Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 33 от 21.IV

НАРЕДБА № 8 ОТ 12 ЮНИ 1991 Г. ЗА РЕДА НА ПРИЕМАНЕ И ЗА НЯКОИ СПЕЦИФИЧНИ УСЛОВИЯ ЗА ОБУЧЕНИЕ НА ЧУЖДЕСТРАННИ ГРАЖДАНИ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

 

НАРЕДБА № 8 ОТ 12 ЮНИ 1991 Г. ЗА РЕДА НА ПРИЕМАНЕ И ЗА НЯКОИ СПЕЦИФИЧНИ УСЛОВИЯ ЗА ОБУЧЕНИЕ НА ЧУЖДЕСТРАННИ ГРАЖДАНИ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЪРА НА НАУКАТА И ВИСШЕТО ОБРАЗОВАНИЕ

Обн. ДВ. бр.50 от 25 Юни 1991г., отм. ДВ. бр.33 от 21 Април 1992г.

Отменена с § 3 от заключителните разпоредби на Наредба № 1 от 3 април 1992 г. за държавните изисквания за приемане на български и чуждестранни граждани във висшите и полувисшите училища в Република България и за обучение на български студенти в чужбина през учебната 1992-1993 г. - ДВ, бр. 33 от 21 април 1992 г.


Раздел I.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. (1) Чуждестранни граждани могат да кандидатстват и да се обучават в български държавни висши и полувисши учебни заведения и научни организации при условията на тази наредба.

(2) Условията и редът за обучение във военни и други специализирани висши и полувисши заведения се определят с други нормативни актове.


Чл. 2. По смисъла на наредбата "чуждестранни граждани" са лица, които нямат постоянно местожителство в Република България и са:

1. с небългарско гражданство;

2. с двойно гражданство, включително и тогава, когато едното е българско;

3. без гражданство.


Чл. 3. Чуждестранните граждани на постоянно местожителство в Република България могат да кандидатстват и да се обучават по реда за българските граждани или по реда на тази наредба.


Чл. 4. (1) Чуждестранните граждани на постоянно местожителство в Република България могат да кандидатстват и да се обучават:

1. в изпълнение на плановете за научен и културен обмен между Република България и други държави или по решения на Министерския съвет и други държавни органи;

2. по решение на висшите учебни заведения за сметка на техни собствени средства;

3. срещу заплащане от:

а) изпращащата страна в съответствие с подписани междудържавни договори;

б) фондации, фирми и други организации от страната и от чужбина;

в) чуждестранни граждани с индивидуални такси за обучение.

(2) При набиране на студенти, аспиранти и специализанти с индивидуални такси Министерството на науката и висшето образование (МНВО) и учебните заведения могат да използват посредници в други страни.


Чл. 5. Чуждестранните граждани могат да кандидатстват за:

1. пълен курс на обучение във висшите и полувисшите учебни заведения;

2. частично обучение във висшите учебни заведения;

3. редовна и задочна аспирантура във висшите учебни заведения и научните организации;

4. специализации със срокове не по-кратки от 1 месец.


Чл. 6. (1) За студенти във висшите и полувисшите учебни заведения могат да кандидатстват лица, завършили средно образование, даващо им право на постъпване в университетите в страната, където е получено.

(2) За частично обучение могат да кандидатстват студенти в чуждестранни висши учебни заведения.

(3) За аспиранти могат да кандидатстват лица, завършили висше образование и притежаващи квалификация, съответствуваща на степен "магистър" (М. Sc.) или еквивалентна на нея.

(4) За специализации могат да кандидатстват лица със завършено висше образование.

(5) Всяка година до 31 декември учебните заведения определят и уведомяват МНВО за допълнителните си изисквания на кандидатстване.


Раздел II.
РЕД ЗА ПРИЕМАНЕ И ОБУЧЕНИЕ

Чл. 7. (1) Чуждестранните студенти и специализанти се приемат чрез конкурс по документи.

(2) Чуждестранните аспиранти се приемат чрез конкурс по документи или по начин, определен от висшите учебни заведения или научните организации.

