НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № I-157 ОТ 2002 Г. ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ИЗДАВАНЕ НА СВИДЕТЕЛСТВО ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА МОТОРНИ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА, ОТЧЕТА НА ВОДАЧИТЕ И ТЯХНАТА ДИСЦИПЛИНА (ДВ, БР. 97 ОТ 2002 Г.)
НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № I-157 ОТ 2002 Г. ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ИЗДАВАНЕ НА СВИДЕТЕЛСТВО ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА МОТОРНИ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА, ОТЧЕТА НА ВОДАЧИТЕ И ТЯХНАТА ДИСЦИПЛИНА (ДВ, БР. 97 ОТ 2002 Г.)
Обн. ДВ. бр.18 от 22 Февруари 2013г.
§ 1. В чл. 2 , ал. 1 думите "на водача" се заменят със "за управление на моторно превозно средство".
§ 2. В чл. 3 се правят следните изменения и допълнения:
1. Досегашният текст става ал. 1 и в него думите "Закона за българските документи за самоличност (ЗБДС)" се заменят със "Закона за българските лични документи (ЗБЛД), Правилника за издаване на българските лични документи (ДВ, бр. 12 от 2010 г.) (ПИБЛД)".
2. Създават се ал. 2 и 3:
"(2) В свидетелството за управление на МПС се отразяват категориите, посочени в чл. 150а, ал. 2 ЗДвП, за определяне правоспособността на водачите за управление на моторно превозно средство. В свидетелството се отразяват и категории превозни средства, които водачът има право да управлява съгласно чл. 155 ЗДвП, както следва:
1. в свидетелството на водач с право за управление на моторни превозни средства от категория Т се изписва съответната категория Ткт и/или Ттм;
2. в свидетелството на водач с право за управление на моторни превозни средства от която и да е от категориите по чл. 150а ЗДвП се отразява и категория АМ;
3. в свидетелството на водач с право за управление на моторни превозни средства от категория С1 или С се отразява и категория Ткт - колесен трактор;
4. в свидетелството на водач с право за управление на моторни превозни средства от категория А2 се отразява и категория А1;
5. в свидетелството на водач с право за управление на моторни превозни средства от категория А се отразяват и категории А1 и А2;
6. в свидетелството на водач с право за управление на моторни превозни средства от категории В, С или D се отразяват съответно и категории В1, С1 или D1;
7. в свидетелството на водач с право за управление на моторни превозни средства от категории С1Е, СЕ, D1Е или DЕ се отразява и категория ВЕ;
8. в свидетелството на водач с право за управление на моторни превозни средства от категория СЕ се отразява и категория DЕ, ако водачът притежава правоспособност за управление на моторни превозни средства от категория D;
9. в свидетелството на водач с право за управление на моторни превозни средства от категории СЕ или DЕ се отразяват съответно и категории С1Е или D1Е.
(3) Свидетелството за управление на МПС се издава при спазване изискванията за минималната възраст на водача за управление на моторно превозно средство, определени в чл. 151, ал. 1 ЗДвП."
§ 3. В чл. 4 се правят следните допълнения:
1. В ал. 1 след думите "Пътна полиция" при" се добавя "Столична дирекция на вътрешните работи (СДВР) и".
2. В ал. 2 след думите "Пътна полиция" при" се добавя "СДВР и".
§ 4. В чл. 5 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 след думите "Пътна полиция" при" се добавя "СДВР и".
2. В ал. 2 думите "Главна дирекция "Охранителна полиция" (ГДОП)" се заменят с "Главна дирекция "Национална полиция" (ГДНП)".
§ 5. В чл. 6 след думите "Пътна полиция" при" се добавя "СДВР и".
§ 6. В чл. 7 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 след думите "формат ID - 1" се добавя "и е в съответствие с Приложение I от Директива 2006/126/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 20 декември 2006 г. относно свидетелства за управление на превозни средства (Директива 2006/126/ЕО), изменена с Директива 2011/94/ЕС на комисията от 28 ноември 2011 г. относно свидетелства за управление на превозни средства (ОВ, L 314/31 от 29 ноември 2011 г.) (Директива 2011/94/ЕО)".
2. В ал. 2 се създава т. 18:
"18. отличителният знак на Република България, отпечатан в негатив в син правоъгълник и ограден с дванадесет жълти звезди."
