Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 12 от 10.II

НАРЕДБА № 2 ЗА ЗАДОЧНО ОБУЧЕНИЕ НА ЛИЦА С ПОЛУВИСШЕ ПЕДАГОГИЧЕСКО ОБРАЗОВАНИЕ ВЪВ ВИСШИ УЧЕБНИ ЗАВЕДЕНИЯ НА НАРОДНА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

 

НАРЕДБА № 2 ЗА ЗАДОЧНО ОБУЧЕНИЕ НА ЛИЦА С ПОЛУВИСШЕ ПЕДАГОГИЧЕСКО ОБРАЗОВАНИЕ ВЪВ ВИСШИ УЧЕБНИ ЗАВЕДЕНИЯ НА НАРОДНА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА КУЛТУРАТА, НАУКАТА И ПРОСВЕТАТА

Обн. ДВ. бр.12 от 10 Февруари 1989г., отм. ДВ. бр.26 от 30 Март 1990г.

Отменена с § 5 от заключителните разпоредби на Наредба № 1 за приемане на студенти във висшите учебни заведения на Народна република България и за обучение на български студенти в чужбина - ДВ, бр. 26 от 30 март 1990 г.


Раздел I.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. С тази наредба се уреждат условията е редът за планирането, кандидатствуването, подбора, приемането и обучението на лица с полувисше педагогическо образование в системата на задочното обучение във висши учебни заведения (ВУЗ) в страната.


Чл. 2. Всички завършили полувисши институти за подготовка на учители в Народна република България (НРБ) и педагогически техникуми над средно образование в СССР и назначени на работа с безсрочен трудов договор могат да повишат образованието си във ВУЗ по реда на тази наредба, както следва:

1. детски учители, начални учители, учители дефектолози, учители по практика, учители по трудово обучение и учители, които преподават в IV-VII (VIII) клас на единното средно политехническо училище (ЕСПУ);

2. възпитатели, дружинни ръководители и ученически организатори в учебно-възпитателните заведения;

3. специалисти по просветата и инспектори методисти в областните комисии по духовното развитие (ОКДР), в общинските комисии по духовното развитие (ОбКДР), в училищните инспекции за група общини;

4. преподаватели по практика в институтите за подготовка и повишаване квалификацията на учители и в техникумите над средно образование (ТНСО), интегрирани с ВУЗ;

5. педагогически работници в извънучилищни учреждения, курсове за подготовка на водачи на моторни превозни средства и др., школи, педагогически кабинети, учебно-помощни предприятия, професионални учебни центрове и др. към Министерството на народното здраве и социалните грижи, Министерството на транспорта, Министерството на вътрешните работи, Националния съвет на Отечествения фронт, Организацията за съдействие на отбраната, Съюза на българските автомобилисти и др.;

6. редовни учители с полувисше образование, работили най-малко една година като учители, избрани и назначени на щатна работа в Димитровския комунистически младежки съюз (ДКМС) или в народните съвети. След освобождаването им от изборна длъжност те поемат задължението да работят най-малко 6 години като учители.


Чл. 3. (1) Кандидатите по чл. 2 могат да повишат образованието си във ВУЗ само по специалността, която са придобили в полувисшия учителски институт.

(2) Учителите по практика имат право да кандидатствуват:

1. по специалностите за подготовка на инженери педагози;

2. по специалността педагогика на трудово-политехническата подготовка, когато преподават трудово-политехническо обучение в ЕСПУ;

3. по специалност в технически ВУЗ, която съответствува на завършената специалност в полувисшия учителски институт. В този случай обучението на учителите задочници се извършва по учебния план за задочното обучение с допълнителна психолого-педагогическа и методическа подготовка.


Чл. 4. (1) Общото ръководство и контролът върху дейността по подбирането, приемането и обучението на учители с полувисше образование в системата на задочното обучение във ВУЗ се осъществяват от Министерството на културата, науката и просветата (МКНП).

(2) Висшите учебни заведения, на които се възлага обучението на лицата, посочени в чл. 2, се определят със заповед на министъра на културата, науката и просветата.


