ПРАВИЛНИК ЗА БАНКИТЕ ОТ 1987 Г.
ПРАВИЛНИК ЗА БАНКИТЕ ОТ 1987 Г.
Обн. ДВ. бр.46 от 16 Юни 1987г., изм. ДВ. бр.68 от 2 Септември 1988г., отм. ДВ. бр.42 от 2 Юни 1989г.
Отменен с параграф единствен, т. 2 от заключителните разпоредби на Постановление № 19 на Министерския съвет от 19 май 1989 г. за приемане на Правилник за банките - ДВ, бр. 42 от 2 юни 1989 г.
Глава първа.
ОСНОВНИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. (1) Този правилник урежда управлението на банковата дейност, правата, задълженията, отговорностите на банките и отношенията помежду им, както и със самоуправляващите се стопански организации (ССО).
(2) Главна задача на банките е чрез цялостната си дейност с икономически средства да съдействуват за повишаване ефективността на икономиката, за прогресивно преструктуриране и технологично обновяване на производството, за осъществяване на държавната стратегия за качествено нов растеж в икономиката.
Чл. 2. Банки са:
1. Българската народна банка (БНБ), която е централната банка на социалистическата държава;
2. търговските банки (ТБ):
а) специализираните търговски банки;
б) Българската външнотърговска банка (БВБ);
3. Държавната спестовна каса (ДСК).
Глава втора.
БЪЛГАРСКА НАРОДНА БАНКА
Раздел I.
Дейност на банката
Чл. 3. (1) Българската народна банка участвува в разработването и провежда държавната политика в банковата дейност в левове и валута с оглед да се охранява, регулира и стабилизира националната парична единица - левът.
(2) Българската народна банка:
1. пуска налични пари в обращение и регулира паричното обращение;
2. координира и контролира дейността на другите банки;
3. разработва проектите на кредитния и на касовия план на страната, участвува при съставянето на сводния финансов план, на баланса на паричните доходи и разходи на населението, на валутния план и на платежния баланс;
4. разработва и предлага за утвърждаване от Министерския съвет принципите на лихвената политика, минималния и максималния размер на основния лихвен процент; другите лихвени равнища;
5. съхранява свободните средства на другите банки; предоставя им кредити, организира и осъществява разплащанията между банките;
6. извършва текущо банково обслужване на ССО и на организациите от непроизводствената сфера;
7. съхранява свободните средства на бюджета и застрахователните органи и организира касовото изпълнение на бюджета;
8. координира банковите външноикономически отношения; определя курсовете на чуждестранните валути към лева; координира управляването на националните валутни резерви; оперира с благородни метали;
9. насърчава внедряването на прогресивни методи и технически средства в банковото дело, които засягат и други банки.
(3) Българската народна банка самостоятелно и с други компетентни органи анализира данни за развитието на икономиката, за въздействието на банковата дейност, за резултатите от изпълнението на плановете, както и обобщените тенденции на развитието.
(4) Дейността на БНБ по обслужването на търговските банки, ССО и другите социалистически организации се осъществява на стопанска сметка по установени от Министерския съвет правила.
Чл. 4. (1) Българската народна банка провежда координационните и контролните функции по отношение на другите банки въз основа на решения на управителния съвет (УС) и на председателя й в съответствие с тяхната компетентност.
(2) Българската народна банка осъществява функциите по предходната алинея чрез прилагане на икономически средства за въздействие.
(3) Българската народна банка на основата на кредитния план, на валутния план и на баланса на паричните доходи и разходи на населението на страната определя ежегодно на всяка търговска банка след съответен диалог с нея:
1. най-голямото допустимо увеличение или необходимото най-малко намаление на общия дълг в левове на самоуправляващите се стопански и други организации към съответната банка;
2. най-голямото допустимо увеличение или необходимото най-малко намаление на нетния дълг в социалистическа и несоциалистическа валута, резултат от дейността на съответната банка;
3. най-голямото допустимо увеличение или необходимото най-малко намаление на масата на наличните пари в страната, пуснати в обращение чрез съответната банка.
Чл. 5. (1) Българската народна банка регулира кредитните ресурси на ТБ, като:
1. предоставя на договорна основа допълнителни ресурси във вид на краткосрочни депозити и средносрочни кредити или ограничава ползуването на такива депозити и кредити;
2. прави предложение пред Министерския съвет за определяне и изменяне минималния и максималния размер на основния лихвен процент.
(2) Българската народна банка определя:
1. най-малкия допустим относителен дял, в който кредитните вложения на ТБ следва да бъдат покрити със собствени ресурси;
2. най-малкото допустимо съотношение между собствените ресурси на търговската банка и на рисковите балансови активи и други извънбалансови ангажименти на търговската банка;
3. най-малките допустими съотношения съответно за ликвидност и финансова състоятелност на търговската банка;
4. най-големия допустим относителен дял на сумата на всички големи кредити, предоставени на една и съща ССО, спрямо собствените ресурси на ТБ. Критерият за големи кредити се определя от УС на БНБ;
5. най-малкия допустим относителен дял на отделените от печалбата на банката след облагането й с данък за бюджета специални резерви в местна и чуждестранна валута за покриване на трудносъбираеми и несъбираеми кредити към общата сума на тези кредити. Критериите за трудносъбираеми и несъбираеми кредити се установяват от УС на БНБ.
