ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА СПЕЦИАЛНИТЕ РАЗУЗНАВАТЕЛНИ СРЕДСТВА (ДВ, БР. 95 ОТ 1997 Г.)
ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА СПЕЦИАЛНИТЕ РАЗУЗНАВАТЕЛНИ СРЕДСТВА (ДВ, БР. 95 ОТ 1997 Г.)
Обн. ДВ. бр.109 от 23 Декември 2008г.
§ 1. В чл. 12, ал. 1 се създава т. 4:
"4. обекти за установяване самоличността на лицата по т. 1 или 2."
§ 2. В чл. 13 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1:
а) точка 1 се изменя така:
"1. Главна дирекция "Вътрешна сигурност", Главна дирекция "Контраразузнаване", Главна дирекция "Икономическа и финансова сигурност", дирекция "Сигурност на Държавна агенция "Национална сигурност" и териториалните дирекции на Държавна агенция "Национална сигурност", Главна дирекция "Криминална полиция", Главна дирекция "Охранителна полиция", Главна дирекция "Гранична полиция", дирекция "Вътрешна сигурност" и областните дирекции на Министерството на вътрешните работи;"
б) точки 4 и 5 се отменят.
2. Създава се нова ал. 2:
"(2) Наблюдаващият прокурор подава писмено мотивирано искане до съда за използване на специални разузнавателни средства по досъдебно производство."
3. Досегашната ал. 2 става ал. 3 и в нея след думите "ал. 1" се добавя "и 2".
§ 3. В чл. 14, ал. 1 се правят следните изменения и допълнения:
1. В текста преди т. 1 след думите "по чл. 13, ал. 1" се добавя "или от наблюдаващия прокурор".
2. В т. 6 думата "упълномощеното" се заменя с "оправомощеното".
§ 4. В чл. 15 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 след думите "по чл. 13, ал. 1" се добавя "или наблюдаващият прокурор", навсякъде думата "упълномощен" се заменя с "оправомощен" и след думите "разузнавателни средства" се добавя "или отказват използването им, като мотивират акта си".
2. В ал. 2 думите "писменото разрешение" се заменят с "актът".
3. Алинея 3 се изменя така:
"(3) По реда на ал. 1 и 2 разрешение за използване на специални разузнавателни средства дава председателят на съответния апелативен съд или изрично оправомощен от него заместник-председател, когато се иска прилагане на специални разузнавателни средства спрямо съдия, административния ръководител или неговите заместници от съответния окръжен съд."
§ 5. В чл. 19 навсякъде думата "упълномощеният" се заменя с "оправомощеният", след думите "разузнавателни средства" се добавя "в случаите по чл. 22, ал. 3" и думите "уведомява органът по чл. 15" се заменят с "уведомяват органите по чл. 13 и 15".
§ 6. В чл. 20 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 думите "дирекция "Оперативно-техническа информация" и дирекция "Оперативно издирване" се заменят със "специализирана дирекция "Оперативни технически операции, специализираното звено за осигуряване и прилагане на разследване чрез служител под прикритие".
2. В ал. 2 думата "използват" се заменя с "прилагат".
§ 7. В чл. 21, ал. 1 думата "използване" се заменя с "прилагане".
§ 8. Член 22 се изменя така:
"Чл. 22. (1) Прилагането на специалните разузнавателни средства се прекратява служебно от структурите по чл. 20, ал. 1, когато е изтекъл срокът на разрешението по чл. 15.
(2) Прилагането на специалните разузнавателни средства се прекратява от структурите по чл. 20, ал. 1 по писмено искане на органите по чл. 13, ал. 1 или 2, когато:
1. е постигната предвидената цел;
2. прилагането не дава резултати.
(3) Прилагането на специалните разузнавателни средства от структурите по чл. 20, ал. 1 може да не започне или да бъде прекратено:
1. при опасност от разкриването на оперативните способи;
2. когато е невъзможно тяхното прилагане;
3. при възникване на опасност за живота или здравето на служителя под прикритие или на неговите възходящи, низходящи, братя, сестри, съпруг или лица, с които се намира в особено близки отношения, когато опасността произтича от възложените задачи.
(4) Структурата по чл. 20, ал. 1 уведомява писмено органите по чл. 13 и 15 незабавно след прекратяването на основание ал. 1 - 3 на прилагането на специалните разузнавателни средства. В случаите по ал. 3 уведомлението е мотивирано."
§ 9. В чл. 23 след думите "чл. 13, ал. 1" се добавя "или 2", а думата "дирекции" се заменя със "структури".
§ 10. Член 25 се изменя така:
"Чл. 25. (1) Резултатите от прилагането на специални разузнавателни средства се отразяват на хартиен или друг носител от съответния орган на структурата по чл. 20, ал. 1 непосредствено след получаването им.
