НАРЕДБА № Н-15 ОТ 13 ЮЛИ 2009 Г. ЗА АДАПТАЦИЯ ПРИ ОСВОБОЖДАВАНЕ ОТ ВОЕННА СЛУЖБА
НАРЕДБА № Н-15 ОТ 13 ЮЛИ 2009 Г. ЗА АДАПТАЦИЯ ПРИ ОСВОБОЖДАВАНЕ ОТ ВОЕННА СЛУЖБА
Обн. ДВ. бр.59 от 28 Юли 2009г., отм. ДВ. бр.95 от 3 Декември 2010г.
Отменена с § 2 от заключителните разпоредби на Наредба № Н-29 от 12 ноември 2010 г. за условията и реда за адаптация на военнослужещите от Министерството на отбраната, структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и Българската армия при освобождаване от военна служба - ДВ, бр. 95 от 3 декември 2010 г., в сила от 03.12.2010 г.
Раздел I.
Общи положения
Чл. 1. С тази наредба се уреждат условията и редът за осъществяване на дейностите по адаптация на военнослужещите за осигуряване на успешен преход в цивилната сфера след освобождаване от военна служба.
Чл. 2. (1) Адаптацията на освобождаваните от военна служба военнослужещи в цивилната сфера е комплекс от дейности по:
1. извършване на професионално ориентиране;
2. провеждане на мотивационна подготовка;
3. обучение във висше гражданско училище за придобиване на следваща или различна от придобитата образователно-квалификационна степен;
4. участие в квалификационни курсове;
5. подготовка за започване на самостоятелна стопанска дейност;
6. съдействие за устройване на работа;
7. информиране за възможностите по т. 1 - 6.
(2) При освобождаване от военна служба с изключение на освобождаване поради наложено дисциплинарно наказание уволнение, военнослужещите могат да се ползват от правата по ал. 1, т. 1, 2, 5, 6 и 7.
(3) Подлежащите на освобождаване от военна служба на основание чл. 162, т. 2, чл. 164 и 169 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България (ЗОВСРБ), както и станалите негодни за военна служба при или по повод изпълнение на служебните си задължения имат право и на квалификационен курс, ако не са ползвали правата си по ал. 1, т. 3 и 4 по време на службата.
Чл. 3. (1) Във всяко военно формирование или структура на Министерството на отбраната по чл. 77, ал. 2, т. 1, 3, 4 и 5 ЗОВСРБ и в центровете за индивидуално социално обслужване (ЦИСО) към Изпълнителна агенция "Социални дейности на Министерството на отбраната" на достъпно за целия личен състав място се поставят табла за информационни материали, свързани с адаптацията на военнослужещите.
(2) Представителите на ЦИСО съгласувано с командирите (началниците) на военни формирования и ръководителите на структурите на Министерството на отбраната по чл. 77, ал. 2, т. 1, 3, 4 и 5 ЗОВСРБ най-малко веднъж в годината посещават военните формирования и структурите, в които предстои извършване на организационно-щатни промени през годината, с цел провеждане на информационни беседи с личния състав по проблемите на адаптацията. По искане на съответния командир (началник) или ръководител могат да бъдат извършени и извънредни посещения.
Раздел II.
Професионално ориентиране и мотивационна подготовка
Чл. 4. (1) Командирите (началниците) на военните формирования и ръководителите на структурите на Министерството на отбраната по чл. 77, ал. 2, т.1, 3, 4 и 5 ЗОВСРБ информират военнослужещите, подлежащи на освобождаване от военна служба, за реда, по който могат да реализират правото си за участие в беседи за професионално ориентиране и мотивационна подготовка.
(2) Длъжностните лица по ал. 1 изготвят списък на военнослужещите, имащи право и изявили желание за участие в беседи за професионално ориентиране и мотивационна подготовка, по образец съгласно приложение № 1.
(3) Военнослужещите се регистрират за участие в беседа за професионално ориентиране и мотивационна подготовка, като лично попълват графа 2 на списъка по ал. 2.
Чл. 5. (1) Длъжностните лица по чл. 4, ал. 1 след информиране на военнослужещите изпращат списъците по чл. 4, ал. 2 в съответния ЦИСО.
