Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 55 от 18.VII

НАРЕДБА № 7 ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ВЪЗНИКВАНЕ, ИЗМЕНЕНИЕ И ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ТРУДОВИТЕ ПРАВООТНОШЕНИЯ С УЧИТЕЛСКИТЕ КАДРИ

 

НАРЕДБА № 7 ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ВЪЗНИКВАНЕ, ИЗМЕНЕНИЕ И ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ТРУДОВИТЕ ПРАВООТНОШЕНИЯ С УЧИТЕЛСКИТЕ КАДРИ

ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА КУЛТУРАТА, НАУКАТА И ПРОСВЕТАТА

Обн. ДВ. бр.55 от 18 Юли 1989г., изм. ДВ. бр.65 от 22 Август 1989г., изм. ДВ. бр.48 от 15 Юни 1990г., изм. ДВ. бр.9 от 1 Февруари 1991г., отм. ДВ. бр.47 от 14 Юни 1991г.

Отменена с § 2 от преходните и заключителните разпоредби на Наредба № 2 за условията и реда за възникване, изменение и прекратяване на трудовите правоотношения с педагогическите кадри - ДВ, бр. 47 от 14 юни 1991 г.


Раздел I.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. С тази наредба се уреждат условията и редът за възникването, изменението и прекратяването на трудовите правоотношения с директорите, зам.-директорите, учителите и другия педагогически персонал (наричани по-нататък "учителски кадри") в предучилищните възпитателни заведения, училищата, интернатите, пансионите, общежитията и извънучилищните учреждения, чиято дейност е свързана с обучение и възпитание (наричани по-нататък "учебно-възпитателни учреждения") независимо от ведомствената им принадлежност.


Чл. 2. Първичният трудов колектив на учебновъзпитателното учреждение по смисъла на тази наредба обхваща учителските кадри в него.


Чл. 3. (1) (Изм. - ДВ, бр. 48 от 1990 г.) Министърът на народната просвета или определени от него длъжностни лица сключват трудовите договори за длъжностите:

1. (доп. - ДВ, бр. 48 от 1990 г.) директор на средно училище с национално значение от системата на народната просвета;

2. директор на трудово-възпитателно училище или училище-интернат за трудновъзпитаеми ученици;

3. ръководител на централно извънучилищно учреждение;

4. (нова - ДВ, бр. 48 от 1990 г.) учители чужденци със съгласието на съответните народни съвети.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 48 от 1990 г., бр. 9 от 1991 г.) Ръководителят на регионалната учебно-методическа дирекция сключва трудовите договори с директори на средни училища, непосочени в ал. 1 и директори на домове за деца и юноши, оздравителни, болнични, санаториални училища и училища със засилено трудово обучение.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 48 от 1990 г.) Председателят на изпълнителния комитет на общинския народен съвет (ИК на ОБНС) или упълномощено от него лице сключва трудовите договори за длъжностите:

1. директор на учебно-възпитателно учреждение с изключение на длъжностите по ал. 1 и 2;

2. зам.-директор, учител или друг педагогически работник в учебно-възпитателно учреждение.

(4) (Изм. - ДВ, бр. 48 от 1990 г.) Министърът на народната просвета може да определи със заповед ръководителите на регионалните учебно-методически дирекции като страна по трудовите правоотношения с всички учителски кадри за някои региони на страната.

(5) (Нова - ДВ, бр. 48 от 1990 г.) Председателят на ИК на ОБНС може да определи със заповед директорите на някои учебно-възпитателни учреждения като страна по трудовите правоотношения със зам.-директорите, учителите и другите педагогически работници.

(6) (Нова - ДВ, бр. 9 от 1991 г.) Директорът на трудово-възпитателно училище, училище-интернат за трудновъзпитаеми ученици, дом за деца и юноши, оздравително, болнично, санаториално училище или училище със засилено трудово обучение е страна по трудовите правоотношения с учителските кадри в него.


Чл. 4. (Изм. - ДВ, бр. 48 от 1990 г.) (1) По решение на органа - страна по трудовото правоотношение, заемането на длъжностите по чл. 3 може да става въз основа на конкурс.

(2) Условията, редът и начинът за провеждането на конкурса се определят от органа - страна по трудовото правоотношение, и се обявяват заедно със свободните места.


Раздел II.
КОМИСИИ ПО ВЪЗНИКВАНЕ, ИЗМЕНЕНИЕ И ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ТРУДОВИТЕ ПРАВООТНОШЕНИЯ С УЧИТЕЛСКИТЕ КАДРИ

Чл. 5. (1) (Изм. - ДВ, бр. 48 от 1990 г.) Всяка година до 25 май ръководителят на органа - страна по трудовото правоотношение, утвърждава комисия по трудовите правоотношения с учителските кадри.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 48 от 1990 г.) Комисията по трудовите правоотношения с учителските кадри изпълнява следните задачи:

1. уточнява щатните места за учителски кадри;

2. определя местата по специалности (група специалности), които се съкращават;

3. определя работните места за младите специалисти по чл. 77, ал. 2 от Кодекса на труда (КТ) и за трудоустроените учители;

4. предлага размествания и устройване на съкратени учители;

5. уточнява свободните места за кандидатствуване на общо основание и ги обявява;

6. определя и обявява условията, реда и начина за провеждане на конкурсите;

7. провежда конкурсите;

8. прави предложения за възникване, изменение и прекратяване на трудовите правоотношения с учителските кадри.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 48 от 1990 г.) Комисията за назначаване на учителските кадри работи целогодишно до утвърждаването на нова комисия.

