Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 89 от 28.X

ПРАВИЛНИК ЗА УСТРОЙСТВОТО И ДЕЙНОСТТА НА ШКОЛИТЕ И КЛУБОВЕТЕ ЗА ПРЕДКАЗАРМЕНА ПОДГОТОВКА НА МЛАДЕЖТА ПРИ МИНИСТЕРСТВОТО НА ОТБРАНАТА

 

ПРАВИЛНИК ЗА УСТРОЙСТВОТО И ДЕЙНОСТТА НА ШКОЛИТЕ И КЛУБОВЕТЕ ЗА ПРЕДКАЗАРМЕНА ПОДГОТОВКА НА МЛАДЕЖТА ПРИ МИНИСТЕРСТВОТО НА ОТБРАНАТА

ПРИЕТ С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 236 НА МИНИСТЕРСКИ СЪВЕТ ОТ 14.10.1994 Г.

Обн. ДВ. бр.89 от 28 Октомври 1994г., отм. ДВ. бр.72 от 13 Август 1999г.

Отменено основание. Виж § 3, т. 2 от заключителните разпоредби на Постановление № 162 на Министерския съвет от 10 август 1999 г. за приемане на Устройствен правилник на Министерството на отбраната, с която се отменя Постановление № 236 на Министерския съвет от 1994 г. за приемане на Правилник за устройството и дейността на школите и клубовете за предказармена подготовка на младежта при Министерството на отбраната - ДВ, бр. 72 от 13 август 1999 г.


Раздел I.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. Школите и клубовете за предказармена подготовка на младежта са специализирани учебно-методически звена на Министерството на отбраната. Те се създават и се закриват от началника на управление "Предказармена подготовка на младежта" при Министерството на отбраната (УППМ-МО), с изключение на щатовете на военнослужещите.


Чл. 2. Школите и клубовете се изграждат към регионалните центрове за предказармена подготовка на младежта (РЦ за ППМ). Началникът на УППМ-МО може да изгражда школи и клубове и на пряко подчинение към управлението.


Чл. 3. Школите и клубовете осъществяват своята дейност под ръководството на регионалните центрове за предказармена подготовка на младежта.


Чл. 4. Школите и клубовете разполагат с щатен състав, обществен актив и материално-техническа база.


Чл. 5. (1) Личният състав на школите и клубовете се назначава:

1. за офицерите - от министъра на отбраната по предложение на началника на УППМ-МО;

2. за военните служители - от началника на РЦ съгласувано с УППМ-МО.

(2) Началниците на централните школи се назначават от началника на УППМ-МО, а останалият щатен състав - от началниците на централните школи съгласувано с УППМ-МО.


Чл. 6. (1) Школите и клубовете са:

1. според подчинеността им: централни, регионални, общински и местни;

2. според вида на подготовката: стрелкови, радио-, автомобилни, морски, въздушни и моделни.

(2) Школа или клуб, който е специализиран по една специалност (дисциплина), може да носи наименованието на специалността (дисциплината).

(3) Клубът може да бъде и обединен, ако извършва две и повече подготовки.


Чл. 7. (1) Включването на младежите за обучение по наборните специалности и военно-приложните и техническите дисциплини е доброволно. Кандидатите за обучение подписват договор. Ако младежът е непълнолетен, договорът се подписва и от родител (настойник).

(2) Обучаващите се в школите и клубовете по рисковите специалности се застраховат от УППМ-МО за времето на обучение от субсидията, отпусната от бюджета на Министерството на отбраната.

(3) Обучението на запасните специалисти в школите и клубовете се извършва по заявка на началника на Генералния щаб на Българската армия, която се утвърждава от министъра на отбраната.


Чл. 8. (1) Наборниците специалисти, подлежащи на обучение, се определят по време на първоначалния медицински преглед.

(2) При подбора на наборниците с предимство се ползват завършилите или изучаващите специалности, сродни на изучаваните в съответната школа или клуб, и спортисти по определен военно-приложен спорт.

