Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 86 от 31.X

ПРАВИЛНИК ЗА ПРИЛОЖЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА РЕДА НА ПРЕХВЪРЛЯНЕ НА ВЕЩНИ ПРАВА ВЪРХУ НЯКОИ НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

 

ПРАВИЛНИК ЗА ПРИЛОЖЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА РЕДА НА ПРЕХВЪРЛЯНЕ НА ВЕЩНИ ПРАВА ВЪРХУ НЯКОИ НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

ИЗДАДЕН ОТ МИНИСТЕРСТВО НА КОМУНАЛНОТО СТОПАНСТВО, БЛАГОУСТРОЙСТВОТО И ПЪТИЩАТА, МИНИСТЕРСТВО НА ПРАВОСЪДИЕТО И ДЪРЖАВEН КОМИТЕТ ПО СТРОИТЕЛСТВО И АРХИТЕКТУРА В сила от 16.01.1959 г.

Обн. ДВ. бр.5 от 16 Януари 1959г., изм. ДВ. бр.43 от 4 Юни 1963г., изм. ДВ. бр.86 от 31 Октомври 1967г., отм. ДВ. бр.29 от 11 Април 1969г.

Отменено основание - виж § 5 от Закона за изменение и допълнение на Закона за реда на прехвърляне на вещни права върху някои недвижими имоти и на Закона за планово изграждане на населените места - ДВ, бр. 29 от 11 април 1969 г.


1. Правни сделки по смисъла на чл. 1 от Закона за реда на прехвърляне на вещни права върху някои недвижими имоти са: продажбата, замяната, отстъпването и прехвърлянето на правото на строеж (суперфиция), прехвърлянето на недвижими имоти срещу издръжка или за плащане на дълг.

Продажбата, замяната и прехвърлянето на недвижими имоти срещу издръжка или за плащане на дълг относно незастроени или застроени с малоценни постройки недвижими имоти в населените места, за които се прилага Законът за реда на прехвърляне на вещни права върху някои недвижими имоти, се извършват чрез изпълнителния комитет на народния съвет.

В същите населени места правото на строеж (суперфиция) се отстъпва или прехвърля винаги чрез изпълнителния комитет на народния съвет.


2. Имоти, застроени с малоценни постройки, са:

1) (изм. - ДВ, бр. 86 от 1967 г.) имоти, сградите и всички подобрения в които имат по-малка стойност от тази на мястото по оценка съгласно одобрената от Министерския съвет специална тарифа;

2) имоти със заварени относително овехтели сгради, ако по подлежащ на изпълнение застроителен план се предвижда те да бъдат застроени с нови отделни жилищни сгради или комплекси от жилищни сгради поне три пъти по-големи по обем или по стойност от заварените сгради;

3) имоти със заварени стопански и други нежилищни сгради, които по градоустройствения или регулационния план попадат в площ за жилищно строителство;

4) имоти със сгради, обявени по законния ред за застрашени от самосрутване или вредни в хигиенно отношение;

5) имоти, строежите в които са извършени незаконно.


3. Собственици, които желаят да сключат сделка по § 1, правят писмено предложение до изпълнителния комитет на народния съвет.

В предложението се посочват: цената на мястото, както и на сградите и другите подобрения, ако има такива, в рамките на специалната тарифа; видът, размерът, кубатурата и пр. на сградите и другите подобрения. Към предложението се прилагат документи за право на собственост и квитанция за внесена такса по § 22, точка 1, буква "а".


4. Изпълнителният комитет на народния съвет с оглед на разположението и изложението на имота, неговите размери (повърхност и лице), възможност за застрояване, благоустрояване, близост до транспорт и други условия, вида на сградите и другите подобрения и размера на овехтяването им определя отделно цената на мястото и на сградите и другите подобрения в рамките на специалната тарифа.

Решението на изпълнителния комитет на народния съвет, с което се определя цената, се съобщава на собственика. Последният, ако е съгласен с цената, представя със заявление всички документи, каквито се изискват за сключване на сделката по нотариален ред.