(2) Съдържанието на информацията в носителя по ал. 1 трябва да съответства на информацията, съдържаща се в материалния носител по чл. 24.
(3) Незабавно след изготвянето носителят по ал. 1 се изпраща на органа, направил искането за използване на специалното разузнавателно средство.
(4) Заедно с носителя по ал. 1 незабавно се изпращат вещите, получени при контролирана доставка или доверителна сделка, а по искане на органите по чл. 13, ал. 1 или 2 - и изготвените снимки, записи, скици, планове.
(5) В срока на прилагането на специалните разузнавателни средства материалният носител по чл. 24 се съхранява в структурите по чл. 20, ал. 1."
§ 11. Член 26 се изменя така:
"Чл. 26. В случаите по чл. 22, ал. 2, т. 1 органът по чл. 13, ал. 1 или 2 незабавно писмено уведомява структурата по чл. 20, ал. 1 за необходимостта от изготвянето на веществено доказателствено средство и протокол, отразяващ неговото изготвяне, или за необходимостта от разпит на служителя под прикритие."
§ 12. Член 27 се изменя така:
"Чл. 27. (1) Структурата по чл. 20, ал. 1 изготвя веществено доказателствено средство и протокол, отразяващ неговото изготвяне, когато срокът на прилагане на специалното разузнавателно средство е изтекъл и е била уведомена писмено от органа по чл. 13, ал. 1 или 2 за необходимостта от изготвянето му.
(2) Уведомлението за изготвяне на веществено доказателствено средство или за необходимостта от разпит на служителя под прикритие се изпраща в срок до 10 дни след прекратяване на прилагането на специалното разузнавателно средство."
§ 13. Член 28 се изменя така:
"Чл. 28. В случаите по чл. 22, ал. 2, т. 2 не се изготвя веществено доказателствено средство и протокол, отразяващ неговото изготвяне, а събраната информация, независимо дали представлява класифицирана информация, се унищожава по реда на чл. 31."
§ 14. В чл. 29 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 1 се изменя така:
"(1) Веществените доказателствени средства, получени при използване на специални разузнавателни средства, се изготвят от съответната структура по чл. 20, ал. 1, която ги прилага, и се отразяват в протокол по реда, предвиден в Наказателно-процесуалния кодекс. Изготвените в два екземпляра веществени доказателствени средства и протокол се изпращат запечатани на съответния орган по чл. 13, ал. 1 или 2 и на органа по чл. 15 в срок до 24 часа от изготвянето им."
2. В ал. 2 думите "директор на дирекцията" се заменят с "ръководител на структурата".
3. В ал. 3 т. 2, 3 и 4 се изменят така:
"2. писменото съгласие на лицата по чл. 12, ал. 2;
3. разрешението за използване по чл. 15;
4. писменото разпореждане на органа по чл. 16."
4. Създават се ал. 7 и 8:
"(7) В едномесечен срок след прекратяване на прилагането на специалното разузнавателно средство органът по чл. 13, ал. 1 или 2 предава доклад на съдията, разрешил използването. Докладът съдържа данни за вида, началото и края на прилагането на специалното разузнавателно средство, изготвени ли са веществени доказателствени средства и унищожена ли е събраната чрез него информация.
(8) Председателите на окръжните или апелативните съдилища, дали разрешения за използване на специални разузнавателни средства, включват в годишните си доклади данни за броя на дадените разрешения и изготвените веществени доказателствени средства."
§ 15. В чл. 30 се правят следните изменения и допълнения:
1. Досегашният текст става ал. 1 и в нея след думите "чл. 13, ал. 1" се добавя "или 2" и навсякъде думата "упълномощеният" се заменя с "оправомощеният".
2. Създава се ал. 2:
"(2) Когато резултатите по ал. 1 се отнасят до заявителя или негов ръководител, министърът на вътрешните работи или писмено оправомощеният от него заместник-министър на вътрешните работи, съответно председателят на Държавна агенция "Национална сигурност" или писмено оправомощеният от него заместник-председател на Държавна агенция "Национална сигурност", изпраща материалите незабавно на главния прокурор или на писмено оправомощения от него заместник главен прокурор."
§ 16. В чл. 31 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 3 се изменя така:
"(3) Информацията по чл. 24 и 25, която не се използва за изготвяне на веществени доказателствени средства, независимо дали представлява класифицирана информация, се унищожава от структурите по чл. 13 и чл. 20, ал. 1 в 10-дневен срок от прекратяване на прилагането на специалното разузнавателно средство. Унищожаването се извършва от тричленна комисия в състав, определен от ръководителя на структурата, за което се изготвя протокол."
