Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 42 от 2.VI

НАРЕДБА № 9 ОТ 10.05.1989 Г. ЗА ВОДЕНЕ И СЪХРАНЯВАНЕ НА РЕГИСТРИТЕ ЗА ВПИСВАНИЯТА

 

НАРЕДБА № 9 ОТ 10.05.1989 Г. ЗА ВОДЕНЕ И СЪХРАНЯВАНЕ НА РЕГИСТРИТЕ ЗА ВПИСВАНИЯТА

ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЪРА НА ПРАВОСЪДИЕТО

Обн. ДВ. бр.42 от 2 Юни 1989г., отм. ДВ. бр.62 от 2 Август 1991г.

Отменена с § 8 от преходните и заключителните разпоредби на Наредба № 14 за водене и съхраняване на регистрите за вписванията - ДВ, бр. 62 от 2 август 1991 г.


Чл. 1. Регистрите за юридическите лица и фирмите на граждани се водят от окръжните съдилища.


Чл. 2. (1) Съдът води отделен регистър за:

1. държавните и общинските фирми и фирмите на обществените организации;

2. дружествените фирми, в който се вписват акционерните фирми, фирмите с ограничена и неограничена отговорност;

3. филиалите, в който се вписват образуваните фирми на чуждестранните физически и юридически лица;

4. смесените фирми, в който се вписват акционерните фирми и фирмите с ограничена отговорност с чуждестранно участие;

5. дружествените фирми на гражданите;

6. едноличните и колективните фирма на гражданите;

7. кооперативните организации, в който се вписват кооперациите, кооперативните предприятия, междукооперативните предприятия, кооперативните съюзи и жилищностроителните кооперации;

8. колективните земеделски стопанства;

9. юридическите лица с нестопанска цел (сдруженията и фондациите).

(2) Агрофирмите се вписват в съответния регистър съобразно техния вид, като колективните земеделски стопанства се вписват в регистъра по т. 8.

(3) Дъщерните фирми и къщите се вписват в съответния регистър по ал. 1 съобразно техния вид.


Чл. 3. (1) Наименованията на юридическите лица и фирмите на граждани не могат да се повтарят освен ако със закон, указ или акт на Министерския съвет е предвидено друго.

(2) Наименованията на юридическите лица и фирмите на граждани се изписват в регистрите на кирилица.


Чл. 4. Регистрите по чл. 2, ал. 1 се водят по образец (приложението) и съдържат следните графи:

1. номер на партидата и вписването;

2. номер и дата на делото, номер и дата на решението, с което е постановено вписването;

3. вид, наименование и седалище (град, село, община, област);

4. предмет на дейност;

5. уставен фонд;

6. името, единния граждански номер и адреса на представителя, на ликвидатора; начин на представляване;

7. образуване, реорганизиране и прекратяване на поделения;

8. обявяване в несъстоятелност, ликвидация и прекратяване на юридическото лице или фирмата на граждани; други обстоятелства, за които със закон, указ или акт на Министерския съвет е предвидено вписване;

9. забележки по вписани обстоятелства.


Чл. 5. В регистъра за държавните и общинските фирми и фирмите на обществените организации в графа 5 се вписва стойността на предоставеното на фирмата имущество.


Чл. 6. В регистъра за дружествените фирми в графа 5 се вписват и следните обстоятелства:

1. за акционерна фирма - броят, видът и номиналната стойност на акциите;

2. за фирма с ограничена отговорност - дяловете на съдружниците;

3. за фирма с неограничена отговорност - съдружниците, които отговарят неограничено; съдружниците, които отговарят ограничено; частта от уставния фонд, внесена от неограничено отговорните съдружници; частта от уставния фонд, внесена от ограничено отговорните съдружници, техните дялове, а когато са издадени акции - техният брой, видът и номиналната стойност.


Чл. 7. В регистъра за смесените фирми в графа 5 се вписват и следните обстоятелства:

1. за акционерна фирма - броят, видът и номиналната стойност на издадените акции и частта на съдружниците;

2. за фирма с ограничена отговорност - дяловете на съдружниците.


Чл. 8. В регистъра за дружествените фирми на гражданите в графа 5 се вписват дяловете на съдружниците.


Чл. 9. В регистъра за едноличните и колективните фирми на граждани се вписват:

1. в графа 5 - дяловете на съдружниците;

2. в графа 6 - името, единният граждански номер и адресът на притежателя на едноличната фирма, а за колективната фирма - имената, единните граждански номера, адресите на съдружниците и начинът на представляване.


Чл. 10. При учредяване на фирма, ако не е внесен целият уставен фонд, в регистъра се вписват предвиденият в учредителния акт размер, както и реално внесената част от уставния фонд.


Чл. 11. В регистъра за кооперативните организации в графа 6 се вписват имената, единните граждански номера и адресите нa членовете на изпълнителния комитет, а когато няма изпълнителен комитет - на управителния съвет.


