НАРЕДБА ЗА ПРИВЛИЧАНЕ НА КОНСУЛТАНТИ И ИЗВЪНЩАТНИ СЪТРУДНИЦИ ПО НАУЧНО-ТЕХНИЧЕСКИЯ ПРОГРЕС
НАРЕДБА ЗА ПРИВЛИЧАНЕ НА КОНСУЛТАНТИ И ИЗВЪНЩАТНИ СЪТРУДНИЦИ ПО НАУЧНО-ТЕХНИЧЕСКИЯ ПРОГРЕС
Обн. ДВ. бр.37 от 11 Май 1979г., отм. ДВ. бр.71 от 30 Август 1991г.
Отменена с § 1 от Постановление № 165 на Министерския съвет от 19 август 1991 г. - ДВ, бр. 71 от 30 август 1991 г.
Раздел I.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. (1) С тази наредба се определя редът за привличане на научни работници и специалисти за участие като консултанти и оказване на научно-техническа помощ при решаването на крупни и важни задачи, свързани с разработването и внедряването на научно-техническите постижения, както и за привличане на извънщатни сътрудници в научните организации, организациите за научно обслужване и внедряване и инженерно-внедрителските поделения и начина на заплащане на възнагражденията им.
(2) За краткост в следващите текстове министерствата, другите ведомства, държавните стопански организации и поделения, на които се оказва консултативна и научно-техническа помощ и които привличат извънщатни сътрудници, се наричат "организация-възложител".
(3) Отделен специалист не може да сключва повече от един граждански договор за един и същ период от време.
(4) Не се разрешава привличане на специалисти по условията на тази наредба за изпълнение на административно-технически и помощно-изпълнителски работи.
Раздел II.
КОНСУЛТАЦИИ И НАУЧНО-ТЕХНИЧЕСКА ПОМОЩ
Чл. 2. (1) За консултации и научно-техническа помощ се счита даването на конкретно и аргументирано становище, което да послужи при вземане на решения във връзка с изпълнението на важни технически, технологични и производствени задачи със значителен ефект, както и оказването на научно-техническа помощ при непосредствено реализиране постиженията на научно-техническия прогрес в практиката, при въвеждане на нови производствени мощности, модернизация и реконструкция и достигане на проектните мощности.
(2) Консултация или научно-техническа помощ по решаването на проблемите и задачите за внедряване постиженията на научно-техническия прогрес в практиката могат да бъдат извършвани в следните форми:
1. писмено изразяване на становище или решаване на отделни теми и задачи по въпросите на внедряване постиженията на научно-техническия прогрес в практиката, свързани с резултатите от тяхното проучване, изследване или внедряване;
2. оказване непосредствена научно-техническа помощ на място при възникване на непредвидени затруднения за нормалното протичане на производствено-технологичните процеси и за повишаване ефективността и качеството на произвежданата продукция чрез внедряването на научно-технически постижения и при осъществяване на по-крупни мероприятия от инженерните проекти;
3. друга научно-техническа помощ при вземане на решения от ръководители на министерства, другите ведомства, стопанските организации и поделения по въпросите на научно-техническия прогрес, възникнали през периода на проучването, изследването, проектирането, внедряването и реализирането на резултатите, свързани с постигането на висока ефективност и качество на произвежданата продукция;
4. по изключение - чрез устно изразяване на мнение и даване на съвет при решаването на технически или технологични проблеми при извънредни ситуации;
5. в случаите, когато някои проблеми и задачи имат комплексен характер, може да се организира група от специалисти, които формират консулт. Становището на консулта се изразява писмено в зависимост от поставената задача и всеки от консултантите, включени в консулта, получава полагаемото му се възнаграждение съгласно условията на сключения договор. При изразяване на различни становища или разногласия при решаването на поставените проблеми окончателното решение по отделните варианти се взема от ръководителя на организацията-възложител.