(3) Чуждестранните граждани не заплащат отделни такси при кандидатстването си.


Чл. 8. (1) Министерството на науката и висшето образование проучва и съгласува с учебните заведения и научните организации предложенията и молбите за обучение на чуждестранните граждани:

1. чл. 4, ал. 1, т. 1 и ал. 1, т. 3, буква "а";

2. на децата на дипломатите и сътрудниците към чуждестранните мисии и представителства в Република България в съответствие с междудържавните договори;

3. за студенти в полувисшите учебни заведения;

4. за аспиранти и специализанти извън системата на висшите учебни заведения.

(2) Министерството на науката и висшето образование и висшите учебни заведения проучват предложенията и молбите по чл. 4, ал. 3, т. 3, букви "б" и "в".


Чл. 9. (1) Кандидатите за обучение по чл. 8, ал. 1 подават документите си в МНВО.

(2) Кандидатите по чл. 8, ал. 2 могат да подават документите си във висшите учебни заведения или в МНВО.


Чл. 10. (1) Кандидатите за обучение в Република България подават следните документи:

1. за пълен курс на обучение във висшите и полувисшите учебни заведения:

а) фотокопие на документа за завършено средно образование, преведено на един от международните езици и консулски заверено;

б) кандидатстудентски формуляр или молба, в която се посочват кратки биографични данни, ниво на обучение и желана специалност.

2. за аспирантура:

а) фотокопие на документа за завършено висше образование, преведено на един от международните езици и консулски заверено;

б) формуляр или молба, в която се посочват кратки биографични данни, теми за дисертация и степен на владеене на езици;

в) две препоръки от преподаватели или научни работници за интелектуалните и делови качества на кандидата;

г) списък на публикации, ако има такива.

3. за специализация:

а) фотокопие на документа за завършено образование;

б) формуляр или молба, в която се посочват кратки биографични данни, тема или област за работа, срок на пребиваване в Република България, желано време за провеждане на специализацията, степен на владеене на български и други езици.

(2) Освен документите по ал. 1 кандидатите представят още:

1. декларация за осигурени средства - за кандидатите за обучение с индивидуална такса;

2. медицинско свидетелство, издадено не по-рано от 1 месец от датата на кандидатстването;

3. две снимки, формат 6/4.


Чл. 11. (1) Документите на кандидатите по чл. 4, ал. 1, т. 1 и ал. 1, т. 3 буква "а" се подават в следните срокове:

1. за аспиранти и специализанти - до 31 март;

2. за студенти - до 31 юли.

(2) Документите на останалите кандидати се подават в срокове, определени от висшите учебни заведения. Тези срокове се обявяват в МНВО до 31 декември.


Чл. 12. До 15 дни след получаване на документите на кандидатите за пълен курс на обучение и 3 месеца за кандидатите за частично обучение, аспирантура и специализация МНВО или висшите учебни заведения вземат решение за приемане или отказ и уведомяват писмено съответните институции и лица.


Чл. 13. Чуждестранните студенти, аспиранти и специализанти се обучават при условията и по реда, установени в учебните заведения и научните организации.


Чл. 14. (1) Чуждестранните студенти, приети по чл. 4, ал. 1, точка 1, са длъжни да се дипломират най-късно на първата поправителна сесия за държавен изпит или защита на дипломна работа съгласно учебния план.

(2) Студентите, които не се дипломират в определения в ал. 1 срок, се отчисляват с право за явяване на държавен изпит или защита на дипломна работа при определени от висшите и полувисшите учебни заведения условия и срокове.


Чл. 15. (1) Преминаването от една специалност в друга на студентите, приети по чл. 4, ал. 1, т. 1 и ал. 1, т. 3, буква "а", се извършва от висшите и полувисшите учебни заведения след съгласие на МНВО.

(2) Промяната на темите на аспирантите, приети по чл. 4, ал. 1, т. 1 и ал. 1, т. 3, буква "а", се извършва само по искане на изпращащата страна. Промяната не може да води до удължаване на срока на аспирантурата.


