НАРЕДБА № 6 ЗА ПРЕВОЗИТЕ С ВЕДОМСТВЕН ТРАНСПОРТ
НАРЕДБА № 6 ЗА ПРЕВОЗИТЕ С ВЕДОМСТВЕН ТРАНСПОРТ
Обн. ДВ. бр.94 от 30 Ноември 1982г., отм. ДВ. бр.98 от 18 Декември 1987г.
Отменена с параграф единствен на Наредбата за отменяне на Наредба № 6 за превозите с ведомствен транспорт - ДВ, бр. 98 от 18 декември 1987 г.
Раздел I.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. (1) Тази наредба определя условията за извършване и заплащане превозите на товари и пътници с моторни превозни средства на нетранспортни стопански организации и поделенията им, учреждения и други организации.
(2) За краткост по-нататък превозите по предходната алинея ще се наричат "ведомствен транспорт", а организациите - "ведомства".
Чл. 2. Ведомствата могат да извършват превози на товари и пътници на други предприятия, учреждения, организации и частни лица само в следните случаи:
1. когато специализираните транспортни организации откажат да извършват превозите или не удовлетворяват изискванията им за бързина и срочност, както и в случаите, когато не могат да изпълнят необходимите специфични изисквания;
2. в населените места, където няма поделения на транспортни стопански организации или автомобилите им за обслужване на населението са недостатъчни.
Чл. 3. Ползуването на ведомствен транспорт в случаите по чл. 2 се разрешава:
1. за превозите на товари на частни лица - от общинските народни съвети със съгласието на съответния автокомбинат;
2. за превозите на товари на предприятия, учреждения и организации само за окръга - от автокомбината със съгласието на съответните общински народни съвети;
3. за превозите на пътници заедно с превоза на работниците и служителите на съответните ведомства или за временно обслужване на автобусни линии за общо ползуване - от Министерството на транспорта по предложение на окръжните народни съвети със съгласието на съответните автокомбинати. По този ред се определят населените места, в които се разрешава използуването на ведомствени автобуси, както и линиите и разписанията за движение на автобусите.
Чл. 4. (1) Разрешенията за ползуване на ведомствени превозни средства в случаите по чл. 3 се издават в писмена форма за определен период от време на текущата година. Предложенията за обслужване на редовни автобусни линии се правят ежегодно в срок до 30 септември на предходната година. Превози на товари на частни лица (товарни таксиметрови услуги) се извършват за всеки отделен случай с разрешение на съответното ведомство по смисъла на чл. 1, ал. 2.
(2) В пътния лист и в сметката (фактурата) за заплащането на превозите задължително се вписват номерът и датата на документа (разрешението) за използуването на ведомствен транспорт, както и кой го е издал. При обслужване с ведомствен транспорт на редовни автобусни линии за общо ползуване това се вписва само в пътния лист.
Чл. 5. Обществен превоз на товари и пътници с ведомствен транспорт се извършва при задължително спазване на изискванията и условията по Устава на автомобилния транспорт за общо ползуване в Народна република България (обн., Изв., бр. 102 от 1954 г.; изм. и доп., бр. 92 от 1958 г., бр. 20 от 1960 г.; ДВ, бр. 50 и 71 от 1977 г. и бр. 94 от 1980 г.), Наредбата за организиране превоза на товарите (обн., ДВ, бр. 65 от 1980 г.; изм. и доп., бр. 94 и 95 от 1980 г. и бр. 19 от 1982 г.), Правилника за организиране на пътническия транспорт за общо ползуване при държавните автомобилни предприятия (Изв., бр. 30 от 1961 г.) и други нормативни актове по транспорта за общо ползуване.
Чл. 6. Събраните суми за извършени превози с ведомствен транспорт се отчитат като приходи на притежателите на превозните средства освен в случаите, посочени в раздел IV.
Чл. 7. (1) Превозите с ведомствен транспорт се извършват с превозните документи, установени за транспорта за общо ползуване със съвместна заповед № ХVI-657/459 от 12 декември 1963 г. на Министерството на финансите и Комитета по единна система за социална информация при Министерския съвет (необнародвана) и Наредба за работа с ценни образци и отчитане приходите на държавния автомобилен транспорт за общо ползуване, утвърдена от Министерството на транспорта през 1972 г. (необнародвана).
(2) Превозните документи по ал. 1 при превози на товари с ведомствен транспорт за нуждите на други предприятия, учреждения и организации са пътният лист и товарителницата, а за населението - пътният лист и сметка ТА-2. При превози с жива сила документът е заявката-наряд за работа обр. 3.
(3) Поделенията на ведомствения транспорт се снабдяват с превозни документи на транспорта за общо ползуване, посочени в ал. 2, от автокомбинатите срещу заплащането им като образци. Превозните документи се получават, съхраняват и разходват като ценни образци.
