Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 34 от 1.IV

ИНСТРУКЦИЯ № IЗ-491 ОТ 28 МАРТ 2007 Г. ЗА ЕКСПЛОАТАЦИЯТА НА ПОЖАРНАТА ТЕХНИКА НА НАЦИОНАЛНА СЛУЖБА "ПОЖАРНА БЕЗОПАСНОСТ И ЗАЩИТА НА НАСЕЛЕНИЕТО" – МВР

 

ИНСТРУКЦИЯ № Iз-491 ОТ 28 МАРТ 2007 Г. ЗА ЕКСПЛОАТАЦИЯТА НА ПОЖАРНАТА ТЕХНИКА НА НАЦИОНАЛНА СЛУЖБА "ПОЖАРНА БЕЗОПАСНОСТ И ЗАЩИТА НА НАСЕЛЕНИЕТО" – МВР

Издадена от министъра на вътрешните работи

Обн. ДВ. бр.34 от 1 Април 2008г.

Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. С тази инструкция се урежда редът за организиране и осъществяване експлоатацията на пожарната техника (ПТ) на Национална служба "Пожарна безопасност и защита на населението" - МВР (НСПБЗН - МВР).


Чл. 2. (1) Инструкцията се прилага и в структурните звена на НСПБЗН - МВР, създадени по чл. 107, ал. 1 от Закона за Министерството на вътрешните работи (ЗМВР), както и в други структурни звена на МВР, експлоатиращи ПТ.

(2) Инструкцията може да се използва като методическо пособие от търговци по смисъла на чл. 108 ЗМВР, осъществяващи пожарогасителна и аварийно-спасителна дейност (ПГ и АСД) на територията на страната, и доброволните формирования, създадени по чл. 110 ЗМВР.


Чл. 3. Редът за експлоатацията, съхранението и отчетността на ПТ се определя и от Инструкция № I-83 от 31.VIII.1994 г. за експлоатация, планиране и материално-техническо осигуряване на моторните превозни средства, инженерната и бойна техника в МВР, Инструкция № I-125 от 2.VII.2004 г. за отчетността на материалните активи (ДМА и ДЗ) в МВР, както и заповедите и указанията на директорите на НСПБЗН - МВР, дирекция "Материално-техническо осигуряване и социално обслужване" - МВР (ДМТОСО - МВР), областните дирекции "Пожарна безопасност и защита на населението" (ОДПБЗН) и от експлоатационно-техническата документация, издадена от производителите.


Глава втора.
КЛАСИФИКАЦИЯ НА ПОЖАРНАТА ТЕХНИКА

Чл. 4. Според предназначението си ПТ се разделя на пожаро-техническо въоръжение (ПТВ), пожарни машини (ПМ) и транспортни моторни превозни средства (ТМПС).


Чл. 5. (1) Пожаро-техническото въоръжение е комплекс от специална екипировка, оборудване и пътни превозни средства без собствен двигател, използвани при оперативна намеса от екипите на НСПБЗН - МВР за ПГ, АСД и оказване на първа медицинска помощ на пострадали (ОПМПП).

(2) Според предназначението си ПТВ се подразделя на:

1. индивидуална екипировка и лични предпазни средства (ЛПС);

2. оборудване и съоръжения за пожарогасене и аварийно-спасителни действия;

3. медицинско и санитарно оборудване;

4. водно-спасителна техника и екипировка;

5. пожарни ремаркета, полуремаркета и контейнери.


Чл. 6. (1) Пожарни машини (ПМ) са всички машини, използвани от структурните звена на НСПБЗН - МВР при осъществяване на ПГ и АСД и оказване на ОПМПП.

(2) Според вида си ПМ се подразделят на пожарни автомобили (ПА), моторни агрегати (МА) и специализирана пожарна техника (СПТ).


Чл. 7. (1) Пожарни автомобили са автомобилите, с които екипите от НСПБЗН - МВР осъществяват ПГ, АСД и ОПМПП.

(2) Според вида на субструктурата (специализираната надстройка) и предназначението си ПА се подразделят на:

1. автомобили за пожарогасене (АПГ);

2. аварийно-спасителни автомобили (АСА);

3. пожарни подемни средства (ППС);

4. пожарни медицински автомобили (ПМА);

5. пожарни осигуряващи автомобили (ПОА);

6. леки оперативно-щабни автомобили (ЛОЩА).

(3) В зависимост от проходимостта на базовите шасита ПА се подразделят на ПА със:

1. нормална проходимост;

2. повишена проходимост;

3. висока проходимост.

(4) Всички ПА се оборудват със средства за радиовръзка и получават уникална позивна съобразно принадлежността си към съответното структурно звено на НСПБЗН - МВР, съгласувана с дирекция "Свръзки" - МВР.


Чл. 8. (1) Автомобилите за пожарогасене са предназначени да транспортират личен състав, ПТВ, МА и гасителни вещества (ГВ) до местопроизшествието.

(2) Субструктурата на АПГ позволява осъществяването на самостоятелни пожарогасителни действия от екипа и се състои от резервоар (и) за ГВ, шкафове (ракли) за разполагане на ПТВ и МА, пожарна помпа и/или пожарогасителна(и) инсталация(и).

(3) Автомобили за пожарогасене са и тези ПА по ал. 2, чието допълнително оборудване позволява осъществяване и на самостоятелни аварийно-спасителни действия.


Чл. 9. В зависимост от общото си тегло и количеството на резервираните в автомобила ГВ АПГ се подразделят на:

1. лек тип - с общо тегло до 7,5 t и до 2 t резервирани ГВ;

2. среден тип - с общо тегло от 7,5 до 14 t и от 2 до 6 t резервирани ГВ;

3. тежък тип - с общо тегло над 14 t и с над 6 t резервирани ГВ.


Чл. 10. В зависимост от видовете ГВ, които може да подаде пожарната помпа и/или пожарогасителната (пожарогасителните) инсталация (и), АПГ се подразделят на:

1. автомобили за гасене с вода (АГВ);

2. автомобили за гасене с вода и пяна (АГВП);

3. автомобили за гасене с прах (АГП);

4. автомобили за газово гасене (АГГ);

5. автомобили за комбинирано гасене (АКГ).


Чл. 11. Автомобилите за пожарогасене се окомплектоват с ПТВ и МА в количества не по-малки от определените в стъкмителна таблица - приложение № 1.


Чл. 12. (1) Аварийно-спасителните автомобили са предназначени за транспортиране на личен състав, ПТВ и МА до местопроизшествието.

(2) Субструктурата на АСА позволява осъществяването от екипа на общи и/или специализирани, самостоятелни аварийно-спасителни действия и се състои от шкафове (ракли) за разполагане на ПТВ и МА.

(3) В зависимост от общото си тегло, нивото на окомплектовка и параметри на МА АСА се подразделят на:

1. лек тип - с общо тегло до 7,5 t;

2. среден тип - с общо тегло от 7,5 до 14 t;

3. тежък тип - с общо тегло над 14 t.

(4) В зависимост от предназначението си АСА се подразделят на:

1. за бърза намеса при пътнотранспортни произшествия (АСА-1);

2. за общи аварийно-спасителни работи (АСА-2);

3. за специализирани аварийно-спасителни работи (АСА-3).

(5) Аварийно-спасителните автомобили се окомплектоват с ПТВ и МА в количества не по-малки от определените в стъкмителна таблица - приложение № 2.


Чл. 13. (1) Пожарните подемни средства се оборудват с подемна субструктура и шкафове за разполагане на ПТВ и МА.

(2) Според вида на подемната си субструктура ППС се подразделят на:

1. автостълби (АС);

2. автоподемници (АП);

3. автокранове (АК).

(3) Според максималния си работен обхват АС и АП се подразделят на:

1. лек тип - до 20 m;

2. среден тип - от 20 до 50 m;

3. тежък тип - над 50 m.

(4) Според максималната си товароподемност АК се подразделят на:

1. лек тип - до 15 t;

2. среден тип - от 15 до 20 t;

3. тежък тип - над 20 t.


Чл. 14. Пожарните подемни средства се компанират върху базови шасита с повишена и висока проходимост и се окомплектоват с ПТВ и МА в количества не по-малки от определените в стъкмителна таблица - приложение № 3.


Чл. 15. (1) Пожарните медицински автомобили са предназначени за транспортиране на пострадалите до болнични заведения и за транспортно осигуряване на екипите за ОПМПП на НСПБЗН - МВР.

(2) Пожарните медицински автомобили се оборудват с необходимата специализирана медицинска техника, медикаменти, превързочни, санитарни и други материали в количества не по-малки от определените в стъкмителна таблица - приложение № 4, съгласувана с Медицинския институт на МВР (МИ - МВР).


Чл. 16. Пожарните осигуряващи автомобили са предназначени да доставят допълнителни количества ГВ, ПТВ и МА и обезпечат действията на екипите, осъществяващи ПГ, АСД и ОПМПП при продължителна оперативна намеса.


Чл. 17. (1) В зависимост от вида на субструктурата си ПОА се подразделят на:

1. помпени станции;

2. шлангови автомобили;

3. автомобили за доставка на ГВ (водоноски и пеновози);

4. автомобили за доставка на ГСМ;

5. автомобили за дихателна защита;

6. авторемонтни работилници;

7. пожарни контейнеровози;

8. автолаборатории за пожаротехнически експертизи (ПТЕ);

9. радиокомуникационни станции;

10. електрогенераторни станции.

(2) Общите и специфичните изисквания към комплектоването на ПОА с ПТВ, ГВ, МА и друго оборудване се определят от ГДПБЗН - МВР.


Чл. 18. (1) Леките оперативно-щабни автомобили (ЛОЩА) са предназначени да осигурят транспортното обслужване на ръководния състав на НСПБЗН, Централния оперативен щаб (ЦОЩ) при Генерална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" (ГДПБЗН), оперативните щабове (ОЩ) и щатните оперативни дежурни при ОДПБЗН при ръководство на силите и средствата, участващи в гасенето на пожари и ликвидиране последиците от бедствия, аварии и катастрофи.

(2) В зависимост от проходимостта на базовите шасита ЛОЩА се подразделят на:

1. с нормална проходимост;

2. с висока проходимост.


Чл. 19. (1) Допуска се обособяване на субструктури на ПА във вид на контейнери при осигурени два контейнеровоза за всеки три отделни контейнера.

(2) Общите и специфичните изисквания към комплектоването на контейнерите с ПТВ, ГВ, МА и друго оборудване се определят от ГДПБЗН - МВР.


Чл. 20. Моторни агрегати са всички стационарни, преносими, возими и прикачни машини и агрегати, задвижвани от собствен двигател, намиращи приложение при осъществяване на ПГ, АСД и ОПМПП от екипите на НСПБЗН - МВР.


Чл. 21. (1) Според вида и предназначението си МА се подразделят на:

1. моторни помпи;

2. моторна режеща техника;

3. моторна пробивна и къртеща техника;

4. моторна хидравлична техника за АСД;

5. моторна техника за пенно пожарогасене;

6. моторни лебедки;

7. моторна техника за дихателна защита;

8. напорни вентилатори;

9. електрогенератори;

10. моторни осветителни прибори;

11. извънбордови двигатели.

(2) Комплектоването на структурните звена на НСПБЗН и ПА с МА се извършва по стъкмителните таблици (приложения № 1, 2 и 3).


Чл. 22. Пожарни ремаркета са всички прикачни съоръжения и устройства със собствена ходова част, които могат да бъдат прикачени към ПА и транспортирани до мястото на произшествието с цел подаване и/или доставка на допълнителни количества ПТВ, ГВ и МА.


Чл. 23. (1) Специализирана пожарна техника (СПТ) са всички летателни и плавателни машини, подвижни ж.п. състави и верижна техника, намираща приложение при осъществяване на ПГ, АСД и ОПМПП от екипите на НСПБЗН - МВР.

(2) Според вида си СПТ се подразделя на:

1. пожарни вертолети;

2. пожарни самолети;

3. пожарни плавателни съдове;

4. пожарни влакове;

5. инженерна верижна техника.

(3) Специализираната пожарна техника се оборудва с ПТВ, ГВ и МА по стъкмителни таблици, съгласувани с компетентните администрации и утвърдени от директора на НСПБЗН - МВР.


Чл. 24. (1) Транспортните МПС са предназначени да осигурят транспортното обслужване на структурните звена на НСПБЗН - МВР в ежедневната им дейност.

(2) Според вида си транспортните МПС се подразделят на:

1. мотопеди;

2. мотоциклети;

3. леки;

4. лекотоварни;

5. товарни;

6. микробуси;

7. автобуси.


Чл. 25. Структурните звена на НСПБЗН - МВР се комплектоват с необходимата ПТ съобразно категориите и степените на структурните звена по критерии за определяне на техническата осигуреност (приложение № 5).


Чл. 26. При доставка на нова ПТ общите и специфичните изисквания към базовите шасита, субструктурата и комплектоването на ПА с ПТВ и МА се утвърждават от директора на НСПБЗН - МВР.


Чл. 27. Класификация на ПТ по тази глава не отменя направените класификации в други нормативни актове на МВР и е предназначена да се използва за събиране и обработване на оперативна информация за нуждите на НСПБЗН - МВР.


Глава трета.
ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ДЛЪЖНОСТНИТЕ ЛИЦА ОТ НСПБЗН - МВР ПРИ ОРГАНИЗАЦИЯТА И ПРОВЕЖДАНЕ ЕКСПЛОАТАЦИЯТА НА ПОЖАРНАТА ТЕХНИКА

Чл. 28. (1) Директорът на НСПБЗН - МВР организира, контролира и ръководи цялостната техническа дейност на НСПБЗН - МВР в съответствие с действащата нормативна уредба в МВР.

(2) Организацията на дейността, задълженията на ръководния и изпълнителския персонал в структурните звена на ГДПБЗН - МВР, авторемонтните бази и ремонтните звена на НСПБЗН - МВР се определят с правилници, функционални задължения и длъжностни характеристики, изготвени и утвърдени по определения в закона ред.


Чл. 29. (1) Директорът на областна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" организира, контролира и ръководи цялостната техническа дейност в ОДПБЗН. Той е длъжен да:

1. познава нормативните актове, регламентиращи експлоатацията на ПТ;

2. знае щата, наличността, дислокацията, технико-експлоатационните възможности и техническото състояние на ПТ в областта;

3. знае правилата, регламентиращи съхранението и отчетността на ГВ и гориво-смазочни материали (ГСМ);

4. осъществява взаимодействие с отделите и секторите на ГДПБЗН и структурните звена на МВР в областта, имащи отношение към организацията на експлоатация на техниката;

5. утвърждава програми за провеждане обучение без откъсване от работа на личния състав от ОДПБЗН и организира провеждането на мероприятия за повишаване квалификацията на длъжностните лица от ОДПБЗН, имащи отношение към експлоатацията на ПТ;

6. повишава теоретическата и практическата си техническа подготовка;

7. упражнява контрол за правилната експлоатация на ПТ и съхранението на ГВ, ГСМ и воденето на отчетните документи;

8. умее да работи с техническите средства за комуникация и управление на силите и средствата в областта;

9. изготвя анализи за техническото състояние на ПТ, потребностите от ПТВ и ГВ и ги представя пред ръководството на НСПБЗН - МВР;

10. предлага на ръководството на НСПБЗН - МВР организационно-технически мероприятия за подобряване експлоатацията на ПТ.

(2) Не по-рядко от веднъж годишно директорът на ОДПБЗН извършва контролни проверки по техническото състояние и експлоатацията на ПТ и съхранението на ГВ и ГСМ в структурните звена от ОДПБЗН.


Чл. 30. (1). Началникът на отдел (сектор) "ПГ, АСД и ЗН" в ОДПБЗН отговаря за поддържането в оперативна готовност на ПТ и провеждането на техническата подготовка на оперативния състав от ОДПБЗН. Той е длъжен да:

1. познава нормативните актове и инструкциите на производителите, регламентиращи експлоатацията на ПТ и ГВ;

2. знае щата, наличността, дислокацията, технико-експлоатационните възможности и техническото състояние на ПТ в ОДПБЗН - МВР;

3. знае правилата, регламентиращи съхранението и отчетност на ГВ и гориво-смазочни материали (ГСМ);

4. знае устройството на ПТ на ОДПБЗН и умее да работи с нея;

5. знае технологичния процес на различните видове техническо обслужване и ремонт на ПТ;

6. разработва програми и провежда занятия по техническа подготовка на оперативния състав;

7. повишава теоретическата и практическата си техническа подготовка;

8. организира обучението на оперативния състав при постъпване в службата на нови ПТ и ГВ;

9. контролира периодичността и обема на извършваните технически обслужвания на ПТ;

10. контролира изпитването на ПТВ съгласно действащите нормативни актове, регламентиращи безопасната експлоатация и воденето на отчетните документи;

11. контролира наличността и съхранението на оперативния резерв от ПТ, ГВ, ГСМ и воденето на отчетните документи;

12. контролира окомплектоването на ПТ с ПТВ;

13. контролира нивото на техническа подготовка на служителите от ОДПБЗН и покриването на нормативите за оценка практическата подготовка на личния състав за работа с ПТ и ПТВ.

(2) Не по-рядко от два пъти годишно началникът на отдел (сектор) ПГ и АСД при ОДПБЗН извършва контролни проверки по техническото състояние и експлоатацията на ПТ в структурните звена на ОДПБЗН.


Чл. 31. (1) Началникът на сектор (звено) "Материално техническо и социално осигуряване" (МТСО) при ОДПБЗН отговаря за цялостната дейност по експлоатацията, съхранението и отчетността на ПТ и ГВ в ОДПБЗН. Той е длъжен да:

1. познава нормативните актове и инструкциите на производителите, регламентиращи експлоатацията на ПТ и ГВ;

2. знае наличността, дислокацията и техническото състояние на ПТ и наличността на оперативния резерв от ГВ и ГСМ в областта;

3. знае технологичния процес на различните видове техническо обслужване и ремонт на ПТ;

4. знае правилата за съхранение на ГВ и ГСМ;

5. повишава теоретическата и практическата си техническа подготовка;

6. организира своевременното извършване на техническите обслужвания на ПТ;

7. организира своевременното изпращане и предаване за ремонт в ремонтните бази на повредената ПТ;

8. приема ПТ след ремонт;

9. организира представянето на ПТ, подлежаща на ревизиране, освидетелстване и/или проверка от Инспекция за специализиран технически надзор (ИСТН) при ДМТОСО - МВР;

10. организира правилното съхранение и контролира наличността на оперативния резерв от ПТ, ГСМ и ГВ и воденето на отчетните документи;

11. ръководи отчетността на материалните активи и материални запаси в ОДПБЗН;

12. подготвя заявки за доставка на необходимите резервни части и материални активи за ОДПБЗН.

(2) Функционалните задължения на изпълнителския персонал от звената "МТСО" при ОДПБЗН по експлоатация на ПТ се утвърждават от директора на НСПБЗН - МВР.


Чл. 32. (1) Началникът на районна служба "Пожарна безопасност и защита на населението" (РСПБЗН) отговаря за правилната експлоатация на ПТ и съхранението на ГВ и ГСМ, числящи се на РСПБЗН и създадените участъци "Пожарна безопасност и защита на населението" (УПБЗН) към нея. Той е длъжен да:

1. познава нормативните актове, регламентиращи експлоатацията на ПТ и съхранението на ГВ и ГСМ;

2. знае щата, наличността, технико-експлоатационните възможности и техническото състояние на ПТ в РСПБЗН;

3. знае правилата, регламентиращи съхранението и отчетността на ГВ и гориво-смазочни материали (ГСМ);

4. знае устройството на ПТ на РСПБЗН и умее да работи с нея;

5. знае наличността от ГВ и ГСМ в РСПБЗН;

6. знае наличността и дислокацията на друга ПТ и резервите от ГВ в обекти в района на действие на РСПБЗН;

7. контролира извършването на регламентираните контролни прегледи на ПТ и ПТВ при смяна на дежурните смени в РСПБЗН и УПБЗН;

8. създаде организация, в рамките на своята компетентност, за своевременно отстраняване на възникналите откази и повреди на ПТ;

9. изготвя заявки за материално-техническо осигуряване на РСПБЗН;

10. контролира отчетността на ГСМ, ГВ и други материали, свързани с експлоатацията на ПТ на РСПБЗН и УПБЗН към нея;

11. анализира евентуалните пропуски при експлоатацията на ПТ и съхранението на ГВ и ГСМ, възникналите откази и повреди на ПТ и набелязва мерки за недопускането им;

12. организира и периодично контролира своевременното възстановяване оперативната готовност на ПТ след изпълнение на оперативна задача;

13. организира и контролира спазването на изискванията за безопасност на труда при експлоатацията и ремонта на ПТ;

14. провежда занятия за повишаване на техническата подготовка на оперативния състав от РСПБЗН и УПБЗН към нея;

15. контролира нивото на техническа подготовка на служителите от РСПБЗН и УПБЗН към нея, покриването на нормативите за оценка практическата подготовка на личния състав за работа с ПТ и ПТВ;

16. повишава теоретическата и практическата си техническа подготовка;

17. организира своевременното изпитване на ПТВ съгласно действащите нормативни актове, регламентиращи изискванията за безопасността на труда, и контролира воденето на отчетните документи в РСПБЗН и УПБЗН към нея;

18. контролира воденето на експлоатационно-отчетните документи на ПТ и отчетността на ГВ и ГСМ в РСПБЗН и УПБЗН към нея;

19. контролира окомплектоването на ПТ с ПТВ и наличността на оперативния резерв от ПТВ и ГВ в РСПБЗН и УПБЗН към нея;

20. умее да работи с техническите средства на РСПБЗН за комуникация и управление на силите и средствата.