(3) При нарушаване на определени нормативи и изисквания към банковата дейност БНБ и съответната ТБ уточняват сроковете и другите условия за привеждането й в съответствие с нормативите и изискванията.
Чл. 6. Управителният съвет на БНБ може да предлага за утвърждаване от Министерския съвет и други икономически нормативи и изисквания.
Чл. 7. (1) Българската народна банка контролира спазването на нормативите и изискванията за банковата дейност на основата на редовни отчетни, статистически и други данни, представяни от ТБ.
(2) При необходимост БНБ извършва проверки и ревизии по дейността на ТБ. Когато се разкрият значителни отклонения, БНБ прилага установените икономически и други санкции спрямо ТБ и може да предписва задължителни изисквания и условия по дейността й.
(3) При системно допускане на нарушения на установените нормативи и изисквания, както и при приключване със загуба БНБ може да внесе предложение в Министерския съвет за реорганизиране или прекратяване дейността на търговската банка.
Чл. 8. Банките представят на БНБ ежемесечно и в края на годината счетоводните си баланси, годишните отчети за дейността си, както и друга необходима информация, а след изтичане на всяко тримесечие - схемите за образуване и разпределение на дохода (печалбата).
Чл. 9. (1) Българската народна банка има изключително право да издава и пуска в обращение банкноти и монети, които са законно платежно средство в страната.
(2) Банкнотите и монетите се издават въз основа на решение на Министерския съвет по предложение на министъра на финансите и председателя на БНБ.
Чл. 10. Българската народна банка ръководи методически банковата счетоводна отчетност в страната.
Чл. 11. Българската народна банка предлага за утвърждаване от компетентните органи основните нормативни актове по банковата дейност.
Чл. 12. Българската народна банка организира сътрудничеството с международните банки на страните-членки на Съвета за икономическа взаимопомощ, с централните банки на социалистическите и другите страни и с други международни банки.
Чл. 13. Българската народна банка ръководи методически кибернетизацията на банковата дейност в страната. Всяка банка осъществява кибернетизацията на своята дейност.
Чл. 14. Българската народна банка ръководи методически режима и охраната в банковата система. Всяка банка организира и отговаря за спазването на режима и за охраната.
Чл. 15. Българската народна банка може да възлага на други банки извършването на някои от своите дейности освен когато те по силата на нормативен акт са от изключително нейна компетентност. С това нейната отговорност по тези дейности не се ограничава.
Чл. 16. (1) Окръжните банки изпълняват за съответния окръг функциите на БНБ по: планирането, регулирането и контрола на паричното обращение; текущото банково обслужване на ССО и на организациите от извънпроизводствената сфера; касовото изпълнение на бюджета; анализа на ефективността на банковата дейност и разработването на предложения за подобряване на банковата и на стопанската дейност.
(2) Окръжните банки предоставят на ССО кредити в национална валута за оборотни средства, като въздействуват за ефективното им използуване.
Чл. 17. (1) Окръжните банки упражняват контрол чрез лева върху производствената дейност на самоуправляващите се организации, включително и за изпълнение на договорните им задължения, и при установяване случаи на лошо съхраняване и повреждане на стоково-материални ценности, необходими за производствената им дейност, производство или доставка на некачествени и неконкурентноспособни, морално остарели, ненужни и залежали стоково-материални ценности, както и нарушения на договорната, финансовата и кредитната дисциплина, те в зависимост от вида и степента на нарушението и в съответствие със сключените договори между тях и ССО могат да повишават лихвените проценти по ползувани кредити, да намаляват размера на предоставени кредити, да спират предоставянето на нови кредити и да прилагат други договорени кредитни санкции.
(2) Когато се установи тенденция към трайно влошаване на икономическото състояние на ССО и взетите от съответните държавни органи и банките мерки не окажат въздействие, окръжната банка уведомява председателя на БНБ.
(3) Когато окръжна банка установи, че са нарушени от социалистическа организация нормативни разпоредби по разходването на инвестиционни средства, тя коригира съответните сметни и разплащателни документи и не извършва плащане в размер на корекциите.
(4) За нарушенията по предходната алинея окръжната банка удържа 50 на сто от сумата на предотвратеното незаконосъобразно плащане в резултат на извършените корекции по сметни и разплащателни документи. Окръжната банка отнася 80 на сто от удържаната сума по специална сметка в БНБ, а останалата част - в дохода си.
(5) Споровете по извършените от банките корекции по сметни и разплащателни документи в случаите по ал. 3 се решават от председателя на БНБ съгласувано с Комитета по цените.
Чл. 18. (1) Банките изплащат от приходите си обезщетение за нанесените по тяхна вина вреди на социалистическите организации при:
1. неизплащане или несвоевременно изплащане на платежни документи, ако до срока за изплащане по сметката на платеца е имало достатъчно средства;
2. несвоевременно или неправилно вписване на суми по сметките на организациите във връзка с плащанията.
(2) Освен обезщетения по предходната алинея банките плащат неустойка 0,05 на сто на ден върху съответната сума в полза на доставчика (изпълнителя) за всеки отделен случай, в който са изпратили на погрешен адрес платежни документи.
