Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 4 от 14.I

НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 1 ПО КАРАНТИНА НА РАСТЕНИЯТА (ДВ, БР. 21 ОТ 1991 Г.)

 

НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 1 ПО КАРАНТИНА НА РАСТЕНИЯТА (ДВ, бр. 21 от 1991 г.)

ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЪРА НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО

Обн. ДВ. бр.4 от 14 Януари 1994г.

Загубила значение. Наредба № 1 по карантина на растенията от 1991 г. е отменена с § 3 от заключителните разпоредби на Наредба № 1 от 27 май 1998 г. за фитосанитарен контрол - ДВ, бр. 82 от 17 юли 1998 г.


§ 1. В чл. 2 думите "Централна лаборатория по карантина на растенията" се заменят с "Национална служба за растителна защита, карантина и мия (НСРЗКА) и нейните поделения".


§ 2. В чл. 4 се правят следните изменения:

1. В т. 2 думата "замразени" се заличава.

2. В т. 4 думите "фиде, юфка, грис" се заличават.

3. В т. 9 думата "(сено)" се заменя с "(груби фуражи и техните производни)".


§ 3. Член 5 се отменя.


§ 4. В чл. 6 се правят следните изменения и допълнения:

1. В т. 1 думите "Министерството на земеделието и хранителната промишленост, Министерството на вътрешните работи. Министерството на транспорта, Министерството на външноикономическите връзки и други ведомства" се заменят с "Министерския съвет и Министерството на земеделието (МЗ)".

2. В т. 2 пред досегашния текст се допълва "вътрешни митнически бюра и митнически пунктове, аерогари и пощенски станции".


§ 5. В чл. 10 думите "здравни удостоверения" се заличават, а след думата "внос" се добавя и "износ".


§ 6. В чл. 11, изречение второ след думите "да се обеззаразят" се добавя "или върнат".


§ 7. В чл. 15, т. 2 след думата "износ" се добавя "реекспорт на стоките по чл. 4".


§ 8. В чл. 16 се правят следните изменения и допълнения:

1. След думата "произход" се добавя "по чл. 4"; във второто изречение думите "Масови партиди" се заменят с "Партиди от".

2. Създава се нова ал. 2 със следното съдържание:

"(2) При внос растенията, растителните продукти и други стоки по приложение № 1 подлежат на фитосанитарен контрол, като за тях се изисква фитосанитарен сертификат и вносно карантинно разрешение."

3. Създава се нова ал. 3 със следното съдържание:

"(3) Не подлежат на карантинен контрол:

1. консервирани в саламура, стерилизирани и замразени плодове и зеленчуци;

2. екстракти, концентрати, вакуумирани и други претърпели физико-химически преработки растителни продукти;

3. тестени, шоколадови, захар и захарни изделия;

4. пресни плодове и зеленчуци, пренасяни от пътници за лична консумация (до 5 кг максимално на лице от вид);

5. растения за аквариуми;

6. минерални и витаминни добавки за концентрирани фуражи."

4. Създава се нова ал. 4 със следното съдържание:

"(4) Забранява се вносът на растения, растителна продукция и други стоки по приложение № 2."

5. Създава се нова ал. 5 със следното съдържание:

"(5) При внос на растения, растителни и други продукти се спазват специалните фитосанитарни изисквания съгласно приложение № 3."


§ 9. В чл. 17 се правят следните изменения:

1. Точка 2 се изменя така:

"2. при осигурено вносно карантинно разрешение от НСРЗКА най-късно до 7 дни преди реализирането на вноса;".

2. В т. 3 след думата "сертификат" се допълва "четливо написан на български, английски, немски, френски или руски с ботаническите названия на латински"; текстът накрая се допълва с "(приложение № 1) с изключение на посочените в чл. 16, ал. 3;".

3. В т. 4 изразът "МЗХП" се заменя с "НСРЗКА".


§ 10. В чл. 19 се правят следните изменения:

1. В т. 1 след думата "карантинни" се добавя "и икономически опасни".

2. В т. 4 и 6 изразът "МЗХП" се заменя с "НСРЗКА".


§ 11. Наименованието на глава четвърта се изменя така:

"Транзит и реекспорт на растения и растителни продукти"


§ 12. Член 21 се изменя така:

"Чл. 21. (1) Транзит е преминаването на растенията и растителните продукти през територията на страната, без да бъдат разтоварвани, претоварвани, разделяни и съхранявани.

(2) Транзитното преминаване се допуска при условие, че пратките са опаковани така, че напълно е изключена възможността за заразяване. С пратки, неотговарящи на това условие, се процедира като при внос.

(3) Товарите, предназначени за безмитни зони, се приемат като транзит, фитосанитарен контрол се извършва в безмитната зона.

(4) Забранено е транзитирането на растения и растителни продукти, посочени в приложение № 2."


§ 13. Създава се нов чл. 21а:

"Чл. 21а. (1) Реекспорт са растенията и растителните продукти, които при преминаването през страната са разтоварвани, претоварвани, разделяни, съхранявани или амбалажът им е сменен. Към сертификата за реекспорт се прилага и оригиналният сертификат или заверено копие от него.

(2) Реекспорт на подкарантинни материали се третира първо като внос и след това като износ."


