Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 8 от 28.I

НАРЕДБА № 2 ЗА КАЛКУЛИРАНЕ РАЗХОДИТЕ ЗА СТОКОВОТО ОБРАЩЕНИЕ

 

НАРЕДБА № 2 ЗА КАЛКУЛИРАНЕ РАЗХОДИТЕ ЗА СТОКОВОТО ОБРАЩЕНИЕ

ИЗДАДЕНА ОТ ДЪРЖАВНИЯ КОМИТЕТ ЗА ПЛАНИРАНЕ, МИНИСТЕРСТВОТО НА ФИНАНСИТЕ И КОМИТЕТА ПО ЕДИННА СИСТЕМА ЗА СОЦИАЛНА ИНФОРМАЦИЯ

Обн. ДВ. бр.22 от 16 Март 1976г., изм. ДВ. бр.22 от 22 Март 1983г., отм. ДВ. бр.8 от 28 Януари 1992г.

Отменена с § 2, т. 6 от Постановление № 9 на Министерския съвет от 20 януари 1992 г. за отменяне на нормативни актове на Министерския съвет и на министерства и други ведомства - ДВ, бр. 8 от 28 януари 1992 г.


Раздел I.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. (Изм. - ДВ, бр. 22 от 1983 г.) Тази наредба урежда въпросите за калкулирането на разходите в сферата на обращението в поделенията и звената от отраслите на стоковото обращение, които извършват вътрешна търговска, пласментно-снабдителна и изкупвателна дейност.


Чл. 2. Всички разходи, свързани с доставката, съхранението и реализацията на стоките, извършвани от търговските, пласментно-снабдителните и изкупвателните организации (поделения), изразени в парична форма, образуват разходите в сферата на обращението.


Чл. 3. Според вида на дейността, за която се извършват, разходите за стоково обращение са:

1. за обращението в търговията на едро;

2. за обращението в търговията на дребно;

3. (т. 3 заличена, т. 4, 5 и 6 стават т. 3, 4 и 5 - ДВ, бр. 22 от 1983 г.) за обращението в пласментно-снабдителната дейност;

4. за обращението в общественото хранене;

5. за обращението в изкупуването на селскостопански произведения и вторични суровини.


Чл. 4. Всяка стопанска организация, която извършва една от посочените дейности, установява разходите за обращението в левове и относително в левове на сто лева стокооборот (в абсолютна сума и в процент) общо и по видове разходи според установените статии на калкулацията. В изкупуването на селскостопанските произведения и вторичните суровини разходите се установяват в левове на един тон реализирана продукция. Последният начин може да се прилага и при други подходящи случаи.


Чл. 5. (1) Стопанските поделения и звена, които извършват повече от една от горепосочените дейности, разпределят направените разходи за обращението на преки и непреки.

(2) Преки са тези разходи, които могат да се отнасят направо към определена дейност (респ. обект, стока, стокова група).

(3) (Изм. - ДВ, бр. 22 от 1983 г.) Непреки (общи) са тези разходи, които не могат да се отнасят направо към определен вид дейност (респ. обект, стока, стокова група). Тези разходи се разпределят по отделни дейности (респ. обект, стока, стокова група) пропорционално на реализираните от тях: фонд "Работна заплата" или преки разходи, или стокооборот, или друга подходяща база, определена от ръководството на организацията, съгласувана и одобрена от горестоящата стопанска организация, респ. министерството, другото ведомство.


Чл. 6. (1) В зависимост от влиянието на изменението на обема на стокооборота (изкупуването) върху разходите на обращението те се делят на условно-постоянни и условно-променливи.

(2) Условно-постоянни са разходите, които не се влияят съществено от изменението на обема на стокооборота (изкупуването). Такива са разходите за наеми, амортизационните отчисления на основните средства, разходите за текущи ремонти и др.

(3) Условно-променливи са разходите, които непосредствено се влияят (намаляват или увеличават) в зависимост от изменението на обема на стокооборота (изкупуването). Такива са: транспортните разходи; разходите за дообработка, сортировка, опаковка и съхранение на стоки; разходи и загуби от амбалаж; загуби от стоки и др.