(3) Банките събират от платеца в полза на доставчика (изпълнителя) неустойка в размер 0,05 на сто на ден върху неизплатената сума при забавяне на плащането на извършената доставка или услуга поради неосигуряване в срока плащането на необходимите средства по сметката си в банката.
(4) За извършено плащане на непроизведена продукция или неизвършени работи или услуги окръжната банка събира в своя полза глоба от доставчика (изпълнителя) и от платеца в размер 0,05 на сто на ден върху незаконосъобразно изплатената сума за времето, през което тя е била неправилно използувана.
Чл. 19. Окръжните банки могат да извършват сконтиране на менителници и на други документи в левове за отделни доставки, осъществени при условията на фирмен (търговски) кредит със срок до 3 месеца. Те имат изключително право да преценяват дали могат да приемат за сконтиране всяка отделна менителница или друг документ, както и по своя преценка в зависимост от състоянието на стопанската дейност и на платежоспособността на издателя на менителницата и на платеца да определят сконтовия процент, с който се намалява сумата по менителницата за целите на предоставянето на временен банков кредит.
Раздел II.
Управление и устройство
Чл. 20. Българската народна банка е орган с функционална компетентност, пряко подчинен на Министерския съвет.
Чл. 21. (1) Българската народна банка се управлява от управителен съвет и председател.
(2) Членовете на УС се утвърждават от председателя на Министерския съвет по предложение на председателя на БНБ. В УС по право се включват председателят на БНБ, който е председател на УС; заместник-председателите, главният секретар и генералните директори в БНБ.
(3) В работата на УС могат да бъдат канени да вземат участие и ръководители на други банки, на самоуправляващи се организации, на клонове на БНБ, както и представители на държавни и обществени органи и организации.
Чл. 22. Управителният съвет на БНБ:
1. организира изпълнението на държавната политика в банковата дейност;
2. обсъжда и взема решения по:
а) основните въпроси, свързани с провеждането на държавната политика в банковата дейност;
б) проектите за кредитния план и за касовия план на страната и други основни банкови планови документи;
в) доклади, отчети и анализи за изпълнението на банковите задачи и на целите на държавната политика в тази област, както и за резултатите от дейността на отделните банки;
г) проектите за нормативни актове по банковата дейност;
3. определя нормативи и изисквания за регулиране на банковата дейност;
4. взема решения за откриване и закриване на клонове на БНБ.
Чл. 23. (1) Управителният съвет се свиква от неговия председател или по искане най-малко на половината от членовете му.
(2) Заседанието на УС е законно, ако присъствуват повече от половината от членовете му.
(3) Решенията на УС се приемат с обикновено мнозинство на гласовете от присъствуващите членове. Решенията се оформят в протокол.
(4) При разногласия между председателя и УС председателят отнася въпроса до Министерския съвет, като до решаването му действува по своя преценка. В тези случаи членовете на УС могат да изложат писмено становището си.
Чл. 24. (1) Председателят на БНБ: ръководи дейността на банката и на управителния й съвет; представлява БНБ в страната и в чужбина; разпорежда с имуществото на банката в съответствие със законите в страната; сключва трудовите договори, поощрява с награди и отличия, налага дисциплинарни наказания, изменя и прекратява трудовите договори със служителите от централното управление на банката и с ръководните длъжностни лица на окръжните банки, определя задачите на заместник-председателите и другите длъжностни лица.
(2) Председателят на банката може да предоставя упражняването на някои от правата си на други длъжностни лица от банката, ако не са изключително от негова компетентност.
Чл. 25. (1) Системата на БНБ включва: централно управление; окръжни банки; банкови клонове.
(2) Окръжната банка е обособена на вътрешна стопанска сметка и отделен баланс. Тя включва клоновете на БНБ за съответния окръг.
(3) Окръжната банка се ръководи от управителен съвет и главен директор. Функциите и съставът на управителния съвет се определят от УС на БНБ.
(4) Управленската структура и числеността на персонала на окръжната банка се определят от УС на БНБ.
(5) Окръжните банки по договореност с ТБ срещу заплащане съгласно Наредбата за лихвите изпълняват оперативните функции по кредитирането и друго банково обслужване.
Глава трета.
ТЪРГОВСКИ БАНКИ
Раздел I.
Общи положения
Чл. 26. (1) Търговска банка се образува като акционерно дружество с участие на ССО, банки и други организации.
(2) Търговска банка се образува на събрание на учредители, което взема решение за учредяването й, приема устав и избира съвет на акционерите, управителен съвет и ревизионна комисия. В устава се уреждат устройството и управлението на ТБ, както и правата и задълженията на акционерите.
(3) Протоколът на учредителното събрание се подписва от всички учредители.
(4) Образуването на ТБ се одобрява от УС на БНБ въз основа на учредителните актове.
Чл. 27. (1) Търговските банки са юридически лица.
(2) Търговската банка не отговаря за задълженията на държавата и на своите акционери, както и държавата и акционерите не отговарят за задълженията на банката.
Чл. 28. (1) Уставният фонд на ТБ се разпределя на равни по стойност акции.
