Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 50 от 30.VI

НАРЕДБА № 3 ЗА ОРГАНИЗАЦИЯ НА ОТЧЕТНОСТТА В ЕДНОЛИЧНИТЕ И КОЛЕКТИВНИТЕ ФИРМИ НА ГРАЖДАНИ

 

НАРЕДБА № 3 ЗА ОРГАНИЗАЦИЯ НА ОТЧЕТНОСТТА В ЕДНОЛИЧНИТЕ И КОЛЕКТИВНИТЕ ФИРМИ НА ГРАЖДАНИ

ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА ИКОНОМИКАТА И ПЛАНИРАНЕТО И ЦЕНТРАЛНОТО СТАТИСТИЧЕСКО УПРАВЛЕНИЕ В сила от 01.07.1989 г.

Обн. ДВ. бр.50 от 30 Юни 1989г., отм. ДВ. бр.8 от 28 Януари 1992г.

Отменена с § 2, т. 2 от Постановление № 9 на Министерския съвет от 20 януари 1992 г. за отменяне на нормативни актове на Министерския съвет и на министерства и други ведомства - ДВ, бр. 8 от 28 януари 1992 г.


Раздел I.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. С тази наредба се определят условията и редът за организацията на отчетността на едноличните и колективните фирми на граждани, регистрирани при условията и по реда на чл. 11 от Указ № 56 за стопанската дейност (обн., ДВ, бр. 4 от 1989 г.; попр., бр. 16 от 1989 г.; изм., бр. 38 от 1989 г.; доп., бр. 39 от 1989 г.), както и организацията на облагането с данък на индивидуалните доходи на участниците и работниците в тях.


Чл. 2. Дружествените фирми на граждани организират отчитането на своята дейност по реда, установен за фирмите - юридически лица.


Раздел II.
ОРГАНИЗАЦИЯ НА ОТЧЕТНОСТТА

Чл. 3. (1) Едноличните и колективните фирми на граждани водят следните книги:

1. книга за приходите и разходите съгласно приложение № 1;

2. книга за отчитане на материалите съгласно приложение № 2;

3. книга за основните средства съгласно приложение № 3.

(2) Книгите, посочени в ал. 1, се прономеруват, прошнуруват и заверяват от данъчния орган по седалището на фирмата.


Чл. 4. (1) Едноличните и колективните фирми на граждани:

1. издават фактури за продадени стоки и извършени услуги;

2. съставят ведомости за изплащане на заплатите на работниците, с които са сключени трудови договори.

(2) Общинските народни съвети (ОБНС) прономеруват, прошнуруват и заверяват кочаните с фактури и ведомостите за заплати и ги завеждат в специална за това книга.


Чл. 5. (1) Книгите, фактурите и ведомостите се попълват с химикал въз основа на оформени документи съгласно изискванията, посочени в Албума на първичните документи.

(2) Фактурите се оформят в момента на извършването на стопанската операция (покупко-продажбата).

(3) Фактурите се записват в книгите по хронологичен ред на получените приходи и извършените разходи.

(4) В издаваните фактури се вписват наименованието и адресът на издателя и получателя.


Чл. 6. (1) Книгите се водят от участниците в едноличните и колективните фирми на граждани или от специално упълномощено за целта лице или специализирана фирма.

(2) В края на всеки месец лицето, което представлява колективната фирма на граждани, заверява с подписа си общата сума на извършените през месеца разходи и получените приходи.

(3) Лицата, които водят книгите на едноличните и колективните фирми на граждани, носят съответна отговорност съгласно съответните нормативни актове.


Чл. 7. (1) Книгата за приходи и разходи се попълва по следния начин:

1. в графа 2 се вписват номерът, датата и наименованието на първичния документ и от кого е издаден;

2. в графа 3 се дава кратко описание на стопанската операция (получени приходи от реализация на стоки и услуги, материали и други употребени суровини, материали, стоки, изплатено възнаграждение, внесени държавни вземания без данък оборот и акцизи, платен разход за електроенергия, транспорт и др.);

3. в графа 4 се отразяват всички приходи по реда на постъпването им или дневният оборот в зависимост от реда, по който се отчитат сумите. Тук се посочва и левовата равностойност на валутните постъпления. Дневен оборот може да се вписва, когато единичната цена на продаваната продукция или извършената услуга е под 10 лв. В тези случаи не се издават и прилагат първичните документи. Всички фирми от сферата на търговията и услугите работят само с касови апарати и отчитат стокооборота чрез тях, като записванията в графа 4 се отразяват въз основа на контролната лента;

