Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 40 от 15.V

НАРЕДБА № 3 ЗА ДЪРЖАВНИТЕ ИЗИСКВАНИЯ ПРИ ПРИЕМАНЕ НА УЧЕНИЦИ В ПРОФЕСИОНАЛНИТЕ УЧИЛИЩА

 

НАРЕДБА № 3 ЗА ДЪРЖАВНИТЕ ИЗИСКВАНИЯ ПРИ ПРИЕМАНЕ НА УЧЕНИЦИ В ПРОФЕСИОНАЛНИТЕ УЧИЛИЩА

Издадена от Министерството на образованието и науката

Обн. ДВ. бр.40 от 15 Май 1992г., отм. ДВ. бр.38 от 4 Май 1993г.

Отменена с § 6 от заключителните разпоредби на Наредба № 2 за приемане на ученици с конкурсен изпит след завършен VII клас или след завършено основно образование в профилирани общообразователни училища и за специалностите в професионалните училища (техникуми и средни професионално-технически училища) за учебната 1993 - 1994 г. - ДВ, бр. 38 от 4 май 1993 г.


Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. С тази наредба се уреждат условията и редът за кандидатстване, класиране, приемане и записване на ученици в професионалните училища на Република България.


Чл. 2. Професионални училища по смисъла на тази наредба са техникумите, средните професионално-технически училища (СПТУ) и професионално-техническите училища (ПТУ).


Глава втора.
КАНДИДАТСТВАНЕ

Раздел I.
Условия за кандидатстване

Чл. 3. (1) За дневно обучение в техникум могат да кандидатстват лица:

1. завършили VII клас в годината на кандидатстване - по специалности с интензивно изучаване на западен език;

2. притежаващи свидетелство за завършено основно образование и не по-възрастни от 16 години към 30 септември;

3. притежаващи диплома за завършено средно образование. Младежите да са отслужили, да са освободени или отложени от редовна военна служба.

(2) За дневно обучение в оздравителните техникуми могат да кандидатстват ученици, притежаващи свидетелство за завършено основно образование, протокол от лекарска консултативна комисия (ЛКК) и не по-възрастни от 17 години към 30 септември.

(3) За дневно обучение в СПТУ могат да кандидатстват лица, притежаващи свидетелство за завършено основно образование и не по-възрастни от 17 години към 30 септември.

(4) За дневно обучение в ПТУ могат да кандидатстват лица:

1. завършили VI или VII клас, подлежащи на задължително обучение - със или без завършване на основно образование;

2. завършили VI или VII клас, неподлежащи на задължително обучение и не по-възрастни от 17 години към 30 септември - със или без завършване на основно образование;

3. притежаващи свидетелство за завършено основно образование и не по-възрастни от 17 години към 30 септември.


Чл. 4. Лицата с основно образование, ненавършили 16 години, които не продължават образованието си, задължително се приемат и обучават в дневна форма на ПТУ до навършване на 16-годишна възраст.


Чл. 5. (1) За вечерно, сменно или задочно обучение могат да кандидатстват лица, навършили 16-годишна възраст към 30 септември:

1. в техникумите - притежаващи свидетелство за завършено основно образование или диплома за завършено средно образование;

2. в СПТУ - притежаващи свидетелство за завършено основно образование;

3. в ПТУ - притежаващи свидетелство за завършено основно образование или притежаващи удостоверение за завършен клас от основното образование - със или без завършване на основно образование.

(2) Младежите, кандидатстващи за обучение в училищата по ал. 1 и навършили 18-годишна възраст, да са отслужили, да са освободени или отложени от редовна военна служба.


Чл. 6. (1) Лица с физически недъзи или с хронични заболявания кандидатстват в техникуми, СПТУ и ПТУ по специалности и професии, които не са противопоказни за здравословното им състояние. Изключения се правят от МОН с разрешение на МЗ.

(2) Освидетелстването на кандидатите по ал. 1 се извършва въз основа на протокол, издаден от ЛКК. Срокът за освидетелстването е до 1 юни.