2. Създават се ал. 4, 5 и 6:
"(4) Структурата по чл. 20, ал. 1 изпраща на органа по чл. 13, ал. 1 или 2 протокола за унищожаване заедно с мотивираното искане и разрешението за използване на специални разузнавателни средства в 7-дневен срок. В случаите по чл. 12, ал. 2 се изпраща и писменото съгласие на лицето.
(5) Органите по чл. 13, ал. 1 или 2 съхраняват протокола за унищожаването по ал. 3, искането и разрешението за прилагане на специалните разузнавателни средства, а в случаите на чл. 12, ал. 2 - и писменото съгласие на лицето.
(6) Информацията по чл. 25, ал. 3 и 4, необходима за защита на националната сигурност, се съхранява от съответната структура на Държавната агенция "Национална сигурност"."
§ 17. Член 34 се отменя.
§ 18. Създава се глава четвърта "а" с чл. 34а - 34з:
"Глава четвърта "а"
КОНТРОЛ И НАБЛЮДЕНИЕ НА СПЕЦИАЛНИТЕ РАЗУЗНАВАТЕЛНИ СРЕДСТВА
Чл. 34а. (1) Контрол върху прилагането и използването на специалните разузнавателни средства се осъществява от:
1. министъра на вътрешните работи, когато специалните разузнавателни средства се прилагат и използват от структурите на Министерството на вътрешните работи;
2. председателя на Държавна агенция "Национална сигурност", когато специалните разузнавателни средства се прилагат и използват от структурите на Държавна агенция "Национална сигурност".
(2) Ръководителите на структурите по чл. 20, ал. 1 осъществяват контрол за правомерното прилагане на специални разузнавателни средства.
Чл. 34б. (1) Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства, наричано по-нататък "Националното бюро", е независим държавен орган, който осъществява наблюдение на процедурите по разрешаване, прилагане и използване на специалните разузнавателни средства, съхраняването и унищожаването на получената чрез тях информация, както и за защита на правата и свободите на гражданите срещу незаконосъобразното използване на специални разузнавателни средства.
(2) Националното бюро е юридическо лице - второстепенен разпоредител с бюджетни кредити към министъра на правосъдието, със седалище София.
(3) Националното бюро е постоянно действащ орган, който се подпомага от администрация.
(4) Националното бюро изготвя правилник за своята дейност и дейността на администрацията си. Правилникът се обнародва в "Държавен вестник".
(5) Националното бюро ежегодно до 31 май внася в Народното събрание доклад за извършената дейност, който съдържа обобщени данни за разрешаването, прилагането и използването на специалните разузнавателни средства, съхраняването и унищожаването на информацията, получена чрез тях, както и за защита на правата и свободите на гражданите срещу незаконосъобразното използване на специални разузнавателни средства.
Чл. 34в. (1) Националното бюро е колегиален орган и се състои от председател, заместник-председател и трима членове, които се избират от Народното събрание за срок 5 години.
(2) Членове на Националното бюро могат да бъдат само дееспособни български граждани, които имат 10 години юридически стаж или 10 години професионален стаж в службите за сигурност и са получили разрешение за достъп до класифицирана информация с ниво на класификация "Строго секретно".
(3) За членове на Националното бюро не могат да бъдат избирани лица, които са били щатни и нещатни служители или сътрудници на бившата Държавна сигурност и на бившите разузнавателни служби на Българската народна армия.
(4) Членовете на Националното бюро осъществяват своята дейност по трудово правоотношение.
(5) При прекратяване на трудовото правоотношение членът на Националното бюро се възстановява на длъжността, която е заемал преди избирането му.
(6) Времето, през което лицето е било избрано за член на Националното бюро, се зачита за професионален стаж по длъжността, която е заемало до избирането му.
(7) Правомощията на член на Националното бюро се прекратяват от Народното събрание преди изтичането на мандата му:
1. по негово искане;
2. при фактическа невъзможност да изпълнява задълженията си повече от три последователни месеца;
3. при настъпила несъвместимост с изискванията за заемане на длъжността.
(8) При смърт или предсрочно прекратяване на правомощията на член на Националното бюро Народното събрание в едномесечен срок избира нов член до края на първоначалния мандат по реда на чл. 34г.
Чл. 34г. (1) Предложенията за членове на Националното бюро се внасят в Народното събрание, придружени от автобиография, документ за професионален стаж, свидетелство за съдимост, медицинско удостоверение, че лицето не страда от психическо заболяване, необходимите документи за извършване на проучване за надеждност по смисъла на Закона за защита на класифицираната информация.
