Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 45 от 2.VI

НАРЕДБА № 3 ЗА ИЗГРАЖДАНЕ НА ЖИЛИЩА ПО СТОПАНСКИ НАЧИН

 

НАРЕДБА № 3 ЗА ИЗГРАЖДАНЕ НА ЖИЛИЩА ПО СТОПАНСКИ НАЧИН

Издадена от Комитета по териториално и селищно устройство, Министерството на финансите, Комитета по цените, Министерството на правосъдието и Българската народна банка

Обн. ДВ. бр.20 от 13 Март 1987г., отм. ДВ. бр.45 от 2 Юни 1992г.

Отменена с параграф единствен от Наредбата за отменяне на Наредба № 3 за изграждане на жилища по стопански начин - ДВ, бр. 45 от 2 юни 1992 г.

Раздел I.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. (1) Тази наредба урежда условията и реда за инвестиране, финансиране, предоставяне право на строеж, авторски и технически контрол на всички форми на жилищно строителство, изпълнявано по стопански начин.

(2) При жилищно строителство по стопански начин сградите се изпълняват предимно със сили и средства (собствени и заемни) на граждани, жилищно-строителни кооперации и социалистически организации.

(3) В жилищните сгради по ал. 2 могат да се изграждат гаражи, ателиета, магазини, клубове, занимални и други обекти на обслужващата сфера, предвидени с одобрените градоустройствени планове.

(4) В индивидуалните и груповите жилищни сгради и в сгради на жилищно-строителни кооперации се допуска да се изграждат обекти на обслужващата сфера със сили и средства на народните съвети и социалистическите организации - бъдещи ползуватели. Когато общата стойност на тези обекти в една сграда надвишава 100 000 лв., строителството на цялата сграда се изпълнява чрез възлагане.


Чл. 2. Строителството на жилища, включително пристрояване и надстрояване на съществуващи жилищни сгради, се организира и изгражда чрез:

1. индивидуално строителство - за жилищна сграда с едно жилище;

2. групов строеж - за жилищна сграда с две и повече жилища;

3. жилищно-строителна кооперация - за сграда с шест и повече жилища.


Чл. 3. Жилищните сгради в селата, както и в градовете, посочени в приложението към чл. 1, ал. 2 на Постановление № 65 на Министерския съвет и Националния съвет на Отечествения фронт от 1986 г. за създаване на условия за широко участие на населението в жилищното строителство (ДВ, бр. 92 от 1986 г.), могат да се изграждат до три етажа по стопански начин, а при пристрояване и надстрояване на съществуващи жилищни сгради - и повече етажи. Изключения от изграждането по стопански начин се допускат само при условията на чл. 1, ал. 2, изречение второ и чл. 2, ал. 2, т. 1 и 3 от същото постановление.


Чл. 4. (1) Народните съвети съвместно със съответните комитети на Отечествения фронт и съветите на Българските професионални съюзи организират и подпомагат изграждането на жилища по стопански начин от гражданите, жилищно-строителните кооперации и социалистическите организации.

(2) Народните съвети:

1. осигуряват терени или предоставят право на строеж на всички граждани, нуждаещи се и желаещи да изграждат жилища по стопански начин, на жилищно-строителни кооперации и социалистически организации;

2. създават бюра и ателиета за комплексни услуги на стопанска сметка, като им предоставят и някои свои функции по организиране и подпомагане на строителството на жилища по стопански начин;

3. разкриват предприятия за производство на строителни материали и изделия.

(3) Специализираните бюра и ателиета на договорна основа осигуряват и извършват административно-правни и технически, инвеститорски и стопански услуги (приложение № 1).

(4) Услугите могат да бъдат единични или комплексни, включително и изграждане и предаване на готово жилище или жилищна сграда.

(5) За изпълнение на отделни видове строителни работи могат да се наемат въз основа на допълнителни договори чрез специализирани бюра и ателиета работници, назначени в строителни и други организации, през почивните им дни, по време на отпуските им, както и пенсионери, в съответствие с Наредбата за използуване труда на работници и служители през свободното им време и на граждани, незаети в общественото производство (ДВ, бр. 3 от 1985 г.).