Раздел II.
СТАТИИ НА КАЛКУЛАЦИЯТА

Чл. 7. Установява се следната номенклатура на разходите в сферата на обращението по статии на калкулацията:

1. заплати;

2. начисления за ДОО;

3. транспортни разходи:

а) по доставката на стоките;

б) по реализацията на стоките;

4. разходи за дообработка, сортировка, опаковка и съхранение на стоките;

5. разходи за гориво и електроенергия за производствени нужди (в общественото хранене);

6. разходи и загуби от амбалаж;

7. загуби от стоки:

а) загуби от стоки в допустимите норми;

б) загуби от стоки над допустимите норми (само за отчета);

8. наеми, амортизация, поддържане и текущ ремонт:

а) (нови б. "а", "б" и "в" - ДВ, бр. 22 от 1983 г.) наеми;

б) амортизации;

в) поддържане и текущ ремонт;

9. командировки;

10. глоби, неустойки и денгуби (само за отчета);

11. други разходи;

12. (нова - ДВ, бр. 22 от 1983 г.) разлика между резултативно-остатъчен фонд "Работна заплата" и начислените в разходите за обращението заплати, включително и ДОО.

13. (предишна т. 12 - ДВ, бр. 22 от 1983 г.) разходи по управлението.


Чл. 8. (Доп. - ДВ, бр. 22 от 1983 г.) За отделни обекти, обособени на вътрешна стопанска сметка, респ. за отделни стоки или стокови групи (ако се отчитат и определят отделно техните разходи), или за отделни дейности може да се извършва уедряване на разходите по две или повече статии от номенклатурата, установена в предходния член, или детайлиране на статиите, след съгласуване с Държавния комитет за планиране, Министерството на финансите и Комитета по единна система за социална информация.


Раздел III.
СЪДЪРЖАНИЕ НА СТАТИИТЕ НА КАЛКУЛАЦИЯТА

Чл. 9. (1) (Изм. - ДВ, бр. 22 от 1983 г.) В статията "Заплати" се отнасят всички разходи за трудово възнаграждение на търговския персонал от списъчния състав, начислени съгласно действуващите нормативни актове и включени в състава на фонд "Работна заплата" съгласно Инструкция № 1 за състава на фонда на работната заплата на работниците и служителите (ДВ, бр. 39 от 1977 г.), а именно:

1. начислената им заплата (трудови възнаграждения) за отработено време или извършена работа по количество, качество и други условия и изисквания съгласно вътрешните правила за организация на работната заплата и на вътрешната й бригадна стопанска сметка в поделенията и звената;

2. начислените допълнителни трудови възнаграждения за неблагоприятни и специфични условия на труда;

3. начислени други допълнителни възнаграждения и обезщетения, заплащани по Кодекса на труда и други нормативни актове;

4. начислени трудови възнаграждения на наетия с комисионен договор търговски персонал за разносна и развозна търговия, изкупуване на селскостопански произведения, вторични суровини и др.;

5. начислени трудови възнаграждения на персонала от несписъчния състав, когато е зает в търговската дейност.

(2) Заплатите на извънтърговския персонал и на несписъчния състав, зает в извънтърговската дейност на организацията, както и начисленията върху същите заплати за ДОО, когато дейността не е обособена в отделна производствена или експлоатационна сметка, се включват в съответните статии на разходите за обращението в зависимост от вида на извършената работа.

(3) Частта от процентното възнаграждение на работниците от разносната търговия и на нещатния персонал (продавачите по комисионен договор и др.), която им се одобрява за покриване на извършени за тяхна сметка определени разходи (транспортни, поддържане, фири, брак и др.), се отнася по съответните статии на разходите.


Чл. 10. В статията "Начисления за ДОО" се включват следуемите се съгласно нормативните актове начисления за ДОО върху заплатите, отчитани по статията "Заплати".


Чл. 11. (1) (Доп. - ДВ, бр. 22 от 1983 г.) В статията "Транспортни разходи" (по доставката и реализацията на стоките) се включват всички видове транспортни разходи, които заплаща търговската (пласментната) организация, включително таксите за пощенските колети по превоза и преноса на стоките и амбалажа, в който се транспортират стоките, разходите по превоза на празния амбалаж и др. Извършените транспортни разходи, които се фактурират на купувачите, се отчитат по тази статия от купувача.