Чл. 12. В регистъра за юридическите лица с нестопанска цел се вписват:

1. в графа 4 - целта на сдружението или фондацията; срокът, за който е учредена фондацията;

2. в графа 5 - средствата на сдружението, а за фондацията - стойността на имуществото;

3. в графа 6 - устройството; начинът на представляване; за сдруженията - начинът на приемане на нови членове и прекратяване на членството.


Чл. 13. Вписването в регистрите се извършва по решение на съда най-късно в първия работен ден след неговото постановяване.


Чл. 14. (1) Вписването в регистъра се извършва от определено от председателя на съда длъжностно лице, което има следните задължения:

1. извършва вписванията в регистъра въз основа на решение на съда;

2. изготвя в деня на вписването обявление и писмо до Държавен вестник за обнародване на вписването, когато това е предвидено със закон, указ или акт на Министерския съвет, и ги изпраща на редакцията на Държавен вестник след внасяне на таксата;

3. дава справки и издава документи за вписаните обстоятелства съгласно чл. 28;

4. следи служебно за обнародване на вписванията в Държавен вестник и отбелязва в същия ден в графа 9 броя на вестника, датата и годината на обнародването;

5. води описната книга, регистрите, книгата за закритите заседания и азбучния указател; комплектува и съхранява делата на юридическите лица и фирмите на граждани.

(2) Длъжностното лице по ал. 1 след всяко вписване поставя датата на вписването и се подписва.


Чл. 15. Регистрите се водят в томове, страниците на които се номерират. На корицата на всеки том се отбелязват видът на регистъра, номерът на тома, а след неговото прошнуроване на последната страница се записва общият брой на страниците и се прави заверка от ръководителя на фирменото отделение.


Чл. 16. (1) За всяко юридическо лице и фирма на граждани се отделя в регистъра партида с необходимия брой двойни страници, на които се написва наименованието.

(2) Когато определените страници се изпълнят, в същия или в друг том се отделят необходимият брой нови страници, на които вписванията продължават под първоначалния номер на партидата. В графа 9 на последната изписана страница се написва "продължение и се отбелязват номерата на тома и на отделените нови страници за същото юридическо лице или фирма на граждани,

а при номера на първия нов лист се написва "продължение от том № . . . страница № . . .".


Чл. 17. (1) При първоначално вписване в графа 1 се дава пореден номер на заделената партида по регистъра. Всяко следващо вписване се отбелязва с дроб с числител - номера на партидата в регистъра, и със знаменател - поредния номер на извършеното вписване.

(2) Вписванията, включително и поправката и допълването на вече вписани обстоятелства, се извършват последователно и се отделят едно от друго с хоризонтална линия, която пресича всичките графи.


Чл. 18. При заличаване на вписано обстоятелство въз основа на влязло в сила решение в графа 9 ce отбелязва заличаването на вписването и се посочват номерът на делото и номерът и датата на решението. Новите обстоятелства се вписват, като се спазват изискванията на чл. 17.


Чл. 19. (1) В регистъра не се допускат изтривания и зачертавания.

(2) Грешките, допуснати при вписването, се поправят въз основа на решение на съда. В графа 9 на поправеното вписване се отбелязват поправката на вписването и нейният пореден номер по партидата.


Чл. 20. Когато чуждестранно лице придобие поименни акции в акционерна фирма или дялове във фирма с ограничена отговорност, това се отбелязва в регистъра за дружествените фирми в графа 9 на партидата на фирмата. В същата графа се отбелязва и промяната на тези обстоятелства.


Чл. 21. В графа 9 на партидата на фирма, образувала дъщерна фирма, се отбелязват видът на регистъра, номерът на тома, страницата и поредният номер на партидата, под който е вписана дъщерната фирма. В графа 9 на партидата на дъщерната фирма се отбелязват номерът на тома и страницата и поредният номер на фирмата, от която е образувана. В същите графи се правят съответни отбелязвания и при прекратяване на дъщерната фирма.


Чл. 22. В графа 9 на партидата на кооперацията се отбелязват решенията на управителния съвет за образуването, преустройството и прекратяването на клоновете.


Чл. 23. (1) При разделяне и сливане на юридически лица в графа 9 на партидите на прекратените юридически лица се отбелязват регистърът, номерът на тома, страницата и поредните номера, под които са вписани новообразуваните юридически лица.

(2) При вливане на юридически лица в графа 9 на партидата на прекратеното юридическо лице се отбелязват данните, посочени в ал. 1, за юридическото лице, което поема тази дейност. В същата графа на партидата на поелото дейността юридическо лице се отбелязват данните за прекратяването. При отделяне същите отбелязвания се извършват в графа 9 на партидата на новообразуваното юридическо лице и на юридическото лице, от което то е обособено.

(3) Когато самостоятелна фирма приеме статут на дъщерна фирма, в графа 9 на нейната партида се отбелязват промяната в статута, регистърът, номерът на тома, страницата и поредният номер на приемащата фирма. Тези данни за фирмата, която приема статут на дъщерна фирма, се отбелязват в същата графа на регистъра на приемащата фирма.