(2) Не по-рядко от веднъж в месеца началникът на РСПБЗН извършва контролни проверки по техническото състояние и експлоатацията на ПТ и съхранението на оперативния резерв от ГВ и ГСМ в РСПБЗН и УПБЗН към нея.


Чл. 33. (1) Началникът на група (инструктор) "ПГ, АСД и ЗН" в РСПБЗН отговаря за поддържането в оперативна готовност на ПТ в РСПБЗН и УПБЗН към нея, правилната и безопасна експлоатация, воденето на отчетните документи и техническата подготовка на оперативния състав. Той е длъжен да:

1. познава нормативните актове и инструкциите на производителите, регламентиращи експлоатацията на ПТ и съхранението на ГВ и ГСМ;

2. знае наличността на ГВ и ГСМ, техническото състояние на ПТ числяща се на РСПБЗН и УПБЗН към нея, и наличността и дислокацията на друга ПТ и резервите от ГВ в обекти в охраняваните от РСПБЗН и УПБЗН към нея райони;

3. знае устройството на ПТ в РСПБЗН и УПБЗН към нея и умее да работи с нея;

4. участва в разработването на програми за усъвършенстване техническата подготовка на оперативния състав;

5. участва и ръководи занятия по техническа подготовка с оперативния състав и покриването на нормативите за оценка практическата подготовка на личния състав за работа с ПТ и ПТВ;

6. повишава теоретическата и практическата си техническа подготовка;

7. провежда обучението на оперативния състав при постъпване в РСПБЗН на нова ПТ и ГВ;

8. знае технологичния процес на различните видове техническо обслужване и ремонт на ПТ и ръководи при необходимост техническите обслужвания и ремонта на ПТ, когато се извършват в службата;

9. организира своевременното изпращане и предаване за ремонт в ремонтните бази на повредената ПТ;

10. приема ПТ след ремонт;

11. ръководи подготовката и представянето на ПТ, подлежаща на ревизиране, освидетелстване и проверка от Инспекцията за специализиран технически надзор (ИСТН) при ДМТОСО - МВР;

12. контролира изпитването на ПТВ съгласно действащите нормативни актове, регламентиращи безопасната експлоатация и воденето на отчетните документи;

13. контролира наличността на резерва от ГВ и ГСМ и информира началника на РСПБЗН за наличните количества;

14. подготвя заявки за доставка на необходимите резервни части и материалните активи за РСПБЗН.

(2) Не по-рядко от веднъж седмично началникът на група (инструкторът) "ПГ, АСД и ЗН" извършва контролни проверки по техническото състояние и експлоатацията на техниката в РСПБЗН и УПБЗН към нея, съхранението на оперативния резерв ГВ и ГСМ.


Чл. 34. Ръководителят на дежурната смяна (ДС) отговаря за техническата подготовка на оперативния състав от ДС, наличността, изправността и техническото обслужване на ПТ и наличността на оперативния резерв от ГВ. Той е длъжен да:

1. познава нормативните актове, регламентиращи експлоатацията на ПТ и ГВ;

2. познава технико-експлоатационните възможности на ПТ, намираща се в службата, и да умее да работи с нея;

3. ръководи техническите обслужвания на ПТ, извършвани от състава на ДС;

4. ръководи действията на ДС по приемането на ПТ и ГВ и оперативния резерв при застъпване на оперативно дежурство;

5. провежда занятия за повишаване на техническата подготовка на подчинения му състав от ДС;

6. провежда занятия за покриването на нормативите за оценка практическата подготовка на личния състав за работа с ПТ и ПТВ от ДС;

7. контролира спазването на изискванията за безопасност на труда от ДС при експлоатация и ремонта на ПТ;

8. повишава теоретическата и практическата си техническа подготовка;

9. знае методите за изпитване на ПТВ и да ръководи провеждането на изпитанията по утвърден от началника на РСПБЗН график;

10. ръководи възстановяването на постоянната оперативна готовност на ПТ на ДС след изпълнение на оперативна задача и дозареждане вместимостите на ПМ с ГВ и ГСМ;

11. знае наличността и местонахождението на оперативния резерв от ПТВ и ГВ в обекти от района на службата;

12. организира своевременното отстраняване на възникнали в хода на експлоатацията неизправности по ПТ и да докладва на началника на РСПБЗН (началника на група ПГ и АСД) за предприетите мерки.


Чл. 35. Командирът на екип (КЕ) отговаря за техническата подготовка на състава от екипа, изправността и наличността на ПТ и ГВ, числящи се на екипа. Той е длъжен да:

1. знае устройството, техническите възможности и правилата за работа с ПТ в РСПБЗН;

2. умее да работи със субструктурата на числящата се на екипа ПМ и МА на оперативно дежурство;

3. ръководи действията на екипа при приемане (проверка) на ПТ, ГВ, ГСМ и оперативния резерв в службата при застъпване на дежурство (вечерна проверка);

4. контролира извършването на контролния преглед (КП), експлоатационното техническо обслужване (ЕТО) и техническо обслужване № 1 (ТО-1) на числящата се на екипа ПМ, МА и ПТВ;

5. контролира спазването на изискванията за безопасност на труда от екипа при работа с ПТ;

6. провежда практически занятия за повишаване на техническата подготовка на състава от екипа;

7. повишава теоретическата и практическата си техническа подготовка;

8. ръководи действията на екипа при покриване на нормативите за оценка практическата подготовка на личния състав за работа с ПТ и ПТВ;

9. ръководи възстановяването на постоянната оперативна готовност на числящата се на екипа ПТ и дозареждане вместимостите на ПМ с ГВ и ГСМ след изпълнение на оперативна задача;

10. умее да работи с технически средства за комуникация и управление на силите и средствата.


Чл. 36. Водачът на специален автомобил (ВСА) отговаря за съхраняването, техническата изправност и оперативната готовност на зачислената му ПМ и МА. Той е длъжен да:

1. познава нормативните актове, регламентиращи дейността му по експлоатация на ПТ;

2. знае технико-експлоатационните възможности на зачислената му ПТ, моментното й техническо състояние и правилата за нейната експлоатация;

3. умее да управлява и да работи със субструктурата на всички ПА на оперативно дежурство в РСПБЗН (УПБЗН), зачислената му ПМ и с МА в РСПБЗН (УПБЗН);

4. извършва проверка и приема в изправност ПМ и МА при застъпване на оперативно дежурство и отстранява констатирани неизправности в рамките на своята компетентност;

5. повишава теоретическата и практическата си техническа подготовка;

6. провежда КП, ЕТО, ТО-1 и извършва при необходимост ремонт на ПТ;

7. участва при покриването на нормативите за оценка практическата подготовка на личния състав за работа с ПТ и ПТВ и при провеждането на изпитания на ПТВ;

8. опазва поверената му ПТ от повреди и аварии;

9. знае разходните норми за ГСМ на ПТ и не допуска преразход;

10. знае правилата и нормите за дозиране и подаване на ГВ;

11. спазва изискванията за безопасност на труда при работа с ПТ;

12. умее да работи с техническите средства за комуникация управление на силите и средствата на ПМ;

13. знае правилата за водене на експлоатационно-отчетните документи и своевременно да ги попълва;

14. знае сроковете за подмяна на експлоатационните течности, гумите, акумулаторите, филтрите и другите консумативи на ПМ и МА и своевременно ги подменя след доставка;

15. знае сроковете за валидност на документите си за правоспособност, своевременно ги подновява и носи винаги със себе си по време на оперативно дежурство.


Чл. 37. Служителите от НСПБЗН - МВР в състава на екипи, които непосредствено осъществяват ПГ, АСД и ОПМПП, отговарят за съхраняването, техническата изправност и оперативната готовност на зачисленото им ПТВ, правилата за безопасна експлоатация и съхранение. Те са длъжни да:

1. познават нормативните актове, регламентиращи дейността им по експлоатация на ПТ и ГВ;

2. знаят основните технико-експлоатационни възможности на ПТ в службата;

3. умеят да работят с наличното ПТВ и зачислените им МА в службата;

4. повишават теоретическата си и практическата техническа подготовка и участват в провежданите учебни занятия;

5. участват при покриването на нормативите за оценка практическата подготовка на личния състав за работа с ПТ и ПТВ и при провеждането на изпитания на ПТВ;

6. извършват проверка на наличността и приемат в техническа изправност ПТВ и оперативния резерв при застъпване на дежурство;

7. участват при извършването на ТО-1 на ПТ в службата;

8. опазват числящото им се ПТВ от повреди и аварии;

9. спазват изискванията за безопасност на труда при работа с ПТ;

10. умеят да работят с техническите средства за комуникация и управление на силите и средствата на ПМ;

11. попълват своевременно отчетните документи за наличността на ПТВ след застъпване на оперативно дежурство.


Глава четвърта.
РЕД ЗА ЕКСПЛОАТАЦИЯ НА ПОЖАРНАТА ТЕХНИКА

Раздел I.
Приемане, предаване, регистрация и пускане в експлоатация

Чл. 38. (1) Приемането, предаването, регистрацията и въвеждането в експлоатация на ПТ на НСПБЗН - МВР се извършват по ред, определен в Инструкция № I-83 от 31.VIII.1994 г. за експлоатация, планиране и материално-техническо осигуряване на моторните превозни средства, инженерната и бойна техника в МВР.

(2) За регистрационен номер на МА и монтираните стационарни уредби на субструктурата на ПМ се приема фабричният им номер (номер на двигателя).


Чл. 39. (1) При постъпване в структурните звена на НСПБЗН - МВР на нова ПТ или ПТ, на която е извършен основен ремонт, ако инструкциите на производителя (сервиза, извършил ремонта) изискват предварителна разработка, директорът на ОДПБЗН - МВР издава заповед за разработка (приложение № 6).

(2) Преди провеждане на разработката определените служители обстойно се запознават с особеностите на ПТ, наличието на експлоатационни течности и изправността на отделните системи за управление и контрол и преминават инструктаж за безопасност на труда, който се провежда от служителя, определен за ръководител на разработката.

(3) По време на разработката стриктно се спазват указанията на производителя (сервиза), извършват се предвидените технически обслужвания и не се допуска работа на ПТ в критични режими.

(4) Не се допуска разработване на ПА да се извършва при тежки пътни условия (поледици, в режим Off-road, стръмни изкачвания, спускания и др.).

(5) След приключване на разработката техниката преминава предвиденото в инструкцията за експлоатация техническо обслужване, проверява се от комисия, която съставя протокол (приложение № 7), и се поставя на оперативно дежурство със заповед на директора на ОДПБЗН.


Чл. 40. (1) При доставка на нова ПТ производителят (доставчикът) осигурява подробна техническа документация (инструкция за експлоатация, ремонтни каталози, каталог за резервни части и др.), касаеща правилната и безопасната експлоатация на техниката.

(2) Когато ПТ по ал. 1 е внос, в т.ч. хуманитарна помощ или дарение от друга държава, техническата документация се предоставя от вносителя, преведена на български език.

(3) Техническата документация по ал. 1 и 2 е неразделна част от техническото дело на ПТ.


Чл. 41. (1) Управлението на ПА и транспортните МПС, числящи се на основните структурни звена на НСПБЗН - МВР, се възлага на служители, определени със заповед от съответните директори.

(2) Заповедите по ал. 1 са неразделна част от комплекта документи (техническото дело), свързани с експлоатацията и отчетността за съответната ПТ в МВР.

(3) Водачите на СА - оператори на инсталации за прахогасене на АГП и АКГ и на подемните субструктури на ППС, преминават ежегодна проверка на знанията (изпит) от комисия, назначена със заповед на директора на ОДПБЗН.

(4) За проведения изпит по ал. 3 комисията съставя протокол, който се прилага към техническото дело на съответния автомобил.


Раздел II.
Съхранение на пожарната техника.

Гаражи. Устройство, оборудване, вътрешен ред

Чл. 42. Пожарната техника на ОДПБЗН (РСПБЗН, УПБЗН), която е на оперативно дежурство или в оперативен резерв, се съхранява в гаражи, специално пригодени и оборудвани за правилното съхранение и безопасна експлоатация през всички сезони на годината.


Чл. 43. (1) Гаражите за ПА се проектират с минимална височина 4,5 m.

(2) За всеки ПА се осигурява гаражна клетка в общия обем на гаража, като между отделните гаражни клетки не се изграждат преградни стени.

(3) Местостоянките на отделните ПА се разчертават с ленти от бяла боя с широчина 5 cm, улесняващи ВСА при паркиране на автомобилите (приложение № 8).


Чл. 44. (1) Отворите на гаражните клетки се проектират с минимални ширина и височина 4 m и се оборудват с две отварящи се по посока на излизане на автомобилите врати или една врата, тип "клапа" или "ролетка".

(2) Вратите на гаражите се съоръжават с приспособления за фиксиране (заключване) в отворено и затворено крайно положение.

(3) За задействащите се посредством електродвигател гаражни врати се осигурява независима (механична) система за отваряне и затваряне при отпадане на напрежението в електрическата инсталация.


Чл. 45. (1) В гаражите ПА се паркират по посока на излизане и се подреждат в зависимост от връзката на гаража с диспечерския пункт и останалите служебни помещения, по възходящ ред на номера на екипите.

(2) Всички ПА и транспортни МПС, съхранявани в гаражите, под навеси и/или на открито, се осигуряват срещу самоволно потегляне.

(3) В гаражи с голяма площ се допуска паркирането на ПА да се извършва на редове, като на първия ред се паркират автомобилите на оперативно дежурство.

(4) В режим на оперативна готовност вратите на кабините и шкафовете (раклите) с ПТВ на ПА се държат затворени.

(5) На оперативно дежурство в оперативен и извънщатен резерв се поставя само технически изправна ПТ.

(6) Пожарната техника (без извънщатния резерв) се съхранява заредена с ГСМ, ГВ и оборудвана с ПТВ.


Чл. 46. За своевременното явяване на състава на ДС в гаража и излизане на ПА в рамките на нормативно установеното време след подаване на сигнал за тревога гаражите имат осигурена непосредствена връзка чрез коридор, стълбище или лостове за спускане с останалите помещения на службата.


Чл. 47. (1) През зимния период на годината в гаража на ПА се поддържа температура на въздуха не по-ниска от + 5 °С.

(2) Допуска се съхранение на оперативния и извънщатния резерв от ПА да се извършва в неотопляеми помещения и под навеси при предприемане на необходимите мерки срещу замръзване на експлоатационните течности и течните гасителни вещества през зимния период на годината.

(3) Допуска се съхранението на транспортни МПС, числящи се на НСПБЗН - МВР на открити площадки, обособени на прилежащите към структурното звено територии, при спазване на изискванията по ал. 2, на изискванията за пожарна безопасност и при осигурено денонощно наблюдение на техниката.

(4) Пред гаражите на пожарните автомобили, както и в района на гориво-снабдителните пунктове и складове за ГСМ на структурните звена на НСПБЗН - МВР не се паркират МПС.


Чл. 48. (1) Всеки екип от състава на една дежурна смяна носи оперативно дежурство на ПА (ПМ), управляван от ВСА, на когото със заповед на директора на ОДПБЗН е възложено управлението му (й).

(2) Със заповед на началника на съответното структурно звено на НСПБЗН - МВР, ПТВ и МА всеки един ПА (ПМ) се зачислява на командирите на екипи, носещи оперативно дежурство на ПА (ПМ), в състава на различните ДС.

(3) Във всички ПА (ПМ) се поставят описи на зачисленото към тях ПТВ, по които ДС извършват проверка, сдаване и приемане по време на сутрешна смяна и вечерна проверка.


Чл. 49. (1) Вътрешният ред в гаража и охраната му се организират от началника на съответното структурно звено на НСПБЗН - МВР при спазване на правилата за безопасност на труда и пожарна безопасност.

(2) При излизане на ДС за изпълнение на оперативна задача началникът на РСПБЗН създава необходимата организация за охраната на гаража и останалите служебни помещения до прибиране на ДС.

(3) Ръководителят на ДС, носеща оперативно дежурство, определя ВСА или служител от състава на ДС, отговорен за почистване и поддържане на вътрешния ред в гаража и чистотата на прилежащата територия пред него, за времето на оперативното дежурство.


Чл. 50. В гаражите за ПА се осигурява:

1. работно и дежурно осветление, включващи се от диспечерския пункт, и резервно осветление, задействащо се автоматично при отпадане на напрежението;

2. изведено крайно устройство от сигнално-оповестителната система за подаване на сигнал "тревога"; останалите крайни сигнални устройства от сигнално-оповестителната система се разполагат така, че подаденият сигнал за тревога да се чува ясно през всяко време на денонощието от състава на ДС независимо къде се намират в района на службата;

3. отоплителна водна (парна) инсталация, калорифери или локални отоплителни уреди за поддържане на необходимата температура през зимния сезон на годината;

4. система за отвеждане изгорелите газове от двигателите с вътрешно горене на ПА и МА при работа на място в гаража;

5. канал за смяна на експлоатационните течности и извършване на ремонт и гресировъчно-смазочни работи;

6. складове (стелажи) за съхранение на резерва от ПТВ и оперативния резерв от ГВ (пенообразувател, пожарогасителен прах);

7. склад (шкафове) за съхранение на резервни защитни пожарникарски облекла за минимум 50 % от състава на ДС, носеща оперативно дежурство.


Чл. 51. (1) Гаражите за ПА се оборудват със:

1. водопровод за измиване на пожарната техника и канализация за отвеждане на отпадните води;

2. зарядно устройство за акумулаторни батерии с работни напрежения 12 и 24 V;

3. въздушен компресор за напомпване гумите на колесната ПТ;

4. електропусково-стартено устройство с работни напрежения 12 и 24 V;

5. система за поддържане минимално налягане на въздуха в спирачните системи на ПА.

(2) Във всеки гараж за ПА се поставя опис на имуществото, МА и ПТВ, по които дежурните смени приемат (сдават) оперативното си дежурство.


Чл. 52. (1) Във всеки гараж или извън неговия обем се устройва технически пост, който се оборудва с необходимите уреди и инструменти за извършване на техническо обслужване № 1 (ТО-1), леки и средни текущи ремонти, гресировъчно-смазочни работи, както и провеждането на мероприятия по възстановяване на постоянната оперативна готовност на ПТ след изпълнение на оперативна задача.

(2) Каналът за техническо обслужване на ПА в гаража и обособените под автомобилите места за отоплителни тела (грейки) на отоплителната инсталация се съоръжават с подвижни метални решетки (скари), издържащи натоварване не по-малко от тежестта на автомобила.


Чл. 53. (1) Във всяко структурно звено на НСПБЗН - МВР, в което ПМ се зарежда с гориво-смазочни материали (ГСМ) на място, се устройва пункт за съхранение и зареждане с ГСМ, при спазване на правилата за пожарна безопасност при устройване на такъв тип помещения.

(2) Пунктът за ГСМ се оборудва със:

1. резервоари за гориво с колонка(и) за зареждане (или стоманени варели с единична вместимост не по-малко от 0,2 м3 и ръчни помпи за източване на гориво от варелите - по една за всеки вид гориво);

2. стоманени варели за масла;

3. стоманени лейки за гориво 20 l - по една за всеки вид гориво;

4. стоманени лейки за масло 5 до 10 l;

5. фунии с мрежи за наливане на гориво;

6. градуирани (измервателни) съдове за 1, 5, 10 и 20 l.

(3) Върху всички варели, лейки за гориво и други съдове се поставят надписи, указващи вида ГСМ, за който са предназначени.

(4) Гориво-смазочните материали се раздават от материалноотговорното лице на съответното структурно звено, а получаването се извършва от ВСА, на когото е възложено управлението на (работата със) съответната ПТ.