(2) Представителите на ЦИСО изпращат в териториалните дирекции на Изпълнителна агенция "Социални дейности на Министерството на отбраната" обобщени списъци с предложенията за датата и мястото на провеждане на беседите с военнослужещите до 20 дни преди началото на съответната беседа.
(3) Териториалните дирекции на Изпълнителна агенция "Социални дейности на Министерството на отбраната" обобщават предложенията, получени от ЦИСО, изготвят обобщен график с датите, местата на провеждане на беседите и го изпращат на съответните военни формирования в срок до 15 дни преди началото на беседата.
Чл. 6. (1) Беседите се организират и провеждат от съответните ЦИСО съвместно с длъжностните лица по чл. 4, ал. 1.
(2) Беседите се провеждат в съответните ЦИСО или във военните формирования.
Чл. 7. Военнослужещите, заявили желание да участват в беседа, се информират по команден ред за времето и мястото на провеждането на беседата и се осигурява присъствието им. При необходимост се командироват до мястото на провеждане.
Раздел III.
Обучение
Чл. 8. Правото по чл. 2, ал. 1, т. 3 се ползва от военнослужещия еднократно за целия период на службата, ако е прослужил не по-малко от три години в структурите на Министерството на отбраната.
Чл. 9. Съответните ЦИСО правят проучвания за условията и възможностите за кандидатстване и обучение в гражданските висши училища, като получената информация се предоставя на военнослужещите.
Раздел IV.
Квалификационни курсове
Чл. 10. В случаите по чл. 2, ал. 3 военнослужещите писмено заявяват желанието си за участие в квалификационен курс, като подават попълнена регистрационна карта по образец съгласно приложение № 2 пред съответните длъжностни лица по чл. 4, ал. 1. Регистрационната карта им се дава ведно с предизвестието или заповедта за освобождаване от военна служба.
Чл. 11. (1) Военнослужещите сами избират квалификационните курсове, в които ще се обучават.
(2) Квалификационните курсове се провеждат в лицензирани обучаващи организации, като продължителността на обучението в тях е до 6 месеца.
(3) Стойността на курса, която се поема от годишните бюджетни сметки/бюджети на структурите на Министерството на отбраната по чл. 77, ал. 2 ЗОВСРБ, се определя със заповед на министъра на отбраната.
(4) Курсовете се заплащат от военнослужещите. След завършване на курса военнослужещите представят във военното формирование по местослужене съответното удостоверение за завършен курс и фактура-оригинал, издадена от лицензираната обучаваща организация за възстановяване на платената сума.
Чл. 12. (1) Военнослужещите, които се обучават в квалификационни курсове извън населеното място, в което живеят, имат право еднократно да пътуват за сметка на военното формирование по местослужене до мястото на провеждане на курса и обратно.
(2) Разходите за настаняване и храна са за сметка на военнослужещите.
Раздел V.
Подготовка за започване на самостоятелна стопанска дейност и съдействие при устройване на работа
Чл. 13. Правото по чл. 2, ал. 1, т. 5 и 6 се ползва от военнослужещия еднократно при освобождаване от военна служба.
Чл. 14. В съответните ЦИСО на военнослужещите по чл. 13 се предоставят материали и информация относно възможностите за започване на стопанска дейност и за устройване на работа.
Раздел VI.
Финансово осигуряване
Чл. 15. Финансовите средства за участието на военнослужещите в квалификационни курсове са за сметка на годишните бюджетни сметки/бюджети на структурите на Министерството на отбраната по чл. 77, ал. 2 ЗОВСРБ, определени като второстепенни разпоредители с бюджетни кредити по реда на Закона за устройството на държавния бюджет.
Чл. 16. Финансирането на дейностите по чл. 2, ал. 1 се разпределя, както следва: по чл. 2, ал. 1, т. 3 - 70 % за сметка на структурите на Министерството на отбраната по чл. 77, ал. 2 ЗОВСРБ, определени като второстепенни разпоредители с бюджетни кредити, и 30% за сметка на военнослужещия, по чл. 2, ал. 1, т. 1, 2 и т. 4 - 7 - за сметка на годишните бюджетни сметки/бюджети на Министерството на отбраната за съответната година.
