Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 42 от 2.VI

НАРЕДБА № 6 ЗА ВОДЕНЕТО НА РЕГИСТЪРА ЗА ЮРИДИЧЕСКИТЕ ЛИЦА

 

НАРЕДБА № 6 ЗА ВОДЕНЕТО НА РЕГИСТЪРА ЗА ЮРИДИЧЕСКИТЕ ЛИЦА

ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА ПРАВОСЪДИЕТО

Обн. ДВ. бр.82 от 23 Октомври 1987г., отм. ДВ. бр.42 от 2 Юни 1989г.

Отменена с § 3 от заключителните разпоредби на Наредба № 9 за водене и съхраняване на регистрите за вписванията - ДВ, бр. 42 от 2 юни 1989 г.


Чл. 1. Регистърът за юридическите лица се води от районния съд, в района на който е седалището им, а за София - от Благоевския районен съд.


Чл. 2. (1) Всеки съд води два регистъра:

1. регистър за кооперативните организации (кооперативен регистър), в който се вписват кооперациите и техните клонове, кооперативните съюзи, кооперативните предприятия, междукооперативните предприятия и жилищностроителните кооперации;

2. регистър за сдруженията, в който се вписват сдруженията с нестопанска и стопанска цел, фондациите, търговските банки и другите видове юридически лица, за които се предвижда вписване в регистъра на съда.

(2) Регистрите се водят в томове, страниците на които се номерират. На горната корица на всеки том се отбелязват видът на регистъра и номерът на тома, а след неговото прошнуроване на последната страница се записва общият брой на страниците и се прави заверка от председателя на районния съд.


Чл. 3. В кооперативния регистър се вписват:

1. поредният номер на вписването;

2. номерът и датата на решението, с което е постановено вписването;

3. наименованието, седалището (адресът) и видът на юридическото лице;

4. предметът на дейност;

5. образуването, преустройството и прекратяването на клоновете на кооперацията;

6. трите имена и адресите на членовете на изпълнителния комитет, на управителния съвет и на контролния съвет; начинът на представляване и органите и лицата, които представляват юридическото лице; трите имена и адресите на ликвидаторите;

7. други обстоятелства извън посочените, за които закон, указ или акт на Министерския съвет предвижда вписване;

8. забележки по вписани обстоятелства.


Чл. 4. В регистъра на сдруженията се вписват:

1. поредният номер на вписването;

2. номерът и датата на решението, с което е постановено вписването;

3. наименованието, седалището и видът на юридическото лице;

4. предметът на дейност, съответно целта на сдруженията с нестопанска цел и на фондациите;

5. имуществото, съответно средствата, основният фонд, уставният фонд и броят на акциите;

6. начинът на представляване, трите имена и адресите на лицата, които представляват юридическото лице, и на ликвидаторите;

7. други обстоятелства извън посочените, за които закон, указ или акт на Министерския съвет предвижда вписване;

8. забележки по вписани обстоятелства.


Чл. 5. След като под известно наименование е вписано едно юридическо лице, не може да се вписва друго юридическо лице от същия вид и със същото наименование и същото седалище, макар да има различна цел или друг предмет на дейност.


Чл. 6. (1) Вписването в регистъра за юридическите лица се извършва въз основа на решение, постановено от районния съд.

(2) В диспозитива на решението трябва да се съдържат обстоятелствата, които подлежат на вписване.


Чл. 7. (1) Вписването в регистъра се извършва от определено от председателя на районния съд длъжностно лице.

(2) Длъжностното лице по ал. 1 има следните задължения:

1. вписва обстоятелството, посочено в решението на съда, най-късно в първия работен ден след неговото постановяване;

2. заличава извършените вписвания на обстоятелствата, за които с влязло в сила решение е установено, че не съществуват или са нищожни;

3. нанася поправки в регистъра;

4. дава справки и издава документи за вписаните в регистъра обстоятелства;

5. в срока по т. 1 съставя обявление и писмо до редакцията на Държавен вестник за обнародване на вписването, когато това е предвидено в закон, указ или акт на Министерския съвет;

6. следи служебно за обнародване на вписванията в Държавен вестник и отбелязва незабавно в графа "Забележка" броя, датата и годината на обнародването;

7. води регистрите, книгата за закритите заседания и азбучния указател, комплектува и съхранява делата на юридическите лица точно, чисто и прегледно съгласно наредбата.


Чл. 8. Длъжностното лице след всяко вписване поставя дата и с подписа си удостоверява, че е извършило вписването незабавно след постановяване на решението.


Чл. 9. (1) За всяко юридическо лице се отделя в регистъра партида от пет двойни страници, като на всяка страница се написва наименованието на юридическото лице.

