НАРЕДБА № 6 ЗА СПЕЦИФИЧНИ ВЪПРОСИ ЗА ВЪЗНИКВАНЕ, ИЗМЕНЕНИЕ И ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ТРУДОВИТЕ ПРАВООТНОШЕНИЯ С УЧИТЕЛСКИТЕ КАДРИ
НАРЕДБА № 6 ЗА СПЕЦИФИЧНИ ВЪПРОСИ ЗА ВЪЗНИКВАНЕ, ИЗМЕНЕНИЕ И ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ТРУДОВИТЕ ПРАВООТНОШЕНИЯ С УЧИТЕЛСКИТЕ КАДРИ
Обн. ДВ. бр.60 от 4 Август 1987г., изм. ДВ. бр.91 от 24 Ноември 1987г., отм. ДВ. бр.55 от 18 Юли 1989г.
Отменена с § 4 от преходните и заключителните разпоредби на Наредба № 7 за условията и реда за възникване, изменение и прекратяване на трудовите правоотношения с учителските кадри - ДВ, бр. 55 от 18 юли 1989 г.
Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. Тази наредба урежда условията и реда за възникването, изменението и прекратяването на трудовите правоотношения с учителските кадри във всички видове и степени учебни и учебно-възпитателни заведения, както и в извънучилищни учреждения, посочени в § 3 на допълнителните разпоредби, независимо от ведомствената им принадлежност.
Чл. 2. (1) Първичният трудов колектив в заведенията и учрежденията по чл. 1 обхваща учителските кадри, помощния персонал, работниците и охраната в тях.
(2) Със съвместно решение на ръководството на учебното, учебно-възпитателното заведение или извънучилищното учреждение и съюзния комитет на основната организация на Съюза на българските учители (СБУ) в някои от тези заведения и учреждения може да се обособят няколко първични трудови колектива.
Глава втора.
СТРАНИ ПО ТРУДОВОТО ПРАВООТНОШЕНИЕ
Чл. 3. Министерството на народната просвета е страна по трудовото правоотношение, когато трудовият договор се сключва със:
1. директор, зам.-директор, учителски кадри в централно извънучилищно учреждение;
2. директор, зам.-директор, учители и възпитатели в българските учебни заведения в чужбина.
Чл. 4. Трудовите договори с директор, зам.-директор на учебни, учебно-възпитателни и извънучилищни заведения от окръжно и общинско значение се сключват със съответния изпълнителен комитет на окръжния или общинския народен съвет.
Чл. 5. Управление "Народна просвета" към окръжен (Столичен) народен съвет е страна по трудовото правоотношение, когато трудовият договор се сключва със:
1. учител в окръжните (столичните) извънучилищни учреждения;
2. учител или възпитател в специално училище за деца с увреден слух, с увредено зрение, помощно и логопедическо училище, център за рехабилитация на слуха и говора, логопедически кабинет и самостоятелна помощна паралелка, трудово-възпитателно, оздравително, санаторно и болнично училище, в училище-интернат за трудновъзпитаеми ученици и други интернати, в домовете за деца и юноши за предучилищна възраст;
3. учител с висше или с полувисше образование по инженерно-техническа, икономическа, медицинска и селскостопанска дисциплина, както и учител по начално военно обучение.
Чл. 6. Отдел "Народна просвета" към общински (районен) народен съвет е страна по трудовото правоотношение, когато трудовият договор се сключва със:
1. учител, методист-възпитател или музикален ръководител в детска градина или в обединено детско заведение;
2. учител по общообразователен предмет или възпитател в единно средно политехническо училище (ЕСПУ), средно професионално техническо училище (СПТУ) или техникум.
Чл. 7. Директорът на учебното, учебно-възпитателното заведение и на извънучилищното учреждение е страна по трудовото правоотношение, когато трудовият договор се сключва за заместване на учител, който отсъствува от работа на основание чл. 68, т. 3 от Кодекса на труда (КТ).
Глава трета.
УСЛОВИЯ ЗА ЗАЕМАНЕ НА УЧИТЕЛСКА ИЛИ РЪКОВОДНА ПЕДАГОГИЧЕСКА ДЛЪЖНОСТ
Чл. 8. Трудово правоотношение за заемане на учителска или ръководна педагогическа длъжност в училище, учебно-възпитателно заведение и извънучилищно учреждение може да възниква с лице, което:
1. има определеното в Единната щатна таблица (ЕЩТ) образование за съответната длъжност и необходимата професионална квалификация;
2. притежава необходимите морално-политически и организаторски качества;
3. проявява висока обществено-политическа активност.
Чл. 9. Не може да възниква трудово правоотношение за заемане на учителска или ръководна педагогическа длъжност с лице:
1. осъждано като пълнолетно за умишлено престъпление от общ характер освен ако е реабилитирано или амнистирано;
2. лишено от правото да заема учителска длъжност или да упражнява учителска професия на основание чл. 37, ал. 1, т. 6 и 7 от Наказателния кодекс освен ако е изтекъл срокът за лишаване от такова право;
3. извършило противообществени прояви, несъвместими с морала на социалистическото общество, като кражби, аморални деяния, употреба на наркотични средства, алкохолизъм, нанасяне на побои и др., установени с влязъл в сила акт на съответен орган, ако не са изтекли 3 г. от извършването на деянието;
4. страдащо от някое от заболяванията:
а) некомпенсирани повреди на опорно-двигателния апарат;
б) пълна или практическа слепота на едното око за специалностите химия, физика и инженерно-техническите дисциплини;
в) прогресиращо и високо късогледство, довело до намаляване на зрението на по-доброто око под 0,5 с поносима корекция;
г) разстройство в цветоусещането (анопия и аномалия тип А и Б) с изключение на специалностите по езиците, история и математика;
д) намаление на слуха на двете уши, което не може да се коригира с лечение или слухов апарат;
е) тежки дефекти на говора: заекване, афония, алалия и ефазия, дизартрия, ринолалия;
ж) епилепсия;
з) шизофрения.