(6) Статутът, дейността и организацията на работата на специализираните бюра и ателиета за комплексни услуги на гражданите, изграждащи жилища по стопански начин, се определят от изпълнителните комитети на окръжните (Столичния) народни съвети.


Раздел II.
ПРОГРАМИРАНЕ И ТЕРЕННО ОСИГУРЯВАНЕ

Чл. 5. (1) Жилищното строителство по стопански начин се планира като част от програмите за комплексно жилищно строителство за съответните окръзи, столицата и селищните системи.

(2) Разпределението на жилищата за изграждане по стопански начин по окръзи и за столицата се извършва с държавния разчет и с годишните му уточнявания с държавните планиращи органи.


Чл. 6. (1) На основата на утвърдения разчет по чл. 5, ал. 2 изпълнителните комитети на окръжните (Столичния) народни съвети разпределят жилищата за изграждане по стопански начин по селищни системи.

(2) В рамките на разчета по ал. 1 изпълнителните комитети на общинските народни съвети определят конкретните обекти за изграждане по стопански начин по инвеститори и утвърждават поименни списъци по населени места. Приоритетът на определяне на степента на жилищната нужда става съгласно Наредбата за разпределяне и продажба на жилища (НРПЖ) (обн., ДВ, бр. 24 от 1978 г.; изм. и доп., бр. 76 от 1978 г., бр. 17, 52, 73 и 99 от 1979 г., и бр. 72 от 1980 г.; попр., бр. 80 от 1980 г.; изм., бр. 91 от 1981 г., бр. 6 и бр. 70 от 1983 г., и бр. 65 от 1984 г.).

(3) Изпълнителните комитети на народните съвети актуализират ежегодно поименните списъци по инвеститори, определени по ал. 2.


Чл. 7. (1) Граждани, жилищно-строителни кооперации и социалистически организации, които имат осигурени терени (собствени или с отстъпено право на строеж) и проектна готовност, правят искане пред общинския (районния) народен съвет за включването им в плана за строителство за следващата година.

(2) Исканията по ал. 1 се придружават с одобрен архитектурен проект и молба-образец (приложение № 2) за предоставяне на количества материали, изделия, механизация и др.


Чл. 8. (1) Планирането на основните видове материали се извършва от Министерството на търговията по окръзи съобразно разпределението по чл. 5, ал. 2.

(2) Осигуряването на основните видове материали по селищни системи и населени места се извършва от съответните търговски организации на основата на одобрените поименни списъци на обектите по чл. 6, ал. 2.

(3) Клоновете на търговските организации заделят до 20 на сто от предоставените им по стоковия фонд строителни материали за извършване на ремонти и друг вид строителство, неуредено с тази наредба.


Чл. 9. Изграждането на жилища по стопански начин се осъществява върху терени:

1. собственост на гражданите, включително и при учредено право на строеж;

2. държавна собственост с отстъпено право на строеж за жилищна сграда от председателя на изпълнителния комитет на народния съвет.


Чл. 10. (1) Изпълнителните комитети на народните съвети определят и осигуряват необходимите терени за планираните за изграждане жилища по стопански начин по години и общо за петилетката. За целта те осигуряват разработването и одобряването на подробни градоустройствени планове на определените терени.

(2) Отстъпване право на строеж на инвеститори (граждани, жилищно-строителни кооперации и социалистически организации), които ще извършват строителство по тази наредба, се извършва ежегодно съобразно утвърдените годишни разчети и програми за жилищно строителство през съответната петилетка.


Чл. 11. (1) В съответствие с разчета за изграждане жилища по стопански начин съответните органи на народните съвети обявяват терените, за които ще се отстъпва право на строеж за индивидуални и групови строежи от граждани и за сгради на жилищно-строителни кооперации и социалистически организации.

(2) Терените по ал. 1 и данни за застрояването им се обявяват по образец (приложение № 3).

(3) Гражданите, жилищно-строителните кооперации и социалистическите организации трябва да кандидатствуват за получаване право на строеж върху съответните терени в едномесечен срок от обявяването им.