Чл. 8. Не се разрешава:
1. използуването на ведомствен транспорт за непроизводствени и неслужебни цели, като екскурзии, спортни прояви, тържества, събори, панаири и др., съгласно чл. 6, ал. 6 от Постановление № 58 на Министерския съвет от 1978 г. за строг режим на икономии на течни горива и електроенергия (ДВ, бр. 4 от 1979 г.);
2. използуването на служебни и специални леки автомобили за неслужебни, непроизводствени и лични нужди съгласно чл. 9, ал. 3 от Постановление № 76 на Министерския съвет от 1980 г. за въвеждане на по-добър ред при снабдяването с леки автомобили за служебни и специални нужди и тяхното целесъобразно използуване (ДВ, бр. 10 от 1981 г.).
Раздел II.
ПРЕВОЗ НА ТОВАРИ
Чл. 9. (1) За извършваните превози на товари от ведомствения транспорт с моторни превозни средства за нуждите на други предприятия, учреждения и организации срещу заплащане задължително се спазват условията и се заплащат цените по действуващата тарифа за превоз на товари по автомобилния транспорт, утвърдена от Главното управление по цените при Министерството на финансите (необнародвана). В тези случаи не се прилагат цените и условията за товарни таксиметрови превози.
(2) Превозите на товари, извършвани с моторни превозни средства на ведомствата, за нуждите на частни лица, включително и за нуждите на работниците и служителите на същото ведомство, се заплащат по цените и се спазват условията за таксиметровите превози.
(3) Превозите на товари с жива сила се заплащат по цените и се спазват условията на действуващата тарифа за превоз на товари с жива сила, утвърдена от Министерството на транспорта (необнародвана).
(4) Комплексните транспортни услуги при доставка на товари, извършвани от ведомствата, се заплащат по действуващия ценоразпис за тези услуги, утвърден от Министерството на транспорта (необнародван).
Раздел III.
ПРЕВОЗ НА ПЪТНИЦИ
Чл. 10. Превозът на работници и служители във връзка с изпълнение на производствени и служебни задачи с ведомствени автобуси, микробуси (автобуси с до 15 регистрирани места включително) и товарни автомобили се извършва с абонаментни карти обр. 5, а с леки автомобили за служебни и специални нужди - с вписване в пътния лист целта на пътуването и броя на пътуващите.
Чл. 11. (1) Ведомствата, които извършват превоз на работниците и служителите си със собствени автобуси, могат да поемат до 90 на сто от цените на абонаментните карти от местоживеенето до местоработата им и обратно по условията на Наредбата за заплащане превозните разноски на работниците и служителите (обн., ДВ, бр. 99 от 1974 г.; изм. и доп., бр. 50 от 1977 г.).
(2) Цените на абонаментните карти се определят в зависимост от превозното разстояние по таблица № 4 към действуващата тарифа за превоз на пътници, багажни и колетни пратки по железопътния, автомобилния, водния и въздушния транспорт във вътрешно съобщение, утвърдена от Главното управление по цените при Министерството на финансите и от Министерството на транспорта (необнародвана).
(3) В случаите, когато превозното разстояние се променя в зависимост от обекта, на който се работи през течение на месеца, цената на абонаментната карта се определя на база средното аритметично превозно разстояние между местоживеенето на работника или служителя и различните обекти, на които те работят.
Чл. 12. (1) Еднократните пътувания на граждани с ведомствени автобуси, с които се извършват превози на работници и служители, както и при обслужване с ведомствени автобуси на редовни автобусни линии за общо ползуване се извършват с листови билети по цените на таблица № 3, а многократните - срещу абонаментни карти обр. 5 по цените на таблица № 4 към действуващата тарифа за превоз на пътници, багажни и колетни пратки по железопътния, автомобилния, водния и въздушния транспорт във вътрешно съобщение.
(2) Ведомствата закупуват листовите билети и абонаментните карти обр. 5 от съответните автокомбинати по номиналната им стойност като образци и ги продават на пътниците по реда, установен за автомобилния транспорт за общо ползуване (чрез шофьора или определени пунктове).
(3) Автокомбинатите задължително поставят печат "Ведомствен" върху закупените от ведомствата листови билети и абонаментни карти.
(4) Листовите билети и абонаментните карти обр. 5, закупени от ведомствата, не важат за пътуване с автобусите на поделенията на СО "Автомобилен транспорт" и СД "Градски транспорт" при Столичния народен съвет.