(4) (Нова - ДВ, бр. 9 от 1991 г.) В работата на комисията по трудовите правоотношения могат да участвуват с право на глас по тяхно желание и представители на учителските синдикати.

(5) (Нова - ДВ, бр. 9 от 1991 г.) В състава на комисиите по трудовите правоотношения с квота от 34% участвуват задължително представители на учителските колективи. Решенията на комисиите се вземат с квалифицирано мнозинство (2/3 от присъствуващите).


Чл. 6. (1) (Изм. - ДВ, бр. 48 от 1990 г.) Управление "Народна просвета" към Столичния народен съвет изпълнява задачите и на регионална учебно-методическа дирекция по прилагането на тази наредба за град София.

(2) Директорът по право е председател на комисията по ал. 1.

(3) Комисията по ал. 1 изпълнява следните задачи:

1. уточнява щатните места за учителските кадри;

2. определя местата по специалности (група специалности), които се съкращават;

3. уточнява свободните места и ги предоставя за оповестяване на общинската координационно-информационна комисия;

4. прави предложения за възникване, изменение и прекратяване на трудови правоотношения с учителски кадри.

(4) Комисията по ал. 1 работи целогодишно до утвърждаването на нова комисия.

(5) В учебно-възпитателните учреждения с по-малко от 10 щатни места (вкл. директора, ако има такъв) и при други особени случаи по преценка на ИК на ОБНС задачите по ал. 3 се изпълняват от общинската координационно-информационна комисия.


Раздел III.
ОБЯВЯВАНЕ НА СВОБОДНИТЕ МЕСТА

Чл. 7. (Изм. - ДВ, бр. 48 от 1990 г.) Между 10 и 25 юни по предложение на комисията по чл. 5, ал. 1 органът - страна по трудовото правоотношение, взема решение за:

1. прекратяване на трудови договори с учителски кадри поради съкращаване на щата съгласно чл. 328, ал. 1, т. 2 КТ;

2. прекратяване на трудови договори с учителски кадри по непригодност за учебно-възпитателна работа по чл. 328, ал. 1, т. 4 КТ;

3. (изм. - ДВ, бр. 48 от 1990 г.) прекратяване на трудови договори с учителските кадри, придобили права за пенсиониране, съгласно чл. 328, ал. 1, т. 10 КТ;

4. (изм. - ДВ, бр. 48 от 1990 г., бр. 9 от 1991 г.) осъществяване на вътрешни размествания в учебно-възпитателното учреждение по желание на учител със срочен трудов договор, който отговаря на условията за заемане на длъжността по чл. 11, ал. 1, при наличие на свободно щатно място и се преценява, че това е и от полза за учебно-възпитателната работа;

5. сключване на трудови договори с трудоустроени учителски кадри;

6. (изм. - ДВ, бр. 9 от 1991 г.) осъществяване на преместване на учител с трудов договор за неопределено време от едно в друго учебно-възпитателно учреждение на същата община (столицата) или в друго селище по желание на учителя, когато се преценява, че това е и от полза за учебно-възпитателната работа;

7. утвърждаване местата за младите специалисти и за командированите учителски кадри;

8. уточняване списъка на свободните места.


Чл. 8. (1) (Изм. - ДВ, бр. 48 от 1990 г.) Комисиите обявяват до 30 юни свободните щатни учителски места.

(2) Свободните места за учителски кадри се обявяват по степени и по видове учебно-възпитателни учреждения.

(3) Обявяват се като свободни новооткритите места, както и местата, които се освобождават поради пенсиониране, на заетите със срочен трудов договор, с изключение на тези, сключени на основание чл. 68, т. 3 КТ, и на всички напуснали или освободени по различни причини, които са останали незаети по чл. 7, т. 4, 5, 6, 7.

(4) (Изм. - ДВ, бр. 48 от 1990 г.) Свободно щатно е учителското място, за което преподавателските часове по съответната специалност (група специалности) са не по-малко от половин норма, а за преподавателите в детските (музикални, езикови, хореографски и за изобразително изкуство) школи - 19 преподавателски часа седмично.

(5) (Изм. - ДВ, бр. 9 от 1991 г.) Когато в IV-VIII клас щатното място е с часове по няколко учебни предмета, то се обявява като свободно, ако на всички учители по предмета или групата предмети в учебно-възпитателното учреждение е осигурена пълна норма преподавателски часове и останалите часове са половината по съответен предмет или група предмети.

(6) (Изм. - ДВ, бр. 48 от 1990 г.) Свободните учителски и възпитателски места и графикът на заседанията на комисията се обявяват на видно място в съответното учебно-възпитателно учреждение, в общинския народен съвет и в регионалната учебно-методическа дирекция 15 дни предварително и 3 дни след всеки етап на подреждането на кандидатите.


Чл. 9. Обявяват се за свободни за сключване на срочен трудов договор местата на следните учителски кадри, сключили трудов договор за неопределено време:

1. повикани да отбият редовната си военна служба;

2. командировани в страната за една или повече години;

3. ползуващи отпуск за една или повече учебни години;

4. (изм. - ДВ, бр. 48 от 1990 г., бр. 9 от 1991 г.) преминали на изборна щатна длъжност в държавните органи и синдикалните организации, които ползуват правата по чл. 53 от Закона за народните представители и народните съветници и чл. 48 от Кодекса на труда;

5. временно трудоустроени;

6. млади специалисти.