(4) Съответните органи на общинските (районните) народни съвети в едномесечен срок от изтичане на срока по ал. 3 определят кандидатите и терените, върху които ще им се отстъпи право на строеж.

(5) Отстъпването право на строеж става по реда, установен в чл. 130 до чл. 133 от Закона за териториално и селищно устройство и чл. 103 до чл. 108 от Наредбата за държавните имоти (обн., ДВ, бр. 79 от 1975 г.; изм. и доп., бр. 24, 78, 62 от 1979 г., бр. 7 и 78 от 1980 г., бр. 70 и 77 от 1983 г., бр. 36 от 1984 г. и бр. 37 от 1985 г.).

(6) За социалистическите организации терените за жилищно строителство се определят по възможност в близост до съответните организации.


Чл. 12. Правото на строеж на граждани, жилищно-строителни кооперации и социалистически организации се отстъпва с предимство, когато кандидатите (без собствениците на отчуждени имоти) са картотекирани:

1. като включени в т. 1 до т. 4 включително от чл. 11, ал. 1 на Наредбата за разпределяне и продажба на жилища;

2. като млади новобрачни или многодетни семейства независимо в коя група са картотекирани.


Чл. 13. (1) При надстрояване и пристрояване на съществуващи жилищни сгради, както и при изграждане на индивидуални и групови строежи върху собствени терени, участниците в строежа могат и да не бъдат картотекирани.

(2) За реализиране на предвижданията на одобрените подробни градоустройствени планове при определени за надстрояване или пристрояване съществуващи жилищни сгради председателите на ИК на народните съвети постъпват по реда на чл. 42 от Закона за териториално и селищно устройство.


Чл. 14. (1) Гражданите, жилищно-строителните кооперации и социалистическите организации заплащат отстъпеното им право на строеж върху държавна земя, определено на база на предвидените оптимални размери на застройка и етажност по застроителния и регулационен план.

(2) Стойността на правото на строеж се определя по Наредбата за цените на недвижимите имоти (ДВ, бр. 99 от 1979 г.).


Чл. 15. Всички дейности по програмирането, предоставянето на терени и правото на строеж се осъществяват съвместно със съответните органи на Националния съвет на Отечествения фронт, Българските професионални съюзи и Димитровския комунистически младежки съюз.


Раздел III.
ПРОЕКТНО ОСИГУРЯВАНЕ И ОСТОЙНОСТЯВАНЕ

Чл. 16. Зоните за ниско и средноетажно застрояване на жилищни сгради по стопански начин се определят с одобрените градоустройствени планове на населените места.


Чл. 17. (1) Жилищните сгради се изграждат по индивидуални проекти, изработени от проектант по смисъла на чл. 155, ал. 1 от Правилника за стопанската дейност (ДВ, бр. 3 от 1987 г.).

(2) Проектите за жилищните сгради са с обем и съдържание, установени с действуващите нормативни актове.


Чл. 18. (1) Когато се ползува заем от Държавната спестовна каса, стойността на жилищата, ателиетата, гаражите, магазините и другите обекти в новоизграждани жилищни сгради, изпълнявани по стопански начин, се определят по Наредбата за цените на недвижимите имоти, като общата стойност на цялата сграда е сборът от стойностите на всички обекти в нея.

(2) Стойностите на отделните обекти в сградата и стойността на цялата сграда се определят съгласно приложение № 4.

(3) Стойностите на подобренията, посочени в чл. 22 от Наредбата за цените на недвижимите имоти, се определят от проектанта като част от проектно-сметната документация на обекта.

(4) Проектите по чл. 17 се придружават със спецификация за видовете строителни материали, остойностени по цени на едро и цени на дребно, обяснителна записка и стойност на сградата, определена по Наредбата за цените на недвижимите имоти в случаите по чл. 18, ал. 1.


Чл. 19. (1) Стойността по чл. 18, ал. 1 (без правото на строеж) се коригира с разликата между цените на едро и цените на дребно за вида и количествата материали, посочена в спецификацията по чл. 18, ал. 4.

(2) Увеличението вследствие корекцията по ал. 1 се разпределя между отделните жилища и други обекти в сградата в съответствие с идеалните им части.