По заявление на собственика, най-късно в 5-дневен срок се прави обявление на видно място в народния съвет с данни за: вида и размера на имота, вида, размера, кубатурата и пр. на сградите и другите подобрения в него, годината, когато са направени, както и определената цена - за сведение на лицата, които желаят да сключат сделка.


5. Лицата, които желаят да сключат придобивна сделка, правят надлежно писмено предложение до народния съвет. В предложението се посочва нуждата, която лицето има от имота. Към него се прилагат: удостоверение за семейно, материално и трудово положение на лицето; удостоверение, че то е жител на населеното място и доказателства, че разполага със средства за заплащане на цената.

Кандидатите да сключат сделка се степенуват по следния ред:

1) съпруг (съпруга), роднини по права линия - неограничено, и по съребрена линия - до трета степен включително на предложителя;

2) лица, които се намират в тежка жилищна нужда или имат доказана нужда от имота по здравни причини;

3) партизани, политзатворници, интербригадисти, концлагеристи и други борци против фашизма, пострадали от фашизма и в Отечествената война;

4) работници, членове на ТКЗС, заслужили дейци на науката, културата и изкуствата, служители, адвокати и пенсионери;

5) други граждани.

Във всички степени предимство имат многодетните семейства.


6. При сделки относно идеална част от недвижими имоти предложението се съобщава на останалите съсобственици, които, ако желаят да сключат сделката, се предпочитат пред всички други кандидати. Съсобственикът трябва да отговори по предложението най-късно в 20-дневен срок от съобщението.

При замяна сделката се разрешава между лицата, които са постигнали съгласие за нея, освен ако има данни, че тя прикрива продажба по § 1.


7. Изпълнителният комитет на народния съвет определя приобретателя измежду кандидатите съобразно със степенуването по § 5 и 6, ал. 1, не по-рано от 14 дни и не по-късно от един месец от издаване на обявлението по § 4, ал. 3.

При един кандидат сделката се сключва с него.

Ако в едномесечния срок по ал. 1 не е направено предложение за сключване на сделката, със съгласие на предложителя срокът се продължава, докато се яви поне един кандидат.

Изплащане на цената на срокове със или без съответни обезпечения и други допълнителни условия може да се уговаря само със съгласие на предложителя.


8. Определеният от изпълнителния комитет на народния съвет приобретател трябва да внесе цената на депозит в Държавната спестовна каса по специална сметка на народния съвет в 7-дневен срок от съобщението.

Приобретателят се снабдява с нотариален акт от нотариуса въз основа на писмо на народния съвет, към което се прилагат решението на изпълнителния комитет и всички книжа, необходими за издаване на нотариалния акт. Държавните и местните такси по издаване на нотариалния акт се заплащат от приобретателя.

Нотариусът изпраща незабавно служебен препис от издадения нотариален акт на народния съвет. Държавната спестовна каса изплаща цената по сделката на отчуждителя въз основа само на нотариалния акт.


9. Ако собственикът е съгласен с определената от изпълнителния комитет на народния съвет цена, имотът може да се придобие от народния съвет - за държавно, обществено, групово или кооперативно жилищно строителство, по решение на изпълнителния комитет на народния съвет, при условие, че са осигурени средства за заплащане на цената.

Имотът се заема съгласно Правилника за държавните имоти след пълното му заплащане.


10. В населените места, за които се прилага Законът за реда на прехвърляне на вещни права върху някои недвижими имоти, могат да придобиват недвижими имоти и вещни права само жители на населеното място по местонахождението на имота за задоволяване на свои и на членовете на семейството им жилищни, професионални, курортни и здравни нужди.

Недвижими имоти и вещни права в национални курорти - за задоволяване на курортни и здравни нужди, могат да придобиват и нежители на населеното място - национален курорт, по реда на § 1.

Националните курорти се определят по установения ред.