Глава четвърта.
ВЪЗНИКВАНЕ НА ТРУДОВОТО ПРАВООТНОШЕНИЕ
Раздел I.
Обявяване на свободните места
Чл. 10. Всяка година до 5 май председателят на изпълнителния комитет на окръжния народен съвет (ИК на ОНС), Столичния народен съвет (СНС), на изпълнителния комитет на общинския народен съвет (ОБНС), районния народен съвет (РНС) назначава комисия по подреждането на учителските кадри за сключване на трудови договори в състав: началник на управление (отдел) "Народна просвета" при ОНС (СНС) или ОБНС (РНС), главен специалист или училищен инспектор по организационно-педагогическите въпроси, представител на окръжния съюзен съвет на Съюза на българските учители (ОСС на СБУ), на основната организация на СБУ, народен съветник, представител на окръжния комитет на Димитровския комунистически младежки съюз (ОК на ДКМС), на общинския комитет на ДКМС (ОбК на ДКМС), инспектори (учители и методисти) по съответните специалности и директори на учебно-възпитателни заведения.
Чл. 11. (1) Комисиите по чл. 10 изпълняват следните задачи:
1. уточняват бройките за щатните учителски и възпитателски длъжности за всяко учебно и учебно-възпитателно заведение;
2. определят местата в учебните заведения по специалности (група специалности), които се съкращават;
3. установяват учителите и възпитателите, които са придобили или ще придобият право за пенсиониране до 31 август същата година;
4. определят местата за трудоустроени учители;
5. предлагат вътрешни размествания със съгласието на страните по трудовото правоотношение;
6. уточняват свободните учителски места до 15 юни;
7. определят конкретните работни места за млади специалисти, сключили предварително договор за работа след завършване на обучението, и предлагат настаняване на работа на млади специалисти, несключили такъв договор;
8. подреждат кандидатите за учители и възпитатели.
(2) Комисията за подреждане на учителските кадри работи целогодишно по план, одобрен от председателя на ИК на ОБНС (РНС), съгласно сроковете, определени от МНП.
Чл. 12. Председателите на окръжните съвети за духовно развитие (Столичния съвет за духовно развитие) назначават координационна комисия, която ръководи, координира и контролира дейността на общинските (районните) комисии по подреждането на учителските кадри.
Чл. 13. (1) Свободните места за учители и възпитатели се обявяват по степени и видове училища, специалности или група специалности.
(2) Обявяват се като свободни новооткритите места за учители и възпитатели, както и местата, които се освобождават поради пенсиониране, на заетите със срочен трудов договор и на всички други напуснали или освободени по различни причини.
(3) Свободно е учителското място, за което преподавателските часове по съответната специалност са не по-малко от половин норма плюс 1 час, а за преподавателите в детските (музикални, езикови, хореографски и за изобразително изкуство) школи - 19 преподавателски часа седмично.
(4) Когато в IV - VII клас на едно училище свободното място е с часове по няколко учебни предмета, то се обявява като свободно, ако на всички учители в училището е осигурена пълна норма преподавателски часове и останалите часове са половината плюс 1 по съответен предмет или група предмети.
(5) Свободните учителски места в I-III клас се обявяват, като се посочват и предметите изобразително изкуство, пеене и музика, физическо възпитание и руски език.
(6) Свободните учителски места се обявяват на видно място в съответните учебно-възпитателни заведения, във всички общински (районни) народни съвети на окръга и в окръжния (Столичния) народен съвет 15 дни предварително и 3 дни след всеки етап на подреждането на кандидатите за учители и възпитатели.
Чл. 14. Подреждането на кандидатите за учители и възпитатели от окръжните (общинските) комисии се извършва в два етапа: първият е до 10 юли, вторият - до 10 август.
Раздел II.
Подреждане на кандидатите за учителски места
Чл. 15. (1) Трудови договори за заемане на учителска длъжност в предучилищните детски заведения се сключват с лица, завършили съответното образование, при следния ред:
1. с висше образование по специалността предучилищна педагогика или педагогика, а в предучилищните детски заведения с възпитателна работа на руски език - с висше образование по специалността предучилищна педагогика със специализация по руски език;
2. с институтско (полувисше) образование по специалността предучилищна педагогика, а за предучилищните детски заведения с възпитателна работа на руски език - с институтско образование по специалността предучилищна педагогика с профил руски език;
3. със средно педагогическо образование с профил детски учители;
4. със завършено семестриално, но без държавен изпит по специалностите предучилищна педагогика и педагогика във висше учебно заведение или специалността предучилищна педагогика в институт за подготовка на учители;
5. с друга педагогическа или университетска специалност, придобита във висше учебно заведение, или друга специалност, придобита в институт за подготовка на учители;
6. средно политехническо образование със специалност помощник-възпитател в детска градина;
7. средно политехническо образование с други специалности.
(2) С лицата по т. 1, 2 и 3 се сключва трудов договор за неопределено време, а с лицата по т. 4, 5, 6 и 7 се сключва срочен трудов договор със срок до 1 година по чл. 68, т. 1 КТ и се считат за нередовни учители по ЕЩТ.
(3) Трудови договори за заемане на длъжността методист по плуване в предучилищните детски заведения се сключват с лица, завършили висше образование по специалността физическо възпитание със специализация по плуване, или с правоспособни детски учители, завършили квалификационен курс за инструктори по плуване.