§ 14. В чл. 22 думите "преди сключване на договорите в писмена форма да представят пред МЗХП и РИКР" се заменят с "5 дни преди сключването на договорите да уведомят писмено регионалните служби за растителна защита, карантина и агрохимия (РСРЗКА)".


§ 15. Създава се нов чл. 23а:

"Чл. 23а. (1) Фитосанитарен сертификат се издава:

1. в два екземпляра, единият придружава пратката, а другият остава в РСРЗКА. При искане от страна на износителя се издава копие;

2. на английски, френски, немски, руски или друг език, когато това е посочено в изискванията на страната вносител;

3. за всички стоки, за които има поставени изисквания от страната вносител.

(2) Прегледи и здравно освидетелстване на растителна продукция за износ се извършват в работни дни в определеното за регионалните служби работно време."


§ 16. Създава се нов чл. 23б:

"Чл. 23б. фитосанитарен сертификат не се издава:

1. когато по време на контрола не са дадени всички искани сведения за партидата;

2. когато стоката е заразена от вредители или не отговаря на изискванията, посочени от фитосанитарните власти на страната вносител;

3. когато не са спазени изискванията на чл. 22."


§ 17. Член 24 се изменя така:

"Чл. 24. Граничен фитосанитарен контрол на стоките за износ се извършва на ГКПП и в случай, че партидата не отговаря на данните, посочени във фитосанитарния сертификат, се връща обратно."


§ 18. Член 25 се отменя.


§ 19. В чл. 26 след думите "под карантина" се допълва "от ръководителя на НСРЗКА".


§ 20. В чл. 27 се създава нова ал. 2 със следното съдържание:

"(2) Всеки гражданин, селскостопански специалист, научен работник и др., който е установил или има съмнение за карантинен вредител, е длъжен незабавно да уведоми фитосанитарните власти."


§ 21. В чл. 28 се създава нова ал. 2 със следното съдържание:

"(2) Производителите на семена и растения, предназначени за сеитба и засаждане, са длъжни да се регистрират в РСРЗКА и предоставят писмено до 1 март всяка година списък на растителните видове, сортове и произхода на материала, който размножават, и да създадат условия за изолираното им отглеждане (карантинен участък), ако са от внос."


§ 22. В чл. 30 след думите "промишлена преработка" се добавя "почвообработващи машини и съоръжения", а преди "разрешение" се добавя "писмено". Последните две изречения се заличават.


§ 23. В чл. 38 се създава нова ал. 3:

"(3) Установяването на нарушенията, определението на наказателноотговорните лица, издаването, обжалването и изпълнението на наказателните постановления се извършват по реда на Закона за административните нарушения и наказания."


§ 24. Навсякъде в текста на наредбата думите "Министерството на земеделието и хранителната промишленост (МЗХП)" и "министъра на земеделието и хранителната промишленост", "районните инспекции по карантина на растенията (РИКР)", "органите по карантина на растенията", "народните съвети" се заменят съответно с "Министерството на земеделието (МЗ)", "министъра на земеделието", "регионалните служби за растителна защита, карантина и агрохимия (РСРЗКА)", "фитосанитарните власти" и "общините".


§ 25. Създава се нова глава осма "Допълнителни разпоредби" със следното съдържание:

"Параграф единствен. Смисълът на термините, употребени в тази наредба, е следният:

1. фитосанитарен контрол е контролът, насочен към предотвратяване пренасянето през държавните граници и разпространението на вредителите по растенията и растителните продукти;

2. фитосанитарни власти са официално упълномощените държавни органи, осъществяващи фитосанитарния контрол;

3. растения са живи растения или части от тях, включително семена, като живи части от растения са: плодове в ботанически смисъл без консервираните чрез дълбоко замразяване; зеленчуци с изключение на консервираните чрез дълбоко замразяване; клубени, луковици, коренища; рязан цвят; клонки и листа; отрязани дървета и листа; тъканни култури;

4. семена са тези в ботаническия смисъл, предназначени за засяване;

5. растения, предназначени за засаждане, са тези, които са засадени и се предвижда да останат такива или се пресадят след внасянето им, или растения, които не са засадени при внасянето им, но се предвижда да се засадят след това;

6. засаждане е всяка операция, свързана с поставянето на растенията в условия, осигуряващи по-нататъшен растеж, възпроизводство и размножаване;

7. растителни продукти са тези от растителен произход (включително семена, доколкото не са включени в понятието "растения"), необработени или претърпели проста преработка в такава степен, че вече не могат да се смятат за растения;

8. дървен материал е със или без кора под формата на трупи, греди, дъски, отпадъци от отработката на дървесина, изолирана кора, а така също и под формата на помощни и постелъчни материали и амбалаж;

9. карантинен вредител е този, имащ потенциално национално икономическо значение, несъществуващ в страната или съществуващ, но ограничено разпространен и активно контролиран;

10. вредител е представител на растителния или животинския свят, вирус, микоплазма или друг патоген, вреден за растенията или растителните продукти."


§ 26. Параграф 2 от заключителните разпоредби се изменя така:

"§ 2. Изпълнението на наредбата възлагам на Националната служба за растителна защита, карантина и агрохимия към Министерството на земеделието."


§ 27. Посочените в наредбата приложения № 1, 2 и 3 ще бъдат публикувани в специализирани издания със селскостопанска тематика.


Промени настройката на бисквитките