(2) Акциите са поименни и подлежат на вписване в книгата на акционерите. Те се подписват от председателя на съвета на акционерите и от председателя на управителния съвет и се подпечатват с печата на банката.
(3) Всяка акция дава право на един глас, право на дивиденти и на ликвидационна квота.
(4) Уставният фонд на ТБ не може да бъде по-малък от 20 млн. лв., като най-малко половината от него трябва да бъде внесен в БНБ преди регистрирането на търговската банка.
Раздел II.
Дейност на търговските банки
Чл. 29. Търговските банки работят за осъществяването на задачите на банковата дейност, като независимо от специализацията си имат право:
1. да кредитират всяка ССО в национална и в чуждестранна валута;
2. да участвуват със свой дял от средства в съвместни предприятия с всяка ССО;
3. да приемат депозити от собствени средства в левове и валута от всяка ССО;
4. да извършват и други банкови услуги.
Чл. 30. (1) Търговските банки насърчават съвместното формиране и използуване на парични ресурси на банките и на ССО чрез:
1. банково дялово участие в съвместни предприятия със ССО;
2. участие на ССО със собствени средства като акционери в ТБ.
(2) Представители на ТБ могат да участвуват в заседания на колективни органи за управление на ССО, както и представители на ССО - в колективните органи за управление на банките.
Чл. 31. (Изм. - ДВ, бр. 68 от 1988 г.) Търговските банки осъществяват дейността си на стопанска сметка. Те разпределят печалбата си в съответствие с приети от министъра на икономиката и планирането и председателя на Българската народна банка специфични правила за управление на търговските банки.
Чл. 32. (1) Търговските банки носят съответна отговорност заедно със ССО за постигнатите стопански резултати в процеса на кредитирането и на съвместното използуване на парични ресурси, като:
1. понасят последиците от неполучаването на доход от внесените банкови средства в съвместно предприятие;
2. покриват за своя сметка частта от кредитите, която поради недостиг на имущество на ликвидирана ССО не може да се изплати;
3. губят съответната част от дяловото си участие, когато съвместно предприятие се ликвидира, поради финансова несъстоятелност.
(2) Търговските банки задължително отделят средства от дохода си по фонд "Запасен" след внасянето на данъка за покриване на трудносъбираеми или несъбираеми кредити.
(3) Когато ТБ приключва дейността си за годината със загуба, която не може да се покрие от резервните фондове и от другите осигурени за целта средства, БНБ след съответен анализ може да внесе предложение в Министерския съвет за реорганизиране или прекратяване на дейността й и за търсене на отговорност от ръководството, а при наличие на данни за извършено престъпление уведомява органите на прокуратурата за търсене на наказателна отговорност от виновните длъжностни лица.
(4) Заплатата на ръководните кадри и специалистите в ТБ се поставя в зависимост от равнището и от подобряването на рентабилността на банковата дейност в съответствие с вътрешни правила, приети от УС на ТБ въз основа на нормативните актове.
Чл. 33. (1) Търговските банки активно участвуват при разработването на плановете на ССО, като съдействуват за създаването на условия, въздействуват и подпомагат ССО за разработване на планове, с които се предвижда повишаване на ефективността, реализиране на темповете, пропорциите и целите на държавния план, за постигане качествено нов растеж в икономиката.
(2) Търговската банка приема свой кредитен план на основата на диалог с БНБ при спазване на утвърдените нормативи и изисквания, както и с кредитираните от банката ССО.
Чл. 34. (1) Търговските банки предоставят краткосрочни, средносрочни и дългосрочни кредити в национална и чуждестранна валута за мероприятия и обекти, които са ефективни и осигуряват необходимите постъпления на местна, съответно чуждестранна валута за срочното погасяване на кредита и лихвите.
(2) Недействителни са нарежданията на държавни и други органи и организации за предоставяне на кредити от ТБ.
Чл. 35. Търговските банки самостоятелно и с други компетентни органи анализират стопанско-финансовите отчети на ССО, банковите, статистическите и другите данни за резултатите от изпълнението на плановете на ССО и на държавния план, както и тенденциите в развитието на икономиката. Когато се очертават отклонения от темповете, пропорциите и ефективността по държавния план, ТБ в рамките на своята компетентност вземат мерки, а при необходимост предлагат на съответните държавни органи решения за преодоляване на несъответствията, като информират и БНБ.
Чл. 36. (1) Търговските банки упражняват контрол чрез лева по инвестиционната дейност на ССО - основни членове на съответните асоциации, за ефективното използуване на собствените средства и на предоставените кредити и изпълнението на сключените договори.
(2) За целите на контрола ТБ изискват от ССО да им представят съответните отчетни и други данни, извършват проверки в ССО, организират набирането на собствена и от окръжните банки, другите търговски банки и от централното управление на БНБ информация и анализират текущо резултатите по развитието на ССО - основни членове на съответните асоциации.
(3) Търговските банки могат да повишават уговорени лихвени проценти по ползувани кредити, да намаляват размера на предоставени кредити, да спират предоставянето на нови кредити, когато съответната ССО:
1. не използува ефективно мощностите;
2. влошава показателите за ефективност на строящи се обекти;
3. не въвежда в редовна експлоатация обектите в договорените срокове;
4. не достига договорената ефективност на обектите;
5. лошо съхранява и поврежда стоково-материални ценности, необходими за инвестиционната дейност на ССО;
6. нарушава договорната, финансовата и кредитната дисциплина.