Чл. 16. (1) Трудови договори за заемане на длъжността музикален ръководител в предучилищните детски заведения се сключват с лица, завършили съответното образование, при следния ред:
1. висше образование по специалността музикална педагогика;
2. висше музикално образование с педагогическа правоспособност;
3. висше образование по специалността предучилищна педагогика със специализация по музика;
4. институтско образование по специалността предучилищна педагогика с профил (специализация) по музика;
5. семестриално, но без държавен изпит висше образование по специалностите музикална педагогика или предучилищна педагогика със специализация по музика или институтско образование по предучилищна педагогика с профил по музика;
6. висше музикално образование, но без педагогическа правоспособност;
7. средно музикално образование;
8. средно образование с изявени музикални способности.
(2) С лицата по т. 1, 2, 3 и 4 се сключва трудов договор за неопределено време, а с лицата по т. 5, 6, 7 и 8 се сключва срочен трудов договор по чл. 68, т. 1 КТ със срок до 1 година и се считат за нередовни учители по ЕЩТ.
Чл. 17. (1) Трудови договори за заемане на учителски места в I-III клас на ЕСПУ се сключват с лица, завършили съответното образование при следния ред:
1. висше образование по специалността начална училищна педагогика или педагогика;
2. институтско образование по специалността начална училищна педагогика;
3. институтско образование по специалността предучилищна педагогика и курса за преквалификация по начална училищна педагогика;
4. средно педагогическо образование с профил начални учители;
5. висше образование по университетските специалности: български език и литература, руска филология и математика или педагогическите специалности: български език и литература и руски език, български език и литература и история, музикална педагогика, педагогика на изобразителното изкуство, физическо възпитание и педагогика на трудово-политехническата подготовка, ако има необходимият брой часове по съответната специалност или група специалности;
6. институтско образование по специалностите български език и руски език, български език и история, математика и физика, педагогика на трудовото обучение и изобразителното изкуство, ако има необходимият брой часове по съответната специалност или група специалности;
7. семестриално, но без държавен изпит висше или институтско образование по специалностите, определени в т. 1, 2, 5 и 6;
8. висше педагогическо и университетско или институтско образование по специалности, непосочени в т. 1, 2, 5 и 6;
9. средно музикално образование - по музика; средно художествено образование - по изобразително изкуство; средно спортно образование - по физическо възпитание;
10. средно политехническо образование.
(2) С лицата по т. 1, 2, 3, 4, 5 и 6 трудов договор се сключва за неопределено време, а с лицата по т. 7, 8, 9 и 10 се сключва срочен трудов договор със срок до 1 година по чл. 68, т. 1 КТ и се считат за нередовни учители по ЕЩТ.
Чл. 18. (1) Трудови договори за заемане на учителски и възпитателски длъжности в IV-VII (VIII) клас на ЕСПУ се сключват с лица, завършили съответното образование, при следния ред:
1. висше образование по съответната университетска (педагогически профил) или педагогическа специалност или група специалности;
2. институтско образование за подготовка на учители IV-VIII клас - по една от специалностите им или по група специалности;
3. семестриално висше или институтско образование, но без държавен изпит по специалностите, посочени в т. 1 и 2;
4. висше образование по друга специалност;
5. институтско образование по друга специалност;
6. средно музикално образование - по музика; средно художествено образование - по изобразително изкуство; средно спортно образование - по физическо възпитание; езиково средно училище - по съответния език.
(2) С лицата по т. 1 и 2 се сключва трудов договор за неопределено време, а с лицата по т. 3, 4, 5 и 6 се сключва срочен трудов договор със срок до 1 година и се считат за нередовни учители по ЕЩТ.
(3) (Нова - ДВ, бр. 91 от 1987 г.) Лицата, завършили висше образование по специалностите от педагогическите направления, както и по специалността начално военно обучение и физическо възпитание, имат право да сключват трудов договор за работа по първата, по втората или по двете им специалности.
Чл. 19. (1) Трудови договори за заемане на учителска длъжност по общообразователните предмети, както и за длъжността възпитател в VIII (IХ-ХII) клас на ЕСПУ, СПТУ и техникумите се сключват с лица, завършили съответното образование, при следния ред:
1. висше образование по съответната университетска (педагогически профил) и педагогическа специалност;
2. висше образование по съответната университетска специалност с непедагогически профил и завършен курс за преквалификация (за придобиване на учителска правоспособност);
3. висше университетско (педагогически профил) или педагогическо образование:
а) с втора или трета специалност стенография - по стенография;
б) с положен държавен изпит за машинопис - по машинопис;
4. висше образование по нови и класически филологии - по втората им специалност - български език и литература;
5. висше образование по педагогика на пионерската и комсомолската дейност - по втората им специалност;
6. семестриално висше образование, но без държавен изпит по специалностите, определени в т. 1, 4 и 5;
7. висше образование по съответната специалност с непедагогически профил;
8. институтско образование за учители IV - VIII клас - по специалността или група специалности;
(2) С лицата по т. 1, 2, 3, 4 и 5 се сключва трудов договор за неопределено време, а с лицата по т. 6, 7 и 8 се сключва срочен трудов договор със срок до 1 година по чл. 68, т. 1 КТ и се считат за нередовни учители по ЕЩТ.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 91 от 1987 г.) Лицата, завършили висше образование по специалностите от педагогическите направления, както и по специалността начално военно обучение и физическо възпитание, имат право да сключват трудов договор за работа по първата, по втората или по двете им специалности.