(3) Определената по реда, указан в ал. 1 и 2, обща стойност служи за осигуряване на средствата, необходими за окончателното завършване на сградата.


Чл. 20. При настъпили изменения, узаконени в параметрите на жилищата и другите обекти в сградата (изменения на квадратура, кубатура, разположение на етаж и др.), се определят нови стойности по реда на чл. 18, ал. 1 и 3 и чл. 19, ал. 1 и 2. Определената първоначална стойност за право на строеж по реда на чл. 14 не се променя освен в случаите на настъпили промени в застройката и етажността по застроителните и регулационни планове.


Чл. 21. (1) Остойностяването на жилищата и другите обекти в жилищните сгради, изпълнявани по стопански начин, се извършва от проектант по смисъла на чл. 155, ал. 1 от Правилника за стопанската дейност.

(2) За допуснати грешки при определяне стойностите на жилищата и другите обекти в жилищните сгради виновните служители се наказват по реда на чл. 170 от Закона за териториално и селищно устройство.


Раздел IV.
ФИНАНСИРАНЕ НА СТРОИТЕЛСТВОТО

Чл. 22. (1) Финансирането на строителството на жилищните сгради, изпълнявани по стопански начин, се извършва изцяло със собствени средства или със собствени и заемни средства.

(2) При финансиране на групови строежи и жилищно-строителни кооперации изцяло със собствени средства редът за набиране и изразходване на средствата се определя от участниците в строежа с договор за групов строеж или с устава на жилищно-строителната кооперация.

(3) Финансирането на строителството на индивидуални сгради, групови строежи и на сгради на жилищно-строителни кооперации, изпълнявани по стопански начин със собствени и заемни средства, се извършва съгласно Наредбата за кредитната дейност на Държавната спестовна каса (ДСК) (обн., ДВ, бр. 79 от 1978 г.; изм. и доп., бр. 94 от 1979 г., бр. 72, 86 и 100 от 1980 г., бр. 91 от 1981 г., бр. 70 от 1983 г., бр. 36 от 1984 г., бр. 3 от 1985 г. и бр. 56 от 1986 г.).


Чл. 23. (1) За стойностно покритие на жилищата и другите обекти в сградата се приема и стойността на наличните материали, извършеното строителство и платените суми (за право на строеж, проектиране и други разходи, предвидени в Наредбата за цените на недвижимите имоти), установени преди откриването на финансирането.

(2) На участниците в индивидуални и групови строежи по преценка на ДСК се признава стойност на личен труд до 15 на сто от стойността на строително-монтажните работи, намалена с разходите по ал. 1.


Чл. 24. (1) Строителството на жилищни сгради, изпълнявани по стопански начин, се отчита и разплаща по степен на готовност (етапи) и сумите за тяхното изпълнение се броят в процент от общата стойност на сградата.

(2) Средствата от сметките за финансиране на обектите се броят лично на правоимащите чрез упълномощени от тях лица или упълномощени лица от състава на специализираните бюра за комплексни услуги.


Чл. 25. (1) Държавната спестовна каса спира финансирането на жилищните сгради при констатирани изменения от одобрените проекти или от определените условия в издадените разрешения за строеж, водещи до промени в стойностите на жилищата и другите обекти в сградите. Същото се установява съвместно с техническата служба на общинския народен съвет.

(2) Финансирането се спира до отстраняването или до узаконяването на направените изменения и представяне във финансиращия клон на ДСК на преодобрените проекти и осигуряване на необходимите средства до новите стойности на жилищата и другите обекти в сградата.


Чл. 26. (1) Участниците в груповите строежи и управителните съвети на жилищно-строителните кооперации са задължени да водят следните отчетни книжа:

1. протоколна книга, в която се записват всички решения на участниците в груповия строеж, съответно на общото събрание на жилищно-строителната кооперация, и на управителния й съвет;

2. книга за приходите и разходите по изграждане на жилищните сгради, в която се описват всички приходно-разходни документи, надлежно оформени.

(2) При издаването на разрешението за строежа отчетните книжа по ал. 1 се прошнуроват и подпечатват от техническата служба.