Чл. 10. Не се обявяват за свободни и се запазват местата на:

1. учителски кадри, които следват задочно по специалността, която преподават, ако имат добри резултати в учебно-възпитателната работа и представят удостоверение за редовно положени изпити;

2. младите специалисти, сключили договор за работа след завършване на обучението или разпределени съгласно § 2, ал. 1 от Наредбата за осигуряване на работни места и устройване на работа младите специалисти (ДВ, бр. 58 от 1987 г.).


Раздел IV.
ВЪЗНИКВАНЕ И ИЗМЕНЕНИЕ НА ТРУДОВОТО ПРАВООТНОШЕНИЕ

Чл. 11. (1) Трудово правоотношение за заемане на учителска или ръководна педагогическа длъжност може да възникне с лице, което има съответните за длъжността образование и професионална квалификация съгласно приложението към наредбата.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 48 от 1990 г.) За някои длъжности, посочени в приложението, при липса на кандидати, които отговарят на изискванията, могат да се назначават временно кандидати с посочени образование и квалификация, които не отговарят на изискванията.

(3) (Нова - ДВ, бр. 9 от 1991 г.) Кандидатите от един и същи ред на образование и професионална квалификация съгласно приложението към наредбата се подреждат, както следва:

1. придобилите научна степен по съответната специалност;

2. придобилите първи или втори клас-квалификация и завършилите следдипломна специализация със срок на обучение не по-малко от 1 година по съответната специалност;

3. кандидати с по-голям стаж в учебно-възпитателно учреждение;

4. кандидати, регистрирани като безработни по съответния ред;

5. други кандидати, подредени по допълнителни условия, определени от органа - страна по трудовото правоотношение.


Чл. 12. Не може да възниква трудово правоотношение за заемане на учителска или ръководна педагогическа длъжност с лице:

1. осъждано за умишлено престъпление от общ характер, освен ако е реабилитирано или амнистирано;

2. лишено от правото да заема учителска длъжност или да упражнява учителска професия на основание чл. 37, ал. 1, т. 7 от Наказателния кодекс, освен ако е изтекъл срокът за лишаване от такова право;

3. извършило неморално деяние, установено с влязъл в сила акт на съответен орган, ако не са изтекли 3 години от извършването на деянието;

4. страдащо от някое от заболяванията:

а) некомпенсирани повреди на опорно-двигателния апарат;

б) пълна или практическа слепота на едното око за специалностите химия, физика и инженерно-техническите дисциплини;

в) прогресиращо и високо късогледство, довело до намаляване на зрението на по-доброто око под 0,5 с поносима корекция;

г) разстройство в цветоусещането (анопия и аномалия тип А и Б) с изключение за специалностите по езиците, история и математика;

д) намаление на слуха на двете уши, което не може да се коригира с лечение или слухов апарат;

е) тежки дефекти на говора: заекване, афония, алалия и афазия, дизартрия, ринолалия;

ж) епилепсия;

з) (изм. - ДВ, бр. 9 от 1991 г.) психични заболявания, освидетелствувани от компетентни органи като противопоказани за упражняване на учителската професия.

(2) (Нова - ДВ, бр. 9 от 1991 г.) Министърът на народната просвета може да разреши по изключение възникването на трудово правоотношение за заемане на учителска или ръководна педагогическа длъжност с лице по т. 4, букви "а", "б", "в" и "г" на предходната алинея по предложение на органа - страна по трудовото правоотношение, или на компетентна организация. В случай че инвалидността на кандидата изисква ползуването на придружител, такова разрешение може да се даде само ако придружителят е учител пенсионер, студент по съответната специалност или друго лице, което отговаря на условията по чл. 11, ал. 1 или 2.


Чл. 13. Лицата, завършили висше образование по специалностите от педагогическите направления, както и по специалността начално военно обучение и физическо възпитание, имат право да сключват трудов договор за работа по първата, по втората или по двете им специалности.


Чл. 14. (Изм. - ДВ, бр. 48 от 1990 г.) (1) Класирането на кандидатите за учителски кадри на общо основание и сключването на трудовите договори с тях през лятото се извършват на два етапа: първият е от 1 юли до 5 август, вторият - от 6 август до 25 август.

(2) По време на учебната година класиране на учителски кадри и назначаване се извършват по процедурата на тази наредба при необходимост.


Чл. 15. (1) Молбите за възникване, изменение или прекратяване на трудовото правоотношение се подават до органа - страна по трудовото правоотношение, в следните срокове:

1. (изм. - ДВ, бр. 48 от 1990 г.) за преместване от едно в друго учебно-възпитателно учреждение - до 15 юни, освен ако случаят е спешен;

2. (изм. - ДВ, бр. 48 от 1990 г.) за места, обявени до 30 юни - до 15 юли;

3. (изм. - ДВ, бр. 48 от 1990 г.) за всички места, обявени след 30 юни - най-късно 1 ден преди заседанието на комисията.

(2) Към молбите се прилагат следните документи:

1. диплома за завършено образование, което се изисква за длъжността;

2. автобиография;

3. трудова книжка или удостоверение за трудов стаж;

4. (изм. - ДВ, бр. 48 от 1990 г.) карта за оценка от последната месторабота (ако има такава);

5. свидетелство за съдимост;

6. документ за медицински преглед, когато кандидатът постъпва за първи път на работа или е прекъсвал повече от 3 месеца, в който да се отрази, че не страда от заболяванията по чл. 12, т. 4;

7. други документи, които ще имат значение за сключването на трудовия договор, ако предварително е съобщено да бъдат представени такива.

