НАРЕДБА ЗА РЕГУЛИРАНЕ НАРАСТВАНЕТО НА СРЕДСТВАТА ЗА РАБОТНА ЗАПЛАТА ПРЕЗ ТРЕТОТО И ЧЕТВЪРТОТО ТРИМЕСЕЧИЕ НА 1992 Г.
НАРЕДБА ЗА РЕГУЛИРАНЕ НАРАСТВАНЕТО НА СРЕДСТВАТА ЗА РАБОТНА ЗАПЛАТА ПРЕЗ ТРЕТОТО И ЧЕТВЪРТОТО ТРИМЕСЕЧИЕ НА 1992 Г.
Обн. ДВ. бр.59 от 21 Юли 1992г., изм. ДВ. бр.96 от 27 Ноември 1992г.
Загубила значение - изтекъл срок на действие.
Чл. 1. С тази наредба се определя начинът за регулиране нарастването на средствата за работна заплата в предприятията и организациите с над 50 на сто държавно и общинско участие (в т. ч. смесени дружества с чуждестранно участие).
Чл. 2. (1) Нарастването на средствата за работна заплата в предприятията и организациите за третото и четвъртото тримесечие на текущата година спрямо определения по тази наредба базисен размер на средствата за работна заплата се облага с данък по следната скала:
Процент на нарастване | Данъчна |
на средствата за работна заплата | ставка (%) |
до 3 | - |
над 3 до 4 | 50 |
над 4 до 5 | 100 |
над 5 до 6 | 200 |
над 6 | 400 |
(2) Данъчните ставки на скалата по предходната алинея се прилагат поотделно за сумата на нарастването на средствата за работна заплата, които попадат в съответните диапазони. При нарастване на средствата за работна заплата над три на сто обложената веднъж с данък сума се приспада от сумата, която подлежи на облагане в следващия диапазон. В този случай с данък се облага само разликата между двете суми.
Чл. 3. (1) Базисният размер на средствата за работна заплата, спрямо който се определя нарастването по ал. 1 на предходния член, се установява, като начислените средства за първото тримесечие на текущата година се коригират със:
1. коефициент 1,367, отразяващ прогнозното изменение на цените на дребно за стоките и услугите за страната през третото тримесечие на текущата година;
2. коефициент 1,457, отразяващ прогнозното изменение на цените на дребно за стоките и услугите за страната през четвъртото тримесечие на текущата година и коректив за сезонност 1,1. Корективът се ползва, когато в резултат на сезонните фактори е постигнато нарастване на приходите от реализация на продукцията през четвъртото тримесечие спрямо третото тримесечие на тази година.
(2) Когато през третото тримесечие на текущата година фактическия размер на коефициента по т. 1 на ал. 1, изчислен и публикуван от Националния статистически институт 15 дни след отчетното тримесечие, надвишава прогнозния с натрупване над 10 на сто, се провеждат разговори между социалните партньори за установяване на коригиран размер на коефициента, който се обявява от правителството за прилагане през четвъртото тримесечие.
(3) (Нова - ДВ, бр. 96 от 1992 г.) В предприятията и организациите, които имат определено сезонен характер на производствената си дейност, както и тези, които поради липса на условия за производство и реализация през първото тримесечие на текущата година принудително са пуснали персонала в неплатен отпуск не по-малко от 5 дни средно на едно лице за този период или през същото време са прилагали непълно работно време, базисният размер на средствата за работна заплата, спрямо който се определя нарастването по ал. 1 на чл. 2, може да се установява и като начислените средства за съответното тримесечие на 1991 г. се коригират със:
1. коефициент в размер 1,746, отразяващ прогнозното изменение на цените на дребно на стоките и услугите за страната през третото тримесечие на 1992 г. спрямо третото тримесечие на 1991 г.;
2. коефициент в размер 1,628, отразяващ прогнозното изменение на цените на дребно на стоките и услугите за страната през четвъртото тримесечие на 1992 г. спрямо четвъртото тримесечие на 1991 г.
(4) (Нова - ДВ, бр. 96 от 1992 г.) Базисните средства за работна заплата за четвъртото тримесечие на 1992 г., определени по реда на т. 2 от предходната алинея, не могат да надвишават размера на базисните средства за третото тримесечие на 1992 г. с повече от 6,6 на сто. В случаите, когато е постигнато нарастване на приходите от реализация на продукцията през четвъртото тримесечие спрямо третото тримесечие на годината, размерът на така коригираните средства се увеличава с коректив от 1,1.