Чл. 20. Трудови договори за заемане на длъжността учител по обществознание и по общество и личност се сключват с лица, завършили съответното образование, при следния ред:
1. висше образование по специалността философия;
2. висше образование по специалността педагогика или психология с втора специалност философия;
3. висше образование по специалността история с втора специалност философия;
4. Академията за обществени науки и социално управление;
5. висше образование по специалността политическа икономия с учителска правоспособност;
6. военно-политическите академии на Съветския съюз и у нас, политическия факултет на Военната академия "Г. С. Раковски", както и военните академии по специалностите общовойскова и военноморска съгласно чл. 3, буква "и" и чл. 4 от Указ № 613 на Държавния съвет на НРБ за уреждане на някои права на завършилите военноучебни заведения и школи у нас, Съветския съюз и в другите социалистически страни (обн., ДВ, бр. 69 от 1965 г.; доп., бр. 73 от 1971 г.; изм., бр. 47 от 1975 г., бр. 71 от 1976 г., бр. 3 от 1981 г. и бр. 9 от 1983 г.).
Чл. 21. Трудови договори за заемане длъжността учител по етика и право могат да се сключват с лица, завършили съответното образование, при следния ред:
1. висше образование по специалност философия;
2. висше образование по специалност право с учителска правоспособност;
3. висше образование по специалностите педагогика и психология и квалификационен курс по етика и право;
4. висше образование по специалност история с втора специалност философия и квалификационен курс по етика и право;
5. Академията за обществени науки и социално управление;
6. военно-политическите академии в Съветския съюз и у нас, политическия факултет на Военната академия "Г. С. Раковски" и военните академии по специалностите общовойскова и военноморска.
Чл. 22. Трудови договори за заемане длъжността учител по естетическо възпитание и основи на естетиката се сключват с лица, завършили съответното образование, при следния ред:
1. висше образование по специалностите философия, музикална педагогика, педагогика, психология и специалностите по изкуствата с педагогическа правоспособност;
2. висше образование по филологическите специалности и квалификационен курс по естетика;
3. висше образование по история с втора специалност философия;
4. висше образование по специалностите културознание и история на културата, завършено в социалистическите страни, и придобита учителска правоспособност.
Чл. 23. Трудови договори за заемане длъжността учител по психология и логика се сключват с лица, завършили висше образование по специалностите философия, психология или педагогика.
Чл. 24. Трудови договори за заемане на длъжността учител по информатика се сключват с лица, завършили съответното образование, при следния ред:
1. висше образование по специалността математика и информатика или информатика;
2. висше образование по специалността математика или физика и квалификационен курс по информатика;
3. висше образование по инженерни или икономически специалности с учителска правоспособност и квалификационен курс по информатика.
Чл. 25. (1) Трудови договори за заемане на длъжността учител по начално военно обучение се сключват с лица при следния ред:
1. завършили висше образование по специалността начално военно обучение и физическо възпитание;
2. офицери от запаса с висше военно образование, работили като преподаватели във военни учебни заведения;
3. офицери от запаса с висше военно образование;
4. офицери от запаса с висше гражданско образование и учителска правоспособност;
5. офицери от запаса с висше гражданско образование;
6. офицери от запаса с полувисше военно или полувисше гражданско образование и учителска правоспособност;
7. офицери от запаса с полувисше гражданско образование;
8. офицери от запаса със средно образование;
(2) С лицата по т. 1, 2, 3, 4, 5 и 6 се сключва трудов договор за неопределено време, а с тези, посочени в т. 7 и 8, се сключват срочни трудови договори със срок до 1 година по чл. 68, т. 1 КТ и се считат за нередовни учители по ЕЩТ.
(3) При кандидати с различни войскови специалности с предимство се ползуват тези, които са били на строева работа във висши военно-учебни заведения или поделения и са се занимавали с обучението и възпитанието на курсантски или войнишки състав.
(4) При кандидати от една и съща специалност с предимство се ползуват тези, които имат по-голям трудов стаж по специалността, придобит на щатна офицерска длъжност във въоръжените сили на НРБ.
(5) Не може да се сключват трудови договори за учители по начално военно обучение с офицери от запаса, уволнени от армията по дисциплинарен ред, ако наказанието не е отменено.
Чл. 26. (1) Трудови договори за заемане на длъжността учител по трудово-политехническо обучение се сключват с лица, завършили съответното образование, при следния ред:
1. висше образование по специалността педагогика на трудово-политехническата подготовка;
2. висше образование по университетска специалност с втора специалност трудово обучение;
3. институтско образование по специалността педагогика на трудовото обучение и изобразително изкуство;
4. институтско образование за учители IV-VIII клас с избираема специалност трудово обучение;
5. семестриално висше образование, но без държавен изпит по специалността педагогика на трудово-политехническата подготовка или семестриално институтско образование по специалността педагогика на трудовото обучение и изобразително изкуство;
6. средно специално образование;
7. средно политехническо образование със съответната професионална квалификация.
(2) С лицата по т. 1, 2, 3 и 4 се сключва трудов договор за неопределено време, а с тези по т. 5, 6 и 7 се сключва срочен трудов договор за срок до 1 година по чл. 68, т. 1 КТ и се считат за нередовни учители по ЕЩТ.
(3) Трудови договори за неопределено време с учители по трудово-политехническо обучение може да се сключват и с лица, завършили висше инженерно или селскостопанско образование, както и институтско образование за учители по практика, ако по тяхната специалност има определения в чл. 13, ал. 3 брой часове за съответния раздел на трудово-политехническото обучение.