(3) Уведомяването на наборниците, разпределянето им за обучение в школите и клубовете и контролирането на присъствието им се извършват от съответните военни управления с участието на регионалните центрове за ППМ.

(4) Списъците с утвърдените за обучение наборници специалисти се предоставят от военните управления на регионалните центрове не по-късно от юни всяка година.

(5) Военните управления се задължават да изпращат младежите наборници на служба по специалностите, придобити в школите и клубовете.

(6) При прекъсване на обучението по тяхна вина наборниците на основание на подписания договор възстановяват изразходваните за обучението средства.

(7) Наборниците, прекъснали обучението си не по тяхна вина (заболяване, летателна неуспеваемост, психомоторна несъвместимост с изучаваната специалност и други обективни обстоятелства), не възстановяват разходите за тяхното обучение.


Чл. 9. Развитието на високо спортно майсторство по военно-приложните и техническите спортове (ВПТС) се осъществява чрез договори между УППМ-МО и съответните спортни федерации.


Чл. 10. (1) Програмите за подготовка на наборниците се разработват от УППМ-МО и след съгласуване с министъра на науката и образованието и с командващите видовете въоръжени сили се утвърждават от министъра на отбраната.

(2) Програмите за обучение по военно-приложните и техническите дисциплини и по дисциплините със стопанско значение, както и условията и редът за тяхното провеждане се утвърждават от началника на УППМ-МО съгласувано с другите органи, които имат отношение към тях.


Чл. 11. (1) За подготовката на наборниците специалисти и за преподготовката на запасни освен назначения щатен състав се привличат и лектори, треньори, инструктори и др.

(2) Лекторските часове по различните видове подготовка се планират в началото на всяка учебна година и се утвърждават от началника на УППМ-МО в съответствие с учебните програми.


Чл. 12. На школите и клубовете се възлагат следните задачи:

1. да изграждат физически и морално-психически качества в обучаваните младежи, да възпитават дисциплинираност и уважение към военната професия;

2. да организират и провеждат подготовка на наборници и опресняване знанията на запасни специалисти за нуждите на Въоръжените сили на Република България;

3. да обучават младежи и граждани по военно-приложните и техническите дисциплини, както и по специалностите със стопанско значение;

4. да организират и провеждат подготовка на инструктори по военно-приложните и техническите дисциплини, обществени треньори и съдии по ВПТС;

5. да провеждат учебно-методически сборове, семинари и съвещания с кадрите и обществените активисти;

6. да организират тренировъчна и спортно-състезателна дейност по наборните специалности и да подпомагат провеждането на ВПТС;

7. да работят за развитието, усъвършенстването и правилната експлоатация, поддържане и съхранение на материалната база, за прилагането на съвременни технически средства в учебния процес;

8. да развиват стопанска дейност за осигуряване на допълнителни финансови и материални средства за учебния процес и спортно-състезателната дейност по ВПТС в пълно съответствие с регламентиращите документи.


Чл. 13. Централните и регионалните школи и клубове да оказват методическа помощ и да участват в контрола на общинските и местните школи и клубове.


Раздел II.
ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ОСНОВНИТЕ ДЛЪЖНОСТНИ ЛИЦА В ШКОЛИТЕ И КЛУБОВЕТЕ

Чл. 14. Началникът на школата (клуба):

1. отговаря за организацията и провеждането на цялостната дейност на школата (клуба) по вида подготовка, за осигуряване на мерките за безопасност при работа с въоръжението и техниката, за състоянието и правилната експлоатация на материалната база;

2. планира цялостната дейност на школата (клуба);

3. ръководи и контролира учебния процес и тренировъчната работа;

4. лично участва в провеждането на учебната и тренировъчната дейност в съответствие с притежаваната квалификация;

5. провежда изпити на обучаваните в школите и клубовете;

6. разработва правилник за вътрешния ред в школата (клуба) и контролира спазването му;