(3) Кандидатът може да представи и други документи, които счита, че ще имат значение за сключването на трудовия договор.


Чл. 16. (Отм. - ДВ, бр. 48 от 1990 г.)


Чл. 17. Младите специалисти със завършено висше или полувисше образование с пълен отличен успех имат право на избор на работно място от определените за млади специалисти места в общината, с която са сключили договор.


Чл. 18. Младите специалисти, с които няма сключени договори, се подреждат на общо основание с другите кандидати.


Чл. 19. (Изм. - ДВ, бр. 48 от 1990 г.) Редът на посочване на съответните за длъжността образование и професионална квалификация съгласно приложението към наредбата може да не се спазва, ако в условията за конкурса е предвидено друго.


Чл. 20. (Изм. - ДВ, бр. 9 от 1991 г.) Трудовите договори с всички учителски кадри се сключват за неопределено време при наличие на свободно щатно място и когато кандидатът отговаря на условията за заемане на длъжността по чл. 11, ал. 1, независимо от това дали мястото се разкрива, или освобождава през учебната година или по друго време.


Чл. 21. (1) (Изм. - ДВ, бр. 48 от 1990 г.) Срочен трудов договор се сключва по чл. 68, т. 1 КТ със срок 31 август на текущата учебна година със следните лица:

1. кандидати, които не отговарят на изискванията за длъжността по чл. 11, или пенсионери, ако местата са били обявени като свободни и не са се явили кандидати, които отговарят на изискванията за длъжността;

2. учителски кадри, които следват задочно по специалността, която преподават.

(2) Срочен трудов договор се сключва по чл. 68, т. 3 КТ до завръщането на титуляра, отсъствуващ от работа, ако кандидатът отговаря на условията за заемане на длъжността по чл. 11.


Чл. 22. С трудовия договор се определят: длъжността, която ще се изпълнява, основното трудово възнаграждение, мястото на работа и срокът на предизвестие за прекратяването му. С трудовия договор може да се уреждат и други въпроси, свързани с условията на труда и с повишаването на професионалната квалификация.


Чл. 23. След подписването на трудовия договор от двете страни един екземпляр от него се връчва срещу подпис на кандидата. Договорът се счита за сключен от връчването му. Кандидатът е длъжен да постъпи на работа в срок от 2 седмици, освен ако е бил уговорен друг срок.


Чл. 24. (1) Страните не могат да изменят едностранно съдържанието на трудовото правоотношение освен в случаите и по реда, установени в чл. 120 и 121 КТ.

(2) Когато в учебно-възпитателното учреждение се извършват вътрешни размествания и на учителските кадри не се променят длъжността и размерът на основната заплата, не се счита, че е нарушено трудовото правоотношение. Ако се промени длъжността или размерът на основната заплата, счита се, че има изменение на трудовото правоотношение. То се извършва с писмено съгласие между страните на основание чл. 119 КТ.


Раздел V.
ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ТРУДОВОТО ПРАВООТНОШЕНИЕ

Чл. 25. (1) Прекратяването на трудовото правоотношение с учителските кадри се извършва по реда на глава шестнадесета КТ.

(2) Срокът на предизвестие за прекратяване на трудовите договори с учителските кадри е от 30 дни до 3 месеца съгласно чл. 326, ал. 2 КТ.

(3) (Нова - ДВ, бр. 9 от 1991 г.) При прилагането на чл. 329, ал. 1 КТ се спазват условията на подреждане по чл. 11.


Чл. 26. (1) (Изм. - ДВ, бр. 48 от 1990 г.) Комплексна оценка в случаите по чл. 328, ал. 1, т. 4 КТ се извършва от органа - страна по трудовото правоотношение. Комисията привлича за участие в комплексната оценка специалисти от специализираните органи на народните съвети и регионалната учебно-методическа дирекция.

(2) (Нова - ДВ, бр. 9 от 1991 г.) Задължителна комплексна оценка и задължителна финансова ревизия на ръководни педагогически кадри може да се предизвикат по инициатива на учителския колектив, изразена с решение, взето от общото събрание с квалифицирано мнозинство (2/3 от присъствуващите).

(3) (Нова - ДВ, бр. 9 от 1991 г.) В комисията за комплексна оценка задължително участвуват представители на учителския колектив, като квотата им на участие е 34% от състава на комисията. Комисията взема решения с квалифицирано мнозинство.


Чл. 27. В случаите, посочени в чл. 12, трудовото правоотношение се прекратява на основание чл. 328, ал. 1, т. 9 КТ, ако осъждането, противообществената проява или фактическата невъзможност са настъпили, след като лицата са заели длъжността.


Чл. 28. При прекратяване на трудовите правоотношения с учителски кадри, придобили право на пълна пенсия за изслужено време и старост през текущата учебна година, освобождаването им става от 31 август, а по преценка на органа - страна по трудовото правоотношение, и през друго време на годината, след като основанието за това е възникнало.


Раздел VI.
КОНТРОЛ ПО ПРИЛАГАНЕТО НА НАРЕДБАТА

Чл. 29. (Изм. - ДВ, бр. 48 от 1990 г.) Контролът по прилагането на тази наредба се осъществява от специализираните органи по народната просвета към народните съвети, а по отношение на тях - от Министерството на народната просвета.


