със стоки за дадена календарна година за всеки поток поотделно представлява сумата, определена по ал. 1, от стойностите на всички търговски сделки по този поток през съответната година.
(3) Лицата, регистрирани по Закона за данък върху добавената стойност, които нямат задължения като Интрастат оператори, сами изчисляват осъществените обеми вътрешнообщностна търговия със стоки от началото на всяка календарна година според определените прагове по чл. 4 от Закона за статистика на вътрешнообщностната търговия със стоки и следят за възникване на текущо или годишно задължение за регистрация и деклариране по система Интрастат."
§ 6. В чл. 10 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 1 се изменя така:
"(1) Годишно задължение за деклариране по система Интрастат поотделно за всеки търговски поток за дадена година възниква, когато годишният обем на вътрешнообщностната търговия със стоки за този търговски поток от предходната година, определен по реда на чл. 9, ал. 2, надхвърли съответния праг за дадената година по чл. 4 от Закона за статистика на вътрешнообщностната търговия със стоки."
2. В ал. 2 след думите "чл. 9" се поставя запетая и се добавя "ал. 1" и думите "съгласно чл. 18, ал. 1" се заменят с "по чл. 4".
3. В ал. 3 думите "съгласно чл. 18, ал. 3" се заменят с "по чл. 4".
4. Създават се ал. 4 и 5:
"(4) Националната агенция за приходите извършва ежемесечно оценка на натрупаните от началото на годината обеми вътрешнообщностна търговия със стоки от лицата, регистрирани за целите на Закона за данък върху добавената стойност, които нямат задължение за деклариране по система Интрастат и при наличие на данни за възникване на обстоятелствата по ал. 2 им определя текущо задължение на Интрастат оператори.
(5) При несъгласие с определеното текущо задължение по предходната алинея Интрастат операторите представят в Националната агенция за приходите по пощата или чрез компетентната териториална дирекция документи или друга информация за изясняване на оспорваните данни и отпадане на задължението."
§ 7. В чл. 11 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 след думата "годишни" се добавя "или определени текущи".
2. Алинея 2 се отменя.
§ 8. В чл. 13 се правят следните изменения:
1. В ал. 1 цифрата "7" се заменя с "3".
2. В ал. 2 думите "с подаване на нов" се заменят с "от служител на Националната агенция за приходите на основание на искане за корекция, подадено от Интрастат оператора или служебно след извършени уточнения със същия".
§ 9. В чл. 14, ал. 2 думите "в който операторът е подал регистрационен формуляр по система Интрастат" се заменят със "за който операторът е подал първа Интрастат декларация".
§ 10. В чл. 17 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 2, т. 4 и 5 накрая се поставя запетая и се добавя "или служебен номер на Националната агенция за приходите".
2. Алинея 3 се изменя така:
"(3) Търговски данни на Интрастат декларацията са, както следва:
1. задължителни данни по смисъла на чл. 9, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 638/2004, а именно:
а) идентификационен номер на Интрастат оператора;
б) референтен период;
в) поток (пристигания/изпращания);
г) код на стоките;
д) партнираща държава членка;
е) стойност на стоките;
ж) количество на стоките;
з) вид на сделката;
2. допълнителни данни по смисъла на чл. 9, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 638/2004, определени и обнародвани в "Държавен вестник" със заповед на председателя на Националния статистически институт съгласно чл. 4 от Закона за статистика на вътрешнообщностната търговия със стоки."
§ 11. В чл. 18 ал. 1 се изменя така:
"(1) Стойност и статистическа стойност на стоките се представят с цяло положително число в левове, нетното тегло - в килограми и грамове, а количеството по допълнителна мярка - в цяла и дробна част до хилядна от съответната мерна единица."
§ 12. В чл. 19 се правят следните изменения:
1. В ал. 1:
а) в основния текст думите "чл. 20, ал. 2" се заменят с "чл. 9, ал. 2";
б) в т. 1 думите "закъсняло издаване" се заменят с "изтекъл срок на валидност";
в) точки 2, 4 и 5 се отменят.
