НАРЕДБА ЗА НАЧИНА НА ПОЛУЧАВАНЕТО, СЪХРАНЯВАНЕТО И ИЗРАЗХОДВАНЕТО НА БЛАГОРОДНИТЕ МЕТАЛИ, ПРЕДНАЗНАЧЕНИ ЗА ПРОИЗВОДСТВЕНИ ЦЕЛИ
НАРЕДБА ЗА НАЧИНА НА ПОЛУЧАВАНЕТО, СЪХРАНЯВАНЕТО И ИЗРАЗХОДВАНЕТО НА БЛАГОРОДНИТЕ МЕТАЛИ, ПРЕДНАЗНАЧЕНИ ЗА ПРОИЗВОДСТВЕНИ ЦЕЛИ
Обн. ДВ. бр.43 от 2 Юни 1970г., отм. ДВ. бр.83 от 21 Септември 1999г.
Отменено основание. Виж § 5 от преходните и заключителните разпоредби на Валутния закон, с който се отменя Закона за сделките с валутни ценности и за валутния контрол - ДВ, 83 от 21 септември 1999 г., в сила от 1 януари 2000 г.
Съгласно Закона за сделките с валутни ценности и за валутния контрол златото, среброто и платината представляват валутни ценности и се намират под контрола на Министерството на финансите.
Всички държавни предприятия, промкомбинати, трудово-производителни кооперации, научно-изследователски институти и други потребители на злато, сребро и платина и на изделия от същите са длъжни да спазват следното:
1. Количествата злато, сребро и платина, които потребителите на същите имат право да получат във връзка с изпълнението на производствената си програма, се определят от Министерството на финансите.
2. Получаването на благородните метали от БНБ и на изделия от благородни метали от други производствени предприятия да става от материалноотговорно лице в присъствието на комисия в състав от трима души, назначена със заповед на ръководителя на предприятието.
Пренасянето или превозването на тези метали и изделия от тях да става с въоръжена охрана, когато стойността им е над 1000 лева.
3. Доставените благородни метали и изделия от тях да се заприходяват веднага от материалноотговорното лице и да се поставят за съхранение в специални железни каси или стоманени шкафове.
Когато количествата са големи и не е възможно да се поставят в железни каси или шкафове, да се съхраняват в специално пригодено за целта помещение с железни решетки на вратите и прозорците.
4. Изписването на благородните метали да се извършва по установения ред съгласно Наредба № ХVI-415 за основните положения по отчитането на стоково-материалните ценности в предприятията, учрежденията и организациите, обнародвана в Известия бр. 51 от 26 юни 1959 година (с лимитна карта, като изписаните количества се вписват едновременно в лимитната карта и складовия картон и пр.).
5. Изписаните количества благородни метали да се предават на началника на цеха или началника на участъка за влагане в производството в присъствието на комисия, назначена със заповед на ръководителя на предприятието.
Влагането на металите в пещи, вани или поти да се извършва в присъствието на същата комисия.
6. Изработените детайли от благородни метали да се съхраняват по посочения за материалите ред и начин в железни каси, стоманени шкафове или специално пригодени помещения.
Отчитането на разхода на благородни метали за обработените изделия, да става по разходни норми или достижения на единица изделия или детайл. Завеждащите разходните норми съвместно с висшестоящото ведомство да проверяват периодично, но не по-малко от два пъти в годината реалността на разходните норми.
7. В случаите, когато се изработват детайли серийно, благородните метали да се получават от склада по реда на т. 4 и 5 от настоящата наредба, като се измерват с точни везни. До завършване на производството и предаване на готовото изделие в склада, всяка вечер неизползуваните материали да се предават на съхранение в склада в специална опаковка (касички, торби и други), запечатани с червен восък или на специално натоварено за целта със заповед на ръководителя на предприятието лице, когато се работи на смени.
За следене на предадените на съхранение материали се води оперативна отчетност по отделно в склада, производствения цех или от лицето, натоварено с получаване на материалите, когато се работи на смени.
Да се осигури материална отчетност и се търси лична отговорност на всеки производственик, преработващ благородни метали и изделия.
8. Задължават се ръководителите на предприятията да въведат ред за ежедневна проверка на работещите с благородни метали. Проверките да се правят при влизане и излизане от работните помещения. В помещенията да не се допускат лица, които не са пряко ангажирани в производствения процес.
9. Настоящата наредба се издава на основание чл. 43 от Закона за сделките с валутни ценности и за валутния контрол.