(5) Данните за количествата ГСМ, получени от ВСА по време на дежурството, се нанасят своевременно в експлоатационните тетрадки на ПТ.

(6) Във всеки пункт за ГСМ се поставя опис на числящото се имущество.


Раздел III.
Оцветяване, надписване и номериране на пожарната техника. Специални звукови и светлинни сигнали на пожарните автомобили

Чл. 54. (1) Основният цвят на ПА на НСПБЗН - МВР е сигнално червен - RAL 3000.

(2) Върху ПА се нанасят контрастиращи ленти с цвят сигнално бял - RAL 9003, които започват от кабината на екипа и са разположени двустранно, по продължение на ПА, с широчина 250 mm, на 50 mm под долния край на страничните стъкла на кабината.

(3) Върху предната челна част на кабината и задната част на каросерията на ПА са нанесени две симетрично разположени вертикални бели ивици с широчина 180 mm и разстояние между тях 90 mm, цвят сигнално бял - RAL 9003.


Чл. 55. (1) Предните врати на кабините на ПА са оцветени с цвят сигнално бял - RAL 9003.

(2) Върху предните врати на кабините, на 50 mm под долния край на страничните стъкла, се поставя римска цифра, указваща номера на екипа, с височина на цифрата 250 mm, а на 100 mm под нея надпис, указващ номера на структурното звено на НСПБЗН - МВР, на което се числи автомобилът, и съответният град, с височина на буквите 100 mm.

(3) В градове, в които има изградено само едно структурно звено на НСПБЗН - МВР, под римската цифра се изписва наименованието на съответния град.

(4) На калниците, над всяка гума от мостовете на ПА, с бели цифри с височина на шрифта 30 mm се нанася информация за нормата на вътрешното налягане на гумата в МРа (Вar).


Чл. 56. (1) Пожарните автомобили на НСПБЗН - МВР се оборудват със специални звукови и светлинни сигнали и при изпълнение на оперативни задачи ползват специален режим на движение по ред и начин, определени от Закона за движение по пътищата и други нормативни актове в МВР.

(2) Специалният звуков сигнал се състои от сирена и високоговорящо устройство.

(3) Специалните светлинни сигнали се разполагат в предния и задния край на автомобила. Те се състоят от:

1. две сини сигнални светлини, монтирани върху предната горна част на тавана на кабината, или 1 синя сигнална светлина, монтирана централно, върху предната горна част на тавана на кабината, защитени срещу механични повреди;

2. две сини сигнални светлини, тип "бягаща светлина", монтирани на челната маска на кабината и защитени от механични повреди;

3. една синя сигнална светлина, монтирана в горната задна част на надстройката на автомобила и защитена от механични повреди.

(4) След изпълнение на оперативна задача, отиване и връщане от ремонт, при разработване на нова техника, трайна промяна на дислокацията и др. пожарната техника не ползва специален режим на движение.

(5) Не се използва специален режим на движение и не се подават специални звукови и светлинни сигнали при излизане на пожарна техника за участие в планувани в учебната програма и фиксирани по време пожаро-тактически занятия (ПТЗ), пожаро-тактически учения (ПТУ) и оперативно-тактическо изучаване на обекти (ОТИО), с изключение на контролни ПТЗ и ПТУ.


Чл. 57. (1) Пожарни автомобили, собственост на други ведомства, фирми и доброволни формирования, осъществяващи ПГ и АСД на територията на страната по чл. 108 и110 ЗМВР, не се оцветяват и обозначават по идентичен начин, както ПА на НСПБЗН - МВР.

(2) Останалите пожарни машини на НСПБЗН - МВР се оцветяват, надписват и номерират по указания в тази инструкция начин съобразно конструктивните особености на машините.

(3) Върху ПТВ се поставят надписи, указващи структурното звено на НСПБЗН - МВР, на което се числят, и номерът, по който се водят на отчет за провеждане на предвидените в тази инструкция изпитвания.

(4) Върху шланговете за пожарогасене на разстояние един метър от съединителите с червена боя се поставят надписи:

1. инициали на града, в който се намира службата, и номер на службата (при повече от една служба в едно населено място);

2. с арабски цифри - номер на шланга, по който се води на отчет;

3. с римски цифри в скоби - категория на шланга.

(5) Върху учебните шлангове с черна боя се поставя надпис "учебен".


Раздел IV.
Използване на пожарната техника

Чл. 58. Пожарната техника на НСПБЗН - МВР се използва само по предназначение и за изпълнение на функциите и задачите, възложени по ЗМВР.


Чл. 59. (1) Разрешава се извършването на услуги с ПТ от структурните звена на НСПБЗН - МВР на юридически и физически лица след отправяне на писмена молба, сключването на договор по чл. 107, ал. 2 ЗМВР и извършено плащане по цени, утвърдени от министъра на вътрешните работи.

(2) Право да разрешават извършването на услуги и да сключват договори по ал. 2 имат директорът на ОДПБЗН за услуги, извършвани на територията на съответната област, и директорът на НСПБЗН - МВР за услуги, извършвани на територията на повече от две области.

(3) Услугите по ал. 1 се извършват с ПТ и от личен състав, които не са на оперативно дежурство.


Чл. 60. Услуги по чл. 59 не се извършват, когато характерът на услугата изисква използване на ПТ не по предназначение и в нарушение на дадените от производителите инструкции за експлоатация.


Раздел V.
Райони за придвижване на пожарната техника. Превозни и отчетни документи

Чл. 61. (1) Пожарната техника излиза, придвижва се и изпълнява оперативни задачи в определения със заповед на министъра на вътрешните работи район за действие на структурното звено, на което се числи, след получаване на сигнал за възникнало произшествие и попълване на съобщение за произшествие.

(2) За оказване съдействие на съседни или други структурни звена на НСПБЗН - МВР и изпълнение на оперативни задачи в района за действие на друго структурно звено в рамките на една и съща област ПТ се изпраща по разпореждане на директора на ОДПБЗН или упълномощени от него длъжностни лица.

(3) При възникване на произшествие в обекти, включени в предварително разработен и утвърден от директора на ОДПБЗН "План за съсредоточаване на сили и средства", ПТ се изпраща по ред и начин, указан в съответния план.

(4) Временно предислоциране на ПТ в рамките на една и съща област и възлагане управлението й на ВСА от друго структурно звено на НСПБЗН - МВР от областта, се извършва със заповед на директора на ОДПБЗН.

(5) Когато оперативната обстановка налага временно предислоциране и изпълнение на оперативни задачи в район за действие на друга ОДПБЗН, ПТ се изпраща след издаване на писмена заповед на директора на НСПБЗН - МВР или упълномощени от него длъжностни лица.

(6) Писмена заповед по ал. 5 не се издава при възникване на произшествие в обекти, включени в предварително разработен и утвърден от директора на НСПБЗН - МВР "План за действие на НСПБЗН - МВР при кризисни ситуации". В този случай пожарната техника се изпраща по ред и начин, указан в съответния план.


Чл. 62. (1) Основен превозен документ на ПТ при излизане за изпълнение на оперативна задача е попълнено съобщение за произшествие, което се предава на най-старшия началник, пътуващ с нея, който го съхранява до прибирането им в службата.

(2) При получаване на съобщение посредством комуникационно средство за възникнало друго произшествие преди прибиране на ПТ в службата валиден превозен документ е съобщението за произшествие по ал. 1. Служителят, приел съобщението, попълва и съхранява и двата екземпляра на съобщението за регистриране на възникналото произшествие до прибиране на ПА в службата.

(3) Основен превозен документ на ПТ при участие в ПТЗ, ПТУ и ОТИО е утвърденият план за провеждане на занятието, който се съхранява от ръководителя на занятието до прибиране на ПТ в местата за постоянна дислокация.


Чл. 63. (1) Основен отчетен документ на ПТ е експлоатационната тетрадка.

(2) Експлоатационната тетрадка се попълва и се подписва ежедневно от ВСА и ръководителя на дежурната смяна.

(3) В края на всяко тримесечие експлоатационната тетрадка се приключва за съответния период и след подписване от началника на съответното структурно звено на НСПБЗН - МВР се предава за отчет по определения в нормативните актове на МВР ред. Основните данни от нея, като изминати километри, работа с/без помпен агрегат и др., се обобщават и съхраняват от определен от ръководителя на структурното звено служител за изготвяне на протоколите за технически преглед на ПА и МА по чл. 88, ал. 5.

(4) След изпълнение на оперативна задача или ПТЗ (ПТУ, ОТИО) и прибиране в местата за постоянна дислокация водачите попълват експлоатационните тетрадки и нанасят необходимите данни: характер на излизането, маршрут (адрес), време на излизане и прибиране, изминат пробег, работа на техниката на място, с пожарната надстройка и други данни.

(5) При придвижване на ПТ в случаите, които не са свързани с изпълнение на оперативни задачи: придвижване до и от ремонтни бази или сервизи, разработване, трайно предислоциране в друга служба, извършването на услуги по сключен договор по чл. 59, ал. 1 и др., в експлоатационната тетрадка се попълва характерът на излизането и маршрутът на движение. Длъжностното лице, разрешило движението на техниката по указания маршрут, задължително се подписва в графа № 23. В тези случаи експлоатационната тетрадка се явява като основен превозен документ и придружава ПТ до прибирането й в гаража.

(6) При придвижване на ПТ на територията на друга област по смисъла на ал. 5 графа № 23 на експлоатационната тетрадка се подписва от директора на ОДПБЗН (или началника на РСПБЗН след получено разрешение от него) и се поставя печата на ОДПБЗН (съотв. РСПБЗН).

(7) Придвижването на транспортните МПС, собственост на НСПБЗН - МВР, видът и воденето на превозните им документи и отчетността се извършва по ред, определен в Инструкция рег. № I-83/31.08.1994 г. и Инструкция рег. № I-125/2.07.2004 г.


Чл. 64. (1) При придвижване на ПА и транспортните МПС, собственост на НСПБЗН - МВР, не се превишава максималният брой пътници и товароподемност.

(2) Забранено е превозването с ПА и транспортни МПС, собственост на НСПБЗН - МВР, на неслужебни лица, животни, материални активи и др. вещи и предмети, които не са свързани с дейността на службата, с изключение на случаите, при които това е продиктувано от изпълнение клаузите на предварително сключен договор по чл. 59, ал. 1.

(3) За осигуряване на безопасна евакуация и своевременно транспортиране до болнични заведения се допуска превозване с пожарни автомобили и транспортни МПС, собственост на НСПБЗН - МВР, на застрашени от възникнало произшествие граждани и/или пострадали при пътно-транспортни произшествия, пожари, бедствия, аварии и катастрофи при спазване на всички необходими мерки за безопасност. За осъществените действия и предприетите мерки присъствалият най-старши началник (ръководителят на ДС, командирът на екип) изготвя писмен доклад до началника на съответното структурно звено на НСПБЗН - МВР до сдаване на оперативното дежурство.


Раздел VI.
Излизане, придвижване и установяване на пожарните автомобили в район за изпълнение на оперативна задача

Чл. 65. За изпълнение на оперативна задача ПА излизат от гаражите по реда на чл. 61 в последователност съобразно възходящите номера на екипите от състава на ДС или по дадени от най-старшия началник (ръководителя на ДС) конкретни указания след приемане съобщението за произшествие.


Чл. 66. (1) Пожарните автомобили се придвижват в колона по един, при спазване безопасна дистанция помежду си и с останалите участници в движението в съответствие с изискванията на Закона за движение по пътищата (ЗДП).

(2) Придвижването на ПА извън урбанизираните територии по земни и горски пътища, просеки, тревни полски и горски площи и др. се извършва при спазване на изискванията за безопасност и отчитане особеностите на изменящите се пътни условия и оперативна обстановка.

(3) Преминаването на ПА по мостове извън републиканската пътна мрежа, които не са обозначени за максимална товароносимост, се извършва след оглед на конструкцията им и преценка на ръководителя на ДС (екипа).

(4) Преминаването с ПА на реки и др. водни прегради се допуска след определяне на:

1. характера на дъното;

2. максималната дълбочина;

3. скоростта на придвижване и посоката на водата;

4. наличието на ями, подводни течения, заблатявания (тресавища) и др.;

5. брод с ориентири за влизане и излизане на ПА (машина) от водната преграда.

(5) Не се допуска навлизане на ПА във водната преграда преди излизане от нея на предшестващия го автомобил.


Чл. 67. (1) При авариране на ПА, с който към местопроизшествието пътува ръководителят на ДС, всички ПА от колоната спират, ръководителят на ДС и екипът от авариралия ПА се разпределят в останалите ПА при спазване изискванията на чл. 64, ал. 1, а ВСА остава при авариралия автомобил.

(2) При авариране на който и да е друг ПА от колоната ръководителят на ДС указва начина на придвижване на ДС (екипа), при спазване изискванията по тази инструкция.

(3) При невъзможност ПА да продължи към мястото на произшествието ВСА предприема необходимите мерки за изпълнение изискванията по чл. 72, ал. 1 до изтеглянето на ПА от пътното платно.

(4) За всички възникнали откази и произшествия от излизане до прибиране на ПА в гаража ръководителят на ДС (екипа) незабавно подава информация в дежурния център на ОДПБЗН (диспечерския пункт на РСПБЗН).


Чл. 68. Придвижването на ПА при ограничена или намалена видимост в резултат на мъгла, силен дъжд или снеговалеж се извършва със съобразена с пътните условия скорост и при увеличена дистанция между ПА в колоната и другите участници в движението.


Чл. 69. Придвижването на ПА при заснежени (заледени) пътища и при обилен снеговалеж се извършва след поставяне вериги против буксуване на гумите на водещия мост.


Чл. 70. (1) След пристигане на местопроизшествието ПА се установяват на най-близкото безопасно разстояние от местопроизшествието, определено от ръководителя на оперативните действия (РОД) или по предварително разработен план за пожарогасене и оказване помощ при стихийни бедствия и производствени аварии за конкретния обект. След установяване ПА се осигуряват срещу самоволно потегляне.

(2) При определяне на местата за установяване на ПА РОД предвижда място за маневриране и места за установяване на допълнително повикани сили и средства съобразно съществуващото в района (обекта) водоснабдяване.

(3) При пристигане само на един ПА на местопроизшествие, ликвидирането на което ще изисква подаване на вода и/или други ГВ в количества, превишаващи резервираните в ПА, ръководителят на екипа установява ПА на най-близкия и най-надежден източник за водоснабдяване или организира подвозване на ГВ.


Чл. 71. При водоснабдяване от водоем ПА се установяват на най-близкото безопасно разстояние до откритата водна повърхност в зависимост от характера на прилежащата настилка (терен), позволяващо построяването на смукателна линия и свободната работа на личния състав с пожарната помпа, ПТВ и МА.


Чл. 72. (1) При осъществяване на ПГ, АСД и ОПМПП или за водоснабдяване по възможност ПА се разполагат извън пътното платно или по начин, невъзпрепятстващ останалите участници в движението, и се обозначават със сигнално-заградителни средства (светлоотразителни конуси или ленти или светлинни сигнали), поставени на разстояние съобразено със скоростта на движение в пътния участък, и с включени габаритни и аварийни светлини и светлинни сигнали за специален режим на движение.

(2) Екипът, обслужващ ПА и/или работещ в района на произшествие, разположено върху пътно платно или в непосредствена близост до него, в условия на намалена видимост задължително използват защитни облекла с висока видимост.

(3) При съвместна работа на екипи от НСПБЗН - МВР с различно предназначение ПА се подреждат в колона по един по посока на движението и се обозначават по реда на ал. 1. Първи в колоната е медицинският автомобил, а последен - ПА с най-големи габарити.

(4) При невъзможност да бъде осигурено безпрепятствено преминаване на други МПС в района на разполагане на ПА по ал. 1 и 3, движението на МПС се пренасочва по обиколен маршрут със съдействието на полицейските органи.


Чл. 73. (1) След изпълнение на оперативна задача и преди тръгване на ПА екипите проверяват надеждното затваряне (заключване) на вратите на шкафовете (раклите) за ПТВ и МА и укрепването на съоръженията върху ПА. Водачът на СА освобождава водо-пенните и др. комуникации на ПА от ГВ и/или разтоварва от налягане задействаните прахови гасителни инсталации.

(2) След изпълнение на оперативна задача ПА се придвижват в указаната в чл. 65 последователност към местата за постоянна дислокация, като резервоарите за вода на АГВ, АГВП и АКГ се запълват при първата съществуваща възможност.


Чл. 74. Маневрирането, гарирането и паркирането на ПА, съпроводено с движение на заден ход, се извършва с повишено внимание от ВСА и предприемане от екипа на мерки за освобождаване района от хора и преустановяване движението на други МПС.


Чл. 75. Двигателите на ПА не се привеждат в работен режим чрез буксиране (теглене) от друг автомобил.


Чл. 76. (1) Буксирането (тегленето) на повреден ПА се извършва от равностен или превишаващ го по общо тегло ПА посредством твърд буксир (теглич) с дължина 2 - 4 m и предприемане на допълнителни мерки за безопасност, насочени срещу самоволното освобождаване на теглича от прикачните устройства и използване на допълнително осигурително въже към твърдата връзка. Сечението на прикачните куки се съобразява със сечението на прикачните устройства и масата на буксирания автомобил.

(2) При изправна пневматична спирачна система на повредения ПА по възможност тя се захранва с въздух от спирачната система на буксиращия (теглещия) ПА посредством гъвкав тръбопровод.

(3) В случаите на ал. 1 буксиращият и буксираният ПА се обозначават съгласно изискванията на Закона за движение по пътищата (ЗДП) и се придвижват с включени къси и аварийни светлини.

(4) Буксирането на повредени ПА по възможност се извършва по маршрути с малка интензивност на движение на МПС.

(5) При изтегляне на повредени и затънали в минералния слой на почвата ПА с лебедки или с друг ПА (ПМ) посредством стоманено въже ръководителят на операцията предприема всички необходими мерки за освобождаване зоната на работа от хора с цел недопускане на инциденти при евентуално скъсване на въжето.


Чл. 77. (1) Транспортирането на ПА с плавателно средство или подвижен железопътен състав се извършва при спазване на всички изисквания за безопасност при товарене, съпровождане и разтоварване на техниката, установени с нормативни актове на съответните администрации.

(2) При осъществяване на други дейности с ПА, непосочени в инструкцията, ръководещите и изпълняващите съответната дейност предприемат всички необходими мерки за опазване на ПТ от повреди, възникване на инциденти и спазване правилата за безопасност на труда и безопасността на движението.


Раздел VII.
Норми за подмяна, ред за снемане от отчет и бракуване на пожарната техника. Извънщатен резерв

Чл. 78. (1) Пожарната техника подлежи на подмяна при покриване на определени максимални срокове за експлоатация или изминат приравнен пробег съгласно изискванията на Инструкцията за експлоатация, планиране и материално-техническо осигуряване на моторните превозни средства, инженерната и бойна техника в МВР - № I-83/31.08.1994 г.

(2) Подмяната на СПТ се извършва в срокове, предвидени в нормативните актове на съответните администрации.

(3) На подмяна подлежат ЛПС и индивидуална екипировка, чието състояние не позволява по-нататъшна експлоатация и са покрити следните експлоатационни срокове:

1. защитно облекло за пожарникари по EN 469 - 60 месеца;

2. каска пожарникарска по EN 443 - 120 месеца;

3. ръкавици пожарникарски по EN 659 - 36 месеца;

4. колан пожарникарски по EN 358 - 120 месеца;

5. ботуши (обувки) пожарникарски по EN 345 - 60 месеца;

6. дихателен апарат по EN 137 - 240 месеца;

7. маска за дихателен апарат EN 136 - 60 месеца.


Чл. 79. (1) Пожарната техника на НСПБЗН - МВР се снема от отчет със заповед на директора на ДМТОСО - МВР по предложение на директорите на ОДПБЗН.

(2) Предложението по ал. 1 предварително се съгласува с директора на НСПБЗН - МВР.

(3) След снемане от отчет годните възли и агрегати от субструктурата на ПМ се демонтират и от тях се създава оборотен фонд, съхраняван и заприходен в структурните звена за нуждите на ремонтните бази на НСПБЗН - МВР.


Чл. 80. Бракуването на ПТ се извършва по ред, определен в Инструкция № I-83/31.08.1994 г.


Чл. 81. (1) Директорите на ОДПБЗН след съгласуване с директора на НСПБЗН - МВР създават извънщатен резерв от изправни ПА до 10 % от числеността на автомобилите по щат.