Чл. 27. (1) Трудови договори за заемане на длъжността учител по общотехническите и специалните предмети (теория и практика) в СПТУ, техникумите, ЕСПУ и в междуучилищните центрове по трудово-политехническо и производствено обучение на учениците може да се сключват с лица, завършили съответното образование, при следния ред:
1. по теория:
а) висше образование по специалностите от инженерно-педагогическото професионално направление;
б) висше техническо, технологично, селскостопанско, икономическо, медицинско и друго образование по съответната специалност и учителска правоспособност;
в) висше техническо, технологично, селскостопанско, икономическо, медицинско и друго образование по съответната специалност;
г) семестриално висше образование, но без държавен изпит по специалностите, посочени в букви "а", "б" и "в";
д) институтско образование за учители по практика по съответната специалност;
е) институтско образование по съответната специалност с курс за преквалификация (педагогическа правоспособност);
ж) институтско образование по съответната специалност без учителска правоспособност;
2. по практика:
а) висше образование по специалностите от инженерно-педагогическото професионално направление;
б) висше техническо, технологично, селскостопанско, икономическо, медицинско и друго образование по съответната специалност и учителска правоспособност;
в) висше техническо, технологично, селскостопанско, икономическо, медицинско и друго образование по съответната специалност;
г) институтско образование за учители по практика по съответната специалност;
д) институтско образование по съответната специалност и курс за преквалификация (учителска правоспособност);
е) средно специално образование с учителска правоспособност;
ж) семестриално висше образование, но без държавен изпит по специалностите, определени в букви "а", "б" и "в";
з) институтско образование по съответната специалност без педагогическа правоспособност;
и) средно специално образование по съответната специалност.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 91 от 1987 г.) С лицата по букви "а", "б" и "в" от т. 1 и букви "а", "б", "в", "г", "д" и "е" от т. 2 се сключва трудов договор за неопределено време, а с лицата по букви "г", "д", "е" и "ж" от т. 1 и букви "ж", "з" и "и" от т. 2 се сключва трудов договор със срок до 1 година по чл. 68, т. 1 КТ и се считат за нередовни учители по ЕЩТ.
(3) С лицата, определени в букви "а", "б" и "в" от т. 1, ал. 1, може да се сключва трудов договор за учители по теория и практика.
Чл. 28. Трудови договори с учители, водещи обучение на руски или западен език по други предмети, се сключват с лица, които имат съответното образование и квалификация за преподаване на съответния предмет и владеят чуждия език. Владеенето на езика се установява от комисия, ръководена от хабилитирано лице, което се назначава от началника на управление "Народна просвета" при ОНС (СНС).
Чл. 29. Трудови договори за заемане на длъжността възпитател в домовете за деца и юноши, самостоятелни общежития и пансиони, полуинтернатните групи, общежитията и пансионите към учебните и учебно-възпитателните заведения се сключват по реда, определен за учителските длъжности за съответните видове и степени учебни и учебно-възпитателни заведения.
Чл. 30. Трудови договори за заемане на учителски и възпитателски длъжности в трудововъзпитателните училища се сключват по реда, определен за съответната училищна степен, като се поставя допълнителното изискване кандидатите да имат най-малко 2 години учителски стаж, да не са наказвани дисциплинарно с наказание, което не е заличено по чл. 197 КТ, и да притежават необходимите морално-политически качества за работа с тази категория учащи се.
Чл. 31. Трудови договори за заемане на длъжността педагог или психолог в учебните и учебно-възпитателните заведения се сключват с лица, които имат висше образование по специалността педагогика или психология.
Чл. 32. Трудови договори за заемане на длъжността завеждащ учебна работилница във филиалите и направленията на междуучилищните центрове за трудово-политехническо и производствено обучение на учениците се сключват по реда, определен за учителите по трудово-политехническо обучение.
Чл. 33. (1) Трудови договори за заемане на учителски и възпитателски длъжности в специалните училища, помощните паралелки в ЕСПУ и центровете за рехабилитация на слуха и говора се сключват с лица, завършили съответното образование, при следния ред:
1. за работа в специалните детски градини:
а) висше образование по специалността дефектология със специализация предучилищна олигофренопедагогика (сурдопедагогика, тифлопедагогика, логопедия) - по профила на специализацията;
б) висше образование по специалността предучилищна педагогика и курс за преквалификация (за дефектологическа правоспособност) - по профила на преквалификацията;
в) висше образование по специалността педагогика със специализация дефектология - по профила на специализацията;
г) институтско образование по специалността дефектология - широк профил;
д) институтско образование по специалността предучилищна педагогика и курс за преквалификация (за дефектологическа правоспособност) - по профила на преквалификацията;
е) семестриално висше образование по специалността дефектология със специализация предучилищна специална педагогика, но без държавен изпит; по специалността педагогика със специализация дефектология без държавен изпит;
ж) висше образование по специалността предучилищна педагогика или педагогика без дефектологическа правоспособност;
з) институтско образование по специалността предучилищна педагогика без дефектологическа правоспособност;
и) средно образование;
2. за работа в I - III клас на специалните училища.