(3) Насочването на кандидатите по специалности и професии се извършва от комисия по професионално ориентиране, включваща педагози, психолози и лекари, назначени до 1 юни от началника на регионалния инспекторат на МОН, и съгласувана с регионалното здравно заведение.

(4) Кандидатите по ал. 1 до 15 юни включително представят на комисията по ал. 3 протокол от ЛКК и документите за кандидатстване, посочени в чл. 9. Комисията посочва на всеки кандидат подходящите за него специалности и професии.

(5) Документите на кандидатите и решението на комисията се изпращат в съответното училище в сроковете по чл. 12, ал. 1.

(6) Броят на учениците, които се приемат по ал. 1, е до 7 ученика в паралелка на СПТУ или ПТУ и до 5 ученика в паралелка на техникум.


Чл. 7. (1) За приемане в техникумите (с изключение на оздравителните техникуми) независимо от формата на обучение кандидатите полагат приемен изпит, който е анонимен.

(2) Кандидатите полагат приемен изпит по:

1. математика - за всички специалности с изключение на посочените в чл. 7, ал. 2, т. 2;

2. изобразително изкуство - за специалностите: производство на художествени изделия от скални материали; дизайн в силикатното производство; вътрешна архитектура; дърворезбарство; моделчество и дървостругарство; производство на музикални инструменти; парково строителство; реставрация на стилни мебели и дограма; художествено оформление на текстилни площни изделия; моделиране и конструиране на облеклото; моделиране и конструиране на коженото и кожухарското облекло; моделиране и конструиране на обувни изделия; моделиране и конструиране на коженогалантерийни изделия.


Раздел II.
Подаване на документите

Чл. 8. (1) Лицата могат да кандидатстват по свой избор по всички специалности и професии в едно професионално училище.

(2) Лицата, притежаващи свидетелство за завършено основно образование, могат да кандидатстват за дневно обучение последователно във:

1. техникум;

2. СПТУ;

3. ПТУ.


Чл. 9. (1) За кандидатстване в техникум, СПТУ и ПТУ се изискват следните документи:

1. молба - по образец (приложението);

2. документ за завършена степен на образование (оригинал) - свидетелство за основно образование; диплома за средно образование; удостоверение за завършен клас от основното образование;

3. здравен картон с данни от задължителните профилактични прегледи и медицинско заключение за здравословното състояние на кандидата;

4. удостоверение за отлагане, освобождаване или отбита редовна военна служба (за кандидатите, които са навършили или ще навършат 18-годишна възраст до края на календарната година);

5. протокол от ЛКК и здравен картон (за кандидатите по чл. 6 и за оздравителните техникуми).

(2) Кандидатите за вечерно, сменно и задочно обучение не представят здравен картон.


Чл. 10. Документите по чл. 9, ал. 1 се подават в училището, в което лицето кандидатства.


Чл. 11. (1) Директорът на училището назначава комисия по приемане на документите.

(2) Комисията по ал. 1 проверява, приема и завежда във входящ дневник документите на кандидатите; издава бележка за входящия номер на документите на всеки кандидат; съставя поименен списък по входящите номера на кандидатите; връща документите на неприетите кандидати.


Чл. 12. (1) Сроковете за подаване на документите по чл. 9, ал. 1 са:

1. за техникумите с приемане след завършен VII клас - от 19 до 30 юни включително;

2. за техникумите с приемане след завършено основно образование - от 19 до 30 юни включително;

3. за оздравителните техникуми - от 19 до 24 юни включително;

4. за техникумите с приемане след завършено средно образование за дневно, вечерно, сменно и задочно обучение - от 24 август до 4 септември включително;

5. за СПТУ - от 19 юни до 28 юли включително;

6. за ПТУ - от 19 до 31 юли включително.

(2) След изтичане на сроковете по ал. 1 документи за кандидатстване не се приемат.