(2) Извънщатният резерв от ПА може да бъде временно или трайно предислоциран и въведен в експлоатация в други структурни звена на НСПБЗН - МВР по реда, определен в чл. 61, ал. 4 и 5.


Глава пета.
ТЕХНИЧЕСКО ОБСЛУЖВАНЕ НА ПОЖАРНАТА ТЕХНИКА

Чл. 82. (1) Техническото обслужване (ТО) има за цел да осигури постоянна оперативна готовност, безопасност в процеса на експлоатация, техническа надеждност и максимални междуремонтни пробези на ПТ.

(2) При ТО смазочните, контролно-проверовъчните и почистващи операции се извършват задължително, а дозареждащите, регулировъчните и ремонтните операции - само при необходимост.

(3) В зависимост от периодичността и обема на извършваните операции ТО се подразделя на:

1. контролен преглед;

2. експлоатационно техническо обслужване;

3. техническо обслужване № 1;

4. техническо обслужване № 2;

5. сезонно техническо обслужване.

(4) Изпълнението на ТО се отразява в експлоатационната тетрадка на ПТ.


Чл. 83. (1) Контролният преглед (КП) се извършва ежедневно, два пъти в денонощието - при сутрешна смяна и по време на вечерната проверка на ДС.

(2) Преди сутрешна смяна ВСА и екипът измиват и подсушават ПА и го подготвят за сдаване.

(3) Контролният преглед при сутрешна смяна се провежда от застъпващата ДС в присъствието на освобождаващата се ДС и има за цел да провери изправността на ПТ за изпълнение на оперативни задачи по време на дежурството.

(4) Контролният преглед при сутрешна смяна и вечерната проверка включва указаните в приложение № 9 операции.

(5) Всички неизправности по ПТ, установени при сутрешна смяна, се отстраняват от освобождаващата се ДС, а тези, установени по време на дежурството и при КП на вечерна проверка - от състава на ДС, носеща оперативно дежурство.

(6) При констатиране на неизправности по ал. 5, които не могат да бъдат отстранени с наличните технически средства, ПТ се снема от дежурство до отстраняване на неизправностите.

(7) Контролният преглед на ПТВ, предназначено за работа на височини и спасяване на хора (ръчни пожарникарски стълби, спасителни въжета, въжени спасителни устройства и др.), се извършва лично от КЕ.

(8) След завършване на КП по ал. 2 КЕ и ВСА докладват на ръководителите на застъпващата и освобождаващата се ДС за резултатите от КП, попълват и подписват съответните отчетни документи - дневници (приложения № 10 и 10-а). За резултатите от извършения КП по време на вечерна проверка докладът се приема от ръководителя на ДС, носеща оперативно дежурство.

(9) Двигателите на всички ПА на оперативно дежурство се припалват при сутрешна смяна и вечерна проверка, като общата продължителност на времето за работа не трябва да превишава 10 min.

(10) Пожарните автомобили - извънщатен резерв, и МА на оперативно дежурство се припалват за проверка един път месечно, по график.

(11) Двигателите на всички МА, които са били използвани през денонощието, задължително се припалват за проверка при сутрешна смяна от застъпващата на дежурство ДС.

(12) При невъзможност да се осигури среднообемна температура на въздуха в гаража през зимния период над +5 °С ПА се припалват 4 пъти за денонощие, като общата продължителност на времето за работата на двигателите им не трябва да превишава 15 min.


Чл. 84. Експлоатационно техническо обслужване (ЕТО) на ПТ се извършва по време на изпълнение на оперативна задача и след завръщане на ПА в гаража. Пълният обем на операциите, извършвани при ЕТО, е даден в приложение № 11.


Чл. 85. (1) Техническо обслужване № 1 на ПТ се извършва след изминаване на определен в други нормативни актове на МВР пробег (отработени моточасове), но не по-рядко от един път в месеца, по утвърден от директора на ОДПБЗН график.

(2) Обемът на ТО-1 на ПТ включва операциите по ЕТО и допълнителни операции в обем, регламентиран от инструкциите на производителите, дадените указания от ДМТОСО, ГДПБЗН и приложение № 12.

(3) Техническо обслужване № 1 се извършва от ВСА и екипа на ПА под ръководството на ръководителя на ДС в гаража на РСПБЗН, а при необходимост част от операциите се извършват в АРР на ОДПБЗН или НСПБЗН.

(4) Техническо обслужване на МА, включени в комплектацията на ПМ, се извършва по време на ТО-1 на съответната ПМ.


Чл. 86. Техническо обслужване № 2 (ТО-2) на ПТ се извършва в АРР и АРБ съгласно регламентираната периодичност, ред и обем на работа в инструкциите на производителите и дадените указания на ГДПБЗН и ДМТОСО. При ТО-2 се отчита и приравненият пробег (отработените моточасове), като се извършват и допълнителни операции (приложение № 13).


Чл. 87. (1) Техническо обслужване 1 и 2 на новодоставена ПТ за времето на гаранция и договорения срок за следгаранционно обслужване се извършват в сервизи на доставчика на ПТ в периодичност и обем, указани от производителя.

(2) След изтичане на сроковете по ал. 1 ТО-1 и ТО-2 на ПА се извършва в посочени от доставчика на техниката сервизи или в АРР и АРБ - МВР.


Чл. 88. (1) Сезонното техническо обслужване (СТО) на ПТ се извършва на места, по ред и начин, указани в Инструкция № I-83/31.08.1994 г.

(2) Сезонното техническо обслужване се извършва два пъти годишно по утвърден от директора на ОДПБЗН график.

(3) Сезонното техническо обслужване е насочено към подготовка на ПТ за работа през есенно-зимния и пролетно-летния период и се обединява с ТО-2. На него освен указаните в други нормативни актове на МВР дейности се извършват и всички дейности от ТО-1 и ТО-2 по тази инструкция, както и допълнителни операции за подготовката на ПТ за работа при есенно-зимни или пролетно-летни експлоатационни условия.

(4) След приключване на СТО есен - зима директорът на ОДПБЗН назначава комисия, която извършва технически преглед на пожарната техника.

(5) Техническият преглед се извършва ежегодно през периода 1 - 20 ноември. За резултатите от него комисията по ал. 4 изготвя протоколи за технически преглед на ПА (приложение № 14), МА (приложение № 15) и до 30 ноември ги изпраща в ГДПБЗН - МВР, съпроводени от контролен лист (приложение № 16). В протоколите комисията дава крайна оценка за техническото състояние на ПТ - годна/негодна за експлоатация, и вписва обобщените данни за ПА до 31 октомври на текущата година.

(6) За ПТ, оценена от комисията като негодна за експлоатация, в ГДПБЗН - МВР се изпраща заявка за доставка на резервни части (приложения № 17 и 18), обобщена по видове и количества за ОДПБЗН.

(7) При промяна на техническото състояние на ПТ в периода след изпращане на протоколите по ал. 5 в ГДПБЗН - МВР се изпраща копие от протокола за повреда (приложение № 19).


Чл. 89. При подготовката на ПТ за експлоатация при есенно-зимни и пролетно-летни експлоатационни условия освен указаните дейности в нормативните актове на МВР се провежда и обучение на ВСА по теми съгласно приложение № 20.


Чл. 90. Не по-рядко от един път в годината пожарните автомобили преминават годишен технически преглед в оторизирани сервизи.


Глава шеста.
РЕМОНТ НА ПОЖАРНАТА ТЕХНИКА

Чл. 91. В зависимост от предназначението, характера и обема на извършваните операции на ПТ се извършват текущ, среден и капитален ремонт.


Чл. 92. Текущият ремонт (ТР) има за задача да поддържа ПТ в изправно състояние до извършването на среден ремонт, без да намалява работоспособността на техниката.


Чл. 93. Средният ремонт (СР) има за задача да възстанови ПТ до степен, която да осигури нормалната й експлоатация до извършването на капитален ремонт, без да намалява работоспособността на техниката.


Чл. 94. Капиталният ремонт (КР) се извършва за възстановяване на ПТ чрез подмяна или възстановяване на всички износени части, възли и агрегати.


Чл. 95. (1) Ремонтите на гаранционната ПТ се извършват в сервизи, посочени от производителя (доставчика) на техниката.

(2) Ремонтите на базовите шасита на извънгаранционните ПА се извършват в АРР и АРБ - МВР или във фирмени сервизи на определен цикъл (пробег или отработени моточасове), който определя последователността на отделните видове ремонт (ТР, СР или КР) по ред и начин, указан в други нормативни актове на МВР, технологичните карти (каталозите) и инструкциите на производителите.

(3) Ремонтите на субструктурата на ПА се извършват в ремонтните бази на НСПБЗН - МВР, АРР и АРБ - МВР при наличие на квалифициран персонал и технологично оборудване или в сервизи, посочени от доставчика на техниката.

(4) Видовете ремонти на ПТ и цикли между тях се извършват в съответствие с определените в други нормативни актове на МВР пробези и/или отработени моточасове.

(5) В случаите, когато ПТ е покрила установените норми за ремонт, но в резултат на добра поддръжка (високото качество на предшестващия ремонт) не се нуждае от ремонт, комисия, определена от директора на ОДПБЗН, съставя констативен протокол за техническото състояние с предложение за удължаване на междуремонтния пробег до 20 %. Протоколът се утвърждава от директора на ОДПБЗН и се прилага в отчетните документи на ПТ.

(6) Доставката на резервни части за пожарна техника се извършва от ДМТОСО - МВР по обобщена от ГДПБЗН - МВР заявка за цялата страна.


Чл. 96. (1) Когато стойността на ремонта на аварирала ПТ по предварително направена оценка от специализиран сервиз ще надхвърли 70 % от нейната първоначална стойност, ПТ не се ремонтира. Техниката се предлага за отчисляване от щата на ОДПБЗН по определения в МВР ред.

(2) Преценката за целесъобразност от извършване на ремонт на ПТ, претърпяла пътно-транспортно произшествие (ПТВ), се извършва от застрахователя.


Глава седма.
ЕКСПЛОАТАЦИЯ И СЪХРАНЕНИЕ НА ГАСИТЕЛНИТЕ ВЕЩЕСТВА

Чл. 97. При изпълнение на оперативна задача, която налага използването на ГВ за специално пожарогасене (химически газове, пенообразувател, прах), същите се дозират и използват според указанията на производителя и/или дадените допълнителни указания от ГДПБЗН - МВР.


Чл. 98. Оперативният резерв и складовите запаси от ГВ се съхраняват в оригиналната опаковка при осигурени условия, указани от инструкциите на производителя.


Чл. 99. Гасителни вещества, които не са доставени в оригинална опаковка, се съхраняват при условия, указани от ГДПБЗН - МВР.


Чл. 100. (1) След изтичане на указания срок за съхранение на течните и прахообразните ГВ ежегодно в Научно-приложния институт за пожарна безопасност и защита на населението (НПИПБЗН) се изпраща проба за лабораторен анализ за установяване годността им.

(2) Резултатите от извършения лабораторен анализ се оформят в протокол, който се изпраща за сведение и съхранение в съответното структурно звено на НСПБЗН - МВР.

(3) Проба за лабораторен анализ по ал. 1 се изпраща и когато срокът на годност, указан от производителя, не е изтекъл, но в процеса на съхранение е настъпило видимо намаляване на гасителния ефект и/или промяна на физичните свойства на ГВ.

(4) Проба за лабораторен анализ по ал. 1 се изпраща и от ГВ, с който са заредени ПА, ако е изтекла една година от датата на зареждането им.

(5) Ако резултатите от лабораторния анализ по ал. 3 показват, че ГВ е негодно, пред доставчика на ГВ се прави рекламация по ред и начин, указани в други нормативни актове на МВР.

(6) Ако резултатите от лабораторния анализ по ал. 3 показват, че ГВ е негодно в резултат от неправилно съхранение, на виновните длъжностни лица се търси имуществена отговорност по реда, определен в МВР.

(7) Ако резултатите от лабораторния анализ по ал. 1 показват, че ГВ е негодно и е изтекъл срокът на годност, ГВ се бракува по ред, определен в други нормативни актове на МВР.


Чл. 101. (1) Гасителните вещества се използват само по предназначение.

(2) Допуска се използването на бракувани ГВ, при които е намален гасителният ефект, за покриване на нормативите за проверка и оценка практическата подготовка на личния състав и при обучение на ВСА за работа с ПА.


Чл. 102. Резервоарите (бункерите) на инсталациите на АПГ с ГВ се зареждат по начин, указан от производителя, и на места, защитени от влага, силни въздушни течения и запрашаемост, при осигурена надеждна защита на дихателните органи на служителите, извършващи зареждането.


Чл. 103. (1) Експлоатацията и съхранението на ГВ - втечнени газове, използвани като гасителни агенти или транспортиращи газове, се извършва съгласно инструкциите на производителите и указанията на ГДПБЗН - МВР.

(2) Всички съдове, работещи под налягане, преминават указаните в нормативните актове проверки и изпитания.

(3) Бутилките за втечнени газове се зареждат в лицензирани пълначни пунктове.


Чл. 104. (1) Доставчиците на ГВ представят на български език инструкция за експлоатация на ГВ и сертификат, удостоверяващ произхода и качеството на всяка една партида ГВ.

(2) Преди приемане на доставката ГДПБЗН - МВР организира и провежда входящ контрол на качеството на ГВ, като в присъствието на доставчика взема минимум три проби от всяка партида и ги изпраща за анализ в НПИПБЗН.

(3) Всички видове ГВ за специално пожарогасене се доставят по утвърдени от директора на НСПБЗН - МВР спецификации.


Глава осма.
НОРМАТИВИ ЗА ОЦЕНКА СЪСТОЯНИЕТО НА ПОЖАРНАТА ТЕХНИКА

Чл. 105. (1) Оценка за състоянието на ПТ се извършва по ред, определен в тази инструкция и Инструкция № I-83/31.08.1994 г.

(2) Оценката се извършва с цел установяване на настъпилите по време на експлоатация изменения в техническото й състояние и предприемане на необходимите мерки, които да доведат контролираните показатели на техническото състояние в съответствие с тези, заложени в техническата документация.


Чл. 106. Основните критерии при оценка техническото състоянието на ПТ са експлоатационен срок, интензивност на появата на откази и неизправности.


Чл. 107. (1) Основни възли, агрегати, на които се извършва оценка на техническото състоянието на ПТ, са: двигател, съединител, скоростна и раздатъчна кутия, главно предаване (задни и предни мостове), окачване, система за управление, спирачна система, кабина (купе) и ел. система.

(2) Освен указаните в ал. 1 за основни агрегати, възли и системи се считат и центробежната помпа, силоотводната кутия за помпата, редукторът на помпата, системата за включване и изключване на помпата, вакуумсъздаващата система, системата за прахово гасене, стационарният ежектор-смесител, цистерните за вода и пенообразувател, спирателната арматура и тръбната комуникация, специалната надстройка (кран-стрела, стълба, водопенният агрегат, електроагрегатът и др.).


Чл. 108. (1) При оценка състоянието на ПТ освен указаните в други нормативни актове на МВР, за съществени неизправности се считат и неизправностите, дадени в приложение № 21.

(2) При оценка състоянието на ПТ, освен указаните в Инструкция № I-83/31.08.1994 г., за несъществени неизправности се считат и неизправностите, дадени в приложение № 22.


Глава девета.
ИЗИСКВАНИЯ ЗА СЪОТВЕТСТВИЕ, ПРОВЕРКИ И ИЗПИТВАНИЯ НА ПОЖАРНАТА ТЕХНИКА

Чл. 109. (1) Пожарната техника и ГВ на НСПБЗН - МВР отговарят на изискванията на действащите в страната норми и стандарти (БДС - ЕN).

(2) Допуска се използване на принципно ново технологично оборудване (в т.ч. ПТ и ГВ), за което няма действащи стандарти, ако то съответства на изискванията на стандартите в страната производител (NFPА, DIN, BS и др.) и е одобрено за използване от пожарната служба на тази страна.

(3) Доставчиците на ПТ и ГВ представят необходимите документи, удостоверяващи изпълнението на изискванията на ал. 1 или ал. 2.

(4) Преди въвеждане в експлоатация на ПТ и ГВ по ал. 2 НПИПБЗН провежда тестове и изпитвания в съответствие с указанията за експлоатация на производителя и дава становище за приложимост.

(5) При доставката на употребявана ПТ към документите по ал. 3 се представя и протокол за резултатите от проведено контаминационно изследване за съответствие с действащите в Р България хигиенно-санитарни норми.


Чл. 110. (1) Годността на ПТ се оценява при въвеждането й на оперативно дежурство и периодично по време на нейната експлоатация.

(2) Оценяването по ал. 1 се извършва чрез визуална проверка и чрез изпитвания.

(3) Визуалната проверка се извършва ежедневно - при сутрешна смяна и вечерна проверка на ДС и след използване.


Чл. 111. (1) Изпитванията на ПТВ, с изключение на тези, провеждани от състава на ДС по време на сутрешна смяна и вечерна проверка, се извършват по годишни графици, утвърдени от началника на съответното структурно звено на НСПБЗН.

(2) Изпитванията по ал. 1 се извършват съгласно указанията на производителите и в съответствие с действащите нормативни актове и стандарти за ПТВ.

(3) Ръководителите на структурни звена на НСПБЗН - МВР или упълномощени от тях служители са длъжни да организират провеждането на изпитвания на ПТВ и преминаването на годишен технически преглед (ГТП) на дислоцираните в службите ПА.

(4) Финансирането на дейностите по изпитване на ПТВ и преминаването на ГТП се осигурява от бюджета на СД и ОД ПБЗН.


Чл. 112. (1) Изпитванията на ПТВ по чл. 111 ал. 1 се извършват от комисия, определена със заповед на ръководителя на съответното структурно звено на НСПБЗН - МВР.

(2) Изпитванията и/или проверките на съоръжения с повишена опасност, подлежащи на технически надзор, се извършват от ИСТН при ДМТОСО - МВР и се отразяват в надзорната книга на съответното съоръжение.


Чл. 113. (1) Изпитванията на диелектричните прибори се извършват в указаната в приложение № 23 периодичност, в лицензирани изпитвателни лаборатории.

(2) Резултатите от изпитванията по ал. 1 се оформят в протоколи. Върху диелектричните прибори се поставя щемпел за крайния срок за последващото изпитание.


Чл. 114. (1) Изпитванията на ПТВ се извършват в указаната периодичност и методика (приложение № 24), като резултатите се нанасят в дневници (приложение № 25).

(2) Изпитванията по ал. 1 се провеждат в РСПБЗН (УПБЗН), като всяка ОДПБЗН се комплектува с необходимите тежести и приспособления за извършване на изпитванията и ги предоставя на РСПБЗН съобразно утвърдените графици.

(3) За всеки вид ПТВ, подлежащо на периодични изпитвания, се води отделен дневник (приложение № 25), който се прошнурова, прономерова, подпечатва и подписва от ръководителя на съответното структурно звено на НСПБЗН - МВР.


Чл. 115. Документите по чл. 109, ал. 4 и 5, протоколите по чл. 100, ал. 2, чл. 112, ал. 2 и чл. 113, ал. 2, книгите по чл. 112, ал. 3 и дневниците по чл. 114 се съхраняват 5 години след изчерпване (бракуване) на ГВ или бракуване на съответното ПТВ.


Чл. 116. (1) При установяване на неизправности или отклонения от изискванията ПТВ се снема от експлоатация до отстраняване на констатираните неизправности или при невъзможност да бъде възстановено се отчислява и бракува.

(2) Повторното въвеждане на снетото от експлоатация и възстановено ПТВ по ал. 1 се извършва след проведени изпитвания и попълване на предвидените в тази глава отчетни документи.


Чл. 117. Ръчните пожарникарски стълби, използвани за обучение в учебните заведения на МВР, се изпитват на всеки 3 месеца и след всеки ремонт.


Чл. 118. (1) Спасителните въжета, използвани за нуждите на НСПБЗН - МВР, трябва да бъдат обозначени с фирмения знак на производителя, годината на производство и номера на стандарта, на който те отговарят. Те се подлагат на изпитване съгласно указанията на производителя.

(2) За всяко спасително въже се изготвя отчетен картон (приложение № 26), към който се прилага платнената лента, откъсната при получаване на въжето.

(3) Не се допуска използването в операции като основни след изтичане на 4 години от датата на производство на спасителните въжета или след динамични натоварвания, равни и по-големи от фактор "1". Такива въжета могат да се използват само за спомагателни действия.

(4) При експлоатация спасителните въжета не трябва да влизат в съприкосновение с омазняващи и агресивни вещества.

(5) След употреба спасителните въжета се почистват и изсушават.

(6) Не се допуска спасителните въжета да се сушат навити, както и в помещения с температура на въздуха над 50 °С или на пряка слънчева светлина.


