Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 24 от 28.III

НАРЕДБА № 2 ЗА ЛИХВИТЕ

 

НАРЕДБА № 2 ЗА ЛИХВИТЕ

ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА ИКОНОМИКАТА И ПЛАНИРАНЕТО И БЪЛГАРСКАТА НАРОДНА БАНКА В сила от 01.07.1988 г.

Обн. ДВ. бр.45 от 14 Юни 1988г., изм. ДВ. бр.24 от 28 Март 1989г., отм. ДВ. бр.7 от 25 Януари 1991г.

Отменена с параграф единствен от Наредбата за отменяне на Наредба № 2 за лихвите - ДВ, бр. 7 от 25 януари 1991 г.


Раздел I.
ЛИХВИ ПО КРЕДИТИ И ДЕПОЗИТИ В НАЦИОНАЛНА ВАЛУТА

Чл. 1. (1) Лихвите по кредитите и депозитите в национална валута се договарят между самоуправляващите се стопански организации и банките в съответствие с равнището на единен основен лихвен процент.

(2) Конкретният размер на основния лихвен процент се определя от Управителния съвет на Българската народна банка (БНБ) в рамките на минималния и максималния му размер, утвърден от Министерския съвет. При определянето на конкретния размер на основния лихвен процент Управителният съвет взема предвид рентабилността - печалба на 100 лв. производствени фондове, разчетена по държавния план, оценката си за индекса на промените на цените, както и задачите, произтичащи от утвърдената политика в банковата дейност, търсенето и предлагането на кредити и др.


Чл. 2. (1) Банките плащат на самоуправляващи се стопански организации лихва за депозити в левове със срок най-малко 3 месеца по процент, равен на основния лихвен процент, намален с 2 пункта.

(2) За депозити в левове със срок, по-дълъг от 3 месеца, банките плащат на самоуправляващи се и други организации лихва по процента за тримесечните депозити, определен по ал. 1, увеличен с договорена съобразно срока на депозита надбавка в размер до 1 пункт.


Чл. 3. Банките събират лихва за кредити в левове, предоставени на самоуправляващи се и други организации, по процент, който включва в себе си определения за дадения период основен лихвен процент и договорена надбавка. За сметка на част от надбавката се покриват нормативните разходи за издръжка и нормативната печалба на банките, а с останалата част от нея се отчитат оценката за финансовото състояние и платежоспособността на кредитополучателя, както и рискът, свързан със срока на кредита. Надбавката над основния лихвен процент не може да бъде по-голяма от 2 пункта.


Чл. 4. (1) По кредити за ефективно технологично обновление и за други определени от министъра на икономиката и планирането и председателя на БНБ направления на кредитите, свързани с икономическата стратегия, банките връщат част от лихвата по процента, определен по реда на чл. 3, в размер на договорена поощрителна отстъпка до 2 пункта, ако технологичното обновление, съответно другите обекти са завършени в нормативните срокове, постига се мощността по проекта и се достига договорената ефективност.

(2) Председателят на БНБ може да взема решение за прилагане на поощрителни отстъпки от лихвените проценти по кредитите в размер до 2 пункта и извън случаите по ал. 1.

(3) Търговските банки прихващат от дължимите от тях лихви на БНБ сумата на върнатите от тях поощрителни отстъпки на самоуправляващите се стопански организации в случаите и по реда на ал. 1 и 2.

(4) Българската народна банка в случаите по ал. 1 връща на банките, предоставили кредита, допълнително и отстъпка от лихвения процент по съответна част от ползуваните от тях кредити от БНБ в размер 0,25 пункта.

(5) Кредитите за оборотни средства и за капитални вложения на самоуправляващите се стопански организации от селското стопанство, материално-техническото снабдяване и суровинните и енергийните отрасли, както и на организациите за изследвания и технологии и на програмните колективи със статут на юридическа личност се олихвяват по лихвен процент, определен съгласно чл. 3, намален с поощрителна отстъпка 2 пункта, а на организациите за търговия на дребно - 1 пункт. Търговските банки прихващат поощрителните отстъпки в тези случаи по реда на ал. 3.