3. В ал. 3 се правят следните изменения и допълнения:
а) в основния текст съкращението "ЗБДС" се заменя със "ЗБЛД", а думите "и чл. 150а, ал. 3 ЗДвП" се заличават;
б) значението на ограничителното условие за код 95 се изменя така:
"95. Водач на превозно средство, който притежава удостоверение за професионална компетентност, отговарящо на изискванията за квалификация на водача, предвидена с Директива 2003/59/ЕО до…[например: 95(01.01.12)]";
в) след код 95 се създава код 96:
"96. Водач на превозно средство, който притежава право да управлява състав от моторно превозно средство от категория В с ремарке с допустима максимална маса над 750 kg, когато допустимата максимална маса на състава надвишава 3500 kg, но не превишава 4250 kg.";
г) след код 102 се създава код 103:
"103. Водач на превозно средство, който притежава право да управлява моторно превозно средство от категория D и право за управление на тролейбус."
4. В ал. 5 цифрите "72, 73, 74, 75, 76 и 77" се заменят със "70, 78, 96 и 103".
5. Създават се ал. 6 и 7:
"(6) Код 70 задължително се записва в колона 12 на гърба на свидетелството срещу съответната категория само за категории, които са придобити на база подмяна на чуждестранно свидетелство за управление на МПС.
(7) При заключение от компетентните транспортни лекарски експертни комисии (ТОЛЕК и ТЦЛЕК) за водачи на МПС от категориите АМ, А1, А2, А, В и В1 да управляват МПС, които са приспособени според уврежданията им, това обстоятелство се отбелязва в свидетелството с код 50 или 51."
§ 7. Член 10 се изменя така:
"Чл. 10. На централно ниво Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" (ИААА) при Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията (МТИТС) предоставя на ГДНП информация за издадените и отнетите разрешения за обучение на кандидатите за придобиване на правоспособност за управление на МПС."
§ 8. Член 11 се изменя така:
"Чл. 11. В първия работен ден след провеждането на изпитите областният отдел на дирекция "Автомобилна инспекция" (ДАИ) изпраща в съответното звено "Пътна полиция" при СДВР или ОДМВР оригинален екземпляр от изпитните протоколи, въз основа на които се издават свидетелствата за управление на МПС на лицата, положили успешно съответните изпити."
§ 9. В чл. 12 се правят следните изменения и допълнения:
1. Досегашният текст става ал. 1 и в него се създава т. 9:
"9. подмяна при възстановяване на правоспособност поради отказ от категории."
2. Създават се ал. 2 и 3:
"(2) Срокът на валидност на свидетелството за управление на моторно превозно средство е, както следва:
1. за категории АМ, А1, А2, А, В, В1 и ВЕ - 10 години;
2. за категории С, СЕ, С1, С1Е, D, DE, D1, D1E и Т - 5 години;
3. на лица с трайни увреждания - до 5 години.
(3) Свидетелство за управление на МПС се издава в срок от:
1. при обикновена услуга до 30 дни от приемане на заявлението;
2. при бърза услуга до 10 дни от приемане на заявлението;
3. при подадено заявление за подмяна на свидетелство за управление на МПС чрез дипломатическо или консулско представителство на Република България в чужбина срокът за издаване е до 90 дни."
§ 10. В чл. 13 се правят следните изменения и допълнения:
1. Досегашният текст става ал. 1 и в него се правят следните изменения:
а) в т. 1 думите "Правилника за издаване на българските документи за самоличност (ПИБДС)" се заменят с "ПИБЛД";
б) точка 2 се отменя;
в) точки 3, 4 и 5 се изменят така:
"3. карта за оценка на физическата годност на водач/кандидат за придобиване на свидетелство/правоспособност за управление на МПС, издадена от общопрактикуващия лекар, от транспортните областни лекарски експертни комисии (ТОЛЕК) или от Транспортната централна лекарска експертна комисия (ТЦЛЕК);
4. копие на удостоверение за психологическа годност за издаване на свидетелство за управление на МПС от категории С1, С, D1, D и Ттм (трамвайна мотриса);
5. копие на удостоверение за завършен курс по първа долекарска помощ при пътно-транспортни произшествия (ПТП) за водачи на МПС;"
г) точка 7 се изменя така:
"7. копие от документ за завършено най-малко основно образование, а в случай че образованието е завършено в чужда държава - копие на удостоверение за признаване на най-малко основно образование, издадено по реда на Наредба № 2 от 2003 г. за признаване на завършени етапи на училищно обучение или степени на образование и професионална квалификация по документи, издадени от училища на чужди държави (ДВ, бр. 40 от 2003 г.)."