Раздел II.
ОРГАНИЗАЦИЯ, ПЛАНИРАНЕ И ПОДБОР НА КАНДИДАТИТЕ

Чл. 5. (1) Учителите с полувисше образование се включват в системата на задочното обучение във ВУЗ по отделен план на МКНП.

(2) Планът по ал. 1 се съставя в зависимост от потребностите на отделните области, общини и социалистически организации, посочени в чл. 2, т. 5, и възможностите на ВУЗ. Той се изработва с непосредственото участие на ОКДР, Столичната комисия по духовното развитие (СКДР), ОбКДР и училищните инспекции за група общини.

(3) Плановете са петгодишни и едногодишни.


Чл. 6. (1) Министерството на културата, науката и просветата уведомява ОКДР (СКДР) и социалистическите организации всяка година най-късно до месец март за разпределението на плана за приемане на студенти по области, по ВУЗ и по специалности.

(2) В рамките на общия план се определят целеви места за:

1. конкретни потребители, в които работят лицата по чл. 2, т. 4 и 5;

2. полувисши институти за подготовка на учители. Те могат да представят направо във ВУЗ кандидати, завършили обучението си с успех отличен (6,00) в годината на дипломирането.


Чл. 7. Подборът на кандидатите се извършва от:

1. комисия при ОбКДР в състав: председателя на ОбКДР, главни специалисти и учители методисти от училищната инспекция за група общини, специалисти от ОбКДР, представител на основната организация на Съюза на българските учители (СБУ), изтъкнати учители и др.;

2. социалистическата организация, посочена в чл. 2, т. 5;

3. учебно-научния съвет на полувисшия институт за подготовка на учители и на ТНСО, посочени в чл. 2, т. 4 и чл. 6, ал. 2, т. 2.


Чл. 8. (1) Класирането на кандидатите за утвърдените планови места за областта се извършва от комисия при ОКДР (СКДР) в състав: председател - представител на ОКДР (СКДР), и членове - представители на ОбКДР и училищните инспекции за група общини.

(2) Класирането на кандидатите се извършва по следния ред:

1. завършили полувисше образование с отличен успех, които имат високи и трайни резултати в учебно-възпитателната си работа;

2. ръководни педагогически кадри и учители, които работят в населени места с утежнени битови и трудови условия - слети класове, съвместяване на няколко професионални дейности;

3. притежаващи първи и втори клас квалификация, автори на учебници, автори на учебни пособия, базови учители;

4. учители, които участвуват в експериментална работа и имат утвърден челен опит в областта на образованието;

5. всички останали кандидати се класират по низходящ ред на успеха от дипломата за завършено полувисше образование.


Чл. 9. Всички въпроси, свързани с подбора и класирането на кандидатите по чл. 2, т. 1, 2, 3 и 6, се решават окончателно от председателя на ОКДР (СКДР).


Раздел III.
РЕД ЗА КАНДИДАТСТВУВАНЕ

Чл. 10. (1) До 20 април в годината на кандидатствуването лицата по чл. 2 подават до ръководството на училището или на социалистическата организация, където работят, следните документи:

1. молба;

2. диплома за завършено полувисше педагогическо образование;

3. документ за трудов стаж;

4. преценка за учебно-възпитателната работа (характеристика за работещите извън училищата);

5. документи за удостоверяване на изискванията по чл. 8, ал. 2;

6. договор по чл. 18, ал. 2.

(2) Лицата, които желаят да кандидатствуват по чл. 6, ал. 2, т. 2, подават молба до директора на полувисшия институт за подготовка на учители до 30 юни в годината на дипломирането. Към молбата прилагат договор по чл. 18, ал. 2.


Чл. 11. (1) Ръководството на училището внася за обсъждане молбите на кандидатите в учителския съвет и до 30 април изпраща документите на одобрените кандидати в комисията по подбора при ОбКДР.

(2) Общинската комисия по подбора на кандидатите обсъжда представените документи и подрежда кандидатите по реда на чл. 8, ал. 2. До 20 май комисията изпраща документите и предложението си до ОКДР (СКДР).