(2) Когато определените за юридическото лице страници се изпълнят, в същия или в друг том се отделят нови пет двойни страници, на които вписванията се продължават. В графа "Забележка" на последната изписана страница се записва "продължение" и се отбелязват номерата на тома и на отделните нови страници за същото юридическо лице, а при номера на първия нов лист се записва "продължение от том № ..., страница № ...".


Чл. 10. (1) При вписване на юридическо лице в графа първа се отбелязва поредният номер по регистъра. Всяко следващо вписване относно същото юридическо лице се отбелязва с дроб с числител - номера, под който е вписано в регистъра юридическото лице, и със знаменател - поредния номер на извършеното вписване.

(2) Вписванията, включително поправянето и допълването на вече вписани обстоятелства, се отделят едно от друго с хоризонтална линия, която пресича всичките графи.


Чл. 11. При заличаване на вписване въз основа на влязло в сила решение по чл. 497 от Гражданския процесуален кодекс в графа "Забележка" се отбелязва, че обстоятелството е заличено, като се посочват номерът и датата на решението. Новите обстоятелства се вписват, като се спазва чл. 10.


Чл. 12. (1) В регистъра не се допускат изтривания и зачертавания.

(2) Грешки, допуснати при вписването, се поправят въз основа на решение на съда и се отбелязват по реда на чл. 11, като в графа "Забележка" на поправеното вписване се отбелязват поправката и нейният пореден номер в регистъра, а в случаите по чл. 9, ал. 2 - и номерата на тома и страницата, където е продължението.


Чл. 13. (1) При разделяне и сливане на юридически лица в графа "Забележка" от партидите на прекратените юридически лица се отбелязват регистърът, номерът на тома и страницата и поредните номера, под които са вписани новообразуваните юридически лица. Тези данни за прекратените юридически лица се вписват в същата графа на регистъра, в който са вписани новообразуваните юридически лица.

(2) При вливане на юридическо лице в графа "Забележка" на партидата на прекратеното юридическо лице се отбелязват данните, посочени в ал. 1 за юридическото лице, което поема тази дейност. В същата графа в партидата на поелото дейността юридическо лице се отбелязват данни за прекратеното юридическо лице. При отделяне посочените отбелязвания се извършват в графа "Забележка" от партидата на новообразуваното юридическо лице и на това, от което то е обособено.


Чл. 14. (1) За всяко вписано юридическо лице се образува дело, към което се прилагат всички искания за вписване, представените книжа (устав, решение на събрание, на ръководен орган, договор и др.) и решенията на съда за вписванията.

(2) Делото носи поредния номер, под който е вписано юридическото лице.


Чл. 15. За вписаните юридически лица се води азбучен указател, в който срещу наименованието на всяко юридическо лице се отбелязват видът на регистъра, номерът на тома, страницата и поредният номер, под който е вписано юридическото лице.


Чл. 16. Регистрите за юридическите лица, делата и азбучният указател не може да се изнасят вън от съда и се съхраняват от длъжностното лице, което извършва вписванията.


Чл. 17. (1) Регистрите за юридическите лица са общодостъпни. Те може да бъдат преглеждани в установените за това часове в присъствие на длъжностно лице. Всеки може да иска справка или издаване на документ за вписаните в регистъра обстоятелства.

(2) Документ може да се издаде за вписванията в регистрите, които са в сила. За заличените и поправените по реда на чл. 11 и чл. 12 вписвания в документа се посочва, че не са в сила, и времето, през което те са били в сила.

(3) Издадените документи се проверяват и се подписват от председателя на районния съд или от определен от него съдия и се подпечатват с печата на съда.


Чл. 18. Когато за вписано обстоятелство се предвижда обнародване в Държавен вестник, длъжностното лице след вписването съставя обявление за обнародването и придружително писмо, което се подписва от председателя на районния съд или от определен от него съдия и се подпечатва с печата на съда.


Чл. 19. Председателят на районния съд или определен от него съдия извършва веднъж в годината ревизия на цялостната дейност на районния съд във връзка с регистрирането на юридическите лица.


Допълнителни разпоредби

§ 1. Доколкото в тази наредба няма особени правила за работата по регистрирането на юридическите лица, прилагат се съответно разпоредбите на Правилника за организацията и работата на районните, окръжните и военните съдилища (обн., ДВ, бр. 89 от 1977 г.; изм., бр. 62 от 1979 г.; изм. и доп., бр. 2 от 1984 г. и бр. 56 от 1985 г.).


Преходни разпоредби

§ 2. След влизане в сила на наредбата извършването на вписванията се продължава в наличните регистърни книги до тяхното свършване, като обстоятелствата по чл. 3, т. 5 и 7 и по чл. 4, т. 5 и 7 се вписват в графа осма.


Заключителни разпоредби

§ 3. Наредбата се издава на основание чл. 499 от Гражданския процесуален кодекс.


Промени настройката на бисквитките