НАРЕДБА № 4 ЗА УСТАНОВЯВАНЕ И ВНАСЯНЕ НА СРЕДСТВАТА ОТ ТРУДОВИ ДНИ
НАРЕДБА № 4 ЗА УСТАНОВЯВАНЕ И ВНАСЯНЕ НА СРЕДСТВАТА ОТ ТРУДОВИ ДНИ
Обн. ДВ. бр.33 от 26 Април 1985г., отм. ДВ. бр.10 от 4 Февруари 1992г.
Отменена с § 1, т. 3 от Наредбата за отменяне на наредби и инструкции на Министерство на финансите и Българска народна банка - ДВ, бр. 10 от 4 февруари 1992 г.
Раздел I.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. Тази наредба определя реда и начина за установяване, набиране и разходване на средствата, добити от проведени масови трудови дни от трудещите се в цялата страна или в отделни окръзи.
Чл. 2. (1) Национални масови трудови дни се провеждат за цялата страна по решение на централните обществено-политически и държавни органи, а масови трудови дни от местно значение на територията на съответните окръжни народни съвети - по решение на окръжните обществено-политически и държавни органи.
(2) Трудовите дни от местно значение не могат да бъдат повече от два в годината.
Раздел II.
ПРОВЕЖДАНЕ НА ТРУДОВИТЕ ДНИ
Чл. 3. (1) Националните трудови дни и тези от местно значение се провеждат от всички трудещи се в страната или отделни окръзи, както следва:
1. на постоянните им работни места в предприятията, АПК и др. - от работниците и от съответните инженерно-технически кадри, служителите и др. в тях, непосредствено свързани с производствения процес;
2. на обекти в материалното производство извън работните им места:
а) от ръководните и инженерно-техническите кадри, служителите и другия персонал в предприятията и стопанските организации, АПК и др., които не са непосредствено свързани с производствения процес и не провеждат трудовия ден по реда на т. 1;
б) от ръководните и инженерно-техническите кадри, служителите и другия персонал в предприятията и стопанските организации, които са на непрекъснат производствен процес и не са на работа в деня на провеждането на трудовия ден;
в) от ръководителите, служителите и обслужващия персонал в бюджетните учреждения и заведения (министерства, други ведомства, народни съвети, учебни и здравни заведения и др.);
г) от ръководителите, работниците и служителите в обществените и политическите организации и др., непосочени в букви "а", "б" и "в";
д) от пенсионерите, домакините и др., организирани от обществено-политическите организации.
(2) Въпросите по организацията и контрола за провеждането на трудовите дни се уреждат от съответните обществено-политически организации.
Раздел III.
УСТАНОВЯВАНЕ НА СРЕДСТВАТА
Чл. 4. (1) Набирането на средствата от проведените трудови дни за изграждането на обекти, предварително определени с решение на органите по чл. 2, ал. 1, се извършва от равностойността на вложения труд през трудовия ден.
(2) При организирането на трудов ден в чест на годишнината от рождението на В. И. Ленин предприятията и стопанските организации без предприятия само на територията на гр. София набират средства за целите по ал. 1 и от начисленията за Държавното обществено осигуряване върху равностойността на положения труд и припадащата се част от балансовата печалба за трудовия ден. За положени други трудови дни тези предприятия и стопански организации правят вноски само за вложения труд по реда на ал. 1.
Чл. 5. (1) Възнаграждението за труда през трудовите дни на работниците, инженерно-техническите кадри, служителите и др., когато те са положени на постоянните им работни места по чл. 3, ал. 1, т. 1, се отчита по общоустановения ред, включително с всички доплащания по Кодекса на труда и др. Сумата се начислява по ведомостите за заплати за съответния месец, през който е проведен трудовия ден, в отделна графа "Трудов ден - ........." (посочва се датата и в чест на какво се провежда), както следва:
1. за работниците по сделната форма на заплащане - полагащата се част за един ден, установена въз основа на изработката и доплащанията за месеца (включително и тази през трудовия ден), разделена на броя на отработените дни (включително и трудовия ден);
2. за останалите работници, административно-управленски и друг персонал - полагащата се част за един ден, установена на база основната (тарифната или щатната) месечна заплата и доплащанията за месеца, съответно разделена на броя на работните дни през месеца (без трудовия ден). По същия начин се постъпва и когато някои работници, ръководни и инженерно-технически кадри, служители и др. от тази група са отработили непълен работен месец.
(2) Сумата, установена по реда на ал. 1, посочена в отделна графа на ведомостите за заплати, се прибавя към редовно начисленото трудово възнаграждение или заплата по общоустановения ред в останалите графи на ведомостите за редовно отработените дни през месеца (без трудовия ден).
(3) Сумата за труда през трудовия ден се посочва във ведомостите за заплати и като удръжка в отделна графа за удръжките.
Чл. 6. Заработката през трудовия ден от работниците, ръководните и инженерно-техническите кадри, служителите и др., които са работили на обекти в материалното производство извън постоянните им работни места (чл. 3, ал. 1, т. 2), се изчислява от предприятията и стопанските организации, при които е работено, за фактически извършената работа по установения начин на заплащане в отделни ведомости и се внася от тях по надлежния ред.
Чл. 7. (1) За работниците, административно-управленския и другия персонал в предприятията и стопанските организации, които са на непрекъснат производствен процес и са били на работа през деня, в който се провежда трудовият ден, начисления и вноски във връзка с трудовия ден не се правят.