Чл. 27. Участниците в групови строежи и членовете на жилищно-строителни кооперации се снабдяват с документ за собственост в срок до една година от завършването и приемането на сградите с констативен акт или приемателен протокол.


Раздел V.
ИЗПЪЛНЕНИЕ НА СТРОИТЕЛСТВОТО

Чл. 28. (1) Изпълнители на жилищни сгради по стопански начин могат да бъдат:

1. лицата, на които е разрешен строежът, членове на техните семейства и роднини по права, съребрена или сватовска линия;

2. специализираните групи, бюра и ателиета;

3. строителните трудово-производителни кооперации;

4. държавните строителни организации.

(2) За изпълнение на определени видове строително-монтажни работи и услуги участниците сключват договор с организациите съгласно ал. 1, т. 2 до 4.

(3) За изпълнените видове работи изпълнителят съставя ежемесечно акт по цени, които са в сила, включително и корекцията за разликите в цените на вложените материали, определена по реда на чл. 19, ал. 1.

(4) Разплащането за изпълненото строителство се извършва с налични средства на инвеститора срещу предоставен разплащателен документ (фактура) от изпълнителя. Когато обектът се финансира от ДСК, разплащането се извършва безкасово в рамките на определените етапи на строителство.


Чл. 29. (1) Определят се следните срокове за времетраене на строителството, изпълнявано по стопански начин:

1. за жилищни сгради до 6 жилища - до 18 месеца от датата на издаденото разрешение за строеж;

2. за жилищни сгради над 6 жилища - до 24 месеца от датата на издаденото разрешение за строеж.

(2) Сроковете по ал. 1 могат да бъдат продължени до една година от техническата служба при народния съвет при наличие на обективни причини, затрудняващи строителството.

(3) При неспазване на тези срокове инвеститорите се санкционират на основание чл. 170 от Закона за териториално и селищно устройство.


Раздел VI.
ТЕХНИЧЕСКО РЪКОВОДСТВО, КОНТРОЛ И ПРИЕМАНЕ НА СГРАДИТЕ

Чл. 30. (1) За всяка сграда, изграждана по стопански начин, на основание чл. 240 от Правилника за прилагане на Закона за териториално и селищно устройство (ППЗТСУ) (обн., ДВ, бр. 62 от 1973 г.; изм. и доп., бр. 24 от 1975 г., бр. 87 от 1976 г., бр. 37 от 1978 г., бр. 7 и 44 от 1980 г., бр. 38 от 1983 г. и бр. 48 от 1985 г.) се определя правоспособно техническо лице, което ръководи изграждането на сградата.

(2) Общинските (районните) народни съвети определят и назначават лицата по ал. 1, които могат да бъдат щатни служители в стопанските предприятия-инвеститори, правоспособни лица, привлечени с договор към общинските (районните) народни съвети, проектантски организации или специализирани бюра и ателиета.

(3) Техническото ръководство на жилищните сгради, изпълнявани по стопански начин, може да се упражнява и от отговорника по авторския надзор.

(4) Техническият ръководител е длъжен да следи за изграждането на сградата в съответствие с одобрените строителни книжа. При констатирани отклонения и нарушения при изпълнение на строежа той дава указания за отстраняването им, като при необходимост спира строежа. Техническият ръководител участвува при приемането и предаването на сградата или на отделни части (етажи) от нея, годни за самостоятелно ползуване.

(5) Когато техническото ръководство се изпълнява от проектантски организации или специализирани бюра за комплексни услуги, изпълнението на задълженията и отговорността по тях са предмет на договор между инвеститора и изпълнителя, съставен в съответствие със Справочник № 3 от 1977 г. на Комитета по труда и социалното дело.


Чл. 31. При провеждането на контрола по чл. 30 се правят вписвания в заповедната книга на обекта.


Чл. 32. Контрол по изпълнение на строителните работи и за спазването на одобрените проекти упражняват:

1. авторите на проектите по съответните специалности;

2. техническата служба при общинския (районния) народен съвет;

3. стопанското предприятие "Изграждане на селищните системи" (когато има отношение по изграждането на сградата);

4. техническата служба на ДСК (когато сградата се финансира от ДСК);

5. органите за Държавен технически контрол.