Раздел III.
ФИНАНСОВИ И СОЦИАЛНИ УСЛОВИЯ

Чл. 16. (1) Чуждестранните студенти, аспиранти и специализанти, приети по чл. 4, ал. 1, точка 1, получават стипендии в размери, определени с плановете за научен и културен обмен или от Министерски съвет.

(2) Стипендиите на студентите, аспирантите и специализантите, приети по чл. 4, ал. 1, точка 2, се определят от ръководствата на висшите учебни заведения.

(3) Размерът на стипендиите на студентите, аспирантите и специализантите с индивидуална такса се определя от министъра на науката и висшето образование.


Чл. 17. Стипендиите на чуждестранните студенти, приети по чл. 4, ал. 1, точка 1, се изплащат до края на месеца, през който се провежда първата редовна сесия за държавен изпит. За времето, когато не са в Република България, те не получават стипендия.


Чл. 18. (1) Чуждестранните аспиранти имат право на 25-дневен платен отпуск годишно.

(2) За времето, когато не са в Република България, чуждестранните аспиранти и специализанти, приети по реда на чл. 4, ал. 1, точка 1, не получават стипендия с изключение на платения годишен отпуск в съответствие с ал. 1.

(3) На чуждестранните аспиранти, приети по чл. 4, ал. 1, точка 1, и незавършили аспирантурите си в сроковете, определени с Разпореждане № 6 на МС от 1984 г. (ДВ, бр. 38 от 1984 г.), се преустановява изплащането на стипендията. Условията за довършване на работата по дисертациите и защитата им се определят от висшите учебни заведения и научните организации.


Чл. 19. Чуждестранните студенти, аспиранти и специализанти, приети по чл. 4, ал. 1, т. 1 и ал. 1, т. 3, буква "а", имат право на настаняване в студентско общежитие срещу заплащане в размер, определен за българските граждани, ако не са предвидени други условия.


Чл. 20. (1) Финансовите и битовите условия на студентите, аспирантите и специализантите, приети по чл. 4, ал. 1, точка 3, се определят в договори, подписани между:

1. Министерството на науката и висшето образование или други министерства и официални органи на други държави;

2. Министерството на науката и висшето образование и други министерства или висши учебни заведения и организации и фирми от страната или от чужбина;

3. висшите учебни заведения и чуждестранни граждани на индивидуални такси.

(2) Договорните условия не могат да се променят по време на обучението във вреда на чуждестранните граждани.


Чл. 21. Индивидуалните такси за обучение на чуждестранните граждани по специалности се определят от Министерството на науката и висшето образование по предложение на висшите учебни заведения.


Чл. 22. За времето, когато се намират на болнично лечение, чуждестранните студенти, аспиранти и специализанти получават 50 на сто от пълния размер на стипендиите.


Чл. 23. Чуждестранните студенти, прекъснали обучението си по болест, майчинство или слаб успех, могат да пребивават в студентски жилища до 1 година.


Чл. 24. Чуждестранните граждани, прекъснали аспирантура или специализация по болест или майчинство, могат да пребивават в студентски жилища до 1 година, а във всички останали случаи - до 3 месеца.


Чл. 25. Условията и редът за пребиваване в студентски жилища на студентите, аспирантите и специализантите по чл. 23 и 24 се определят от висшите учебни заведения и МНВО.


Заключителни разпоредби

§ 1. Тази наредба се издава на основание чл. 24 от Закона за висшето образование във връзка с чл. 3 от Закона за академичната автономия на висшите учебни заведения.


§ 2. Указания по прилагането на наредбата се дават от министъра на науката и висшето образование.


§ 3. Наредбата отменя Наредба № 1 за реда на приемане и обучение на чуждестранни граждани в средните, полувисшите и висшите учебни заведения (ДВ, бр. 15 от 1986 г.) и Наредба № 2 за реда на приемане и обучение на чуждестранни аспиранти и специализанти (ДВ, бр. 20 от 1986 г.).


Промени настройката на бисквитките