(6) Кредитите за оборотни средства за изграждането на обекти като готов строителен продукт се олихвяват по лихвен процент, определен по реда на чл. 3, намален с поощрителна отстъпка 1 пункт.

(7) Ако поради незавършване на обекта кредитът не бъде издължен в договорения срок, поощрителната отстъпка по ал. 6 не се прилага след този срок, а лихвеният процент, определен по реда на чл. 3, се увеличава с 1 пункт.

(8) Ако кредитът не бъде издължен до 6 месеца след изтичане на договорения срок, лихвеният процент по ал. 7 за просрочието над 6 месеца се увеличава с 2 пункта.

(9) Когато поради предсрочно завършване на обект, изграждан като готов строителен продукт, кредитът бъде погасен преди договорения срок, лихвеният процент се намалява с до 2 пункта, но не по-ниско от 2,5 на сто. Банката връща на кредитополучателя разликата до размера на начислената лихва по реда на ал. 6.

(10) Банката, предоставила кредит по ал. 6, прихваща поощрителната отстъпка, както и върнатите суми по реда на ал. 9 от дължимите от нея лихви на БНБ.

(11) Лихвените проценти по кредитите за оборотни средства в случаите на ал. 5 и 6 не могат да бъдат по-малки от определения норматив за данък върху собствените оборотни средства плюс 0,5 пункта. Изключение се допуска за дейностите и производствата, които са освободени от плащането на такъв данък.

(12) Когато самоуправляваща се стопанска организация има внесени в банка собствени средства на депозит за срок, по-дълъг от 3 месеца, и ползува кредити с поощрителна отстъпка по чл. 4, ал. 1, 5 и 6, за срока на депозитите поощрителната отстъпка не се прилага по отношение на част от кредита, равна на сумата по депозитната сметка.


Чл. 5. (1) Търговските банки могат по собствена преценка и за своя сметка да се договарят със самоуправляващи се стопански организации отделни кредити или депозити да се олихвяват с твърд лихвен процент, който не се изменя при промени в равнището на основния лихвен процент.

(2) Търговските банки могат по собствена преценка и за своя сметка да се договарят отделни кредити или депозити на самоуправляващи се стопански организации да се олихвяват с поощрителна отстъпка и извън случаите по чл. 4, съответно с надбавка над определения размер по чл. 2, ал. 2.


Чл. 6. (1) При нарушаване на срокове за погасяване на кредитите и на други договорени условия банките в съответствие с договора за кредит могат да събират от кредитополучателя освен договорената лихва и наказателна надбавка, която не може да бъде по-голяма от 3 пункта. Конкретният размер на наказателната надбавка се определя с договора за кредит и се диференцира в зависимост от вида и степента на нарушението.

(2) Наказателната надбавка за нарушаване на сроковете за погасяване на кредита, качеството на продукцията и сроковете за изпълнение на стопански договори, както и за нецелево и неефективно използуване на кредита не може да бъде по-малка от 2 пункта над договорения лихвен процент.


Раздел II.
ЛИХВИ ПО ДЕПОЗИТИ И КРЕДИТИ В ЧУЖДЕСТРАННА ВАЛУТА

Чл. 7. По депозити от собствени валутни средства на самоуправляващи се организации банките плащат лихва съобразно условията на международните пазари.


Чл. 8. (1) За предоставени кредити в чуждестранна валута банките събират следните лихви във валута:

1. по кредити в социалистическа валута - по лихвения процент на Международната банка за икономическо сътрудничество, съответно на Международната инвестиционна банка, и допълнително - договорена надбавка към лихвения процент до 1 пункт;

2. по кредити в несоциалистическа валута, предоставени на самоуправляващи се организации - лихвен процент съобразно условията на несоциалистическия кредитен пазар за съответния вид валута, срокове и др. плюс договорена надбавка за банката, която не може да надхвърля 0,75 пункта.