2. Създават се ал. 2, 3 и 4:
"(2) Лице, придобило свидетелство за управление на МПС на база заключение за физическата си годност от ТОЛЕК или ТЦЛЕК, при необходимост от последваща подмяна на свидетелството се преосвидетелства отново от ТОЛЕК, съответно ТЦЛЕК.
(3) Копията на документите по ал. 1 се сверяват с оригинала от служителя, приел документите.
(4) Представените документи по ал. 1 се прилагат към заявлението за издаване на свидетелство за управление на МПС."
§ 11. В чл. 14 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 1 се изменя така:
"(1) При придобиване на нова категория, възстановяване на правоспособност поради отнемане на контролните точки или за допълнително вписване на код по чл. 7, ал. 3 на водача се издава ново свидетелство за управление на МПС въз основа на служебно изпратен от областния отдел на дирекция "Автомобилна инспекция" оригинален протокол за успешно положен изпит, като лицето представя и документите по чл. 13, ал. 1, т. 1, 3, 4, 6 и 7, както и старото свидетелство за управление на МПС."
2. Създават се ал. 3, 4, 5, 6 и 7:
"(3) Свидетелство за управление на МПС от категория C или СЕ на водач, който не е навършил възрастта по чл. 151, ал. 1, т. 8 ЗДвП, се издава след представяне на удостоверение за професионална компетентност и/или карта за квалификация на водача за превоз на товари, издадени по реда на наредбата по чл. 7б, ал. 5 от Закона за автомобилните превози.
(4) Свидетелство за управление на МПС от категория D или DЕ на водач, който не е навършил възрастта по чл. 151, ал. 1, т. 10 ЗДвП, се издава след представяне на удостоверение за професионална компетентност и/или карта за квалификация на водача за превоз на пътници, издадени по реда на наредбата по чл. 7б, ал. 5 от Закона за автомобилните превози.
(5) Свидетелство за управление на тролейбус се издава на водач, който притежава категория D на база на постъпил оригинален протокол от областния отдел на дирекция "Автомобилна инспекция" за успешно издържан изпит за права за управление на тролейбус. Свидетелството се издава по реда на ал. 1, като срещу категория D се вписва код 103.
(6) Свидетелство за управление на състав от моторно превозно средство от категория В с ремарке с допустима максимална маса над 750 kg, когато допустимата максимална маса на състава надвишава 3500 kg, но не превишава 4250 kg, се издава на водач на база постъпил оригинален протокол от областния отдел на дирекция "Автомобилна инспекция" за успешно издържан изпит за права за управление на такъв състав. Свидетелството се издава по реда на ал. 1, като срещу категория ВЕ се вписва код 96.
(7) Представените документи по ал. 1 и 3 или 4 се прилагат към заявлението за издаване на свидетелство за управление на МПС."
§ 12. В чл. 15 се правят следните допълнения:
1. В ал. 1 се създава т. 4:
"4. възстановяване на правоспособност поради отказ от категория."
2. В ал. 2 думите "чл. 13, т. 1, 3 и 6" се заменят с "чл. 13, ал. 1, т. 1, 3 и 6", а след съкращението "МПС" се поставя запетая и се добавя "а когато водачът се отказва от притежавани от него категории, отказът се заявява писмено".
3. Създават се ал. 4, 5, 6, 7, 8 и 9:
"(4) По заявления, подадени в дипломатическо или консулско представителство на Република България в чужбина, свидетелствата за управление на МПС се издават от звеното "Пътна полиция" при СДВР.
(5) Звеното "Пътна полиция" при СДВР изпраща издадените по ал. 4 свидетелства за управление на МПС чрез МВнР до дипломатическото или консулското представителство на Република България в чужбина.
(6) След получаване на уведомление от дипломатическите или консулските представителства на Република България в чужбина за получаване на свидетелството от заявителя или връщане на старото свидетелство звеното "Пътна полиция" при СДВР отразява датата на връчване и променя статуса на подмененото свидетелство в АИС - БДС.