Чл. 119. (1) Уредите за първоначално пожарогасене (пожарогасители, импулсни системи и др.) преминават изпитвания в обем и периодичност съгласно указанията на производителите им, но не по-рядко от един път годишно.

(2) Извършените периодични изпитвания по ал. 1 се отразяват чрез поставяне на маркиращ стикер, указващ крайния срок за последваща проверка.

(3) Ежемесечно по време на ТО на уредите за първоначално пожарогасене, поставени в ПА, се извършва проверка на закрепването и при необходимост се боядисват.

(4) На всеки 5 години на уредите за първоначално пожарогасене, работещи под налягане, се извършва хидравлично изпитване и върху корпуса им се щемпелова крайният срок на последващо изпитание.


Глава десета.
ОКОМПЛЕКТОВАНЕ НА ЛИЧНИЯ СЪСТАВ НА НСПБЗН - МВР С ИНДИВИДУАЛНА ЕКИПИРОВКА И ЛИЧНИ ПРЕДПАЗНИ СРЕДСТВА

Чл. 120. За участие в ПГ, АСД и ОПМПП личният състав от НСПБЗН - МВР се окомплектува с индивидуална екипировка и лични предпазни средства съгласно стъкмителна таблица (приложение № 27).


Чл. 121. За своевременно възстановяване на оперативната готовност след изпълнение на оперативна задача в ОДПБЗН се осигурява до 10 % резерв от ПТВ и до 100 % резерв от ГВ по видове и количества, определени в стъкмителните таблици (приложения № 1, 2,3 и 27).


Чл. 122. За окомплектуване с индивидуална екипировка и лични предпазни средства на спасителни екипи от НСПБЗН - МВР при участие в международни мисии в ГДПБЗН се създава и съхранява резерв за окоплектоване на отряд до 20 човека и изграждане на полеви лагер съгласно таблици (приложение № 28).


Заключителни разпоредби

§ 1. Инструкцията за експлоатация на пожарната техника на Национална служба "Пожарна безопасност и защита на населението" отменя Инструкция за експлоатация на пожарната техника № I-133/13.05.1997 г.; изм. и доп. с Инструкция № I-185/19.10.2004 г.


§ 2. Инструкцията за експлоатация на пожарната техника на Национална служба "Пожарна безопасност и защита на населението" отменя чл. 293 от Инструкция за експлоатация, планиране и МТО на МПС, инженерна и бойна техника в МВР № I-83/31.08.1994 г.


§ 3. Изпълнението на инструкцията се възлага на директорите на НСПБЗН - МВР, ОДПБЗН - МВР, ДМТОСО - МВР и Д "Свръзки" - МВР.


§ 4. Контролът по нейното изпълнение се възлага на главния секретар на МВР.


Приложение № 1 към чл. 11



Стъкмителна таблица на минималните количества ПТВ и МА за комплектоване на автомобилите за пожарогасене на НСПБЗН - МВР
Наименование на ПТВ     АГВП АКГ
тип на АПГ Мяр- АГВ лек сре- те- лек сре- те-
  ка     ден жък   ден жък
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Брадва (голяма киркобрадва) бр. 1 1 1 1 1 1 1
Вила метална бр. 1 1 2 2 1 2 2
Водовземателна стойка бр. 1 1 1 1 1 1 1
Водосъбирател 2В/А (2 х фи 75/110 (125) mm) бр. 1 1 1 1 1 1 1
Въже за клапана на смукателната цедка L=15 - 20 m бр. 1 1 1 1 1 1 1
Въже за смукателна линия L=20 - 30 m бр. 1 1 1 1 1 1 1
Групов осветителен прибор бр. 1 1 2 2 1 2 2
Диелектрични боти чф. 1 1 1 1 1 1 1
Диелектрични ножици 1000V бр. 1 1 1 1 1 1 1
Диелектрични ръкавици чф. 1 1 1 1 1 1 1
Диелектрично килимче бр. 1 1 1 1 1 1 1
Дихателен апарат със сгъстен въздух к-т за всеки член на екипа
Ключ за надземен пожарен хидрант бр. 1 1 1 1 1 1 1
Ключ за подземен пожарен хидрант бр. 1 1 1 1 1 1 1
Ключ за подземен спирателен кран бр. 1 1 1 1 1 1 1
Ключ за съединители А/В/С бр. 2 2 2 2 2 2 2
Лента сигнална заградителна L=100 m бр. 1 1 2 2 1 2 2
Лопата бр. 1 1 2 2 1 2 2
Лост метален, L=1,5 - 2 m бр. 1 1 1 1 1 1 1
Лост тип "Кози крак" бр. 1 1 1 1 1 1 1
Моторен трион за дърво бр. 1 1 1 1 1 1 1
Моторен циркуляр бр.     1 1   1 1
Носилка санитарна бр. 1 1 1 1 1 1 1
Пеногенератор В бр.     2 2   2 2
Пеногенератор С бр.   2 2 2 2 2 2
Пеноструйник В бр.     2 2   2 2
Пеноструйник С бр.   2 2 2 2 2 2
Пожарогасител с въглероден диоксид 5 - 8 kg бр. 1 1 1 1 1 1 1
Прахов пожарогасител 6 - 12 kg бр. 1 1 1 1 1 1 1
Променител А/В (110/75) бр. 1 1 1 1 1 1 1
Променител В/С (75/52mm) бр. 2 2 2 2 2 2 2
Противохимическо облекло по EN 943 к-т за всеки член на екипа
Радиостанция мобилна бр. 1 1 1 1 1 1 1
Радиостанция носима бр. 2 2 2 2 2 2 2
Разклонител В/СВС (75/75, 2 х 52mm) бр. 1 1 2 2 1 2 2
Разузнавателно въже L=100 m бр. 1 1 1 1 1 1 1
Резервни бутилки за дихателен апарат к-т по 1 к-т за всеки ДА
Санитарна чанта к-т 1 1 1 1 1 1 1
Сигнален конус бр. 4 4 4 4 4 4 4
Смукателна тръба А (фи 110/фи 125 mm), L=8 m бр. 1 1 1 1 1 1 1
Смукателна тръба В (фи 75 mm), L=8 m бр. 1   1 1   1 1
Смукателна цедка А (фи 110/фи 125 mm) бр. 1 1 1 1 1 1 1
Смукателна цедка В (фи 75 mm) бр. 1   1 1   1 1
Спасително въже L=20 - 30 m бр. 1 1 2 2 1 2 2
Струйник (турбоструйник) В (75 mm) бр. 2 2 2 2 2 2 2
Струйник (турбоструйник) С (52 mm) бр. 2 2 2 2 2 2 2
Стълба палка бр. 1   1 1   1 1
Стълба четиризвенна сглобяема L= 8 m бр. 1 1 1 1 1 1 1
Стълба щурмова бр. 1   1 1   1 1
Топлозащитно облекло - лек тип по EN 1486 бр.   2 2 2 2 2 2
Топлозащитно облекло - тежък тип по EN 1486 бр.     2 2   2 2
Хидравличен комплект за АСД к-т     1 1   1 1
Шланг В (фи 75 mm), L=10 m к-т със съединители тип                
Щорц В (75mm) бр. 1 1 1 1 1 1 1
Шланг В (фи 75 mm), L=20 m к-т със съединители тип                
Щорц В (75 mm) бр. 5 5 10 10 5 10 10
Шланг С (фи 52 mm), L=20 m к-т със съединители тип                
Щорц С (52 mm) бр. 5 5 10 10 5 10 10
Шлангова кръпка комбинирана В/С (75/52 mm) метална бр. 1 1 1 1 1 1 1
Шлангово мостче бр. 2 2 2 2 2 2 2
Шлангово самарче бр. 1 1 1 1 1 1 1
                 

Забележка: Думата "фи" в таблицата = Ж


Приложение № 2 към чл. 12, ал. 5



Стъкмителна таблица
на минималните количества ПТВ и МА за комплектоване на аварийно-спасителните автомобили на НСПБЗН - МВР
Наименование на ПТВ и МА     АСА-2
тип на АПГ Мярка АСА-1 среден тежък
1 2 3 4 5
Водолазна екипировка к-т     4
Водоспасителни жилетки бр.     4
Генератор за ел. ток 8 kVА бр. 1 1 1
Групов осветителен прибор бр. 1 2 2
Двигател извънбордов за лодка бр.     1
Диелектрични боти чф. 1 1 1
Диелектрични ножици 1000V бр. 1 1 1
Диелектрични ръкавици чф. 1 1 1
Диелектрично килимче бр. 1 1 1
Дихателен апарат със сгъстен въздух к-т за всеки член на
    екипа
Кабелна макара в комплект с кабели с дължина 25 m бр. 1 2 4
Лента сигнална заградителна L=100 m бр. 1 2 2
Лодка надуваема с твърдо дъно к-т     1
Лопата бр. 1 2 2
Лост метален, L=1,5 - 2 m бр. 1 1 1
Лост тип "Кози крак" бр. 1 1 1
Моторен компресор бр.     1
Моторен трион за дърво бр. 1 1 1
Моторен циркуляр бр.   1 1
Моторна помпа 8/800 бр.     1
Носилка санитарна бр. 1 1 1
Пожарогасител с въглероден диоксид 5 - 8 kg бр. 1 1 1
Прахов пожарогасител 6 - 12 kg бр. 2 2 2
Помпа потопяема 220/380 V в комплект с кабел бр.   2 3
Пневматични повдигателни възглавници к-т 1 1 1
Противохимическо облекло по EN 943 к-т за всеки член
    на екипа
Радиостанция мобилна бр. 1 1 1
Радиостанция носима бр. 2 2 2
Разузнавателно въже L=100 m бр. 1 1 1
Резервни бутилки за дихателен апарат к-т 1 по 2 к-та
      за всеки ДА
Санитарна чанта к-т 1 1 1
Сигнален конус бр. 4 4 4
Смукателна тръба А (фи 110/фи 125 mm), L=8 m бр.     1
Спасително въже L=20-30 m бр. 1 2 2
Стълба палка бр.   1 1
Стълба четиризвенна сглобяема L= 8 m бр. 1 1 1
Хидравличен комплект за АСД к-т 1 1 1
Шланг В (фи 75 mm), L=20 m к-т със съединители тип        
Щорц В (75 mm) бр.     5
Шланг С (фи 52 mm), L=20 m к-т със съединители тип        
Щорц С (52 mm) бр.     5
Въже за смукателна линия L=20 - 30 m бр.     1
Въже за клапана на смукателната цедка L=15 - 20 m бр.     1
         

Забележка: Думата "фи" в таблицата = Ж


Приложение № 3 към чл. 14



Стъкмителна таблица
на минималните количества ПТВ и МА за комплектоване на пожарните подемни средства на НСПБЗН - МВР
Наименование на ПТВ и МА Мярка АС АП АК
Групов осветителен прибор бр. 1 1 1
Диелектрични боти чф. 1 1 1
Диелектрични ножици 1000V бр. 1 1 1
Диелектрични ръкавици чф. 1 1 1
Диелектрично килимче бр. 1 1 1
Дихателен апарат със сгъстен въздух к-т за всеки член
    на екипа
Лента сигнална заградителна L=100 m бр. 1 1 1
Моторен трион за дърво бр. 1 1  
Моторен циркуляр бр. 1 1  
Носилка санитарна бр. 1 1  
Прахов пожарогасител 6 - 12 kg бр. 1 1 1
Променител В/С (75/52mm) бр. 1 1  
Радиостанция мобилна бр. 1 1 1
Радиостанция носима бр. 2 2 2
Разклонител В/СВС (75/75, 2 х 52mm) бр. 1 1  
Резервни бутилки за дихателен апарат к-т по 1 к-т за ДА
Санитарна чанта к-т 1 1 1
Сигнален конус бр. 4 4 4
Спасително въже L=20 - 30 m бр. 2 2  
Шланг В (фи 75 mm), L=20 m к-т със съединители тип        
Щорц В (75 mm) бр. 2 2  
Шланг С (фи 52 mm), L=20 m к-т със съединители тип        
Щорц С (52 mm) бр. 5 5  
Шлангово самарче бр. 2 2  

Забележка. Подемните средства се оборудват с ПТВ при наличие на шкафове (ракли) за ПТВ.

Забележка 2: Думата "фи" в таблицата = Ж


Приложение № 4 към чл. 15, ал. 2



Номенклатура
за оборудване с апаратура и медикаменти на пожарен медицински автомобил на НСПБЗН - МВР
Наименование Брой
1 Комплект (чанта) за спешна помощ и бойна готовност в медицинските служби на МВР 1
2 Амбу 1
3 Кислородна бутилка (10 l), комплект с редуцир-вентил, овлажнител и маска 1
4 Ларингоскоп с водач 1
5 Крачен аспиратор 1
6 Интубационни тръби 3
7 Шини надуваеми, комплект 1
8 Яка шийна 1
9 Шина за гръбначен стълб 1
10 Носилка 1
11 Инфузионни разтвори:  
  - Сол.глюкозе 5 % / 500 ml; 5
  - Серум глюкозе 500 ml; 5
  - Натрии хлорати 0,9 % / 500 ml; 5
  - Рингер 500 ml; 5
  - Хартман 500 ml; 5
  - Левулоза 5 % / 500 ml; 5
  - Хемохес 500 ml. 5
12 Система - кръвопреливна 40
13 Абокат 10
14 Ръкавици хирургически латексови, чф. 20
15 Ръкавици еднократни полиетиленови, чф. 50
     

Забележка. Изискванията са минимални и са съобразени с утвърдената от МИ - МВР с рег. № 2145/28.02.2005 г. номенклатура.


Приложение № 5 към чл. 25



Критерии
за определяне техническата осигуреност с пожарна техника на структурните звена на НСПБЗН - МВР
Критерии Определя се Норматив за техническа осигуреност
1 2 3
1. Степен на РСПБЗН Минимален брой ПА на РСПБЗН I ст. - 3 бр.;
  ежедневно дежурство РСПБЗН II ст. - 2 бр.;
    РСПБЗН III ст. - 1 бр.;
    УПБЗН - 1 бр.
  Минимален брой ЛОЩА 1 бр. за всяка степен РСПБЗН
  и автомобили за ДПК и  
  ПД  
2. Превишаване с над 50 % на сред- Завишение броя на ПА за 1 бр. за всяка степен РСПБЗН при
ния брой население в обслужваните поддържане на ежедневно превишаване на критерия
общини или временно пребиваващи дежурство  
в курортните комплекси за съответ-    
ната степен на РСПБЗН: Завишение броя на ЛОЩА 1 бр. за всяка степен РСПБЗН при
(I ст. - 50 000 ж.; II ст. - 25 000 ж.; и автомобили за ДПК и ПД превишаване на критерия
III ст. - 12 500 ж.)    
3. Надвишаване времето за въвеж- Завишаване броя на ПА По 1 бр. ПА за всяко надвишаване
дане на силите и средствата в райо- за поддържане на ежеднев- на нормативното време 2,5 пъти
ните за действие до 10 минути в но дежурство в РСПБЗН  
рамките на градовете и до 25 мину-    
ти в останалите населени места    
4. Специфика на застрояването и АПГ лек тип в общия брой По 1 бр. за всеки две РСПБЗН
характер на инфраструктурата на ПА на ежедневно в столицата
охраняваната от РСПБЗН територия дежурство По 1 бр. за всеки две РСПБЗН в
    областните центрове с повече от
    една РСПБЗН
    За останалите РСПБЗН - по предло-
    жение на ОДПБЗН
  АПГ тежък тип в общия По 1 бр. за всеки две РСПБЗН в
  брой ПА на ежедневно столицата и в областните центрове
  дежурство с повече от една РСПБЗН
    За останалите РСПБЗН от I и II степен:
    - 1 бр., когато 50 % от урбанизираните
    територии в района на РСПБЗН не са
    осигурени с необходимото ПП водо-
    снабдяване
    - 2 бр., когато над 50 % от урбанизира-
    ните територии в района на РСПБЗН
    не са осигурени с необходимото ПП
    водоснабдяване
    За РСПБЗН III ст. - по предложение на
    ОДПБЗН
  Брой на мотоциклетите за По 1 бр. за всяка обслужвана община
  осъществяване на ДПК  
  през летния сезон  
  Медицински автомобил с 1 бр. на всеки две РСПБЗН в
  екип на ежедневно столицата и в областни центрове
  дежурство с повече от една РСПБЗН;
    За останалите РСПБЗН в областните
    центрове - по 1 бр.
5. Преминаване на Общоевропейски Тип и брой на аварийно- 1 бр. АСА лек тип на всеки 2 РСПБЗН
транспортен коридор и автомагист- спасителните автомобили в столицата и в областните центрове
рали през охраняваната от РСПБЗН (или АПГ с оборудване за с повече от една РСПБЗН;
територия АСД) в общия минимален 1 бр. АСА среден тип на всеки 4
  брой ПА на ежедневно РСПБЗН в столицата и в областните
  дежурство центрове с повече от една РСПБЗН;
    1 бр. АСА тежък тип на всеки 8 РСПБЗН
    в столицата и в областните центрове с
    повече от една РСПБЗН;
    Не по-малко от 1 бр. АПГ с оборудване
    за АСД за останалите РСПБЗН
6. Наличие на обекти, изискващи Минимален брой ПА за Не по малко от 1 бр.за всяка степен
използването на автомобили за комбинирано (прахово) РСПБЗН
комбинирано (прахово) пожаро- гасене на ежедневно  
гасене и/или складове за ЛЗТ, ГТ и дежурство в общия мини-  
ГГ от I или II категория мален брой ПА на еже-  
  дневно дежурство  
8. Височина на сградите в района АМС (АП) на ежедневно За РСПБЗН в столицата и областните
на РСПБЗН дежурство в РСПБЗН центрове с повече от една РСПБЗН -
    1 бр. на всеки две РСПБЗН;
    За РСПБЗН в останалите областни центрове - по 1 бр.
    За останалите РСПБЗН при доказана необходимост - 1 бр. по предложение на ОДПБЗН при характер на високо застрояване по смисъла на ЗУТ
9. Характер на земния релеф на Проходимост на базовите Преобладаващо равнинен - минимум
охраняваната от РСПБЗН територия шасита на АПГ и ЛОЩА 50 % от АПГ с повишена проходимост,
    а останалите, в т.ч. ЛОЩА - с нормална;
    Полупланински - минимум 50% от АПГ и ЛОЩА с висока проходимост, а останалите - с повишена;
    Планински - 100% от АПГ и ЛОЩА с висока проходимост.
10. Областни градове и областни Наличие на звено за тежка По 1 бр. ЗТОН и МАРБ за всеки град -
градове - административен център оперативна намеса административен център на
на район за планиране от терито- (ЗТОН) и мобилна авто- район за планиране;
рията на Р България ремонтна база (МАРБ) За останалите областни центрове, при
    доказана необходимост и по предложе-
    ние на ОДПБЗН
11. Категория на ОДПБЗН Брой на ЛОЩА За СДПБЗН - по 1 бр. ЛОЩА за ръко-
    водния състав на СДПБЗН и началници на отдели и сектори, 2 бр. за ОДГ; 1 бр. за група ЕИП.
    За ОДПБЗН:
    - I категория - 4 бр.;
    - II категория - 3 бр.;
    - III категория - 2 бр.
  Брой автомобили за ГДЗС - СДПБЗН - 3 бр.
    - ОДПБЗН I категория - 2 бр.;
    - ОДПБЗН II и III категория - 1 бр.;
  Брой на товарните - СДПБЗН - 4 бр.
  автомобили - ОДПБЗН I категория - 3 бр.;
    - ОДПБЗН II категория - 2 бр.;
    - ОДПБЗН III категория - 1 бр.
     


Приложение № 6 към чл. 39, ал. 1



 
ЗАПОВЕД
рег. № .................../200...г.
 