Глава трета.
ПРИЕМАНЕ И ЗАПИСВАНЕ

Раздел I.
Приемни изпити

Чл. 13. (1) Приемните изпити се провеждат, както следва:

1. за техникумите с приемане след завършен VII клас: по математика - на 6 юли; по изобразително изкуство - на 8 юли;

2. за техникумите с приемане след завършено основно образование: по математика - на 7 юли; по изобразително изкуство - на 9 юли;

3. за техникумите с приемане след завършено средно образование: по математика - на 7 септември; по изобразително изкуство - на 9 септември.

(2) Приемните изпити започват в 8 ч. и са с продължителност 4 часа. Фактическото време за провеждане на изпита започва да тече след задаване на темата.


Чл. 14. Приемният изпит по математика е писмен и се провежда по теми, определени от МОН. Темите обхващат задължителното учебно съдържание по математика, както следва:

1. за техникумите с приемане след завършен VII клас - до VII клас;

2. за техникумите с приемане след завършено основно образование - до VIII клас;

3. за техникумите с приемане след завършено средно образование - до ХI клас.


Чл. 15. (1) Приемният изпит по математика се провежда от комисия, назначена със заповед на директора на училището.

(2) На основание списъка на кандидатите комисията по ал. 1 извършва разпределение на кандидатите по стаи и подготвя изпитни протоколи; подготвя листове с печат на училището, малки и големи пликове за всеки кандидат и малки листчета за записване името и входящия номер на всеки кандидат.

(3) Определените за всяка стая дежурни учители преди започване на изпита раздават на всеки кандидат по 4 листа, малък и голям плик и малко листче.

(4) След приключване на изпита кандидатът предава на дежурните учители писмената си работа заедно с листчето със записаните от него име и входящ номер, запечатано в малкия плик.

(5) Дежурните учители приемат писмената работа, като отразяват в протокола времето на предаването й и броя на съдържащите се в нея листове, след което заедно с малкия плик я запечатват в големия плик в присъствието на кандидата.

(6) Дежурните учители предават големите запечатани пликове на директора на училището. Той поставя еднакви номера на запечатания малък плик и на писмената работа и съхранява малките пликове до разкриване анонимността на изпита.


Чл. 16. (1) Преглеждането и оценяването на писмените работи по математика се извършват от комисия, назначена със заповед на директора на училището. Оценяването се извършва по методика на МОН.

(2) Директорът на училището предава писмените работи на председателя на комисията по ал. 1.

(3) Писмените работи се оценяват по точкова система с максимален брой точки 64.

(4) Всяка писмена работа се преглежда и оценява от двама учители независимо един от друг. За оценките на писмените работи те съставят отделни протоколи и рецензии и ги представят на председателя на изпитната комисия. На основание двата протокола председателят определя окончателната оценка на всеки кандидат. За тази цел се съставя трети протокол.

(5) В случаите, когато разликата в оценките в двата протокола е до 4 точки, окончателната оценка е средноаритметична незакръглена от двете оценки.

(6) В случаите, когато разликата в оценките в двата протокола е по-голяма от 4 точки, специалист арбитър, определен от директора, оценява писмената работа. Неговата оценка е окончателна и се нанася в третия протокол.

(7) Рецензии и оценки върху писмените работи не се нанасят.

(8) В третия протокол срещу номера, означен върху писмената работа от директора, се поставя оценката. Всеки малък плик се отваря (разкрива се анонимността на изпита) и за същия номер, означен върху малкия плик, се отбелязва в протокола името на кандидата.

(9) След окончателното съставяне на протокола за резултатите от проведения изпит рецензиите се прилагат към съответните писмени работи.


Чл. 17. Приемният изпит по изобразително изкуство се провежда по теми, определени от МОН, които обхващат следното учебно съдържание:

1. за техникумите с приемане след завършен VII клас - от VII клас;

2. за техникумите с приемане след завършено основно образование - от VII и VIII клас;

3. за техникумите с приемане след завършено средно образование - от VIII и IХ клас.


Чл. 18. (1) Приемният изпит по изобразително изкуство се провежда от комисия, назначена със заповед на директора на училището.