(2) Начисления за трудовия ден не се правят и за работниците, ръководните и инженерно-техническите кадри, служителите и др., които са отсъствували поради отпуск по болест, платен и неплатен отпуск, командировка в страната или в чужбина и други причини, съгласувани с обществено-политическите организации, поради което не са участвували в провеждането на трудовия ден.
Чл. 8. (1) Сумите, установени по реда на чл. 5 и 6 за трудовите дни, се отчитат като фонд "Работна заплата". Върху тях не се начислява данък върху общия доход, а само начисления за Държавното обществено осигуряване.
(2) С разликата на отчетените суми като фонд "Работна заплата" за проведените трудови дни през отчетната и предходната година се коригира максимално възможния фонд "Работна заплата". Отчетените суми за трудовите дни се изключват при регулирането на средната брутна работна заплата.
(3) Сумите за положения труд през трудовите дни за тези, които са го провели на постоянните си работни места (чл. 3, ал. 1, т. 1), се включват при установяване размера на обезщетенията при временна нетрудоспособност, платен отпуск и за пенсиониране при спазване разпоредбите на Кодекса на труда и Закона за пенсиите.
Чл. 9. (1) Реализираната печалба през трудовия ден в чест на годишнината от рождението на В. И. Ленин от предприятията и стопанските организации без предприятия само на територията на гр. София се установява, като реализираната по отчет балансова печалба през месеца, в който е проведен трудовият ден, се раздели на броя на работните дни (включително и трудовия ден) през този месец.
(2) Строителните, монтажните и проектантските организации установяват реализираната печалба през трудовия ден по предходната алинея на база фактически реализираната средномесечна балансова печалба през второто тримесечие (т. е. 1/3 част от отчетената за тримесечието печалба).
(3) Предприятията и стопанските организации без предприятията по ал. 1, отчели загуба през април, а тези по ал. 2, отчели загуби през второто тримесечие, не установяват и не правят вноски. Не правят такива вноски и предприятията и стопанските организации без предприятия, които отчитат резултатите от своята дейност само годишно.
(4) Реализираната печалба през трудовите дни, установена по реда на ал. 1 и 2, се отчислява по схемата за образуване и разпределение на дохода и не се облага с данък върху печалбата.
Раздел IV.
ВНАСЯНЕ И РАЗХОДВАНЕ НА СРЕДСТВАТА
Чл. 10. Средствата, придобити от трудовите дни, се внасят от предприятията, стопанските организации, АПК и др. в специални извънбюджетни сметки, които се определят:
1. за националните трудови дни - от Министерството на финансите;
2. за трудовите дни от местно значение - от управленията "Финанси" при окръжните народни съвети и Столичния народен съвет.
Чл. 11. (1) Средствата, придобити от трудовите дни, се внасят по специалните извънбюджетни сметки, както следва:
1. сумите от положения труд по чл. 5 и 6 - в сроковете, определени с графика за изплащане на заплатите за втората половина на месеца, през който е отработен трудовият ден, като платежните нареждания се представят от платците в обслужващите ги банки или банкови клонове заедно с останалите платежни документи за изплащане на удръжките по ведомостите за съответния месец;
2. средствата от проведения Ленински трудов ден от предприятията, стопанските организации и др. на територията на гр. София по чл. 4, ал. 2:
а) начисленията за Държавното обществено осигуряване върху стойността на положения труд през този ден - по реда и сроковете на т. 1;
б) сумата на печалбата за трудовия ден по чл. 9, ал. 1 - до 30-то число на месеца, следващ месеца, през който е проведен трудовият ден, и по чл. 9, ал. 2 - до 31 юли на съответната година.
(2) Начисленията за Държавното обществено осигуряване върху стойността на положения труд през Ленинския трудов ден, внесени в специалната извънбюджетна сметка при Столичния народен съвет по реда на ал. 1, т. 2, буква "а", се намаляват от подлежащата на внасяне обща сума за Държавното обществено осигуряване за съответния месец.
Чл. 12. За положения труд през трудовия ден от персонала на детските градини и ясли, който отработва трудовия ден на постоянните си работни места, не се правят отчисления и вноски по специалните извънбюджетни сметки.
Чл. 13. При несвоевременно внасяне на сумите за трудовия ден се начислява и внася в бюджета по 18 на сто годишна глоба, т. е. по 0,05 на сто за всеки просрочен ден, но не по-малко от 5 лв.
Чл. 14. Разходването на набраните средства от трудовите дни за съответните обекти, за които са предназначени, се извършва след включването на тези обекти по установения ред в годишните планове за капитални вложения.
Чл. 15. Отчитането на произведената продукция, извършените строително-монтажни работи, услуги, стокооборот и др. през трудовите дни, както и начисляването и внасянето на данъка върху оборота, вноските за Държавното обществено осигуряване и други отчисления и плащания за тази продукция, услуги и др. се извършват по общоустановения ред.
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 1. Наредбата се издава на основание чл. 41 от Закона за финансовия контрол.
§ 2. Тази наредба отменя Наредба № III-26 от 4 април 1974 г. за установяване и внасяне на средствата от трудови дни (ДВ, бр. 30 от 1974 г.).
§ 3. Наредбата влиза в сила от 1 април 1985 г.
§ 4. Указания по прилагането на наредбата дава министърът на финансите.