Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 70 от 13.IX

ПРАВИЛНИК ЗА УСТРОЙСТВОТО И ДЕЙНОСТТА НА ДЪРЖАВНАТА ВЪЗДУХОПЛАВАТЕЛНА ИНСПЕКЦИЯ

 

ПРАВИЛНИК ЗА УСТРОЙСТВОТО И ДЕЙНОСТТА НА ДЪРЖАВНАТА ВЪЗДУХОПЛАВАТЕЛНА ИНСПЕКЦИЯ

ИЗДАДЕН ОТ МИНИСТЕРСТВО НА ТРАНСПОРТА

Обн. ДВ. бр.70 от 13 Септември 1988г., отм. ДВ. бр.54 от 25 Юни 1996г.

Отменен с § 3 от преходните и заключителните разпоредби на Правилника за устройството и дейността на управление "Гражданска авиация" при Министерството на транспорта - ДВ, бр. 54 от 25 юни 1996 г.


Раздел I.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. Държавната въздухоплавателна инспекция (ДВИ), наричана за краткост "инспекцията", е орган на Министерството на транспорта (МТ) за контрол на гражданското въздухоплаване в Народна република България.


Чл. 2. Инспекцията изпълнява функциите на гражданска въздухоплавателна администрация, предоставена на МТ в съответствие със Закона за гражданското въздухоплаване (ЗГВ) и международните конвенции, страна по които е Народна република България.


Чл. 3. Териториалната компетентност на ДВИ се разпростира върху цялото въздушно пространство на Народна република България и върху контролираното въздушно пространство над Черно море.


Чл. 4. Компетентността на ДВИ се разпростира върху българското гражданско въздухоплаване у нас и намиращите се в чужбина български авиационен персонал и въздухоплавателни средства, както и върху чуждестранни въздухоплавателни средства, прелитащи през въздушното пространство на Народна република България.


Чл. 5. Инспекцията извършва своята контролна дейност съвместно с Комитета за държавен и народен контрол, Главната прокуратура, Министерството на народната отбрана и другите контролни органи на МТ и въздухоплавателните организации.


Раздел II.
ОСНОВНИ ФУНКЦИИ И ЗАДАЧИ

Чл. 6. Държавната въздухоплавателна инспекция:

1. осъществява държавен контрол за спазване нормативните актове по безопасността на гражданското въздухоплаване у нас;

2. определя нормативните изисквания за безопасност, техническа и стопанска експлоатация, както и за проектиране, производство, поддържане и ремонт на въздухоплавателните средства, летища и летателни площадки и съоръжения за обслужване на въздушното движение;

3. утвърждава разработените от гражданските въздухоплавателни организации нормативни актове, регламентиращи организацията, провеждането и отчитането на въздухоплавателната дейност;

4. осъществява контрол за реда и режима на полетите на гражданското въздухоплаване;

5. дава разрешение за прелитане на чуждестранни въздухоплавателни средства през въздушното пространство на Народна република България;

6. утвърждава сезонните и годишните разписания на провежданите у нас полети;

7. контролира определените професионални и квалификационни условия за подбор, подготовка, правоспособност и извършва проверки по техниката на пилотиране, самолетоводенето и практическата работа във въздуха и на земята на всички категории авиационен персонал;

8. издава свидетелства за правоспособност на авиационния персонал, за летателна годност на въздухоплавателните средства и за годността на летищата и летателните площадки и средствата за обслужване на въздушното движение;

9. разрешава изменяне на конструкцията, двигателите и оборудването на въздухоплавателните средства;

10. дава съгласие за проектиране и строителство на летища, летателни площадки, сгради и съоръжения, силнотокови и слаботокови линии и за извършване на други дейности в районите на летищата и въздушните трасета;

11. контролира разработването и разрешава публикуването на аеронавигационна информация.


Чл. 7. Инспекцията разследва произшествия с въздухоплавателни средства на територията на Народна република България и дава заключение за причините.


Чл. 8. (1) Инспекцията представлява Народна република България в международни съвещания по гражданско въздухоплаване.

(2) Инспекцията проучва световния опит и го предлага за внедряване.

(3) Инспекцията уведомява заинтересуваните страни за различията между националното законодателство и стандартите и препоръките на ИКАО.


Чл. 9. Инспекцията анализира състоянието на безопасността на въздушния транспорт и прави предложения пред съответните органи.


Чл. 10. Инспекцията налага административни наказания съгласно ЗГВ.


Чл. 11. Инспекцията информира проверяваните предприятия и организации, като използува и средствата за масова информация, за резултатите от извършените проверки и разследвания.


Чл. 12. Инспекцията има емблема, знак и надпис.


Чл. 13. Инспекцията има печат с изображение на държавния герб на Народна република България, а инспекторите по въздухоплаване имат личен щемпел със съответен номер.


Чл. 14. За извършени услуги по Закона за гражданското въздухоплаване ДВИ събира такси по ред, установен от министъра на транспорта.


Раздел III.
УСТРОЙСТВО

Чл. 15. Структурата и съставът на ДВИ се определят от министъра на транспорта.


Чл. 16. (1) Инспекцията е със седалище град София и има районни инспекции на летищата София, Варна, Бургас и в селскостопанската авиация.