7. подпомага дейността на съвета на обществения актив на школата (клуба);

8. води отчет за изпълнението на задачите;

9. анализира състоянието на дейността и материалната база на школата (клуба) и прави предложения пред висшестоящите органи за подобряването им;

10. ръководи дейността на педагогическия (учебно-методическия) съвет;

11. организира и контролира спазването на мерките за безопасност при работа с въоръжението и техниката;

12. организира и ръководи прилагането на съвременни методи, форми и технически средства в учебния процес;

13. полага системни грижи за развитието, усъвършенстването, правилната експлоатация, съхранение и ремонт на въоръжението и техниката;

14. организира и контролира спазването на противопожарните мерки и охраната на школата (клуба);

15. разработва функционалните задължения на щатния състав.


Чл. 15. Преподавателят (инструкторът) в школата (клуба) отговаря за организирането и провеждането на учебните занятия по специалността (дисциплината), която му е поверена, като:

1. организира и провежда учебните занятия в съответствие с изискванията на действащите програми, правилници, инструкции и методически указания;

2. води учебната документация;

3. изучава качествата на обучаваните младежи и полага грижи за възпитанието на чувство за отговорност и дисциплинираност у тях;

4. взема мерки за осигуряване безопасността на обучаваните при работа с въоръжението и техниката;

5. полага грижи за осигуряване на учебна литература, помагала и технически средства и за оборудването на учебните кабинети;

6. опазва и поддържа повереното му имущество, въоръжението и техниката;

7. участва в провеждането на изпити на обучаваните младежи.


Раздел III.
ПОДГОТОВКА НА НАБОРНИЦИТЕ ШОФЬОРИ

Чл. 16. (1) Наборниците, които желаят да бъдат включени в специализираните автомобилни школи, заявяват това пред наборната комисия.

(2) Наборниците се включват в школите по решение на началника на военното управление.


Чл. 17. (1) След завършването на курса на обучение наборниците полагат изпит пред органите на КАТ.

(2) Началникът на автомобилната школа изпраща в съответните военни управления списък с имената на издържалите изпита, неиздържалите и изключените и номерата на свидетелствата за правоуправление.


Чл. 18. При наличие на свободна материална база и кадри в наборната автомобилна школа могат да се подготвят и преподготвят граждани за водачи на моторни превозни средства при условия и по ред, определени от министъра на отбраната и съгласувани с министъра на транспорта и с министъра на вътрешните работи.


Чл. 19. Програмата за подготовка на наборници шофьори се разработва от УППМ-МО и се утвърждава от министъра на отбраната, като предварително се съгласува с министъра на транспорта, министъра на вътрешните работи и министъра на науката и образованието.


Раздел IV.
ПОДГОТОВКА НА ДРУГИ НАБОРНИЦИ СПЕЦИАЛИСТИ

Чл. 20. (1) Началниците на клубове със съдействие на РВУ и военноотчетните бюра създават организация за включването на наборниците по желание в утвърдените форми на обучение в специализираните клубове.

(2) В клубовете може да се провежда и преподготовка на запасни специалисти и обучение по военно-приложни и технически дисциплини, както и по сродни специалности със стопанско значение.


Чл. 21. (1) Завършилите курса на обучение наборници полагат изпити в съответствие с програмите по съответната подготовка.

(2) Председателите на изпитните комисии се утвърждават от началника на Генералния щаб на Българската армия по предложение на началника на УППМ-МО.

(3) След провеждането на изпитите комисията съставя протокол за резултатите и в срок от 5 дни изпраща екземпляри от него във:

1. съответните военни управления;

2. районните центрове на ППМ-МО;

3. управление ППМ-МО.