11. Жителите на градовете, за които се прилага Законът за реда на прехвърляне на вещни права върху някои недвижими имоти, могат да придобиват в присъединените към града населени места, по отношение на които също се прилага законът, само до един парцел, съответно до един имот с размери, които не надвишават значително нормите за един парцел - за задоволяване на свои и на членовете на семейството им жилищни, курортни и здравни нужди.

Жителите на селата, присъединени към градове, за които се прилага Законът за реда на прехвърляне на вещни права върху някои недвижими имоти, занапред не могат да придобиват недвижими имоти в града, към който е присъединено селото.

В горните случаи жителството се установява с личен паспорт или удостоверение от народния съвет.


12. Дарение на незастроен или застроен с малоценни постройки имот или на вещни права върху такива имоти в населени места, за които се прилага Законът за реда на прехвърляне на вещни права върху някои недвижими имоти, се извършва с разрешение на изпълнителния комитет на народния съвет по молба на заинтересуваните.

В молбата се посочват трите имена, занятието и местожителството на страните; размерът, видът, местонахождението и данъчната оценка на имота и с каква цел се извършва дарението. Към молбата се прилагат удостоверение за семейно и материално положение на лицето, в полза на което ще се извърши дарението, и други документи за установяване на обстоятелствата по молбата.

Изпълнителният комитет на народния съвет разрешава да се извърши дарението, ако имотът се намира в местожителството на лицето, което се надарява, и ще служи за задоволяване на негови и на членовете на семейството му жилищни, професионални, курортни и здравни нужди и ако дарението не прикрива сделки по § 1.

Нотариусът извършва нотариалния акт за дарението въз основа на решението на изпълнителния комитет на народния съвет и другите необходими документи.

По разрешенията за дарения народният съвет не събира такса.


13. Независимо от местожителството на страните, вида и местонахождението на имотите и пр. Законът за реда на прехвърляне на вещни права върху някои недвижими имоти не се прилага за:

1) придобиване на собственост и други вещни права по наследство - по закон и завещание;

2) дарения между съпрузи и между роднини по права линия;

3) доброволни и съдебни делби.


14. Нотариусите не засвидетелствуват подписи и съдържание на договори за сделки, които се извършват по реда на Закона за реда на прехвърляне на вещни права върху някои недвижими имоти.


15. Съдебните изпълнители не извършват публична продан на имоти по § 1.

Съдебният изпълнител, след като извърши опис на имота, но без да го оценява, изпраща изпълнителното дело на народния съвет, който продава имота по посочения по-долу ред.

Изпълнителният комитет на народния съвет определя цена на имота, която не може да бъде по-малка от 80% от най-високата оценка за съответната категория по специалната тарифа. За продажбата се прави обявление съгласно § 4, ал. 3, което се поставя на видно място в сградата на народния съвет и се разгласява по други подходящи способи.

За продажбата се прилагат съответно § 5, 6, ал. 1, § 7, алинеи 1 и 2, и § 9.

Определеният от изпълнителния комитет на народния съвет купувач трябва да внесе цената на имота по сметката на съдебния изпълнител, както и следуемите се държавни и местни такси, в 7-дневен срок от съобщението. След внасяне на цената и таксите народният съвет изпраща делото на съдебния изпълнител за възлагане на имота на определения купувач и за разпределяне на сумата.

Ако определеният купувач не внесе в срок цената на имота и следуемите се такси, народният съвет поканва другите кандидати да сторят това по реда на степенуването им по § 5. Ако никой от тях в 7-дневен срок от съобщението не внесе цената и таксите, взискателят в 7-дневен срок от съобщението може да поиска имотът да се възложи нему по цена 80% от първоначално определената.

В случай че не са се явили кандидати и взискателят в 7-дневен срок от съобщението не поиска имотът да се възложи нему по цена 80% от първоначално определената или ако проданта не е могла да се състои по реда на предходната алинея, народният съвет прави ново обявление за продажбата с 20% намаление на цената на имота. Ако и тази продан не се състои, ново обявление за продажбата на имота се прави не по-рано от изтичане на 3 месеца, при нова цена.