(4) Българската народна банка контролира изпълнението на задълженията на ТБ по предходната алинея и при неизпълнение ги санкционира, като олихвява съответната част от ползуваните кредити за допълване на кредитните им ресурси с договорена наказателна надбавка към лихвения процент съгласно Наредбата за лихвите.
(5) При отклонение на ССО от утвърдената стратегия за ефективността от използуване на паричните средства за развитие ТБ наред с прилагането на предвидените кредитни мерки уведомяват съответните държавни органи и до решаването на въпроса от тях не допускат по-нататъшното използуване и на собствени средства на ССО за такива разходи.
(6) Съответният държавен орган в срок, не по-дълъг от 30 дни от получаване на уведомлението, съобщава на заинтересуваната ССО и на ТБ решението си относно ползуването на собствени средства на ССО за извършване на спряното плащане, включително и за начина за уреждане на имуществени последици за страните от извършените доставки и работи, които не съответствуват на приетата държавна стратегия за социално-икономическото и научно-техническото развитие.
Чл. 37. Самоуправляващата се стопанска организация е длъжна да търси изплатените от нея наказателни лихви и други парични санкции на ТБ от нейните виновни длъжностни лица по реда на чл. 203 - 210 от Кодекса на труда.
Чл. 38. За предотвратено незаконосъобразно и неефективно изразходване на средства от ССО съответните банкови специалисти се стимулират по ред, определен с вътрешните правила за работната заплата.
Чл. 39. При осъществяване на функциите си по участието в планирането и контрола чрез лева ТБ активно ползуват помощта и водят диалог с компетентните в това отношение органи в страната - съветите при Министерския съвет, Държавната планова комисия, Държавния комитет за изследвания и технологии, Министерството на финансите, Министерството на търговията, БНБ, Комитета по цените, Комитета по труда и социалното дело, Комитета по качеството и др.
Чл. 40. Взаимоотношенията на ТБ със ССО, както и с БНБ по кредитите и депозитите се изграждат на договорна основа.
Чл. 41. (1) Търговски банки и ССО могат да участвуват по установения ред, включително и като учредители или инициатори, в консорциуми, включително и с участие на чуждестранни банки и фирми, с оглед комплексно и ефективно да се модернизират отделни дейности и отрасли в народното стопанство на основата на създаване нови дълготрайни ресурси за износ.
(2) С договорите за консорциуми по реда на предходната алинея задължително се осигурява пълна обвръзка на левовите и валутните разходи за инвестиции с постъпленията на левове и валута за изплащане на кредитите заедно със съответните лихви.
Чл. 42. По кредитите за високоефективни мероприятия по технологичното обновяване и по внедряването на високоефективни научно-технически постижения ТБ прилагат поощрителни лихвени проценти съгласно Наредбата за лихвите. В тези случаи, ако обектите са завършени в нормативните срокове и са достигнати мощността по проекта и договорената ефективност, БНБ връща на ТБ определена отстъпка от лихвения процент по ползуваните кредити за тези обекти или мероприятия.
Чл. 43. Търговските банки в рамките на своите компетентности могат да облекчават установените процедури и изисквания. Когато се засягат интереси на страната (материални, финансови и др.), се взема съгласието на съответните компетентни органи.
Чл. 44. За подпомагане обективната оценка на предложенията за кредитиране на капитални вложения ТБ могат да назначават по установения ред експерти и експертни технико-икономически съвети и да организират друга необходима експертиза у нас и в чужбина.
Чл. 45. Валутните кредити може да се издължават и за сметка на неизползуваната валута поради намаляване на осъществяван внос след писмено потвърждение от организацията, с чиято валута се извършва заменяният внос, че докато кредитът с лихвите не бъде погасен, тя ще продължава в рамките на валутната си самоиздръжка да разчита и превежда валутата за съответния внос за издължаването на кредита с лихвите.
Чл. 46. Когато кредитополучателят и гарантите не осигуряват срочното връщане на кредита и лихвите, банките блокират средствата им в национална или чуждестранна валута по съответните сметки на ССО, включително и в други ТБ, и могат да издължават от тях кредита.
Чл. 47. Търговските банки могат да създават по ред, установен в специфичните правила за управлението им:
1. специален фонд в левове за осъществяване на взаимнообвързани сделки (уравнителен фонд), от който да покриват евентуални разлики в левове, когато част от обвързаните операции създават допълнителни валутни ресурси, но нямат достатъчна левова ефективност, а комбинация от няколко сделки осигурява пълно валутно и левово самофинансиране на взаимнообвързаните сделки;
2. фонд "Финансиране на нововъведения", със средствата от който да участвуват дялово в сдружения с ограничена отговорност със ССО за финансиране внедряването на разработки с рисков характер.
Чл. 48. Търговските банки въз основа на договори, сключени със ССО, могат да поемат срещу заплащане осъществяването на услуги по: контрола за целесъобразното използуване на определени инвестиционни средства; контрола за спазване и изпълнение на определени финансови договорености.
