Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 29 от 17.IV

УКАЗ № 93 ОТ 15.04.2009 Г. ЗА ВРЪЩАНЕ ЗА НОВО ОБСЪЖДАНЕ В НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ ЗАКОНА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ИЗБИРАНЕ НА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ

 

УКАЗ № 93 ОТ 15.04.2009 Г. ЗА ВРЪЩАНЕ ЗА НОВО ОБСЪЖДАНЕ В НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ИЗБИРАНЕ НА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ

Обн. ДВ. бр.29 от 17 Април 2009г.

На основание чл. 101, ал. 1 от Конституцията на Република България


ПОСТАНОВЯВАМ:


Връщам за ново обсъждане в Народното събрание Закона за изменение и допълнение на Закона за избиране на народни представители, приет от ХL Народно събрание на 14 април 2009 г.

Издаден в София на 15 април 2009 г.

Подпечатан с държавния печат.


МОТИВИ

за връщане за ново обсъждане в Народното събрание на разпоредба от Закона за изменение и допълнение на Закона за избиране на народни представители, приет от Народното събрание на 14 април 2009 г.


Уважаеми дами и господа народни представители,

Приетият от вас Закон за изменение и допълнение на Закона за избиране на народни представители на 14 април 2009 г. е предпоставка за провеждане на демократични избори за 41-во народно събрание в съответствие с духа и принципите на Конституцията на Република България, както и на установените международни и европейски стандарти за свободни и плуралистични избори.

На основата на сега действащата уредба, съдържаща се в Закона за избиране на народни представители, Народното събрание разширява, допълва, обогатява и усъвършенства правното регулиране на изборния процес като изключително важна материя, засягаща функционирането на модерната представителна демокрация в Република България. Затова трябва да бъде подкрепена и насърчена законодателна дейност, насочена към рационализиране на модела на избирателната система в Република България. Това развитие следва да отчита демократичните завоевания след 1990 година и в никакъв случай не трябва да отстъпва от доказалите своята ефективност нормативни решения, които гарантират справедливо политическо представителство, адекватно на изразената в изборите народна воля.

Още в първите избирателни закони, приети в зората на българската демокрация, бе възприета четирипроцентова национална изборна бариера за участие в разпределението на мандатите в Народното събрание при използване на пропорционална избирателна система. В изминалите години тя доказа своя положителен ефект при структурирането на българската партийна система. Чрез нея се предотвратява прекомерното раздробяване на парламентарното представителство и в същото време се стабилизира изпълнителната власт в лицето на правителството. Тази бариера съответства на установени норми в избирателните системи на държавите от Европейския съюз.

С § 3, т. 4 от Закона за изменение и допълнение на Закона за избиране на народни представители се изменя ал. 3 на чл. 6 от действащия закон, като се въвежда диференцирана изборна бариера за политическите партии и партийните коалиции. Това за мен е неприемливо.

Докато политическите партии участват в разпределението на парламентарните мандати, при положение че са получили не по-малко от 4 на сто от гласовете на избирателите на национално ниво, то партийните коалиции излъчват депутати само ако са получили не по-малко от 8 на сто от действителните гласове на национално ниво.

Въвеждането на високи изборни бариери ограничава политическия плурализъм, въведен с конституцията от 1991 г. като основна конституционна ценност и фундаментален принцип на политическата система. Те биха лишили от парламентарно присъствие значителна част от българските политически партии, които поради сходството в политическите си програми е съвсем естествено да участват в изборите като коалиция.

Вместо прецизиране на изискванията за регистрация в изборите, което би предотвратило съществуването на партии-фантоми за обслужване на бизнес интереси, което неведнъж съм предлагал, се въвежда необосновано повишаване на изборната бариера за коалиции.

С изменението на досегашната ал. 3 на чл. 6 се създават пречки пред политическите коалиции, като високата изборна бариера може да доведе до изкривяване на политическото представителство. В същото време е възможно силно стесняване на кръга на политическите сили в парламента, формиране на изкуствени парламентарни мнозинства, които не съответстват на волята на избирателите. Това води до неустойчивост в работата на законодателния орган.

Важно условие за стабилността на демократичната политика е нейната предвидимост. Затова инициирах дебат за промени в изборното законодателство преди време с идеята новият закон да е факт достатъчно рано. Повишаването на изборната бариера в последния момент ще предизвика сключване на безпринципни политически сделки и предприемане на маневри за нейното преодоляване.

Политическите партии ще намерят средство за противодействие на рестрикциите, произтичащи от високата изборна бариера за партийните коалиции, като използват елементарни форми на политическа мимикрия в разрез с изискванията на европейския демократичен политически процес, като например регистрация на коалиционни кандидати от името на една партия, участваща във фактическата партийна коалиция. А това може да предизвика ново, още по-голямо отчуждаване на българските граждани от изборите и от политиката като цяло.

Уважаеми дами и господа народни представители,

Като се ръководя от изложените мотиви, оспорвам § 3, т. 4 от Закона за изменение и допълнение на Закона за избиране на народни представители, приет от НС на 14 април 2009 г., и на основание чл. 101, ал. 1 от Конституцията на Република България връщам закона за ново обсъждане в Народното събрание.


Промени настройката на бисквитките