Чл. 3. (1) Консултанти могат да бъдат научни работници и висококвалифицирани специалисти от академиите, висшите учебни заведения, научните организации, организациите за научно обслужване и внедряване, инженерно-внедрителските поделения, министерствата и другите ведомства, както и пенсионери.
(2) Не се допуска привличането на ръководни кадри и специалисти за оказване на консултация или научно-техническа помощ от висшестоящите организации, както и от организациите за научно обслужване и внедряване, които обслужват съответните стопански организации и поделения.
Чл. 4. (1) Привличането на консултанти при всички случаи се извършва чрез сключване на граждански договори между тях и ръководителя на организацията-възложител.
(2) Консултация и научно-техническа помощ по принцип се извършват в извънработно време на основната месторабота на консултантите. Разрешава се извършването на кратковременна консултация и научно-техническа помощ през работно време по проблеми и задачи, възникнали при извънредни обстоятелства, със съгласието на непосредствения ръководител от основната месторабота на консултанта. Под "кратковременна консултация и научно-техническа помощ" се разбира консултация и научно-техническа помощ и съдействие в съответствие с букви "а", "в" и "г" на ал. 2 на чл. 2.
(3) При извършването на консултация и научно-техническа помощ с откъсване от основната работа може да се разрешава ползуването на неплатен служебен отпуск по преценка на съответния ръководител.
Чл. 5. При изпълнение на поставените задачи научните работници и специалистите, които дават консултация или извършват научно-техническа помощ, имат право:
1. да получават чрез съответния ръководител необходимите аналитични и други материали;
2. да им се предоставят в помощ работници и специалисти от организацията-възложител;
3. на достъп до работните места, свързани с изпълнението на задачите, при спазване на установения ред;
4. по изключение да бъдат командировани в страната или чужбина за сметка на организацията-възложител след предварителното съгласие на съответния ръководител в основната месторабота.
Чл. 6. При изпълнение на поставените задачи специалистите, които дават консултация и оказват научно-техническа помощ, са задължени:
1. да проучат и анализират предоставените им информации и състоянието на обекта;
2. да предложат решение или варианти на високо научно-техническо равнище, като посочат и необходимите средства и ресурси за реализирането им;
3. да запознаят своевременно организацията-възложител с проектираните решения и с очакваните резултати от тях;
4. в зависимост от условията по гражданския договор да съдействуват за реализиране на направените от тях предложения;
5. да оформят резултатите от своята работа в отчет до съответния ръководител на организацията-възложител освен в случаите, когато консултацията се дава устно; при устна консултация възложителят съставя паметна бележка за същността на дадената консултация или се прави препис-извлечение от протокола на заседанието (срещата), на което е дадена консултация, които се подписват и от консултанта;
6. да изпълняват всички останали условия и изисквания по гражданския договор.
Чл. 7. В случай че даването на консултация или оказването на научно-техническа помощ не води до очакваните положителни резултати, организацията-възложител има право да освободи консултанта и преди уговорения срок. Оценяването на труда на консултанта до момента на освобождаването, както и полагащото се възнаграждение за този труд става по експертен път от организацията-възложител и се оформя в протокол, подписан и от консултанта. При отказ на консултанта да подпише протокола въпросът се решава едностранно от ръководителя на организацията-възложител.
Чл. 8. (1) На специалистите, които дават консултация или оказват научно-техническа помощ, се изплаща възнаграждение в определена глобална сума или възнаграждение на час, като конкретният начин се определя в сключения граждански договор между организацията-възложител и консултанта.
(2) В договора може да се определя глобалното възнаграждение в граници "от ... до ...", като окончателният му размер се определя и изплаща в зависимост от резултатите, получени от консултацията или от оказваната научно-техническа помощ. Максималният размер на това възнаграждение по един граждански договор не може да надвишава три щатни месечни заплати за длъжността, която се заема в основната месторабота, а за пенсионерите - до три щатни месечни заплати за длъжността, на която са пенсионирани.