(2) По просрочени кредити и по кредити, за които кредитополучателят е нарушил други договорени изисквания, банките могат да събират допълнително над договорения лихвен процент договорена наказателна надбавка до 2 пункта.

(3) По кредитите в несоциалистическа валута лихвените проценти се преразглеждат съгласно договора тримесечно или шестмесечно, за да се приведат в съответствие с условията на несоциалистическите кредитни пазари.


Раздел III.
ЛИХВИ ПО КРЕДИТИ И ДЕПОЗИТИ НА БАНКИ

Чл. 9. (1) Българската народна банка плаща на търговските банки лихва за техни депозити при нея в левове със срок 3 месеца по процент, по-малък от основния лихвен процент с 1,75 пункта.

(2) За депозити на търговските банки със срок, по-дълъг от 3 месеца, БНБ плаща лихва по процент, определен по реда на ал. 1, увеличен с договорена надбавка съобразно срока на депозита, но не по-голяма от 1 пункт.


Чл. 10. (1) За депозитите и кредитите в национална валута за допълване на собствените кредитни ресурси банките плащат на БНБ лихва, както следва:

1. по депозитите и кредитите със срок до 3 месеца - по процент, равен на основния лихвен процент;

2. по депозитите и кредитите със срок, по-дълъг от 3 месеца - по основния лихвен процент, увеличен с договорена надбавка съобразно срока на кредита, която не може да бъде по-голяма от 0,75 пункта;

3. по кредитните ресурси, предоставени от търговските банки за кредити за капитални вложения на самоуправляващи се стопански организации - лихва по намален или увеличен лихвен процент спрямо основния лихвен процент в зависимост от съкращаването или забавянето на фактическия среден срок на погасяване за съответната търговска банка на ползуваните от организациите кредити за капитални вложения спрямо базисния среден срок на погасяване от предходната година, както следва:

а) при съкращаване над 15 на сто - минус 0,75 пункта;

б) при съкращаване от 10 до 15 на сто - минус 0,5 пункта;

в) при съкращаване от 5 до 10 на сто - минус 0,25 пункта;

г) при съкращаване до 5 на сто - 0 пункта;

д) при забавяне до 5 на сто - плюс 0,25 пункта;

е) при забавяне от 5 до 10 на сто - плюс 0,5 пункта;

ж) при забавяне над 10 на сто - плюс 0,75 пункта.

(2) За допълнително ползувани от банките кредити вследствие нарушаване на определените от Управителния съвет на БНБ нормативи и изисквания по банковата дейност банките заплащат на БНБ наказателна надбавка, която се договаря и не може да бъде по-голяма от 2 пункта.


Раздел IV.
ЛИХВИ ПО БАНКОВИ СМЕТКИ

Чл. 11. (1) По разплащателни, текущи, фондови и набирателни сметки, както и по заемни сметки и подсметки с кредитни остатъци банките плащат лихва 1 на сто.

(2) Когато самоуправляващи се организации изтеглят от депозитните си сметки суми преди договорения срок на депозита, банките плащат лихва съобразно срока на фактическото престояване по реда на чл. 2, а когато фактическият срок е под 3 месеца - 1 на сто.

(3) Текущите сметки на търговските банки, Държавната спестовна каса, Държавния застрахователен институт и АД "Булстрад" се олихвяват с 2 на сто.

(4) По депозиран от Държавния застрахователен институт и АД "Булстрад" математически резерв лихвеният процент е 4 на сто.


Раздел V.
ЛИХВИ ПО КРЕДИТИ ЗА ЖИЛИЩНО СТРОИТЕЛСТВО

Чл. 12. (1) За предоставени кредити на народни съвети и на други ведомства за подготовка и строеж на жилища за продажба на гражданите, както и на социалистически организации за допълване на фонд "Жилищно строителство" Държавната спестовна каса събира лихва 4 на сто.

