Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 43 от 29.IV

ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ОТБРАНАТА И ВЪОРЪЖЕНИТЕ СИЛИ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ (ОБН., ДВ, БР. 112 ОТ 1995 Г.; ИЗМ., БР. 67 ОТ 1996 Г., БР. 122 ОТ 1997 Г., БР. 70, 93, 152 И 153 ОТ 1998 Г., БР. 12, 67 И 69 ОТ 1999 Г., БР. 49 И 64 ОТ 2

 

ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ОТБРАНАТА И ВЪОРЪЖЕНИТЕ СИЛИ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ (ОБН., ДВ, БР. 112 ОТ 1995 Г.; ИЗМ., БР. 67 ОТ 1996 Г., БР. 122 ОТ 1997 Г., БР. 70, 93, 152 И 153 ОТ 1998 Г., БР. 12, 67 И 69 ОТ 1999 Г., БР. 49 И 64 ОТ 2000 Г., БР. 25 ОТ 2001 Г., БР. 1, 40, 45 И 119 ОТ 2002 Г., БР. 50, 86, 95 И 112 ОТ 2003 Г.)

Обн. ДВ. бр.93 от 19 Октомври 2004г., изм. ДВ. бр.43 от 29 Април 2008г.

§ 1. Член 6а се изменя така:

"Чл. 6а. Планирането на отбраната е дейност за определяне на необходимите човешки, финансови и материални ресурси за постигане целите на националната сигурност и отбраната на страната и за изпълнение на задълженията на Република България в областта на колективната сигурност и отбрана."


§ 2. (В сила от 01.01.2005 г.) В чл. 15а, ал. 2 т. 4 се отменя.


§ 3. Създава се нов чл. 18:

"Чл. 18. (1) Финансовото осигуряване на участието на Република България в международни операции и мисии се извършва от държавния бюджет извън средствата, предвидени по разходната част на бюджета на Министерството на отбраната.

(2) Министърът на отбраната е администратор на средствата за финансовото осигуряване на участието на Република България в международни операции и мисии."


§ 4. В чл. 32 се създава т. 5а:

"5а. разрешава преминаването и пребиваването на съюзнически въоръжени сили на територията на Република България и изпращането на български въоръжени сили извън нея при изпълнение на задачи и задължения, произтичащи от ратифициран, обнародван и влязъл в сила за Република България международен договор с политически или военен характер;".


§ 5. В чл. 35, ал. 1 се правят следните изменения и допълнения:

1. Точка 11 се изменя така:

"11. стандартизира, кодифицира и сертифицира военната и специалната продукция за нуждите на въоръжените сили;".

2. В т. 14 накрая след думите "в Българската армия" се поставя запетая и се добавя "и назначава служителите по сигурността на информацията в Министерството на отбраната, Българската армия и структурите на подчинение на министъра на отбраната в съответствие със Закона за защита на класифицираната информация".


§ 6. В чл. 38 се създава ал. 4:

"(4) Поддържането на реда и сигурността в служба "Военна информация" се организира от службата и се осъществява по ред, определен с правилника по ал. 3."


§ 7. Създава се чл. 39а:

"Чл. 39а. (1) Инспекторатът на Министерството на отбраната осигурява изпълнението на контролните функции на министъра на отбраната при провеждане на държавната политика в Министерството на отбраната, в Българската армия и в структурите на подчинение на министъра на отбраната.

(2) Инспекторатът извършва контролни и други проверки по указание на министъра на отбраната по отношение на:

1. спазването на нормативните актове и заповедите на министъра на отбраната;

2. логистичното осигуряване;

3. управлението и разпореждането с материални средства;

4. управлението на човешките ресурси;

5. спазването на правата на човека;

6. опазването на околната среда.

(3) Инспекторатът участва в проверките на бойната подготовка, войсковия ред и дисциплината и извършва други проверки по указание на министъра на отбраната.

(4) Инспекторатът проучва предложенията, сигналите, жалбите и молбите, подадени от физически или юридически лица до министъра на отбраната, и изготвя отговори по тях.

(5) Инспекторатът е на пряко подчинение на министъра на отбраната и се ръководи от главен инспектор на Министерството на отбраната.

(6) Организацията на дейността, видовете проверки, както и условията и редът за извършването им, се определят от министъра на отбраната."


§ 8. В чл. 40 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 думите "в Министерството на отбраната и в Българската армия" се заменят с "в Министерството на отбраната, Българската армия и структурите на подчинение на министъра на отбраната".