Чл. 49. Търговските банки организират извършването на икономически, пазарни, валутно-финансови и други проучвания в страната и чужбина и на тази основа срещу заплащане могат да предоставят консултации на ССО за кредитната и пазарната конюнктура, за икономическото състояние и научно-техническите възможности и стратегията на партньорите на нашите организации.
Чл. 50. Търговските банки могат да се сдружават с чуждестранни юридически и физически лица при спазване определения ред за извършване на съвместна дейност в страната и в чужбина, включително и за образуване на съвместни банки.
Чл. 51. (1) Въз основа на конкретно заключение на Министерството на търговията за по-високата ефективност на съответните сделки ТБ могат да предоставят кредити на специализирани ССО у нас за предлагане на лизингови услуги с оглед те да закупуват машините и другите съоръжения, които ще преотстъпват под наем на самоуправляващи се организации.
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(3) Търговските банки могат да се сдружават със ССО за осъществяване на лизингови услуги.
Чл. 52. (1) За обезпечаване на предоставените кредити ТБ по своя преценка могат да приемат в залог от кредитополучателя стоково-материални ценности, чуждестранна валута, стоково-разплащателни документи, ценни книжа и други редовни платежни документи за вземания в местна и чуждестранна валута, както и други гаранции.
(2) Когато ССО не издължи в срок банковия кредит, банката има право след писмено предупреждение да запорира и се разпореди със сградите, машините и съоръженията, изградени и доставени с банковия кредит. Банката може да упражни това право само ако не е изплатен повече от 30 на сто от отпуснатия за целта кредит.
(3) Банката може да се разпорежда със сградите, машините и съоръженията по предходната алинея чрез съответна заинтересувана стопанска организация, която ги продава на търг. От получената от продажбата сума най-напред се погасява банковият кредит, а разликата след спадане на комисионата за търговската организация се предава на длъжника, който отнася сумата във фонд "РТУ".
(4) За прилагането на ал. 2 и 3 министърът на правосъдието, министърът на финансите и председателят на БНБ издават наредба.
(5) Търговските банки могат да извършват проверки за целевото използуване на предоставените от тях кредити и за условията на съхраняване и качеството на стоково-материалните ценности, за които са ползувани кредити.
Чл. 53. При промени в икономическите условия, определени от държавни органи, както и при реорганизации държавните органи задължително решават въпроса за издължаването, съответно гарантирането на кредитите при променените условия.
Чл. 54. (1) Търговските банки във връзка със своята дейност и като спазват определените нормативи и изисквания по банковата дейност, могат:
1. да привличат ресурси в чуждестранна валута от български и чуждестранни банки и други юридически и физически лица;
2. да сключват кредитни и кореспондентски споразумения с местни и чуждестранни банки;
3. да приемат за инкасо стокови и транспортни документи, чекове и други платежни документи и валутни ценности от български организации и чуждестранни банки и други юридически и физически лица и да извършват плащания по тях.
(2) Търговските банки могат да оперират с временно свободните си собствени средства в чуждестранна валута на международния валутен пазар с цел да се умножават валутните им ресурси.
(3) Търговските банки, освен БВБ, могат да извършват операции по ал. 1 само във връзка с кредити и гаранции в чуждестранна валута, които те предоставят на ССО.
(4) Когато ТБ предоставя валутен кредит на ССО за сметка на привлечени от банката кредитни ресурси, срокът, лихвата и другите условия на валутния кредит не може да бъдат по-неблагоприятни за кредитополучателя у нас от съответните условия, при които са привлечени кредитните ресурси, с изключение на договорените в съответствие с Наредбата за лихвите надбавка към лихвения процент и други разноски.
(5) В случаите по предходната алинея ТБ предоставят необходимите данни на ССО за условията, при които са привлечени кредитните ресурси.
Чл. 55. (1) Търговските банки срещу заплащане могат да получават от окръжните банки на БНБ при запазване на банковата тайна данни за ССО относно: финансовото и валутното им състояние, платежоспособността им; общите суми на дълга им в левове и в чуждестранна валута към съответната банка; друга информация. Такава информация могат да си предоставят и ТБ.
(2) Търговските банки ползуват съответни данни и от централното управление на БНБ и от БВБ.
Чл. 56. (1) Българската външнотърговска банка като акционерно дружество на БНБ, на другите търговски банки и на заинтересувани държавни органи и ССО осъществява външнотърговски операции и координира дейността на другите търговски банки с чужбина.
(2) Освен изрично определените с този правилник функции на ТБ във валутната област БВБ осъществява останалите банкови функции по валутните операции и контрол по съхраняването и воденето по банкови сметки на средствата в чуждестранна валута на ССО, по разплащанията и касовото обслужване в чуждестранна валута на държавата и на ССО и по контрола за валутната самоиздръжка.
(3) Българската външнотърговска банка осъществява и следните задачи:
1. изпълнява функциите на упълномощена банка на страната при взаимоотношенията с международните банки на страните-членки на СИВ;
2. води сметките за износа по кредити, предоставени от държавата на други страни, и отчита погасяването на тези кредити;
3. извършва текущото кредитиране и банково обслужване на външнотърговските организации.
Раздел III.