ОТНОСНО: Разработване на нова (след извършен основен ремонт) пожарна техника (пожарен автомобил, моторен агрегат и др.), марка .............................................., модел........................................., шаси №......................................., двигател №......................................, ДК (рег.) №..................................., числящ се по щата на ОДПБЗН ............................................
В изпълнение изискванията на чл. 39, ал. 1 от Инструкцията за експлоатация на пожарната техника на НСПБЗН и инструкцията за разработване на нова пожарна техника от производителя (фирмата или сервиза, извършил основен ремонт)
 
ЗАПОВЯДВАМ:
 
1. Възлагам разработката на автомобила (моторния агрегат) да се извърши от: ..................................................................................................................................................................................................................................................
..........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
(име, презиме, фамилия, длъжност)
2. Маршрут (място) за разработка: ......................................................................................................................................................................................................................................................................................................
........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
3. Ред за разработка:
1 ден (дата) ................................. км (м.ч.)
2 ден (дата) ................................. км (м.ч.)
..................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
4. След изминаване на пробег (отработване на) .............................. км (м.ч.) да се извърши смяна на маслото на двигателя (трансмисията) в ................................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
(указва се точно къде)
5. След изминаване на пробег (отработване на)...................км (м.ч.) да се извърши ТО №.......... в .................................................................................................................................................................................................................
..........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
(указва се какво ТО, къде и кога и в какъв срок да се извърши)
6. Центробежната помпа да се разработи в следния порядък:
1 ден (дата)..................мин.
2 ден (дата)..................мин.
..................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Контрола по изпълнение на заповедта възлагам на ...................................................................................................................................................................................................................................................................................
...................................... - началник група "МТСО" при ОДПБЗН ........................................................................................................................................................................................................................................................
 

Директор на ОДПБЗН:

........................................

 


Приложение № 7 към чл. 39, ал. 5



ПРОТОКОЛ
за извършен преглед на пожарен автомобил (моторен агрегат)
 
Днес,...............200... г., в изпълнение на заповед №........./.........200...г. на директора на ОДПБЗН ................................................... , комисия в състав:
Председател: ............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
(име, презиме, фамилия )
и членове:
1. ........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
(име, презиме, фамилия )
2. ........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
(име, презиме, фамилия )
извърши преглед след разработката на пожарен автомобил (моторен агрегат):
марка.................................................. модел.......................................................................................................................................................................................................................................................................
шаси №........................... двигател №................................. ДК (рег.) №.....................................................................................................................................................................................................................................
собственост на ........................ по щата на............................................ дислоциран в...................................................................................................................................................................................................................
към ОДПБЗН...............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Разработката е извършена през периода ........................ 200 ... г. - ............................. 200 .... г. от:
1. ........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
2. ........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Запознавайки се с отчетните документи и извършвайки преглед на автомобила (моторния агрегат), комисията
 
УСТАНОВИ:
 
1. По време на разработката автомобилът (моторният агрегат) е изминал ..................... км (отработил ...................... мтч).
2. Работа на пожарната помпа: ........................... мтч.
3. Преминато ТО № ........ на ................. 200 .. г. в ......................................................................................................................................................................................................................................................................
   
1. Двигател изправен (да не) 10. Кормилна уредба изправна (да не)
2. Съединител изправен (да не) 11. Спирачна система изправна (да не)
3. Предавателна кутия изправна (да не) 12. Кабина изправна (да не)
4. Силоотводна кутия изправна (да не) 13. Електропускова система изправна (да не)
5. Трансмисия изправна (да не) 14. Електрогенератор изправен (да не)
6. Преден мост изправен (да не) 15. Осветителна система изправна (да не)
7. Заден(и) мост(ове) изправен(и) (да не) 16. Акумулаторна батерия за подмяна (да не)
8. Окачване изправно (да не) 17. Гуми за подмяна (да не)
9. Рама изправна (да не) 18. Каросерия изправна (да не)
 
ЗАКЛЮЧЕНИЕ: ШАСИ НА ПА ИЗПРАВНО
 
1. Центробежна помпа изправна (да не) 8. Водопенна комуникация изправна (да не)
2. Силоотводна кутия за помпата изправна (да не) 9. Цистерна за вода изправна (да не)
3. Редуктор на помпата изправен (да не) 10. Резервоар за пенообразувател изправен (да не)
4. Трансмисия на помпата изправна (да не) 11. Лафетен струйник изправен (да не)
5. Механизъм за включване на помпата изправен (да не) 12. Прахова инсталация изправна (да не)
6. Вакуумна уредба изправна (да не) 13. Сигнална система изправна (да не)
7. Ежектор-смесител и дозатор изправни (да не) 14. (Наименование)..........агрегат изправен (да не)
 
ЗАКЛЮЧЕНИЕ: НАДСТРОЙКА НА ПА ИЗПРАВНА
 
1. Двигател изправен (да не)
2. Стартерно устройство изправно (да не)
3. Акумулаторна батерия (ако има) изправна (да не)
4. Ходова част (ако има) изправна (да не)
5. Работен механизъм (помпа, трион, генератор, компресор и др.) изправен (да не)
 
ЗАКЛЮЧЕНИЕ: МОТОРНИЯТ АГРЕГАТ Е ИЗПРАВЕН
 
Комисията счита, че по своето техническо състояние автомобилът (моторният агрегат) е годен (негоден) за експлоатация и предлага на директора на ОДПБЗН да издаде заповед за поставяне на оперативно дежурство (да бъде рекламиран пред доставчика/ сервиза, извършил ремонта).
 

КОМИСИЯ:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:..........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

ЧЛЕНОВЕ: 1. ........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

2. ......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

.........................200 .... г.
 


Приложение № 8 към чл. 43, ал. 3


Схема за разчертаване на гаражна клетка за пожарен автомобил



Приложение № 9 към чл. 83, ал. 4


Операции, извършвани от водачите на специални автомобили по време на контролния преглед при сутрешна смяна и вечерна проверка


1. Външен оглед. Проверява се чистотата на кабината и наличието на външни повреди по автомобила. Проверяват се състоянието на рамата, елементите от окачването, ходовата част, действието и изправността на бравите и стъклоповдигащите механизми на всички врати;

2. Проверява се наличността на гориво в резервоара и при необходимост се дозарежда;

3. Проверяват се нивото и състоянието на маслото в картера на двигателя, охладителната течност в радиатора и при необходимост се дозареждат;

4. Проверяват се укрепването, нивото на електролита и наличието на сулфатизация по клемите на акумулаторната батерия. При необходимост се долива дестилирана вода, а клемите се почистват и притягат;

5. Проверява се налягането в гумите;

6. При работещ двигател се проверяват:

- изправността на кормилната система за управление;

- изправността на съединителя;

- механизма за превключване на скоростите;

- действието на спирачната система;

- работата на механизма за включване и изключване на пожарната помпа;

- изправността на осветителната инсталация и специалните звукови и светлинни сигнали;

- изправността на системата за почистване на стъклата;

7. Проверява се изправността и работата на вакуумсъздаващата система (на сутрешна смяна и след използването й), пожарната помпа, изправността на водната и водопенната комуникация, крановете и манометрите, изправността и работата на системите за дистанционно управление на лафетния струйник (ако има такъв);

8. Проверява се налягането на транспортиращия газ в бутилките на системата за прахово пожарогасене (ако има такава);

9. Проверява се изправността на пневматичните кранове на системата за прахово пожарогасене (ако има такава);

10. Проверява се изправността на мобилната радиостанция;

11. Проверява се наличността и състоянието на ПТВ и МА, числящи се на ВСА.

12. Проверяват се изправността и работата на системата за стабилизиране (опорите) на подемните средства (ако има такава);

13. Проверяват се изправността и работата на стрелата, състоянието на такелажна и херметичността на хидравличната система на подемните средства (ако има такива);

14. Проверява се изправността на крайните изключватели, стопорните и сигналните устройства и пултовете за управление на подемните средства (ако има такива);

15. Проверява се наличността и състоянието на числящите се към техническия пост инструменти и оборудване.



Операции, извършвани от екипа под ръководството на командира на екип по време на контролния преглед при сутрешна смяна и вечерна проверка


1. Проверява се чистотата на ходовата част и специализираната надстройка и при необходимост се почистват;

2. Проверява се наличността на пожарогасителните вещества в резервоарите на автомобилите и при необходимост се дозареждат;

3. Проверяват се наличността и изправността на ПТВ, числящо се на екипа;

4. Проверява се наличността и окомплектовката на МА, числящи се на екипа;

5. Проверяват се подреждането и закрепването на ПТВ и МА в отделните шкафове и на покрива на специализираната надстройка;

6. Проверява се изправността на индивидуалните радиостанции;

7. Проверяват се наличността и състоянието на оперативния резерв от ПТВ и МА.


Приложение № 10 към чл. 83, ал. 8



Дневник
за отчитане резултатите от извършения контролен преглед на пожарната техника от ВСА при сутрешна смяна
 
Дата Резул- Под- Под- Подпис на
  тати от пис пис ръководителя
  прег- на на на застъп-
  леда сдава- прие- ващата
    щия и мащия дежурна
    фами- и фа- смяна и
    лия милия фамилия
1 2 3 4 5
 
 
 
 
 


Приложение № 10а към чл. 83, ал. 8



Дневник
за отчитане резултатите от извършения контролен преглед на ПТВ от КЕ при сутрешна смяна
 
Дата Резул- Под- Под- Подпис на
  тати от пис пис ръководи-
  прег- на на теля на
  леда сдава- прие- застъп-
    щия и мащия ващата
    фами- и фа- дежурна
    лия милия смяна
        и фами-
        лия
1 2 3 4 5
 
 
 
 
 


Приложение 11 към чл. 84


Обем на операциите, включени в експлоатационно техническо обслужване (ЕТО)


А. По време на изпълнение на оперативна задача:

1. Пожарната машина се осигурява против самоволно потегляне (преместване);

2. При установяване на пътното платно ПМ се обозначава и сигнализира;

3. Водачът на СА проверява защитена ли е ПМ от въздействието на пожара или др. опасности и при необходимост я премества на безопасно място;

4. При работа от водоем се предприемат мерки против попадане в пожарната помпа на тиня, пясък, твърди предмети и други замърсявания;

5. При работа на пожарната помпа ВСА периодично следи за поява на нехарактерно ниво на шумове, чукане и/или вибрационни процеси по трансмисията и въртящите се части на помпата, температурния режим и налягането на маслото на двигателя, периодичността на смазване на центробежната помпа (за автомобилите, за които се изисква такова);

6. След приключване на работа се промива водо-пенната комуникация, продухват се комуникациите за подаване на пожарогасителен прах и резервоарите се разтоварват от остатъчно налягане на транспортиращия газ.

7. Цистерната с вода се напълва от водоизточник.


Б. Операции, извършвани от ВСА след завръщане на ПТ в гаража:

1. Проверява се наличността и състоянието на експлоатационните течности и при необходимост се дозареждат или подменят;

2. Изпуска се кондензатът от въздушните резервоари и филтъра на влагомаслоотделителя на пневматичната инсталация. Проверява се състоянието на дехидраторите (ако има такива);

3. Проверява се състоянието на възлите и агрегатите за възникнали технически неизправности по време на изпълнението на оперативната задача;

4. Почиства се кабината от замърсяване;

5. Попълват се отчетните документи.


В. Операции, извършвани от екипа под ръководството на КЕ:

1. Проверява се количеството пожарогасителни вещества в резервоарите и при необходимост се дозареждат.

2. Дозареждат се с пожарогасителен прах резервоарите на АГП и при необходимост се подменят бутилките с транспортиращ газ;

3. Почиства се замърсеното ПТВ;

4. Повреденото при изпълнение на оперативната задача ПТВ се подменя с изправно, а подмененото се отремонтира или се заделя за брак;

5. Използваните на пожара шлангове се подменят със сухи, а мокрите се измиват и подсушават;

6. Почиства се основно противопожарната техника;

7. Изразходваните на пожара пожарогасители се подменят със заредени;

8. Повредената, измокрената и/или замърсената индивидуална екипировка се подменя;

9. При необходимост се зареждат (подменят) акумулаторните батерии на уредите за осветление, радиовръзка и позициониране;

10. Празните бутилки за дихателните апарати се подменят с пълни от оперативния резерв.


Приложение № 12 към чл. 85, ал. 2


Обем на операциите, извършвани от екипа при техническо обслужване № 1 на пожарен автомобил, намиращ се на оперативно дежурство или в оперативен резерв


1. Пожарният автомобил се снема от дежурство и се разснаряжава.

2. Почистват се основно двигателят, трансмисията, шасито, кабината, шкафовете за ПТВ, помпеният отсек и специализираната надстройка.

3. Проверява се нивото на експлоатационните течности в системите на базовото шаси и при необходимост се доливат или подменят съобразно експлоатационния срок.

4. Проверява се нивото и гъстотата на електролита в акумулаторната батерия (АБ). При необходимост се долива дестилирана вода. Акумулаторната батерия се включва към зарядното устройство и се зарежда с необходимата сила на тока и напрежение. Клемите за свързване на АБ се почистват от сулфатизация и се намазват с технически вазелин (или грес), след което се притягат и АБ се укрепва.

5. Всички указани в пиктограмите възли и агрегати на ПА се гресират.

6. Проверяват се за течове резервоарите за вода и пенообразувател и се изпразват.

7. Резервоарът за вода се проверява за попаднали твърди предмети и се извършва оглед на вълноломите. Промива се за отстраняване на утайките и се зарежда с вода.

8. Резервоарът за пенообразувател се промива и зарежда с пенообразувател.

9. Извършва се диагностика и обслужване на пожарната помпа.

10. При необходимост се подменят експлоатационните течности в системите към специализираната надстройка (силоотводни кутии, редуктори, трансмисии и др.) и се гресират указаните възли и агрегати.

11. Проверява се техническото състояние и работата на вакуумсъздаващата система. Почиства се от нагар газоструйният вакуумапарат (ако има такъв). Констатираните технически неизправности се отстраняват.

12. Извършва се оглед на състоянието на смукателните тръби и смукателната цедка. Констатираните технически неизправности се отстраняват или увредените смукателни тръби и/или смукателна цедка се подменят с изправни. Смукателните тръби се почистват и талкират.

13. Проверяват се техническото състояние, работата и херметичността на водните и водопенните комуникации, лафетния струйник и системата за подаване на високо налягане. При наличие на технически неизправности, замърсяване, корозия, теч и др. се извършва разглобяване и почистване. Констатираните технически неизправности се отстраняват.

14. Проверява се състоянието на шланговете и съединителите им. Констатираните неизправности се отстраняват. Шланговете се талкират и пренавиват.

15. Проверяват се за повреди ръчните пожарни стълби. При необходимост се отремонтират или се подменят с изправни.

16. Проверява се изправността на водовземателната стойка и при необходимост се отремонтира.

17. Проверяват се изправността на разклонителите, състоянието на съединителите и херметичността на крановете. При необходимост се отремонтират или подменят.

18. Проверяват се техническото състояние и работата на струйниците. При необходимост се разглобяват, почистват и отремонтират.

19. Проверява се състоянието на ръчните инструменти. При необходимост се отремонтират, почистват и боядисват.

20. Проверява се състоянието на пеногенераторите и пеноструйниците. При необходимост се отремонтират и боядисват.

21. Проверява се състоянието на индивидуалните и груповите осветителни прибори и средства за радиовръзка. При необходимост се обслужват съгласно инструкциите на производителите.

22. Проверяват се изправността и сроковете на годност на уредите за първоначално пожарогасене. При необходимост се подменят.

23. Проверява се състоянието на сапаните и шегелите на автоподемните средства. При наличието на механични повреди, пукнатини или разкъсвания се подменят.

24. Извършва се почистване и ТО на моторните агрегати, след което се припалват двигателите им. Неизправните МА се отремонтират или подменят.

25. Проверява се налягането на транспортиращия газ в бутилките на праховите инсталации. При необходимост се дозареждат или подменят с пълни.

26. Проверява се състоянието на шланговете за подаване на пожарогасителен прах и съединителите им. При наличието на налепи и запушвания се продухват и подсушават. При механични повреди се подменят.

27. Проверява се състоянието на прахоструйниците. При необходимост се разглобяват и почистват.

28. Проверява се състоянието на метало-керамичните филтри и при необходимост се почистват или подменят с нови.

29. Проверява се изправността на пневматичните разпределители и кранове на системата за прахово пожарогасене.

30. Проверява се изправността на спасителните въжета и уредите за евакуация на застрашени хора. При наличието на механични повреди същите се подменят.

31. Автомобилът се снаряжава, ПТВ се подрежда и укрепва на установените места. Под ръководството на КЕ се проверява наличността.

32. Попълват се отчетните документи.

33. Автомобилът се поставя на оперативно дежурство.



Обем на операциите, извършвани от екипа при техническо обслужване № 1 на пожарен автомобил, намиращ се в извънщатен резерв


1. Проверява се нивото на експлоатационните течности в системите на базовото шаси и при необходимост се доливат или подменят съобразно експлоатационния срок.

2. Проверява се нивото и гъстотата на електролита в акумулаторната батерия (АБ). При необходимост се долива дестилирана вода. Акумулаторната батерия се включва към зарядното устройство и се зарежда с необходимата сила на тока и напрежение. Клемите за свързване на АБ се почистват от сулфатизация и се намазват с технически вазелин (или грес), след което се притягат и АБ се укрепва.

3. Проверяват се за течове резервоарите за вода и пенообразувател.

4. Извършва се диагностика и обслужване на пожарната помпа.

5. Проверява се техническото състояние и работата на вакуумсъздаващата система. Констатираните технически неизправности се отстраняват.

6. Проверяват се техническото състояние, работата и херметичността на водните и водопенните комуникации, лафетния струйник и системата за подаване на високо налягане. При наличие на технически неизправности, замърсяване, корозия, теч и др. се извършва разглобяване и почистване. Констатираните технически неизправности се отстраняват.

7. Проверява се състоянието на средствата за радиовръзка. При необходимост се обслужват съгласно инструкциите на производителите.

8. Проверява се състоянието на сапаните и шегелите на автоподемните средства. При наличието на механични повреди, пукнатини или разкъсвания се подменят.

9. Проверява се налягането на транспортиращия газ в бутилките на праховите инсталации. При необходимост се дозареждат или подменят с пълни.

10. Попълват се отчетните документи.


Приложение № 13 към чл. 86


Обем на операциите, извършвани от екипа на ПА при ТО-2


1. Пожарният автомобил се снема от дежурство и се разснаряжава.

2. Почистват се основно двигателят, трансмисията, шасито, кабината, шкафовете за ПТВ, помпеният отсек и специализираната надстройка.

3. Почистват се от корозия и при необходимост се боядисват шасито (рамата), джантите на автомобила и увредените участъци от специализираната надстройка, шкафовете за ПТВ и помпеният отсек.

4. Проверява се нивото на експлоатационните течности в системите на базовото шаси и при необходимост се доливат или подменят съобразно експлоатационния срок.

5. Всички указани в пиктограмите възли и агрегати на ПА се гресират.

6. Проверяват се за течове резервоарите за вода и пенообразувател и се изпразват.

7. Проба от пенообразувателя се изпраща за лабораторен анализ в НПИПБЗН и ако е негоден, се подменя.

8. Резервоарът за вода се проверява за попаднали твърди предмети и се извършва оглед на вълноломите. Промива се за отстраняване на утайките. Почистват се от корозия и при необходимост се грундира цистерната за вода и вълноломите. След изсъхване цистерната се напълва с вода.

9. Резервоарът за пенообразувател се промива и зарежда с пенообразувател.

10. Извършва се диагностика и обслужване на пожарната помпа.

11. При необходимост се подменят експлоатационните течности в системите към специализираната надстройка (силоотводни кутии, редуктори, трансмисии и др.) и се гресират указаните възли и агрегати.

12. Проверява се техническото състояние и работата на вакуумсъздаващата система. Почиства се от нагар газоструйният вакуумапарат (ако има такъв). Констатираните технически неизправности се отстраняват.

13. Проверява се състоянието на смукателните тръби и смукателната цедка. Констатираните технически неизправности се отстраняват или увредените смукателни тръби и/или смукателна цедка се подменят с изправни.

14. Проверяват се техническото състояние, работата и херметичността на водните и водопенните комуникации, лафетния струйник и системата за подаване на високо налягане. При наличие на технически неизправности, замърсяване, корозия, теч и др. се извършва разглобяване и почистване. Констатираните технически неизправности се отстраняват.

15. Проверява се състоянието на шланговете и съединителите им. Констатираните неизправности се отстраняват. Шланговете се талкират и пренавиват.

16. Проверяват се за повреди ръчните пожарни стълби. При необходимост се отремонтират или се подменят с изправни.

17. Проверява се изправността на водовземателната стойка и при необходимост се отремонтира.

18. Проверяват се изправността на разклонителите, състоянието на съединителите и херметичността на крановете. При необходимост се отремонтират или подменят.

19. Проверяват се техническото състояние и работата на струйниците. При необходимост се разглобяват, почистват и отремонтират.

20. Проверява се състоянието на ръчните инструменти. При необходимост се отремонтират, почистват и боядисват.

21. Проверява се състоянието на пеногенераторите и пеноструйниците. При необходимост се отремонтират и боядисват.

22. Проверява се състоянието на индивидуалните и груповите осветителни прибори и средства за радиовръзка. При необходимост се обслужват съгласно инструкциите на производителите.

