Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 50 от 19.VI

НАРЕДБА ЗА ТЪРГОВЕТЕ ЗА ПРОДАЖБА НА ДЪРЖАВНО И ОБЩИНСКО ИМУЩЕСТВО

 

НАРЕДБА ЗА ТЪРГОВЕТЕ ЗА ПРОДАЖБА НА ДЪРЖАВНО И ОБЩИНСКО ИМУЩЕСТВО

ПРИЕТА С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 42 НА МИНИСТЕРСКИ СЪВЕТ ОТ 14 МАРТ 1991 Г.

Обн. ДВ. бр.23 от 22 Март 1991г., отм. ДВ. бр.50 от 19 Юни 1992г.

Отменена със заключителната разпоредба на Постановление № 105 на Министерския съвет от 15 юни 1992 г. за приемане на Наредба за търговете и Наредба за оценка на обектите, подлежащи на приватизация - ДВ, бр. 50 от 19 юни 1992 г.


Чл. 1. Продажбата на държавно и общинско имущество, предоставено на фирми, се извършва само чрез публичен търг.


Чл. 2. (1) Решението за продажба се взема от органите, предвидени в чл. 13, ал. 2 и 3 от Указ № 56 за стопанската дейност.

(2) Решението за продажба съдържа:

1. описание на движимите и недвижимите имоти или обектите;

2. началната цена;

3. депозита за участие в търга в размер 10 на сто от началната цена в частта й до 100 хил. лв. и до 5 на сто за останалата част, но не по-малко от 10 хил. лв.

(3) С решението при необходимост се назначава управител на имуществото и се определя начинът за съхраняването му за периода до прехвърляне на собствеността и предаване на обектите.

(4) За състоянието на имуществото към момента на вземане на решението се изготвя опис.


Чл. 3. (1) Началната цена на продаваното имущество се определя от органа по чл. 11, ал. 3, т. 1, букви "а" и "б" от Указ № 56 за стопанската дейност. Управителният съвет на фирмата, чието имущество се продава, назначава един независим експерт при продажба на движими основни средства и трима в останалите случаи и представя писменото им заключение за цената заедно с решението за продажба на органа по чл. 11, ал. 3, т. 1, букви "а" и "б" от същия указ.

(2) Одобреното от органа по ал. 1 решение за продажба на имуществото по чл. 13, ал. 2, т. 2 и ал. 3 от Указ № 56 за стопанската дейност, както и актът за определената от него начална цена се изпращат на фирмата за провеждането на търга.


Чл. 4. (1) Право да участвуват в търга като купувачи имат български и чуждестранни физически и юридически лица с изключение на български държавни и общински фирми.

(2) При участие в търг за придобиване на вещни права върху недвижими имоти чуждестранните лица удостоверяват спазването на законните изисквания за придобиването им.


Чл. 5. Търгът се провежда от комисия от трима или петима членове, назначена от управителния съвет.


Чл. 6. (1) Комисията по провеждането на търга прави обявление, чрез което се осигурява участие в търга на всички заинтересувани. Върху продаваното имущество се поставя обозначение на видно и достъпно място.

(2) При продажба на недвижими имоти и обекти се прави обявление поне в един централен всекидневник.

(3) Обявлението съдържа:

1. описание на имуществото;

2. времето, през което може да се оглежда имуществото;

3. началната цена, датата и мястото на провеждане на търга;

4. документите за участие в търга, срока и мястото за подаването им.

(4) Обявлението се прави най-малко 15 дни, а за продажба на недвижими имоти и обекти - 30 дни преди датата на търга.

(5) Приемането на документите за участие се преустановява най-малко 5 дни преди датата на търга.


Чл. 7. Допуснатите до участие в търга лица се обявяват най-късно 2 дни след приключване приемането на документите.


Чл. 8. (1) Търгът е открит и се провежда от комисията чрез явно устно наддаване върху началната цена.