Чл. 30. Сигналите и жалбите по прилагането на наредбата не може да се решават от органите и лицата, срещу чиито действия те са подадени.


Допълнителни разпоредби

§ 1. Учители, съпрузи на лица с временно жителство, могат да сключват трудови договори за свободни учителски места по реда на тази наредба в населените места, където служат съпрузите им, независимо от жителството си.


§ 2. Права на учители с висше образование имат и лица:

1. завършили Академията за обществени науки и социално управление (след средното си образование) - по обществознание, политическа икономия, икономика и организация на промишлеността и икономика и организация на селското стопанство съгласно Указ № 562 от 1959 г. за утвърждаване на Висшата партийна школа на ЦК на БКП за висше учебно заведение (Изв., бр. 103 от 1959 г.);

2. завършили военно-политически академии в Съветския съюз и у нас и Политическия факултет на Военната академия "Г. С. Раковски" съгласно чл. 4 от Указ № 613 на Държавния съвет на Народна република България за уреждане на някои права на завършилите военно-учебни заведения и школи у нас, в Съветския съюз и в другите социалистически страни (обн., ДВ, бр. 69 от 1965 г.; изм., бр. 73 от 1971 г., бр. 47 от 1975 г., бр. 71 от 1976 г., бр. 3 от 1981 г., бр. 9 от 1983 г. и бр. 12 от 1988 г.).


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 3. Заварените учителски кадри в учебно-възпитателните учреждения при влизане в сила на тази наредба запазват правата си по трудовите договори, сключени въз основа на Наредба № 6 за специфични въпроси за възникване, изменение и прекратяване на трудовите правоотношения с учителските кадри (обн., ДВ, бр. 60 от 1987 г.; изм. и доп., бр. 91 от 1987 г.) или въз основа на други нормативни актове, издадени преди посочената наредба.


§ 4. Наредбата се издава на основание чл. 37 от Закона за по-тясна връзка на училището с живота и за по-нататъшно развитие на народното образование в Народна република България във връзка с чл. 23 от Указа за народната просвета и отменя Наредба № 6 за специфични въпроси за възникване, изменение и прекратяване на трудовите правоотношения с учителските кадри.


§ 5. (Изм. - ДВ, бр. 48 от 1990 г.) Указания по прилагането на наредбата се дават от министъра на народната просвета.


§ 6. (Доп. - ДВ, бр. 65 от 1989 г., отм., бр. 48 от 1990 г.)


Приложение към чл. 11


Условия за необходимото образование и професионална квалификация за заемане на учителска длъжност


(Изм. - ДВ, бр. 9 от 1991 г.)


1. (Изм. - ДВ, бр. 9 от 1991 г.) За длъжността директор на:

а) детска градина отговаря на изискванията лице, което има висши или институтско (полувисше) образование по предучилищна педагогика или педагогика и трудов стаж в детска градина най-малко 3 години;

б) начално или основно общообразователно или специално училище отговаря на изискванията лице с висше или институтско (полувисше) образование, което отговаря на изискванията за заемане на учителска длъжност в съответното училище и има трудов стаж в училище най-малко 5 години;

в) средно общообразователно, професионално или специално училище отговаря на изискванията лице с висше образование, което отговаря на изискванията за заемане на учителска длъжност в съответното училище и има трудов стаж в училище най-малко 5 години;

г) други учебно-възпитателни учреждения отговаря на изискванията лице с висше или институтско (полувисше) образование по специалности, посочени в съответните длъжностни характеристики, и трудов стаж по специалността най-малко 5 години.

2. За длъжността зам.-директор на учебно-възпитателно учреждение отговаря на изискванията лице, което има висше или институтско образование по профила на учебно-възпитателното учреждение и трудов стаж най-малко 3 г.

3. (Изм. - ДВ, бр. 48 от 1990 г.) За длъжността учител в предучилищно заведение или възпитател в яслена група отговаря на изискванията лице, което има:

а) висше образование по специалността предучилищна педагогика, а в предучилищните заведения с възпитателна работа на руски език - висше образование по специалността предучилищна педагогика със специализация по руски език;

б) институтско образование по специалността предучилищна педагогика, а за предучилищните заведения с възпитателна работа на руски език - институтско образование по специалността предучилищна педагогика с профил руски език;

в) висше образование по специалността педагогика;

г) средно педагогическо образование с профил детски учители.

Не отговаря на изискванията лице:

а) със завършено семестриално висше образование по специалностите предучилищна педагогика и педагогика или институтско образование по специалността предучилищна педагогика;

б) с друга педагогическа или университетска специалност, придобита във висше учебно заведение, или друга специалност, придобита в институт за подготовка на учители;

в) със средно политехническо образование със специалност помощник-възпитател в детска градина;

г) със средно политехническо образование с други специалности.

4. (Изм. - ДВ, бр. 48 от 1990 г.) За длъжността музикален ръководител в предучилищно заведение отговаря на изискванията лице, което има:

а) висше образование по специалността музикална педагогика;

б) висше музикално образование с педагогическа правоспособност;

в) висше образование по специалността предучилищна педагогика със специализация по музика;

г) висше музикално образование;

д) институтско образование по специалността предучилищна педагогика с профил (специализация) по музика;

е) (нова - ДВ, бр. 48 от 1990 г.) институтско образование по музика в Института за музикални и хореографски кадри.

