Безплатен Държавен вестник

Изпрати статията по email

Държавен вестник, брой 79 от 10.X

НАРЕДБА № 1 ЗА РЕДА НА ПОЛЗУВАНЕТО НА ЛЕКИ АВТОМОБИЛИ ЗА СЛУЖЕБНИ НУЖДИ НА ЧУЖДЕСТРАННИ ФИРМИ В НАРОДНА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

 

НАРЕДБА № 1 ЗА РЕДА НА ПОЛЗУВАНЕТО НА ЛЕКИ АВТОМОБИЛИ ЗА СЛУЖЕБНИ НУЖДИ НА ЧУЖДЕСТРАННИ ФИРМИ В НАРОДНА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА ВЪНШНОИКОНОМИЧЕСКИТЕ ВРЪЗКИ И МИНИСТЕРСТВОТО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ

Обн. ДВ. бр.79 от 10 Октомври 1989г., отм. ДВ. бр.14 от 19 Февруари 1991г.

Отменено основание - виж § 1, т. 25 от Постановление № 21 на Министерския съвет от 15 февруари 1991 г. за отменяне и изменение на нормативни актове на Министерския съвет - ДВ, бр. 14 от 19 февруари 1991 г.


Чл. 1. С тази наредба се урежда редът за ползуване на леки автомобили собственост на чуждестранни фирми за техни служебни нужди в Народна република България.


Чл. 2. (1) Чуждестранните фирми, осъществяващи икономическо сътрудничество с български фирми, могат да ползуват временно внесени или закупени от ВТП "Кореком" леки автомобили за нуждите на регистрираните по установения в страната ред свои представителства в Народна република България.

(2) Представителствата в Народна република България на регистрираните в други страни чуждестранни юридически лица с българско участие могат да ползуват за служебни нужди на своите бюра в Народна република България по един лек автомобил, произведен в социалистическите страни.

(3) Чуждестранните фирми - собственици на автомобилите, превеждат валута на представляващите ги български фирми за заплащане на всички разходи за регистрация, застраховка, поддържане и горивно-смазочни материали.

(4) Българските фирми - представители на чуждестранните фирми, представят пред митницата необходимата гаранция за учредяването на временния внос на автомобилите.

(5) Българските организации - представители на чуждестранни фирми, закупуват от Туристическата агенция "Шипка" към Съюза на българските автомобилисти бонове за бензин за нуждите на представителствата. Чуждестранните фирми заплащат боновете във валута по курса на деня с премия.


Чл. 3. След учредяването на временен внос от съответната митница, включително и за закупените от ВТП "Кореком", леките автомобили, предмет на тази наредба, се регистрират съгласно изискванията и условията на раздел I от Наредба № 5 на Министерството на вътрешните работи за регистрацията и отчета на моторните превозни средства, собственост на чужди физически и юридически лица (обн., ДВ, бр. 14 от 1975 г., изм., бр. 63 от 1986 г.) и се водят на отчет към съответните български фирми, осъществяващи сътрудничество по реда на чл. 2.


Чл. 4. (1) Право на управление на автомобили с регистрация съгласно чл. 3 имат местните длъжностни лица, на които със заповед за назначение е възложено изпълнението на поетите ангажименти по договорите със съответната чуждестранна фирма, чиито имена са вписани в пътните книжки. Ръководните длъжностни лица в българските фирми нямат право на управление и ползуване на такива автомобили.

(2) Не се допуска издаването на вътрешни заповеди или временно преотстъпване чрез пълномощно за управление на автомобилите на ал. 1 от други местни лица извън изрично вписаните в пътните книжки лица, притежаващи заповеди за назначение за изпълнение на поетите към чуждестранните фирми задължения.

(3) Временно пребиваващите в страната чуждестранни граждани, служители в представителството на чуждестранна фирма в Народна република България, могат да регистрират на свое име или на името на фирмата си автомобили по реда на чл. 9, ал. 2, т. 3 от Наредба № 5 на Министерството на вътрешните работи за регистрацията и отчета на моторните превозни средства, собственост на чужди физически и юридически лица. Тези представители и командированите в страната служители на чуждестранните фирми могат да управляват регистрираните на името на фирмата автомобили, които са предоставени за ползуване от българските служители. Това право се удостоверява с писмо от българската фирма - представител на чуждестранната фирма.

