Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 18 от 10.III

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 197 ОТ 5 АВГУСТ 2008 Г. ЗА МАТЕРИАЛНО СТИМУЛИРАНЕ НА СЛУЖИТЕЛИТЕ, ИЗПЪЛНЯВАЩИ ФУНКЦИИ ПО УСВОЯВАНЕ НА СРЕДСТВА ПО СТРУКТУРНИТЕ ФОНДОВЕ И ПРЕДПРИСЪЕДИНИТЕЛНИТЕ ПРОГРАМИ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

 

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 197 ОТ 5 АВГУСТ 2008 Г. ЗА МАТЕРИАЛНО СТИМУЛИРАНЕ НА СЛУЖИТЕЛИТЕ, ИЗПЪЛНЯВАЩИ ФУНКЦИИ ПО УСВОЯВАНЕ НА СРЕДСТВА ПО СТРУКТУРНИТЕ ФОНДОВЕ И ПРЕДПРИСЪЕДИНИТЕЛНИТЕ ПРОГРАМИ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

Обн. ДВ. бр.71 от 12 Август 2008г., изм. ДВ. бр.86 от 3 Октомври 2008г., изм. ДВ. бр.11 от 10 Февруари 2009г., изм. ДВ. бр.18 от 10 Март 2009г., отм. ДВ. бр.96 от 4 Декември 2009г.

Отменено с § 1 на Постановление № 277 от 26 ноември 2009 г. за отменяне на Постановление № 197 на Министерския съвет от 2008 г. за материално стимулиране на служителите, изпълняващи функции по усвояване на средства по структурните фондове и предприсъединителните програми на Европейския съюз - ДВ, бр. 96 от 4 декември 2009 г., в сила от 01.12.2009 г.


МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ

ПОСТАНОВИ:


Чл. 1. Право на материално стимулиране имат служителите с функции по усвояване на средства по структурните фондове и предприсъединителните програми на Европейския съюз във:

1. звената, отговорни за изпълнението и контрола на оперативните програми, съфинансирани от Структурните фондове, Кохезионния фонд, Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, Европейския фонд за гарантиране на земеделието и Европейския фонд за рибарство - управляващи органи, междинни звена, сертифициращи и одитиращи органи;

2. звената, отговарящи за изпълнението на предприсъединителните програми и проекти (ФАР, ИСПА, САПАРД), оперативните програми по цел "Европейско териториално сътрудничество", преходния финансов инструмент и инструмента "Шенген", извън определените по т. 1;

3. други звена в администрациите, които имат принос за изпълнението на дейности по оперативните и предприсъединителните програми (служители, осъществяващи правно-консултативни, счетоводни, контролни, одитни и други функции);

4. (изм. - ДВ, бр. 86 от 2008 г.) звена за изпълнение на проекти по предприсъединителни и други програми на Европейския съюз извън оперативните програми (ръководител на проект, старши програмен ръководител, членове на комитети за наблюдение, представители в групите на одиторите);

5. звената за изпълнение на проекти в бенефициентите по Оперативна програма "Транспорт".


Чл. 2. (1) (Изм. - ДВ, бр. 86 от 2008 г.) Материалното стимулиране на лицата по чл. 1 може да бъде получено при изпълнение на индикативната годишна работна програма по оперативните програми и годишната работна програма по предприсъединителните инструменти след решение на Министерския съвет.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 86 от 2008 г.) Годишната работна програма и показателите за нейното изпълнение с оглед спецификата на конкретната програма се разработват от управляващия орган, съгласуват се с министъра, в чието министерство е управляващият орган, и се утвърждават от заместник министър-председателя, отговарящ за координацията, контрола и комуникацията на дейностите, свързани с управлението на средствата от Европейския съюз.

(3) Индикативната програма и показателите за нейното изпълнение за одитиращите и сертифициращите органи се разработват от техните ръководители, съгласуват се с министъра, в чието министерство са тези органи, и се утвърждават от заместник министър-председателя по ал. 2.

(4) Изпълнението на програмата/плана се отчита от ръководителите по ал. 2 и 3 с доклад до заместник министър-председателя, отговарящ за координацията, контрола и комуникацията на дейностите, свързани с управлението на средствата от Европейския съюз.

(5) Заместник министър-председателят по ал. 4 изразява становище по изпълнението на програмата/плана и внася доклада в Министерския съвет.


Чл. 3. (1) Материалното стимулиране се определя за период 6 месеца.

(2) Максималният размер на средствата за материално стимулиране по съответната програма се изчислява като сума от шесткратния размер на основните месечни заплати на служителите по чл. 1.

(3) Министерският съвет с решението си определя конкретния размер на средствата, които могат да бъдат изплатени като материално стимулиране по съответните програми, въз основа на констатациите в становището и доклада по чл. 2, ал. 5.