2. Алинея 2 се изменя така:

"(2) Министърът на отбраната определя с правилник структурата и организацията на дейността на служба "Сигурност - военна полиция и военно контраразузнаване", специфичните условия и ред за преминаване на кадровата военна служба в нея, правомощията на директора и другите ръководни длъжностни лица. Министърът на отбраната утвърждава организационно-щатната структура на службата и определя изискванията за заемане на съответните длъжности."

3. В ал. 3:

а) в т. 1 думите "на Министерството на отбраната и на Българската армия" се заменят с "на Министерството на отбраната, Българската армия и структурите на подчинение на министъра на отбраната";

б) в т. 2 навсякъде думите "в Министерството на отбраната и в Българската армия" се заменят с "в Министерството на отбраната, Българската армия и структурите на подчинение на министъра на отбраната";

в) точка 3 се изменя така:

"3. извършва охрана на мероприятия, обекти и лица в Министерството на отбраната, Българската армия и структурите на подчинение на министъра на отбраната, на чуждестранни военнослужещи, на транспортни средства, с които се превозват личен състав, бойна техника, въоръжение, боеприпаси и други общоопасни средства, както и на чуждестранни военни формирования, делегации и инспекции;";

г) в т. 5 думите "в Министерството на отбраната и в Българската армия" се заменят с "в Министерството на отбраната, Българската армия и структурите на подчинение на министъра на отбраната";

д) създава се т. 6:

"6. осъществява дейности по защита на класифицираната информация в Министерството на отбраната, Българската армия и структурите на подчинение на министъра на отбраната, съгласно Закона за защита на класифицираната информация."

4. В ал. 4:

а) точка 1 се изменя така:

"1. личния състав на Министерството на отбраната, Българската армия и структурите на подчинение на министъра на отбраната, при или по повод изпълнение на служебните им задължения;";

б) точка 2 се изменя така:

"2. лица, извън посочените по т. 1, които са участвали в извършването на престъпления с тях, както и за предотвратяване на деяния на лица, насочени срещу отбраната на страната, реда и сигурността в Министерството на отбраната, Българската армия и структурите на подчинение на министъра на отбраната;";

в) създава се т. 4:

"4. лицата по т. 1, участващи в операции или мисии извън територията на страната, доколкото не е предвидено друго в международен договор, по който Република България е страна."

5. Създават се нова ал. 5 и ал. 6 и 7:

"(5) Разпоредбите на този член не се прилагат по отношение на служба "Военна информация".

(6) Разпоредбите на този член се прилагат по отношение на едноличните търговски дружества с държавно участие в капитала, в които министърът на отбраната упражнява правата на държавата и чиято дейност е свързана с производство, ремонт или търговия на оръжие, стоки или технологии с възможна двойна употреба.

(7) Финансовите средства за оперативно-специални нужди, предназначени за осъществяване на функциите на служба "Сигурност - военна полиция и военно контраразузнаване" по ал. 3, се планират, определят, разходват и отчитат по ред, определен от министъра на отбраната."

6. Досегашната ал. 5 става ал. 8.


§ 9. В чл. 40а ал. 2 се изменя така:

"(2) Редът за назначаването, освобождаването, правомощията, условията и редът за заплащане на извънщатните служители на служба "Сигурност - военна полиция и военно контраразузнаване" се определят с правилника по чл. 40, ал. 2."


§ 10. В чл. 40б, ал. 1 се правят следните изменения и допълнения:

1. В т. 2 се създава изречение второ: "От момента на задържането им лицата имат право на адвокатска защита."

2. Точка 4 се изменя така:

"4. да разкриват и участват в разследването на престъпления от общ характер, извършени на територията на военните поделения и обекти на Министерството на отбраната, Българската армия и структурите на подчинение на министъра на отбраната, както и от лицата по чл. 40, ал. 4 при условията и по реда, предвидени в Наказателно-процесуалния кодекс;".

3. В т. 5 думите "на Министерството на отбраната и на Българската армия" се заменят с "на Министерството на отбраната, Българската армия и структурите на подчинение на министъра на отбраната".

4. В т. 7 накрая се поставя запетая и се добавя "в съответствие с разпоредбите на Закона за Министерството на вътрешните работи".

5. В т. 8 думите "в Министерството на отбраната и в Българската армия" се заменят с "в Министерството на отбраната, Българската армия и структурите на подчинение на министъра на отбраната".