(2) В зависимост от вида на транспортното средство транспортните разходи биват:

1. разходи за железопътен, воден и въздушен транспорт, в които се включват: таксовите марки и таксата за товарителницата, транспортната такса, служебното товарене и разтоварване, включени в транспортната такса; разходи, свързани с укрепителни приспособления и материали при товарене в насипно състояние, като горен тел, канап, скари, мрежи, гвоздеи, траверси, летви, трупчета, талпи, клеми и др.; попълване на дупки, почистване и дезинфекция на вагоните и други разходи по опазване на стоките от отправното до разтоварното място, както и платените разходи за анализи и експертизи във връзка с транспортирането на стоките. Към този вид разходи се отнасят също и разходите за пазене на стоки по гари, пристанища и складове на транспортните организации;

2. разходи за чужд автомобилен, коларски, самарски и друг превоз, в които се включват таксовите марки, таксата за товарителницата, товаренето и разтоварването, ако се събира отделно от превозната такса, платените такси за превоз на стоките по тарифите или уговорените съгласно местните условия превозни разходи, разходите за транспортна комисиона, пътен лист и др.;

3. разходите за услуги от собствен автомобилен, коларски, самарски и друг вид транспорт се включват в разходите по обращението, както следва:

а) разходите за услуги от собствен транспорт, предназначен за вътрешноскладово обслужване, както и разходите за услуги от собствен транспорт, необособен на вътрешностопанска сметка, се отнасят по съответните статии на калкулацията;

б) разходите за услуги от собствен транспорт, обособен на вътрешностопанска сметка, се отнасят в разходите по обращението по тарифи, като разликата между себестойността и тарифите се отнася в резултата на поделението;

4. разходи за транспортиране на горивото по продуктопровода.


Чл. 12. (1) В статията "Разходи за дообработка, сортировка, опаковка и съхранение на стоките" се включват разходите за дообработка и сортировка, включително загубите в резултат на дообработката и сортировката, разходите за опаковане и съхранение на стоките, разходите за хигиенни мероприятия и разходите за подправка на ястията в общественото хранене.

(2) Разходите за дообработка и сортировка на стоките се извършват с цел подготовката им във вид, удобен за транспортиране и продажба. При дообработката се извършват такива манипулации на стоките, при които те не се изменят по вид и качество, а при сортировката стоките се подлагат на качествена проверка и разпределение по видове, качества и сортове. Към тези разходи се отнасят:

1. разходите за електроенергия при използуване на месомелачки в търговската мрежа на дребно и друго оборудване за дообработка, за лампиране на яйца, за мелене на месо навън, по отбиране и т. н. на плодове и зеленчуци, а също и подреждане на стоките в каси, кесии и щайги; бутилиране на напитки и растителни масла и други в търговската организация (при бутилирането се включва и стойността на етикетите и тапите);

2. разходите за други операции (освен гореизброените), с които се цели подобряване или запазване на качеството на стоките, като: просушаване на зърната, загряване с пара на съдове с петролни продукти, промиване, премахване на примеси, разходите за комплектуване на тъкани по разцветки и десени; разходите за палетизиране, депалетизиране и стелажиране. Тук се отнасят и разходите за балиране, брикетиране, начупване на възли, нарязване на едри железни конструкции, връзване на хартии и др., рязане на бракувани кораби за отпадъци; заготовка и комплектуване на съоръженията, разходите по преместването на стоките и материалите от склад на склад и от стиф на стиф;

3. загубите (стойностните разлики), получени в резултат на дообработка и сортировка на селскостопанските произведения при тяхното изкупуване и всички нормативни (включително и манипулационните) разходи, които изкупвателните предприятия одобряват и заплащат на ТКЗС и ДЗС, когато на последните е възложена заготовката и манипулацията на селскостопански произведения за износ и вътрешния пазар, разходите за егализирано (изравнено) тегло и специална заготовка, както и комисионните заплащания на други предприятия, организации и частни лица за изкупените от тях селскостопански произведения и вторични суровини.

(3) Към разходите за опаковка на стоките се отнасят всички видове опаковъчни материали, употребени при продажбата на стоките: хартия, пликове, боя, тел, бетонно желязо, гвоздеи, дървен материал, подмяна на скъсани торби - натронови, ютени и др., етикети, канап, талаш, стърготини, пластмасови торби и пликчета и др. Освен това тук се включва и стойността на касите за яйца за износ и овоцелановите табла.