(2) Председателят на специализираната постоянна комисия на Народното събрание изпраща в Държавна агенция "Национална сигурност" документите на кандидатите за членове на Националното бюро за извършване на проучване за надеждност. Държавна агенция "Национална сигурност" извършва специално проучване по смисъла на Закона за защита на класифицираната информация в едномесечен срок.
(3) Предложенията се разглеждат от специализираната постоянна комисия на Народното събрание в 7-дневен срок от получаването на информацията по ал. 2.
(4) Комисията по ал. 2 изслушва кандидатите и в 7-дневен срок внася доклад, обобщаващ резултатите от проведеното проучване.
(5) Кандидатите, които не отговарят на изискванията по закона, се оттеглят по искане на комисията по ал. 2. Нови предложения се правят в 7-дневен срок от внасянето на доклада по ал. 4.
(6) Народното събрание избира поименно членовете на Националното бюро. Народното събрание избира от състава на бюрото председател и заместник-председател.
Чл. 34д. (1) Председателят на Националното бюро го представлява, ръководи и организира дейността му.
(2) При отсъствие председателят на Националното бюро се замества от заместник-председателя.
Чл. 34е. (1) Председателят на Националното бюро получава основно месечно възнаграждение в размер 90 на сто от основното възнаграждение на председателя на Народното събрание.
(2) Заместник-председателят на Националното бюро получава основно месечно възнаграждение в размер 90 на сто, а членовете - в размер 85 на сто от възнаграждението на председателя на Националното бюро.
(3) Основното месечно възнаграждение се преизчислява всяко тримесечие, като се взема предвид средномесечната работна заплата за последния месец от предходното тримесечие.
Чл. 34ж. За осъществяване на дейността си Националното бюро има право:
1. да изисква в рамките на своята компетентност информация от органите и структурите по чл. 13, 15 и 20;
2. да проверява редовността на водене на регистрите при органите и структурите по чл. 13, 15 и 20 за тяхната дейност по закона заедно със съхраняваните искания, разрешения и разпореждания по използването и прилагането на специални разузнавателни средства, както и за съхраняването и унищожаването на придобитата чрез тях информация;
3. на достъп до помещенията, в които се съхраняват документите във връзка с използването и прилагането на специални разузнавателни средства, и до помещенията, в които се съхранява и унищожава придобитата чрез тях информация;
4. да дава задължителни указания, свързани с подобряване режима на използване и прилагане на специални разузнавателни средства, както и за съхраняване и унищожаване на придобитата чрез тях информация;
5. да сезира органите на прокуратурата и ръководителите на органите и структурите по чл. 13, 15 и 20 при наличие на данни за неправомерно използване и прилагане на специални разузнавателни средства, съответно съхраняване или унищожаване на придобитата чрез тях информация.
Чл. 34з. (1) Националното бюро служебно писмено уведомява гражданите, че спрямо тях са били прилагани неправомерно специални разузнавателни средства.
(2) Гражданите не се уведомяват, когато това ще създаде риск за постигане на целта по чл. 3 или 4."
§ 19. В чл. 35, ал. 1 думите "по чл. 13, ал. 2 и чл. 34, ал. 2" се заменят с "по този закон".
§ 20. Член 36 се отменя.
§ 21. В чл. 37 ал. 1 се изменя така:
"(1) Актовете за установяване на нарушенията по този закон се съставят от лица, писмено оправомощени от министъра на вътрешните работи, съответно от председателя на Държавна агенция "Национална сигурност", а наказателните постановления се издават от министъра на вътрешните работи или писмено оправомощен от него заместник-министър, съответно от председателя на Държавна агенция "Национална сигурност" или писмено оправомощен от него заместник-председател."
Допълнителни разпоредби
§ 22. Навсякъде в закона думите "упълномощеният" и "упълномощения" се заменят съответно с "оправомощеният" и "оправомощения".
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 23. В Закона за защита на класифицираната информация (обн., ДВ, бр. 45 от 2002 г.; попр., бр. 5 от 2003 г.; изм., бр. 31 от 2003 г., бр. 52, 55 и 89 от 2004 г., бр. 17 и 82 от 2006 г., бр. 46, 57, 95 и 109 от 2007 г. и бр. 36, 66 и 69 от 2008 г.) в чл. 33 се създава ал. 6:
"(6) Класифицираната информация, придобита при използване на специални разузнавателни средства, се унищожава при условията и по реда на Закона за специалните разузнавателни средства."
§ 24. В тримесечен срок от влизането в сила на този закон Министерският съвет осигурява на Националното бюро и администрацията му необходимите работни помещения и технически средства за осъществяване на дейността им.
-------------------------
Законът е приет от 40-то Народно събрание на 15 декември 2008 г. и е подпечатан с официалния печат на Народното събрание.