Чл. 33. (1) Заплащането на техническото ръководство се свързва с действително извършената работа.

(2) Определят се следните такси за техническо ръководство в процент от общата стойност на сградата, намалена със стойността на правото на строеж:

1. до 100 000 лв. - 0,70 на сто;

2. над 100 000 лв. - 0,60 на сто.

(3) Инвеститорите заплащат 30 на сто от определената сума за техническо ръководство при издаване на разрешението за строеж, 50 на сто при завършване на сградата до покрив включително и 20 на сто при цялостното завършване и приемане на жилищната сграда.


Чл. 34. (1) Приемането на жилищните сгради, изграждани по стопански начин, се извършва:

1. при индивидуални жилищни сгради и групови строежи до 6 жилища - с констативен акт (приложение № 5), съставен от комисия в състав: техническият ръководител на сградата, техническо лице от общинския (районния) народен съвет, инвеститорът и представител на финансиращия клон на ДСК, когато се ползува заем;

2. при строеж на сгради с повече от 6 жилища - с приемателен протокол по реда на чл. 305 ППЗТСУ.

(2) Сградите се приемат въз основа на писмено искане на инвеститора до председателя на изпълнителния комитет на общинския (районния) народен съвет най-късно в 20-дневен срок от завършването им, но не по-късно от 20 дни след нормативния срок за времетраене на строителството, указан в чл. 29, ал. 1.

(3) Длъжностните лица, които не изпълняват своевременно задълженията си по приемането на жилищните сгради, изпълнени по стопански начин, се наказват по чл. 169, т. 1 от Закона за териториално и селищно устройство.


Чл. 35. (1) Сградите, изграждани по смесен начин на изпълнение, се приемат на два етапа:

1. първи етап - завършване на видовете работи, изпълнявани чрез възлагане;

2. втори етап - окончателно завършване на сградите за видовете работи, които не са приети в първия етап.

(2) Приемането на сградите се извършва по реда на чл. 34, като видовете работи, изпълнявани от държавни строителни организации, задължително се приемат от комисията по чл. 305 ППЗТСУ.


Чл. 36. (1) Екземпляри от протокола за приемане на сградата се изпращат на Териториалния кадастър. Такива екземпляри се изпращат и на финансиращия клон на ДСК, ако при изграждането на сградата е ползуван държавен заем.

(2) Въз основа на съставения протокол техническата служба на общинския (районния) народен съвет отчита сградата като завършена пред Централното статистическо управление. Когато сградата е изграждана от различни изпълнители, посочени в чл. 28, ал. 1, тя се отчита пред Централното статистическо управление след окончателното й завършване.


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 1. Строителството и финансирането на жилищни обекти, започнати при условията на Наредба № 4 за участие на трудещите се в строителството на жилищни обекти, изпълнявано чрез възлагане, както и за подпомагане на жилищното строителство по стопански начин от строителните организации, се извършва при условията и по реда на същата наредба до тяхното завършване.


§ 2. Допуска се започване до 30 юни 1987 г. строителството и финансирането на жилищни обекти по реда на Наредба № 4, за които има одобрени строителни книжа.


§ 3. Наредбата се издава на основание чл. 201, ал. 1 от Закона за териториално и селищно устройство и чл. 7, ал. 3 от Постановление № 65 на Министерския съвет и Националния съвет на Отечествения фронт от 1986 г. за създаване на условия за широко участие на населението в жилищното строителство.


§ 4. С тази наредба се отменя Наредба № 4 за участие на трудещите се в строителството на жилищни обекти, изпълнявано чрез възлагане, както и за подпомагане на жилищното строителство по стопански начин от строителните организации (ДВ, бр. 38 от 1977 г.).


§ 5. Указания по прилагането на наредбата се дават от председателя на Комитета по териториално и селищно устройство съгласувано с Министерството на финансите, Комитета по цените, Министерството на правосъдието и Българската народна банка.


§ 6. Приложенията са част от наредбата и са отпечатани към ведомственото издание на Комитета по териториално и селищно устройство.


Промени настройката на бисквитките