23. Проверяват се изправността и сроковете на годност на уредите за първоначално пожарогасене. При необходимост се подменят.

24. Проверява се състоянието на сапаните и шегелите на автоподемните средства. При наличието на механични повреди, пукнатини или разкъсвания се подменят.

25. Извършва се почистване и ТО на моторните агрегати, след което се припалват двигателите им. Неизправните МА се отремонтират или подменят.

26. Проверява се налягането на транспортиращия газ в бутилките на праховите инсталации. При необходимост се дозареждат или подменят с пълни.

27. Проверява се състоянието на шланговете за подаване на пожарогасителен прах и съединителите им. При наличието на налепи и запушвания се продухват и подсушават. При механични повреди се подменят.

28. Проверява се състоянието на прахоструйниците. При необходимост се разглобяват и почистват.

29. В НПИПБЗН се изпраща за лабораторен анализ проба от пожарогасителния прах, намиращ се в праховите разервоари на системите за прахово пожарогасене. При необходимост пожарогасителният прах се подменя. Преди зареждане резервоарите се почистват от налепи. Ако пожарогасителният прах не се подменя, се извършва барбутиране.

30. Проверява се състоянието на метало-керамичните филтри и при необходимост се почистват или подменят с нови.

31. Проверява се изправността на пневматичните разпределители и кранове на системата за прахово пожарогасене.

32. Проверява се изправността на спасителните въжета и уредите за евакуация на застрашени хора. При наличието на механични повреди същите се подменят.

33. Автомобилът се снаряжава с ПТВ и МА, които се подреждат и укрепват на установените места. Под ръководството на КЕ се проверява наличността им.

34. Попълват се отчетните документи.

35. Автомобилът се поставя на оперативно дежурство.


Забележка. В зависимост от спецификата на комплектоване с ПТВ обемът на извършваните операции се увеличава с цел своевременно диагностициране и отстраняване на неизправности.


Приложение № 14 към чл. 88, ал. 5



ПРОТОКОЛ
за технически преглед на пожарен автомобил
 
Днес, ................ 200... г., комисия, назначена със заповед № ............./.......... 200... г. на директора на ОДПБЗН
...................................., в състав:
Председател:
....................................................................................................................................................................................................................................................................
  (име, презиме, фамилия, длъжност)
и членове:
1. .................................................................................................................................................................................................................................................................
  (име, презиме, фамилия, длъжност)
 
2. .................................................................................................................................................................................................................................................................
  (име, презиме, фамилия, длъжност)
 
3. .................................................................................................................................................................................................................................................................
  (име, презиме, фамилия, длъжност)
извърши преглед на пожарен автомобил марка ........................................................................................................,
модел .......................................................... шаси № ...................................... двигател № .........................................,
рег. №....................................... собственост на ............................................ по щат на .............................................,
дислоциран в ............................................................. към ОДПБЗН .................................................................................................................................................................................................
 
Запознавайки се с отчетните документи на автомобила, комисията
УСТАНОВИ:
1. Автомобилът е в експлоатация от .......... г.
2. По план СТО (ТО-2) е трябвало да се извърши на ............................................................................................. г.
3. Същото е извършено в ..................................................................... на ...................................................... 200... г.
4. От началото на експлоатацията автомобилът е изминал ............................................................................... км.
5. От предишния технически преглед автомобилът е изминал ......................................................................... км.
6. От началото на експлоатацията помпата е работила ..................................................................................... м.ч.
7. От предишния технически преглед помпата е работила ............................................................................... м.ч.
 
Извършвайки преглед на автомобила, комисията установи:
1. Двигател изправен (да не) 10. Кормилна уредба изправна (да не)
2. Съединител изправен (да не) 11. Спирачна система изправна (да не)
3. Предавателна кутия изправна (да не) 12. Кабина изправна (да не)
4. Силоотводна кутия изправна (да не) 13. Електропускова система изправна (да не)
5. Трансмисия изправна (да не) 14. Електрогенератор изправен (да не)
6. Преден мост изправен (да не) 15. Осветителна система изправна (да не)
7. Заден(и) мост(ове) изправен(и) (да не) 16. Акумулаторна батерия за подмяна (да не)
8. Окачване изправно (да не) 17. Гуми за подмяна (да не)
9. Рама изправна (да не) 18. Каросерия изправна (да не)
 
ШАСИ НА ППА ИЗПРАВНО (ДА НЕ)
1. Центробежна помпа изправна (да не) 8. Водопенна комуникация изправна (да не)
2. Силоотводна кутия за помпата изправна (да не) 9. Цистерна за вода изправна (да не)
3. Редуктор на помпата изправен (да не) 10. Резервоар за пенообразувател изправен (да не)
4. Трансмисия на помпата изправна (да не) 11. Лафетен струйник изправен (да не)
5. Механизъм за включване на помпата изправен (да не) 12. Прахова инсталация изправна (да не)
6. Вакуумна уредба изправна (да не) 13. Сигнална система изправна (да не)
7. Ежектор-смесител и дозатор изправни (да не) 14. (Наименование) ........ агрегат изправен (да не)
 
НАДСТРОЙКА НА ППА ИЗПРАВНА (ДА НЕ)
Автомобилът е преминал на ГТП в ...................................................................................... на ................... 200... г.
Праховата инсталация е освидетелствана за годност от органите на ИСТН на ....................................... 200... г.
Следващо освидетелстване да се извърши на .................... 200... г.
Автокран (подемник) е освидетелстван за годност от органите на ИСТН на ......................... 200... г. Следващо
освидетелстване да се извърши на ........................ 200... г.
Автомобилът е спрян от движение със заповед № ........................./.............................. г.
 
ОБЯСНИТЕЛНА ЗАПИСКА ЗА НЕИЗПРАВНОСТИТЕ
 
........................................................................................................................................................................................................................................................................................................
........................................................................................................................................................................................................................................................................................................
........................................................................................................................................................................................................................................................................................................
........................................................................................................................................................................................................................................................................................................
 
ЗАКЛЮЧЕНИЕ:
 
Комисията счита, че по своето техническо състояние автомобилът е ГОДЕН (НЕГОДЕН) за експлоатация.
 
......................... 200 ... г. КОМИСИЯ:
 
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ........................................................................................
  ЧЛЕНОВЕ:
1. ...........................................................
   
2. ...........................................................
   
3. ...........................................................
   
  УКАЗАНИЯ ЗА ПОПЪЛВАНЕ:
* При оценен един и повече механизми (възли, системи) като неизправни, без т. 16 и 17, крайната оценка за шаси е "неизправно".
* При оценен един и повече механизми (системи), без т. 11 и 13, като неизправни, крайната оценка за надстройка е "неизправна".
* При наличието на неизправности по надстройката на пожарни автомобили, чиито възли и системи са различни от гореизброените (автокран, автостълба, автомобил за газово гасене и др.) за същите се попълва обяснителната записка.
* Когато крайната оценка за шаси или надстройка е "неизправен", крайната оценка за автомобила като цяло е "негоден".
* Когато автомобилът не е преминал ГТП в необходимия срок и периодичност или когато заключението е, че автомобилът е неизправен, крайната оценка е "негоден".
* Когато автомобилът не е освидетелстван от органите на ИСТН в необходимия срок и периодичност или е освидетелстван от органите на ИСТН като "неизправен", крайната оценка е "негоден".
   


Приложение № 15 към чл. 88, ал. 5



ПРОТОКОЛ
за технически преглед на моторен агрегат
 
Днес, ................ 200... г., комисия, назначена със заповед № ............./.......... 200... г. на директора на ОДПБЗН
...................................., в състав:
Председател:
....................................................................................................................................................................................................................................................................
  (име, презиме, фамилия, длъжност)
и членове:
1. .................................................................................................................................................................................................................................................................
  (име, презиме, фамилия, длъжност)
 
2. .................................................................................................................................................................................................................................................................
  (име, презиме, фамилия, длъжност)
 
3. .................................................................................................................................................................................................................................................................
  (име, презиме, фамилия, длъжност)
извърши преглед на моторен агрегат тип ...................................................................................................................,
марка....................................................., двигател № ......................................, инв. № ...............................................,
собственост на ............................................., по щат на ....................................., дислоциран в ...............................,
към ОДПБЗН................. ...........................................................................................................................................................................................................................................................
 
Запознавайки се с отчетните документи на МА, комисията установи:
1. МА е в експлоатация от ............................ г.
2. На МА е извършено СТО (ТО-2, ТО-1) в ....................................................... на ..................................... 200... г.
3. От началото на експлоатацията МА е работил ............................................................................................... м.ч.
4. От последния технически преглед МА е работил ........................................................................................... м.ч.
 
Извършвайки преглед на МА, комисията установи:
1. Двигател изправен (да не)
2. Стартерно устройство изправно (да не)
3. Акумулаторна батерия (ако има) изправна (да не)
4. Ходова част (ако има) изправна (да не)
5. Работен механизъм (помпа, трион, генератор, компресор и др.) изправен (да не)
МА е освидетелстван от органите на ИСТН (ако подлежи) на .................................................. 200... г.
Следващо освидетелстване да се извърши на .................. 200... г.
 
ЗАКЛЮЧЕНИЕ:
 
Комисията счита, че по своето техническо състояние МА е ГОДЕН (НЕГОДЕН) за експлоатация:
................... 200... г.
 
ОБЯСНИТЕЛНА ЗАПИСКА ЗА ПОВРЕДИ
 
........................................................................................................................................................................................................................................................................................................
........................................................................................................................................................................................................................................................................................................
........................................................................................................................................................................................................................................................................................................
........................................................................................................................................................................................................................................................................................................
........................................................................................................................................................................................................................................................................................................
 
  КОМИСИЯ:
 
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ........................................................................................
  ЧЛЕНОВЕ:
1. ...........................................................
   
2. ...........................................................
   
3. ...........................................................
Забележка. При неизправен работен механизъм на мотоагрегата се попълва обяснителната записка с описание на повредата.
 


Приложение № 16 към чл. 88, ал. 5




КОНТРОЛЕН ЛИСТ
 
на числящата се пожарна техника на ОДПБЗН ....................... към 30.12.200 ... г.
 
№ по Наименование на пожарната техника По щат, В щата, Извън щата,
ред   бр. бр. бр.
1 2 3 4 5
I. ТРАНСПОРТНИ МПС
1 Мотопеди      
2 Мотоциклети      
3 Леки автомобили      
4 Лекотоварни автомобили      
5 Товарни автомобили      
6 Микробуси      
7 Автобуси      
II. ПОЖАРНИ ОСИГУРЯВАЩИ АВТОМОБИЛИ
8 Автопомпени станции      
9 Шлангови автомобили      
10 Автомобили за доставка на ГВ      
11 Автомобили за доставка на ГСМ      
12 Автомобили за дихателна защита      
13 Авторемонтни работилници      
14 Пожарни контейнеровози      
15 Автолаборатории за ПТЕ      
16 Радиокомуникационни станции      
17 Електрогенераторни станции      
III. АВТОМОБИЛИ ЗА ПОЖАРОГАСЕНЕ
18 АГВ      
19 АГВП      
20 АГП      
21 АГГ      
22 АКГ      
IV. АВАРИЙНО-СПАСИТЕЛНИ АВТОМОБИЛИ
23 АСА-1      
24 АСА-2      
25 АСА-3      
V. ПОЖАРНИ ПОДЕМНИ СРЕДСТВА
26 Автостълби      
27 Автоподемници      
28 Автокранове      
VI. МЕДИЦИНСКИ АВТОМОБИЛИ
VII. ПОЖАРНИ КОНТЕЙНЕРИ
VIII. ПОЖАРНА АВИАЦИОННА ТЕХНИКА
IХ. ПОЖАРНИ ПЛАВАТЕЛНИ СРЕДСТВА
Х. ПОЖАРНА ВЕРИЖНА ТЕХНИКА
 
№ по Вид на моторните агрегати Необходими, Налични, Недокомплект,
ред   бр. бр. бр.
1 Моторни помпи      
2 Моторна режеща техника      
3 Моторна пробивна и къртеща техника      
4 Моторна хидравлична техника за АСД      
5 Моторна техника за пенно пожарогасене      
6 Моторни лебедки      
7 Моторна техника за дихателна защита      
8 Електрогенератори      
9 Моторни осветителни прибори      
10 Извънбордови двигатели      
11 Напорни вентилатори      
         


Приложение № 17 към чл. 88, ал. 6


ОБОБЩЕНА ЗАЯВКА
ОТ ОДПБЗН ..........................................................................
ЗА НЕОБХОДИМИТЕ РЕЗЕРВНИ ЧАСТИ ЗА БАЗОВОТО ШАСИ НА АВТОМОБИЛИ
МАРКА ................... МОДЕЛ ...........
 
№ по ред Таблица Позиция Каталожен № Наименование Търговски № Мярка Количество
1 2 3 4 5 6 7 8
               
 
Началник група "МТО": ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 


Приложение № 18 към чл. 88, ал. 6



ОБОБЩЕНА ЗАЯВКА
ОТ ОДПБЗН ..........................................................................
ЗА НЕОБХОДИМИТЕ РЕЗЕРВНИ ЧАСТИ ЗА СУБСТРУКТУРАТА (СПЕЦИАЛИЗИРАНАТА НАДСТРОЙКА) НА АВТОМОБИЛИ
МАРКА ................... МОДЕЛ ...........
 
№ по ред Таблица Позиция Каталожен № Наименование Търговски № Мярка Количество
1 2 3 4 5 6 7 8
               
 
Началник група "МТО": ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 


Приложение № 19 към чл. 88, ал. 7




Утвърждавам:
Директор ОДПБЗН ...........................................................................................................................................................................................................................................................................................
........................... 200... г.
 
ПРОТОКОЛ
за повреда на пожарна техника
№ ..........................
 
Двигател № ................................................. Шаси № .................................................... ДК (рег.) № .....................................................................................................................................................
Марка: .................................................... Модел: ........................................................................................................................................................
 
Днес, в ................................ ч. на ..................................... 200... г., в гр. .........................................................................................................................................................................................
комисия, назначена със заповед на ....................................................................................................................................................................................................................................................................
в състав:
Председател:
....................................................................................................................................................................................................................................................................
  (име, презиме, фамилия, длъжност)
И членове:
1. .................................................................................................................................................................................................................................................................
 
2. .................................................................................................................................................................................................................................................................
и техникът-монтьор ...................................................................................................................................................................................................................................................................................
се запозна със същността, обстоятелствата и причините за повредата на горепосочената техника ..................................................................................................................................................................................................
........................................................................................................................................................................................................................................................................................................
числяща се на ............................................................................................................................................................................................................................................................................................
гр. ................................................................ и водач: ....................................................................................................................................................................................................................
........................................................................................................................................................................................................................................................................................................
1. Същност на повредата: .............................................................................................................................................................................................................................................................................
........................................................................................................................................................................................................................................................................................................
........................................................................................................................................................................................................................................................................................................
2. Обстоятелства и причини: ..........................................................................................................................................................................................................................................................................
........................................................................................................................................................................................................................................................................................................
........................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Стойност на повредата: .............................................................................................................................................................................................................................................................................
Къде може да бъде отстранена повредата: ...........................................................................................................................................................................................................................................................
........................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Настоящият протокол се състави в два еднообразни екземпляра - за ОДПБЗН и за ГДПБЗН.
 
Комисия:
Председател: ..............................................................................................................................................................................................................
  Членове:
1. ...................................................................................................................................................................................
   
2. ...................................................................................................................................................................................
Техник-монтьор: ......................................................................................................................................................................................................................................................................................
Запознат с протокола, водач: ..........................................................................................................................................................................................................................................................................
 


Приложение № 20 към чл. 89


Теми при подготовка на състава за експлоатация на ПТ при есенно-зимни и пролетно-летни условия


1. Мерки против замръзване на водопенните комуникации на пожарните автомобили (МА) при изпълнение на оперативни задачи при ниски температури.

2. Начини и правила за работа с водоподгряващите устройства на пожарните автомобили (които имат такива).

3. Начини за използване и правила за безопасна работа с бензинови лампи, газови горелки и други подгряващи съоръжения.

4. Особености при експлоатацията на моторни помпени агрегати при ниски температури.

5. Правила за безопасна работа с автоподемни съоръжения при мек и хлъзгав терен.

6. Ред и правила за използване на системите за допълнително охлаждане на двигателите на пожарните автомобили и мотоагрегатите (които имат такива).

7. Специфика на използване на ПТ и ГВ при високи температури.


Приложение № 21 към чл. 108, ал. 1


Съществени неизправности при оценка състоянието на пожарната техника


Освен указаните в други нормативни актове на МВР за съществени недостатъци се считат още:

1. технически неизправна центробежна помпа;

2. технически неизправна вакуумсъздаваща система;

3. заредени с негодни пожарогасителни вещества резервоари на ПТ;

4. технически неизправна трансмисия и механизъм за включване на помпата;

5. технически неизправни спирателна арматура и тръбна комуникация;

6. незаредени по норма бутилки с транспортиращ газ на системата за прахогасене;

7. течове от резервоарите за вода и пенообразувател;

8. неизвършено поредно техническо обслужване на ПТВ;

9. неосвидетелствани, неревизирани и непроверени съгласно изискванията на нормативни актове съдове под налягане, подемни средства и противопожарно оборудване, намиращи се на оперативно дежурство, както и в оперативен резерв;

10. неукрепено в пожарната техника ПТВ, създаващо опасност за останалите участници в движението;

11. технически неизправна дозираща система;

12. нарушена херметичност на водопенната комуникация;

13. технически неизправности в системата за прахово пожарогасене, които водят до невъзможност за подаване на прах;

14. технически неизправни или непроверени в оторизирана лаборатория манометри на системата за прахово пожарогасене;

15. технически неизправни органи за управление на системите за подаване на пожарогасителни вещества, подемните механизми и др. работни агрегати;

16. неправилно водени експлоатационно-отчетни документи.


Приложение № 22 към чл. 108, ал. 2


Несъществени неизправности при оценка състоянието на пожарната техника


I. Освен указаните в други нормативни актове на МВР за несъществени недостатъци се считат още:

1. непочистени кабина и шкафове за ПТВ;

2. непочистено и неподредено ПТВ;

3. технически неизправни допълнителни осветителни прибори (боен фар, осветление на помпеното отделение, кабина и др.);

4. технически неизправна мобилна радиостанция;

5. технически неизправна сигнално-звукова уредба (маяци и сирени), използвана при специален режим на движение.


II. Освен указаните в други нормативни актове на МВР всяка една от изброените неизправности се счита за пет несъществени:

1. технически неизправен лафетен струйник;

2. понижен дебит на пожарната помпа;

3. забавено действие на вакуумсъздаващата система;

4. технически неизправна система за бързо действие;

5. незаредени по норма резервоари с гасителни вещества;

6. недокомплектована с ПТВ пожарна техника съгласно стъкмителните таблици;

7. изгнили или липсващи вълноломи на резервоара за вода на ПА;

8. неизправни контролни прибори на пулта за управление на системата за подаване на течни гасителни вещества на ПА;

9. неизправни съединители на водопенната комуникация.


