Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 37 от 18.V

ПРАВИЛНИК ЗА ДЕЙНОСТТА И ОРГАНИЗАЦИЯТА НА РАБОТА НА ЦЕНТЪР "ФОНД ЗА ЛЕЧЕНИЕ НА ДЕЦА"

 

ПРАВИЛНИК ЗА ДЕЙНОСТТА И ОРГАНИЗАЦИЯТА НА РАБОТА НА ЦЕНТЪР "ФОНД ЗА ЛЕЧЕНИЕ НА ДЕЦА"

Издаден от Министерството на здравеопазването

Обн. ДВ. бр.101 от 16 Ноември 2004г., изм. ДВ. бр.43 от 26 Май 2006г., отм. ДВ. бр.37 от 18 Май 2010г.

Отменен с § 7 от преходните и заключителните разпоредби на Правилника за дейността и организацията на работа на Център "Фонд за лечение на деца" - ДВ, бр. 37 от 18 май 2010 г.


Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ. СТАТУТ И ФУНКЦИИ НА ЦЕНТЪРА

Чл. 1. С правилника се уреждат дейността и организацията на Центъра "Фонд за лечение на деца", наричан по-нататък "центъра".


Чл. 2. (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2006 г.) Центърът е юридическо лице по чл. 60 от Закона за администрацията, и е второстепенен разпоредител с бюджетни кредити към министъра на здравеопазването.


Чл. 3. (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2006 г.) (1) Центърът осъществява следните дейности:

1. организационно и финансово подпомагане на български граждани на възраст до 18 години:

а) които се нуждаят от диагностични и лечебни процедури и няма условия за извършването им в Република България;

б) които се нуждаят от лечение с неразрешени за употреба в Република България лекарствени продукти при условията и по реда на Наредба № 2 от 2001 г. за условията и реда за лечение с неразрешени за употреба в Република България лекарствени продукти (обн., ДВ, бр. 6 от 2001 г.; доп., бр. 64 от 2001 г.) в случаите на лечение, започнало със съгласието на центъра;

в) за осигуряване на медицински изделия, които не могат да бъдат произведени в Република България, в случаите, когато лицата се лекуват със средства, предоставени от центъра;

г) за лечение на редки заболявания съгласно чл. 2 от Наредба № 22 от 2005г. г. за условията и реда за разрешаване за употреба на лекарствени продукти, предназначени за лечение на редки заболявания (обн., ДВ, бр. 62 от 2005 г., в сила от 31.12.2006 г.), които не се заплащат напълно или частично от републиканския бюджет и са извън обхвата на задължителното здравно осигуряване;

д) при трансплантация на стволови клетки при малигнени и хематологични заболявания;

2. организира и финансира участието на чуждестранни медицински специалисти в диагностични и лечебни процедури на лицата по т. 1 в Република България в случаите, когато няма български медицински специалисти в съответната област;

3. администрира набирането на финансови средства за осъществяване дейността на центъра;

4. приема дарения;

5. подпомага дейността на обществения съвет.

(2) В случаите по ал. 1, т. 1, буква "д" центърът подпомага лечението и на български граждани до навършването им на 21-годишна възраст, които отговарят на следните условия:

1. страдат от съответното заболяване преди навършване на 18-годишна възраст;

2. приложени са методи на конвенционално лечение, които не са дали положителен резултат.


Чл. 4. (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2006 г.) (1) Приходите на центъра се формират от:

1. субсидия от държавния бюджет;

2. дарения и помощи;

3. други приходи.

(2) Средствата по ал. 1 се разходват за:

1. осъществяване на дейностите по чл. 3, ал. 1, т. 1 и 2 и ал. 2;

2. издръжка на центъра.

(3) В случаите по чл. 3, ал. 1, т. 1, букви "б" и "г" центърът финансира разходите за лечение в размер не по-голям от 75 % от стойността на лечението.

(4) В случаите по чл. 3, ал. 1, т. 1, буква "д" и ал. 2 центърът финансира само дейности, свързани с намиране на донор, изследвания на донора, вземането на стволови клетки и тяхното транспортиране.