Чл. 13. При ползуване на ведомствени автобуси не по предназначение и в противоречие на тази наредба се постъпва по следния начин:
1. на служебните лица, разрешили превозите, се налагат глоби съгласно чл. 32 от Закона за административните нарушения и наказания (обн., ДВ, бр. 92 от 1969 г.; изм., бр. 39 от 1978 г.) и в съответствие с чл. 23, ал. 2, точки 1 и 4 от Постановление № 28 на Министерския съвет за намаляване разходите на течни горива в обществения и ведомствения транспорт (ДВ, бр. 55 от 1979 г.);
2. превозите се заплащат от пътуващите по цените и условията на действуващата тарифа за превоз на пътници, багажни и колетни пратки по железопътния, автомобилния, водния и въздушния транспорт във вътрешно съобщение.
Чл. 14. При нарушения на правилата за културата на обслужването се постъпва в съответствие с чл. 263 от Правилника за икономическия механизъм (обн., ДВ, бр. 9-12 от 1982 г.; изм. и доп., бр. 30 от 1982 г.).
Раздел IV.
РАЗЧИТАНЕ С БЮДЖЕТА И С ДЪРЖАВНИЯ ЗАСТРАХОВАТЕЛЕН ИНСТИТУТ (ДЗИ)
Чл. 15. Ведомствата на стопанска сметка:
1. внасят в бюджета 35 на сто данък върху оборота за приходите, получени от превоз на пътници, съгласно чл. 1, т. 11, буква "г" от Тарифа "Б" за размера на данъка върху оборота от извършени работи и услуги и освобождаване от данък (ДВ, бр. 83 от 1974 г.) по Закона за данък върху оборота. Данъкът се внася в сроковете, определени с чл. 13-17 от Правилника за прилагане Закона за данък върху оборота (ДВ, бр. 62 от 1979 г.);
2. не внасят данък върху оборота за превозите на работници и служители с абонаментни карти на основание чл. 4, т. 29 от Тарифа "Б" за размера на данъка върху оборота за извършени работи и услуги и освобождаване от данък по Закона за данък върху оборота;
3. внасят в ДЗИ като задължителна застраховка 2 на сто от приходите за превоз на пътници по цените на таблици № 3 и 4 от действуващата тарифа за превоз на пътници, багажни и колетни пратки по железопътния, автомобилния, водния и въздушния транспорт във вътрешно съобщение, съответно от цените по действуващата тарифа за превоз на пътници с таксиметрови автомобили (необнародвана). Безплатните абонаментни карти се остойностяват по цените на таблица № 4 и върху тази сума се внася застраховката в ДЗИ.
Чл. 16. Ведомствата на бюджетна издръжка отнасят реализираните приходи от превоз на товари и пътници в приходната част на бюджетите си по § 41 "Разни приходи" без задължителната застраховка по 2 на сто, която внасят в ДЗИ.
Чл. 17. (1) Ведомствата независимо от начина на издръжката им внасят в приход на републиканския бюджет по § 41 "Разни приходи" цялата сума на приходите, реализирани в нарушение на чл. 8, т. 1 и 2 от тази наредба и чл. 9, ал. 2 и 3 от Постановление № 76 на Министерския съвет от 1980 г. за въвеждане на по-добър ред при снабдяването с леки автомобили за служебни и специални нужди и тяхното целесъобразно използуване.
(2) Наложените глоби по чл. 13, ал. 1 от наредбата се внасят в републиканския бюджет по § 39 "Глоби, лихви и конфискации".
Допълнителни разпоредби
§ 1. Контролът по прилагането на наредбата се възлага на контролните органи към Министерството на транспорта, Министерството на финансите и окръжните народни съвети.
Заключителни разпоредби
§ 2. Наредбата се издава на основание чл. 10, т. 6 от приложението към чл. 1, ал. 2 от Постановление № 53 на Министерския съвет от 31 декември 1981 г. за усъвършенствуване на икономическия механизъм през осмата петилетка (обн., ДВ, бр. 8 от 1982 г.; изм. и доп., бр. 30 от 1982 г.) във връзка с чл. 2, т. 12, буква "ж" от Постановление № 22 на Централния комитет на Българската комунистическа партия и Министерския съвет от 10 май 1982 г. (ДВ, бр. 42 от 1982 г.).
§ 3. Клоновете на БНБ да не допускат плащания по други документи освен по прилаганите документи от автомобилния транспорт за общо ползуване, посочени в тази наредба.
§ 4. Разяснения по прилагането на раздели I, II и III от тази наредба се дават от Министерството на транспорта, а по раздел IV - от Министерството на финансите.
§ 5. Тази наредба отменя окръжни № IV-27 и № 579 на Министерството на финансите и Министерството на транспорта (ДВ, бр. 73 от 1966 г.) и окръжни № Р-644 и № VI-773 на същите министерства (ДВ, бр. 62 от 1070 г.) и влиза в сила от 1 януари 1983 г.