а) висше образование по специалността дефектология със специализация начална училищна педагогика - по профила на специализацията;
б) висше образование по специалността педагогика със специализация по дефектология - по профила на специализацията;
в) висше образование по специалността начална училищна педагогика с курс за преквалификация (за дефектологическа правоспособност) - по профила на преквалификацията;
г) институтско образование по специалността дефектология - широк профил;
д) институтско образование по специалността начална училищна педагогика и курс за преквалификация (за дефектологическа правоспособност) - по профила на преквалификацията;
е) семестриално висше образование по специалностите дефектология със съответната специализация или педагогика със специализация по дефектология, но без държавен изпит;
ж) висше образование по специалността начална училищна педагогика или педагогика без дефектологическа правоспособност;
з) институтско образование по специалността начална училищна педагогика без дефектологическа правоспособност;
и) средно образование;
3. за работа в IV-VII клас на специалните училища и IХ-ХII клас на училищата за деца с увреден слух и специализирана вечерна гимназия;
а) висше образование по специалността дефектология със специализация за учебно-възпитателна работа в IV-VII клас на специалните училища - по профила на специализацията;
б) висше университетско или педагогическо образование и курс за преквалификация (за дефектологическа правоспособност) по специалността и профила на преквалификацията;
в) висше образование по специалността педагогика със специализация дефектология - по профила на специализацията;
г) институтско образование за учители IV-VIII клас и курс за преквалификация (за дефектологическа правоспособност) - по специалността (групата специалности) и профила на преквалификацията;
д) семестриално висше образование за специалностите по букви "а" и "в", но без държавен изпит;
е) висше университетско или педагогическо образование без дефектологическа правоспособност - по специалността;
ж) институтско образование за учители IV - VIII клас без дефектологическа правоспособност - по специалността или групата специалности;
з) средно музикално образование - по музика; средно художествено образование - по изобразително изкуство; средно спортно образование - по физическо възпитание.
(2) С лицата по букви "а", "б", "в", "г" и "д" от т. 1 и 2 и по букви "а", "б", "в" и "г" от т. 3 се сключва трудов договор за неопределено време.
(3) С лицата по букви "е", "ж", "з" и "и" от т. 1 и 2 и букви "д", "е", "ж" и "з" от т. 3 се сключва срочен трудов договор със срок до 1 година. С лицата по букви "ж" и "з" от т. 1 и 2 и букви "е" и "ж" от т. 3 срочният трудов договор може да се сключи за срок до 3 години, ако те поемат задължението да завършат курс за преквалификация (за придобиване на дефектологическа правоспособност).
(4) За заемане на длъжността учител по артикулация в I - IV клас на училищата за глухи деца и на длъжността рехабилитатор в центровете за рехабилитация на слуха и говора трудови договори се сключват с лица, завършили съответното образование, при следния ред:
1. висше образование по специалността дефектология със специализация сурдопедагогика или логопедия;
2. висше образование по специалността педагогика със специализация дефектология - профил сурдопедагогика или логопедия;
3. висше образование по специалностите предучилищна педагогика, начална училищна педагогика, български език и литература и курс за преквалификация по сурдопедагогика или логопедия;
4. институтско образование по специалностите предучилищна педагогика, начална училищна педагогика, български език и руски език, български език и избираем западен език и курс за преквалификация по сурдопедагогика или логопедия.
Чл. 34. (1) Трудови договори за директори и зам.-директори на училища, учебно-възпитателни заведения и извънучилищни учреждения се сключват с правоспособни учители с висше образование по профила на учебното заведение, които имат необходимата идейно-политическа, научна, методическа и управленска подготовка и трудов стаж по специалността най-малко 5 години.
(2) Директорът и зам.-директорите трябва да имат различни специалности.
(3) По изключение, при липса на кандидати с висше образование, трудови договори за директори и зам.-директори може да се сключват с лица с институтско образование по профила на учебното заведение и трудов стаж по специалността най-малко 7 години. С тях се сключва срочен трудов договор по чл. 68, т. 1 КТ.
Чл. 35. (1) Комисията по подреждането на учителските кадри по чл. 11 съставя списъци на всички кандидати по учебни заведения, селища и свободни места по специалности и група специалности съобразно изискванията на тази наредба.
(2) В списъците кандидатите за свободни места, които може да се заемат чрез трудов договор от един и същи ред, една и съща точка от чл. 15 до чл. 26 и чл. 33, се подреждат въз основа на комплексната оценка на учебно-възпитателната работа или по успеха от документа за образование и учителска правоспособност.
(3) Успехът от документа за образование (учителска правоспособност) се взема пред вид само за кандидатите с педагогически стаж до 5 години.
Чл. 36. (1) Кандидатите от един и същи ред с еднакъв успех или преценка за учебно-възпитателната им работа се подреждат:
1. придобилите научната степен доктор или кандидат на науките по съответната специалност;
2. носителите на званията "народен" или "заслужил" учител; на педагогическите длъжностни звания "главен" или "старши" учител;
3. придобилите първи или втори клас-квалификация по съответната специалност;
4. работилите на научни или научно-преподавателски длъжности в научноизследователските институти, висшите учебни заведения, институтите за подготовка и повишаване квалификацията на учителите, служителите в Министерството на народната просвета, управленията и отделите "Народна просвета" към народните съвети, организационните работници от Съюза на българските учители и други обществено-политически организации освен в случаите, когато същите са освободени по непригодност или по наказание;
5. съпруги или съпрузи на лица, които преминават на изборна работа в други населени места, и на служители от Министерството на народната отбрана и Министерството на вътрешните работи при случаите на служебно преместване на съпрузите им;
6. местни учители - учителски семейства;
7. учители, родители на три и повече деца; учителки - самотни майки;
8. съпруга (съпруг) на учител в същото населено място;
9. работилите повече от 15 г. в райони с утежнени битови условия, в селищните системи на окръзите, посочени в чл. 88 от Наредбата за допълнителните трудови възнаграждения за неблагоприятни и други специфични условия на труд (ДВ, бр. 9 и 10 от 1987 г.).
(2) При всеки от случаите, посочени в ал. 1, при равни условия с предимство се подреждат кандидатите с по-голям стаж по специалността им.
(3) На младите специалисти, сключили договор по чл. 78 КТ, се запазват местата. При необходимост за тези места се сключва срочен трудов договор с други лица до явяването на младия специалист.
(4) Млади специалисти, с които няма сключени договори, се подреждат на общо основание с другите кандидати.