4. в графа 5 се отразяват стойностно извършените материални и трудови разходи за произведената стока или услуга. Разходът на суровини и материали се посочва еднократно за месеца, като се посочва сумата от графа 14 на книгата за отчитане на материалите. В същата графа се посочва и размерът на амортизацията на основните средства, без тази на сградите, изчислен в размер 1 на сто месечно върху първоначалната (покупната) стойност на основните средства, записани в книгата за основни средства на фирмата;

5. в графа 6 се отразява начисленият данък оборот или акцизите, определени по нормативи с Тарифата за данък върху оборота (обн., ДВ, бр. 4 от 1988 г.; изм., бр. 79 от 1988 г. и бр. 23 от 1989 г.) или Тарифата за акцизите (обн., ДВ, бр. 4 от 1988 г.; изм., бр. 79 от 1988 г. и бр. 27 от 1989 г.).

(2) Всички посочени разходи трябва да са документирани и да са необходимо присъщи за съответната дейност. Те могат да бъдат за:

1. вложени суровини и материали;

2. изплатени разходи за енергия, транспорт и ремонт на инвентара;

3. изплатени суми на други фирми или граждани за извършени услуги;

4. изплатени суми по реализацията и рекламата на продукцията;

5. изплатено по ведомост трудово възнаграждение на работниците без сумите, удържани за данъци на тези лица;

6. внесени суми за обществено осигуряване върху възнаграждението на работниците;

7. внесени суми по бюджета на ОБНС от удържаните данъци на работниците и служителите по ведомости;

8. внесен данък върху добавената стойност (данък върху оборота) и акцизи.

(3) Книгата за приходи и разходи се приключва ежемесечно за установяване на облагаемия доход по чл. 13, ал. 2 от Закона за данък върху общия доход (ЗДОД) и размера на данъка върху оборота.


Чл. 8. (1) С натрупващи сборове се описват в книгата за отчитане на материалите (приложение № 2) приходът и разходът на материали по отделни видове, като се посочват мярката, количеството, единичната цена и стойността.

(2) В графа 2 от приходната част на книгата по ал. 1 се посочва и от кого е издаден документът.

(3) В графа 9 на книгата по ал. 1 се посочва документът за продадената стока или извършената услуга, за които е направен разходът, отразен в книгата за приходите и разходите.

(4) Описаните в книгата първични документи се съхраняват в отделни папки за приходите и разходите.

(5) Книгата за отчитане на материалите се приключва до 5-то число на следващия месец, като разходът за материали за съответния месец се отразява в графа 5 на книгата за приходи и разходи, без да се посочват документите.


Чл. 9. (1) В книгата за основните средства се описват притежаваните, придобиваните и излезлите от употреба основни средства на фирмата с данни за наименование, вид, мярка, модел, номер, година на производство и първоначална (покупна) стойност.

(2) Основни са средствата за производство на стойност над 100 лв.

(3) В графа 4 на книгата за основните средства се посочват начинът на придобиване на основното средство (покупка, замяна, строителство, дарение и др.), видът, номерът и датата на документа, с който е извършено това закупуване, актът за бракуване и ликвидиране.


Чл. 10. (1) Фирмите на граждани закупуват необходимите им за производствено потребление суровини, материали, машини, съоръжения и др. при еднакви ценови условия с тези за държавните, общинските и кооперативните фирми.

(2) Когато се закупуват материали по цени на дребно, разликите до цените, по които те се влагат в производството, се прихващат от начисления данък върху оборота или акцизите за реализираната от тях продукция.

(3) Когато закупени материали по цени на едро се влагат в производство и услуги за физически лица по цени на дребно, разликите в цените се внасят в ОБНС.


Чл. 11. При продажба на закупени суровини и материали тяхната стойност се посочва в сумата на приходите по книгата за приходите и разходите.


Чл. 12. (1) Книгите, посочени в чл. 3, ал. 1, се съхраняват в срок до 5 години след внасяне на данъка върху дохода за съответната година.

(2) Първичните документи, включително контролните ленти от касовите апарати, се съхраняват в срок до 2 години след изплащане на данъка върху дохода.

(3) Ведомостите за изплащане на заплатите на работниците се съхраняват до прекратяване дейността на фирмата, след което се предават за съхраняване в ОБНС.


Чл. 13. След изплащане на държавните вземания, с които е задължена фирмата, данъчните органи заверяват книгата за приходите и разходите. Заверката се извършва задължително след изтичане на календарната година.


Раздел III.
ДАНЪЧНО ОБЛАГАНЕ

Чл. 14. (1) Доходите, включително и от участие в печалбата по основни и допълнителни трудови договори на работниците във фирми на граждани, се облагат с данък по таблицата на чл. 4 ЗДОД при спазване разпоредбите на чл. 6 от същия закон.