(3) Комисията по подбора при ОКДР (СКДР) извършва класирането на кандидатите по реда на чл. 8, ал. 2. За одобрените кандидати в рамките на плана за областта се съставя протокол. Препис от него се изпраща на съответните ВУЗ и ОбКДР и се обявява на видно място в областния народен съвет до 15 юни.

(4) До 30 юни комисията уведомява кандидатите по чл. 2, т. 1, 2, 3 и 6 и ръководствата на съответните учебни заведения за резултатите от класирането и връща дипломите им. Останалите документи се съхраняват в архива на ОКДР (СКДР).

(5) До 10 юли директорът на полувисшия институт за подготовка на учители уведомява кандидатите по чл. 6, ал. 2, т. 2 за резултатите от класирането и изпраща в съответното ВУЗ протокола от решението на учебно-научния съвет.

(6) Ръководството на полувисшите институти за подготовка на учители и на ТНСО, посочени в чл. 2, т. 4, и ведомствените ръководства на извънучилищните учреждения по чл. 2, т. 5 представят във ВУЗ утвърдените кандидати за техните целеви места до 15 юни.


Чл. 12. В седемдневен срок след обявяване на резултатите от класирането всеки кандидат може да направи справка за определената му оценка и да представи възражение пред ОКДР (СКДР).


Раздел IV.
ПРИЕМАНЕ И ОБУЧЕНИЕ ВЪВ ВУЗ

Чл. 13. (1) Кандидатите се приемат във ВУЗ без конкурсен изпит.

(2) Записването на кандидатите се извършва на основание данните в протоколите на комисиите при ОКДР (СКДР), на ведомствата, към които са съответните социалистически организации, на полувисшите институти за подготовка на учители и на ТНСО.

(3) Необходимите документи и сроковете за записване са посочени в чл. 9 и чл. 28 от Наредба № 9 за приемане на студенти във висшите учебни заведения на Народна република България (ДВ, бр. 14 от 1988 г.).


Чл. 14. Висшите учебни заведения изпращат до 1 септември на текущата година в МКНП сведение за изпълнението на плана за приемане на учители с полувисше образование за задочно обучение по реда на тази наредба.


Чл. 15. (1) Срокът за задочно обучение на студенти по реда на тази наредба за всяка специалност се определя от МКНП.

(2) Не се допуска прехвърляне от задочно в редовно или вечерно обучение, както и от една специалност в друга през целия курс на обучение на студентите, приети по реда на тази наредба.


Чл. 16. Висшите учебни заведения, на които е възложено обучението на учители с полувисше образование, разработват специални учебни планове по указание на МКНП, които се утвърждават от ректора на съответното ВУЗ след съгласуване с МКНП.


Чл. 17. Учебните програми се разработват от съответните катедри и се утвърждават от факултетните съвети.


Чл. 18. (1) Завършилите успешно курса на обучение получават диплома за завършено висше педагогическо образование по съответната специалност и квалификация учител по изучаваната специалност.

(2) Завършилите по реда на тази наредба се задължават да работят най-малко 6 години в системата на образованието, считано от датата на дипломирането им.


Заключителни разпоредби

§ 1. Всички студентски въпроси на учителите задочници, приети по реда на тази наредба, които не са уредени в нея, се решават съгласно Закона за висшето образование и Правилника за прилагане на Закона за висшето образование (обн., ДВ, бр. 75 от 1973 г., попр., бр. 77 от 1973 г., изм. и доп., бр. 29 от 1975 г., бр. 26 от 1987 г.).


§ 2. Наредбата се издава на основание чл. 23 от Указа за народната просвета (обн., Изв., бр. 90 от 1954 г., изм. и доп., ДВ, бр. 33 от 1965 г., бр. 68 от 1988 г.) във връзка с чл. 37 от Закона за по-тясна връзка на училището с живота и за по-нататъшното развитие на народното образование в Народна република България. Отменя се Наредба № 2 за задочно обучение на учители с полувисше образование във висши учебни заведения (обн., ДВ, бр. 17 от 1982 г., изм. и доп., бр. 59 от 1982 г., бр. 44 от 1986 г., бр. 24 от 1988 г.).


§ 3. Указания по прилагането на наредбата се дават от министъра на културата, науката и просветата или от упълномощени от него лица.


Промени настройката на бисквитките