16. Предварителни договори за сделки относно незастроени или застроени с малоценни постройки недвижими имоти в населени места, за които се прилага Законът за реда на прехвърляне на вещни права върху някои недвижими имоти, могат да бъдат оформени в окончателни договори или да се предявят искове за сключване на такива договори, ако предварителният договор има достоверна дата до 30 юли 1957 г.

В този случай цената на имота или на вещното право се определя от изпълнителния комитет на народния съвет съгласно § 4, ал. 1. Така определената цена е задължителна за договарящите страни. Ако тя е по-ниска от цената по договора, продавачът може да се откаже от сделката само ако върне на купувача всичко, което е получил по договора, в 2-месечен срок от съобщението за определяне на цената.

Към молбата до народния съвет страните представят сключения договор или заверен препис от него.

Договорите имат достоверна дата съгласно разпоредбите на чл. 145 от Гражданския процесуален кодекс.

Разпоредбите на алинеи 1 и 2 не се отнасят за случаите, при които се прилага чл. 55и от Закона за планово изграждане на населените места ("Известия", бр. 90 от 11 ноември 1958 г.).


17. Отчуждават се в полза на държавата недвижимите имоти, придобити от предприемачи или техни подставени лица в резултат на извършена под каквато и да е форма предприемаческа дейност по организиране и изпълнение на жилищно строителство след 6 април 1954 г.

Недвижимите имоти се считат придобити от предприемача, съответно от подставените от него лица, ако е постигнато съгласие за това, макар съответната сделка да не е сключена още в изискуемата форма.

Жилищното строителство се счита организирано и изпълнено след 6 април 1954 г., ако строежът е завършен или започнат след тази дата.


18. Отчуждава се в полза на държавата частта от недвижимите имоти, придобита от собствениците на места, върху които е извършено кооперативно или друго жилищно строителство след 6 април 1954 г., с която те прекомерно са се обогатили, като са уговорили извънредно висока цена за отстъпения от тях недвижим имот. В случая се прилагат съответно и алинеи 2 и 3 на § 17.

Няма прекомерно обогатяване, когато срещу отстъпения недвижим имот собственикът е получил само едно жилище съгласно утвърдените архитектурни проекти.

(Ал. 3 изм. - ДВ, бр. 43 от 1963 г.) Налице е прекомерно обогатяване, когато, вън от случаите по предходната алинея, общата стойност на полученото от собственика надхвърля значително стойността на строежите и другите подобрения в отстъпеното от него място и двойния размер на стойността на мястото. Отстъпеният и полученият имоти се оценяват съгласно специалната тарифа.

Няма прекомерно обогатяване, когато цената, по която собственикът е отстъпил недвижимия имот, е одобрена от изпълнителния комитет на народния съвет съгласно Указа за реда на прехвърляне правото на собственост върху частни незастроени земи на територията на Софийския градски народен съвет.

Прекомерното обогатяване се изчислява в пари, а отчуждаването се постановява за получените жилища в повече от едно или за съответна идеална част от тях. Когато собственикът е получил едно жилище и парична сума, отчуждаването, при наличност на прекомерно обогатяване, се постановява за самото жилище или за съответна идеална част от него. Собственикът има право да посочи жилищата, по отношение на които да се постанови отчуждаването.


19. Отчужденията по § 17 и 18 се извършват с решение на комисия в състав: председател - член на окръжния съд или народен съдия, определен със заповед на министъра на правосъдието, и двама членове на изпълнителния комитет на народния съвет, посочени с решение на изпълнителния комитет.

Производството за отчуждаване започва по предложение на председателя на изпълнителния комитет на народния съвет.