Раздел III.
Основание за възникване на трудовото правоотношение
Чл. 37. (1) Основанията за възникване на трудовите правоотношения с учителските кадри са: трудов договор, договор за работа след завършване на обучение, конкурс и избор.
(2) Трудовото правоотношение с учителски кадри може да възникне и чрез настаняване на работа от бюрото на труда и социалните въпроси и със съдебно решение.
Чл. 38. По силата на съвместен акт на Министерския съвет и Централния съвет на Българските професионални съюзи длъжностите директор и зам.-директор в учебните и учебно-възпитателните заведения може да се заемат въз основа на избор.
Чл. 39. (1) По решение на основния трудов колектив заемането на учителски и възпитателски длъжности в столицата и големите градове на страната може да става въз основа на конкурс.
(2) Условията и редът за провеждане на конкурса се определят със заповед на председателя на ИК на ОНС (СНС).
Раздел IV.
Трудов договор
Чл. 40. Кандидатът за сключване на трудов договор за длъжностите директор, зам.-директор, учител или възпитател в учебно-възпитателно заведение или извънучилищно учреждение трябва да представи следните документи:
1. молба;
2. автобиография;
3. диплома за завършено образование, което се изисква за длъжността;
4. трудова книжка или удостоверение за трудов стаж;
5. атестационна карта от последното атестиране или характеристика;
6. свидетелство за съдимост;
7. документ за медицински преглед, когато кандидатът постъпва за първи път на работа или е прекъсвал да работи повече от 3 месеца;
8. други документи, които ще имат значение за сключването на трудовия договор.
Чл. 41. Преди сключването на трудовия договор с учител или възпитател се взема мнението на първичния трудов колектив при учебно-възпитателното заведение, в което кандидатът иска да работи. Такова мнение не се взема за трудов договор с бременна жена, за майка с дете до 6-годишна възраст, за трудоустроен по предписание на здравен орган и за млад специалист - учител или възпитател, настанен на работа по установения ред, ако отговаря на законните изисквания за заемане на вакантната длъжност, запазена за млад специалист.
Чл. 42. (1) Трудовият договор се сключва за неопределено време или за определен срок.
(2) Трудовият договор с учители за определен срок по чл. 68, т. 1 КТ се сключва:
1. при сключен трудов договор до 15 октомври, а за трудово-възпитателните училища и след тази дата, продължителността му е до 31 август следващата година;
2. при сключен трудов договор след 15 октомври продължителността му е до приключването на учебните занятия и изпитите за съответната училищна степен и полагаемия се платен отпуск.
Чл. 43. С трудовия договор се определят длъжността, която ще се изпълнява, в кое учебно или възпитателно заведение ще работи кандидатът, както и основното трудово възнаграждение, което ще му се заплаща. С трудовия договор може да се уреждат и други въпроси, свързани с условията на труда, с повишаване на професионалната квалификация и социално-битовото обслужване.
Чл. 44. (1) След подписването на трудовия договор от двете страни един екземпляр от него се връчва срещу подпис на кандидата. Договорът се счита за сключен от връчването му. Кандидатът е длъжен да постъпи на работа в срок от 2 седмици освен ако е бил уговорен друг срок.
(2) Постъпването на кандидата на работа се удостоверява писмено.
Глава пета.
ИЗМЕНЕНИЕ НА ТРУДОВОТО ПРАВООТНОШЕНИЕ
Чл. 45. (1) Председателят на ИК на народния съвет, началникът на управление (отдел) "Народна просвета", директорът, учителите и възпитателите не могат да изменят едностранно съдържанието на трудовото правоотношение освен в случаите и по реда, установен в КТ.
(2) Когато в учебно-възпитателното заведение се извършват вътрешни размествания и на учителя или възпитателя не се променят длъжността и размерът на основната заплата, не се счита, че е нарушено трудовото му правоотношение. Ако се променят учебно-възпитателното заведение или учреждение, населеното място, длъжността или размерът на основната заплата на учителя или възпитателя, счита се, че има изменение на трудовото му правоотношение. То се извършва с писмено съгласие между страните на основание чл. 119 КТ.
Чл. 46. (1) Началникът на управление "Народна просвета" при окръжния (Столичния) народен съвет може при необходимост и при престой да възлага на учителя или възпитателя без негово съгласие да извършва временно друга работа в същото или друго учебно-възпитателно заведение, но в същото населено място или местност за срок до 45 календарни дни през 1 календарна година. Когато се отнася за срочен трудов договор за 1 учебна година, възлагането може да бъде за срок до 45 календарни дни през учебната година. На учителите и възпитателите не може да се възлага неквалифицирана работа.
(2) Когато промяната на мястото или характера на работата е за срок, по-дълъг от 30 календарни дни, тя се извършва само след разрешение от ръководството на първичната организация на СБУ в учебно-възпитателното заведение и като се вземе мнението на първичния трудов колектив.
(3) Когато настъпи природно или обществено бедствие, на учителите и възпитателите може да се възложи работа от друг характер, макар и тя да не съответствува на тяхната квалификация, но в същото населено място или местност.
Чл. 47. Учителите и възпитателите може да бъдат командировани извън мястото на постоянната им работа за не повече от 30 календарни дни без прекъсване. Командироването за по-дълъг срок може да се извърши само с писмено съгласие на учителя или възпитателя.
Чл. 48. Народният съвет може да изпраща учителите и възпитателите на обучение до 3 месеца за повишаване на квалификацията им и извън мястото на постоянната им работа. Изпращането им за срок, по-дълъг от 3 месеца, може да се извършва само с тяхно съгласие.
Глава шеста.
ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ТРУДОВОТО ПРАВООТНОШЕНИЕ
Чл. 49. Прекратяването на трудовото правоотношение с учителските кадри се извършва по реда на глава шестнадесета на КТ.
Чл. 50. (1) Комплексна оценка в случаите по чл. 328, ал. 1, т. 4 КТ се извършва от комисия, назначена от съответния ръководител, с който се сключва трудовият договор.
(2) В състава на комисията за комплексна оценка на работата на учители и възпитатели участвуват: инспекторът по съответната специалност (учителят-методист), председателят на съюзната организация и председателят на творческата комисия при учебното или учебно-възпитателното заведение, ако оценката не се отнася за някои от тях.
(3) В състава на комисията за комплексна оценка за работата на директори и зам.-директори участвуват: организационно-педагогическият инспектор, представител на ОСС на СБУ или основната организация на СБУ, инспекторът-методист или учителят-методист и председателят на съюзната организация в училището.
(4) Комплексната оценка се връчва в писмена форма на заинтересуваното лице, което в 3-дневен срок може да направи възражение пред съответния ръководител, назначил комисията за извършване на комплексна оценка.
(5) Прекратяването на трудовото правоотношение става с писмено предизвестие.
Чл. 51. С лицата, посочени в чл. 9, трудовото правоотношение се прекратява на основание чл. 328, ал. 1, т. 9 КТ, ако осъждането, противообществената проява или друга фактическа невъзможност са настъпили, след като те са заели длъжността. Освободените, които имат намалена трудоспособност, се трудоустрояват с тяхно съгласие на друга подходяща работа съгласно чл. 317, ал. 4 КТ.
Глава седма.
КОНТРОЛ ПО ПРИЛАГАНЕТО НА НАРЕДБАТА
Чл. 52. Контролът по прилагането на тази наредба се осъществява от ръководните кадри и специалистите в Министерството на народната просвета и съответните специализирани органи на народните съвети.
Чл. 53. Сигналите и жалбите по прилагането на тази наредба не може да се решават от органите и лицата, срещу чиито действия са подадени, освен когато те приемат, че са основателни и ги уважават.
Допълнителни разпоредби
§ 1. Учителски кадри по смисъла на наредбата са: директорите, зам.-директорите, учителите, възпитателите, завеждащите учебни работилници, музикални и дружинни ръководители, учители (инструктори) по плуване и инструктори по трудово обучение.
§ 2. Учебно-възпитателни заведения по смисъла на наредбата са: детските градини, обединените детски заведения, домовете за деца и юноши, ученическите общежития и междуучилищните центрове за трудово-политехническо обучение.
§ 3. Извънучилищни учреждения по смисъла на наредбата са: станциите на младите техници и агробиолози, ученическите спортни школи, пионерските домове, спортно-туристическите станции, астрономическите обсерватории и планетариуми, както и домовете за културата и изкуствата за деца и юноши.
§ 4. Директорите, зам.-директорите, учителите и възпитателите в средните училища към Комитета за култура, Министерството на народното здраве, Министерството на народната отбрана и Министерството на вътрешните работи сключват трудови договори с тези ведомства. Възникването, изменението и прекратяването на трудовите правоотношения с учители по общообразователните предмети в тези училища се извършват със съгласието на съответното управление "Народна просвета" при ОНС (СНС).
§ 5. Редовните учителки, съпруги на свръхсрочно военнослужещи, могат да сключват трудови договори за свободни учителски или възпитателски места по реда на тази наредба в населените места, където служат съпрузите им, независимо от жителството си.
§ 6. Права на редовни учители с висше образование имат и лицата:
1. завършили Академията за обществени науки и социално управление (след средното си образование) - по обществознание, политическа икономия, икономика и организация на промишлеността, икономика и организация на селското стопанство съгласно Указ № 562 от 1959 г. за признаването на Висшата партийна школа на ЦК на БКП за висше учебно заведение (Изв., бр. 103 от 1959 г.);
2. завършили военно-политически академии в Съветския съюз и у нас и Политическия факултет на Военната академия "Г. С. Раковски" - по обществознание и политическа икономия съгласно чл. 4 от Указ № 613 от 1975 г. за уреждане някои права на завършилите военно-учебни заведения и школи у нас, Съветския съюз и другите социалистически страни.
§ 7. Завършилите учителска специалност във висшите учебни заведения до учебната 1948/1949 г., включително с диплом за висше образование, но без свидетелства за учителска правоспособност имат права на редовни прогимназиални учители съгласно чл. 48 от Закона за народната просвета.
§ 8. "Учебна година" по смисъла на наредбата означава периода от 1 септември до 31 август на следващата календарна година.
§ 9. Учебните заведения от окръжно и общинско значение се определят със заповед на изпълнителния комитет на съответния окръжен народен съвет (СНС).
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 10. Заварените учителски кадри в училищата и учебно-възпитателните заведения при влизане в сила на тази наредба запазват правата си по трудовите договори, сключени въз основа на Наредба № 8 за назначаване и освобождаване от длъжност на учителските кадри (обн., ДВ, бр. 45 от 1978 г.; изм. и доп., бр. 48 от 1981 г., бр. 60 от 1982 г., бр. 66 от 1983 г.; доп., бр. 52 от 1984 г.; изм., бр. 61 от 1985 г.).
§ 11. Наредбата се издава на основание чл. 37 от Закона за по-тясна връзка на училището с живота и за по-нататъшно развитие на народното образование в Народна република България във връзка с чл. 23 от Указа за народната просвета и отменя Наредба № 8 за назначаване и освобождаване от длъжност на учителските кадри.
§ 12. Указания по прилагането на наредбата се дават от министъра на народната просвета.