§ 11. В чл. 40в се правят следните изменения и допълнения:

1. Досегашният текст става ал. 1 и в нея:

а) в т. 1 думите "на Министерството на отбраната и Българската армия" се заменят с "на Министерството на отбраната, Българската армия и структурите на подчинение на министъра на отбраната";

б) в т. 4 думите "на Министерството на отбраната и на Българската армия" се заменят с "на Министерството на отбраната, Българската армия и структурите на подчинение на министъра на отбраната";

в) създава се нова т. 5:

"5. призовават в служебни помещения лицата по чл. 40, ал. 4 за целите по т. 4;";

г) досегашната т. 5 става т. 6;

д) досегашната т. 6 става т. 7 и се изменя така:

"7. осъществяват дейности по защита на класифицираната информация в Министерството на отбраната, Българската армия и структурите на подчинение на министъра на отбраната съгласно Закона за защита на класифицираната информация;";

е) досегашната т. 7 става т. 8 и в нея думите "на Министерството на отбраната и Българската армия" се заменят с "на Министерството на отбраната, Българската армия и структурите на подчинение на министъра на отбраната";

ж) досегашната т. 8 става т. 9 и се изменя така:

"9. в кръга на своята компетентност могат да изискват информация от държавни органи, командири и началници на поделения, обекти и административни звена на Министерството на отбраната, Българската армия и структурите на подчинение на министъра на отбраната и от други лица във връзка със защитата на сигурността на Министерството на отбраната, Българската армия и структурите на подчинение на министъра на отбраната;";

з) досегашната т. 9 става т. 10.

2. Създават се ал. 2 и 3:

"(2) Органите на военното контраразузнаване прилагат правомощията си по ал. 1 и спрямо едноличните търговски дружества с държавно участие в капитала, в които министърът на отбраната упражнява правата на държавата и чиято дейност е свързана с производство, ремонт или търговия на оръжие, стоки или технологии с възможна двойна употреба.

(3) Органите на военното контраразузнаване не осъществяват правомощията си по ал. 1 спрямо служба "Военна информация"."


§ 12. Създава се чл. 40г:

"Чл. 40г. (1) В служба "Сигурност - военна полиция и военно контраразузнаване" се изграждат и поддържат информационни фондове, в които се събира, обработва, систематизира, анализира и съхранява информация, в изпълнение на функциите на службата по чл. 40, ал. 3, при спазване правилата за защита на класифицираната информация и личните данни. Фондовете могат да се изграждат и като автоматизирани. Министърът на отбраната издава наредба за условията и реда за експлоатация и достъп до фондовете.

(2) От информационните фондове по ал. 1 може да се извършва обмен на данни с информационни фондове на другите служби за сигурност и обществен ред, органите на съдебната власт и други държавни органи при спазване на правилата за защита на класифицираната информация и личните данни."


§ 13. В чл. 73 се създава ал. 5:

"(5) Националната спортна рота е военно-спортно формирование извън числения състав на Българската армия, в което може да се изпълнява военна служба. Структурата, организацията, численият състав и редът за използване на спортната рота се определят с акт на Министерския съвет."


§ 14. Член 76 се изменя така:

"Чл. 76. (1) Началникът на Генералния щаб на Българската армия издава заповеди относно:

1. организационното изграждане, подготовката, планирането и поддържането на бойната и мобилизационната готовност на Българската армия;

2. подготовката и извършването на мобилизацията на въоръжените сили;

които се утвърждават от министъра на отбраната.

(2) Началникът на Генералния щаб на Българската армия издава организационни заповеди за изпълнение на заповедите на министъра на отбраната относно:

1. участието на войскови единици от Българската армия в ликвидирането на последиците от бедствия и аварии;

2. участието на войскови единици от Българската армия в умиротворителни операции, в хуманитарни, спасителни и други мисии извън територията на Република България и в състава на многонационални формирования на територията на страната."


§ 15. В чл. 87 ал. 2 се отменя.


§ 16. В чл. 107 т. 4 се изменя така:

"4. братята и синовете на военнослужещите, починали по време или по повод изпълнение на военната служба, при условие че са подали молба до министъра на отбраната;".


§ 17. В чл. 108 се правят следните изменения и допълнения:

1. Създава се нова ал. 2:

"(2) Лицата, които освен българско гражданство имат и чуждо гражданство, не се освобождават от наборна военна служба само на това основание."

2. Досегашната ал. 2 става ал. 3.


§ 18. В чл. 119 се правят следните изменения и допълнения:

1. Досегашният текст става ал. 1.

