Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 3 от 12.I

НАРЕДБА № 22 ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ТАРИФА "Б" КЪМ ЗАКОНА ЗА ДАНЪК ВЪРХУ ОБОРОТА

 

НАРЕДБА № 22 ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ТАРИФА "Б" КЪМ ЗАКОНА ЗА ДАНЪК ВЪРХУ ОБОРОТА

ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА ФИНАНСИТЕ

Обн. ДВ. бр.77 от 29 Септември 1978г., отм. ДВ. бр.3 от 12 Януари 1988г.

Отменено основание - виж § 3, т. 8 от Постановление № 64 на Министерския съвет от 18 декември 1987 г. за приемане на нормативни актове и нормативи за стопанската дейност - ДВ, бр. 3 от 12 януари 1988 г.


Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. Тази наредба урежда въпросите по прилагането на Тарифа "Б" към Закона за данък върху оборота, утвърдена с Постановление № 98 на Министерския съвет от 1974 г. (ДВ, бр. 83 от 1974 г.).


Чл. 2. (1) По тарифа "Б" се облагат сумите, получени от социалистическите организации за извършените от тях услуги, включително услугите с материали на клиента.

(2) При извършване услуги с материали на клиенти, при които преобладават по стойност материалите, влагани от стопанските организации, извършващи услугите, облагането се извършва по Тарифа "А" към Закона за данък върху оборота. Това не се отнася за случаите, когато е предвидено основните материали да се заплащат отделно от цената на услугата по цени на дребно. Стойността на вложените материали се изчислява по съпоставими цени - цени на едро или цени на дребно, в зависимост от това по какви цени е предвидено да се влагат тези материали в производството на готови изделия.

(3) Данъкът върху оборота се изчислява върху стойността, заплащана за извършените услуги и се дължи от организациите, които са получили сумите.

(4) Ако при извършване на една услуга участвуват няколко организации, всяка организация дължи данъка върху оборота за съответната част от полученото от нея възнаграждение.


Чл. 3. (1) Цените на услугите се определят от:

1. Министерския съвет - за включените услуги в списък № 1 към Правилника за цените (ДВ, бр. 101 от 1975 г.);

2. Държавния комитет за планиране - Главно управление по цените - за услугите по списък № 2 към Правилника за цените;

3. ИК на ОНС (СНС) - за услугите, включени в списък № 5 към Инструкция № 4 за определяне цени на дребно на стоки и услуги (ДВ, бр. 29 от 1976 г.);

4. министерствата и другите ведомства, на които с Правилника за цените е възложено да определят цени за услугите, извършвани от поделенията в тяхната система;

5. по договаряне - за услугите, включени, в списък № 6 към Инструкция № 4 на Комитета по цените от 1976 г.

(2) Материалите се включват в цените на услугите или се заплащат отделно по цени, установени в съответствие с Инструкция № 5 за цените на материалите при услуги и ремонти (ДВ, бр. 26 от 1976 г.).

(3) Цените на изделията, произвеждани от държавни и кооперативни организации по поръчка на населението с материали, дадени от клиента или закупени от стоковия фонд по реда на т. 4 от Постановление № 34 на Министерския съвет от 1971 г. за подобряване услугите на населението, се определят по реда, установен за определяне цените на услугите. В тези случаи се определя цена само за изработката, в която се включва съответният данък върху оборота по Тарифа "Б" към Закона за данък върху оборота. Влаганите от производителя материали се заплащат по цени на дребно отделно от цената на изработката.

(4) Когато в цените на някои услуги не е включен данък върху оборота, а по тарифата е предвидено за същите услуги да се плаща данък, той се изчислява към ценоразписната цена с правилото "под сто".

(5) За услугите, за които по тарифата е предвидено да не се плаща данък върху оборота, а в съответните ценоразписи той е включен, данъкът следва да се приспада с процент "от сто" от определената цена. Ако данъкът не е приспаднат, той подлежи на внасяне в приход на бюджета по реда на Наредба № 16 от 1978 г. за неправомерно получените доходи (ДВ, бр. 40 от 1978 г.).


Глава втора.
ДАНЪК ВЪРХУ ОБОРОТА ЗА ИЗВЪРШЕНИ УСЛУГИ

Раздел I.
Полиграфични услуги

Чл. 4. (1) За изработване на полиграфични произведения - печатни, литографни, фотолитографни, фотоцинкографни и др., с материали на клиента и за книговезки изработки се плаща 8% данък.

(2) Когато по поръчка на клиента организациите изработват полиграфични произведения със своя хартия, без да са издатели, плащат данък върху 50% от възнаграждението или данъкът се изчислява в размер 4% върху брутното възнаграждение, включително стойността на хартията.

(3) Когато полиграфичната организация е издател, издадените от нея полиграфични произведения се облагат по Тарифа "А" към Закона за данък върху оборота.

