НАРЕДБА ЗА КОЛЕКТИВНАТА И ЛИЧНАТА ТРУДОВА ДЕЙНОСТ НА ЗДРАВНИТЕ РАБОТНИЦИ ЗА ОКАЗВАНЕ НА ДОПЪЛНИТЕЛНА МЕДИЦИНСКА ПОМОЩ И УСЛУГИ
НАРЕДБА ЗА КОЛЕКТИВНАТА И ЛИЧНАТА ТРУДОВА ДЕЙНОСТ НА ЗДРАВНИТЕ РАБОТНИЦИ ЗА ОКАЗВАНЕ НА ДОПЪЛНИТЕЛНА МЕДИЦИНСКА ПОМОЩ И УСЛУГИ
Обн. ДВ. бр.101 от 29 Декември 1989г., отм. ДВ. бр.50 от 25 Юни 1991г.
Отменена с параграф единствен от Постановление № 113 на Министерския съвет от 17 юни 1991 г. за изменение на Постановление № 61 на Министерския съвет от 1989 г. за преустройство на здравеопазването - ДВ, бр. 50 от 25 юни 1991 г.
Раздел I.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. (1) С тази наредба се определят условията и редът за организиране на колективната и личната трудова дейност на здравните работници за оказване на допълнителна медицинска помощ и услуги на гражданите в съответствие с изискванията на Правилника за колективната и личната трудова дейност на гражданите за допълнително производство на стоки и услуги (обн., ДВ, бр. 48 от 1987 г.; изм. и доп., бр. 92 от 1988 г., бр. 15, 37 и 70 от 1989 г.).
(2) Допълнителната медицинска помощ и услуги се оказват на гражданите от здравни работници в извънзаконоустановеното им работно време или от граждани с медицинска правоспособност, които не са в трудово правоотношение, в здравни заведения или по домовете на пациентите срещу заплащане. Те се оказват по желание на пациента и при условията на свободен избор на здравния работник.
Чл. 2. По реда на тази наредба се организират следните видове медицинска помощ и услуги:
1. лекарски и стоматологични прегледи и лечение;
2. медицински изследвания;
3. медицински манипулации (инжекции, масажи, лечебна физкултура и др.);
4. зъботехнически услуги;
5. общи грижи за болни.
Чл. 3. Допълнителна медицинска помощ и услуги имат право да оказват всички здравни работници съобразно тяхната правоспособност, образованието и квалификацията им. За услугите по т. 5 на чл. 2 не се изисква правоспособност.
Чл. 4. Допълнителната медицинска помощ и услуги на гражданите се осъществяват:
1. от отделни здравни работници;
2. от здравни колективи (екипи);
3. от здравни кооперации.
Чл. 5. Здравните работници, които желаят да оказват допълнителна медицинска помощ и услуги, ако не са работили повече от 3 месеца, при започване на работа в здравно заведение (кооперация) представят медицинско удостоверение, че здравословното им състояние отговаря на изискванията за упражняване на съответния вид дейност.
Чл. 6. Здравните работници, които не са упражнявали професията си повече от 5 години, могат да оказват допълнителна медицинска помощ и услуги след полагане на изискуемия се изпит съгласно чл. 93 от Закона за народното здраве.
Чл. 7. Здравните работници, които оказват допълнителна медицинска помощ и услуги, са длъжни:
1. да изпълняват професионалните си задължения в съответствие с изискванията на нормативните актове по здравеопазването, да спазват вътрешния ред в заведенията, в които работят, и санитарно-хигиенните норми и условия;
2. да известяват по съответния ред и в определените срокове случаите на заразни, венерически и други заболявания, подлежащи на задължително съобщаване.
Чл. 8. Лекарите, съответно стоматолозите, които оказват допълнителна медицинска помощ и услуги, нямат право:
1. да издават болнични листове за временна нетрудоспособност и трудоустрояване и да представят болни пред лекарски консултативни комисии;
2. да дават направления за трудово-експертни лекарски комисии;
3. да издават документи, удостоверяващи здравното състояние на гражданите;
4. да издават рецепти и предписания за безплатно или по намалени цени отпускане на лекарствени средства и изделия с медицинско предназначение освен за деца до тригодишна възраст;
5. да извършват аборти и лечение на усложненията на бременност;
6. да извършват инвазивни диагностични изследвания и да прилагат хипноза и обща наркоза;
7. да извършват наблюдение и лечение на болни от инфекциозни и венерически заболявания;
8. да извършват амбулаторни хирургически операции извън здравни заведения;
9. да извършват стоматологични услуги с влагане на златни сплави освен в случаите, когато златото е изцяло осигурено от пациентите при спазване на установения ред.