(4) Към разходите за съхранение на стоките се отнасят разходите и таксите за хладилно оборудване (хладилни камери, хладилни витрини, хладилни помещения, обикновени хладилници и др.), разходи за ями, изкопи, ровини, специални зеленчукови и плодови хранилища; разходите за покупка на лед, заледяване на ледници; разходите за опазване на кожухарските стоки през лятото, за постелка на зеленчукохранилища и осветлението им, за лопатиране на селскостопански произведения, за борба с гризачи и други вредители, за електрическа енергия, употребена за съхранение на стоките. В тази статия се отнасят и разходите за изхранване на добитък, зайци и други животни по време на превоза и реализацията им; разходите по демонтаж и монтаж на възли и детайли на машини, съоръжения и др., почистване, боядисване, нафтиране, гресиране, дератизация и др.; разходите за опазване на вълнени, памучни и други материали, оросяване и охлаждане на откритите резервоари и автоцистерните от петролни продукти и химикали, промиване и продухване на продуктопроводите; разходите за съхранение на суровини и материали, почистване и подготовка на открити площадки за съхранение на суровините и материалите; разходите, свързани с повдигането и изолирането на металите и други стоково-материални ценности; различни видове дървени, циментови и метални подложки, трупчета, траверси, талпи и др.; застилане с баластра; разходите за покриване на стоките и материалите с полиетилен, асфалтова покривна мушама и др.

(5) Към разходите за хигиенни мероприятия се отнасят разходите за мухоловки, препарати против вредители (насекоми, хлебарки и др.); разходите за анализ на кухненската продукция, за дезинфекция, санитарна просвета, книжни салфетки, клечки за зъби и др.

(6) Към разходите за подправки на ястия се отнася стойността на поставените по масите за ползуване от клиентите сол, пипер, оцет и други.


Чл. 13. В статията "Разходи за гориво и електроенергия за производствени нужди" (за общественото хранене) се отнасят разходите за гориво (дърва, въглища, нафта и др.) и електроенергия, употребени в кухненското производство, включително и по използуването на цялото кухненско оборудване.


Чл. 14. (1) В статията "Разходи и загуби от амбалаж" се включва дебитното салдо от разходите и приходите от операции с неинвентарен амбалаж и инвентарен малоценен и малотраен амбалаж, както и резултатите от реализацията на ненужния неинвентарен и малоценен и малотраен амбалаж.

(2) Разходите по предходната алинея са: загубите от бракуване на негодния неинвентарен амбалаж и инвентарния малоценен и малотраен амбалаж, загубите от намаление на стойността и разходите по ремонт на същия амбалаж, амортизацията на малоценния и малотрайния инвентарен амбалаж, наемите за амбалажа и други случайни разходи и загуби във връзка с операциите по амбалажа. Тук се включват и разходите за ремонта на амбалажа, когато тази дейност е организирана на вътрешна стопанска сметка.

(3) Разходите по сковаването на новия амбалаж не се отнасят по тази статия, а се калкулират в себестойността на амбалажа.

(4) Приходите по ал. 1 са: положителният резултат от разликата в цените на амбалажа, по които организациите са купили освободения от стоките неинвентарен амбалаж, и цените, по които те продават този амбалаж; получените наеми от всякакъв вид амбалаж и др.

(5) Приходите от гратисен амбалаж не се приспадат от разходите и загубите от операциите с амбалажа, а се отчитат като печалба от организацията (поделението) след спадане на разходите във връзка с реализацията на същия амбалаж.


