НАРЕДБА ЗА НАДЗОРНИТЕ СЪВЕТИ ЗА САМОУПРАВЛЯВАЩИТЕ СЕ СТОПАНСКИ ОРГАНИЗАЦИИ
НАРЕДБА ЗА НАДЗОРНИТЕ СЪВЕТИ ЗА САМОУПРАВЛЯВАЩИТЕ СЕ СТОПАНСКИ ОРГАНИЗАЦИИ
Обн. ДВ. бр.27 от 7 Април 1987г., отм. ДВ. бр.15 от 21 Февруари 1989г.
Отменена с § 1, т. 7 от преходните и заключителните разпоредби на Постановление № 2 от 15 февруари 1989 г. за прилагане на Указ № 56 за стопанската дейност - ДВ, бр. 15 от 21 февруари 1989 г.
Чл. 1. Надзорният съвет е специализиран орган за надзор върху дейността на самоуправляващите се стопански организации. Той се назначава по предложение на банките, когато се установи тенденция към трайно влошаване на икономическото състояние на самоуправляващата се стопанска организация.
Чл. 2. (1) Счита се, че е налице трайно влошаване на икономическото състояние, когато самоуправляващата се стопанска организация в продължение на 6 последователни месеца не изплаща в срок задълженията си към държавния бюджет, банките и съдоговорителите си и отчита непокрит недостиг на работна заплата по чл. 92, ал. 2 от Правилника за стопанската дейност (обн., ДВ, бр. 3 от 1987 г.; попр. бр. 15 от 1987 г.).
(2) Банките могат да предлагат назначаването на надзорни съвети и само в случаите на неизплащане в срок задълженията към държавния бюджет и банките. В тези случаи предложенията се отправят до Министерството на финансите, а при общо трайно влошаване на икономическото състояние - до съответните съвети при Министерския съвет.
Чл. 3. Председателят на съответния съвет при Министерския съвет, съответно министърът на финансите, назначава състава на надзорния съвет в едномесечен срок от постъпването на предложението по предходния член. В заповедта се определят задачите на надзорния съвет, неговият председател, членовете му и срокът за изпълнение на задачите.
Чл. 4. (1) В надзорния съвет, назначаван от председателя на съответния съвет при Министерския съвет, се включват специалисти от съответния съвет при Министерския съвет, Държавната планова комисия, Министерството на финансите, Комитета по цените, Комитета по качеството, Комитета по труда и социалното дело, Комитета по материалното стопанство и банката, направила предложението.
(2) Председателят на съответния съвет при Министерския съвет може да включи в състава на надзорния съвет и специалисти от министерства, други ведомства, асоциации и стопански обединения, когато характерът на надзорната дейност налага това.
Чл. 5. В надзорния съвет, назначаван от министъра на финансите, се включват специалисти от Министерството на финансите или от управление "Финанси" при изпълнителния комитет на съответния окръжен народен съвет (Столичния народен съвет), банката, направила предложението, а при необходимост - и други специалисти от окръжните народни съвети, асоциации и научни организации.
Чл. 6. Председателят и членовете на надзорния съвет имат право:
1. на свободен достъп в самоуправляващата се стопанска организация, чиято дейност е обект на надзор;
2. да извършват проверки, да изискват документи, справки, отчети, сведения и обяснения от ръководители, служители, работници и други лица от самоуправляващите се стопански организации.
Чл. 7. Надзорният съвет установява причините за трайното влошаване на икономическото състояние на самоуправляващата се стопанска организация и действителното състояние на:
1. договорните отношения;
2. организацията на производството и труда;
3. техническото равнище на производствените фондове и обосноваността на приетите планове за технологично обновяване;
4. производителността на труда, фондоемкостта, материалоемкостта, печалбата на 100 лв. производствени фондове и нарастването на средната работна заплата;
5. паричните и валутния фондове;
6. погасяванията на кредитите.
Чл. 8. (1) Въз основа на извършения анализ надзорният съвет предлага на стопанския съвет на самоуправляващата се стопанска организация конкретни мерки за укрепване на икономическото й състояние. При необходимост надзорният съвет докладва на органа, който го е назначил, констатациите от извършените проверки и предлага съответни мерки.
(2) За срок, определен от органа, назначил надзорния съвет, се продължава надзорната дейност, като се контролира изпълнението на предложените мероприятия. В същия срок надзорния съвет може да предложи допълнителни мерки пред стопанския съвет на самоуправляващата се стопанска организация или пред органа, който го е назначил.
(3) Предложенията на надзорния съвет може да включват мерки за въздействие, включително смяна на ръководството, както и намеса на специализираните контролни органи. Когато с тези мерки не се постигне подобряване на икономическото състояние на самоуправляващата се стопанска организация, надзорният съвет може да предложи обявяването й в ликвидация.
Чл. 9. За неизпълнение на възложените им със заповедта задачи, както и за неверни или неточни заключения в доклада до органа, назначил надзорния съвет, председателят и членовете на надзорните съвети носят съответна отговорност.
Заключителни разпоредби
§ 1. Председателят на Стопанския съвет при Министерския съвет и министърът на финансите дават указания по прилагането на тази наредба.
§ 2. Тази наредба се издава на основание чл. 33, ал. 3 от Правилника за стопанската дейност.