Чл. 4. Средствата по чл. 3, ал. 3 се разпределят между основните звена (дирекции и главни дирекции) и звената по чл. 1, т. 3 и 4 от ръководителя на програмата пропорционално на сумите от шесткратния размер на основните месечни заплати на служителите в тях съгласувано със съответния министър.


Чл. 5. (1) Ръководителите на основните звена определят сумата на средствата за допълнителното стимулиране на звената на тяхно подчинение след преценка на приноса им за изпълнение на програмата въз основа на критериите по чл. 7.

(2) Конкретният размер на средствата за допълнително материално стимулиране на звената в рамките на основното звено се изчислява като произведение от коефициент за разпределение на звеното и стойността на единица коефициент за разпределение.

(3) Коефициентът за разпределение на звеното в рамките на основното звено се изчислява като произведение от сумата от основните месечни заплати на служителите в звеното и коефициент, съответстващ на оценката на приноса му по чл. 8.

(4) Стойността на единица коефициент за разпределение се изчислява, като сумата за допълнително материално стимулиране на основното звено по чл. 4 се раздели на сумата от коефициентите за разпределение на звената в рамките на основното звено.


Чл. 6. (1) Индивидуалният размер на сумата за материално стимулиране на всеки конкретен служител се определя от непосредствения му ръководител след преценка на приноса му за изпълнение на програмата въз основа на критериите по чл. 7.

(2) Индивидуалният размер на сумата за материално стимулиране на всеки конкретен служител от звената по чл. 1, т. 3 - 5 се определя от ръководителя на програмата след преценка на приноса му за изпълнение на програмата въз основа на критериите по чл. 7 съгласувано с непосредствения му ръководител.

(3) Индивидуалният размер на средствата за допълнително материално стимулиране се изчислява като произведение от индивидуалния коефициент за разпределение на служителя и стойността на единица индивидуален коефициент за разпределение.

(4) Индивидуалният коефициент за разпределение на звената се изчислява като произведение от основната месечна заплата на служителя и коефициент, съответстващ на приноса му по чл. 8.

(5) Стойността на единица индивидуален коефициент за разпределение се изчислява, като сумата за допълнително материално стимулиране на звеното по чл. 5 се раздели на сумата от индивидуалните коефициенти за разпределение на служителите в звеното.


Чл. 7. (1) Приносът на звената и служителите за реализиране на програмата се преценява по следните критерии:

1. изключителен принос - изпълнението надхвърля по качество и обем възложените дейности, като са спазени сроковете за изпълнение;

2. съществен принос - изпълнението е в рамките на възложените дейности, като са спазени сроковете за изпълнение;

3. с принос - изпълнението на възложените дейности е с отделни незначителни пропуски, които не се отразяват на дейността като цяло, като са спазени сроковете за изпълнение;

4. без принос - налице е неизпълнение на възложени дейности.

(2) Служителите без принос в изпълнението на дейностите по програмата нямат право на допълнително материално стимулиране.


Чл. 8. Коефициентите, съответстващи на приноса на звената и служителите, са:

1. при изключителен принос - 1,25;

2. при съществен принос - 1,00;

3. при принос - 0,75.


Чл. 9. (1) Начисляването и изплащането на средствата за допълнителното материално стимулиране се извършват на базата на последната определена заплата на служителя.

(2) В случаите на вътрешно съвместителство или вътрешно заместване съответният служител има право само на допълнителното материално стимулиране, което му е определено за извършване на работата по основното му служебно или трудово правоотношение.


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 1. (Изм. - ДВ, бр. 86 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 11 от 2009 г., в сила от 01.01.2009 г., отм. - ДВ, бр. 18 от 2009 г., в сила от 01.01.2009 г.)


§ 2. Указания по прилагането на постановлението дава заместник министър-председателят, отговарящ за координацията, контрола и комуникацията на дейностите, свързани с управлението на средствата от Европейския съюз.


§ 3. Изпълнението на постановлението се възлага на заместник министър-председателя по § 2.


§ 4. Министърът на финансите по предложение на структурите по приложение № 7 към чл. 10, ал. 3 от Постановление № 175 на Министерския съвет от 2007 г. да извърши необходимите промени, произтичащи от постановлението.


Заключителни разпоредби
КЪМ ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 20 ОТ 3 ФЕВРУАРИ 2009 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НОРМАТИВНИ АКТОВЕ НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ

(ОБН. - ДВ, БР. 11 ОТ 2009 Г., В СИЛА ОТ 01.01.2009 Г.)


§ 4. Постановлението влиза в сила от 1 януари 2009 г.


Преходни и Заключителни разпоредби
КЪМ ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 46 ОТ 26 ФЕВРУАРИ 2009 Г. ЗА ЗАПЛАТИТЕ В БЮДЖЕТНИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ И ДЕЙНОСТИ

(ОБН. - ДВ, БР. 18 ОТ 2009 Г., В СИЛА ОТ 01.01.2009 Г.)


§ 11. Постановлението влиза в сила от 1 януари 2009 г.


Промени настройката на бисквитките