2. Създават се ал. 2, 3 и 4:

"(2) С договора за кадрова военна служба или с допълнително споразумение към него може да се договори и участието в операции и мисии по чл. 26, т. 2.

(3) Лицата по ал. 2, които притежават военно звание, по-високо от изискващото се за длъжността в операциите и мисиите, за които кандидатстват, подписват декларация, че желаят да заемат длъжността с военно звание, по-ниско от притежаваното от тях.

(4) В операции и мисии могат да участват и граждански лица. За срока на участието им в операцията или мисията им се присвоява военното звание, изискващо се за заемане на длъжността, и същите имат статут на лица от постоянния резерв."


§ 19. (В сила от 01.06.2005 г.) В чл. 127 се правят следните изменения:

1. В ал. 1:

а) в т. 5 числото "53" се заменя с "55";

б) в т. 6 числото "54" се заменя с "57";

в) в т. 7 числото "55" се заменя с "60";

г) в т. 8 числото "56" се заменя с "60";

д) в т. 9 числото "57" се заменя с "60".

2. В ал. 2 числото "54" се заменя с "57".


§ 20. В чл. 150а се правят следните изменения и допълнения:

1. Думите "на Министерството на отбраната и" се заличават.

2. Създава се изречение второ: "Числеността на постоянния резерв се определя със заповед на министъра на отбраната."


§ 21. Член 150б се изменя така:

"Чл. 150б. (1) На служба в постоянния резерв се приемат български граждани, които отговарят на следните изисквания:

1. да не са навършили пределна възраст за служба в мобилизационния резерв;

2. да отговарят на изискванията на чл. 116, с изключение на тези по ал. 1, т. 3 от същия член.

(2) Подборът на кандидатите за сключване на договор за служба в постоянния резерв се извършва при условия и по ред, определени от министъра на отбраната."


§ 22. В чл. 150в, ал. 1 думите "като професия" се заличават.


§ 23. В чл. 150г, ал. 3 след думите "упълномощени от него" се добавя "длъжностни".


§ 24. В чл. 150д се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 т. 4 се изменя така:

"4. до 1 година - при заместване на отсъстващ кадрови военнослужещ или за доокомплектоване на отделни длъжности от щатовете за мирно време, включително за участие в международни операции и мисии."

2. В ал. 2 след думите "т. 4" се поставя запетая и се добавя "условията и реда за заемането им".

3. Създава се нова ал. 3:

"(3) Назначаването и освобождаването от длъжности по ал. 1, т. 4 се извършва със заповед на длъжностните лица по чл. 150г, ал. 3."

4. Досегашните ал. 3, 4 и 5 стават съответно ал. 4, 5 и 6.


§ 25. В чл. 150е се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 накрая се добавя "и на допълнителни възнаграждения по чл. 225 и 226".

2. Алинея 2 се отменя.


§ 26. Член 150ж се изменя така:

"Чл. 150ж. (1) При повикване за активно изпълнение на договора за служба в постоянния резерв гражданите, които работят по трудово или служебно правоотношение, имат право на отпуск при условията на чл. 158 от Кодекса на труда, съответно на чл. 62, ал. 1, т. 6 и ал. 2 от Закона за държавния служител.

(2) Работодателят, съответно органът по назначаване, няма право да прекратява трудовото или служебното правоотношение с работници или служители по времето на активно изпълнение на договора за служба в постоянния резерв."


§ 27. В чл. 150и се правят следните изменения и допълнения:

1. Точка 2 се изменя така:

"2. по взаимно съгласие на страните, изразено писмено; страната, към която е отправено предложението, е длъжна да вземе отношение по него и да уведоми другата страна в 30-дневен срок; ако тя не направи това, смята се, че предложението не е прието;".

2. Точка 5 се изменя така:

"5. при неизпълнение на задълженията по договора;".

3. Създава се т. 6:

"6. със смъртта на резервиста."


§ 28. В чл. 223, ал. 5 се създава изречение второ: "Преди получаване на документите за уволнение от наборна военна служба лицето заявява изрично и писмено желанието си да участва в курс."


§ 29. В чл. 233 се създават ал. 6 и 7:

"(6) На безработните съпрузи на кадровите военнослужещи, участващи в международни операции и мисии, се изплаща обезщетение в размер на минималната работна заплата, установена за страната за периода, през който кадровият военнослужещ отсъства.