(5) В случаите по чл. 3, ал. 1, т. 2 центърът финансира разходите, свързани с транспорт, нощувки, хонорар на чуждестранните медицински специалисти, и представителните разходи.

(6) Финансирането на дейностите по чл. 3, ал. 1, т. 1 и 2 и ал. 2 се извършва до размера на средствата по бюджета на центъра за съответната година.

(7) Разходите по ал. 2, т. 2 за съответната година се определят в бюджета на центъра.


Чл. 5. (1) Към центъра функционира обществен съвет, който се състои от 11 членове.

(2) Общественият съвет осъществява следните функции:

1. изработва, актуализира и оповестява принципи и правила за набиране, изразходване и контрол на финансовите средства, необходими за осъществяване дейността на центъра;

2. организира и провежда дейности за набиране на финансови средства за осъществяване дейността на центъра;

3. (изм. - ДВ, бр. 43 от 2006 г.) разглежда молби на граждани, за които са налице условията по чл. 3, ал. 1, т. 1 и 2 и ал. 2, и взема решение за всеки конкретен случай, като определя начина на лечение и размера на отпусканата парична сума.


Глава втора.
УПРАВЛЕНИЕ И ОРГАНИЗАЦИЯ НА РАБОТА НА ЦЕНТЪРА

Раздел I.
Правомощия на директора на центъра

Чл. 6. Центърът се управлява и представлява от директор. Директорът се назначава и освобождава от министъра на здравеопазването.


Чл. 7. Директорът на центъра:

1. организира, ръководи и отговаря за дейността на центъра;

2. представлява центъра;

3. организира изпълнението на решенията на обществения съвет;

4. сключва, изменя и прекратява трудовите договори с лицата, работещи в центъра по трудово правоотношение;

5. утвърждава длъжностното щатно разписание и длъжностните характеристики на работещите в центъра;

6. носи отговорност за законосъобразното разходване на средствата на центъра от бюджета и от други източници в съответствие с решенията на обществения съвет;

7. награждава и наказва дисциплинарно служителите на центъра в съответствие със закона и утвърдените вътрешни правила за организацията на работата и работната заплата;

8. предлага на министъра на здравеопазването за утвърждаване разходите за издръжка на центъра;

9. координира и контролира финансово-стопанската дейност;

10. изготвя годишния отчет на центъра и го предлага за одобряване на министъра на здравеопазването;

11. осъществява други дейности, непосредствено свързани с управлението на центъра и с осъществяването на неговите функции.


Чл. 8. При осъществяването на своите функции директорът на центъра взаимодейства и сътрудничи с държавни органи, организации, физически и юридически лица, както и с органи на местното самоуправление за осъществяване дейностите на центъра.


Раздел II.
Организация на работата на центъра

Чл. 9. (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2006 г.) (1) Молба до центъра за организационно и финансово подпомагане на български гражданин до 18 години, за който са налице условията по чл. 3, ал. 1, т. 1 и 2 и ал. 2, се подава чрез деловодството на Министерството на здравеопазването. Към молбата се прилага медицинската документация на съответното лице.

(2) Дирекция "Медицински дейности" в Министерството на здравеопазването изготвя мотивирано становище по подадената молба. В случай че становището е положително, в него се посочва и видът на предлаганото лечение и лечебното заведение, в което следва да се проведе лечението.

(3) Министерството на здравеопазването изпраща до центъра молбата, приложените към нея документи и становището по ал. 2 в срок до 30 дни от подаване на документите.


Чл. 10. (1) (Предишен текст на чл. 10 - ДВ, бр. 43 от 2006 г.) Центърът може да привлича извънщатни сътрудници и консултанти.

(2) (Нова - ДВ, бр. 43 от 2006 г.) Центърът може да възлага изготвянето на становище по подадените молби по чл. 9, ал. 1 на лицата по ал. 1.