(4) За отпечатването на списания, вестници, етикети, контролни номера, рекламни картони, метражни ленти, обещания, картотечни картони, сватбени покани, бюлетини, купони за стол, визитни картички, окръжни, наредби, правилници, инструкции, въпросници за изпити, афиши, лозунги, позиви, листовки, програми за театър, пликове, некролози, проспекти, календари, скици за театър и други салони, билети за железопътния, автомобилния, въздушния и водния транспорт, календарчета от фотохартия, рекламна амбалажна хартия и др., които нямат характер на издателска продукция, се плаща 8% данък върху оборота. Когато тези услуги се извършват с хартия на организацията-изпълнител, данъкът е 4%.

(5) При подвързия на книги, щанцоване (обрязване) и лакиране на етикети и други книговезки изработки по поръчка с материали на изпълнителя или на клиента независимо от съотношението между стойността на печатните произведения и вложените материали от изпълнителя на поръчката се плаща 8% данък.

(6) За изработване на клишета се плаща 8% данък независимо дали се изработват за нуждите на собствената печатница или за други организации.


Чл. 5. Не се плаща данък за следните полиграфични услуги:

1. при отпечатване на изданията, вестниците и списанията:

а) на Централния комитет на Българската комунистическа партия;

б) на издателството на Отечествения фронт и на Българския земеделски народен съюз, свързани с техните идеални цели;

в) на Профиздат, свързани с идеалните цели на Българските професионални съюзи;

г) на Централния, окръжните, градските и другите комитети на ДКМС, включително приложенията към тях и на информационните бюлетини и другите агитационно-пропагандни материали, включително плакати и лозунги;

д) на вестник "Спорт" и списание "Жената днес";

е) на печатни услуги, извършвани от печатницата на ДСП "Реклама" за нуждите на Министерството на вътрешната търговия и услугите.


Раздел II.
Шивашки услуги

Чл. 6. (1) За изработване на облекла по поръчка, както и за изработване на шити изделия с материал на клиента се плаща 4% данък.

(2) В цените за ушиване по поръчка на облекла, якички, хавлии, такета, бонета, чаршафи, възглавници и калъфи за възглавници е включена и стойността на спомагателните материали - конци, ибришими, вата, ширит за панталони, ластик, капсули за анорак, шнур-кант, телени копчета, секретни копчета, корселе и суетаж. Материалите, които не са включени в цената за ушиване на облеклата, се заплащат от клиентите по цени на дребно.

(3) С точка 3 от Общите положения на ценоразпис № 569 от 1976 г. на Комитета по цените е предвидено да се начислява 4% данък върху оборота за ушиване на калъфи, покривала и чергила за леки коли с материали на клиента независимо от това, чия собственост са колите. Същият процент данък се начислява към цените, определени с ценоразпис № 570 от 1970 г. на Комитета по цените, за ушиване с материали на клиента на калъфи, покривала и чергила за товарни автомобили. Когато посочените изделия се изработват с материали на изпълнителя на поръчката, данъкът върху оборота се плаща по Тарифа "А" към Закона за данък върху оборота.

(4) За ушиването на униформено облекло на Министерството на народната отбрана, Министерството на вътрешните работи и Главното управление на Строителните войски в работилниците на СП "Интендантско обслужване" не се плаща данък. Когато униформените облекла на Министерството на народната отбрана, Министерството на вътрешните работи и Главното управление на Строителните войски се ушиват в работилници на други организации, те внасят данък в размер 4% по чл. 1, т. 3 от Тарифа "Б" към Закона за данък върху оборота.

(5) Когато работилниците на СП "Интендантско обслужване" ушиват по поръчка униформените облекла за нуждите на Министерството на транспорта, Министерството на съобщенията и на други ведомства, те плащат данък в размера на тарифата, посочена в ал. 4.

(6) За ушиване на мъжки и дамски кожени облекла по индивидуални поръчки на населението се прилагат цените, определени със Заповед № Ц-133 от 23 ноември 1976 г. на Главното управление по цените при Държавния комитет за планиране. За облеклата от овчи кожи за палта е включен 55% данък върху оборота, а за облеклата от свински велур - 40%. Стойността на кожата, хастара и гарнитурите клиентите заплащат отделно по цени на дребно. Върху тях не се заплаща данък върху оборота. Ако тези материали са доставени по цени на едро, в приход на бюджета се внася разликата до цената на дребно съгласно Инструкция № 5 за цените на материалите при услуги и ремонти.


Чл. 7. Не се плаща данък за:

1. бродиране, фестониране, ушиване на илици, правене на ажур, оплитане, копиране на модели за бродиране върху тъкани и др. под.;

2. обръщане, поправка и изкърпване на облекло и бельо, ловене на бримки, поставяне стъпала на чорапи и ушиване на копчета в ателиетата за химическо чистене.


Раздел III.
Услуги с материали на клиента

Чл. 8. (1) За изработване, дообработване, преработване и довършване на изделия с материали на клиента се плаща 10% данък върху оборота.