(2) Търгът се провежда в присъствието на всички членове на комисията, като един от тях води наддаването.


Чл. 9. Когато наддаването спре, председателят прави последователно три повиквания, разграничени със звуков сигнал. При всяко повикване той повтаря ясно и високо последната обявена сума и номера на участника и завършва със звуков сигнал. При третото повикване прави предупреждение, че то е последно. Наддаването приключва със звуковия сигнал след третото повикване. Ако преди третия звуков сигнал се направи ново предложение от някой от участниците, наддаването продължава.


Чл. 10. (1) Веднага след приключване на наддаването комисията съставя протокол за резултата от търга в 2 екземпляра, като единият от тях се предава на спечелилия търга, а другият се изпраща от комисията на управителния съвет.

(2) Протоколът се подписва от всички членове на комисията и от спечелилия търга.


Чл. 11. (1) Спечелилият търга и ръководителят на фирмата в 15-дневен срок сключват договор.

(2) Неявяването на спечелилия търга в срока по ал. 1 се смята за отказ от сключване на договор и депозитната му вноска остава в полза на продавача.


Чл. 12. Депозитната вноска на спечелилия търга се приспада от цената на имота или обекта, а депозитната вноска на останалите участници се връща в 7-дневен срок.


Чл. 13. (1) Плащанията по сключените договори за продажба на недвижими имоти и обекти се извършват по безкасов ред.

(2) Чуждестранното лице заплаща цената в левове, придобити чрез обмен на валута в българска банка или от упражнявана на територията на страната стопанска дейност по установения ред.

(3) Фирмата в 3-дневен срок разпределя получените от продажбата суми съгласно чл. 13, ал. 5 от Указ № 56 за стопанската дейност.


Чл. 14. (1) За допуснати нарушения при провеждането на търга заинтересуваните лица могат да искат отменяне на протокола, съответно разваляне на договора, в 15-дневен срок от приключване на търга.

(2) Искът се предявява пред районния съд по мястото на провеждането на търга.


Чл. 15. (1) За нарушения по чл. 2, 3, 5, 6, 7, 11 и 12 виновните длъжностни лица се наказват по реда на чл. 32, ал. 2 от Закона за административните нарушения и наказания, ако не подлежат на по-тежко наказание.

(2) Актовете за нарушения се съставят от органите на Министерството на индустрията, търговията и услугите, Министерството на финансите и временните общински изпълнителни комитети, а наказателните постановления се издават от съответния министър или председател на временния общински изпълнителен комитет.

(3) Съставянето на актовете, издаването, обжалването и изпълнението на наказателните постановления се извършват по реда на Закона за административните нарушения и наказания.


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 1. Недвижими имоти, предоставени с акт на Министерския съвет на общински фирми за стопанисване и управление, може да се продават или внасят в дружества по реда на чл. 13 от Указ № 56 за стопанската дейност с решение на временния общински изпълнителен комитет, одобрено от министъра на финансите. Временните общински изпълнителни комитети вземат решение за продажба или внасяне в дружества само за недвижими имоти, които са общинска собственост.


§ 2. Тази наредба намира съответно приложение и за търга за предоставяне под аренда на държавно и общинско имущество според чл. 20, ал. 2 от Указ № 56 за стопанската дейност.


§ 3. По реда на тази наредба временните общински изпълнителни комитети, митниците и други държавни органи извършват продажбата на моторните превозни средства от всички видове и класове, включително самоходната селскостопанска техника и товарните ремаркета, теглени от трактори, изоставените от местни и чуждестранни лица, конфискуваните и отнетите в полза на държавата и внесените с цел продажба.


§ 4. Тази наредба не се прилага при замяна на основни средства между държавни, между държавни и общински и между общински фирми.


§ 5. Тази наредба се издава на основание чл. 13, ал. 4 от Указ № 56 за стопанската дейност.


Промени настройката на бисквитките