Управление и устройство
Чл. 57. Органите на управление на ТБ са: общото събрание на акционерите; съветът на акционерите; управителния съвет (УС); председателят на банката и ревизионната комисия.
Чл. 58. (1) Общото събрание:
1. избира и освобождава председателя, заместник-председателя и членовете на съвета на акционерите, заместник-председателите на банката и членовете на ревизионната комисия. Председателят на банката се назначава и освобождава от председателя на Министерския съвет;
2. приема годишния отчет, счетоводния баланс и разпределението на печалбите и загубите на банката, включително и за дивиденти, и освобождава от отговорност УС на банката;
3. приема доклада на ревизионната комисия;
4. решава покриването и отписването от баланса на банката на загуби в размери над 100 000 лв. от несъбираеми кредити и от други операции на банката за сметка на специално отделените средства от печалбата;
5. изменя и допълва устава на банката по реда на този правилник;
6. увеличава или намалява уставния фонд на банката;
7. взема решение за прекратяване дейността на банката, което се съгласува с БНБ.
(2) Общото събрание на акционерите взема решение с мнозинство най-малко две трети от броя на акциите. Решенията се считат за действителни, ако в събранието участвуват акционери, представляващи повече от половината от внесения уставен фонд на банката.
(3) Решенията по въпроси за изменение и допълнение на устава на банката, за увеличаване или намаляване на уставния фонд и за прекратяване дейността на банката се вземат с мнозинство най-малко три четвърти от броя на акционерите. В тези случаи общото събрание може да взема решения, когато в събранието участвуват акционери, представляващи най-малко две трети от внесения уставен фонд на банката.
Чл. 59. (1) Съветът на акционерите упражнява общо ръководство на дейността на банката, наблюдава и контролира работата на УС.
(2) Съветът на акционерите се състои от председател, заместник-председател и от 5 до 9 членове, избрани за срок от 3 години.
(3) Съветът на акционерите се свиква от председателя му най-малко един път на полугодие.
(4) Съветът на акционерите взема решенията си с мнозинство на гласовете. Решенията се считат за действителни, ако на заседанието присъствуват не по-малко от половината от членовете на съвета. При равенство на гласовете е решаващ гласът на председателя.
(5) Съветът на акционерите:
1. определя общите насоки в дейността на банката в съответствие с държавната политика;
2. разглежда въпросите, подлежащи на обсъждане и приемане от общото събрание на акционерите, и предлага проекторешения във връзка с тях;
3. утвърждава плана по труда и разходите за издръжка на банката;
4. определя размера на таксите, комисионите и разноските, които банката събира при своите операции;
5. избира членовете на УС.
Чл. 60. (1) Управителният съвет се състои от: председателя на банката, който е и председател на УС, заместник-председателите и от 4 до 6 членове, един от които е избран от общото събрание на трудовия колектив на ТБ.
(2) Управителният съвет:
1. организира изпълнението на решенията на общото събрание и на съвета на акционерите;
2. подготвя въпросите по дневния ред на общото събрание и на съвета на акционерите;
3. приема кредитния и другите планове на банката и взема мерки за осигуряване на тяхното изпълнение;
4. решава въпроси по оперативното ръководство на банковата работа;
5. приема инструкция за работата на звената в банката;
6. разрешава покриване и съответно отписване от баланса на банката на несъбираеми вземания, липси и загуби до 100 000 лв.;
7. разглежда и решава други въпроси от дейността на банката.
(3) Всеки член на УС има право на един глас. Управителният съвет взема решенията си с мнозинство на гласовете. Решенията се считат за действителни, ако на заседанието присъствуват повече от половината от членовете на УС при задължително присъствие на председателя му или на първия заместник-председател. При равенство на гласовете е решаващ гласът на председателя, а при негово отсъствие - на заместник-председателя.
Чл. 61. (1) Председателят на банката:
1. организира и ръководи дейността на банката и на УС в съответствие с решенията на общото събрание и на съвета на акционерите;
2. разпорежда се съгласно нормативните актове и устава на банката с имуществото на банката и издава пълномощия; установява реда за подписване на задълженията и издаването на пълномощия от името на банката; урежда представителството на банката в страната и чужбина;
3. одобрява структурата и щатните разписания; сключва и прекратява трудовите договори;
4. решава въпросите по сключването на кореспондентски споразумения и откриването на сметки в чужбина.
(2) Председателят на банката може да предоставя някои от правата и задълженията си на първия заместник-председател, на заместник-председател и на други длъжностни лица.
Чл. 62. (1) Ревизионната комисия се състои от председател и от 4 до 6 членове, избирани за срок от 3 години.
(2) Членовете на ревизионната комисия не могат да бъдат членове на съвета на акционерите, на УС или служители на банката.
(3) Ревизионната комисия прави заключение по годишния отчет на банката пред общото събрание. Без такова заключение не може да се вземе решение за одобряването на баланса, разпределението на печалбата, както и за покриването и отписването от баланса на банката на несъбираеми вземания, липси и загуби и за освобождаване на УС от отговорност.
Чл. 63. Органи на самоуправление на трудовия колектив на ТБ са: общото събрание на работниците и служителите (събрание на пълномощниците) и на стопанският съвет, които имат правата и задълженията по Кодекса на труда, с изключение на предвидените за общото събрание и съвета на акционерите и за управителния съвет на ТБ.