(7) Получените от дипломатическите или консулските представителства на Република България в чужбина подменени свидетелства за управление на МПС след промяна на статуса им в АИС - БДС и изготвяне на протокол се съхраняват в звеното "Пътна полиция" при СДВР, като се уведомяват звената "Пътна полиция" при ОДМВР по постоянен адрес на лицето.
(8) Възстановяване на доброволно отказани категории за правоспособност се извършва на база данните от изпитния протокол, които се съхраняват в звената "Пътна полиция" при СДВР и ОДМВР, и подаване на документите по ал. 2.
(9) Представените документи по ал. 2 се прилагат към заявлението за издаване на свидетелство за управление на МПС."
§ 13. В чл. 16 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 2 думите "чл. 13, т. 1 и 6, декларация по чл. 160 ЗДвП" се заменят с "чл. 13, ал. 1, т. 1 и 6, декларация по чл. 17, ал. 1 ПИБЛД".
2. Създават се ал. 4 и 5:
"(4) При изгубване, кражба, повреждане или унищожаване на свидетелство за управление на МПС притежателят в срок до три дни от настъпване на съответното събитие декларира това в най-близката структура на Министерството на вътрешните работи или в дипломатическите или консулските представителства на Република България в чужбина. Промяната на статуса и обявяването на свидетелството за невалидно се извършва от структурата, в която е подадена декларацията, а в случаите на деклариране в дипломатическите или консулските представителства на Република България в чужбина - от органа, издал свидетелството на лицето.
(5) Представените документи по ал. 2 се прилагат към заявлението за издаване на свидетелство за управление на МПС."
§ 14. В чл. 17 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 2 думите "чл. 13, т. 1, 3, 4, 6 и 7" се заменят с "чл. 13, ал. 1, т. 1, 3, 4, 6 и 7".
2. В ал. 3 думите "чл. 13, т. 1, 3, 4 и 6" се заменят с "чл. 13, ал. 1, т. 1, 3 и 6".
3. Създават се ал. 6, 7, 8, 9 и 10:
"(6) Чуждестранното свидетелство за управление на МПС се подменя на база представените документи по ал. 2 или 3 за категориите, посочени в чуждото свидетелство и в съответствие с документа по чл. 13, ал. 1, т. 3.
(7) В издаденото свидетелство за управление се отразява код 70 и номер на чуждестранното свидетелство за управление на МПС, както и код 70 срещу всяка категория, придобита на база чуждестранното свидетелство.
(8) При издаване на свидетелство за управление на МПС на водачи, които подменят чуждестранно свидетелство за управление на МПС и възстановяват придобита в Република България правоспособност за управление на МПС, в свидетелството не се отразява код 70.
(9) Свидетелство за управление на МПС по ал. 1, т. 3, което е изгубено или откраднато, се издава на база доказателства от компетентните власти на държавата, която е издала оригиналното свидетелство. Запитвания до компетентните власти се правят чрез отдел "Пътна полиция" при ГДНП. За обстоятелствата по издаване на българско свидетелство се уведомява държавата, издала изгубеното/откраднатото свидетелство.
(10) Предварително запитване до компетентните органи в държавата, издала свидетелството за управление на МПС по ал. 1, се извършва чрез отдел "Пътна полиция" при ГДНП при основателни съмнения за автентичността на представеното за подмяна свидетелство."
§ 15. В чл. 20 се правят следните изменения и допълнения:
1. Точка 2 се изменя така:
"2. заповед за прилагане на принудителна административна мярка;".
2. Създава се т. 3:
"3. съставен акт за установяване на административното нарушение, в изрично предвидените от ЗДвП случаи."
§ 16. Член 21 се изменя така:
"Чл. 21. (1) Когато свидетелството за управление на МПС не е отнето със съставянето на акта за установяване на административното нарушение, датата, месецът и годината на отнемане на свидетелството за управление, както и неговият номер се отбелязват върху документа по чл. 20, т. 1 или 2, послужил за отнемането. Информацията се съхранява и на магнитен носител.
(2) Статусът на българско свидетелство за управление на МПС се променя в АИС - БДС от звеното "Пътна полиция" при СДВР или ОДМВР, отнело свидетелството."