(7) Децата до 27-годишна възраст на кадровите военнослужещи, участващи в международни операции и мисии, които учат в основни и средни училища, в редовна форма на обучение във висшите училища, създадени по законоустановения в страната ред, имат право на стипендия за периода, през който родителят отсъства. Размерът на стипендията се определя от Министерския съвет, а необходимите средства се предвиждат по бюджета на операцията или мисията."


§ 30. В чл. 238 ал. 3 се изменя така:

"(3) За база при изчисляване на еднократното парично обезщетение се взема размерът на брутното месечно възнаграждение, получено през месеца, предхождащ датата на освобождаването от кадрова военна служба."


§ 31. В чл. 242 се създава ал. 4:

"(4) Задължителното здравно осигуряване на съпрузите на кадровите военнослужещи, участващи в международни операции и мисии, е за сметка на държавния бюджет за периода на мисията."


§ 32. В чл. 243 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 2 думите "по ред, определен" се заменят с "при условия и по ред, определени".

2. Създават се ал. 3 - 6:

"(3) Членовете на семействата на кадровите военнослужещи могат да ползват почивната и спортната база към Министерството на отбраната при условията и по реда на ал. 2.

(4) Разходите за осигуряване на отдиха и възстановяването на кадровите военнослужещи и членовете на техните семейства се извършват в рамките на предвидените в бюджета на Министерството на отбраната средства за социално-битово и културно обслужване за съответната година.

(5) Кадровите военнослужещи, участващи в международни операции и мисии, и членовете на техните семейства имат право на едноседмична безплатна почивка в базите на Министерството на отбраната. Необходимите средства се предвиждат по бюджета на операцията или мисията.

(6) Работодателите на съпрузите на кадровите военнослужещи по ал. 5 са длъжни да разрешат ползването на отпуск за този период."


§ 33. В чл. 250 се създава ал. 3:

"(3) Условията и редът за определяне и изплащане на възнагражденията и обезщетенията на военнослужещите се определят с наредба на министъра на отбраната."


§ 34. В чл. 275 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 изречение първо накрая се поставя запетая и се добавя "по ред и в размер, определени от министъра на отбраната".

2. Създават се нови ал. 2 и 3:

"(2) В случаите, когато граждански лица и кадрови военнослужещи заемат длъжности с еднакви функционални или образователно-квалификационни изисквания, основните им месечни възнаграждения са равни.

(3) Министърът на отбраната определя длъжностите, за които се прилага ал. 2."

3. В ал. 5 думите "по ред, определен от министъра на отбраната" се заменят с "по ред и в размери, определени от министъра на отбраната".


§ 35. В чл. 278 се правят следните изменения и допълнения:

1. Досегашният текст става ал. 1.

2. Създава се ал. 2:

"(2) С правата по чл. 243, ал. 3 и 4 се ползват и членовете на семействата на гражданските лица по ал. 1."


§ 36. В чл. 297, т. 1 думите "заплатата за длъжност" се заменят с "брутното месечно възнаграждение".


§ 37. В чл. 298 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 думите "имащ права на органа на дознание" и запетаята след тях се заличават.

2. В ал. 2 изречение трето се заличава.

3. Създава се нова ал. 3:

"(3) Ако военнослужещият в едномесечен срок от връчването на заповедта писмено оспори основанието или размера на отговорността, Министерството на отбраната може да предяви срещу него иск пред съда."

4. Досегашната ал. 3 става ал. 4 и в нея след думата "възнаграждението" се добавя "и/или обезщетението по чл. 237".

5. Досегашната ал. 4 става ал. 5.


§ 38. Създава се чл. 300а:

"Чл. 300а. (1) Гражданите, чиито договори за служба в постоянния резерв са прекратени по тяхна вина на основание чл. 150и, т. 5 преди изтичане на предвидения в договора срок или на удължения срок на договора по чл. 150г, ал. 2, дължат обезщетение, като възстановяват разходите за повишаване на квалификацията пропорционално на срока на неизпълнението.

(2) За разходите по ал. 1, установени с извлечения от сметките, издадени от съответния компетентен орган, определен от министъра на отбраната, съдът издава изпълнителен лист."


§ 39. В чл. 310 ал. 1 и 2 се изменят така:

"(1) Нарушенията по чл. 303, 305 и 306 се установяват с актове на съответните длъжностни лица, определени от министъра на отбраната, нарушенията по чл. 307, 308 и 309 се установяват с актове на длъжностни лица от органите на държавната и местната администрация и военните окръжия, а нарушенията по чл. 309а се установяват с актове на органите на служба "Сигурност - военна полиция и военно контраразузнаване".

