НАРЕДБА ЗА СЧЕТОВОДНИТЕ ОТЧЕТИ И БАЛАНСИ НА ПРЕДПРИЯТИЯТА И СТОПАНСКИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ
НАРЕДБА ЗА СЧЕТОВОДНИТЕ ОТЧЕТИ И БАЛАНСИ НА ПРЕДПРИЯТИЯТА И СТОПАНСКИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ
Обн. ДВ. бр.5 от 16 Януари 1951г., отм. ДВ. бр.100 от 13 Декември 1957г.
Отменена с т. 3 от 259-то ПМС от 16 ноември 1957 г., в сила от 01.01.1958 г.
Относно отмяната виж чл. 63, ал. 3 от Наредба за счетоводните отчети и баланси на държавните, кооперативните (без ТКЗС) и обществените предприятия и организации - ДВ, бр. 100 от 13 декември 1957 г., в сила от 01.01.1958 г.
І. Ред на съставяне, представяне и утвърждаване на счетоводните отчети и баланси
1. Всички държавни и кооперативни предприятия и стопански организации на самоиздръжка (стопанска сметка) са длъжни да съставят месечни (или тримесечни, вж. т. 3, буква "а") и годишни счетоводни отчети и баланси и да ги представят на учрежденията и организациите, в чието ведомство се намират, а копие от тях, по реда, установен в инструкцията - на финансовите органи (Министерството на финансите - за предприятия от републиканско значение и финансовите служби при народните съвети - за предприятия от местно значение), и съответните банки. Копие от годишните отчети се представят и на Главната дирекция на статистиката.
Капиталовложенията се отчитат в самостоятелен баланс или в баланса на основната дейност, по реда, установен от министъра на финансите.
2. Формите за счетоводните отчети и баланси и инструкциите за тяхното съставяне, се изработват от съответните ведомства (министерства, централни учреждения и кооперативни централи) и се одобряват от министъра на финансите.
3. Счетоводните отчети и баланси се представят в следните срокове:
А) Предприятията, независимо от това дали влизат в състава на обединение или друга стопанска организация, представят ежемесечните отчети и баланси не по-късно от 20 число на следващия месец.
Обединенията и организациите представят за подведомствените си предприятия сборни месечни отчети и баланси, с приложенията към тях, в сроковете, установени от ведомствата, но не по-късно от 27 число на следващия месец.
В съгласие със съответните финансови органи (т. 1) на ведомствата и местните органи се разрешава да освобождават подчинените им стопански организации и предприятия от задължително представяне на месечни отчети и баланси, като същите се представят по тримесечие, както и да продължават срока за представяне на баланса, но не с повече от 10 дни.
Б) Годишните счетоводни отчети и баланси се представят:
а) от предприятията, включващи се в състава на обединенията не по-късно до 10 февруари на следващата година;
б) от предприятията, пряко подчинени на министерствата и ведомствата - до 28 февруари следващата година;
в) от обединенията и други подобни стопански организации, сборният годишен отчет и баланс за подведомствените им предприятия се представя до 10 март следващата година.
В пределите на указаните в настоящата точка срокове, ведомствата определят точните календарни срокове за представяне счетоводните отчети и баланси от подведомствените им стопански организации и предприятия.
4. В случай на непредставяне счетоводните отчети и баланси в установените срокове, ръководителят и главният счетоводител на стопанската организация или предприятие, виновни за забавяне представянето на отчета и баланса, отговарят дисциплинарно. За умишлено и системно нарушение на установените форми и срокове за представяне на счетоводните отчети и баланси, както и за представяне съзнателно неправилни отчетни данни, виновните подлежат на углавна отговорност.
5. Одобряването на годишните отчети и баланси на стопанските организации и предприятия, разпределението на техните печалби и определянето на реда за покриване на загубите им, се извършва от висшестоящата организация, в чието ведомство се намират, съгласно действуващите закони. Утвърждаването на годишните счетоводни отчети и баланси трябва да се извърши в срокове, които да обезпечат срочното съставяне на сборните отчети и баланси.
6. На финансовите органи (т. 1) се предоставя следното:
а) да участвуват при разглеждането на счетоводни отчети и баланси и да заявят по тях своите предложения и забележки;
б) да изискват от стопанските организации и предприятия представянето на всички необходими допълнителни материали и отчетни данни за разясняване сборовете и приложенията към счетоводния отчет и баланс в пределите на формите за счетоводната отчетност, установена за дадена стопанска организация или предприятие;
в) да разглеждат на място счетоводните записвания и отчетност и всички необходими документални данни.
7. Ако финансовият орган (т. 1) счете, че годишният счетоводен отчет и баланс са одобрени неправилно, внася в учреждението, което ги е одобрило, предложение за необходимите поправки в отчета и баланса. Такива предложения трябва да бъдат направени от финансовия орган писмено в 10-дневен срок от деня на получаването протокола за утвърждение отчета и баланса. Ако финансовият орган, през течение на 10-дневния срок, не направи предложение за изправление на отчета и баланса, последните се считат за окончателно одобрени.