(2) Към дейностите изработване, дообработване, преработване и довършване се отнасят: изтъкаване на килими, пътеки, кувертюри и др.; изплитане на пуловери, жилетки, блузи и др.; кроене; направа на филцови шапки; изработване на мебели, дограма, метални изделия и др.; полиране и гравиране, шлифоване; никелиране; импрегниране; амалгамиране; форматиране; балиране; обработка на кожи; монтиране на рамки, мебели и др.; почистване на зърнени храни; префасониране на медни съдове, каменоделски услуги; обличане на копчета и други подобни дейности.

(3) За услугите, извършвани от дараците, тепавиците, маганите, чепкалата, маджунджийниците, ракиджийниците, мандрите, ярмомелките и караджейките за смилане на ярма (фураж) и др. се плаща 10% данък върху оборота.


Чл. 9. Не се плаща данък за:

1. изработването, дообработването, преработването и довършването на изделия с материали на клиентите - държавни стопански организации и трудово-производителни кооперации, във връзка с дейността им, за която са създадени. Освобождаването от данък е независимо от това, кой извършва услугата - държавна, кооперативна и обществена организация или частно лице. Когато на ТКЗС, на поделенията на ЦКС и на обществени организации се изработват, дообработват и довършват изделия с техни материали, плаща се 10% данък;

2. хлебопекарските услуги - омесване и изпичане на хляб, изпичане на баници, козунаци, ястия, сладкиши и др.;

3. изработване, дообработване, преработване и довършване, както и ремонт и поправка на ортопедични произведения;

4. точене на ножове, ножици, брадви и др., клепане на мотики, коси и др.;

5. рязане на дърва за огрев.


Чл. 10. Когато с материали на клиентите - държавни стопански организации и трудово-производителни кооперации, се изработват, дообработват, преработват и довършват предмети за обзавеждане, инструменти, резервни части за поддържане на собствените им машини и съоръжения и др., които не са включени в производствената им програма, плаща се 10% данък.


Чл. 11. (1) При изработване тъкани с материали на клиента от редовни вълнени материали или от възобновена вълна, при изпридането на която се влага и естествена вълна, независимо от процентното й количество се плаща 20% данък върху оборота.

(2) Когато се изработват тъкани с материали на клиента от възобновена вълна, плаща се 10% данък.


Чл. 12. За изработване, дообработване, преработване и довършване на домакински сервизи, декоративни предмети, сувенири, бижутерийни изделия и други украшения от благородни метали със или без скъпоценни камъни с материали на клиента, включително и за ремонт и поправки на такива изделия, се плаща данък:

1. за предмети от сребро - 20%;

2. за предмети от други благородни метали със или без скъпоценни камъни - 30%.


Чл. 13. За услугите, извършвани от мелниците, се плаща 20% данък върху оборота. Към мелничарските услуги се числи смилането на брашна от пшеница, ръж, ечемик, царевица, ориз и оризови ядки и соя във валцови мелници, мелници караджейки и мелници ярмомелки. Тези услуги са включени в ценоразпис № 743 на ИК на ОНС (СНС).


Чл. 14. (1) За апретурно-багрилните преработвания на прежди и тъкани - вълнени, памучни, целволени и смесени, с материали на клиента се плаща 6% данък.

(2) Цените на апретурно-багрилните преработвания са определени с ценоразпис № 437 от 1970 г. на Комитета по цените. В тези цени не е включен данък върху оборота. Когато тези услуги се извършват на държавни стопански организации и на трудово-производителни кооперации не във връзка с тяхната дейност, за която са създадени, на обществени организации и на частни лица, към определената цена по ценоразписа се изчислява 6% данък с правилото "под сто".


Чл. 15. Не се плаща данък за текстилно-бояджийските и ваксаджийските услуги.


Раздел IV.
Поправки и ремонти

Чл. 16. (1) За поправки, ремонт и сервизно обслужване (миене, нафтиране и гресиране) на автомобили, собственост на частни лица, се плаща 15% данък.

(2) Цените на услугите по предходната алинея са установени с ценоразпис № 569 от 1976 г. на Комитета по цените. В тези цени не е включен данък върху оборота. При ремонт и сервизно обслужване на леки автомобили, собственост на частни лица, данъкът от 15% се начислява върху цената на услугата с правилото "под сто", с изключение на ушиването на калъфи, покривала и чергила.

(3) За вулканизиране на автомобилни гуми за леки коли, собственост на частни лица, се плаща 15% данък.


Чл. 17. (1) За поставяне на подметки и токове от редовен гьон данъкът се плаща под форма на разлика между цената на едро (цена на производител) и цената на дребно. Цените са одобрени с Решение № 210 от 28 ноември 1970 г. на Комитета по цените.