(2) На основание броя на кандидатите комисията по ал. 1 осигурява помещения, подходящи за нормално протичане на изпита, рисувателни листове за всички кандидати с формат 1/4 от 100/70 см, подпечатани с печата на училището, непрозрачни листчета с размери 15/8 см.

(3) Местата в стаите, където се провежда изпитът, предварително се номерират. При влизане кандидатите изтеглят номер за работното си място.

(4) На обратната страна на листа, зад печата, се изписва: име, презиме, фамилия, адрес на кандидата, и се запечатва с непрозрачните листчета. Условието се запазва и за повредената изпитна работа.

(5) Кандидатът може да получи втори лист, ако първият е дефектен или по време на работа се увреди изпитната работа.

(6) Дежурните учители приемат изпитната работа на кандидата, като съблюдават точното изпълнение на условията по ал. 4.

(7) След приключване на изпита дежурният учител предава на директора изпитните работи с необходимите протоколи. Те се съхраняват до идването на комисията по преглеждането и оценяването.


Чл. 19. (1) Преглеждането и оценяването на изпитните работи по изобразително изкуство се извършват от комисия, назначена със заповед на началника на регионалния инспекторат на МОН. Оценяването се извършва по методика на МОН.

(2) Изпитните работи се оценяват по точкова система с максимален брой точки 64.

(3) Изпитните работи се преглеждат и оценяват от комисията по ал. 1 общо, като оценката (броят на точките) се изписва върху печата на листа и се подписва от председателя на комисията.

(4) След разкриване на анонимността на изпитните работи оценката се нанася в съответния протокол срещу името на кандидата и се подписва от членовете на комисията по ал. 1.


Чл. 20. (1) Резултатите от приемния изпит се обявяват в списък по реда на входящите номера в срок най-малко един ден преди обявяване класирането на кандидатите.

(2) Обявените оценки на писмените или изпитните работи са окончателни и ново оценяване не се допуска.


Чл. 21. При поискване родителят и кандидатът могат да се запознаят с писмената или изпитната работа, рецензията и оценката в присъствието на директора и председателя на комисията по чл. 16, ал. 1 и чл. 19, ал. 1.


Чл. 22. За установена измама или опит да се използват непозволени източници при изпълнението на писмената или изпитната работа кандидатът се отстранява и изпитът се анулира от председателя на комисията по чл. 15, ал. 1 и чл. 18, ал. 1.


Раздел II.
Класиране, приемане и записване в техникумите

Чл. 23. Класирането, приемането и записването на кандидатите се извършват от комисия, назначена със заповед на директора на училището. В състава на комисията се включват председателите на комисиите по приемане на документите, по провеждане на приемния изпит и по преглеждане и оценяване на писмените (изпитните) работи.


Чл. 24. (1) Класирането на кандидатите се извършва по бал с възможен брой точки от 18 до 100.

(2) Балът се образува от:

1. утроените оценки по български език и литература от удостоверението за завършен VII клас; от свидетелството за завършено основно образование; от дипломата за завършено средно образование;

2. утроената оценка по основния предмет за съответната специалност (съгласно чл. 25) от удостоверението за завършен VII клас; от свидетелството за завършено основно образование; от дипломата за завършено средно образование;

3. броят на точките, получен от приемния изпит по математика или изобразително изкуство (определя се по методика на МОН).


Чл. 25. Основни предмети за съответните специалности по смисъла на чл. 24, ал. 2, т. 2 по професионални области са:

1. физика - за специалностите от професионалните области: геология, проучване и минно-добивна промишленост (без специалността производство на художествени изделия от скални материали); енергетика; машиностроене и уредостроене; електротехника и електроника; транспорт; строителство; селско стопанство (за специалността механизация на селското стопанство); лека промишленост (за специалностите технология на предачеството, технология на тъкачеството, технология на плетачеството, технология на облеклото и автоматизация на производството в леката промишленост); хранително-вкусова промишленост (за специалността експлоатация и поддържане на хладилна техника в хранителната промишленост);