2. В ал. 2 думите "точки от 1 до 10" и изречение последно се заличават.
3. Алинея 3 се отменя.
§ 13. Член 20 се изменя така:
"Чл. 20. (1) Националната агенция за приходите извършва валидация на данните в подаваните декларации.
(2) Интрастат декларацията не се приема, когато са открити грешки и/или несъответствия в декларираните данни, включително:
1. ЕИК на лицето, за което се подава декларацията, е неверен или лицето не е регистриран Интрастат оператор за дадения поток;
2. не е възможно възпроизвеждането на декларацията от техническия носител или записите не отговарят на изисквания формат;
3. има различия между данните в електронния формат на декларацията и обобщените данни в писмото по чл. 19, ал. 2, когато декларацията се подава в компетентна териториална дирекция на Националната агенция за приходите;
4. в декларацията не е посочен референтен период или е посочен недопустим такъв, за който се отнасят данните;
5. декларацията не съответства на типа (месечна или коригираща), който трябва да бъде представен;
6. не е представено писмо по образец в случаите по чл. 19, ал. 1.
(3) Освен в случаите по ал. 2 коригираща декларация не се приема, когато запис в нея, обозначен за промяна или анулиране, не съществува в съответната приета декларация, обект на коригиране."
§ 14. В чл. 21, ал. 1 се правят следните изменения:
1. Точка 3 се изменя така:
"3. резултат от процеса на подаване, приемане или отказ от приемане и причина съгласно чл. 20;".
2. В т. 4 букви "в" и "г" се изменят така:
"в) общ брой записи;
г) открити грешки или несъответствия след първична валидация на декларираните данни."
§ 15. В чл. 22 думите "Когато трябва да се отстранят грешки и несъответствия в" се заменят с "При отказ от приемане на".
§ 16. В чл. 23, ал. 1 се правят следните изменения:
1. В основния текст думите "без грешки и несъответствия или да се отстранят грешки и несъответствия в подадена коригираща декларация" се заличават.
2. В т. 1 думите "данните, които трябва да бъдат коригирани/променени" се заменят с "коригираните данни".
§ 17. В чл. 24 се правят следните изменения:
1. В ал. 1:
а) в т. 1 думите "система Интрастат" се заменят с "деклариране по система Интрастат, след подаване на месечна декларация";
б) точка 2 се отменя;
в) точки 3 и 4 се изменят така:
"3. по искане от Националната агенция за приходите - в случаите, когато при проверки или на базата на допълнително представени от Интрастат оператора съгласно чл. 5 документи са констатирани различни обстоятелства от декларираните за съответния референтен период;
4. по искане от Националната агенция за приходите или от Националния статистически институт - в случаите, когато в резултат на вторична валидация е възникнала необходимост от коригиране на вече декларираните данни."
2. В ал. 2 думите "чл. 25, ал. 3" се заменят с "чл. 13, ал. 2".
§ 18. В чл. 25 думите "чл. 24, ал. 2" се заменят с "чл. 12, ал. 2".
§ 19. Член 27 се изменя така:
"Чл. 27. Когато се извършват служебни корекции на данни в регистрационния формуляр по чл. 13, ал. 2 или на данни от приети декларации съгласно чл. 24, ал. 2, Националната агенция за приходите уведомява Интрастат оператора за извършената корекция. Интрастат операторът може да оспори извършената корекция в едномесечен срок от уведомяването."
§ 20. В чл. 28 думите "чл. 21, ал. 1" се заменят с "чл. 10, ал. 1".
§ 21. В § 1 от преходните и заключителните разпоредби думите "чл. 13, ал. 2" се заменят с "чл. 6, ал. 2".
§ 22. Навсякъде в наредбата думата "универсален" се заменя с "квалифициран".