(2) За поделенията, които имат щанцьорни работилници, са определени данъчни ставки в левове за единица мярка за поставяне на подметки и капаци на токове от редовен говежди или биволски гьон-крупон:

1. за внасяне в бюджета в левове за 1 чифт:

а) за поставяне подметки на дамски обувки от № 34 нагоре - 0,15 лв.;

б) за поставяне на подметки на обувки за юноши и девойки - 0,10 лв.;

в) за поставяне подметки и капаци за детски обувки № 31-32 - 0,10 лв.;

2. за получаване от бюджета в левове за 1 чифт: за поставяне подметки и капаци за детски обувки № 24, 25, 26, 27, 28, 29 и 30 - 0,25 лв.;

3. данъкът се начислява при изтеглянето на подметките и капаците от склада към работилницата. Отрицателните ценови разлики се прихващат от начислените вноски за бюджета.


Чл. 18. Не се плаща данък за:

1. ремонт на инсталации, строителни ремонти и строително бояджийство. Към строителните ремонти спадат: изкърпването и измазването на стари стени и мазилки, подмяна на стари керемиди, наковаване и сваляне на кофраж, изкърпване и правене на замазки от цимент, подмазване на капаци, поставяне на розетки, наковаване на камък и др. под.;

2. сервизни услуги на мотоциклети, мотопеди и велосипеди, включително вулканизиране на гумите им;

3. ремонт и поправки на вещи, с изключение на посочените в чл. 16 и 17. До издаването на нови ценоразписи за поправка на слухови апарати, апарати за кръвно налягане, спринцовки и др., посочени в ценоразписите за тях, и за оптическите услуги да се плаща 10% данък, включен в цените за тези услуги, определени с ценоразпис № 97 от 1962 г. на Комитета по труда и цените;

4. ремонти и поправки на машини, превозни средства, инструменти и учебни помагала на държавни, кооперативни и обществени организации;

5. пране, гладене, колосване и химическо чистене;

6. почистване на стъкла на мебели, витрини, прозорци и др.; домашно и обществено почистване; паркетоподдържане; почистване на комини, парни котли и димоходни канали; дезинфекция, дезинсекция и дератизация;

7. настройване на музикални инструменти;

8. зареждане на акумулатори.


Раздел V.
Превозни услуги

Чл. 19. (1) Данък върху оборота се плаща за превоз на пътници:

1. с плавателни съдове - 8%;

2. с таксиметрови коли - 5%;

3. с автобуси, камиони и други моторни коли, пригодени за целта - 35%;

4. с файтони, каруци и други превозни средства - 18%;

5. с маршрутни микробуси от по 8 до 10 места - 15%.

(2) Данък върху оборота в размер 35% плащат социалистическите организации, които са извън системата на Националния транспортен комплекс и СД "Градски транспорт" при СНС, за груповите пътувания с ведомствени автобуси, когато по съответния ред са разрешени такива пътувания, както и за извънградските превози, които извършват на собствени работници и служители и на други пътници със собствени автобуси срещу листови стойностни билети, получени от съответната транспортна организация.


Чл. 20. Не се плаща данък:

1. от Националния транспортен комплекс и СД "Градски транспорт" при СНС - за превозната им дейност;

2. от комплексите, организациите и др. извън системата на Националния транспортен комплекс и СД "Градски транспорт" при СНС за превозите със собствени автобуси от местоживеенето до местоработата и обратно на работниците и служителите им, снабдени с абонаментни карти, съгласно чл. 4, т. 28 от Тарифа "Б" към Закона за данък върху оборота;

3. за превоз, товарене, разтоварване и претоварване на стоки, материали и други вещи и влачене с плавателни съдове. При превоз на товари на частни лица се спазва следното:

а) когато тези превози се извършват с автомобили на поделенията на СО "Автомобилен транспорт", на организациите (ДСО, АПК, ПАК, ДЗС и др.), ведомствата и др., те се заплащат съгласно Тарифа № 532 за превоз на товари по автомобилния транспорт по цените и условията на таксиметровите превози. Не се плащат по тези цени превозите, посочени в § 66 на тарифата - при обратни превози с превозни средства извън таксиметровия парк. Разликите между таксиметровите и редовните цени се внасят в приход на бюджета от организациите, които не са на бюджетна издръжка, както и от СО "Автомобилен транспорт" - за превозите на товари на частни лица с автомобили извън таксиметровия парк. Ведомствата и учрежденията на бюджетна издръжка внасят в бюджета като данък върху оборота цялата събрана сума по таксиметровите цени и условия;

б) таксиметровата тарифа не се прилага в случаите, когато със собствените на ТКЗС товарни автомобили се извършват услуги на членовете-кооператори за превоз на храни до мелниците за смилане, превоз на отоплителни материали, на селскостопанска продукция от блоковете и личните стопанства до стопанските им дворове, строителни материали и др.;

4. за таксите за превоз на пътници, стоки, вещи и др. с трамваи, тролейбуси и автобуси за градска служба и за превози по въздушни линии;

5. за таксите, събрани за превоз през чужда територия, включително и за отсечката от началния пункт до границата и обратно. Ако в таксите, които се събират за тези превози, е включен данък, той се внася в приход на бюджета;

6. за експедиторските услуги.