2. химия - за специалностите от професионалните области: металургия; химическа промишленост (без специалност дизайн в силикатното производство); лека промишленост (за специалностите технология на апретурата, багренето и печатането, технология на кожарското и кожухарското производство, технология на обувното производство, технология на коженогалантерийното производство);

3. биология - за специалностите от професионалните области: селско стопанство (без специалността механизация на селското стопанство); горско стопанство и дървообработваща промишленост (без специалностите вътрешна архитектура, дърворезбарство, моделчество и дървостругарство, производство на музикални инструменти, парково строителство, реставрация на стилни мебели и дограма); хранително-вкусова промишленост (без специалността експлоатация и поддържане на хладилна техника в хранителната промишленост);

4. математика - за специалностите: производство на художествени изделия от скални материали; дизайн в силикатното производство; вътрешна архитектура; дърворезбарство; моделчество и дървостругарство; производство на музикални инструменти; парково строителство; реставрация на стилни мебели и дограма; художествено оформление на текстилни площни изделия; моделиране и конструиране на облеклото; моделиране, конструиране и технология на коженото и кожухарското облекло; моделиране и конструиране на обувни изделия; моделиране и конструиране на коженогалантерийни изделия;

5. география - за специалностите от професионална област икономика и управление.


Чл. 26. (1) До участие в класирането се допускат кандидатите, които имат бал 50 и повече точки.

(2) Класирането на кандидатите се извършва в следния ред:

1. приемат се за ученици без приемен изпит кандидатите по чл. 6 по определените им специалности;

2. кандидатите с бал 50 и повече точки се подреждат в списък по низходящ ред на бала, без да се вземат предвид желанията за специалностите;

3. от списъка по т. 2 се изваждат от началото му по реда на бала толкова кандидати, колкото е броят на учениците съгласно утвърдения за училището прием за всички специалности, намален с приетите по т. 1;

4. всеки кандидат се класира по специалност според поредността на желанията му, посочени в молбата, в зависимост от бала.


Чл. 27. (1) Кандидатите с бал, равен на бала на последния кандидат в списъка по чл. 26, ал. 2, т. 3, се приемат и разпределят по специалности над утвърдения за училището прием.

(2) В случай, когато единият от близнаците, кандидатстващи в дадено училище, е приет, другият се приема над утвърдения за училището прием независимо от бала му.


Чл. 28. Списъкът на кандидатите по реда на входящите номера и техния бал и списъкът на класираните кандидати по специалностите се обявяват в следните срокове:

1. за техникумите с приемане след завършен VII клас - 13 юли;

2. за техникумите с приемане след завършено основно образование - 14 юли;

3. за техникумите с приемане след завършено средно образование - 11 септември.


Чл. 29. Записването на класираните кандидати започва от датата на обявяване на списъците съгласно чл. 28 и продължава до:

1. за техникумите с приемане след завършен VII клас - 17 юли;

2. за техникумите с приемане след завършено основно образование - 17 юли;

3. за техникумите с приемане след завършено средно образование - 14 септември;

4. за оздравителните техникуми - 26 юни.


Чл. 30. (1) Когато броят на класираните и приети кандидати е по-малък от броя на учениците съгласно утвърдените за приемане места, училището обявява втори кръг на класиране.

(2) Броят на свободните места по специалности се обявява на 17 юли след приключване записването на кандидатите.

(3) Във втория кръг на класиране могат да участват лица, кандидатствали в същото или в други училища, имащи бал 50 или повече точки.

(4) Кандидатите подават предвидените по чл. 8, ал. 1 документи и удостоверение за резултата от приемния изпит.

(5) Документите по ал. 4 се подават в училището до 22 юли включително. При подаване на документите комисията по класирането, приемането и записването изчислява бала на кандидата за желаните от него специалности в съответствие с чл. 24. Когато балът не отговаря на условието по чл. 26, ал. 1, документите не се приемат.

(6) Класирането на кандидатите се извършва по реда, посочен в чл. 26, ал. 2.


