Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 23 от 27.III

СПОРАЗУМЕНИЕ ЗА НОРВЕЖКА ПРОГРАМА ЗА СЪТРУДНИЧЕСТВО ЗА ИКОНОМИЧЕСКИ РАСТЕЖ И УСТОЙЧИВО РАЗВИТИЕ В БЪЛГАРИЯ МЕЖДУ РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И КРАЛСТВО НОРВЕГИЯ (ПО-НАТАТЪК НАРИЧАНИ "СТРАНИТЕ") (Ратифицирано със закон, приет от 40-то Народно събран

 

СПОРАЗУМЕНИЕ ЗА НОРВЕЖКА ПРОГРАМА ЗА СЪТРУДНИЧЕСТВО ЗА ИКОНОМИЧЕСКИ РАСТЕЖ И УСТОЙЧИВО РАЗВИТИЕ В БЪЛГАРИЯ МЕЖДУ РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И КРАЛСТВО НОРВЕГИЯ (ПО-НАТАТЪК НАРИЧАНИ "СТРАНИТЕ")

(Ратифицирано със закон, приет от 40-то Народно събрание на 25 януари 2008 г. - ДВ, бр. 13 от 2008 г. В сила от 5 април 2008 г.)

Издадено от Министерството на икономиката и енергетиката

Обн. ДВ. бр.23 от 27 Март 2009г.

Предмет

Член 1

Норвежката програма за сътрудничество се създава за насърчаване на социалното и икономическото развитие в България чрез проекти за двустранно сътрудничество между страните в секторите, посочени в член 4.


Финансов обхват

Член 2

За целите на Норвежката програма за сътрудничество за Република България Кралство Норвегия осигурява общо 20 млн. евро, които се отпускат на един транш през 2007 г.


Срок

Член 3

Сумата, посочена в член 2, се предоставя на разположение от датата на влизане в сила на Споразумението за участие на Република България и Румъния в Европейското икономическо пространство или от датата на влизане в сила на споразумение за временно прилагане на споразумението до 30 април 2009 г.


Приоритетни сектори

Член 4

Норвежката програма за сътрудничество за България се използва за проекти за двустранно сътрудничество между имащи право на участие кандидати от страните с цел насърчаване на социалното и икономическото развитие в Република България в рамките на следните приоритетни сектори:

- намаляване на емисиите от парникови газове, включително проекти за съвместно изпълнение по Протокола от Киото, както и на други емисии във въздуха и водата;

- енергийна ефективност и възобновяема енергия;

- подпомагане на устойчивото производство, включително сертифициране и проверка;

- прилагане на достиженията на правото от Шенген, подкрепа за национални шенгенски планове, както и укрепване на съдебната система.

Други възможни дейности, inter alia, са иновации, развитие на човешките ресурси, изграждане на мрежи, изграждане на капацитет, трансфер на технологии и изследователска и развойна дейност.


Максимален размер на съфинансирането

Член 5

Норвежкият принос под формата на безвъзмездна помощ няма да превишава 60 % от разходите по проект с изключение на проекти, които се финансират от бюджета на централни, регионални или местни власти, като при тях приносът не може да надвишава 85 % от разходите по проект. В никакъв случай не може да се превишават максималните размери на съфинансиране на Общността. Приносът за неправителствени организации и социални партньори може да достигне до 90 % от разходите по проект.


Управление

Член 6

Норвежката програма за сътрудничество за България се управлява от правителството на Норвегия или от орган, назначен от правителството. Управителният орган се консултира с местния координационен център, назначен от правителството на Република България. Комисията може да преглежда проектите.

Други разпоредби относно прилагането на това споразумение се издават от правителството на Норвегия при необходимост.

Разходите за управление на Норвежката програма за сътрудничество се покриват от сумата, посочена в член 2.


Влизане в сила

Член 7

Това споразумение се ратифицира от Кралство Норвегия и Република България в съответствие с националните им процедури. То влиза в сила тридесет дни след датата, на която последната страна е депозирала инструмента за ратификация в норвежкото Министерство на външните работи, но не по-рано от влизането в сила на Споразумението за участие на Република България и Румъния в Европейското икономическо пространство, или от датата на влизане в сила на споразумение за временно прилагане на въпросното споразумение.

Съставено в Брюксел на 25 юли 2007 г.


Промени настройката на бисквитките