Чл. 9. Здравните работници, които оказват допълнителна медицинска помощ и услуги, са длъжни да насочват незабавно към съответното здравно заведение всички пациенти, на които не са в състояние да осигурят необходимата медицинска помощ.
Чл. 10. Лекарите, съответно стоматолозите, при оказването на допълнителна медицинска помощ и услуги използуват рецепти по образец, утвърден от Министерството на народното здраве и социалните грижи, като в тях задължително вписват името, фамилията и домашния си адрес или адреса на здравното заведение (кооперацията). Рецептата се подпечатва с личен печат на лекаря или стоматолога или с печата на здравното заведение (кооперацията).
Чл. 11. За допълнителната медицинска помощ и услуги се водят регистрационните и отчетните документи за съответните видове дейности, установени в системата на здравеопазването.
Чл. 12. За организиране на допълнителна медицинска помощ и услуги може да се използува материалната база на здравните заведения, включително в съботни и неделни дни, при условие, че не се нарушават нормалният режим и организацията на здравната работа на съответното здравно заведение.
Чл. 13. Оказваната медицинска помощ и услуги се заплащат по цени, определени с тарифа, издадена от министъра на народното здраве и социалните грижи.
Раздел II.
ДОПЪЛНИТЕЛНА МЕДИЦИНСКА ПОМОЩ И УСЛУГИ, ОКАЗВАНИ ОТ ОТДЕЛНИ ЗДРАВНИ РАБОТНИЦИ
Чл. 14. Здравни работници, които желаят да упражняват трудова дейност за индивидуално оказване на допълнителна медицинска помощ и услуги, сключват договор с ръководителя на съответното здравно заведение.
Чл. 15. В договора по чл. 14 страните уточняват:
1. задълженията на здравното заведение като:
а) начина и реда за ползуване на необходимата медицинска апаратура, лабораторни, функционални, рентгенови и други изследвания и консултации със специалисти;
б) предоставяне под наем на подходящи работни помещения, съответно оборудвани и обзаведени;
в) осигуряване на условия за извършване на дейността - отопление, осветление, почистване на помещенията, работно облекло, консумативни материали (стоматологични материали, спринцовки за еднократна употреба, стерилни превързочни материали, канцеларски материали и др.), както и административното обслужване и информацията за населението за номенклатурата и цените на оказваната медицинска помощ и услуги;
2. задълженията на оказващия медицинска помощ и услуги като:
а) заплащане на определения месечен наем за използуваните помещения, оборудване, обзавеждане и др. съгласно букви "а" и "б" на т. 1, в които се включват и амортизационните отчисления за използуваната апаратура;
б) възстановяване ежемесечно на здравното заведение разходите по буква "в" на т. 1;
в) заплащане, определено в процент от получените приходи, за извършените от здравното заведение дейности по буква "а" на т. 1, както и за труда на помощния персонал по чл. 16;
г) възстановяване на вредите, виновно причинени на здравното заведение.
Чл. 16. (1) Когато лекарите и стоматолозите, които оказват допълнителна медицинска помощ и услуги, се нуждаят от помощен полувисш или среден медицински персонал, по тяхно предложение се сключва тристранен договор, в който се определя и заплащането на труда на ползувания медицински персонал, като част от приходите на лекаря или стоматолога.
(2) Когато стоматолог ползува зъботехник, работещ по основно трудово правоотношение в друго здравно заведение, в договора участвуват и двете здравни заведения, ако се използува тяхна материална база.
Чл. 17. Оказването на медицинска помощ и услуги по домовете на гражданите се извършва по взаимна договореност между пациента и здравния работник, който регистрира в здравното заведение вида на оказаната медицинска помощ и услуги и получените приходи.
Раздел III.
ДОПЪЛНИТЕЛНА ЗДРАВНА ПОМОЩ И УСЛУГИ, ОКАЗВАНИ ОТ ЗДРАВНИ КОЛЕКТИВИ И КООПЕРАЦИИ
Чл. 18. Здравни колективи се образуват към здравни заведения по взаимно съгласие на участвуващите в тях здравни работници, които сключват учредителен договор помежду си. С договора се уреждат вътрешните отношения между членовете на колектива, избирането на отговорник, видовете медицинска помощ и услуги, които ще се извършват, начинът на работа и разпределението на доходите.
Чл. 19. Здравните колективи сключват със здравните заведения, към които са образувани, договори, в които се уреждат условията, посочени в чл. 15.
Чл. 20. Здравните кооперации осъществяват дейността си в съответствие със Закона за кооперативните организации и работят в помещения с обзавеждане и апаратура, които отговарят на установените изисквания за съответния вид дейност.
