Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 66 от 18.VIII

ПРАВИЛНИК ЗА ПРИЛОЖЕНИЕ НА УКАЗА ЗА НАСЪРЧАВАНЕ И ПОДПОМАГАНЕ НА КООПЕРАТИВНОТО И ИНДИВИДУАЛНОТО ЖИЛИЩНО СТРОИТЕЛСТВО

 

ПРАВИЛНИК ЗА ПРИЛОЖЕНИЕ НА УКАЗА ЗА НАСЪРЧАВАНЕ И ПОДПОМАГАНЕ НА КООПЕРАТИВНОТО И ИНДИВИДУАЛНОТО ЖИЛИЩНО СТРОИТЕЛСТВО

ПРИЕТ С ПОСТАНОВЛЕНИЕ НА МИНИСТЕРСКИ СЪВЕТ ОТ 12.06.1954 Г. В сила от 22.06.1954 г.

Обн. ДВ. бр.50 от 22 Юни 1954г., изм. ДВ. бр.66 от 18 Август 1959г., изм. ДВ. бр.74 от 13 Септември 1960г., изм. ДВ. бр.17 от 27 Февруари 1962г., изм. ДВ. бр.62 от 7 Август 1973г., отм. ДВ. бр.24 от 25 Март 1975г.

Отменен с § 18 от Постановление № 29 на Министерския съвет от 11 март 1975 г. за изменение и допълнение на Правилника за прилагане на Закона за териториално и селищно устройство - ДВ, бр. 24 от 25 март 1975 г.


1. (Изм. - Изв., бр. 66 от 1959 г., бр. 17 от 1962 г.) За насърчаване и подпомагане на кооперативното и индивидуалното (групово или единично) жилищно строителство в населените места, за които се прилага Указът за насърчаване и подпомагане на кооперативното и индивидуалното жилищно строителство, може да се отстъпва безсрочно правото на строеж върху урегулирани държавни места, предоставени на народните съвети, по решение на изпълнителния комитет на съответния народен съвет.


2. Изпълкомите, съобразно с предвижданията на градостроителните, регулационните и други планове, определят местата за кооперативен и индивидуален жилищен строеж.

Кооперативното жилищно строителство се насочва предимно в централните и благоустроени части на населените места.


3. Правото на строеж върху държавно място се отстъпва възмездно или безвъзмездно в зависимост от семейното, материалното и социалното положение на молителя и след като изпълкомът на народния съвет се увери, че молителят е обезпечил необходимите собствени средства или заем от Българска инвестиционна банка за проектирания жилищен строеж.


4. (Ал. 1 доп. - Изв., бр. 17 от 1962 г.) Оценка на възмездно отстъпеното право на жилищен строеж върху местата се определя от комисия в състав: председател - член на изпълкома на народния съвет или негов представител и членове: представител на техническата служба на съвета, а ако такъв няма, представител на техническата служба при по-горния народен съвет, юрисконсулта при народния съвет и представител на финансовата служба при съвета.

(Ал. 2 изм. - Изв., бр. 66 от 1959 г.) Комисията предварително определя стойността на мястото съгласно Тарифата за цените на недвижимите имоти, отчуждени за държавна и обществена нужда или отредени за мероприятия по Закона за планово изграждане на населените места, и на тази основа определя цената на правото на строеж. Тази цена не може да бъде по-голяма от стойността на мястото и по-малка от половината на тази стойност.

Решението на комисията подлежи на одобрение от изпълкома на народния съвет.


5. Желаещите да получат право на строеж върху държавно място подават молба до изпълнителния комитет на съответния народен съвет.

При повече кандидати за строеж върху едно държавно място кандидатите се степенуват по следния ред:

а) лица по чл. 10 от Указа за обществено подпомагане;

б) герои на социалистическия труд;

в) стахановци, изобретатели, рационализатори, новатори, ударници и други знатни хора на труда;

г) заслужили деятели в областта на обществено-политическия живот, науката, изкуството и културата;

д) работници и служители в държавни, кооперативни и обществени учреждения, предприятия и организации, както и членове на трудово-производителни кооперации и трудово-кооперативни земеделски стопанства в градовете.

Във всяка група кандидатите с многочленни семейства се предпочитат.

На кооперативното жилищно строителство се дава предимство пред индивидуалното.


6. (Ал. 1 изм. - Изв., бр. 66 от 1959 г., бр. 17 от 1962 г.) Въз основа на решението на изпълнителния комитет молителят в едномесечен срок от писмената покана трябва да сключи с народния съвет договор за строеж върху държавно място, в който договор да се посочи в какъв срок ще започне строежът. При сключване на договора молителят трябва да внесе и определената сума, ако мястото се отстъпва възмездно.

(Ал. 2 изм. - Изв., бр. 66 от 1959 г., бр. 17 от 1962 г.) Ако договорът не бъде сключен в определения срок, изпълкомът отменя решението си за отстъпване правото на строеж или, при уважителни причини, продължава срока най-много с още 3 месеца.

Предаването на държавното място става, след като молителят сключи договор и внесе определената сума.


7. Държавното място се записва на името на получилия право на строеж и от този момент той плаща всички данъци и такси за него.

Получилите право на строеж върху държавни места стават собственици на построените жилищни сгради и всички други строежи и подобрения и придобиват право на ползуване върху отстъпената земя. С разрешение на изпълкома на народния съвет те могат да отчуждават тези сгради, строежи и подобрения заедно с правото на ползуване от държавното място.