Чл. 15. (1) В статията "Загуби от стоки" се включват:

1. загуби от стоки в допустимите норми. Допустими (естествени) фири и липси са загубите от изсушаване, разпиляване, разливане, нарязване, изветряване, счупване, деформиране и др. при транспортирането, съхранението, дообработката и продажбата на стоките и материалите, за размера на които са определени норми и начини на изчисляването им. Тук се отчитат и загубите от търговския риск в магазините на самообслужване, открит показ и другите форми на търговско обслужване по норми, предвидени в съответните нормативни актове;

2. загуби от стоки над допустимите норми (само за отчета). Тук се включва стойността на стоковите загуби при превоз, съхранение, дообработка, сортировка и продажба, които не са от категорията на естествените фири и липси, за които не са предвидени законни норми. Такива са: загубите от счупване, брак и повреди на стоките, загубите от унищожение или преоценени стоки вследствие на развалянето или понижаването на качеството им, загубите от допълнително тегло на амбалажа и загубите от фири и липси на стоки над допустимите норми, когато няма законно основание да се търси материална отговорност или да се предяви рекламация;

3. тук се включват всички вземания по липси, разхищения и рекламации на стоки, събирането на които е отказано от съда или арбитража вследствие на необоснованост на иска с влязло в сила решение.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 22 от 1983 г.) Не се включват в тази статия загубите от преоценка на стоки и материали, извършени за сметка на паричните фондове.


Чл. 16. В статията "Наеми, амортизация, поддържане и текущ ремонт" се включват следните разходи:

1. платените (начислените) по договор с наемодателя суми за наеми на помещения, складове, магазини, кантори, инвентар и др. Тук се отнасят и включените в наема комунални услуги (отопление, осветление, вода, канализация и др.). Приходите от наеми при пренаемане се отнасят в намаление на разходите. Получените наеми за дадените под наем собствени сгради, помещения и инвентар не се отнасят в намаление на разходите на обращението;

2. амортизацията на собствените основни средства и на капиталните вложения по наети основни средства, обслужващи търговската (пласментната, изкупвателната) дейност. Амортизационните отчисления на средствата, използувани за други цели, и на дадените под наем собствени сгради, помещения и инвентар не се включват в разходите на обращението;

3. разходите за поддържане на помещения и инвентар като: изхабяването на малоценни и малотрайни предмети (без изхабяването на малоценния и малотрайния инвентарен амбалаж); разходите за отопление, осветление, вода, канал и смет, за охрана и почистване на помещенията и инвентара и др.;

4. разходите за текущ ремонт на помещенията и инвентара, включително и ремонта на малоценните и малотрайните предмети. Към тези разходи спадат още: замяната на повредени тухли в стени, поправката на цокъл, отстраняването на малки повреди на покрива, поправката на електрическите и водопроводните инсталации, ремонтът на търговския инвентар, пренасянето на прегради и витрини, ремонтът на контролни каси и теглилки, боядисването на сгради, врати, прозорци, абонаментната такса за поддържане и изправност на хладилните и други съоръжения, канцеларската и друга техника, разходите за заменянето или поставянето на отделни малки части подови настилки и балатум, мокет и др. в складовете, магазините и други търговски обекти; подмяната на двигатели на лекотоварни коли и колонпомпи и др., доколкото не се финансират със средства за основен ремонт съгласно нормативните документи;

5. разходите за заплащане на местните данъци и такси, данък сгради, такси за канал, смет и др.;

6. разходи за пране и поправка на работно облекло, съдове и прибори. Тук се включват извършените разходи за пране и поправки на бельото, работното и специалното облекло и лични предпазни средства, като например стойността на употребеното гориво, сапун, белина, синка, конци, игли и др. Тук се отнасят и платените суми за пране и поправка на бельото и работното облекло, извършвани от други предприятия и лица, както и от собствени спомагателни поделения - перални, ремонтни работилници и др. Включват се и разходите за поправка на съдове и прибори; сменяване на дъна на казани, тенджери, калайдисване, точене на ножове и ножчета за картофобелачки, месомелачки и др.


Чл. 17. (Доп. - ДВ, бр. 22 от 1983 г.) В статията "Командировки" се включват разходите за служебни командировки - пътни, дневни и квартирни, включително за несписъчния състав и външни лица.


Чл. 18. В статията "Глоби, неустойки и денгуби" (само за отчет) се отнася дебитното салдо от платените и получените глоби за престои над установения срок за товарене и разтоварване на стоките по железопътния, въздушния, водния, автомобилния транспорт, глобите за нарушаване на правилата за документооборота, както и платените глоби на доставчици и купувачи; глоби, платени и получени за невърнат в срок амбалаж, и други за недоставени стоки, за нарушаване качеството им и др.; за пресрочени плащания и други глоби, ако не са по вина на съответните длъжностни лица.