Чл. 21. Здравните кооперации може да сключват със здравни заведения договори за ползуване на помещения и медицинско оборудване, както и за извършване на дейности при условията и по реда на чл. 15.
Раздел IV.
ДАНЪЧНО ОБЛАГАНЕ, ФИНАНСИРАНЕ И СОЦИАЛНО ОСИГУРЯВАНЕ
Чл. 22. (1) Здравните работници, реализирали доходи от дейности по тази наредба, се облагат с данък в зависимост от получения доход по реда на Закона за данък върху общия доход. Здравните кооперации се облагат с данъци по реда, установен за кооперативните организации.
(2) По отношение на данъчното облагане и социалното осигуряване се прилагат раздели VII и VIII от Правилника за колективната и личната трудова дейност на гражданите за допълнително производство на стоки и услуги.
Чл. 23. Средствата, получени от здравните заведения по реда на тази наредба, се заприходяват като собствени приходи, реализирани срещу извършена допълнителна извънпланова дейност, и се използуват съответно за:
1. възстановяване на извършените разходи по сключените договори по чл. 15, 19 и 21;
2. заплащане труда на здравните работници, които са участвували в извършването на допълнителната извънпланова дейност от параклиничните звена, рентгеновите отделения, зъботехническите лаборатории, административните служби и др. Конкретните показатели и критерии за определяне индивидуалния размер на допълнителните трудови възнаграждения се уточняват с вътрешните правила за организация на работната заплата на здравното заведение.
Чл. 24. Здравните колективи, които упражняват трудова дейност по реда на тази наредба, може да ползуват заеми от Държавната спестовна каса за обзавеждане на кабинети и др. при условията и по реда на чл. 30 от Правилника за колективната и личната трудова дейност на гражданите за допълнително производство на стоки и услуги.
Чл. 25. Пенсионерите, които извършват дейност по реда на тази наредба, освен реализираните доходи от упражняваната дейност получават и пълния размер на пенсията си.
Раздел V.
ОТЧЕТНОСТ И КОНТРОЛ
Чл. 26. (1) Счетоводното отчитане на дейностите по тази наредба се извършва съгласно раздел IХ от Правилника за колективната и личната трудова дейност на гражданите за допълнително производство на стоки и услуги.
(2) Счетоводното отчитане може да се извършва въз основа на сключен договор от счетоводния персонал на здравното заведение.
Чл. 27. Министерството на народното здраве и социалните грижи и другите контролни органи съобразно тяхната компетентност упражняват контрол по изпълнението на тази наредба и на дейностите, извършвани въз основа на нея, и по-специално относно:
1. законното основание за упражняване на дейността;
2. законосъобразното получаване, съхраняване и отчитане на материалите и паричните средства;
3. законосъобразното отчитане на извършената работа и заплащане на труда;
4. законосъобразното и своевременното начисляване и плащане на данъците;
5. спазването на цените за оказваната медицинска помощ;
6. спазването на утвърдените хигиенни норми и изисквания и санитарните правила;
7. спазването на другите нормативни актове по здравеопазването;
8. качеството на оказваната медицинска помощ.
Раздел VI.
АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛНА, ИМУЩЕСТВЕНА И ДРУГА ОТГОВОРНОСТ
Чл. 28. (1) За нарушаване на разпоредбите по тази наредба относно организирането и оказването на допълнителна медицинска помощ и услуги виновните лица носят отговорност по чл. 32 от Закона за административните нарушения и наказания, освен ако извършеното деяние се наказва с по-тежко наказание по друг нормативен акт.
(2) Нарушенията по ал. 1 се установяват с актове на органите, посочени в чл. 27, а наказателните постановления се издават съответно от председателите на изпълнителните комитети на общинските народни съвети или от министъра на народното здраве и социалните грижи.
Чл. 29. При нарушения на утвърдените хигиенни норми, изисквания и санитарни правила органите на държавния санитарен контрол налагат административни мерки и наказания съгласно Закона за народното здраве.
Чл. 30. Лицата, упражняващи дейност по тази наредба, носят имуществена отговорност за виновно причинените вреди на здравните заведения. Повредените апаратура, инвентар и други материално-технически средства, предоставени от здравните заведения, се възстановяват от виновните лица в тримесечен срок.
Чл. 31. Здравните работници, които извършват дейност по тази наредба, носят и административнонаказателна отговорност по чл. 102 от Закона за народното здраве.
Заключителни разпоредби
Параграф единствен. Министърът на народното здраве и социалните грижи и министърът на икономиката и планирането дават указания по въпроси, възникнали при прилагането на наредбата.