Чл. 4. (1) (Доп. - ДВ, бр. 96 от 1992 г.) Начислените средства за работна заплата за първото тримесечие на текущата година, съответно за третото и четвъртото тримесечие на 1991 г., за прилагащите ал. 3 и 4 на предходния член, се преизчисляват, когато броят на персонала в предприятието или организацията през третото и четвъртото тримесечие на настоящата година се увеличава или намалява в резултат на:
1. създаване, разширяване или закриване на поделения (структурни звена) и увеличаване на сменността;
2. преминаване на поделения (структурни звена) от или в състава на предприятието или организацията;
3. дадени под аренда обекти към предприятието или организацията.
(2) Преизчисляването по реда на ал. 1 се извършва, като средствата за работна заплата за първото тримесечие на текущата година:
1. (изм. - ДВ, бр. 96 от 1992 г.) се увеличават или намаляват със сума, получена като произведение между средносписъчния брой на персонала от влезлите или излезлите от състава на предприятието или организацията през третото и четвъртото тримесечие на настоящата година поделения (структурни звена) и достигнатата през тримесечието, прието за база, средна брутна работна заплата за предприятието или организацията като цяло;
2. (изм. - ДВ, бр. 96 от 1992 г.) се намаляват със сума, получена като произведение между средносписъчния брой на персонала на дадени под аренда обекти към предприятието или организацията през третото и четвъртото тримесечие на настоящата година и достигнатата през тримесечието, прието за база, средна брутна работна заплата за предприятието или организацията като цяло.
Чл. 5. (1) Данъкът върху нарастването на средствата за работна заплата се начислява и изплаща независимо от крайния финансов резултат на предприятието или организацията - печалба или загуба. Размерът му се посочва в раздел четвърти на отчета за приходите и разходите, приложение към чл. 40, ал. 1, т. 2 на Закона за счетоводството.
(2) Отчетната загуба по годишните счетоводни отчети на предприятията и организациите с над 50 на сто държавно и общинско участие в резултат на начисления и платен през течение на годината данък върху нарастването на средствата за работна заплата не може да се покрива през следващата година от и за сметка на държавния бюджет.
Чл. 6. Когато размерът на средствата за работна заплата на предприятието или организацията за първото тримесечие на текущата година не може да се установи, този размер се определя, като фактическата численост на персонала се умножи по средната работна заплата за съответната дейност по статистическата отчетност за страната за първото тримесечие на настоящата година, коригиран по реда на чл. 3, ал. 1, т. 1 и 2. Информация за средната работна заплата за съответната дейност се получава от Националния статистически институт.
Чл. 7. (Изм. - ДВ, бр. 96 от 1992 г.) Изплатените обезщетения съгласно чл. 222 и чл. 224, ал. 1 от Кодекса на труда се изключват както от средствата за облагане с данък по реда на чл. 2, така и от начислените средства за работна заплата по фактически размер за съответното тримесечие.
Чл. 8. Министерството на труда и социалните грижи дава разяснения по прилагането на тази наредба.
Заключителни разпоредби
КЪМ ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 134 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 17 ЮЛИ 1992 Г. ЗА ПРИЕМАНЕ НА НАРЕДБА ЗА РЕГУЛИРАНЕ НАРАСТВАНЕТО НА СРЕДСТВАТА ЗА РАБОТНА ЗАПЛАТА ПРЕЗ ТРЕТОТО И ЧЕТВЪРТОТО ТРИМЕСЕЧИЕ НА 1992 Г.
(ОБН. - ДВ, БР. 59 ОТ 1992 Г., ИЗМ. - ДВ, БР. 74 ОТ 1992 Г.)
§ 2. (Нов - ДВ, бр. 74 от 1992 г.) Базисният размер на средствата за работна заплата през третото и четвъртото тримесечие на 1992 г. в "КЦМ" АД - Пловдив, се определя, като начислените средства за второто тримесечие на текущата година се коригират с коефициенти в размер съответно 1,168 и 1,245, които представляват прогнозното изменение на цените на дребно на стоките и услугите за страната през тези тримесечия спрямо второто тримесечие на настоящата година.