§ 17. Член 22 се изменя така:
"Чл. 22. (1) Отнетите български национални свидетелства за управление на МПС се съхраняват в структурите, които са ги издали, до настъпването на правно основание за връщането им.
(2) Отнетите чуждестранни свидетелства за управление на МПС, чиито притежатели са установили обичайното си пребиваване в Република България, се съхраняват в звената "Пътна полиция" при СДВР или ОДМВР по постоянен адрес на лицето.
(3) Отнетите чуждестранни свидетелства за управление на МПС, чиито притежатели не са установили обичайното си пребиваване в Република България, се изпращат чрез отдел "Пътна полиция" при ГДНП на компетентните власти в държавата, издала свидетелството, доколкото не е предвидено друго."
§ 18. В чл. 24 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 т. 2 се изменя така:
"2. отпадане на основанието по чл. 171, т. 1, букви "а", "г", "д" или "е" от ЗДвП."
2. Създават се ал. 3, 4 и 5:
"(3) Отнетите свидетелства за управление на МПС с наложено наказание лишаване от право да се управлява МПС на основание чл. 174, ал. 2 ЗДвП или чл. 343г от Наказателния кодекс се връщат след представяне на предвидените в ЗДвП документи.
(4) Отнетите свидетелства за управление на МПС с наложено наказание лишаване от право да се управлява МПС поради отнемане на всички контролни точки не се връщат на лицето. На водача се издава ново свидетелство по реда на чл. 14, ал. 1 във връзка с чл. 12, ал. 1, т. 3.
(5) При връщане на отнето българско национално свидетелство за управление на МПС се променя статусът му в АИС - БДС."
§ 19. В чл. 25 се правят следните изменения и допълнения:
1. В изречение второ на ал. 3 думите "ал. 2, т. 1 и 2" се заменят с "ал. 2, т. 1".
2. В ал. 7 т. 2 се изменя така:
"2. когато няма наказания за нарушение на правилата за движение по пътищата през последните 6 години."
§ 20. В чл. 26 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 думите "за срок до един месец" се заличават.
2. В ал. 2 думите "за посочения в ал. 1 срок" се заменят със "за срок от един месец".
3. В ал. 3 думите "при връчване на наказателното постановление" се заменят със "след изпълнение на задължението по чл. 190, ал. 3 ЗДвП".
4. Алинея 4 се изменя така:
"(4) При връчване на наказателното постановление и доброволно заплащане на наложената глоба контролният талон се връща незабавно."
5. Създават се ал. 5, 6 и 7:
"(5) Наказателното постановление заменя контролния талон за период един месец след влизането му в сила, съответно решението или определението на съда при обжалване.
(6) На водач, на който при съставяне на акт за нарушение по ЗДвП е отнет контролен талон "Водач на МПС без наказания", същият се връща след изпълнение от водача на задължението по чл. 190, ал. 3 ЗДвП.
(7) В случаите по ал. 6 за установени нарушения, за които е предвидено наказание лишаване от право да се управлява МПС, след изтърпяване на наказанието и изпълнение на задължението по чл. 190, ал. 3 ЗДвП на водача се издава контролен талон по чл. 25, ал. 1."
§ 21. В чл. 28 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 думите "съответното РОДАИ" и съкращението "ОДП" се заменят съответно с "областния отдел на дирекция "Автомобилна инспекция" и "СДВР/ОДМВР".
2. В ал. 4 се създава изречение второ:
"Поредният номер на протокола за подменени чуждестранни свидетелства за управление на МПС се формира от годината на подмяна на чуждестранното свидетелство и пореден номер, което се отразява в АИС - БДС."
§ 22. В чл. 31 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 2 след думите "се предоставя информация" се добавя "от звеното "Пътна полиция" при СДВР или ОДМВР по постоянен адрес на водача".
2. Алинея 3 се отменя.
§ 23. В приложение № 5 думите "Приложение № 5 към чл. 25, ал. 5" се заменят с "Приложение № 5 към чл. 25, ал. 8".
Допълнителни разпоредби
§ 24. Навсякъде в текста думите "структурното звено", "структурните звена" и "регионалните отдели на ДАИ" се заменят съответно със "звеното", "звената" и "съответните областни отдели на ДАИ", а думите "структурно" и "структурни" се заличават.
Заключителни разпоредби
§ 25. Наредбата влиза в сила от деня на обнародването й в "Държавен вестник".