Не отговаря на изискванията лице:

а) със завършено семестриално висше образование по специалностите музикална педагогика или предучилищна педагогика със специализация по музика или институтско образование по специалността предучилищна педагогика с профил музика;

б) със средно музикално образование;

в) със средно образование и изявени музикални способности.

5. (Изм. - ДВ, бр. 48 от 1990 г.) За длъжността учител в I-III клас на ЕСПУ отговаря на изискванията лице, което има:

а) висше образование по специалността начална училищна педагогика или педагогика;

б) институтско образование по специалността начална училищна педагогика;

в) висше образование по специалността предучилищна педагогика и курс за преквалификация по начална училищна педагогика;

г) институтско образование по специалността предучилищна педагогика и курс за преквалификация по начална училищна педагогика;

д) средно педагогическо образование с профил начални учители;

е) висше образование по университетските специалности: български език и литература, руска филология и математика, или по педагогическите специалности: български език и литература и руски език, български език и литература и история, музикална педагогика, педагогика на изобразителното изкуство, физическо възпитание и педагогика на трудово-политехническата подготовка, ако има необходимия брой часове по съответната специалност или група специалности;

ж) институтско образование по специалностите: български език и руски език, български език и история, математика и физика, педагогика на трудовото обучение и изобразително изкуство, ако има необходимия брой часове по съответната специалност или група специалности.

Не отговаря на изискванията лице:

а) със завършено семестриално висше или институтско образование по специалностите, които отговарят на изискванията;

б) с друго непосочено висше педагогическо или университетско образование;

в) с друго непосочено институтско образование;

г) със средно музикално образование - по музика; средно художествено образование - по изобразително изкуство; средно спортно образование - по физическо възпитание;

д) със средно политехническо образование.

6. (Изм. - ДВ, бр. 48 от 1990 г.) За длъжността учител в IV-VIII клас на ЕСПУ отговаря на изискванията лице, което има:

а) висше образование по съответната университетска (педагогически профил) или педагогическа специалност или група специалности;

б) институтско образование за подготовка на учители IV-VII клас - по една от специалностите им или по група специалности;

в) висше музикално образование - по музика; висше художествено образование - по изобразително изкуство; висше образование по физкултура - по физическо възпитание.

Не отговаря на изискванията лице:

а) със завършено семестриално висше или институтско образование по специалностите, които отговарят на изискванията;

б) с висше образование по друга специалност;

в) институтско образование по друга специалност;

г) със средно музикално образование - по музика; средно художествено образование - по изобразително изкуство; средно спортно образование - по физическо възпитание; езиково средно училище - по съответния език;

д) със средно политехническо образование.

7. (Изм. - ДВ, бр. 48 от 1990 г.) За длъжността учител по общообразователни предмети или възпитател в VIII (IХ) - ХI (ХII) клас и I-III (IV) курс отговаря на изискванията лице, което има:

а) висше образование по съответната университетска (педагогически профил) или педагогическа специалност;

б) висше образование по съответната университетска специалност с непедагогически профил и завършен курс за преквалификация (за придобиване на учителска правоспособност);

в) висше университетско (педагогически профил) или педагогическо образование: с втора или трета специалност стенография - по стенография; с положен държавен изпит за машинопис - по машинопис;

г) висше образование по нови и класически филологии - по втората им специалност - български език и литература;

д) висше образование по педагогика на пионерската и комсомолската дейност - по втората им специалност;

е) висше музикално образование - по музика; висше художествено образование - по изобразително изкуство; висше физкултурно образование - по физическо възпитание;

Не отговаря на изискванията лице:

а) със завършено семестриално висше образование по специалностите, определени в предходните точки;

б) с висше образование по съответната специалност с непедагогически профил;

в) с институтско образование за учители IV-VIII клас - по специалността или групата специалности.

8. (Изм. - ДВ, бр. 9 от 1991 г.) За длъжността учител по философия и етика с допълване психология, задължително избираема подготовка, свободно избираема подготовка и факултативи по цикъл философски учебни предмети (философия, етика, естетика, психология, логика и социология) отговаря на изискванията лице, което има:

а) висше образование по специалността философия;

б) висше образование по специалността социология, политикознание, политическа икономия или педагогика, психология или история с курс за преквалификация по философия.

Не се допуска заемането на длъжността от лице, което не отговаря на изискванията.

9. (Изм. - ДВ, бр. 9 от 1991 г.) За длъжността учител по право и гражданско учение отговаря на изискванията лице с висше юридическо образование с учителска правоспособност или с висше образование по специалностите философия, социология, политикознание, политическа икономия, психология или педагогика с курс за преквалификация по право.

Не се допуска заемането на длъжността от лице, което не отговаря на изискванията.

10. (Изм. - ДВ, бр. 9 от 1991 г.) За длъжността учител по психология, в т. ч. и психология на труда (професионална психология в средните професионални училища), отговаря на изискванията лице с висше образование по специалностите психология или педагогика и философия с втора специалност психология или с курс по преквалификация по психология.

Не се допуска заемането на длъжността от лице, което не отговаря на изискванията.

11. За длъжността учител по информатика отговаря на изискванията лице, което има:

а) висше образование по специалността математика и информатика или информатика;

б) висше образование по специалността математика или физика и квалификационен курс по информатика;

в) висше образование по инженерни или икономически специалности с учителска правоспособност и квалификационен курс по информатика.

Не се допуска заемането на длъжността от лице, което не отговаря на изискванията.