Чл. 21. (1) Съгласно т. 2 от § 3 от Тарифното ръководство за приложение на Тарифа № 541 за товарно-разтоварните работи (ДВ, бр. 66 от 1972 г.) социалистическите организации и учреждения могат да ползуват частни лица за товарно-разтоварни работи в онези населени места, на територията на които няма обособени товарно-разтоварни поделения. В тези случаи товарно-разтоварните работи се заплащат по условията и цените на тарифата, намалени с 40%. Сумата на намалението се внася в приход на бюджета като ценова разлика след приспадане на вноската за държавно обществено осигуряване. За улеснение разпределението на възнаграждението за преносните работи може да се извършва по следните проценти: за § 1 на бюджета - 28%; за Държавно обществено осигуряване по Разпореждане № 105 на Министерския съвет от 1973 г. за решаване на някои въпроси по приходите и разходите на държавния бюджет (ДВ, бр. 44 от 1973 г.) - 12%; за данък по чл. 41 от Закона за данък върху общия доход - 6%, и за преносвача - 54%.

(2) С § 2, т. 3 от Тарифното ръководство е пояснено, че тарифата не е задължителна за предприятията, организациите и учрежденията, които със собствени работници и механични средства извършват за свои нужди товарно-разтоварни работи. Те могат да прилагат тарифата, когато имат обособени поделения на вътрешна стопанска сметка за извършване на собствени товарно-разтоварни работи.


Чл. 22. (1) За превозните услуги с жива сила се прилага Тарифата за пренос и превоз на товари с жива сила, утвърдена с ПМС от 19.III.1956 г. (Изв., бр. 24 от 1956 г.; изм., бр. 55 от 1956 г., доп., бр. 16 от 1958 г.).

(2) С § 19 "а" от Тарифата за пренос и превоз на товари с жива сила се предвижда, когато товародателят ползува частни превозвачи, там, където няма преносно-превозни поделения, той да им заплаща труда по предвидените тарифни цени, намалени с 14%. Направените удръжки от 14% се внасят в приход на бюджета след приспадане вноската за Държавно обществено осигуряване. За улеснение възнаграждението за превозните работи може да се разпредели по следните проценти: за § 1 на бюджета - 3,68%; за Държавно обществено осигуряване по Разпореждане № 105 на Министерския съвет от 1973 г. - 10,32%; за данък по чл. 41 от Закона за данък върху общия доход - 5,16%, и за превозвача - 80,84%.


Раздел VI.
Търговско-посреднически (комисионни) услуги

Чл. 23. (1) За търговско-посредническата (комисионната) дейност се плаща 12% данък.

(2) Търговският посредник (комисионерът) извършва сделки от свое име, но за чужда сметка. За тази си дейност той получава възнаграждение (комисионна).

(3) Комисионни са възнагражденията, получавани от: търговските организации, търгуващи със селскостопански произведения и други стоки на комисионни начала; квартирните бюра за настаняването на лица в частни квартири; пласьорите на залежали стоки и извънпланова продукция; ДСО "Мототехника и автосервиз" за посредничеството при продажбата на леки коли на частни лица; поделенията на ДСП "Деспред" за намиране на товари за празнодвижещи се автомобили на ведомства, ДСО, АПК, ТКЗС и други организации - притежатели на товарни автомобили, които в обратния си курс нямат товари; събирателните пунктове на материали за изтъкаване на килими, кувертюри, пътеки и др. с материали на клиента и за връщането на готовата продукция на клиентите; поделенията на "Разплодни животни" към ДСО "Родопа" за пласиране в други окръзи на изкупени животни от ЦКС; организациите, които извършват покупка на разни стоки по поръчка на гражданите; Българската промишлено-търговска палата - за провеждане на качествен и количествен контрол при стоковите експертизи, за аварийни констатации за заверка на документите за произхода на изнасяните стоки и др.; магазините за продажба на оказионни вещи; проектантските организации по т. 11 от Правилника за приложение на Указа за уреждане на техническата правоспособност и правото на частна техническа практика (Изв., бр. 68 от 1961 г.); организациите, експлоатиращи хотели, мотели, къмпинги и организирани частни квартири, за събираните и отчетени суми от чуждестранни граждани за задължителната застраховка "злополука и кражба на багаж"; организациите за абонаментно снабдяване с входни билети и др.