8. (Ал. 1 изм. - Изв., бр. 66 от 1959 г., бр. 17 от 1962 г.) Отстъпеното държавно място трябва да бъде застроено в двегодишен срок от сключване на договора съобразно с одобрените архитектурни и други проекти. По изключение този срок може да бъде продължен до 1 година с решение на изпълкома на народния съвет.

(Ал. 2 изм. - Изв., бр. 66 от 1959 г., бр. 17 от 1962 г.) Ако строежът не е завършен в първоначално определения или продължен срок, не е започнат или е прекъснат без изгледи да бъде продължен или завършен в същия срок, по решение на изпълкома на народния съвет отстъпеното право на строеж може да бъде отнето и мястото да се заеме от службите по жилищно стопанство и държавни имоти при народния съвет. В този случай 20% от внесената сума се задържа в полза на общината. Направените в мястото подобрения се заплащат от народния съвет по оценка съгласно Тарифата за цените на недвижимите имоти, отчуждени за държавна и обществена нужда или отредени за мероприятия по Закона за планово изграждане на населените места. Оценката се извършва по реда на членове 13-16 от Правилника за отчуждаване на имоти за държавна и обществена нужда.


9. (Ал. 1 изм. - Изв., бр. 66 от 1959 г.) Жилищните сгради и помещения, както и всички пристроени или надстроени части от такива сгради и помещения, започнати или довършени след влизане в сила на Указа за насърчаване и подпомагане на кооперативното и индивидуалното жилищно строителство (6 април 1954 г.), се освобождават от действието на Закона за наемите, с изключение на случаите по чл. 2, ал. 3 от указа.

Датата на завършване или довършване на сградата и помещенията, съответно на пристроените или надстроените части, се установява с удостоверение, издадено от народния съвет.

От действието на Закона за наемите се освобождават жилищните сгради и помещения, строени по реда на постановлението на Министерския съвет и ЦК на БКП от 2 март 1951 г. за преустройството на банковата система.

(Нова ал. 4 - Изв., бр. 17 от 1962 г.) Законът за наемите не се прилага по отношение на сгради, построени или завършени след 6 април 1954 г. във вилни зони на населените места със застроена кубатура до максималния размер по Строителните правила и норми и използувани от собствениците им или от членовете на техните семейства за курортни или здравни нужди. Това правило се прилага и за сградите, построени или завършени след 6 април 1954 г. в курортни места или курортни части на населените места.

(Нова ал. 5 - Изв., бр. 17 от 1962 г.) Ако сградите имат по-голяма застроена кубатура, за цели помещения в повече се прилагат общите законови разпоредби.

(Нова ал. 6 - Изв., бр. 17 от 1962 г.) Когато помещения в сгради по ал. 4 се отдават под наем, максималният размер на наема се определя съгласно чл. 3, ал. 5 и чл. 3а от Закона за наемите.


10. Жилищните кооперации и техните членове, както и собствениците на индивидуални (групови или единични) жилищни сгради се освобождават от всякакви такси, мита и др. по издаване на документи и скици, даване на строителни линии и разрешителни за строеж, одобряване на планове, снабдяване с нотариални актове, вписване и заличаване на ипотеки и др., предвидени в Закона за местните данъци и такси и Закона за държавните такси.

От същите такси, мита и др. се освобождават и жилищните сгради, строени по реда на постановлението за преустройството на банковата система, както и тези, построени с жилищни спестовни заеми от Българската инвестиционна банка след 1 януари 1948 г.

Облекченията по ал. 1 се отнасят и за пристроените или надстроените части на жилищни сгради след 6 април 1954 г.


11. Освобождават се от данък сгради за срок от 5 години след окончателното им завършване всички жилищни сгради и помещения и всички пристроени и надстроени техни части, започнати или довършени след 6 април 1954 г., както и жилищните сгради, строени по реда на постановлението за преустройството на банковата система, и построените жилищни сгради след 1 януари 1948 г. с жилищни спестовни заеми от Българската инвестиционна банка.

Внесените до 6 април 1954 г. данъци, такси, мита и др. не се връщат.


12. (Изм. - Изв., бр. 74 от 1960 г.) Освобождаването от данък сгради става по молба на собственика от финансовия отдел при съответния народен съвет.


12а. (Нов - Изв., бр. 17 от 1962 г., отм., ДВ, бр. 62 от 1973 г.)


12б. (Нов - Изв., бр. 17 от 1962 г., отм., ДВ, бр. 62 от 1973 г.)


12в. (Нов - Изв., бр. 17 от 1962 г., отм., ДВ, бр. 62 от 1973 г.)


13. (Ал. 1 изм. - Изв., бр. 66 от 1959 г.) Общото ръководство и контрол по приложение на Указа за насърчаване и подпомагане на кооперативното и индивидуалното жилищно строителство, както и на постановленията на Министерския съвет по жилищното строителство се възлага на Комитета по строителство и архитектура.

Прякото ръководство и надзор върху кооперативното и индивидуалното жилищно строителство се възлага на изпълкомите на народните съвети. Те организират безплатни технически консултации и ефикасен технически контрол за правилното, срочно и качествено изпълнение на жилищното строителство.


14. (Ал. 1 изм. - Изв., бр. 66 от 1959 г.) По приложението на Указа за насърчаване и подпомагане на кооперативното и индивидуалното жилищно строителство Комитетът по строителство и архитектура издава наредби и инструкции.

Този правилник влиза в сила от деня на обнародването му в "Известия на Президиума на Народното събрание" и отменя всички разпоредби, които му противоречат или уреждат същите въпроси.


Промени настройката на бисквитките