ЗАКОН ЗА ФИНАНСОВОТО ОСИГУРЯВАНЕ НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО ПРЕЗ 1993 Г.
ЗАКОН ЗА ФИНАНСОВОТО ОСИГУРЯВАНЕ НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО ПРЕЗ 1993 Г.
Обн. ДВ. бр.24 от 26 Март 1993г.
Загубил значение - изтекъл срок на действие
Чл. 1. (1) Търговските банки отпускат целеви кредити за осигуряването на земеделието през 1993 г. на организациите по § 12 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, на земеделските стопани и на кооперациите, произвеждащи земеделска продукция, както и на научни институти, опитни станции и техникуми или учебни заведения, които се занимават със земеделско производство.
(2) Кредитите се отпускат за отглеждане на есенните посеви от 1992 г. и пролетните посеви от 1993 г., включително и за прибирането на продукцията от тях, както и за обработката, торенето, резитбата и пръскането на лозята и трайните насаждения през 1993 г., без зеленчукопроизводството.
(3) Кредитополучателите обезпечават получените целеви кредити с продукцията, за чието производство са изразходвани отпуснатите кредити.
(4) Търговските банки отпускат всеки кредит въз основа на конкретна технико-икономическа обосновка за неговия размер и извлечения от разчетните сметки. В договора за кредит се предвиждат и сроковете за неговото издължаване.
(5) Всички търговски банки могат, а търговските банки с над 50 на сто държавно участие са длъжни да предоставят целевите кредити на организациите по ал. 1.
(6) Когато кредитополучателят използва отпуснатите средства за цели, непредвидени в технико-икономическата обосновка, въз основа на която е сключен договорът, той заплаща пълния действащ пазарен лихвен процент и носи гражданска и наказателна отговорност.
(7) Кредитите, отпуснати по този закон, са извън рамките на определените кредитни тавани на търговските банки за 1993 г., ресурсите за които се предоставят от Българската народна банка, като се водят на отделен отчет.
(8) Този закон не се прилага за отпуснатите от търговските банки кредити за земеделието без технико-икономическа обосновка и извлечения от разчетните сметки.
Чл. 2. (1) Лихвените проценти за кредите не могат да надвишават с повече от три пункта действащия основен лихвен процент на Българската народна банка.
(2) Кредитополучателите погасяват една трета от договорената лихва, а останалата част се изплаща ежемесечно на кредитиращите търговски банки от Министерството на финансите за сметка на осигурените средства от държавния бюджет за 1993 г., а кредитите, получени за производство на тютюн, които ще бъдат издължени през 1994 г., са за сметка на осигурените средства от държавния бюджет за 1994 г.
Чл. 3. (1) За разходването на отпуснатите кредити по този закон и за продадената продукция се води специална сметка, която може да бъде проверявана по всяко време от кредитиращата търговска банка, Министерството на финансите и Министерството на земеделието.
(2) Кредитополучателите са длъжни да продават продукцията си, произведена с отпуснатите кредити, по цени не по-ниски от минималните изкупни цени, ако има такива, и да издължат кредитите в сроковете по договора, но не по-късно от 1 декември 1993 г., а кредитите, получени за производството на тютюн, да издължат до 1 април 1994 г.
(3) Министерството на финансите и Българската народна банка се задължават ежемесечно да представят на Министерството на земеделието информация за продадената продукция и за отпуснатите кредити по този закон.
Чл. 4. (1) Когато засятата или подготвена за засяване земеделска земя бъде възстановена на собственик или предоставена на други физически лица, на основание чл. 17, ал. 5 от Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, преди прибиране на продукцията, за производството на която е използван кредит по този закон, те са длъжни да поемат припадащата се част от кредита или да заплатят на кредитополучателя извършените разходи и припадащата се до момента на плащането част от преференциалната лихва.
(2) Когато лицата по ал. 1 откажат да заплатят разходите и лихвата по отпуснатия кредит, те се въвеждат във владение след прибиране на реколтата.
Чл. 5. Ако кредитополучателите не издължат кредита в определените по договора и по този закон срокове, неиздълженият остатък се изплаща 50 на сто от Министерството на финансите и 50 на сто за сметка на кредитиращата търговска банка след проверка от банката и данъчните органи. Несъбраните извън кредитираните от Министерството на финансите 50 на сто са за сметка на търговската банка, отпуснала кредита, която има право да ги приспадне в размер 80 на сто от печалбата преди облагането й с данък върху печалбата. Министерството на финансите и търговската банка осъществяват вземанията си по съдебен ред от неиздължилите се кредитополучатели.
АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
Чл. 6. (1) При необоснован отказ на търговските банки да отпуснат кредити по този закон съответното длъжностно лице се наказва с глоба до 10 000 лв.
(2) Актовете по предходната алинея се съставят от определени от управителя на Българската народна банка длъжностни лица.
(3) Наказателните постановления се издават от управителя на Българската народна банка или от упълномощен от него подуправител.
(4) За съставянето на актовете, издаването и обжалването на наказателните постановления се прилагат разпоредбите на Закона за административните нарушения и наказания.
Допълнителни разпоредби
§ 1. "Земеделски стопани" по смисъла на този закон е всяко физическо лице, което държи или владее на законно основание земеделска земя, която обработва, с цел производство на земеделска продукция.
Заключителни разпоредби
§ 2. Преустановява се отпускането на кредити по Закона за финансовото осигуряване на есенната и пролетната сеитба за стопанската 1992-1993 г. (ДВ, бр. 103 от 1992 г.) след влизането на този закон в сила.
§ 3. Министерският съвет да предвиди за изплащане на лихвите по този закон в Закона за държавния бюджет за 1993 г. до 1 млрд. лв. и необходимите средства в бюджета за 1994 г. Изплащането на лихвите да се извършва заедно с изплащането на главницата от кредитополучателя.
§ 4. Търговските банки създават провизии по кредитите, разрешени по реда на този закон, в размер на не повече от 50 на сто от тяхната величина.
§ 5. С размера на погасените със средства от държавния бюджет по реда на чл. 5 неиздължени кредити се увеличава размерът на бюджетния дефицит, приет със Закона за държавния бюджет на Република България за съответната година.
§ 6. Изпълнението на закона се възлага на Министерския съвет и на Българската народна банка.
§ 7. Законът влиза в сила от деня на обнародването му в "Държавен вестник".