12. (Отм. - ДВ, бр. 48 от 1990 г.)

13. (Изм. - ДВ, бр. 48 от 1990 г.) За длъжността учител по трудово-политехническо обучение отговаря на изискванията лице, което има:

а) висше образование по специалността педагогика на трудово-политехническата подготовка;

б) институтско образование по специалността педагогика на трудовото обучение и изобразително изкуство;

в) висше образование по университетска специалност с втора специалност трудово обучение;

г) институтско образование за учители IV-VIII клас с избираема специалност трудово обучение;

д) висше инженерно или селскостопанско образование, както и институтско образование за учители по практика, ако за съответния на специалността им раздел на трудово-политехническото обучение има половината плюс 1 час от норматива.

Не отговаря на изискванията лице:

а) със завършено семестриално висше образование по специалността педагогика на трудово-политехническата подготовка или семестриално институтско образование по специалността педагогика на трудовото обучение и изобразителното изкуство;

б) със средно специално образование;

в) със средно политехническо образование със съответната професионална квалификация.

14. (Изм. - ДВ, бр. 48 от 1990 г.) За длъжността учител по общотехнически и специални предмети (теория) в ЕСПУ, СПТУ и техникум или в междуучилищен център за трудово-политехническо обучение отговаря на изискванията лице, което има:

а) висше образование по специалностите от инженерно-педагогическото професионално направление;

б) висше техническо, технологично, селскостопанско, икономическо, медицинско или друго образование по съответното направление и учителска правоспособност;

в) висше техническо, технологично, селскостопанско, икономическо, медицинско или друго образование по съответното направление.

Не отговаря на изискванията лице:

а) със завършено семестриално висше образование по специалностите, които отговарят на изискванията;

б) с институтско образование за учители по практика по съответната специалност;

в) институтско образование по съответната специалност с курс за преквалификация (педагогическа правоспособност);

г) институтско образование по съответната специалност без учителска правоспособност.

15. (Изм. - ДВ, бр. 48 от 1990 г.) За длъжността учител по учебна, лабораторна и производствена практика в ЕСПУ, СПТУ и техникум или в междуучилищен център за трудово-политехническо обучение отговаря на изискванията лице, което има:

а) висше образование по специалностите от инженерно-педагогическото професионално направление;

б) висше техническо, технологично, селскостопанско, икономическо, медицинско или друго образование по съответното направление и учителска правоспособност;

в) висше техническо, технологично, селскостопанско, икономическо, медицинско или друго образование по съответното направление;

г) институтско образование за учители по съответната специалност;

д) институтско образование по съответната специалност и курс за преквалификация (учителска правоспособност);

е) средно специално образование с учителска правоспособност.

Не отговаря на изискванията лице:

а) със завършено семестриално висше образование по специалностите, които отговарят на изискванията:

б) с институтско образование по съответната специалност без педагогическа правоспособност;

в) със средно специално образование по съответната специалност.

16. За длъжността учител, водещ обучение на руски или западен език по други предмети, лицето отговаря на изискванията, когато образованието и квалификацията му са съобразени с изискванията за преподаване на съответния предмет и владее чуждия език. Владеенето на езика се установява с документ или от комисия, ръководена от хабилитирано лице, която се назначава от председателя на общинския съвет за духовно развитие. Това изискване не се отнася за лица, за които чуждият език е матерен.

Не се допуска заемането на длъжността от лице, което не отговаря на изискванията.

17. (Изм. - ДВ, бр. 9 от 1991 г.) За длъжността училищен психолог отговаря на изискванията лице, което има висше образование по специалността психология.

За длъжността педагог в училище отговаря на изискванията лице, което има висше образование по специалността педагогика.

За длъжността педагог в детска градина отговаря на изискванията лице, което има висше образование по специалността предучилищна педагогика или педагогика.

Не се допуска заемането на длъжностите от лица, което не отговарят на изискванията.

18. (Изм. - ДВ, бр. 48 от 1990 г.) За длъжността учител в специалните детски градини отговаря на изискванията лице, което има:

а) висше образование по специалността дефектология със специализация предучилищна олигофренопедагогика (сурдопедагогика, тифлопедагогика, логопедия) - по профила на специализацията;

б) висше образование по специалността предучилищна педагогика и курс за преквалификация (за дефектологическа правоспособност) - по профила на преквалификацията;

в) висше образование по специалността педагогика със специализация дефектология - по профила на специализацията;

г) институтско образование по специалността дефектология - широк профил;

д) институтско образование по специалността предучилищна педагогика и курс за преквалификация (за дефектологическа правоспособност) - по профила на преквалификацията.

Не отговаря на изискванията лице:

а) със завършено семестриално висше образование по специалността дефектология със специализация предучилищна специална педагогика или по специалността педагогика със специализация дефектология;

б) с висше образование по специалността предучилищна педагогика или педагогика без дефектологическа правоспособност;

в) с институтско образование по специалността предучилищна педагогика без дефектологическа правоспособност;

г) със средно образование.

19. (Изм. - ДВ, бр. 48 от 1990 г.) За длъжността учител в I-III клас на специалните училища отговаря на изискванията лице, което има:

а) висше образование по специалността дефектология със специализация начална училищна педагогика - по профила на специалността;

б) висше образование по специалността педагогика със специализация по дефектология - по профила на специалността;

в) висше образование по специалността начална училищна педагогика с курс за преквалификация (за дефектологическа правоспособност) - по профила на преквалификацията;

г) институтско образование по специалността дефектология - широк профил.

