УКАЗ № 129 ОТ 28.05.2010 Г. ЗА ВРЪЩАНЕ ЗА НОВО ОБСЪЖДАНЕ В НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ ЗАКОНА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА РАДИОТО И ТЕЛЕВИЗИЯТА
УКАЗ № 129 ОТ 28.05.2010 Г. ЗА ВРЪЩАНЕ ЗА НОВО ОБСЪЖДАНЕ В НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА РАДИОТО И ТЕЛЕВИЗИЯТА
Обн. ДВ. бр.41 от 1 Юни 2010г.
На основание чл. 101, ал. 1 от Конституцията на Република България
ПОСТАНОВЯВАМ:
Връщам за ново обсъждане в Народното събрание Закона за изменение на Закона за радиото и телевизията, приет от ХLI Народно събрание на 19 май 2010 г.
Издаден в София на 28 май 2010 г.
Подпечатан с държавния печат.
МОТИВИ
за връщане за ново обсъждане в Народното събрание на Закона за изменение на Закона за радиото и телевизията, приет от Народното събрание на 19 май 2010 г.
Уважаеми дами и господа народни представители,
Приетият на 19 май 2010 г. Закон за изменение на Закона за радиото и телевизията (ЗИЗРТ) има за цел да уреди обществените отношения, свързани с оптимизация на работата на Съвета за електронни медии (СЕМ).
Подкрепям идеята на вносителите за икономии в бюджета на отделни органи и институции. В случая обаче с промените в Закона за радиото и телевизията средствата, които биха се спестили, са скромни и това може да се постигне чрез оптимизация на техническите служби.
Възразявам срещу разпоредбата на § 1. Съветът за електронни медии няма проблеми с гъвкавостта и бързината. Подобренията трябва да доведат до по-голяма обективност при вземане на решения и недопускане на корупционни практики. Прекомерното съкращаване на състава на регулаторния орган може да го постави в невъзможност да изпълнява предвидените в Закона за радиото и телевизията самостоятелни правомощия.
Възразявам срещу практиката да се правят персонални закони, които се отнасят до определени лица. Параграф 2, т. 2 ЗИЗРТ въвежда ограничение за членовете на СЕМ да осъществяват повече от два последователни мандата. С § 3 от ПЗР на ЗИЗРТ това правило се прилага към действащи членове на регулаторния орган, като мандатът на всички онези от тях, който е втори последователен, се прекратява от деня на влизане на закона в сила. Въвежда се ново извънредно ограничение извън посочените в чл. 26 от ЗРТ несъвместимости, като то се прилага като основание за предсрочно прекратяване на мандата на членове на съвета извън посочените в чл. 30. В една демократична и правова държава въвеждането на подобни нови ограничения би трябвало да се прилага занапред, а не към заварените случаи. Само преди пет месеца - на 19 януари 2010 г., изпълнявайки изискванията на закона, назначих нов член на СЕМ, без да имам възможността да предвидя, че парламентарното мнозинство ще въведе нови изисквания за назначаване и ще ги приложи към заварения случай. Така по същество Народното събрание със закон прекратява действието на издадения от мен указ.
Спорно е решението на § 3 от ПЗР на ЗИЗРТ чрез въвеждане на ограничение за втори последователен мандат да се редуцира съставът на СЕМ. Парламентарното мнозинство, гласувало закона, по същество въвежда ново условие за избираемост на членовете на СЕМ в допълнение на посочените в чл. 26 и чл. 29, ал. 2 от медийния закон. В същото време това условие се прилага посредством § 3 от ПЗР на ЗИЗРТ като основание за предсрочно прекратяване на мандата в конкретния случай за определени лица. Нещо повече, в решения № 9 от 1994 г. и № 10 от 1999 г. Конституционният съд приема, че при мандатност основанията за предсрочно прекратяване на индивидуалния мандат не трябва да са продукт или да допускат субективни интерпретации, а да бъдат винаги обективни факти или оставка. Това ново законодателно решение е конституционно оспоримо. Какъв е смисълът от мандати, ако всяко ново парламентарно мнозинство чрез подходящи изменения може да ги прекратява.
Не приемам и решенията по § 4 и по § 5 от ПЗР на ЗИЗРТ, според които въз основа на жребий мандатът на един от членовете на СЕМ от квотата на Народното събрание или президента ще бъде прекратен. Жребият не може да променя или подменя волята, изразена от държавен орган при осъществяване на неговите правомощия. Посредством § 5 от ПЗР на ЗИЗРТ Народното събрание по същество се намесва в упражняването на конституционно правомощие на президента в нарушение на чл. 98, т. 7 от Конституцията на Република България.
В правото съществува принципът, че идентични случаи следва да се уреждат по един и същи начин, т.е. да съществува юридическа симетрия. В дейността на XLI Народно събрание при сходни закони се прилагат противоречащи си принципи. Със Закона за изменение и допълнение на Закона за електронните съобщения, обн. в ДВ, бр. 27 от 2010 г., в сила от 09.04.2010 г., съставът на Комисията за регулиране на съобщенията бе редуциран, като бяха прекратени мандатите на последните трима, избрани от Народното събрание членове от парламентарната квота в комисията. В този закон квотата на президента в КРС се редуцира, като Президентът на Републиката можеше да освободи с указ по своя преценка член на комисията. Не е ясно защо Народното събрание при съкращаване състава на СЕМ не прилага същия подход както при Комисията за регулиране на съобщенията.
Не споделям практиката на често и прибързано изменение на законите. Това е третото изменение на Закона за радиото и телевизията за шест месеца. Като се отнасям с разбиране към загрижеността на парламентарното мнозинство за развитието на електронните медии и ускоряването процеса на цифровизация, не мога да не отбележа факта, че измененията на закона са твърде чести и издават липсата на ясна политика по отношение на този сектор, правят се "на парче" и са далеч от стандартите за предвидим законодателен процес.
Уважаеми дами и господа народни представители,
Като се ръководя от гореизложените мотиви, свързани с нецелесъобразност и противоконституционност на разпоредбите, и на основание чл. 101, ал. 1 от Конституцията на Република България връщам за ново обсъждане в Народното събрание Закона за изменение на Закона за радиото и телевизията, приет от Народното събрание на 19.05.2010 г.