(2) Лихвеният процент по предоставените кредити на народните съвети за подобрения на наличния жилищен фонд е 2 на сто.

(3) При нарушаване на сроковете за времетраене на жилищното строителство и на договорените срокове и условия за ползуване и издължаване кредитите по ал. 1 и 2 Държавната спестовна каса в съответствие с договора за кредит събира от кредитополучателя наказателна надбавка, която не може да бъде по-голяма от 3 пункта.


Раздел VI.
КОМИСИОНИ

Чл. 13. За кореспондентската дейност, която районните банки на Българската народна банка и районните спестовни каси извършват от името и за сметка на други банки, се събира комисиона в размер, договорен между търговските банки и Централното управление на БНБ, съответно на Държавната спестовна каса.


Допълнителни разпоредби

§ 1. Банки по смисъла на тази наредба са търговските банки, Държавната спестовна каса и районните банки на Българската народна банка.


§ 2. Разпоредбите на чл. 10, ал. 1, т. 3 се прилагат от 1 януари 1989 г.


§ 3. Краткосрочните кредити за разплащане се олихвяват по реда на чл. 1, ал. 2, 3 и 4 от Постановление № 58 на Министерския съвет от 1979 г. за усъвършенствуване плащанията между социалистическите организации (обн., ДВ, бр. 2 от 1980 г., доп., бр. 2 от 1986 г.). Кредитите за оборотни средства при допуснати свръхнормативни запаси се олихвяват по реда на чл. 3, ал. 1 от Постановление № 69 на Министерския съвет от 1986 г. за някои мерки по изпълнението на плана за 1987 г. (ДВ, бр. 100 от 1986 г.).


§ 4. За ползуваните кредити от фонда "Държавно кредитиране" самоуправляващите се стопански организации заплащат лихва съгласно чл. 9 от Наредбата за набиране и използуване на средствата по фонд "Държавно кредитиране" (ДВ, бр. 34 от 1987 г.).


§ 5. (Изм. - ДВ, бр. 24 от 1989 г.) (1) Временно предоставените на народните съвети кредити от банките в левове се олихвяват по реда на чл. 10, ал. 1, точки 1 и 2. Наличностите по бюджетните и извънбюджетните сметки и фондове на народните съвети се олихвяват по реда на чл. 11, ал. 1.

(2) Временно предоставените кредити на републиканския бюджет се олихвяват с 0,5 на сто. Със същия лихвен процент се олихвяват и наличностите по сметките на републиканския бюджет и извънбюджетните сметки и фондове на държавата.


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 6. През 1988 г. ползуваните от търговските банки кредити от Българската народна банка за допълване на собствените им кредитни ресурси се олихвяват по основния лихвен процент.


§ 7. Кредитите в левове на социалистически организации, по които има дълг преди 1 юли 1988 г., се олихвяват до погасяването им, а кредитите по норматива за оборотни средства и по изкупуването - до 30 юни 1988 г., както е договорено при условията на отменените с т. 10 от § 3 на Постановление № 64 на Министерския съвет от 1987 г. за приемане на нормативни актове и нормативи за стопанската дейност (ДВ, бр. 3 от 1988 г.) разпоредби на Тарифата за лихвите, таксите, комисионите и разноските, които банките и Държавният застрахователен институт събират и плащат по операциите си (обн., ДВ, бр. 100 от 1975 г., изм. и доп., бр. 46 от 1976 г., бр. 3 от 1978 г., бр. 90 от 1980 г., Постановление № 3 на Министерския съвет от 1981 г., ДВ, бр. 102 от 1982 г.).


§ 8. Наредбата влиза в сила от 1 юли 1988 г.


§ 9. Тази наредба се издава на основание чл. 3, ал. 2 от Постановление № 64 от 1987 г. на Министерския съвет.


§ 10. Председателят на Българската народна банка дава указания по приложението на тази наредба.


Промени настройката на бисквитките