Чл. 24. Не се плаща данък за:

1. сумите, получавани по т. 10 от Правилника за реда и начина за изкупуване на употребявани вещи (Изв., бр. 34 от 1962 г.; изм., ДВ, бр. 79 от 1963 г. и бр. 13 от 1966 г.);

2. възнагражденията, получавани от закупчиците (пълномощниците) на стопански организации за изкупвателната им дейност независимо от това, че организациите, които получават възнагражденията, и тези, които ги одобряват, са от различни системи. Достатъчно е получателите на възнагражденията да бъдат закупчици или техни пълномощници на държавни или кооперативни организации и да ги получават във връзка с изкупвателната им дейност;

3. дейността на СО "БГА - Балкан", ДТП "Инфлот", ДСП "Булфрахт" и ДСП "Деспред".


Раздел VII.
Рекламни услуги

Чл. 25. (1) За услугите от рекламните агенции, издателите на книги, вестници, списания и др. за поместване на реклами, обяви и др. се плаща 12% данък. Същият данък се плаща и за художествените и други дейности и услуги за търговска и промишлена реклама, за рекламиране на стадиони, когато физкултурните дружества извършват пряка рекламна дейност със свои материали и труд.

(2) Тарифата за заплащане на реклами, обнародвания във вестници, списания и други печатни издания, е одобрена с Решение № 22 от 1973 г. на Комитета по цените (ДВ, бр. 16 от 1973 г.).


Чл. 26. Не се плаща данък за поместване на реклами, обяви и др. във вестник "Вечерни новини".


Раздел VIII.
Хладилни услуги

Чл. 27. (1) За ползуване на инсталации за складиране на хранителни продукти се плаща 6% данък.

(2) Цените за охлаждане, замразяване и лагеруване на продукти са определени с Тарифа № 516 от 1968 г. на Комитета по цените. В тези цени не е включен данък върху оборота. Данъкът се начислява с правилото "от сто" и се фактурира на клиентите отделно от цената на услугата.


Чл. 28. Не се плаща данък за сумите, получавани за незаети хладилни площи, по т. 13 от Тарифа № 518 за замразяване, охлаждане и лагеруване на продукти.


Раздел I.
Хотелски услуги

Чл. 29. (1) За хотелските услуги и свързаните с тях други услуги, както и за използуване на легла в превозните средства се плаща 12% данък върху оборота. Данък се плаща и за сумите, които се събират отделно от клиентите за отопление, осветление, баня, за пране и гладене на бельо, за бръснаро-фризьорски и козметични услуги, за медицински и балнеолечебни процедури, за даване под наем на вещи - телевизори, транзистори, кошчета за бебета, лодки, велосипеди и др., за предоставяне на места за паркиране на леки коли в близост до палатките в къмпингите или в гаражите на хотелите, за уреждане на паспорти, визи, закупуване на билети за концерти, опери, за влак, за самолети и др., за сервизно обслужване на леки автомобили и всички други услуги, извършвани от сервизните работилници към хотелите, мотелите, къмпингите и др.

(2) За отдаване на легла и стаи за почивка и нощуване за седмица, месец и пр. от манастирите, ловно-рибарските хижи и др., за ползуване частни квартири на хотелиерски начала от организациите, за заангажирани, но неизползувани легла в хотелите, за резервация на легла, стаи и др. се плаща 12% данък.

(3) За нощуване и подслон в домовете, спалните и другите сгради на Българския туристически съюз, които се намират в чертите на населените места, се плаща 12% данък. Когато годишният размер на данъка е до 300 лв., на основание чл. 4 ал. 2 от Закона за данък върху оборота туристическите дружества, окръжните съюзи на Бюрото за туризъм към ЦС на БТС са освободени от внасянето му, а когато е над 300 лв., внася се само разликата.

(4) Организациите, които отдават легла за нощуване в хотели, мотели, къмпинги, бунгала, частни квартири, хижи и др. на чужденци, събират таксите със 70% увеличение на основание Разпореждане № 64 на Министерския съвет от 2.II.1964 г. Това увеличение се внася изцяло в приход на бюджета като данък върху оборота. Поделенията на Държавния комитет по туризъм в управление "Почивни домове" при ЦС на БПС, както и СД "Търговия" към ОНС и ОКС не внасят в приход на бюджета увеличението от 70% върху стойността на леглата. Върху това увеличение те плащат 12% данък.

(5) Увеличението от 70% за частните квартири се разпределя съгласно Решение № 130 от 27.III.1964 г. на Бюрото на Министерския съвет:

1. 40% за наемодателите;

2. 40% в приход на народния съвет;

3. 20% в приход на поделението към Държавния комитет по туризъм. Когато настаняването на чужденците се извършва от квартирното бюро към народния съвет или негова организация, тези суми се отнасят в приход на народния съвет, съответно на организацията.