(4) При доказана необходимост по допълнителен договор с чуждестранната фирма българската фирма партньор може да назначава български граждани за водачи на леки автомобили, принадлежащи на чуждестранните фирми.


Чл. 5. (1) Автомобилите по тази наредба, ползувани от български граждани, домуват в гаражите или на адресите по месторабота на българските фирми, към които се водят на отчет, или в наети от фирмата гаражи, адресите на които съответно се вписват в регистрационните им свидетелства.

(2) По изключение се допуска домуването на автомобили на други адреси освен посочените в регистрационното свидетелство в случаите, когато от ръководството на българската фирма е подписана заповед за придружаване на чуждестранни гости или за командировка в страната на съответния български служител, който работи в представителството на фирмата.

(3) Не се допуска ползуването за лични нужди на автомобилите, регистрирани по реда на тази наредба, от български граждани независимо от това, че те имат заповед за назначение и имената им са вписани в пътните книжки на съответните автомобили.


Чл. 6. (1) Ръководителите на фирмите, към които се водят на отчет автомобилите, издават заповеди за целесъобразното им използуване в съответствие с Постановление № 30 на Министерския съвет от 1988 г. за по-пълно използуване труда на шофьорите и на леките автомобили за служебни и специални (производствени) нужди (ДВ, бр. 88 от 1988 г.) и с тази наредба, като определят и реда за издаването на заповеди за ползуването им при служебни командировки и при придружаване в извънработно време на чуждестранни гости.

(2) За осигуряване на контрол по целесъобразното използуване на автомобилите в съответствие с тази наредба ръководителите на български фирми - представители на чуждестранните фирми, въвеждат специален образец пътни книжки за ежедневното използуване за служебни нужди на автомобилите и за тримесечна и годишна рекапитулация съгласно образци (приложения № 1 и № 2). Пътните книжки се прилагат само по отношение на българските служители в представителството, които имат право да ползуват автомобилите.

(3) На контролните органи се представят за проверка регистрационното свидетелство, пътната книжка и заповедта за назначение по чл. 4 за изпълнение на ангажиментите по договора с чуждестранната фирма.


Чл. 7. (1) При подмяна използуваните автомобили - собственост на чуждестранни фирми, се предоставят за изкупуване във валута от ВТП "Кореком", като цената се определя съобразно техническото състояние и годността на автомобила. В случай, че не се постигне споразумение по цената, автомобилите се изнасят от страната, като всички свързани с това разходи се поемат от чуждестранната фирма или се постъпва по реда на чл. 53 от Правилника за прилагане на Закона за митниците (обн., ДВ, бр. 12 от 1975 г., изм. и доп., бр. 49 от 1978 г., бр. 81 от 1988 г.).

(2) При подмяна на използуваните автомобили не се допуска регистрация на тяхно място на нови автомобили преди закриването на временния внос и снемането от отчет на използуваното преди това моторно превозно средство.


Чл. 8. Отговорността за целесъобразното използуване на автомобилите по тази наредба се възлага на ръководителите на българските фирми, към които те се водят на отчет.


Чл. 9. (1) За допуснатите от български граждани нарушения на тази наредба се носи предвидената в съответните нормативни актове дисциплинарна и административна отговорност.

(2) Актовете за установените административни нарушения се съставят от контролните органи на Министерството на вътрешните работи, а наказателните постановления се издават от министъра на вътрешните работи или от определени от него длъжностни лица.


Допълнителни разпоредби

§ 1. Въз основа на представените от съответните български фирми документи работна група от представители на Министерството на външноикономическите връзки, Министерството на вътрешните работи и Министерството на икономиката и планирането периодично уведомява управление "КАТ" при Дирекцията на народната милиция за представителствата на чуждестранните фирми в Народна република България, чиито автомобили подлежат на регистриране. Работната група следи за спазването на наредбата и при необходимост отнася възникналите въпроси за вземане на решение до ръководствата на трите министерства.