Приложение № 23 към чл. 113, ал. 1



Периодичност
на изпитване на диелектричните прибори
 
Наименование Период Изпитва-
    на изпит- телно
    ване напрежение
1. Диелектрични ръкавици 6 месеца 2,5 kV
2. Диелектрични боти 1 година 15,0 kV
3. Диелектрични килимчета 2 години 5,0 kV
4. Клещи ножици с изолиращи дръжки 1 година 2,5 kV
       


Приложение № 24 към чл. 114, ал. 1


Методика и периодичност
на провеждане на изпитания на ПТВ на ОДПБЗН
 
Вид на ПТВ Периодичност Начин на изпробване По време и след
      изпробването
1 2 3 4
1. РАЗТЕГАТЕЛНА 1 път в годината и Установява се на твърда основа, Стълбата и въжето не
СТЪЛБА след всеки ремонт разтегля се по цялата дължина трябва да имат повре-
    и се опира към стена под ъгъл ди, звената да се при-
    75° към земята. В това положение бират без задържане.
    всяко коляно се натоварва по  
    средата с по 100 kg в продължение  
    на 2 min. Въжето трябва да издържи  
    обтягане от 200 kg, без да се дефор-  
    мира.  
2. ЩУРМОВА 1 път в годината и Свободно се окачва за края на По куката и стълбата
СТЪЛБА след всеки ремонт куката и всяка страница на равни- не трябва да има пук-
    щето на второто стъпало от долу натини или дефор-
    на горе се натоварва с по 80 kg мации.
    (общо 160 kg) за 2 min.  
3. СГЛОБНА 1 път в годината и Всяко коляно, поставено върху Стълбата не трябва да
ЧЕТИРИЗВЕННА след всеки ремонт двете си страници на подпори, има повреди, звената
СТЪЛБА   които отстоят на 0,15 m от да се сглобяват и раз-
    краищата, се натоварва със глобяват без задър-
    160 kg в продължение на 2 min. жане.
    При същите условия всяко стъ-  
    пало се натоварва със 120 kg за  
    2 min. Сглобена и изправена под  
    ъгъл 75°, стълбата трябва да  
    издържа едновременно натовар-  
    ване на всяко коляно по 80 kg,  
    поставени по средата им за 2 min.  
4. СТЪЛБА ПАЛКА 1 път в годината и Установява се на твърда почва, След свалянето на
  след всеки ремонт допира се до стената под ъгъл 75° тежестите стълбата
    към земята и двете страници се не трябва да има пов-
    натоварват по средата с товар реди, а събирането й
    от по 120 kg за 2 min. да става леко и плътно.
5. ПОЖАРНИКАР- На всеки 6 месеца и Закопчан и свободно окачен на След сваляне на те-
СКИ КОЛАН след всеки ремонт карабината си, коланът се нато- жестта не трябва да
    варва до 350 kg в продължение има никакви разкъс-
    на 5 min вания по колана и промяна формата на карабината, а ключалката да приляга правилно и свободно.
6. ШЛАНГОВЕ ЗА 1 път в годината, след С хидравлично налягане от 1,2 МРа Да не се променя фор-
ПОЖАРОГАСЕНЕ всяко превързване на за 5 min при затворен кран на мата, без пропуски на
I категория (нови работа в условията на струйника вода във вид на струй-
и в експлоатация до вредни химически и   ки и капки.
4 години) топлинни въздействия    
7. ШЛАНГОВЕ ЗА 1 път в годината, С хидравлично налягане от 0,9 МРа Да не се променя фор-
ПОЖАРОГАСЕНЕ след всяко превърз- за 5 min при затворен кран на мата, без пропуски на
II категория ване на съединители струйника вода във вид на струй-
(в експлоатация от или работа в усло-   ки и капки.
4 до 8 години) вията на вредни химически и топлинни въздействия    
8. ШЛАНГОВЕ ЗА 1 път в годината и С хидравлично налягане 0,6 МРа Да не се променя фор-
ПОЖАРОГАСЕНЕ след всяко превърз- за 5 min при затворен кран на мата, без пропуски на
III категория ване на съединители струйника вода във вид на струй-
(в експлоатация над     ки и капки.
8 години)      
9. СМУКАТЕЛНИ 1 път в годината и На вакуум (разреждане) - 0,07 МРа Да не се забелязват
ТРЪБИ фи 110 след всяко превърз- стълб за 3 min хлътвания по външ-
(125) mm ване на съединители   ните стени, а по вът-
      решните повърх-
      ности - изкривявания,
      разкъсвания, мехури
      и разлепвания.
    На хидравлично налягане 0,05 МРа Да не се забелязват
    за 5 min пропуквания, проти-
      чане на вода във вид
      на капки и струйки,
      деформация на мета-
      лическия скелет.
10. СМУКАТЕЛНИ 1 път в годината и На вакуум (разреждане) - 550 mm Hg Да не се забелязват
ТРЪБИ фи 75 mm след всяко превърз- стълб за 3 min хлътвания по външ-
  ване на съединители   ните стени, а по вът-
      решните повърх-
      ности - изкривявания,
      разкъсвания, мехури и
      разлепвания.
    На хидравлично налягане 0,8 МРа Да не се забелязват
    за 5 min пропуквания, проти-
      чане на вода във вид
      на капки и струйки,
      деформация на мета-
      лическия скелет.
       

Забележка: Думата "фи" в таблицата = Ж.


Приложение № 25 към чл. 114, ал. 1



...............................................................................................
(наименование и номер на ПТВ)
Година на производство: ...............................................
Дата на първоначално изпитване и въвеждане в експлоатация: .....................................................................................................................................................................................................................................................................................
Период на изпитване: ....................................................
             
№ по Дата на Категория Резултати Извършил Подпис на Подпис на
ред изпитването   от изпитването изпитването извършилия ръководителя
      (заключение: (фамилия) изпитването на деж. смяна
      годно, негодно)      
1 2 3 4 5 6 7
Забележка. ........


Приложение № 26 към чл. 118, ал. 2



ОТЧЕТЕН КАРТОН
на спасително въже № .....................
числящо се на РСПБЗН ..................... при ОДПБЗН ...........................
Тип на въжето: ......................
Диаметър: ...............................мм
Дължина: .................................. м
Дата на производство: ............ 200 ... г.
Производител: ........................................
Доставчик: ..............................................
Дата на въвеждане в експлоатация: ................ 200 .... г.
         
Дата на Характер Максимално Наличие на Подпис и
използване на работа натоварване, кг фактор на фамилия на
      падане >= 1 (да/не) ръководителя
        на деж. смяна
1 2 3 4 5
         


Приложение № 27 към чл. 120



Стъкмителна таблица
за окомплектоване с индивидуална екипировка и лични предпазни средства на личния състав от НСПБЗН - МВР, участващ в ПГ, АСД и ОПМПП
       
      Количество
Наименование на Мярка за член за член за ръко- за коман- за пожар- за за член за слу-
по индивидуалната   на ЦОЩ на ОЩ, водител дир на никар, водач на меди- жители
ред екипировка и ЛПС   при операти- на деж. екип гл. пожар- на цински от
      ГДПБЗН вен дежу- смяна   никар СА екипи АСПО/
        рен в           АСПП
        ОДПБЗН            
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
1 Батерия резервна за                  
  радиостанция бр. 1 1 1 1 * 1 1 *
2 Ботуши пожарникарски                  
  по EN 347 и                  
  EN 345 S4&S5 чф. 1 1 1 1 1 1 1 1
3 Водозащитен ръчен                  
  прожектор с акумула-                  
  торна батерия бр. 1 1 1 * * * * *
4 Водоустойчив прожектор                  
  за каска к-т * * * * * * 1 1
5 Въже за ограничаване                  
  и позициониране по                  
  EN 354 и EN 362 бр. * * * * * * * 1
6 Задръжка шлангова бр. * * * * 1 * * *
7 Защитна жилетка                  
  флуоресциращооран-                  
  жево по EN 471 бр. * * * * * 1 1 1
8 Калъф за                  
  киркобрадва бр. * * * 1 1 * * *
9 Калъф за клещи бр. * * 1 1 * * * *
10 Калъф за ключ за                  
  съединители бр. * * * * 1 * * *
11 Каска алпийска                  
  вентилируема по                  
  EN 397 и EN 12492 бр. * * * * * * * 1
12 Каска пожарникарска                  
  по EN 443 бр. 1 1 1 1 1 1 1 1
13 Киркобрадва пожар-                  
  никарска бр. * * * 1 1 * * *
14 Клещи изолирани,                  
  1000 V бр. * * 1 1 * * * *
15 Ключ за съединители                  
  тип "Щорц" В/С                  
  (75/52 мм) бр. * * * * 1 * * *
16 Колан пожарникарски                  
  по EN 358 бр. * * 1 1 1 * * 1
17 Маска за дихателен                  
  апарат по EN 136 бр. 1 1 1 1 1 1 1 1
18 Облекло пожарни-                  
  карско по EN 469                  
  тип гащеризон к-т * * * * * 1 1 1
19 Облекло пожарни-                  
  карско топлоза-                  
  щитно по EN 469, полушуба                  
  и панталон к-т 1 1 1 1 1 * * *
20 Очила предпазни                  
  противопрахови бр. * * * * * * 1 1
21 Радиостанция                  
  носима, УКВ бр. 1 1 1 1 * 1 1 *
22 Раница за индиви-                  
  дуална екипировка                  
  35 л бр. 1 1 1 1 1 1 1 1
23 Ръкавици пожарни-                  
  карски по EN 659 чф. 1 1 1 1 1 1 1 1
24 Ръкавици противо-                  
  срезни по EN 388,                  
  EN 407, EN 659 чф. * * * * * * * 1


Приложение № 28 към чл. 122



ТАБЛИЦА
за окомплектоването с индивидуална екипировка на служителите от НСПБЗН, участващи в спасителни операции извън територията на
Република България
     
Наименование Количество
1 Облекло защитно пожарникарско  
  с надпис на гърба "BULGARIA" 1 компл.
2 Облекло противохимично - лек тип 1 компл.
3 Грейка с надпис на гърба  
  "BULGARIA" 1 компл.
4 Каска пожарникарска 1 бр.
5 Каска алпийска 1 бр.
6 Колан пожарникарски 1 бр.
7 Маска за въздушен дихателен  
  апарат с повишено налягане 1 бр.
8 Ръкавици защитни противосрезни 1 чифт
9 Ръкавици латексови за еднократна  
  употреба 10 чифта
10 Маски противопрахови за едно-  
  кратна употреба 10 чифта
11 Въже осигурително - 3 м 1 бр.
12 Карабина алпийска 1 бр.
13 Фенер индивидуален, с възможност  
  за закрепване към каска с акумула-  
  торни батерии, зарядно устройство  
  и резервна крушка 1 компл.
14 Ботуши пожарникарски 1 чифт
15 Очила предпазни - противопрахови 1 бр.
16 Раница за индивидуална екипировка 1 бр.
 
ТАБЛИЦА
за окомплектоването с технически средства за един аварийно-спасителен екип от 20 служители от НСПБЗН, участващи в спасителни операции извън територията на Република България
     
Наименование Количество
1 Детектор за търсене на пострадали  
  и затиснати под развалините хора 1 бр.
2 Инструменти хидравлични (универ-  
  сален разпъващо-режещ инстру-  
  мент, ножица, разпъващ цилиндър,  
  цилиндър, комплект вериги, куки,  
  помощен праг и др.) 2 к-та
3 Възглавници пневматични подемни 1 к-т
4 Лебедка моторна 1 бр.
5 Лебедка ръчна 1 бр.
6 Ударно-пробивен перфоратор -  
  моторен 1 бр.
7 Циркуляр моторен със спасителен  
  диск 2 бр.
8 Трион моторен за дърво с резервна  
  верига 2 бр.
9 Туби за ГСМ резерв за мотоагре- 2 бр.
  гатите по 10 л
10 Облекло топлоотразяващо -  
  лек тип 5 компл.
11 Въздушен дихателен апарат с до-  
  пълнителна маска за спасяване на  
  пострадали 10 бр.
12 Бутилка за въздушен дихателен  
  апарат 20 бр.
13 Портативен компресор с Д.В.Г. за  
  зареждане на въздушни бутилки -  
  300 Bar 1 бр.
14 Алпийско оборудване:  
  Съоръжение за височинно  
  спасяване 1 бр.
  Въже алпийско 400 м
  Въже разузнавателно 100 м
  Карабинер алпийски 30 бр.
  Ролка алпийска 15 бр.
  Самохват алпийски 8 бр.
  Уред за самоспускане (десантьор) 5 бр.
  Колан осигурителен (сбруя) 5 бр.
  Колан опорен 5 бр.
  Спасително седло 2 бр.
  Амортизатори лентови 2 бр.
  Протектор за въже 5 бр.
15 Сигнални средства:  
  Сигнален пистолет с муниции 3 бр.
  Спрей с боя - оранжев, червен, по 3
  зелен, жълт и черен флакона
  Сигнални свирки тип съдийски 20 бр.
16 Оборудване за спасителни действия  
  под вода:  
  Водолазно оборудване 5 к-та
  Спасителни жилетки 10 бр.
  Прожектори за работа под вода 2 бр.
  Лодка надуваема - 5-местна 2 бр.
  Извънборден мотор за лодка -  
  бензинов 2 бр.
  Сонар за търсене на предмети и  
  хора под вода 1 к-т
17 Инструмент механичен:  
  Подпори подвижни (телескопич-  
  ни и винтови) 4 бр.
  Лост 4 бр.
  Чук 10 кг за разбиване на кон-  
  струкции 1 бр.
  Сапани укрепващи 1 к-т
18 Радиостанция носима, работеща на  
  международни честоти, разрешени  
  за свободен достъп, и зарядно  
  устройство 5 бр.
19 Бинокъл тип "Армейски" 2 бр.
20 Компас 3 бр.
21 Уред за отчитане на опасни кон-  
  центрации на горими газове и пари 1 бр.
22 Контейнери (дърво или алуминий)  
  за поместване и транспортиране на  
  изброеното имущество с ориентиро-  
  въчни размери 1,00/0,60/0,50 метра  
23 Портативна деконтаминационна  
  камера 1 бр.
 
ТАБЛИЦА
за окомплектоването на полеви лагер за спасителен екип от 20 служители от НСПБЗН, участващи в спасителни операции извън територията на Република България
Наименование Количество
1 Палатка за 4 души 5 бр.
2 Лента заградителна за обозначаване  
  на лагера 100 м
3 Флаг на Република България 1 бр.
4 Чували спални 20 бр.
5 Одеяла 20 бр.
6 Постеля неопренова (дюшек  
  надуваем) 20 бр.
7 Тоалетна химическа 1 бр.
8 Туби (бидони) по 20 л за съхранение  
  на вода за поддържане на лична хиги-  
  ена, единият от които да е с канелка 10 бр.
9 ЗИП, съдържащ:  
  Клещи диелектрични до 1000 V 1 бр.
  Отвертки 1 к-т
  Ключове гаечни 1 к-т
  Чук 1 кг 1 бр.
  Фазоуказател 1 бр.
10 Генератор електрически  
  мобилен 5 kW с Д.В.Г. 1 бр.
11 Макара с 25 м гумиран кабел 2 x 4 +  
  1 x 2,5 кв. мм 2 бр.
12 Прожектор електрически 500 W/220 V 3 бр.
13 Разклонител електрически 220 V с  
  контактни изводи тип "Шуко" 5 бр.
14 Подвижна лампа 220 V 5 бр.
15 Котлон електрически 1 бр.
16 Котлон газов, комплект с бутилка  
  2,5 л 2 бр.
17 Съд за подгряване на вода за топли  
  напитки и медицински нужди от  
  алпака - 5 л 2 бр.
18 Кирка 10 бр.
19 Лопата 10 бр.
20 Брадва 2 бр.
21 Телефон сателитен 1 бр.
22 Кабина портативна (полева) за баня 1 бр.
23 Индивидуален пакет с хранителни  
  продукти минимум за 3 дни, с трай-  
  ни или консервирани храни в съот-  
  ветствие с раздел IV от зап. № I-123/  
  30.06.1999 г. 20 бр.
24 Вода минерална в бутилки от 0,5 л 240 бр.
25 Хляб (сухар, бисквити) за 20 чо- за
  века 3 дни
26 Напитки тонизиращи (кафе, чай) и за
  захар за 20 човека 3 дни
27 Контейнери (дърво или алуминий) за  
  поместване и транспортиране на из-  
  броеното имущество с ориентировъч-  
  ни размери 1,60/0,60/0,55 метра  
Забележка. Преди отпътуване ДМТОСО - МВР създава организация за осигуряване на хранителните продукти по т. 23, 24, 25 и 26 с надбавки при летни и зимни условия по утвърдени от министъра на вътрешните работи разходни норми.
 
ТАБЛИЦА
за окомплектоването с медицински медикаменти и материали за осигуряване на един аварийно-спасителен екип от 20 служители от НСПБЗН, участващи в спасителни операции извън тери-
торията на Република България
     
Наименование Количество
1 Апарат за изкуствено дишане "Амбу" 1 бр.
2 Носилка 2 бр.
3 Апарат - кислороден, портативен 1 бр.
4 Вратна шина, яка (надуваема) 3 бр.
5 Надуваема шина - комплект 1 бр.
6 Шина за гръбначен стълб 1 бр.
7 Апарат за измерване на кръвно наля-  
  гане с манометър 1 бр.
8 Въздуховод орален 1 бр.
9 Езикодържател 1 бр.
10 Есмархов бинт 1 бр.
11 Игла хирургическа 2 бр.
12 Иглодържател 1 бр.
13 Конци хирургически - чилета 1 бр.
14 Кохери 1 бр.
15 Манерки за вода (само за бойна  
  готовност) 1 бр.
16 Металическа шпатула 1 бр.
17 Ножица хирургическа права 1 бр.
18 Пеани 1 бр.
19 Пинсета - анатомическа 1 бр.
20 Пинсета - хирургическа 1 бр.
21 Скалпел 1 бр.
22 Слушалка лекарска 1 бр.
23 Сонда стомашна в найлонов плик 1 бр.
24 Термометър максимален 1 бр.
25 Турникет 2 бр.
26 Тръба за трахеостомия 1 бр.
27 Чанта лекарска тип "куфарче" 1 бр.
28 Шина крамерова 80 или 100 см 1 бр.
II. РАЗХОДНО МЕДИКО-САНИТАРНО ИМУЩЕСТВО
1 Ципрофлоксацин, табл. 250 мг 5 оп.
2 Доксициклин 100 мг 5 оп.
3 Лидокаин - 1 % по 10 мл 5 бр.
4 Аналгетици - табл. 4 бр.
  Ампули 5 бр.
  Флакони 1 бр.
5 Антипиретици табл. оп. 4 бр.
6 Спазмолитици табл., др., оп. 4 бр.
  Ампули 5 бр.
7 Антихипертензива - табл. оп. 4 бр.
  Ампули 5 бр.
8 Кардиотоници табл. оп. 4 бр.
  Ампули 3 бр.
9 Противостенокардни и коронарораз- 4 бр.
  ширяващи ср. табл.  
  Лингвети 1 бр.
  Ампули 3 бр.
10 Антиаритмични ср. табл. оп. 4 бр.
  Ампули 3 бр.
11 Аналептици табл. оп. 4 бр.
  Ампули, оп. 4 бр.
12 Кортикостериодни табл. оп. 2 бр.
  Ампули 3 бр.
13 Антиалергични средства табл. оп. 2 бр.
  Ампули 3 бр.
14 Кръвоспиращи ср. табл. оп. 2 бр.
  Ампули 3 бр.
  Спрей 1 бр.
15 Антикоагулантни табл. оп. 2 бр.
  Ампули 4 бр.
16 Антитусива табл. оп. 2 бр.
17 Средства за местно обезбо-  
  ляване амп. 4 бр.
18 Инсулинов препарат фл. 5 мл 1 бр.
19 Диуретици табл. оп. 2 бр.
  Ампули 2 бр.
20 Седативни средства табл. оп. 2 бр.
  Ампули 2 бр.
21 Транквилиматори табл. оп. 1 бр.
  Ампули 2 бр.
22 Антиконсулсивни табл. оп. 2 бр.
  Ампули 2 бр.
23 Разтвори  
  - амоняк фл. 1 бр.
  - глюкоза 10 % 10 мл амп. 5 бр.
  - глюкоза 25 % 10 мл амп. 3 бр.
  - натриум хлоратум 0,9 % 10 мл амп. 4 бр.
  - риванол фл. 1 бр.
  - кислородна вода фл. 1 бр.
  - калциум глюконикум 10 % 10 мл 2 бр.
  - йод-бензин фл. 100 мл 1 бр.
24 Тинктури  
  - валериана фл. 1 бр.
  - йодна фл. 1 бр.
25 Унгвенти  
  - антибиотичен 1 бр.
  - противоизгарящ 1 бр.
  - антиалергичен 1 бр.
26 Витамини  
  - В амп. 2 бр.
  - С амп. 4 бр.
  - К амп. 2 бр.
27 Други  
  - противозмийски серум 10 мл дози 2 бр.
  - адсорган ск. (карбофокс табл.) 1 бр.
  - натриум бикарбоникум пулв. оп. 1 бр.
  - спиритус вини - 70°, фл. 50 мл 1 бр.
  - аква редестилата 5 мл, амп. 6 бр.
  - ТАП (съхранява се в хладилника  
  на МС) 1 бр.
  - антибиотичен спрей 1 бр.
28 Спринцовки за еднократна употреба 30 бр.
29 Игли за еднократна употреба 30 бр.
III. ПРЕВЪРЗОЧНИ МАТЕРИАЛИ
30 Цитопласт 100/6 1 бр.
  3/6 1 бр.
31 Санпласт 2,5/2,5 1 бр.
32 Бинтове 5/5 3 бр.
  10/10 3 бр.
  5/8 3 бр.
33 Памук в найлонов плик 50 г 1 бр.
34 Марля 7,5/7,5 ск. 1 бр.
35 Лигнин в найлонов плик 100 г 1 бр.
Забележка. Преди отпътуване МИ - МВР създава организация за осигуряване на медикаментите и материалите по т. 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 и 16.


Промени настройката на бисквитките