Чл. 22. (1) На наборниците, успешно издържали изпита, се издава документ от РЦ за ППМ-МО, удостоверяващ завършването на курса, в който се посочват резултатът от изпита и придобитата гражданска и военна специалност. Те се завеждат на отчет поименно във военните управления и служат редовна военна служба във Въоръжените сили на Република България по придобитата специалност. Този документ им дава предимство при кандидатстване във висшите военни учебни заведения по същата специалност при равни други условия, както и за обучение в другите школи и клубове на УППМ-МО.

(2) Отговорност за реализацията на наборниците във Въоръжените сили носят военните управления и видовете войски.


Чл. 23. (1) Органите на местното самоуправление организират медицински прегледи на наборниците за определяне годността на младежите за обучение по съответната специалност съгласно списъка на заболяванията и физическите недостатъци, утвърдени от министъра на отбраната съгласувано с министъра на здравеопазването.

(2) Медицинските прегледи на кандидатите за обучение по военно-приложните и техническите дисциплини и спортове, за които се изискват такива прегледи, както и по специалностите със стопанско значение се организират от школите и клубовете.


Чл. 24. (1) Младежите наборници от 16- до 18-годишна възраст от средата на неучащата се младеж преминават начално военно обучение (НВО).

(2) Учебните програми за НВО се разработват от УППМ-МО и се утвърждават от началника на управлението.

(3) Финансирането на НВО се осигурява от бюджета на Министерството на отбраната и другите военизирани структури на Въоръжените сили.


Раздел V.
ОБЩЕСТВЕН АКТИВ НА ШКОЛИТЕ И КЛУБОВЕТЕ

Чл. 25. При изпълнение на задачите по предказармената подготовка на младежта школите и клубовете се опират на широк обществен актив.


Чл. 26. Общественият актив на школите и клубовете се съставя от граждани на Република България, които участват доброволно в организирането и провеждането на предказармената подготовка на младежта.


Чл. 27. Обществени активисти на школите и клубовете са: членовете на клубовете и на съветите на обществения актив на школите и на клубните съвети, ръководителите на учебни групи, обществените треньори, съдиите, инструкторите и състезателите по ВПТС и други нещатни дейци, работещи в звената на УППМ-МО.


Чл. 28. (1) Основната задача на обществения актив на школите и клубовете е да подпомага техните ръководни органи в изпълнението на задачите, поставени от Министерството на отбраната, по предказармената подготовка на младежта.

(2) Общественият актив работи по правилник, утвърден от началника на УППМ-МО.

(3) Школите и клубовете избират съвет на обществения актив съгласно правилника.

(4) В съветите на обществения актив на школите и клубовете могат да бъдат избирани и щатни служители.

(5) Съветите на обществения актив могат да създават свои помощни органи.


Чл. 29. Съветите на обществения актив:

1. подпомагат организирането и провеждането на учебната, тренировъчната и спортно-състезателната дейност по ВПТС в школите и клубовете;

2. подпомагат ръководствата на школите и клубовете при организиране на взаимодействието и решаването на задачите с военноотчетните бюра и военните управления, със стопански организации, фирми и училищни ръководства по места;

3. работят за набиране на допълнителни извънбюджетни финансови и материални средства за развитие на предказармената подготовка на младежта и ВПТС;

4. участват в организирането и провеждането на курсове за подготовка на обществени инструктори, треньори и съдии и на състезания, демонстрации, изложби и други дейности;

5. работят за популяризиране и пропагандиране дейността на школите и клубовете.


Раздел VI.
ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ НА СПЕЦИАЛИЗИРАНИТЕ ШКОЛИ И КЛУБОВЕ С ДЪРЖАВНИТЕ, СТОПАНСКИТЕ И ОБЩЕСТВЕНИТЕ ОРГАНИ И ВЕДОМСТВА

Чл. 30. Взаимодействието между школите и клубовете, от една страна, и държавните, стопанските и обществените органи и ведомства, от друга, се осъществява с цел по-ефективното изпълнение на задачите по предказармената подготовка на младежта и ВПТС. То се провежда на основата на съвместно приетите решения, програми и планове и на базата на нормативните актове.