Не отговаря на изискванията лице:

а) със завършено семестриално висше образование по специалностите дефектология със съответната специализация или педагогика със специализация по дефектология;

б) с висше образование по специалността начална училищна педагогика или педагогика без дефектологическа правоспособност;

в) с институтско образование по специалността начална училищна педагогика без дефектологическа правоспособност;

г) със средно образование.

20. (Нова - ДВ, бр. 48 от 1990 г.) За длъжността учител в IV-VII клас на специалните училища и в IХ-ХII клас на училищата за деца с увреден слух и специализирана вечерна гимназия отговаря на изискванията лице, което има:

а) висше образование по специалността дефектология със специализация за учебно-възпитателна работа в IV-VII клас на специалните училища - по профила на специализацията;

б) висше университетско или педагогическо образование и курс за преквалификация (за дефектологическа правоспособност) - по специалността и профила на преквалификацията;

в) висше образование по специалността педагогика със специализация дефектология - по профила на специализацията;

г) институтско образование за учители в IV-VIII клас и курс за преквалификация (за дефектологическа правоспособност) - по специалността (група специалности) и профила на преквалификацията.

Не отговаря на изискванията лице:

а) със завършено семестриално висше образование по специалностите, които отговарят на изискванията;

б) с висше университетско или педагогическо образование без дефектологическа правоспособност - по специалността;

в) с институтско образование за учители в IV-VIII клас без дефектологическа правоспособност - по специалността или група специалности;

г) със средно музикално образование - по музика; средно художествено образование - по изобразително изкуство; средно спортно образование - по физическо възпитание.

21. (Нова - ДВ, бр. 48 от 1990 г.) За длъжността учител по артикулация в I-IV клас на училища за глухи деца или рехабилитатор в център за рехабилитация на слуха и говора отговаря на изискванията лице, което има:

а) висше образование по специалността дефектология със специализация сурдопедагогика или логопедия;

б) висше образование по специалността педагогика със специализация дефектология - профил сурдопедагогика или логопедия;

в) висше образование по специалностите предучилищна педагогика, начална училищна педагогика, български език и литература и курс за преквалификация по сурдопедагогика или логопедия;

г) институтско образование по специалностите предучилищна педагогика, начална училищна педагогика, български език и руски език, български език и избираем западен език и курс за преквалификация по сурдопедагогика или логопедия.

Не се допуска заемането на длъжността от лице, което не отговаря на изискванията.

22. (Нова - ДВ, бр. 48 от 1990 г.) За длъжността възпитател в I-ХI (ХII) клас и в I-III (IV) курс в домовете за деца и юноши, самостоятелните общежития и пансиони и в общежитията и пансионите към учебно-възпитателните учреждения отговаря на изискванията лице, което има:

а) висше образование по специалностите педагогика или педагогика на пионерската и комсомолската дейност;

б) висше образование по университетска - педагогически профил или педагогическа специалност;

в) висше образование по непедагогическа специалност и курс за педагогическа правоспособност;

г) висше образование в Академията за обществени науки и социално управление и курс за педагогическа правоспособност;

д) институтско образование по всички учителски специалности;

е) средно педагогическо образование.

Не отговаря на изискванията лице:

а) с висше или с институтско образование по специалностите, които отговарят на изискванията, но без държавен изпит;

б) с висше или с институтско образование по непедагогическите специалности без курс за педагогическа правоспособност;

в) със средно образование.

23. (Нова - ДВ, бр. 48 от 1990 г.) За длъжността учител по специален предмет в средно училище по изкуствата отговаря на изискванията лице, което има:

а) висше художествено образование, висше музикално образование;

б) висше музикално-педагогическо образование (за фолклорните музикални училища);

в) висше хореографско или средно хореографско образование за Държавното хореографско училище.

Не отговаря на изискванията лице:

а) със завършено семестриално висше художествено, висше музикално образование;

б) с висше педагогическо образование по изобразително изкуство, висше музикално-педагогическо образование (за средните специални художествени училища и средните музикални училища от класически тип);

в) с институтско образование за учители по практика;

г) завършили Института за музикални и хореографски кадри.

24. (Нова - ДВ, бр. 48 от 1990 г.) Длъжността преподавател в школа по изкуствата може да се заеме от:

а) лице с висше образование по съответната специалност;

б) лице с висше педагогическо образование по изобразително изкуство или висше музикално-педагогическо образование (със съответна правоспособност за преподаване в музикални школи);

в) лице, завършило Института за музикални и хореографски кадри или естрадния отдел на Българската държавна консерватория;

г) лице, завършило средно специално художествено училище;

д) лице, завършило средно музикално училище;

е) лице, завършило средно хореографско училище;

ж) балетмайстори и солобалетисти с над 5 години трудов стаж по специалността;

з) балетисти I категория с над 10 години трудов стаж по специалността в държавни опери и оперетни театри ;

и) лица, завършили висше образование - българска филология, Висшия институт за театрално изкуство и други висши учебни заведения за театрално изкуство (в чужбина) - за школите и кръжоците по театрално изкуство и художествено слово.

При липса на кандидати с посочения образователен ценз в школите по изкуствата се допуска да преподават по народни инструменти, акордеон и китара и лица със средно образование, положили проверочен изпит за преподаватели в музикални школи.


Промени настройката на бисквитките