Чл. 17. (1) Финансовите средства по чл. 15 и 16 за следващата финансова година се планират от структурите на Министерството на отбраната по чл. 77, ал. 2 ЗОВСРБ, определени като второстепенни разпоредители с бюджетни кредити по реда на Закона за устройството на държавния бюджет чрез изготвяне на програмен меморандум.
(2) Необходимите финансови средства се определят на базата на прогнозите за военнослужещите, подлежащи на освобождаване по години в изпълнение на актуализирания план за организационно изграждане и модернизация на въоръжените сили на основата на плана за организационно изграждане и модернизация на въоръжените сили до 2015 г., приет с Постановление № 54 на Министерския съвет от 2008 г. (обн., ДВ, бр. 33 от 2008 г.; изм. и доп.; бр. 54 от 2008 г. и бр. 43 от 2009 г.) и размера на утвърдената бюджетна квота по програмата/подпрограмата за адаптация от програмната структура на бюджета на Министерството на отбраната за съответната година.
(3) Определените суми по ал. 2 се включват в годишните бюджетни сметки/бюджети на структурите на Министерството на отбраната по чл. 77, ал. 2 ЗОВСРБ, определени като второстепенни разпоредители с бюджетни кредити по реда на Закона за устройството на държавния бюджет за следващата финансова година.
Чл. 18. Структурите на Министерството на отбраната по чл. 77, ал. 2 от ЗОВСРБ изготвят и изпращат в дирекция "Бюджет и финанси" в Министерството на отбраната информации, справки и отчети по планирането и разходването на финансовите средства.
Раздел VII.
Контрол и отговорност
Чл. 19. Длъжностните лица по чл. 4, ал. 1 осъществяват контрол по отношение участието на военнослужещите в квалификационните курсове и ежегодно организират социологически проучвания за качеството и резултатите от провежданите дейности по адаптацията и последващата трудова реализация на освободените от военна служба военнослужещи.
Чл. 20. На военнослужещите, незавършили успешно квалификационния курс, не се възстановяват разходите за участие в курса.
Заключителни разпоредби
§ 1. Наредбата се приема на основание чл. 308, ал. 3 ЗОВСРБ.
§ 2. Началникът на отбраната със своя заповед разпределя военните формирования от Българската армия към съответните ЦИСО и определя списък на офицерите, осъществяващи координация и взаимодействие с тях.
§ 3. Наредбата влиза в сила от деня на обнародването й в "Държавен вестник".
Приложение № 1 към чл. 4, ал. 2
Списък на военнослужещите от военно формирование ..................................................... гр. ..........................., имащи право да участват в беседа за професионално ориентиране и мотивационна подготовка |
№ | Звание, име, | Желаете ли да участвате |
по | презиме, фамилия | в беседа за професионална |
ред | ориентация и мотивационна | |
подготовка? | ||
(ДА/НЕ), личен подпис | ||
1. | ||
2. | ||
3. |
Командир (началник) ............................. |
(звание, подпис, фамилия) |
(печат) |
Приложение № 2 към чл. 10
РЕГИСТРАЦИОННА КАРТА |
№ ............ |
Б. Получено предизвестие/заповед за освобождаване от военна служба |
3. Данни за военнослужещия: |
4. Възможности за контакти с Вас: |
5. Какво образование притежавате: |
6. Притежавана гражданска специалност: |
7. Имате ли допълнителна квалификация (посочете каква) |
8. В какъв квалификационен курс желаете да участвате: |
9. Избрали ли сте обучаваща организация, ако ДА, посочете я: |
10. Дейности, изпълнявани в армията, приравнени към гражданския живот: |
11. Специални умения: |
* владеене на чужди езици, * работа с компютър, ползвани програми |
Чужд език/ 3 4 5 6 | Програма / 3 4 5 6 |
самооценка | самооценка |
12. Желани условия на труд: |
(на държавна работа; в частна фирма; собствен бизнес; в чужбина; друго) |
14. Желая да работя като: |
Дата: Подпис: ..................... |
(фамилия) |