Чл. 19. В статията "Други разходи" се отнасят разходите във връзка с извършване на търговската дейност, които не са посочени в статиите по чл. 9 до 18, като:

1. (доп. - ДВ, бр. 22 от 1983 г.) канцеларски разходи, в които се включват разходите за счетоводни регистри, картотеки, хартии, моливи, писци, бланки, лепило, гуми, формуляри, безплатно раздадени и разпратени правилници, наредби, инструкции и др.; разходите за пощенска кореспонденция, градски и междуградски телефонни разговори за сметка на организацията, абонаментни такси за поставяне, преместване и др. на телефонни постове и телексни апарати; разходите за вестници, списания, ръководства и др.; заплащаните суми на изчислителни центрове и други организации за машинна обработка на информация;

2. поддържане на собствен лек транспорт и служебни пътувания. Тук се отнасят разходите за поддържане на собствения и лекия транспорт (текущ ремонт, гориво, гуми, фураж и др.), за абонаментни карти и пътни билети (трамвайни, автобусни и др.), разходите за служебни пътувания на работници и служители, както и платените суми от предприятията за абонаментни карти съгласно правителствени решения;

3. разходи за реклама, в които се отнасят разходите за рекламни мероприятия, включително за неонови фирми и реклами, разходите за заплати и начисления за ДОО на щатните художници и аранжьори от извънтърговския персонал;

4. в статията "Други разходи" се отнасят още разходите за превоз по преместване на домакински и канцеларски предмети и материали; разходите за конференции и събрания, свързани с непосредствената стопанска дейност, за публикация; за преместване на работници и служители от едно населено място в друго не по тяхно желание (пътни, дневни, квартирни и багажни), за поддържане на лаборатории, за експертизи и анализи, други случайни дребни разходи; разходите за техническа безопасност и охрана на труда, ако не са с инвестиционен характер; разходите по монтиране, демонтиране и транспортиране на временни складове, навеси, павилиони, бараки, сергии, будки и др.


Чл. 20. (Изм. - ДВ, бр. 22 от 1983 г.) В статията "Разходи по управлението" се отнасят вноските, определени на поделението за участие в разходите за издръжка на управлението на стопанската му организация.


Чл. 21. (Нов - ДВ, бр. 22 от 1983 г.) В статията "Разлика между резултативно-остатъчен фонд "Работна заплата" и начислените в разходите за обращението заплати, включително и ДОО" се отразява положителната разлика между сумата по ред 22 и ред 12 на схемата за образуване и разпределяне на дохода на стопанските организации без предприятия и на предприятията.


Чл. 22. (Досегашен чл. 21 - ДВ, бр. 22 от 1983 г.) (1) В разходите за обращението не се включват загубите от стихийни бедствия, кражби и др., загубите от отписани несъбираеми вземания, загубите (разходите) от операции по обращението за минали години, открити и осчетоводени през отчетната година (без вземания по липси, разхищения и рекламации на стоки, събирането на които е отказано от съда или арбитража вследствие на необоснованост на иска с влязлото в сила решение), лихвите по банкови заеми и застраховки за имуществено застраховане.

(2) Към разходите за обращението не се отнасят също всички други разходи и загуби, които се покриват от съответните фондове, образувани чрез отчисления от печалбата или други източници, разходите за преоценка, поправка и преработка на стоки, които са за сметка на фонд "Регулиране на цените" и др.


Заключителни разпоредби

§ 1. Тази наредба се издава на основание чл. 2, т. 4 от Постановление № 160 за приемане на нормативни актове за управление на икономиката (ДВ, бр. 100 от 1975 г.).


§ 2. Наредбата се прилага от 1.I.1976 г. и отменя Инструкцията за планиране и отчитане на разходите за обращението (ДВ, бр. 7 от 1971 г.).


НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 2 ЗА КАЛКУЛИРАНЕ РАЗХОДИТЕ ЗА СТОКОВОТО ОБРАЩЕНИЕ

(ДВ, бр. 22 от 1983 г.)


§ 1. Навсякъде в наредбата думите "Комитет по цените" се заличават, а "Министерството на информацията и съобщенията" се заменят с "Комитет по единна система за социална информация".


Промени настройката на бисквитките