(2) Фирмите на граждани са длъжни за удържат данъка върху възнагражденията по ал. 1 и да го внасят в бюджета на ОБНС (кметството със самостоятелен бюджет) по местоизвършване на дейността.


Чл. 15. (1) Доходите, подлежащи на облагане по чл. 13, ал. 1 и 2 ЗДОД, се декларират по чл. 33 от същия закон.

(2) Облагаемият доход се установява по реда на чл. 32 ЗДОД.

(3) Когато разходите не са нормативно установени, определянето им се извършва по представени документи. Данъчният орган е длъжен да прецени доколко тези разходи са били необходимо присъщи за осъществяване на дейността.


Чл. 16. Участниците в едноличните и колективните фирми на гражданите текущо определят и внасят данък по таблицата на чл. 13, ал. 2 ЗДОД върху месечните си доходи, получавани от фирмата. Данъкът се определя ежемесечно с натрупване на доходите от началото на годината, като от него се приспада изчисленият данък за предходния месец и разликата се внася в бюджета на съответния ОБНС или кметство. При окончателното облагане след изтичане на годината внесеният текущо данък се приспада, а надвнесеният се прихваща за други държавни вземания или се връща.


Чл. 17. Начислените данъци по чл. 14 и 16, данъкът върху оборота и разликите в цените по чл. 10, ал. 3 се внасят до 10-то число на месеца, следващ този, през който са определени.


Допълнителни разпоредби

§ 1. Тази наредба се прилага и от гражданите, извършващи стопанска дейност на основание чл. 2, ал. 3 от Указ № 56 за стопанската дейност на Държавния съвет на Народна република България от 1989 г.


§ 2. Гражданите, упражняващи дейности (без таксиметрови услуги), за които се заплаща патент, водят книгите, посочени в чл. 3.


§ 3. Гражданите, упражняващи таксиметрова дейност без таксиметров апарат, водят пътен лист по установен образец.


§ 4. До отпечатването на специални образци вместо книги се водят тетрадки, разчертани съгласно приложение № 1, 2 и 3 и заверени съгласно чл. 3, ал. 2.


Заключителни разпоредби

§ 5. Наредбата се издава на основание чл. 62 и 63 ЗДОД, чл. 33 от Закона за данък върху оборота във връзка с чл. 56, ал. 2 от Правилника за прилагане на Указ № 56 за стопанската дейност на Държавния съвет на Народна република България от 1989 г. и чл. 48, ал. 2 от Правилника за колективната и личната трудова дейност на гражданите за допълнително производство на стоки и услуги (обн., ДВ, бр. 48 от 1987 г.; изм., бр. 92 от 1988 г., бр. 15 и бр. 37 от 1989 г.).


§ 6. Отменя се Наредба № 7 на бившето Министерство на финансите за определяне на патентите и данъка върху общия доход за доходи, придобити при условията на Правилника за колективната и личната трудова дейност на гражданите за допълнително производство на стоки и услуги (ДВ, бр. 76 от 1987 г.).


§ 7. Наредбата влиза в сила от 1 юли 1989 г.


Приложение № 1 към чл. 3, ал. 1, т. 1



Книга за приходите и разходите

на . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .,

(посочват се данни за фирмата)
регистрирана (удостоверение за регистрация) № . . . . . ., г. . . . от . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(районен съд или общински народен съвет)
Дата на започване на дейността . . . . Място на извършване на дейността . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 
Наименование, № и Съдържание на Приходи Разходи
по дата на документите стопанската (дневен  
ред за прихода, разхода, операция оборот) материални начислен данък
  данъчни вноски и др.     и трудови оборот
          (акцизи)
1 2 3 4 5 6
 
 
 
 
Всичко:


Забележка: Следващата страница започва с ред "Пренос", където в колони 4, 5 и 6 се записват сборовете от ред "Всичко".


Приложение № 2 към чл. 3, ал. 1, т. 2 и чл. 8, ал. 1, 2 и 3



Книга за отчитане на материалите
 
Вид материал (суровина) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 
Наимено- № и Мяр- Ко- Еди- Стой- Документ, № и Мяр- Ко- Еди- Стой-
по вание на дата ка ли- нич- тост по описан по дата ка ли- нич- тост
ред документа на   чес- на   ред книгата на   чест- на  
    доку-   тво це-     за при- доку-   во це-  
    мента     на     ходи и мента     на  
                разходи          
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14


Приложение № 3 към чл. 3, ал. 1, т. 3



Книга за основните средства
 
Наименование Техническа Произход Година на Първоначална
по на основното характеристика   производство (покупна)
ред средство       стойност
1 2 3 4 5 6


Промени настройката на бисквитките