(2) Районните инспекции са органи на ДВИ и функционират целогодишно или в периоди на усилена летателна дейност по решение на началника на ДВИ.


Чл. 17. (1) Инспекцията се ръководи от началник, който се назначава от министъра на транспорта.

(2) Началникът на ДВИ ръководи и организира дейността на ДВИ като въздухоплавателен административен орган по отношение на гражданското въздухоплаване.


Чл. 18. (1) Началникът на ДВИ прави предложения пред министъра на транспорта за ограничаване или отнемане правото на отделни предприятия и организации да извършват въздухоплавателна дейност, когато нарушават изискванията за безопасност.

(2) Началникът на ДВИ има право да отменя заповеди, указания и други актове на въздухоплавателните организации, издадени в нарушение на ЗГВ и нормативните актове по неговото прилагане.


Чл. 19. (1) Началникът на ДВИ може да възлага на гражданска въздухоплавателна организация, която притежава въздухоплавателно средство, разследването на аварии и повреди на въздухоплавателни средства, с изключение на авариите с въздухоплавателни средства, превозващи пътници, поща и товари.

(2) Заключението от разследването на авиационно произшествие, извършено от въздухоплавателна организация, се утвърждава от началника на ДВИ.


Чл. 20. Началникът на ДВИ издава наказателни постановления за установени нарушения на ЗГВ и на други подзаконови нормативни актове.


Чл. 21. Правата и задълженията на инспекторите от ДВИ се определят с този правилник и с длъжностните характеристики, утвърдени от министъра на транспорта.


Чл. 22. Инспекторите по въздухоплаването имат право:

1. да посещават по всяко време граждански въздухоплавателни организации и въздухоплавателни средства, летища, летателни площадки, аерогари, хангари, работилници, центрове за управление на въздушното движение, радиотехнически съоръжения за осигуряване на полетите и други обекти и служби;

2. да проверяват документите на граждански въздухоплавателни организации, авиационен персонал, въздухоплавателни средства, летища, площадки и технически съоръжения, свързани с организацията, провеждането и управлението на полетите;

3. да дават указания и писмени предписания за установени недостатъци, свързани с безопасността на полетите, и да изискват отстраняването на тези недостатъци в определени срокове;

4. да отстраняват от работа авиационен персонал, когато действията му застрашават безопасността на полетите, за което уведомяват прекия ръководител;

5. да изискват необходимите документи, устни и писмени обяснения от всички длъжностни лица от гражданските въздухоплавателни организации при установени недостатъци и при разследване на произшествия;

6. да забраняват с писмени предписания полетите на екипажи и въздухоплавателни средства, експлоатацията на летища, летателни площадки и технически съоръжения, които не отговарят на нормативните изисквания;

7. да съставят актове за установени нарушения по ЗГВ.


Чл. 23. Инспекторите по въздухоплаването са длъжни:

1. да участвуват в проверки на въздухоплавателните организации;

2. да участвуват при разследване на авиационни произшествия;

3. да проверяват законосъобразността на издадени документи от гражданските въздухоплавателни организации;

4. да спират изпълнението на заповеди, указания и други актове на въздухоплавателните организации, издадени в нарушение на ЗГВ и другите подзаконови нормативни актове;

5. да усъвършенствуват подготовката си.


Чл. 24. Министърът на транспорта утвърждава годишен план за летателни и производствени задачи, изпълнявани от инспекторите на ДВИ във въздухоплавателните организации. Планирането им се извършва по указание на началника на ДВИ.


Чл. 25. Инспекторът по въздухоплаване притежава инспекторска карта, която се издава от началника на ДВИ и се заверява за всяка следваща година до 30 декември на предходната година. Инспекторската карта на началника на ДВИ се издава и заверява от министъра на транспорта.


Чл. 26. (1) Началникът на ДВИ може да издава карти на нещатни сътрудници по списък, утвърден от министъра на транспорта.

(2) Нещатните сътрудници имат правата и задълженията на инспектори от ДВИ. Те могат да издават предписания и да съставят актове.

(3) Нещатните сътрудници са задължени да съставят периодични справки до началника на ДВИ за извършената от тях дейност.


Чл. 27. Инспекторите от ДВИ имат правата, произтичащи от особените условия на труд на авиационния персонал от гражданската авиация на Народна република България.


Чл. 28. При изпълнение на служебните си задължения инспекторите от ДВИ пътуват безплатно с българските въздухоплавателни средства срещу представяне на инспекторската карта и ползуват средствата за свръзка на организациите към МТ.


Чл. 29. Служителите от ДВИ и техните семейства ползуват безплатни билети за пътуване с български и чуждестранни въздухоплавателни средства по реда, установен за работещите в гражданската авиация.


Допълнителни разпоредби

§ 1. Всички въздухоплавателни организации, предприятия и длъжностни лица, които осъществяват или участвуват в осъществяването на гражданска въздухоплавателна дейност, са длъжни да оказват съдействие на органите на ДВИ при изпълнение на служебните им задължения.


Заключителни разпоредби

§ 2. Този правилник се издава на основание чл. 8 и чл. 153 от Закона за гражданското въздухоплаване и чл. 7 от Правилника за функциите и дейността на Министерството на транспорта и отменя Правилника за ДВИ (ДВ, бр. 49 от 1967 г.).


Промени настройката на бисквитките