Предложението трябва да съдържа: описание на имота, в който е извършен строежът, трите имена на собственика, обектите, които са получили собствениците и предприемачите, и подставените от тях лица. По образуваната преписка комисията прави съобщение на заинтересуваните собственици, предприемачи и подставени от тях лица, които в 14-дневен срок могат да дадат писмени обяснения и да направят възражения.

Комисията може да събира сама необходимите данни и сведения от всички учреждения и организации. Преписките се разглеждат в открито заседание с призоваване на заинтересуваните.

В решението на комисията се определя и обезщетението, което следва да се заплати за отчуждените имоти по оценка съгласно специалната тарифа.

Решението заедно с преписката се изпраща на Министерството на комуналното стопанство, благоустройството и пътищата и влиза в сила след утвърждаването му от министъра на комуналното стопанство, благоустройството и пътищата. Ако решението е неправилно или незаконосъобразно, министърът го изменя или отменя.

Народният съвет заема отчуждените имоти по реда на Правилника за държавните имоти въз основа на влязлото в сила решение на комисията.


20. Забранява се извършването на посредническа дейност при сключване на всякакви правни сделки за прехвърляне на собственост или за учредяване и прехвърляне на други вещни права върху всякакви недвижими имоти във всички населени места освен от страна на народните съвети.

Народният съвет извършва посредничество за такива сделки (с изключение на сделките по § 1) по желание на заинтересуваните срещу заплащане на определени такси.

Лицата, които прибягват до посредничеството на народния съвет, съобщават каква сделка желаят да сключат и при какви условия. В предложението се дават сведения за имота и се посочва цената на сделката. По предложението се внася първоначална такса 10 лева.

Предложението се обявява на определени от народния съвет места. Ако се явят желаещи да сключат сделката, народният съвет уведомява предложителя. При сключване на сделката договарящите страни внасят такса в народния съвет в размер до 1% от уговорената цена.


21. Законът за реда на прехвърляне на вещни права върху някои недвижими имоти се прилага за посочените в него населени места - за територията, включена в границите на регулационните и градоустройствените планове.


22. Народният съвет събира следните такси при извършване на сделки по § 1, 6 и 15:

1. първоначална такса в размер на 0,5% върху:

а) посочената от предложителя цена - в случая по § 3;

б) стойността на по-ценния от двата имота, определена в рамките на специалната тарифа - в случая по § 6, ал. 2, и

в) определената от изпълнителния комитет на народния съвет цена на имота - в случая по § 15.

2. 1% върху цената, по която е сключена сделката; тази такса се внася от приобретателя преди снабдяването му с нотариален акт.


23. Предпочитат се пред всички други кандидати за сключване на сделка по § 1:

1) лицата, които до 11 ноември 1958 г. са договаряли относно недвижими имоти в София и населените места, за които се е прилагал Указът за реда на прехвърляне правото на собственост върху частни незастроени земи на територията на Софийския градски народен съвет и договорът е бил представен в народния съвет до същата дата;

2) лицата, които до 11 ноември 1958 г. са сключили предварителни договори относно недвижими имоти в други населени места, за които се прилага Законът за реда на прехвърляне на вещни права върху някои недвижими имоти, ако:

а) договорът има достоверна дата до 11 ноември 1958 г. или

б) приобретателят е получил владението на имота до 11 ноември 1958 г.


24. В семейството на лицата по смисъла на Закона за реда на прехвърляне на вещни права върху някои недвижими имоти се включват: съпругът (съпругата) и децата (встъпили или невстъпили в брак), а родителите, ако живеят в общо домакинство с тях.


25. Ръководството и контролът по прилагането на този правилник се възлага на министъра на комуналното стопанство, благоустройството и пътищата и министъра на правосъдието. Те могат да издават инструкции по прилагането на Закона за реда на прехвърляне на вещни права върху някои недвижими имоти и този правилник.


26. Правилникът се издава на основание чл. 10 от Закона за реда на прехвърляне на вещни права върху някои недвижими имоти и влиза в сила от деня на обнародването му в "Известия на Президиума на Народното събрание".


Промени настройката на бисквитките