(2) Наказателните постановления по чл. 303, 305 и 306 се издават от министъра на отбраната или от упълномощени от него длъжностни лица, по чл. 307, 308 и 309 - от началниците на военните окръжия, на органите по отбранително-мобилизационната подготовка и от упълномощените от органите на местната администрация лица, и по чл. 309а - от директора на служба "Сигурност - военна полиция и военно контраразузнаване."


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 40. (Отм. - ДВ, бр. 43 от 2008 г.)


§ 41. Навсякъде в закона думите "Кодекса за задължително обществено осигуряване" се заменят с "Кодекса за социално осигуряване".


§ 42. Навсякъде в закона думите "местожителство" се заменят с "постоянен адрес", думите "местожителството си" се заменят с "постоянния си адрес", думите "новото местожителство" се заменят с "новия постоянен адрес" и думите "местожителството им" се заменят с "постоянния им адрес".


§ 43. В Закона за държавната собственост (обн., ДВ, бр. 44 от 1996 г.; изм., бр. 104 от 1996 г., бр. 55, 61 и 117 от 1997 г., бр. 93 и 124 от 1998 г., бр. 67 от 1999 г., бр. 9, 12 , 26 и 57 от 2000 г., бр. 1 от 2001 г., бр. 38 от 2001 г. - Решение № 7 на Конституционния съд от 2001 г.; изм., бр. 45 от 2002 г., бр. 63 от 2003 г., бр. 24 от 2004 г.) се правят следните допълнения:

1. Създава се чл. 46а:

"Чл. 46а. (1) Продажбата или замяната на недвижим имот - частна държавна собственост, предоставен за управление на Министерството на отбраната, чиято балансова стойност надхвърля 500 000 лв., се извършва с решение на Министерския съвет по предложение на министъра на отбраната.

(2) Приходите от продажбата на недвижимите имоти по ал. 1 постъпват по бюджета на Министерството на отбраната."

2. Създава се чл. 80а:

"Чл. 80а. (1) Държавен имот, предоставен за ползване и управление на Министерството на отбраната, Българската армия и структурите на подчинение на министъра на отбраната, който се владее или държи без основание или на отпаднало основание от друго физическо или юридическо лице, или който се ползва не по предназначение, се изземва въз основа на заповед на министъра на отбраната.

(2) Заповедта на министъра на отбраната за изземването на имота се изпълнява по административен ред със съдействието на органите на военната полиция.

(3) Заповедта по ал. 1 подлежи на обжалване по реда на Закона за административното производство. Обжалването не спира изпълнението на заповедта, освен ако съдът разпореди друго."


§ 44. (В сила от 01.01.2005 г.) В Закона за контрол на външнотърговската дейност с оръжие и със стоки и технологии с възможна двойна употреба (обн., ДВ, бр. 102 от 1995 г.; изм., бр. 75 от 2002 г.) се правят следните допълнения:

1. В чл. 5, ал. 6 след думите "държавни такси" се добавя "по сметка на Министерството на икономиката".

2. В чл. 9, ал. 6 след думите "държавни такси" се добавя "по сметка на Министерството на икономиката".

3. Създава се чл. 17а:

"Чл. 17а. (1) Министърът на икономиката е администратор на приходите от таксите по този закон.

(2) Приходите от таксите се използват за обезпечаване на дейността и контрола по този закон."


§ 45. В Закона за защита на личните данни (обн., ДВ, бр. 1 от 2002 г.; изм., бр. 70 от 2004 г.) се правят следните допълнения:

1. В чл. 18 се създава т. 6:

"6. необходимост за целите на отбраната и националната сигурност."

2. В чл. 19, ал. 1 накрая се добавя "или когато обработването е необходимо във връзка с отбраната и националната сигурност".

3. В чл. 25, ал. 2 накрая се добавя "или когато това е необходимо за целите на отбраната и националната сигурност".

4. В чл. 34 се създава ал. 3:

"(3) Администраторът на лични данни отказва пълно или частично предоставяне на данни на лицето по ал. 1, когато от това би възникнала опасност за отбраната или националната сигурност или за опазването на класифицираната информация, като в отказа се посочва само правното основание."


§ 46. Параграфи 2 и 44 влизат в сила от 1 януари 2005 г., а § 19 влиза в сила от 1 юни 2005 г.

Законът е приет от ХХХIХ Народно събрание на 6 октомври 2004 г. и е подпечатан с официалния печат на Народното събрание.


Промени настройката на бисквитките