Чл. 24. Когато фирмата и дъщерната фирма съответно новообразуваното и реорганизираното юридическо лице, са със седалище в различни населени места, длъжностното лице по чл. 14 съобщава на съда по седалището на фирмата, образувала дъщерна фирма, или на реорганизираното юридическо лице данните по чл. 21 или чл. 23 за дъщерната фирма или за новообразуваното юридическо лице, за да бъдат отбелязани от този съд в графа 9 на съответния регистър.


Чл. 25. (1) По искането за вписване образуването на юридическо лице или фирма на граждани се образува фирмено дело. Делото носи поредния номер по описната книга.

(2) След извършване на вписването на корицата на делото се отбелязват видът на регистъра, номерът на тома и на страницата и поредният номер на партидата.

(3) Молбите и документите по следващите вписвания се прилагат към фирменото дело.


Чл. 26. За вписаните юридически лица и фирми на граждани се води азбучен указател, в който срещу тяхното наименование се отбелязват седалището, видът на регистъра, номерът на тома, страницата и поредният номер на партидата.


Чл. 27. Регистрите, делата и азбучният указател се съхраняват от длъжностното лице, което извършва вписването, и не могат да се изнасят вън от съда.


Чл. 28. (1) Регистрите и фирмените дела са общодостъпни. Те могат да бъдат преглеждани в установените за тази цел часове в присъствието на съответното длъжностно лице. Всеки може да получи справка или документ за вписани в регистъра обстоятелства.

(2) Документ по ал. 1 може да се издаде за вписванията в регистрите, които са в сила. За заличените вписвания по реда на чл. 18 в документа се посочва, че силата им е отпаднала, както и времето, през което същите са били в сила. Относно поправените вписвания по реда на чл. 19 в документа се отбелязва каква е била грешката и кога е поправена.

(3) Издадените документи по ал. 1 се проверяват и подписват от длъжностното лице по чл. 14 и от председателя на съда или ръководителя на фирменото отделение и се подпечатват с печата на съда.


Чл. 29. Председателят на окръжния съд или определен от него съдия извършва веднъж в годината ревизия на цялостната дейност на фирменото отделение.


Допълнителни разпоредби

§ 1. Доколкото в тази наредба няма особени правила за работата по вписването, прилагат се съответно разпоредбите на Правилника за организацията на работата на районните, окръжните и военните съдилища (обн., ДВ, бр. 89 от 1977 г.; изм., бр. 62 от 1979 г.; изм. и доп., бр. 2 от 1984 г., бр. 56 от 1985 г. и бр. 82 от 1987 г.).


§ 2. (1) Вписванията в регистрите може да се отразяват и в автоматизирана информационна система.

(2) Всяко подлежащо на вписване обстоятелство се вписва в съответната партида и графа към нея и се номерира с две цифри, които означават номера на графата и поредността на извършеното в нея вписване.

(3) Разпечатките за вписаните обстоятелства се номерират по реда на тяхното получаване и се подписват от длъжностното лице по чл. 14. Те се съхраняват в отделни папки за всяка партида на съответния регистър.


Заключителни разпоредби

§ 3. Отменя се Наредба № 6 за воденето на регистъра за юридическите лица (ДВ, бр. 82 от 1987 г.).


§ 4. Тази наредба се издава на основание чл. 501 от Гражданския процесуален кодекс.


Преходни и Заключителни разпоредби
към Наредба № 14 от 24 юли 1991 г. за водене и съхраняване на регистрите за вписванията

(ДВ, бр. 62 от 1991 г.)


§ 8. Тази наредба се издава на основание чл. 501 ГПК и отменя Наредба № 9 на Министерството на правосъдието от 1989 г. за водене и съхраняване на регистрите за вписванията (Дв, бр. 42 от 1989 г.).


Приложение към чл. 4



№ на Номер Вид, Пред- Уста- Името, Обра- Обявяване Забе-
парти- и дата наиме- мет вен ЕГН и зува- в несъстоя- лежки
дата и на де- нова- на фонд адреса не, телност, по
впис- лото, ние и дей-   на реор- ликвидация вписа-
ването номер седа- ност   пред- гани- и прекратя- ни
  и дата лище     стави- зира- ване на обсто-
  на ре- (град,     теля, не и юридическо- ятел-
  шение- село,     на прек- то лице или ства
  то, с общи-     ликви- ратя- фирмата на  
  което на, об     дато- ване граждани;  
  е пос- ласт)     ра; на други об-  
  тано-       начин поде- стоятелст-  
  вено       на ления ва, за кои-  
  вписва-       пред-   то със за-  
  нето       став-   кон, указ  
          лява-   или акт на  
          не   Министер-  
              ския съвет  
              е предви-  
              дено впис-  
              ване  
1 2 3 4 5 6 7 8 9


Промени настройката на бисквитките