Чл. 31. (1) Списъкът на кандидатите по реда на входящите номера и техния бал и списъкът на класираните кандидати от втория кръг се обявяват на 23 юли.

(2) Записването на класираните кандидати е до 24 юли включително.


Чл. 32. (1) Когато и след втория кръг на класиране останат свободни места, те не се попълват.

(2) Когато броят на записаните ученици е по-малък от нормативно определения минимален брой за откриване на паралелки, учениците се разпределят по другите специалности в училището.


Раздел III.
Класиране, приемане и записване в СПТУ

Чл. 33. Класирането, приемането и записването на кандидатите се извършват от комисия, назначена със заповед на директора на училището. В състава на комисията задължително се включва председателят на комисията по приемане на документите.


Чл. 34. (1) Класирането на кандидатите се извършва по бал от 15 до 30 точки.

(2) Балът се образува от оценките по: български език и литература, математика, физика, химия и биология от свидетелството за завършено основно образование.


Чл. 35. Класирането на кандидатите се извършва в следния ред:

1. приемат се за ученици кандидатите по чл. 6 по определените им професии;

2. кандидатите се подреждат в списък по низходящ ред на бала, без да се взимат предвид желанията за професиите;

3. от списъка по т. 2 се изваждат от началото му по реда на бала толкова кандидати, колкото е броят на учениците съгласно утвърдените за училището места за приемане за всички професии, намален с приетите по т. 1;

4. всеки кандидат се класира по професия според поредността на желанията му, посочени в молбата, в зависимост от бала.


Чл. 36. Кандидатите с бал, равен на бала на последния кандидат в списъка по чл. 35, т. 3, и кандидатите близнаци се приемат по реда и условията на чл. 27.


Чл. 37. Когато броят на кандидатите с максимален бал 30 за дадена професия е по-голям от утвърдените места за приемане, всички кандидати се приемат.


Чл. 38. (1) Списъкът на кандидатите по реда на входящите номера и техния бал и списъкът на класираните кандидати по професии се обявяват на 29 юли.

(2) Некласираните кандидати получават документите си и могат да кандидатстват за свободни места в други СПТУ до 31 юли включително.


Чл. 39. Записването на класираните кандидати е до 31 юли включително.


Раздел IV.
Записване в ПТУ

Чл. 40. Кандидатите за обучението в ПТУ се записват в училището до 31 юли включително.


Допълнителни разпоредби

§ 1. Повтарящите I курс ученици се записват над утвърдените места за приемане.


§ 2. (1) Всички въпроси по приемането на кандидатите за утвърдените за училището места за приемане се решават от директора на училището.

(2) Жалби във връзка с приемането на кандидати в училищата се подават и решават в регионалния инспекторат на МОН.


§ 3. (1) Кандидатите кръгли сираци, неприети в техникумите, се приемат над утвърдените места за приемане за училището при условие, че са се явили на приемния изпит и имат бал най-малко 40 точки.

(2) Кандидатите кръгли сираци се приемат в СПТУ по желаната от тях професия над утвърдените места за приемане за училището.


Заключителни разпоредби

§ 4. Тази наредба се издава на основание чл. 26, ал. 2 от Закона за народната просвета (ДВ, бр. 86 от 1991 г.) и чл. 38, ал. 5 от Правилника за прилагане на Закона за народната просвета (ДВ, бр. 31 от 1992 г.).


Приложение към чл. 9, ал. 1, т. 1



До Директора

на . . . . . . . . . . . . . . .

(наименование на училището)

М О Л Б А
От . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Адрес . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Г-н Директор,
Кандидатствам за ученик през учебната 1992/1993 г. по специалностите (професиите), подредени според
желанието ми:
1. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
2. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
3. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
4. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
5. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
6. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 
Прилагам следните документи:
1. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
2. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
3. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
4. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Гр. . . . . . . . . Дата . . . . . . . . Кандидат: . . . . . . .
 

Родител (настойник): . . . . . .

(за кандидат до 16 г.)


Промени настройката на бисквитките