Чл. 30. Не се плаща данък за:

1. таксите, събирани от почивните станции, туристическите хижи и детските градини и домове. По смисъла на тази наредба туристическа хижа е всяка сграда извън населените места или част от сграда, ако е предназначена при построяването й или е приспособена по-късно за краткотрайна почивка на трудещите се. Таксите, събирани от туристическите хижи, са определени с т. 16 от Правилника за вътрешния ред в туристическите хижи, заслони, домове и спални и са в зависимост от категорията на хижата;

2. таксите за ползуване на помещения на организации и учреждения, предназначени за нощуване на командировани. Когато в такива помещения се допускат да нощуват не само командировани от системата на съответните организации или учреждения, но и други лица, за получените възнаграждения от тях се плаща данък;

3. таксите, събрани от училищата за пренощуване на екскурзианти.


Раздел .
Бръснаро-фризьорски услуги

Чл. 31. (1) За фризьорски, козметични, маникюрни, педикюрни и други услуги от подобен характер се плаща 10% данък.

(2) В цените на фризьорските услуги не е включена стойността на боята за коса, къната и бификса. Те се заплащат отделно от клиентите по цени на дребно и не се облагат с данък.


Чл. 32. Не се плаща данък за бръснарските услуги - бръснене и подстригване. Ако в бръснарските салони се извършват други услуги, като маслена баня, боядисване и др., плаща се 10% данък.


Раздел I.
Услуги от пътническите и екскурзоводните бюра

Чл. 33. За услугите, извършвани от пътническите и екскурзоводните бюра и от бюрата за продажба на билети, се плаща 12% данък върху оборота. Същият данък се плаща и за получените възнаграждения от куриерските бюра след спадане на платените суми за пътуване по БДЖ, с автобуси, с плавателни съдове, със самолети и др. и за превоза на вещите, предадени от клиентите за доставка на адрес или "до поискване".


Раздел II.
Фотографски услуги

Чл. 34. (1) За фотографските услуги се плаща данък върху оборота, както следва:

1. за цветни фотоснимки и услуги, за снимки, изработени на порцеланови плочки, и за фотографската дейност "сос ретуш" - 4%;

2. за услуги, извършвани от Държавния фотоархив - 10%;

3. за черно-бели фотоснимки и услуги - 23,2%.

(2) Цените на фотографските услуги са определени с ценоразпис № 565 от 1969 г. на Комитета по цените.


Чл. 35. Не се плаща данък за дублиране и озвучаване на филми, за обработване на филмови материали и за възнагражденията, получавани срещу даване за прожектиране на кинокартини.


Раздел III.
Други услуги

Чл. 36. За другите услуги, непосочени в Тарифа "Б" към Закона за данък върху оборота, се плаща 4% данък.


Глава трета.
ДРУГИ УСЛУГИ, ЗА КОИТО НЕ СЕ ПЛАЩА ДАНЪК ВЪРХУ ОБОРОТА

Чл. 37. Не се плаща данък за:

1. кредитната дейност на кредитните институти; премиите по застраховките и презастраховките на Държавния застрахователен институт; услугите на бюджетните учреждения, извършвани от помощните поделения към тях; таксите, събирани от държавните учреждения, народните съвети и др., за оказване услуги на гражданите, както и таксите, събирани за смет, канал и вода, таксите за бани, плажове и лечебни заведения;

2. услугите, извършвани от проектантските организации; търсенето и изследването на полезни изкопаеми; мелиоративните услуги в селското стопанство и възнагражденията, получавани от селскостопанската авиация от дейността й, за която е създадена; за строителните, монтажните, изкопните, водопроводните, канализационните и земеустроителните работи:

а) към строителните работи се отнасят: издигането, построяването, възстановяването, преустрояването и др. на сградния фонд - държавен, обществен и на населението, и на съоръжения - пещи, шахти, мостове, пристанища, пътища и др.;

б) към монтажните и споителните работи спадат: сглобяването и монтирането на технологично, енергетично, транспортно и подемно обзавеждане в постоянни и временни обекти, включително допълнителните разходи по изпитванията във връзка с извършваните монтажни работи, монтирането на метални, дървени и други видове конструкции при построяване на сгради и съоръжения. Освобождаването от данък върху оборота се отнася както за монтажа на конструкции на нови постройки, така и при ремонт на стари;

3. услугите, извършвани от машиносметачните станции и електронноизчислителните машини; стенографските; циклостилните; хелиографските и машинописните услуги; написването на ноти, прослушването, записите и презаписването на текстове и музика;

4. курсовете за самообразование и квалификация; преводите от и на чужди езици; заверката на преводи; чертането на паус и восъчна хартия; калиграфията; гледането на деца и болни по домовете; консултациите за обзавеждане по домовете; даването на заем срещу вещи; поддържането на гробни места и други услуги, извършвани във връзка с погребенията;

5. поставянето на скулптури и паметници;

6. художественото и декоративното оформяване на населени пунктове, на клубове, на червени кътове и изложби, към които се отнасят:

а) украсата и художественото оформяване на учреждения, гари, пристанища, градини и др. във връзка с национални празници, партийни и други конгреси, посрещане на гости и други подобни случаи. Възнагражденията за тази дейност се изплащат по раздел "Временна художествена украса" на Тарифата за авторски и други възнаграждения за произведения на изобразителните и приложните изкуства и архитектурата (ДВ, бр. 34 от 1971 г.; изм. и доп., ДВ, бр. 91 от 1974 г.);

