ПРАВИЛНИК ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА, ФУНКЦИИТЕ И РАБОТАТА НА МИТНИЧЕСКО-ТАРИФНИЯ СЪВЕТ
ПРАВИЛНИК ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА, ФУНКЦИИТЕ И РАБОТАТА НА МИТНИЧЕСКО-ТАРИФНИЯ СЪВЕТ
Обн. ДВ. бр.26 от 2 Април 1991г., отм. ДВ. бр.20 от 10 Март 1992г.
Отменено основание - виж § 1 от преходните и заключителните разпоредби на Постановление № 35 на Министерския съвет от 26 февруари 1992 г. за приемане на Митническа тарифа за облагане на стоките, внасяни от юридически лица и еднолични търговци - ДВ, бр. 20 от 10 март 1992 г., в сила от 1 юли 1992 г.
Раздел I.
Общи положения
Чл. 1. Митническо-тарифният съвет е междуведомствен консултативен орган по митническата политика на Република България.
Чл. 2. Митническо-тарифният съвет осъществява постоянна организационна и методическа помощ на държавните, обществените, кооперативните, общинските, едноличните и всички други фирми, дружества и организации по прилагането на Митническата тарифа.
Раздел II.
Организационна структура
Чл. 3. Съветът на Митническо-тарифния съвет се утвърждава от Министерския съвет.
Чл. 4. (1) Работата на Митническо-тарифния съвет се ръководи и организира от:
1. председател - зам.-председател на Министерския съвет;
2. зам.-председатели - съответните зам.-министри на финансите и на външноикономическите връзки;
3. секретар - главен експерт от Главното управление "Митници".
(2) Председателят отчита веднъж годишно дейността на Митническо-тарифния съвет пред Министерския съвет.
Чл. 5. Митническо-тарифният съвет може да привлича в работата си експерти от всички ведомства, научни и обществени организации. Средствата за тяхното възнаграждение се осигуряват от бюджета.
Чл. 6. (1) Митническо-тарифният съвет провежда заседания на всеки три месеца. По инициатива на ръководството на съвета той може да провежда и извънредни заседания.
(2) Секретарят на Митническо-тарифния съвет съобщава предварително на всички членове на съвета дневния ред, датата и мястото за провеждането на работното заседание. За всяко заседание се определят предварително докладчици по въпросите, които ще подлежат на обсъждане.
Чл. 7. (1) Заседанията на Митническо-тарифния съвет са редовни, ако на тях присъствуват повече от половината от членовете му.
(2) Митническо-тарифният съвет приема решенията на заседанията си с обикновено мнозинство на присъствуващите членове при явно гласуване.
Чл. 8. (1) Решенията на Митническо-тарифния съвет имат препоръчителен характер. За приетите решения на Митническо-тарифния съвет по обсъжданите въпроси се съставя протокол.
(2) Решенията на Митническо-тарифния съвет се изпращат на заинтересуваните ведомства, организации и фирми.
Раздел III.
Дейност
Чл. 9. Като междуведомствен орган Митническо-тарифният съвет разглежда:
1. предложения за изменение и допълнение по номенклатурата на стоките в Митническата тарифа;
2. инициативи и предложения за внедряване, популяризиране и координиране на мероприятия, свързани с прилагането на Хармонизираната система за обозначаване и кодифициране на стоките, приета от Съвета за митническо сътрудничество;
3. предложения за въвеждане на митнически контингенти, ограничителни вноски или износни квоти, компенсационни или антидъмпингови мита и такси за предоставяне на митнически улеснения и пр.;
4. предложения за корекции в митническите ставки на някои стоки съобразно измененията в конюнктурата на вътрешния пазар и на международните пазари, както и за защита на местни производители;
5. предложения за въвеждане на временни, сезонни, уравнителни мита, както и за изменения на мита по определени тарифни позиции от действуващата митническа тарифа;
6. препоръки относно преференциалното митническо третиране на вноса от страните, включени в преференциалната схема на България;
7. препоръки относно преференциалното или дискриминационното третиране на българския внос в трети страни;
8. предложения за промени в прилаганите митнически нормативни актове за осъществяване на външнотърговския стокообмен.
Чл. 10. Митническо-тарифният съвет координира изпълнението на сключените от страната междуправителствени споразумения по въпросите на митническата политика.
Чл. 11. Митническо-тарифният съвет не разглежда спорове по обмитяването на стоките, възникнали между вносители, износители и митническата администрация.
Заключителни разпоредби
Параграф единствен. Този правилник влиза в сила от 1 януари 1991 г.