НАРЕДБА № 3 ЗА ПРИГАЖДАНЕ НА ТОВАРИТЕ ЗА МЕХАНИЗИРАНА ОБРАБОТКА
НАРЕДБА № 3 ЗА ПРИГАЖДАНЕ НА ТОВАРИТЕ ЗА МЕХАНИЗИРАНА ОБРАБОТКА
Обн. ДВ. бр.80 от 14 Октомври 1980г., отм. ДВ. бр.67 от 30 Август 1988г.
Отменена с § 2 от заключителните разпоредби на Наредба № 4 за разработване и утвърждаване на транспортни технологии за товарите, подлежащи на пригаждане за механизирана обработка - ДВ, бр. 67 от 30 август 1988 г.
Чл. 1. Наредбата определя основните начини за пригаждане на отделните групи товари за механизирано обработване, групира товарите в зависимост от товарните им характеристики и условията за транспорт, съхраняване и обработване и посочва прилагането на основните начини за пригаждане на товарите за механизирано обработване за всяка група товари.
Чл. 2. Пригаждането на отделните групи товари за механизирано обработване - натоварване, претоварване, разтоварване, складиране, се извършва чрез следните основни начини:
1. палетизация - подреждане и укрепване в стабилен стиф на единични опаковани и неопаковани товари върху специално пригодени площадки - палетни съоръжения от дърво, метал, картон, пластмаса и комбинирани, със или без допълнителни странични ограждения, за еднократна или многократна употреба;
2. контейнеризация - подреждане на единични опаковани и неопаковани товари или запълване с насипни, течни и газообразни товари в различни универсални и специални съоръжения, наречени контейнери, осигуряващи запазването на товара по време на превоза и механизиране на товарно-разтоварните и претоварните процеси;
3. пакетизация - групиране на единични опаковани и неопаковани товари в уедрени пакети, тяхното обвързване и укрепване с цел осигуряване на цялост, стабилност и безопасност на уедрения пакет при превоза и обработката от пункта на производство до пункта на потребление на товара;
4. прилагане на специализирани товарозахватни съоръжения и други приспособления за обработване на тежки единични товари, включително на палети, пакети и контейнери;
5. използуване на специализирани превозни средства.
Чл. 3. Подредените товари върху палетите се укрепват чрез обвързване с пластмасова или метална лента, колани, с топлинно свиваемо или механически разтегателно фолио, чрез залепване с фиксиращи лепила, ленти и др. така, че образуваната палетна единица запазва своята цялост, стабилност и безопасност при превоза и обработката от пункта на производство до пункта за потребление на товара.
Чл. 4. Средствата за обвързване и укрепване на пакетите могат да бъдат оборотни - за многократна употреба, и необоротни - за еднократна употреба, едновременно носещи и укрепващи или само укрепващи, като носещите трябва да имат изискуемия коефициент на сигурност при обработване на пакета. Укрепващите пакетиращи средства осигуряват само целостта на пакетите, които имат съответни подложки и се обработват обикновено с подхващане. Образуваният и укрепен пакет се обработва със захващане (подхващане) със съответно подходящо захватно приспособление.
Чл. 5. Специализирани от гледище на механизираната обработка на товарите са превозните средства, които позволяват механизирано товарене, разтоварване и претоварване на товара по гравитационен, пневматичен или друг способ без прилагане на ръчен труд за основната операция.
Чл. 6. Видът на палетните съоръжения, начинът за подреждане и укрепване на товарите в тях, методите и средствата за образуване и укрепване на пакетите, начинът за товаренето и разтоварването им, както и прилагането на товарозахватни съоръжения се съгласуват предварително със съответната транспортна стопанска организация, а новите видове контейнери на клиентите - с Министерството на транспорта.
Чл. 7. В зависимост от товарните характеристики и условията за транспорт, съхраняване и начин за обработване товарите се групират в четири основни групи:
1. единични опаковани и неопаковани товари, включително и дългомерни;
2. насипни товари;
3. тежки единични товари;
4. течни и газообразни товари.
Чл. 8. (1) Единичните неопаковани и опакованите в кашони, каси, торби и други опаковки товари се пригаждат за механизирано обработване чрез палетизация, контейнеризация и пакетизация.
(2) Дългомерните товари - метали, дървен материал, бетонови изделия, цветни метали и други дългомерни опаковани и неопаковани товари, се пригаждат за механизирано обработване чрез формиране на уедрени пакети и контейнеризация.
Чл. 9. Насипните товари се пригаждат за механизирано обработване:
1. чрез използуване на специални контейнери с гравитационно или пневматично натоварване и разтоварване;
2. чрез превозване в открити вагони или автомобили-самосвали и обработване с товарозахватни съоръжения (грайфери), вагонообръщатели и вагононаклонители, гравитационно, пневматично и др., когато товарите не се влияят от атмосферни условия;
3. чрез използуване на специализирани превозни средства с гравитационно и пневматично натоварване и разтоварване - циментовози, содовози, зърновози, фуражовози, хопери и др., позволяващи безамбалажно натоварване, превозване и разтоварване на нормално пакетиращи се товари в съответно пригодени складове без прилагане на ръчен труд.
Чл. 10. (1) Когато насипен товар се превозва в неспециализирани превозни средства - покрити вагони, както и при замръзване на насипен товар, той не се счита пригоден за механизирана обработка.
(2) Когато насипните товари са пакетирани, те се причисляват към единичните товари.
Чл. 11. (1) Тежките единични товари - опаковани и неопаковани машини, съоръжения, оборудване, конструкции, палети, контейнери и др., се обработват механизирано със съответно пригодени товарозахватни съоръжения и по принцип не се изисква друго предварително пригаждане за механизирано обработване. На такива товари трябва да се означават местата за захващане или да се поставят устройства за захващане.
(2) При изрична договореност между възложители и изпълнители на товарно-разтоварните операции за някои единични товари, изискващи използуване на специализирани товарозахватни съоръжения и машини при обработването им, не е необходимо предварителното им пригаждане за механизирана обработка.
(3) Единични товари с тегло над 1 тон в покрити вагони и автофургони се считат, че не са пригодени за механизирано обработване.
Чл. 12. (1) За течни и газообразни товари, превозвани в специализирани превозни средства (цистерни), натоварвани и разтоварвани в пригодени вместимости посредством съответна механизация за напълване и опразване, не се изисква предварително пригаждане за механизирано обработване.
(2) Когато при разтоварването на течни товари се извършва пакетиране чрез преливане във варели, бидони, дамаджани и др., счита се, че товарът не е пригоден за механизирано обработване.
(3) Когато течните и газообразните товари са пакетирани, те се причисляват към единичните товари.
Заключителни разпоредби
Параграф единствен. Тази наредба се издава на основание т. 2 на приложение 4 към Наредбата за организиране превоза на товарите, одобрени с Постановление № 29 на Министерския съвет от 1980 г. (ДВ, бр. 65 от 1980 г.), във връзка със заповед № 110 на Главното управление на цените при ДКП (ДВ, бр. 55 от 1980 г.).