Чл. 31. Ръководствата на школите и клубовете запознават държавните, стопанските и обществените органи и ведомствата със задачите и мероприятията - предмет на съвместната работа. Началниците на школи и клубове търсят помощта им за тяхното решаване и отчитат пред тях резултатите от тази дейност.


Чл. 32. Взаимодействието на школите и клубовете с държавните, стопанските и обществените органи и ведомствата се организира:

1. с Министерството на науката и образованието чрез техните органи по места за:

а) оказване на съдействие за формиране на учебни групи за наборници специалисти и осигуряване присъствието им на занятия;

б) организиране на извънкласни форми за военнотехническа подготовка (ВТП);

в) разработване на график и разписание за провеждане на практическите занятия от началниците на школите и клубовете съгласувано с РЦ за ППМ-МО и с училищните ръководства;

г) оказване на съдействие при набирането на младежи наборници в школите и клубовете за обучение по съответната специалност и упражняване на контрол върху учебния процес в дните на обучението;

д) предоставяне при възможност и необходимост на помещения за кабинети, стрелбища и хранилища за провеждане на ВТП, спортна дейност по ВПТС и занятия по безопасността на движението;

2. с Министерството на вътрешните работи за:

а) съхраняване, пренасяне, използване и отчитане на въоръжението, боеприпасите и общоопасните средства;

б) провеждане на мероприятия за повишаване на бдителността и предотвратяване на противообществените прояви;

в) разследване на нарушения и произшествия;

г) подготовка на водачи на моторни превозни средства и съвместни мероприятия по безопасността на движението;

д) провеждане на мероприятия по противопожарна защита;

е) организиране обучението на гражданите по стрелково дело в клубовете и школите;

3. с Комитета за младежта:

а) съвместна работа за популяризиране и привличане на младежта за участие в дейността на школите и клубовете;

б) ефективно използване на материално-техническата база;

в) контрол по спазване на нормативите за специална закрила на младежите;

4. с Комитета за физическо възпитание и спорт:

а) съвместна работа за подобряване на учебната, тренировъчната и спортно-състезателната дейност по ВПТС;

б) подпомагане с финансови средства от Българския спортен тотализатор на школите и клубовете за организиране, провеждане и развитие на военно-приложните и техническите спортове;

в) оказване на помощ в осигуряването на спорта в Българската армия;

5. с Министерството на здравеопазването:

а) осигуряване на санитарен транспорт и медицински персонал при провеждане на стрелби с бойно оръжие и състезания по ВПТС в районите, където няма военни поделения;

б) осигуряване на лектори за занятията с младежите наборници по медико-санитарна защита;

6. със стопанските организации, предприятия, фирми, ведомства и други - за организиране и финансово осигуряване на ВТП, поддържане на учебно-материалната и спортната база; спонсориране на учебната и спортно-състезателната дейност; пропагандиране на предказармената подготовка на младежта и ВПТС;

7. с местните административни органи на управление за:

а) безвъзмездно осигуряване (при необходимост) на сграден фонд за създаване на школите и клубовете;

б) подпомагане набирането на наборници за обучение в школите и клубовете и упражняване на контрол по провеждане на дейността.


Чл. 33. (1) Финансирането на дейността на школите и клубовете по обучението на наборниците специалисти за нуждите на Въоръжените сили се осигурява чрез субсидии от бюджета на Министерството на отбраната и другите военизирани структури в рамките на утвърдената извънбюджетна приходно-разходна сметка на УППМ-МО.

(2) Размерът на субсидиите се определя по договаряне между УППМ-МО и ведомствата по чл. 32 съобразно обучавания контингент и съгласуваните цени.


Чл. 34. (1) Разходите за издръжка на дейността на школите и клубовете се планират и се извършват в съответствие с регламентиращите документи и заповедите на министъра на отбраната.

(2) Отчетът на средствата за разходите по ал. 1 се извършва от съответните РЦ за ППМ-МО.