§ 2. Чуждестранните фирми, осъществяващи стопанска дейност съгласно чл. 100, 101 и 102 от Указ № 56 за стопанската дейност (обн., ДВ, бр. 4 от 1989 г., попр., бр. 16 от 1989 г., изм. и доп., бр. 38, 39 и 62 от 1989 г.), регистрират необходимите им автомобили по реда на Наредба № 5 на Министерството на вътрешните работи за регистрацията и отчета на моторните превозни средства, собственост на чужди физически и юридически лица. Те закупуват с валута гориво от Туристическа агенция "Шипка" към Съюза на българските автомобилисти.


§ 3. Министърът на външноикономически връзки и министърът на вътрешните работи определят органите, които ще упражняват контрол по изпълнението на тази наредба.


Заключителни разпоредби

§ 4. Тази наредба се издава на основание чл. 11 от Постановление № 30 на Министерския съвет от 1988 г. за по-пълно използуване труда на шофьорите и на леките автомобили за служебни и специални (производствени) нужди и влиза в сила от обнародването й в Държавен вестник.


Приложение № 1 към чл. 6, ал. 2



. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(организация)
СерияКонтр. № . . . . . .
 
ПЪТНА КНИЖКА
 
за . . . . . . . . . . . . . . . . . тримесечие на 19 . . г.
на . . . . . . . . . . . . . . . . , марка . . . . . . . . .

(тип на МПС)

Фирма: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Числи се на: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
по Заповед № . . . . .
  1. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Водач(и): 2. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
  3. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
гр. . . . . . . . . . . 19 . . г.
Ръководител:
. . . . . . .
Печат (подпис)
Д     Показа- Изминати       Подпис  
а     ние на км       на пол-  
т Име на Час на км при     Марш- Получе- Разход зува- Разре-
а ползу- изли- изли- в от рут ни на щия при шил
  ващия зане и зане с тях на бонове, гори- осво- пъту-
  авто- връща-   и в движе- литри во, божда- ване-
  мобила не при вли- ч гра- ние   литри на то
      зане к да       авто-  
        о         мобила  
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     


Упътване


1.Пътната книжка е основен документ за отчитане работата на МПС и разхода на ГМС. Тя се издава от началника на автотранспортната служба (гаража) след представяне на използуваната.

2. Попълването на колони 1-4 и 7 от пътната книжка от водача на МПС да става с мастило или химикал при излизането от гаража. При поправка на данните те се заверяват от извършилия поправката. Подписването на пътната книжка от ползувалия МПС да става веднага след завършване на пътуването, като се проверяват отразените данни, маршрутът, изминатите километри и др.

3. За пътуване на МПС в празнични дни и за командировки извън района на движение на МПС към пътната книжка трябва да бъде приложена писмена заповед.

4. В графа "Разрешил пътуването" се подписва ръководителят само в случаите, когато МПС ще пътува извън определения му район за движение.

5. За нередовно, нечетливо и непълно водене на пътната книжка, както и за загубването й на водача на МПС се търси строга отговорност.


Приложение № 2 към чл. 6, ал. 2



РЕКАПИТУЛАЦИЯ
 
  основна . . . . . . . . . . . литри
Разходна норма завишена . . . . . . . . . . . литри
  остатък в резервоара . . . . . . . . . . . . . . . литри
  остатък в бонове . . . . . . . . . . . . . . . . . литри
А получени бонове . . . . . . . . . . . . . . . . . литри
  закупено с фактури . . . . . . . . . . . . . . . . литри
  обща наличност . . . . . . . . . . . . . . . . . . литри
  изминати километри . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 

от тях:

  в града . . . . . км х . . . . . . . . . . . = . . литри
Б (разходна норма)
  извън града . . км х . . . . . . . . . . . . = . . литри
  (разходна норма)
  за маршрута:
  полага се гориво . . . . . . . . . . . . . . . . . литри
В фактически изразходвано . . . . . . . . . . . . . литри
  икономии . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . литри
  преразход . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . литри
  Извършил рекапитулацията: . . . . . . . . . . . . . .
  Ревизирал: . . . . . . . . . . . . . .


Промени настройката на бисквитките