Чл. 64. Търговските банки се договарят с БНБ нейните окръжни банки да изпълняват от името и за сметка на търговската банка оперативните функции по финансиране и кредитиране инвестиционната дейност на съответните ССО в национална валута.
Раздел IV.
Регистрация, реорганизиране и прекратяване
Чл. 65. (1) Търговската банка се вписва в регистъра на районния съд по седалището й въз основа на молба, подадена от УС. Към молбата се прилагат:
1. протоколът на учредителното събрание;
2. уставът на търговската банка;
3. одобрение от УС на БНБ на образуването на търговската банка;
4. свидетелства за съдимост за членовете на УС и на ревизионната комисия;
5. удостоверение от БНБ, че е внесена най-малко половината от уставния фонд.
(2) При вписването в регистъра на съда се отбелязват: наименованието и седалището на търговската банка; размерът на уставния фонд; броят на акциите; как се представлява банката и имената и адресите на лицата, които я представляват.
(3) При промени на данните по предходната алинея и на устава, включително и при реорганизиране и прекратяване на ТБ, управителният съвет е длъжен в 7-дневен срок да поиска вписването им в съда. Измененията и допълненията на устава се вписват в регистъра на съда след съгласуването им с УС на БНБ.
(4) Търговската банка се счита за учредена след като обявлението за регистрацията се обнародва в Държавен вестник.
Чл. 66. (1) Търговската банка се реорганизира и прекратява:
1. по решение на общото събрание на акционерите, одобрено от УС на БНБ;
2. от Министерския съвет по предложение на БНБ, когато ТБ при дейността си системно е нарушавала нормативите и изискванията по банковата дейност или е приключила със загуби, които не може да се покрият по реда, установен в този правилник.
(2) При прекратяване дейността на банката тя се обявява в ликвидация, която се извършва по реда, установен в ПСД за ССО, от ликвидатори, избрани от общото събрание на акционерите.
(3) След приключване на ликвидацията остатъкът от дружественото имущество се разпределя между акционерите пропорционално на притежаваните от тях акции.
Глава четвърта.
ДЪРЖАВНА СПЕСТОВНА КАСА
Чл. 67. (1) Държавната спестовна каса е специализирана спестовно-кредитна банка за обслужване на населението и може да осъществява банково обслужване на ССО с местно значение.
(2) Държавната спестовна каса съхранява парични спестявания на населението; развива и усъвършенствува безкасовите плащания на гражданите и чековата система; кредитира, финансира и контролира жилищното строителство на народните съвети, ведомствата и другите социалистически организации; кредитира населението за покупка и строеж на жилища и за текущи нужди; съхранява средствата на обществени организации и упражнява възложения й контрол по тяхното изразходване; осъществява дейността на Държавната парично-предметна лотария и други дейности съгласно Закона за ДСК и другите нормативни актове.
Чл. 68. Държавната спестовна каса работи на стопанска сметка по наредба за специфични правила за управлението й, издадена от Министерския съвет.
Чл. 69. Държавната спестовна каса в съответствие с кредитния план на страната и с баланса на паричните доходи и разходи на населението може да ползува част от средствата по влоговете на гражданите за кредитната си дейност.
Чл. 70. Държавната спестовна каса със съдействието на ССО, министерствата, другите ведомства, изпълнителните комитети на народните съвети и други заинтересувани организации:
1. разширява безкасовата форма на плащане от гражданите на стоки и услуги и на задължения към държавата и координира изграждането на национална система за безкасови плащания на населението;
2. организира със съгласието на работниците и служителите превеждането на работната им заплата (хонорарите) по разплащателна сметка;
3. разширява и усъвършенствува прилагането на чековата система като безкасова форма на плащания.
Чл. 71. Държавната спестовна каса може да осъществява влогонабиране от местни физически лица на валута, която те са придобили по установения ред от работа в чужбина или от командировки, а също и от преводи на наследства, дарения и др.
Чл. 72. Държавната спестовна каса изпълнява по пълномощие дейности на други банки срещу заплащане на комисиона по договореност.
Чл. 73. (1) Държавната спестовна каса осъществява дейността си чрез централно управление, окръжни спестовни каси, районни клонове, филиали и представителства.
(2) Окръжните спестовни каси работят на стопанска сметка и се ръководят от главен директор и управителен съвет. Съставът на УС на окръжните спестовни каси и неговите функции се определят от председателя на ДСК.
Чл. 74. (1) Органи на самоуправление на трудовия колектив на окръжната спестовна каса са общото събрание на работниците и служителите (събрание на пълномощниците) и стопанският съвет, които имат правата и задълженията по Кодекса на труда, с изключение на предвидените за УС на окръжната спестовна каса.
(2) Общото събрание може да предостави на УС на окръжната спестовна каса да упражнява функциите и на стопански съвет по Кодекса на труда.
Заключителни разпоредби
§ 1. Изпълнението на този правилник се възлага на председателя на БНБ.
§ 2. Председателят на БНБ издава наредби за финансирането, кредитирането и банковия контрол по капиталните вложения, за кредитирането и банковия контрол по оборотните средства, както и за планирането, регулирането и контрола на паричното обращение.