(3) При заплащане на час възнаграждението се диференцира, както следва:
1. до пет дни - до 5 лв. на час, но не повече от 40 лв. на ден;
2. над пет дни - за първите пет дни по реда на предходната буква, а след петия ден максималното дневно възнаграждение не може да надвишава 25 лв., като времетраенето на консултацията по реда на тези две букви е до десет дни.
(4) При кратковременна устна консултация, поискана при извънредни обстоятелства, за която не е било възможно своевременното сключване на писмен договор, може да се заплаща възнаграждение до 40 лв. на ден, но не повече от 120 лв. за цялото времетраене на консултацията. За извънредни обстоятелства следва да се разбират аварийни случаи, природни бедствия и други подобни.
(5) Определеното възнаграждение по предходната алинея се отразява в паметната бележка или протокола за извършената работа, въз основа на които се изплаща възнаграждението.
Чл. 9. (1) Максималното годишно възнаграждение на едно лице по реда на предходния член не може да надвишава шест щатни месечни заплати за длъжността, заемана в основната месторабота, а за пенсионерите - шест щатни месечни заплати за длъжността, на която са пенсионирани. Това ограничение не се отнася за случаите по чл. 8, ал. 4 при условие, че висшестоящата организация е дала съгласие на организацията-възложител.
(2) Размерът на получените възнаграждения преди сключването на гражданския договор се установява с декларация, подписана от консултанта, която се прилага към гражданския договор.
Чл. 10. Изплащането на възнагражденията става:
1. за Държавния комитет за наука и технически прогрес - от фонд "Технически прогрес";
2. за стопанските министерства - от фонд "Разширение и техническо усъвършенствуване";
3. за стопанските организации и техните поделения - от фонд "Разширение и техническо усъвършенствуване" в рамките на полагащия се максимален фонд "Работна заплата";
4. за министерствата и другите ведомства, организации и поделения на бюджетна издръжка - от предвидените средства за издръжка;
5. за организациите за научно обслужване и внедряване и за инженерно-внедрителските поделения - в рамките на средствата за работна заплата и за консултации, включени в план-сметките по отделните задачи и програми.
Раздел III.
ИЗВЪНЩАТНИ СЪТРУДНИЦИ
Чл. 11. Научните организации, организациите за научно обслужване и внедряване и инженерно-внедрителските поделения могат да привличат извънщатни сътрудници с граждански договор за изпълнение на задачи и програми в областта на науката и техническия прогрес.
Чл. 12. Извънщатни сътрудници се привличат с писмено съгласие на съответния ръководител на организацията на основната работа.
Чл. 13. Извънщатните сътрудници изпълняват задълженията си в извънработното време, установено за основната им работа. С разрешение на прекия си ръководител извънщатният сътрудник може да отчита изпълнението на основната си работа и сумарно - поседмично или помесечно.
Чл. 14. Не могат да се привличат за извънщатни сътрудници специалисти от по-горестоящите органи и организации, които имат пряко отношение като служебни лица към изработването, утвърждаването и изпълнението на програмата, както и сътрудници на организациите-изпълнители на програмата.
Чл. 15. При определяне на възнагражденията на извънщатните сътрудници се вземат предвид обемът, характерът и срокът на работа, действуващите щатни заплати и прилаганите системи на работна заплата.
Чл. 16. Изплащането на възнаграждения се извършва на основа на писмено потвърждаване за изпълнението на работата съгласно условията на договора от ръководителя на колектива, изпълняващ задачата или програмата, в която е включен извънщатният сътрудник.
Чл. 17. Сумите за извършените работи от извънщатните сътрудници се изплащат в рамките на съответните лимити, нормативи и показатели на научните организации, организациите за научно обслужване и внедряване и инженерно-внедрителските поделения, като се превеждат на организациите, където е постоянната месторабота на извънщатните сътрудници.
Заключителни разпоредби
Параграф единствен. Указания по прилагането на тази наредба дават Комитетът по труда и работната заплата и Държавният комитет за наука и технически прогрес съответно по въпросите, включени в компетентността им.