Чл. 35. При наличие на свободен капацитет РЦ могат да извършват стопанска дейност за обучение на гражданите, като с това набират извънбюджетни средства за подобряване на учебния процес, провеждане на ВПТС и усъвършенстване на МТБ съгласно утвърдената извънбюджетна приходно-разходна сметка.


Чл. 36. Начинът и редът за набиране, разпределяне и изразходване на извънбюджетните финансови средства се определят с наредба на Министерския съвет.


Чл. 37. Дейността на школите и клубовете се осигурява с материални и технически средства и чрез централно снабдяване по линия на централните доволствия и органи в Българската армия.


Раздел VII.
ДРУГИ РАЗПОРЕДБИ

Чл. 38. Всяка школа (клуб) разработва правилник за вътрешния ред, утвърден от началника на РЦ за ППМ-МО (за централните школи и клубове - от началника на УППМ-МО).


Чл. 39. (1) Школите (клубовете) по вид подготовка имат своя значка и емблема.

(2) Значките, емблемите и местата на тяхното поставяне се утвърждават от съответните специализирани органи на Министерството на отбраната.


Заключителни разпоредби

Параграф единствен. Изпълнението на правилника се възлага на министъра на отбраната.


Приложение № 1



 
Списък на основните военно-приложни и технически дисциплини
и специалности със стопанско значение, развивани в школите и
клубовете по вид подготовка
№ по Вид подготовка Основни дисциплини
ред   (специалности)
1. Свързочна подготовка радиотелеграфия
    радиоконструкторство
    електротехника
    радиотехника
    импулсна техника
    телевизионна техника
    електронноизчислителна техника
    хладилна техника
    ремонт и експлоатация на КВ и
    УКВ-радиосредства
    радиолюбителска подготовка на класни
    специалности "А", "В", "С"
     
2. Стрелкова подготовка стрелба с пневматично оръжие
    стрелба с малокалибрено оръжие
    стрелба с бойно, гладкоцевно и газово
    оръжие
    стрелба с лък и арбалет
     
3. Авто-мото подготовка подготовка на водачи на МПС
    категория "А", "М", "В", "С", "Д" и "Е"
     
4. Морска подготовка гребане
    лодководачи
    корабни екипажи
    ветроходство
    уиндсърфинг
    водомотористи
    водни скиори
    гмуркачи
    леководолази
    водачи на плавателни съдове до 20 БРТ по
    море (водач на малък кораб по река Дунав)
     
5. Въздушна подготовка моторно летене
    безмоторно летене
    парашутизъм
    парашутен многобой
     
6. Моделна подготовка авиомоделизъм
    автомоделизъм
    корабомоделизъм
    ракетомоделизъм
    нестандартен моделизъм
    роботика


Приложение № 2



 
Списък на основните военно-приложни и технически
спортове, развивани в школите и клубовете по вид подготовка
 
№ по Вид подготовка Основни военно-приложни
ред   и технически спортове
1. Свързочна подготовка КВ-спорт
    УКВ-спорт
    радиозасичане
    радиомногобой
    радиоконструкторство
    радиотелеграфия
     
2. Стрелкова подготовка спортна стрелба
    биатлон
    летен многобой
     
3. Авто-мото подготовка мотокрос
    мотоциклетизъм на писта
    мотоциклетизъм на шосе
    мотобол
     
4. Морска подготовка водомоторен спорт
    водни ски
    подводно ориентиране
    плуване с плавници и
    апарат в басейн
    морски спортен многобой
    ветроходство
     
5. Въздушна подготовка моторно летене
    безмоторно летене
    парашутизъм
    делтапланеризъм
    парапланеризъм
    балонен спорт
     
6. Моделна подготовка авиомоделизъм
    автомоделизъм
    корабомоделизъм
    ракетомоделизъм
    нестандартен моделизъм
    роботика
     
7. Бойни спортове таекуондо
    ушу
    карате-до
     


Промени настройката на бисквитките