б) уреждане (подреждане) и художествено оформяне на политически, промишлени, търговски, занаятчийски, кулинарни, юбилейни и други изложби. Когато във връзка с украсата и художественото оформяне уреждането на изложби, панаири и др. се изработва готова продукция, като конструкции за плакати, витрини, мебели и др., за същите се плаща данък по Тарифа "А" към Закона за данък върху оборота;

7. изработването на продукция за износ с материали на клиенти;

8. опаковъчните услуги и услугите на подковачи на добитък;

9. наемането на жилища, концертни, лекционни и спортни зали, стадиони, игрища, физкултурни съоръжения и други сгради и съоръжения, както и на машини, апарати и уреди за производствени и битови нужди, на музикални инструменти, спортни и други вещи; ползуването на обществени гаражи, паркинги, гардероби и складови помещения; таксите за докуване на кораби;

10. услугите на работниците и служителите на ДЗС, извършвани от спомагателните им поделения, и услугите на членовете-кооператори от спомагателните поделения на ТКЗС, в които не се използува наемен труд освен труда на един специалист.


Глава четвърта.
ОБЛЕКЧЕНИЯ ПРИ ПЛАЩАНЕТО НА ДАНЪК ВЪРХУ ОБОРОТА

Раздел I.
Облекчения при плащането на данъка, дадени със Закона за данък върху оборота

Чл. 38. (1) Специалните предприятия за трудоустроени лица при народните съвети, трудово-производителните кооперации на инвалидите и поделенията на Съюза на глухите за възнагражденията, получени за извършените от тях услуги, плащат данък оборот с 5 единици по-малко от установените данъчни ставки по Тарифа "Б", а кооперациите на слепите - с 15 единици по-малко. Ако тези ставки са до 5, съответно до 15 единици, данък не се плаща.

(2) Производствените поделения и производствените звена при Съюза на слепите не плащат данък оборот за получените от тях възнаграждения за извършени услуги съгласно Постановление № 139 на Министерския съвет от 15.VII.1958 г. за мероприятията за подобряване производствената дейност на Съюза на глухите и Съюза на слепите.


Чл. 39. (1) Специалните предприятия за трудоустроени лица към народните съвети и трудово-производителните кооперации на инвалидите ползуват облекченията по предходния член, когато здравите и трудоустроените лица са в нормативно съотношение, установено с т. 31 от Правилника за работата на специалните предприятия за трудоустроени лица при народните съвети и трудово-производителните кооперации на инвалидите (ДВ, бр. 53 от 1971 г.).

(2) На основание т. 3 от Разпореждане № 11 на Бюрото на Министерския съвет от 16.I.1975 г. новообразуваните специални предприятия за трудоустроени лица при народните съвети и трудово-производителните кооперации на инвалидите до 2 години от датата на утвърждаването им ползуват облекчения по данък върху оборота в зависимост от съотношението между трудоустроени и здрави работници.


Чл. 40. (1) Поделенията (предприятията) на Съюза на слепите и на Съюза на глухите ползуват облекченията по чл. 38, когато спазват съотношението между слепи и зрящи и между глухи и чуващи, утвърдено с актовете на Министерския съвет.

(2) За някои предприятия Съюзът на слепите и Съюзът на глухите могат да увеличат или намалят съотношението по предходната алинея до 10 пункта в рамките на средното съотношение утвърдено за съответния съюз.


Чл. 41. В цените на услугите, извършвани от специалните предприятия за трудоустроени лица при народните съвети, трудово-производителните кооперации на инвалидите, поделенията (предприятията) на Съюза на слепите и на Съюза на глухите и кооперациите на слепите, се включва данък върху оборота по процентите, определени в тарифа "Б". Облекчението, което се прави с внасянето на по-малък размер на данъка, остава в полза на предприятието и кооперациите.


Раздел II.
Облекчения по Тарифа "Б" към Закона за данък върху оборота

Чл. 42. Не плащат данък върху оборота трудолечебните стопанства и трудолечебните работилници към психоневрологичните заведения и спомагателните стопанства и работилници към домовете за социални грижи при народните съвети. Данъкът се калкулира в цените на услугите, но не се внася в приход на бюджета.


Заключителни разпоредби

§ 1. Разпоредбите на наредбата са задължителни за всички социалистически организации, които получават суми за извършени от тях услуги на други организации или частни лица.


§ 2. Тази наредба се издава на основание чл. 5, ал. 2 и чл. 33, ал. 2 от Закона за данък върху оборота и отменя Инструкция № IV-30 от 18.VII.1962 г. на Министерството на финансите за приложението на Тарифа "Б" към Закона за данък върху оборота.


Промени настройката на бисквитките