Ако учреждението, което е одобрило отчета и баланса, не съобщи на финансовия орган в 10-дневен срок от деня на получаване предложението, за своето несъгласие с него, предложението се счита за прието.
В случай на разногласие, финансовият орган в 10-дневен срок от получаването на възраженията, ги отнася за разрешение в Министерския съвет или съответния народен съвет.
До изтичане на срока, установен за представяне предложенията на финансовия орган по отчета и баланса, а в случай на представяне на такива предложения - до разрешаване разногласията по тях, решенията, приети по отчета и баланса, се привеждат в изпълнение само в оная част, която е съгласувана с финансовия орган.
8. Ведомствата (министерствата и централните учреждения), въз основа на одобрените годишни отчети и баланси на подчинените им стопански организации и предприятия, съставят сборни годишни отчети и баланси и подразделяне на отчетните данни по стопански организации не по късно от 1 април на следващата година на Министерския съвет, с копие - до Министерството на финансите, Държавната планова комисия и Българската народна банка, респективно Б. и. банка.
Стопанските организации и обединения представят тримесечен препис от сборните баланси за подведомствените им предприятия на Министерството на финансите, Държавната планова комисия и на Българската народна банка респективно Б. и. банка, не по-късно от 40 дни след изтичане на отчетния период.
II. Правила за съставяне на балансите
9. Всички основни средства се показват в актива на баланса по първоначалната им оценка, равна на сумата на разходите по придобиването, съоръжаването или построяването (включително разходите по доставката и монтирането) след спадане от тази оценка на амортизираната част. Спаднатата амортизирана част се показва зад баланса.
Не се отнасят към основните средства, а се показват в оборотните средства:
а) предмети, служещи по-малко от 1 година, независимо от тяхната стойност;
б) предмети, със стойност под лимита, установен от съответните министерства и централни учреждения, в пределите до 5.000 лева за единица.
10. Земните участъци, местонахожденията на изкопаеми, горските и водни площи на стопанските организации и предприятия се вписват в баланса по първоначалната им стойност.
Капиталовложенията в земни участъци, недра, гори, водни площи (мелиоративни, отводнителни и др. подобни), погасяването на които се разпределя за ред години, по реда на амортизационните отчисления, се отнасят към основните средства.
Текущите разходи по експлоатацията на земята, недрата, горските и водни площи се включват в себестойността на продукцията.
11. Нормите на амортизационните отчисления на основните средства се определят със специални наредби.
Амортизационните отчисления от стойността на основните средства, намиращи се в експлоатация (включително временното прекъсване на експлоатацията), се включват в себестойността на продукцията.
12. Наличностите от суровини, материали, полуфабрикати, готови изделия и стоки се оценяват в баланса по фактическата себестойност.
В случай, когато фактическата себестойност не може да се определи, наличностите се оценяват по продажна, нормирана или планова цена, а ако се използуват от предприятието с оглед на възможното им използуване.
13. Сметките с дебиторите и кредиторите се показват в баланса със сумите, установени от текущите счетоводни записвания.
Ако при проверката на сметките се явят разногласия по тях, то всяка страна оставя в своя баланс онези суми, които произтичат от текущите счетоводни записвания и се признават от нея за правилни.
14. Вземанията, изискването на които е отказано от арбитража или съда, не се показват в баланса, а се отписват по пълната им сума като загуба. Сумите на вземанията и задълженията, по които е изтекла исковата давност не се показват в баланса, а се отписват съответно като печалба или загуба.
Вземанията, които се признават от предприятието или организацията като безнадеждни, се отписват в загуба само след предварителното разрешение на висшестоящата организация. В годишния отчет за отписаните суми задължително се дава разяснение.
Спорните вземания се показват в актива на баланса в пълния им размер.
За спорни вземания се считат сумите, сборът за които е предаден за разрешение на съда или арбитража.
15. Административните, стопанските, търговските и другите разходи по организацията и управлението се включват в себестойността на продукцията и в издръжката на обръщението, съгласно действуващите правила за калкулацията.
Разходите, извършени за сметка на специалните фондове, се изписват по принадлежност от тези фондове и не се включват в себестойността.
16. Загубите по операциите от дейността на предприятието и от стихийни бедствия (погиване или повреждане на имущества), с изключение на загубите от основни средства, се отнасят като загуба за отчетната година.
Загубите от основни средства се отнасят като изменение на основния (уставния) фонд.
Загубите от основните средства се установяват като от тяхната първоначална стойност се спадне изхабяването и стойността на останалите материали, части и т. н. по цената на реализацията им или по особена оценка.
17. Крайният резултат за отчетната година, извлечен от счетоводните записвания на всички операции в дадено предприятие или организация, в оценката на балансовите пера, в съответствие с настоящата наредба, се показва в приключителния баланс с отделно перо.
18. Възлага се на Министъра на финансите да дава тълкователни разпоредби по прилагането на настоящата наредба.
19. За приложението на настоящата наредба Министерството на финансите ще издаде специална инструкция.
20. Настоящата наредба влиза в сила от 1 януари 1951 г. и важи за счетоводните отчети и баланси за 1950 г.