Чл. 11. (1) (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2006 г.) Всяко тримесечие центърът обобщава данните относно лицата, които са организационно и финансово подпомогнати за тяхното лечение, и се отчита пред министъра на здравеопазването и обществения съвет.

(2) Отчетът по ал. 1 съдържа данни относно брой на болните, лекувани в чужбина по нозологични единици - с подобрение, без промяна, влошени и починали.


Раздел III.
Организация на работата на обществения съвет

Чл. 12. (1) Заседанията на обществения съвет се свикват най-малко веднъж месечно от неговия председател, а в негово отсъствие - от заместник-председателя.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2006 г.) Заседанията на обществения съвет се считат за редовни, ако на тях присъстват повече от половината от членовете му. Решенията се взимат с мнозинство от 2/3 от присъстващите членове.

(3) Директорът на центъра присъства на заседанията на обществения съвет без право на глас.


Чл. 13. Дневният ред за заседанията на обществения съвет се изготвя от служител на центъра, определен от директора, и се изпраща на членовете му най-малко 5 работни дни преди деня на заседанието.


Чл. 14. За проведените заседания на обществения съвет се съставя протокол и решения, които се подписват от присъствалите членове.


Чл. 14а. (Нов - ДВ, бр. 43 от 2006 г.) При отсъствие на член на съвета на повече от 5 заседания министърът на здравеопазването може да направи предложение до Министерския съвет за неговата смяна.


Чл. 15. (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2006 г.) Общественият съвет изработва критерии и правила за оценка на подадените молби, размера на сумите и реда, по който се предоставят за осъществяване на дейностите по чл. 3, ал. 1, т. 1 и 2 и ал. 2.


Глава трета.
КОНТРОЛ ВЪРХУ НАЧИНА НА РАЗХОДВАНЕ СРЕДСТВАТА НА ЦЕНТЪРА

Чл. 16. Средствата от бюджета и от други източници се разходват и отчитат в съответствие с действащото в страната законодателство.


Чл. 17. Центърът изготвя месечни и тримесечни отчети за касовото изпълнение на бюджета и годишен финансов отчет по образец, утвърден от министъра на финансите, и ги представя в Министерството на здравеопазването в определените за второстепенните разпоредители с бюджетни кредити срокове.


Чл. 18. След изтичането на всяко тримесечие центърът представя пред обществения съвет информация за финансовото състояние на центъра и изпълнението на решенията на съвета.


Чл. 19. (1) Центърът изготвя годишен финансов отчет по образец, утвърден от обществения съвет, и го представя пред обществения съвет до 31 март на следващата година.

(2) Общественият съвет се произнася по отчета по ал. 1 с решение и при констатирани несъответствия с решенията на съвета уведомява министъра на здравеопазването за предприемане на мерки за реализиране на отговорността на директора на центъра.


Заключителни разпоредби

§ 1. Правилникът се приема на основание чл. 60, ал. 2 от Закона за администрацията и чл. 7 от Постановление № 280 на Министерския съвет от 18.Х.2004 г. (ДВ, бр. 96 от 2004 г.).


§ 2. Директорът на центъра в срок до една седмица от влизането в сила на правилника да утвърди щатното разписание и длъжностните характеристики на служителите в центъра.


§ 3. В триседмичен срок от датата на решението на Министерския съвет за определянето на състава му общественият съвет изготвя и оповестява принципи и правила за набиране, изразходване и контрол на финансовите средства, необходими за осъществяване дейността на центъра.


Заключителни разпоредби
КЪМ ПРАВИЛНИКА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПРАВИЛНИКА ЗА ДЕЙНОСТТА И ОРГАНИЗАЦИЯТА НА РАБОТА НА ЦЕНТЪР "ФОНД ЗА ЛЕЧЕНИЕ НА ДЕЦА"

(ОБН. - ДВ, БР. 43 ОТ 2006 Г.)


§ 11. В едномесечен срок от влизане в сила на този правилник общественият съвет актуализира и оповестява принципите и правилата за набиране, изразходване и контрол на финансовите средства, необходими за осъществяване дейността на центъра.


Промени настройката на бисквитките